PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KIEZEN OF DELEN VOOR ALBEDA EN ANDRIESSEN Geen wijziging standpunt Nederland boycot spelen GS Zeeland willen tentoonstellingsdienst Vandaag beslissing over lot kabinet Kettingbotsing van 200 auto's HeoóUu): tben ufe. auto adria Spaanse ambassade El Salvador ontruimd EEG-MINISTERS WILLEN NEUTRAAL AFGHANISTAN VISIE IN DISCUSSIENOTA CULTUURBELEID Zuid-Afrika waarschuwt Mozambique Hang»(buikzwijn) naar vrijheid pagina 2 223e jaargang no. 43 Woensdag 20 februari 1980 marcooistfaareeo go« tVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Vandaag wordt beslist over het voortbestaan van het kabinet Van Agt. Dit besluit ligt in handen van de ministers Andriessen (financiën) en Albeda (sociale zaken). Vanuit het CDA wordt grote druk op hen uitgeoefend zich bij het kabinetsbesluit over de bezuinigingen neer te leggen. Politiek Den Haag verwacht vandaag duidelijkheid. Maandag stemden de twee ministers tegen het compromis-Van Agt. Deze breuk in het kabinet leidde dinsdag tot koortsachtige pogingen om de schade beperkt te houden. Ook de fractieleiders Lubbers (CDA) en Rietkerk (WD) werden erbij gehaald. Instemming met het compromis bete kent voor de ministers dat zij dat plan in de Tweede Kamer moeten verdedi gen, zo nodig door het uitspreken van een „onaanvaardbaar" Kennelijk wa ren zij dinsdag (nog) niet bereid die ver antwoordelijkheid te dragen. De dreiging dat Andriessen en Albeda opstappen is dus nog niet verdwenen, ondanks gesprekken met premier Van Agt Lubbers ontmoette beide minis ters afzonderlijk. Hij sprak ook met Rietkerk die op zijn beurt weer vice- premier Wiegel ontmoette. Lubbers gaf Albeda en Andriessen te verstaan dat hun aftreden ernstige ge volgen zal hebben. Zij kunnen beter het compromis aanvaarden en aanblijven, vindt Lubbers omdat er anders dit jaar van bezuinigingen helemaal niets te recht komt lo de gesprekken is gisteren niet ge sproken over de inhoud van het kabi netsvoorstel. Lubbers maakte duide lijk dat het kabinet hem niet moet ko men vragen of een nog niet ingediend plan haalbaar is. Dat werk wil hij voor bet kabinet niet opknappen. Lubbers gaf Andriessen en Albeda dan ook geen garantie dat het kabinetsvoorstel on- terug Van de ongeveer 110 Engelse werkne mers die verleden week plotseling hun werk bij de NAPM in Vlissingen-Oost neerlegden en terug naar Engeland wilden gaan. zijn er ruim 70 op het werk teruggekeerd. Een ruime minderheid van dc PvdA- Tweede Kamerfractie wil de Neder landse kerncentrales op korte termijn sluiten PAGINA 3 onderhandelingen Er komen nieuwe onderhandelingen over de levering van Algerijns (vloei baar) aardgas aan Nederland en Westr Duitsland. alleen De positie van de minister van finan ciën binnen een kabinet: een porte feuille zonder bondgenoten. samenwerking Op verschillende 'fronten' wordt ge werkt aan meer samenwerking tussen de opleidingen op het terrein van de gezondheidszorg in Zeeland. Het gaat daarbij voorshands met name om ver betering van de regionale mogelijkhe den tot samenwerking van opleidin gen tot verpleegkundige en ziekenver zorgende PAGINA 18 grootste Eric Helden - derde gouden medaille op de duizend meter tijdens de Speler. In Lake Placid - stelt alle grote schaatskampioenen van voorheen In de schaduw Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3.9 en 13. Opinie: 4. Sport: 14. 