Industriebond wil aandacht voor vrouwen en jongeren VS tappen telefoons door heel Europa af Onderwijspersoneel verzuimde ruim 6 miljoen uren in 78/79 GASPRIJSVERHOGING IS ONAANVAARDBAAR Giftig slib in Empel hoeft niet eerder weg WINDJAMMERSHO W OORLOPIGE NOTA VOOR FUSIECONGRES PZC/binnen -buitenland Illegalen erliezen procedure Hoogovens VOLGENS BRITSE NEW STA TESMAN'; Woningbouwverenigingen: HOOGSTE PERCENTAGE LIGT BIJ KLEUTERSCHOLEN 1930 silDAG 18 JULI 1980 ITRECHT - De industriebond FNV hoopt een daling van zijn ledental ten gevolgevan de dalende industriële werkgelegenheid (sinds 1973 zijn op het werkterrein van de bond 150.000 arbeidsplaat- verdwenen) te kunnen opvangen door een verhoging van het percentage georganiseerde werknemers. Verder wil de bond meer aandacht gaan schenken aan de belangen van 'kleinere collectiviteiten* zoals vrouwen en jeugdigen en aan de belangenbehartiging van individuele leden. Dit zijn enkele punten uit een voorlopige nota over het middellange termijnbeleid van de eond. die in december aan de orde komt op het fusiecongres van de industriebonden N W en NKV. De industriebond FNV wil verder stre- 11 roUedige en volwaardige werkgele- nheid voor allen die willen en kunnen 'taken; gelijke kansen op de arbeidsmarkt, 'wlrijding van discriminatie van wel- Ugroep dan ook; .handhaving van de koopkracht zowel töor werknemers als voor uitkerings- pechtigden van sociale verzekerin- jcn, beide groepen in elk geval lot het rjriale inkomen; .iiproduktie sterker richten op maat- paopelijke doelstellingen. eén toelichting zegt de industrie- vndFNV, dat door het stellen van deze poriteiten voorrang wordt gegeven la de verbetering van de positie van viitergestelde groepen, onder wie de agstbetaalden, en wordt tegelijker- de basis gelegd voor een beleid ge- acht op de welvaart en het welzijn voor tdereen. Voor het behoud en de verbetering van fe werkgelegenheid zowel in kwanti- pief als in kwalitatief opzicht, kiest Suzuki gekozen minister president Japan I0KJQ (DPA) - Het Japanse lager- iais heeft de 69-jarige politicus Ztnko Suzuki donderdag gekozen W minister-president van Japan. Sazuki, die de leider is van de libe raal-democratische rcgeringspar- tijisde opvolger van de op 12 juni ««leden premier Masajoschï Ohira. fcnko Suzuki kreeg bij de stem- :®iginhetlagerhuis291 van de 508 at te brengen stemmen. De vijf ggdblatên van de oppositie kre- r er 217. Sage uren nadat hij officieel tot te-minister is gekozen heeft knkü Suzuki de samenstelling ran een nieuwe Japanse regering Kkendgemaakt. Deze bestaat uit avaren politici van wie verwacht sordt dat ze de politiek van de ««leden Masajoschi Ohlra voort- atten. Stelposten in het kabinet gin- Sfflnaar volgelingen van Ohira en odere naar leden van de conserva tie liberaal democratische partij 'LDPidie 8uzuki hadden geholpen i") het verkrijgen van het leider- Knap. de industriebond FNV voor een dries- porenbeleid: - behoud en versterking van de werkge- legenheid in de marktsector, met bij zondere aandacht voor de positie van het midden- en kleinbedrijf. - uitbreiding van de werkgelegenheid in de overheidssector gericht op de werkelijke maatschappelijke behoef ten; DEN HAAG (ANP)- De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft donder dag heslist dat het cyanidehoudend slib op het terrein van het bedrijf Van Haaften in Empel (gemeente Den Bosch) niet voor 1 augustus hoeft te worden verwijderd. iSSTERDAM - De eis van 84 illegale hiltulanders om te kunnen sollicite- ■s bij de Hoogovens is ook door het (asterdamse gerechtshof niet inge willigd. De illegalen waren bij het ge- rechtshof in beroep gegaan nadat zij in pril een kort geding dat zij tegen de Soogovens en de Nederlandse Staat Udden aangespannen verloren had- ia De raadsman van de illegalen mr. A. ran Driel verklaarde destijds