Iraanse ambassade in Londen bestormd Staatsgreep Suriname mislukt Canadees 'leger' viert de bevrijdingsdag mee NA DOODSCHIETEN TWEE GIJZELAARS Koninklijke familie bij de feestviering DE JAGER-TOLHOEK 11 Oostduitse minister omgekomen Van Agt naar begrafenis Tito AANVOERDER ORMSKERK TERECHTGESTELD Arbeidsconflict in Zweden kan lang duren Drie doden bij motorrace Kampeerauto pagina 7 ,!23e jaargang no. 107 linsdag 6 mei 1980 moriKe «|fï«M»tf&?*KEUKENS GOES Houtkade 7, «el 01100-21250* Geopend ma -vr. van 8 00-17 00 uur r zaterdag van 10 00-12 00 uur. MIDDELBURG Korte NoordsC3at 1. tel 0H 80-28050 Geopend ma.-vr. van 800-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! Van onze correspondent) ,0NDEN - De Iraanse ambas- ade in Londen is gisteravond oor manschappen van spe- aal daarvoor opgeleide Brit troepen (SAS - Special Air ervices) bestormd. De aanval eeft aan drie bezetters het le en gekost; een vierde werd rnstig gewond, de vijfde werd 1 p hechtenis genomen. Kort eny oor de bestorming waren nee gegijzelden door de terro- benzine 'Een nieuwe voorraad benzine, maar voor de oude prijs'. Deze eis aan de leveranciers zou volgens de heer T P C. Louisse, voorzitter van de afdeling Zeeland van de BOVAG. een vervolg kunnen zijn van de actie van de pomp houders tegen de jongste verhoging van de benzineprijs. Een dergelijke els zou wellicht aanleiding kunnen zijn tot een gesprek tussen de oliemaat schappijen, de regering en de pomp houders palesrijnen De onderhandelingen tussen Israël. Egypte en de VS over de Palestijnse autonomie dreigt in een ernstige crisis te geraken Ondanks harde Israëlische maatregelen neemt de ontrust op de Westelijke Jordaanoever toe. Demon slrcrende scholieren werden maandag duur militairen uiteen gedreven De Palestijnse burgemeester hebben aan gekondigd dat zi) de politieke strijd zullen uitbreiden De Israëlische mi nister van defensie Sharon wil nog een miljoen Israeli's laten verhulzen naai de Westoever joegoslavië De Sowjct-leiders hebben de rege ringsleiders van de Joegoslavië gega randeerd dat zij de souvereinitelt van de republiek zullen eerbiedigen De re gering van de Sowjet Unie beschreei Tito als een briljant staatsman en par tijleider PAGINA 9 karamanlis De Griekse premier Karamanlis ls ge kozen tot opvolger van de Griekse pre sident Tsatsos, die in juni aftreedt De 73-jarige Karamanlis krijgt een machtspositie die volgens de grond wet van 1975 'op zijn maat is gesne den englandspiel Pnns Bemhard heeft in een vraagge sprek met de NOS gezegd, dat er ln het Englandspiel geen sprake van verraad is geweest Ook de slag om Arnhem is volgens de prins niet door verraad ver loren Prins Bemhard wijst verhalen. dat hij na de oorlog een positie met meer macht wilde bekleden, volledig van de hand Nieuws uit Zeeland; 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3.9 en li. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 15. risten geëxecuteerd. Negen tien gegijzelden, onder wie drie Britten, werden later be vrijd. Kort voordat de overval maandag avond plaatsvond met naar binnen ge worpen explosieven. werden schoten in de ambassade gehoord, waarna het li chaam van een van de gegijzelden bui ten de voordeur werd neergelegd. De hoofdcommissaris van de Londense poltie. David McGee. zei op een pers conferentie na afloop dat het besluit tot bestorming in overleg was genomen met de minister van binnenlandse za ken, William Whitelaw, nadat de gijze laars hadden gedreigd om het halfuur een gegijzelde dood te schieten. Gedckt door