15 en 17. Radio en televisie: 18. Financiën: 19. geschonden door de Kamer zal komen als zij aanblijven. Lubbers zit immers met het probleem dat de CDA-fractie het intern niet eens lijkt over de bezuinigingen. Kiezen voor een van de „dwarsliggers" in het kabi net kan Lubbers in zijn fractie in proble men brengen. Zou een van hen opstap pen dan leidt dat vrijwel zeker tot een breuk in het CDA. En zo wil Lubbers geen verkiezingsstrijd ingaan. Dit poli tieke probleem is er dus voor Lubbers en Van Agt bijgekomen. Ook de WD voelt weinig voor een cri sis, nu zij het in de enqu'tes zo slecht doet. Wanneer Andriessen opstapt, kunnen de WD'ers - die hem tot nog toe hebben gesteund - hem moeilijk al leen laten staan. De crisisdreiging is dan ook allerminst van de lucht. Compromis De hoofdlijnen van het compromis- pakket zijn - 3 miljard bezuinigen op de overheids uitgaven. en nog 500 miljoen invullen die resten van Bestek '81, - daling van de koopkracht met 2 pro cent voor Inkomens van f 32.000 en met meer voor de hogere, - vooralsnog handhaving van de koop kracht voor de inkomens van f 23.000 en de laagste sociale uitkeringen, - loonmatiging, eventueel afgedwon gen via een loonmaatregel. Andriessen vindt dit onvoldoende Hij wil minstens 4 miljard bezuinigen en 750 miljoen aan „Bestek-gaten" opvul len. Het compromis kan volgens hem niet voorkomen dat het financierings tekort dit jaar boven 6 procent zal stij gen. Voor de WD-fractie lijkt het com promis wel aanvaardbaar. Albeda daarentegen vindt het compro mis te ver gaan. Bij een zo forse bezuini ging vreest hij verlies aan werkgelegen heid bij de overheid Voorts wil hij met deze voorstellen niet bij werkgevers en werknemers aankomen. De Kamer wilde dinsdag zo snel moge lijk over de kabinetsplannen geïnfor meerd worden. De socialist Ed van Thijn (fractieleider Den Uyl is in het buitenland) vond het niet juist dat al leen Lubbers en Rietkerk („de zeven- SAN SALVADOR (UPI) - Tegen de re gerende junta gerichte groeperingen in El Salvador hebben nog eens 100 mensen in gijzeling genomen waar door het aantal gijzelaars in het land tot 370 is gestegen. Leden van de volks liga van de 28ste februari hebben maandag de Spaanse ambassade in San Salvador ontruimd en hun laatste gijzelaars - een ambassaderaad en de kanselier van de ambassade - vrijgela ten. Zy deden dit nadat de junta hun eisen had ingewilligd en de laatste tien van 27 politieke gevangenen in vrijheid had gesteld. Rond 40 leden van de vereniging van Salvadoriaanse onderwijzers bezetten een bureau van het ministerie van on derwijs in San Salvador en houden daar 100 mensen vast. De onderwijzers eisen dat er een eind komt aan wat zij de on derdrukking van hun collega's noemen en dat de twee onderwijzers die de vori ge week zijn gearresteerd, vrijgelaten worden. Minstens zeven onderwijzers zijn dit jaar doodgeschoten, naar wordt beweerd door rechtse extremisten. tiende minister en de zeventiende staatssecretaris") op de hoogte zouden worden gesteld. Lubbers en Rietkerk deelden die mening. ..Dan kan ik ten minste reageren als één van de 150". zei Lubbers. „We storen geen broedende kip. de kip is uitgebroed, de kuikens fladderen door het Catshuis", zei Van Thijn. Het lijkt echter uitgesloten dat het kabinet vandaag al zijn besluiten aan de Kamer en de sociale partners kan aanbieden. Van Thijn vroeg dinsdag ook om de let terlijke tekst van de rede, waarin pre mier Van Agt maandagavond fel tegen de FNV uitviel. Van Agt zei daar dat de aangekondigde acties van de FNV te gen het kabinetsbeleid, de rechtsorde aantasten. De Kamer wilde graag pre cies weten wat de premier gezegd heeft. Inmiddels heeft oud-minister van justi tie dr. I. Samkalden gewaarschuwd dat Van Agt zich met die kritiek „op glad Us" heeft begeven. Volgens Samkalden (die in 1966 het stakingsrecht regelde) heeft de vakbeweging „als ieder ander" het recht te protesteren tegen besluiten die haar onderhandelingsvrijheid aan tasten. PvdA-voorzitter