voor de Haarlemse rechtbank het tegenstrijdig ïïinden dat de Hoogovens wel arbei ders uit Joegoslavië wil aantrekken naar weigeren in te gaan op sollicita- X5 van illegalen die toch al in Neder- Mzijn. DeHoogovens zouden dan samen met de illegalen een werkvergunning moe- leilanvragen bij het ministerie van so- fiale zaken. Er zou volgens mr. Van Driel echter een afspraak zijn tussen de Hoogovens en het ministerie om niet op sollicitaties van illegalen in te gaan. «gezien van deze overwegingen, zo stelt het Hof, heeft Hoogovens nog een seeroirbare reden om niet op de sollici- utie in te gaan, te weten de beperking ia het aantal nationaliteiten binnen iet bedrijf. Mr. Van Driel heeft inmid- 1 éls aangekondigd in cassatie te gaan de Hoge Raad. Een woordvoerder van de gemeente Den Bosch noemde de uitspraak, die pas later zal worden gemotiveerd, een grote teleurstelling. Het ontbreekt de gemeente verder aan juridische moge lijkheden, maar op bestuurlijk vlak zal zij wel actief blijven. De ministeries van verkeer en waterstaat en van volksge zondheid en milieuhygiëne zullen per brief andermaal op de gevaarlijke situa tie worden gewezen. Zeker nu de uit spraak voor ons negatief is. aldus de woordvoerder. Verder zal rijkswaterstaat worden ge houden aan haar toezegging de verwij dering zelf ter hand te zullen nemen, wanneer het bedrijf op 4 augustus nog niets heeft ondernomen- De werkgroep Cindroom in Uithoorn zegt hoge concentraties polycyclisch aromatische koolwaterstoffen (PAK) gevonden te hebben in het water rond om de Cindu-fabriek. PAK is de verza melnaam van een aantal stoffen, waar van enkele kankerverwekkend zijn. De concentraties variëren van 2 tot ruim 700 microgram per liter. Volgens de lozingsvergunning van Cindu mag dit niet meer zijn dan 0.2 microgram per liter. Een zeer uitgebreid onderzoek, dat donderdag de hele dag heeft geduurd, heeft de bron aan het licht gebracht van de cyanide-vergiftiging van het oppervlaktewater rondom Vlijmen. Er zijn in de buurt van een wopnwagen- kamp op de grens van 's Hertogen bosch en Vlijmen vier grote baden ge vonden die elk 7500 liter vloeistof kon den bevatten. Volgens deskundigen heeft daarin de cyanidehoudende vloeistof gezeten. -herverdeling van het werk door mid del van arbeidstijdverkorting en regle mentering van het arbeidsmarktge drag van de werkgevers In het discussiestuk zegt de industrie bond FNV. dat de bond ach krachtig zal inzetten voor een industrieel sector- beleid van de overheid ..Doelstelling daarvan is een maximale bijdrage van de industrie aan de welvaart en het wel zijn in ons land te bevorderen, de indus triële ontwikkeling dienstbaar te ma ken aan de doelstellingen van het ener gie- en milieubeleid: een halt toe te roe pen aan de vermindering van de indus triële werkgelegenheid en waar moge lijk te komen tot een uitbreiding van de werkgelegenheid". Vooruitlopend op overheidsmaatrege len zegt de bond op eigen kracht te wi- len streven naar verdeling van de werkgelegenheid, o.a. door middel van arbeidstijdverkorting. Bovendien wil de bond met de werkgevers afspraken maken over het aanstellings-, ontslag en promotiebeleid en de uitbreiding van de scholingsfaciliteiten. De industriebond FNV eist van de over heid dat er een effectieve regeling komt ter afroming van de overwinsten en het gebruik van dit geld voor de bevorde ring van de werkgelegenheid. De industriebond FNV onderschrijft ded grondslag en de doelstellingen van de FNV. De nota stelt, dat de eenheid van de vakbeweging een prijs aan au tonomie waard is en ze doet ook een beroep op het CNV, naar die eenheid te streven. Met de zogenaamde categbo- raie (niet bij FNV of CNV aangesloten) vakorganisaties zal de bond daarente gen op geen enkel vlak samenwerking zoeken: „Hun bestaan is in strijd met onze vakbondsprincipes." Het Poolse