scherpschutters wierpen SAS- specialisten zowel aan de achterkant van het gebouw (waar zij zich met tou wen tot voor de ramen lieten zakken), als aan de voorzijde (waar zij het bal- OOST-BERL1JN (ANP) - De Oostduit se minister van financiën. Siegfried Bochm. is maandag 'tengevolge van een ongeluk' overleden, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN bekend gemaakt. Het bureau vermeldde geen bijzonder heden over de omstandigheden waar- Eder de 51-jarige Boehm de dood heeft ronden. Hij was sinds 1966 minister n financiën en sedert 1967 lid van het ""entrale partijcomité. Een lid van het speciale Britse commando op het moment van het binnendringen van de Iraanse ambassade in Londen DEN HAAG - Nederland zal donderdag bij de begrafenis van de Joegoslavische president Tito in Belgrado worden vertegenwoordigd door minister president Van Agt. Ook zullen minister Van der Klaauw en een lid van hot koninklijk huis aanwezig zijn bij de uitvaart van het zondag overleden Joegoslavische staats hoofd. Wie als lid van het koninklijk huis deel zal uitmaken van de vertegen woordiging was gisteravond niet bekend. izie ook pag. 3). kon hadden beklommen) handgrana ten naar binnen. Binnen korte tijd steeg een dichte rook op die de zonnige hemel boven Hvde Park zwart kleurde. Op dat ogenblik drongen Britse troe pen. waarschijnlijk voorzien van traangas, de ambassade zowel aan de voor- als aan de achterkant binnen. Uit een van de ramen op de derde ver dieping werd korte tijd met een witte vlag gezwaaid. Uit een raam op de ver dieping daaronder wist de Britse televi siegeluidsman Chris Cramer te ont snappen door via een aangrenzend bal kon het huis daarnaast binnen te gaan. Cramer was toevallig in de ambassade voor een visumaanvraag toen het ge bouw zes dagen geleden werd overval len. Hij vertelde dat er op het ogenblik van de overval vorige weck nog twee ol drie anderen in de wachtkamer van de ambassade hadden gezeten. Ze werden naar boven begeleid en in een vertrek met anderen opgesloten. De eerste zore van de terroristen was om de Iraanse ambassadeur in handen te krijgen. Deze was echter door een raam aan de achterzijde in de tuin gesprongen, maar hij werd later door de overvallers naar binnen gesleept. Cramer vertelde ook dat hy naast de politie-agent kwam te zitten, die de ambassade bewaakte toen deze werd overvallen. Uit een openlijk gesprek, omdat de enige En gels sprekende terrorist niet in de ka mer was, kwam Cramer te weten dat de overvallers de agent niet hadden ge fouilleerd en dat deze nog steeds zijn geladen dienstpistool bij zich had. Maandag was in Engeland een natio nale vakantiedag (Bank-holiday). Het was helder en zonnig weer toen de be storming begon. Binnen tien minuten werden de eerste doden of gewonden door politiemannen in looppas en buk kend voor geweervuur naar ambulan ces gedragen. Kort daarna werden er een aantal gegijzelden lopend naar buiten in veiligheid gebracht. Een half uur na de eerste explosies arriveerde de brandweer en begon het gebouw met een straal te bespuiten, later bijge staan door twee stralen. Tegen die tijd brandde het gebouw echter van boven (Slot zie pagina 11 kolom 1 Generaal Henry Bell-Irving neemt bloemen in ontvangst tijdens zijn tnomflocht door de hoofdstad ter herdenking aan de intocht nu 35 jaar geleden van de Canadese bevrijders. DEN HAAG - Met herdenkingsbijeenkomsten en veel feestelijke evenementen door heel het land en met als gasten ruim elfhonderd oud-strijders uit de Canade se legers die in 1945 een groot deel van