Max van den Berg is dinsdagavond fel van leer getrokken te gen premier Van Agt wegens diens uit latingen over de vakbeweging. .Het is de minister-president die kolen op het vuur stapelt met zijn deels on doordachte. deels ontoelaatbare op merkingen. die alleen ten doel hebben de acties van de vakbeweging m een kwaad daglicht te stellen." zo zei Van den Berg. volgens wie het effect trou wens averechts is. De actiebereidheid van de werknemers wordt er alleen maar door vergroot, in het Europees sociaal handvest is zo wel de onderhandelingsvrijheid van de vakbeweging als het stakingsrecht ge waarborgd. Dit handvest is op het ogen blik door beide kamers der sta ten-gene raal aanvaard en behoort daarmee in feite tot de grondslagen van ons rechts systeem. Alleen om louter formele rede nen heeft het kabinet dit handvest nog niet bekrachtigd. „Laat Van Agt daar maar eens iets aan doen." vindt de PvdA-voorzitter Opmerkelijk is dat de verklaring die de Rijksvoorlichtingsdienst maandag na het kabinetsbesluit uitgaf, vrijwel woordelijk overeenkomt met die van 1972. Toen liet DS'70 het kabinet-Bies heuvel vallen, ook om bezuinigings problemen. Ook toen waren twee mi nisters (Drees en De Braauwi het met het besluit van de rest van het kabinet oneens. DEN HAAG - CDA fraktieleidcr Lubbers tri in gesprek met VVD fraktieleider Rietkerk tijdens het vragenstellen door PvdA-kamerlid Van Thijn 'Van onze reaactie buitenlandi ROME, BONN. WASHINGTON - De Nederlandse regering blijft van me ning dat deelname aan de Olympische Spelen in Moskou onder de huidige omstandigheden niet gewenst is. Dat zei de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw dins dagavond in Rome, na afloop van het beraad met zijn collega's van de ande re EG-landen. Van der Klaauw bleef daarmee op één lijn zitten met zijn Britse collega Carrington en de Ameri kaanse president Carter, die gisteren nog eens herhaalde dat de VS niet aan de OS in Moskou zullen deelnemen om dat de Sowjet-Unie het Amerikaanse ultimatum om voor vandaag alle troe- PARIJS - Een enorme kettingbotsing waarbij 200 auto's betrokken warenheeft dinsdag op de snelweg naar Normandiê even buiten Parijs, tioee doden gekost. Twintig mensen raakten getoond. pen uit Afghanistan terug te trekken niet opvolgt. Van der Klaauw zag zich in Rome ge noodzaakt het standpunt van de Neder landse regering te bevestigen, omdat de negen EG-ministers het eens werden over een voorstel van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carring ton. dat vraagt om internationale garanties voor de neutraliteit van Af ghanistan. Wanneer de Sowjet-Unie op diplomatiek niveau aan een dergelijke regeling wil meewerken, zou een situa tie kunnen ontstaan die landen de gele genheid biedt terug te komen op hun voornemen niet naar het olympische Moskou te gaan. Van der Klaauw wilde daar echter niet over speculeren, en zei dat het Neder landse standpunt („onder de huidige omstandigheden geen deelname") voor het moment de beste formulering blijft Maar we blijven in Europees verband over deze zaak praten tot eind mei de termijn voor inschrijving voor de OS in Moskou afloopt, aldus Van der Klaauw, die daarmee duidelijk een slag om de arm hield voor het geval niet alleen de Sowjet-Unie maar ook de Verenigde Staten brood zouden zien in het Euro pese voorstel. Het „plan-Carrington" beoogt de neu traliteit van Afghanistan te garanderen op basis van afspraken in de Verenigde Naties of tussen de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, de grote Westeuropese landen en een aantal niet-gebonden landen Carrington zelf verwees naar de neutraliteit van Oostenrijk, die in 1955 werd gegarandeerd door de