instructiezeilschip 'Dar Pomorza' was deze week in Kiel te zien bij een vlootschouw van windjamn OLIESTAKING NOORWEGEN VERLOOPT LONDEN (UPLAFPl- De Verenigde Staten tappen telefoon- en telexverbindin- OSLO (AFP>- Het grootste deel van de ?en af ujt heel Europa door middel van een luisterpost in het noorden van tweeduizend arbeiders op de Noorse Engeland. De luisterpost in Menwith Hill die vijftien jaar geleden is gebouwd, is booreilanden is donderdagochtend na de grootste in de wereld. Dit heeft het Britse weekblad "New Statesman' donder- een staking van vijftien dagen weer dag bekendgemaakt. aan het werk gegaan. Vandaag wordt voorziet in instelling van een loonbe- re is volgens de New Statesman het ge- middelingskantoor dat bindende be- heimste van het Amerikaanse bureau n kracht die Het centrum in het graafschap Yorkshi- sluiten kan nemen waarop geen beroep mogelijk is. Het zal de werknemers dwingen het werk te hervatten. Een woordvoerder van de werknemers van het Ekofiskveld, dat door de maat schappij Phillips wordt ontgonnen, heeft verklaard dat de werknemers pas na ondertekening van de wet vandaag aan de slag zullen gaan omdat de maat schappij geen enkel begrip voor de ei sen van het personeel heeft getoond. Het duurt enkele dagen voordat de pro- duktie weer normaal wordt Noorwegen heeft al twee miljard dollar aan belast 1 en rechten door deze staking verloren. van nationale veiligheid iNSA) in het buitenland Gedurende viiftien jaar Inde Oostpoolse stad Lublin hebben spoorwegarbeiders het werk neerge legd om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten Dit heeft een woord voerder van het 'Comité voor de maat schappelijke zelfverdediging' iKORi donderdag tegen Westerse correspon denten verklaard. De werkonderbre kingen zouden zich ook naar andere openbare diensten in Lublin hebben uit gebreid. werd de communicatie van burgers, on dernemingen en regeringen die voor de Verenigde Staten van politieke of eco nomische waarde was. doorgespeeld naar de Amerikaanse inlichtingen dienst. Hiervoor wordt volgens het blad samengewerkt met de Britse posterjj- Eerder dit jaar werd de Britse PTT er van beschuldigd door de New States man op grote schaal telefoon en telex af te tappen vanuit een groot gebouw in Londen. Bij de operatie in Noord-Enge- land zou de Britse PTT de basis hebben gebouwd voor de Amerikanen. De basis is verbonden met een microgolf-toren van de PTT in Hunter Stones. Volgens het blad is op de internationale fre- quentielijst te zien dat Hunter Stones 5 400. alleen binnenkomendeverbin dingen heeft die voornamelijk uit Lon den en Leeds komen. Via Londen wordt toegang verkregen tot het internatio nale communicatieverkeer, aldus de New Statesman. Via een andere lijn kan verbinding worden gekregen met ka bels die over de zeebodem lopen naar Scandinavië en Noordwest-Europa Ook is er verbinding met Transatlanti sche kabels. Het Britse ministerie van defensie en de Britse posterijen ontkenden dat het centrum wordt gebruikt voor het af luisteren van telefoonverbindingen. Whitehall bevestigde dat het hier gaat om een schakelstation voor telecom municatie van de Amerikaanse strijd krachten in Europa. AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe stijging van de gasprij- zen met 9 a 10 cent per 1 januari 1981 zal de woonlasten verder omhoog stuwen en een verdere aanslag op het ge- zinsinkomen van veel mensen betekenen. Volgens de Am sterdamse federatie van woningcorporaties zal het huis houdbudget van bewoners 25 tot 30 gulden per maand achteruit gaan als de gasprijs met zo'n 30 procent omhoog gaat. Zij protesteert in een brief aan de minister van economische zaken en de staatssecretaris van volkshuisvesting dan ook tegen een mogelijke nieuwe aardgasprijsverhoging op ge noemde datum. Het energiebeleid van de overheid ontregelt