Nederland uit de Duitse klauw haalden, heeft Nederland de 35ste verjaardag van zijn bevrijding gevierd. Koningin Bea trix deed het op de nationale manifestatie in Den Haag. Met de eerste rede die zij na haar inhuldiging uitsprak, waarschuwde de koningin daar dat herdenken „meer moet zijn dan een nostalgisch stilstaan bij het verleden". ,,Het kan niet anders, aldus de konin- „en wanneer jongeren de zin van wat gin. of er zijn er onder de ouderen die de ouderen vooral op deze dag willen teleurgesteld zijn. Uit de pijn en uit het gedenken, niet aanvaarden". Maar de puin van een geschonden wereld is eenouderen zullen hebben te luisteren veel opzichten ander Nederland her rezen dan was gehoopt en nagestreefd. Met de normen in de hele westelijke we reld, verschoven ook de normen in ons eigen- land". De koningin zei zich goed te kunnen indenken dat het ouderen pijnlijk treft wanneer waarden, waaraan zij in hun leven kracht hebben ontleend, door jongeren "uit de tijd' worden geacht. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix, prins Claus en hun drie zoons hebben maandagmiddag in de Haagse Houtrusthallen de vijfendertigste viering van de bevrijding bijgewoond. Ook prinses Juliana, prins Bernhard. prinses Margriet en Picter van Vollcnhoven waren aanwezig. Voorts behoorden premier Van Agt en enkele ministers tot de aanwezigen. Voor deze bijeenkomst waren onder anderen verzetsstrijders militairen, joodse Nederlanders en diegenen die in het voormalig Nederlands-Indte de Japanse be zetting hebben meegemaakt, uitgenodigd. De Houtrusthallen. waar plaats was gemaakt voor ongeveer vijfduizend personen, waren nagenoeg vol De manifesta tie werd georganiseerd door de stichting 'Comité nationale viering bevrijding 1980'. Tal van artiesten uit binnen- en buitenland verleenden hun medewerking aan het één uur durend programma De Britse zangeres Vera Lynn, bekend geworden door haar optreden voor de geallieerde strijdkrachten, werd met een ovationeel applaus beloond Na afloop van dc muzikale evenementen was er een informele bijeenkomst. Ook hierbij bleef het koninklijk gezelschap aanwezig. Maandagavond woonde de konklijke familie in het circustheater in Schevcningen een galaconcert bij. Koningin Beatrix, prins Johan Friso. Vera Lynn Constanten en pnns Claus. prins Willem Alexander, prins .naar de gerechtvaardigde vragen van de nieuwe generatie". „Het is voor de jongeren van nu niet meer voldoende om oorlog, onderdruk king en bevrijding te herdenken; dat verleden staat ver van hen af. Levend in een wereld vol dreiging en velerlei on derdrukking. in een wereld ook van bit tere armoede voor een groot deel van de bevolking van onze aarde, brengen die jongeren terecht opnieuw naar voren dat herdenken alleen zin heeft, wanneer blijkt dat de waarden die toen zijn ver dedigd. ook nu nog houvast bieden", zo zei de vorstin In Wageningen had premier Van Agt eerder op de dag gezegd dat we 5 mei zullen moeten blijven herdenken. „Het is goed steeds te beseffen dat degenen die voor onze vrijheid hebben gevoch ten. niet in de geschiedenis vervagen. Zij hebben gestreden voor de democra tie en voor de rechten van de mens. Dat geldt ook voor hen die nog na ons ko men". Wageningen In Wageningen werd een herdenking gehouden bij het voormalige hotel De Wereld, waar op 5 mei 1945 de caputila- tie werd getekend. Prins Bernhard leg de er een krans. Er was een grote poli tiemacht op de been en er waren stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen waardoor het publiek van grote af stand moest