Sowjet- Unie. de VS, Frankrijk en Engeland, waarna de geallieerde bezettingstroe pen uit het land werden teruggetrok ken. Carrington vergeleek de te bereiken po sitie van Afghanistan met die van de ongebonden landen, ofschoon neutrali teit meer zou moeten inhouden, zoals het voorbeeld van Cuba leert. Ontrui ming van het land met achterlatine van RHENEN - Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne vindt dat er in woonwijken geen wal len of schermen moeten worden ge plaatst om de geluidshinder van we gen of spoorlijnen te verminderen. Hij is van mening dat daarvoor stede- bouwkundige en bouwkundige op lossingen voor moeten worden ge zocht. Ginjaar betreurt het dat het treffen van geluidswerende voorzie ningen nog geen normale zaak is bij de planning van bebouwing. ue oewmosman zei dit dinsdag in Rhenen bij de prijsuitreiking van de door de Nederlande Stichting Ge luidshinder (NSG) georganiseerde wedstrijd geluidsschermen en -wal len. Ginjaar vond dat geluidsscher men pleisters zijn en dat de bestrij ding van geluidshinder moet plaats vinden by de bron: het verkeer. HU voegde er evenwel aan toe dat ook ais al het mogelijke wordt gedaan om het verkeer te beteugelen, het plaat sen van schermen in een aantal ge vallen toch nodig zal biyven. pe mi nister dacht daarby aan snelwegen, drukke doorgaande wegen en spoor- lynen. De NSG ontving voor de ontwerp wedstrijd 196 inzendingen van al dan niet professionele ontwerpers. Dat waren er tweemaal zoveel als ver wacht. Volgens NSG-voorzitter C. A. Vermeulen heeft die belangstelling te maken met het feit dat in Neder land de bewoners van ongeveer 400.000 huizen last hebben van ge luidshinder. Minister Ginjaar kon voor de profes sionele inzendingen van de ontwerp wedstrijd geen eerste prijs uitreiken. De jury vond dat in deze categorie te weinig vernieuwende gedachten wa ren aangedragen. By de niet-professionelen ging de eerste prijs naar Cor Pauwe uit Den Haag. Er waren drie pryzen beschik baar voor de professionele categorie Die gingen naar Ruud van den Bosch uit Lelystad, Fredertk Prins uit Dor drecht en Van Wyk en Gelderblom uit Rotterdam. MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur van Zeeland wil in dc toekomst komen tot een provinciale tentoonstel lingsdienst. Die is cr op dit moment niet, de culturele raad zorgt „zo goed en kwaad als het kan" voor zaken als reizende collecties en dergelijke. Ge deputeerde staten van Zeeland komen met deze gedachte in ccn discussienota over het cultuurbeleid voor de periode 1980-1984. Daarin wordt gepoogd aan zetten te geven, die het cultuurbeleid van de provincie uit de komende jaren handen en voeten moet geven. Men signaleert, dat een tentoonstel lingsdienst van belang is in verband met het landelUke aanbod van reizende exposities en dat het gebrek eraan ook als een gemis wordt gevoeld bU de bege leiding van de collecties Kunst uit Zee land.. De aanwezigheid van een derge- Ujke dienst blijkt het voorts mogelijk te maken educatieve tentoonstellingen voor scholen op te zetten, zo leren vol gens gs errtngen in andere provincies, en ze blijkt ook gewenst voor de dienst verlening aan plaatselijke exposities en musea ed Het college acht een dergelij ke dienst voor Zeeland „van belang", al heeft men nog geen vast beeld over de precieze opzet ervan, daarover wordt overleg gevoerd met de directeur van de culturele raad De wenselijkheid van een tentoonstel ltngsdienst is een van de zaken, die in de discussienota over het cultuurbeleid aan de orde komt In het stuk. waarop voor 1 mei va.i dit jaar gereageerd kan worden, komen ook tal van andere za ken aan de orde Gs nemen als uit gangspunt voor het beleid, dat