ook in toene mende mate de volkshuisvesting, menen de woningbouw verenigingen. Woningen m complexen met collectieve cen trale verwarming worden steeds moeilijker verhuurbaar derzoek onderwerpt meer te vinden zijn die zo'n hoge huur randurven. In de collectief gestookte complexen dreigt een noodsituatie te ontstaan. Tuinbouw Er is een Europese onderzoeksprocedure op komst naar de kwestie van de prijs die Nederlandse glastuinbouwers beta len voor hun aardgas. Dat kondigt landbouwcommissaris Gundelach aan in een werkdocument dat donderdag in Brussel openbaar geworden is. Het onderzoek zal gebaseerd zijn op de artikelen 92 en 93 van het EEG-verdrag. Artikel 92 verbiedt in zijn algemeenheid het treffen van steunmaatregelen. In artikel 93 wordt gezegd dat de EG-commissie, samen met de lidstaten, de in die staten bestaande steunregelingen aan een voortdurend on- WAARSCHUWING PAKJES SHAG EN SIGARETTEN 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - „Roken bedreigt de ge zondheid. De minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne". Deze waarschuwing komt voortaan op pak jes shag en sigaretten te staan. Dit beeft de ministerraad donderdag be sloten tijdens de wekelijkse vergade ring. Naast de aangehaalde waarschuwing, die in het ontwerp-Aanduidingsbesluit op basis van de Warenwet op de pakjes gezet moet worden, moet voortaan het nicotine- en teergehalte van de inhoud worden vermeld. In een in het besluit opgenomen overgangsregeling voorziet in een gefaseerde toepassing met be trekking tot de productie en handel. Bij shag kan nog niet worden beschikt over gestandaardiseerde onderzoekme thoden naar teer en nicotinp. De planeet Jupiter, het lichtpuntje boven in de foto. en de maan van de aarde werden door de 12-inch telescoop van het Griffith Observatorium in Los Angeles gefotografeerd op het moment dat ze in een lijn stonden. Twee van de vijfiien bekende manen van Jupiter zijn als kleine stipjes te zien boven en onder de planeet. door de hoge bruto huur De federatie vreest dat als de aardgasprijsstijging doorgaat woningen in complexen met collectieve centrale verwar- Inmiddels wil Gundelach dat komende dinsdag de land bouwraad ai een resolutie aanneemt waarin de lidstaten gevraagd wordt erop toe te zien dat tuinders voor hun aard- ming door de hoge brutohuur buiten de woningdistributie gas. vloeibaar petroleumgas. dieselolie of residn-olie taet- zullen gaan vallen er zullen geen gewone woningzoekenden zelfde betalen als andere gebruikers. /Van onze onderwijsredacteur Den Haag - In het schooljaar 1978-1979 werd door het onderwijspersoneel over alle schoolsoorten, uitgezonderd het wetenschappelijk onderwijs, naar schatting ongeveer 6,1 miljoen „klok"- uren doorziekte verzuimd. Gemiddeld is dat een percentage van 4,7 procent van de totale werktijd van onderwij zend en niet-onderwijzend personeel. Het hoogste verzuimpercentage werd aangetroffen bij het kleuteronderwijs (6,5 procent) en het laagste bij het ge woon lager onderwijs (3,7 procent). Dat staat te lezen in een publikatie van het ministerie van onderwijs en weten schappen, waarin de resultaten zijn neergelegd van een onderzoek naar het ziekteverzuim bij het onderwijsperso neel in het schooljaar 1978-1979. Over het gehele- onderwijsveld geno- men was in het schooljaar 1978-1979 het percentage personeelsleden dat geen enkele dag verzuimde 42 procent. Uit de resultaten van het onderzoek blijkt verder dat er een belangrijke sa menhang bestaat tussen het ziektever zuim en de leeftijd en het geslacht van het onderwijspersoneel Met het toene men van de leeftijd neemt ook het ziek teverzuim toe. wat vooral wordt be paald door een langere gemiddelde ver zuimduur van de ouderen. Over het ge heel genomen hebben de vrouwen een beduidend hoger verzuimpercentage dan de mannen Ook ongehuwden ver zuimen