toekijken. Er waren geruchten geweest over or- deverstorende acties en er werden pamfletten verspreid waarin geprotes teerd werd tegen de reis die premier Van Agt onlangs maakte naar Indone sië. De herdenking verliep echter zon der incidenten. In Amsterdam en Nijmegen woonden honderden Canadese oud-strijders de bevrijdingsdagfeesten bij. In Amster dam maakten er 350 de tocht die ze 35 jaar geleden ook maakten Opnieuw trokken ze Amsterdam bij de Berlage- brug in het zuidoostelijke stadsdeel binnen voor een triomfale rit naar de Dam. En weer werden ze door tiendui zenden toegejuicht en toegezwaaid. Bo- ven de stad, een heel ander Amsterdam dan op de dag van de inhuldiging van koningin Beatrix, vlogen een Lancas ter. een Spitfire en een Hurricane, vlieg tuigen die in de tweede wereldoorlog een grote plaats innamen. Boven diverse plaatsen werden uit ou de vliegtuigen herdrukken van pam fletten uit de oorlogsdagen en broodjes geworpen ais herinnering aan de voed- seldroppings uit de oorlog Krans In Apeldoorn bleek gisteren de krans die de dc plaatselijke afdeling van de Communistische Partij van Nederland daar zondag tijdens-de dodenherden- (Slot zie pagina 11 kolom 5 Van onze verslaggevers) PARAMARIBO - Een huurlin- genleger onder leiding van de in Ermelo wonende Fred Ormskerk (56) heeft vorige week geprobeerd Suriname binnen te komen om daar een staatsgreep te plegen. De groep werd echter bij de grens opge wacht door het Surinaamse le ger. Ormskerk is daarbij opge pakt en doodgeschoten. Ormskerk heeft al eerder geprobeerd in Suriname een staatsgreep te plegen, zo meldde deze krant begin maart. De zeer gedetailleerde plannen daartoe had de voormalige adjudant van het Surinaamse leger al geruime tijd klaar liggen. De sergeants die op 25 februari hun coup pleegden, doorkruisten daar mee echter de plannen van Ormskerk en zijn medestanders. Volgens Ormskerks familie heeft de ad judant anderhalve week geleden zijn huis verlaten. Hij vertelde dat hij in Frankrijk vakantie wilde houden Ormskerk moet echter uit Frankrijk naar Frans Guyana zijn vertrokken Het plan was om vanuit dit buurland van Suriname naar Suriname te ver trekken. Toen de groep van Ormskerk de grens rivier de Marowijne was overgestoken en bij Albina aan land was gegaan, ble ken daar eenheden van het Surinaamse leger hen op te wachten Over wat er toen is gebeurd, lopen de eerste lezin gen nogal uiteen Aanvankelijk werd gemeld dat Orms kerks groep uit 300 man zou hebben bestaan. Daarbij zouden dan Belgen. Nederlanders, Surinamers. Venczola- nen en Zuidmoltikkers hebben geze ten. Latere berichten uit Paramaribo spreken van een aanzienlijk kleinere groep: twintig man. onder wie in leder geval vier Belgische huurlingen. De berichten over de vraag, hoe de Suri naamse autoriteiten wisten van Orms kerks komst, spreken elkaar ook tegen. Volgens een lezing zijn Ormskerk en zijn medestrijders door de Frans-Guya- nese autoriteiten verraden Andere bronnen melden dat mensen in Para maribo die aan Ormskerks staatsgreep zouden meedoen, hem hebben verra den. Zeker is, dat Ormskerk om het leven is gekomen. De Nederlandse ambassade in Pararamaribo houdt het erop, dat Ormskerk, na standrechtelijk te zijn veroordeeld, is gefusilleerd. Officiële woordvoerders van de Surinaamse re gering stellen, dat de Ermelo'er bij een vuurgevecht om het leven is gekomen. De mislukte poging van Ormskerk om Suriname binnen te komen, dateert vermoedelijk al van vórige week don derdag Alles wijst erop. dat de Natio nale Militaire Raad heeft