de pro- vtneie culturele ontwikkelingen moet signaleren, stimuleren en beschermen Men moet zich inzetten voor het be houd van culturele waarden en voor waarden scheppen, waardoor activitei ten in de culturele sfeer op gang ge bracht kunnen worden. In concreto denken gs onder meer aan -een verordening vaststellen voor het verlenen van opdrachten voor kunst werken bU bouw-en recreatieprojecten, een duldeiyke regeling maken or de aankoop van kunstwerken en blijvend (Slot zie pagina 2 kolom 5) zetbaas' zou te weinig zyn voor een werkelijke neutraliteit zoals die Car rington voor ogen staat. Carringtons voorstel „een idee dat nog nader moet worden uitgewerkt", aldus Van der Klaauw) kreeg onmiddelly k de Instemming van de andere EG-landen De Nederlandse bewindsman probeer de nog de kwestie van de Russische dis sidenten (vooral de verbanning van de atoomgeleerde Sacharov) aan te nemen boycotmaatregelen tegen de Sowjet- Unie te verbinden, maar kreeg daar voor geen steun van zUn collega's. Hy wees ook als enige op het verband tus sen naleving van de mensenrechten in de Sowjet-Unie de de in november in Madrid te houden toetsingsconferentie van de Helsinki-akkoorden tussen Oost en West. Van der Klaauw zei wel dat hem van Britse zijde te verstaan was gegeven dat Carringtons voorstel eerder met Washington was besproken. Daaruit werd in conferentiekringen geconclu deerd dat de Europese plannen niet al leen de Sowjet-Unie maar ook Amerika de gelegenheid moet bieden zonder al teveel gezichtsverlies op het boycotr Moskoustandpunt terug te komen. Ook in Rome was het Frankrijk dat een gemeenschappelijke verklaring van de JEG-landen over de Olympische Spelen in de wielen reed. De Franse minister van buitenlandse zaken Poncet verzet te zich als enige tegen een in het slot communiqué op te nemen zinsnede, die als voorwaarde voor deelname aan de Spelen stelde, dat de Sowjet-Unie daar toe „de omstandigheden diende te creë ren". Een impliciete verwijzing naar de EG-verklarir.g van 15 januari, waarin de Russische inval in Afghanistan werd veroordeeld en terugtrekking van hun troepen gevraagd. In Rome werd giste ren nog eens bevestigd dat de Negen zich op dit standpunt blijven stellen. Daarbij werd ook verw ezen naar de Eu ropese steun voor de VN-resolutie waar in het onmiddellijke terugtrekken van het Russische invasieleger werd geelst. Het beraad over de Europese houding ten aanzien van het Afghanistan-con flict nam zoveel tyd in beslag, dat de ministers aan andere gespreksonder werpen (zoals byvoorbeeld een Brits voorstel om de Paiestynse rechten in VN-resolutie 242 op te nemen) niet meer toekwamen De Westdultse minister van buitenlandse zaken Genscher reis de na afloop van het overleg in Rome (Slot zie pag. 9 kol. 2) KAAPSTAD (UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft Mozambique gewaar schuwd dat zij alle nodige maatrege len zal nemen om een eind te maken aan het optreden van zwarte nationa listische guerrillastrijders die vanuit de voormalige Portugese kolonie opereren. In een brief aan de regering in Maputo verklaarde de regering in Kaapstad dat zy het onderdak bieden aan tegen Zuid- Afrika strijdende nationalisten be schouwt als een 'daad van agressie' De waarschuwing volgde op de ont dekking van grote wapenopslagplaat sen in de provincie Natal naby de grens met Mozambique. Het afgelopen week einde brandde een groep guerrillastrij ders in Ingwavuma. op 25 km van de Mozambikaanse grens, een pakhuis plat. De met raketwerpers en geweren van Russische makeUJ gewapende mannen voerden de beheerder van het pakhuis mee. maar lieten hem na enige tyd vry

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1