vaker dan gehuwden Categoriale indeling Van de in het onderzoek betrokken schoolkenmerken hebben de urbanisa- tiegraad en de richting van de school de belangrijkste samenhang met het ziekteverzuim. Dat wil zeggen dat scholen in de grote steden over het al gemeen meer ziekteverzuim hebben dan scholen op het platteland en de middelgrote steden. Opvallend is het lage verzuim op de protestants- christelijke scholen, terwijl het ver zuim op de openbare, rooms-katholie- ke en neutraal bijzondere scholen over het geheel genomen niet noemens waard van elkaar verschillèn. Het onderzoek werd gehouden op 623 scholen met in het totaal 11.919 perso neelsleden. waarvan er 10 522 tot het onderwijzend personeel behoorden. Op grond van bevindingen van onder zoek naar ziekteverzuim in andere be roepscategorieën kan globaal gesteld worden dat naarmate het opleidingsni veau hoger is. het verzuim minder wordt. De onderzoekers hebben daar om het ziekteverzuim in het onderwijs vergeleken met dat van personen in an dere beroepscategorieën met een verge lijkbaar opleidingsniveau. Het ziekte verzuim onder de totale beroepsbevol king is in 1978 tot boven de tien procent gestegen, een stijging met 0.5 procent ten opzichte van 1977 Bij de mannen werd een verzuimper centage van 9.7 gevonden en bij vrou wen 12,0. In 1978 verzuimde men ge middeld minder lang. maar wel vaker. Dat laatste werd waarschijnlijk ver oorzaakt door de griep-epidemie die in het begin van 1978 plaatsvond. Dezelf de trend wordt ook zichtbaar in de cij fers van het ziekteverzuim van het on derwijspersoneel. De druk om niet te verzuimen in het onderwijs is echter groter dan bij som mige beroepscategorieën. Men zal met licht de leerlingen ..in de steek laten" of een collega voor de waarneming of op vang van een klas laten ..opdraaien". Bovendien moet in het geval van ver zuim soms „een hoeveelheid leerstof' worden ingehaald Kleuteronderwijs Bij vergelijking van de verzuimcijfers van 1978-1979 met de voorgaande ja- rén, valt de stijging van het verzuim percentage op bij het personeel ver bonden aan de kleuterscholen. Deze stijging (4.9 procent in '76'77 en '77'78 en 6.5 procent in '78*79) werd alleen be paald door een toename van de gemid delde verzuimduur van de kleuterleid sters in het schooljaar '78'79. Bij het voortgezet onderwijs daalde het ver zuimpercentage. In vergelijking met het schooljaar 1977-1978 daalde het to tale verzuimpercantage van 5.1 naar 4.7. Veiligheidsdienst koninklijk huis kampt met tekort aan personeel UTRECHT (ANP) - Bij de veilig heidsdienst van het koninklijk huis bestaat een personeelstekort van zeker 15 man. Dat betekent een uitzonderlijk zware en daardoor onaanvaardbare belasting van de ruim 60 agenten, die zorg dragen voor de veiligheid van de konink lijke familie. Daarin is alleen ver betering te brengen door het saaie en vaak onregelmatige werk fi nancieel aantrekkelijker te ma ken. Dat is de mening van de Algemeen Christelijke Politiefederatie (ACP) en de Nederlandse Politie Bond (NPB). Tijdens het overleg rijkspo litie met vertegenwoordigers van het ministerie van justitie gingen beide bonden onlangs akkoord met een verlaging van het aantal dienstjaren, dat een politieman moet hebben om bij de veiligheids dienst te komen, van acht naar zes jaar Daardoor wordt het volgens beide bonden mogelijk dat ook rijkspolitiemannen met een lagere rang solliciteren bij de veiligheids dienst. waar ze meer gaan verdie nen dan gezien hun rang bij de rijkspolitie gebruikelijk is. Volgens voorzitter H. Teeuwen van de ACP zou het binnen de veiligheidsdienst koninklijk huis bovendien moge lijk moeten worden gemaakt om sneller promotie te maken, waar door veiligheidsagenten binnen af zienbare tijd kunnen doorstromen naar de rijksrecherche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11