geprobeerd de poging tot een staatsgreep geheim te houden Maandagmiddag, toen de eer ste berichten over de mislukte coup ons land bereikten, wisten de meeste men sen in Paramaribo nog van niets. Degene die de gebeurtenissen bij Albi na wereldkundig heeft gemaakt, de Ne derlandse journalist Rudie Kagie, heeft inmiddels Suriname verlaten en was maandag in Brazilië. Volgens vrienden van Kagie in Paramaribo hebben leden van de Nationale Militaire Raad hem oedreigd en geïntimideerd, nadat de Raad had vernomen dal Kagie over de ;oupe van Ormskerk zou schrijven Kagie heeft daarop, aldus onze bron nen, na overleg met.de Nederlandse am- bassadefunctionaris, de conclusie heb ben getrokken dat het voor zijn eigen veiligheid maar beter was te vertrek ken Wat er inmiddels met Ormskerks me destanders is gebeurd, is nog niet dui delijk. Betrouwbare bronnen meldden maandagavond, dat ze allemaal zijn gearresteerd en zijn overgebracht naar de Memre Boekoe-knzcrnc. Daarheen zijn ook enige parlementariërs overge bracht die van Ormskerks plannen op de hoogte zouden zijn geweest. Deze parlementariërs - bronnen ln Pa ramaribo noemen de namen van Ro gers. Beans en Nooitmeer - zijn aanhan gers van de afgezette premier Arron. Kringen rond Arron worden ook ge noemd als financiers van Ormskerk en de zijnen. Ook enkele niet-parlementa- ners zouden in verband met de coup zijn opgebracht. Meer dan honderd mensen zijn momenteel in hechtenis in de Memre Boekoe-kazeme. Vorige week waren dat er nog maar dertig. In een toespraak voor radio en tv heeft de Surinaamse premier Chin A Sen ge zegd. dat ..personen in het buitenland" een centrale rol hebben hebben ge speeld bij de poging van Ormskerk en de zijnen, de macht te grijpen De pre mier stelde daarbij dat ook enkele par lementariërs betrokken zouden zijn ge weest bij de voorbereidingen van de coup. zonder daarbij namen te noemen. Chin A Sen verklaarde verder dat het leger een wapenarsenaal, bestaande uit geweren, munitie en sprlngstoffen.heeft opgespoord en ln beslag genomen. Zeer spoedig na het afronden van het (Slot zie pagina 11 kolom 2) STOCKHOLM (REUTERAFPl - Zo wel werkgevers als werknemers heb ben maandag voorspeld dal hel ar- beidsconnict in Zweden lang kan gaan duren. De vakbonden eisen een loons verhoging van 11.3 procent met terug werkende kracht tot november. De werkgevers hebben een loonsverho ging aangeboden van 2.3 proeent met ingang van half april. Ongeveer een kwart van de werkende bevolking in Zweden is in staking of is door dc werkgever uitgesloten. De conferentie van werkgevers heeft vrijdag 750.000 werknemers uitgeslo ten Aanvankelijk zou die uitsluiting tien dagen duren, maar maandag ver lengde de confederatie deze termijn met. zeven dagen De vakbonden riepen vrijdag 100 000: leden op in slaking te gaan. In de winkels waren maandag melk. brood. meel. fruit en groenten schaars. Dit leek echter voornamelijk te wijten aan het hamsteren van de Zweden Het afgelopen weekeinde sloegen de Zwe den niet alleen op grote schaal deze ar tikelen in. maar stonden ?ij ook ln de nj voor benzinepompen De vakbonden hebben namelijk gedreigd met ingang van 9 mei het transport van benzine vnnr het erontste deel stil te leaeen. AMMERZODEN - Bij internatio nale motorraces in het Geldersxc Ammerzoden zijn maandag drie mensen om het leven gekomen, twee coureurs en een toeschouw»-r. Twee andere toeschouwers wer den met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht (zie verder pag. 13).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1