SURINAME een nieuwe uittocht Waar moet dat heen, hoe zal dat gaan, waar komt die rotzooi toch vandaan... Zondagmorgen half tien. Barend Servet schalt de huiskamers en krotwoninkjes binnen via de FM-golven van de SRS, de Surinaamse Radio Stichting. Toeval? Vüst niet. Een dag eerder. Het parlementaire oppositielid Henk Herrenberg, net terug van een verblijf buiten de grenzen, onder meer in Nederland: „We praten nu over gezinshereniging, maar dan hebben we het over gezinshereniging in Nederland. Dat is toch absurd. Ik vind dat dat gezins hereniging in Suriname zou moeten zijn, het gaat tenslotte om Surinamers. Wanneer we zo doorgaan, zit eind 1980 de helft van de bevolking in Nederland. Er is hier veel werk te doen, maar we praten te veel, we doen te weinig. Ik weet soms echt niet waar we mee bezig zijn in dit land. Waar we naar toe gaan? Ik weet het niet". In heel Paramaribo is praktisch geen de en altijd in stand gehouden rassen- loodgieter meer te krijgen, ze zitten al- scheiding. Vanaf het moment dat een lemaal al in Nederland Maar er is veel eigen Surinaamse regering de zaken meer loos. De hoofdstad, waar naar moest bedruipen (het statuut van 15 december 15154), ging het mis. Grote internationale bedrijven, veelal van Nederlandse origine, zorgden ervoor dat ze een dikke vinger in de Suri naamse politiek kregen, hetgeen re sulteerde in een fraai circus, door spekt met ontoelaatbare dubbelfunc ties en een alom tierende corruptie. schatting 200.000 mensen wonen (bij na twee derde van de hele bevolking), verkeert in een deplorabele staat. Er is geen enkele vorm van onderhoud, de stad verloedert. Er komt nauwelijks nog water uit de kranen. Het riole ringssysteem raakt met de dag ernsti ger verstopt, na elke tropische regen bui staat vrijwel het gehele centrum van de stad blank, een lichtbruin mengsel van afval- en regenwater. Het huisvuil wordt vaak niet meer opge haald of dat is nog nooit gebeurd. Een postbode is in verschillende wijken een geestverschijning. De landsbus- dienst is vrijwel geliquideerd, duizen den mensen moeten het regelmatig zonder openbaar vervoer stellen, om dat de particuliere busjes de afgelegen wijken zoveel mogelijk proberen te mijden. krollen Hond 75.000 mensen zitten op elkaar gepropt in krotten, die officieus onbe woonbaar zijn verklaard. De schrij nende armoede van vier jaar geleden is grotendeels uitgebannen, maar de bewoonde delen van Suriname wor den verwaarloosd. Het is begrijpelijk dat veel mensen het vliegtuig naar Nederland pakken. Vi- schal is een van hen. Enigszins teleur gesteld komt hij het passagekantoor van de SLM, de nationale luchtvaart maatschappij. uitlopen ..Er is pas over drie maanden plaats", klaagt hij. Vischal werkt bij de overheid, een goe de baan. Hij verdient zo'n 850 gulden per maand, naar Surinaamse begrip pen een hoop geld voor een jongeman van 21. Waarom dan toch naar Neder land? ..Ach meneer, wat moet ik hier met mijn geld. Ik heb thuis telefoon, maar wanneer ik mijn familie in Nicke- ri# wil opbellen, krijg ik geen verbin- •ding. Ik heb een luxe badkamer, maar "s middags om half drie, als ik thuis kom van mijn werk, is er geen water. Het wordt elke dag erger hier. Ik heb twee jaar in Utrecht gestudeerd, daar ken ik mensen en vind ik wel een baan. Het liefst zou ik morgen nog gaan". Het zijn vooral Surinamers met een degelijke opleiding die momenteel op Schiphol arriveren. Ze hebben vaak een goede baan achtergelaten; hel zijn de zogenoemde middenklassers. Hel aantal vluchten van Paramaribo naar Amsterdam zal binnenkort wor den vergroot van drie lot vijf per week, het lijkt een herhaling te wor den van de exodus van 1975. In decem ber wordt er een kerstgratificatie uit gekeerd. Duizenden mensen zullen dat extra geld gebruiken om te „vluchten" voordat het te laat is, want na november 1980 zal er waar schijnlijk een visum nodig zijn om Ne derland binnen te kunnen komen. Sommige arbeiders van de Suralco (een van de grote aluminiummaat- sehappijen) laten zich overplaatsen en wenden de vergoeding voor de ver huiskosten aan voor een ticket naar Nederland. Bijna ledereen in Suriname is ontevre den en men heeft weinig vertrouwen in de toekomst van het land Dat is niet zo onbegrijpelijk. Mensen die voor een of andere voorziening of subsidie bij de overheid aankloppen, stuiten op het logge, onwerkbare apparaat van 42 000 ambtenaren, bijna de helft van de totale beroepsbevolking, een mil joenen verslindend waterhoofd. De al gemene ziektevergoeding, de AZV. werd al in 1977 beloofd, maar is voorlo pig van de baan. Duizenden mensen kunnen het zich daardoor financieel met permitteren om ziek te worden. De regering komt de met de ambtena renvakbond gemaakte afspraken over de arbeidsvoorwaarden niet na, prikacties zijn het gevolg. Dagelijks worden de krantenkolommen gevuld met politieke ruzies, het ene corruptie schandaal volgt het andere op. scheiding Het Surinaamse politieke wereldje is nooit veel soeps geweest. De leiding gevende politieke partijen zijn niet ontsproten uit ideologische idcccn, maar uit de door Nederland gecreéer- De politici behoorden binnen de kort ste keren tot de kleme elite van de Su rinaamse samenleving, waardoor on derling alle rassenhaat verdween. Niettemin bleven zij de rassentegen stellingen aanwakkeren vanuit het parlement, het kiezersvolk moest im mers dom worden gehouden om de ge vestigde partijen te laten voortbe staan. In 1969 kwam er een eerste doorbraak. Stakingen van onderwijzers dwon gen de door W, F. Hermans als dicta tor getypeerde Jopie Pengel af tc tre den. Zijn opvolger, ir. Frank Esscd, was vier jaar later hetzelfde lot be schoren. Ruim twee maanden werd er massaal gestaakt. Creolen, Hindoes lanen, Javanen en Chinezen stonden zij aan zij op de barricades. Essed ruimde het veld, maar er was geen po litiek alternatief Henck Arron van de Nationale Partij Koalitie (het Creool se blok! wist handig in te spelen op de revolutionair- verlangens die zich tij dens de massale staking hadden ont wikkeld. Hij predikte onafhankelijk heid van Nederland en won de stem busslag. Dc Verenigde Democratische Partijen van Jaggernath Laehmon (het Hindoestaansc blok) hadden het nakijken en baseerden hun oppositie- voering opnieuw op het verschil tus sen Hindoeslanen en Creolen. De door de stakingsbeweging verjaag de Frank Essed was vrijwel vanaf het begin een van de belangrijkste advi seurs van het kabinet-Arron In feite was er weinig veranderd. In Den Haag had het rooms-rode kabinet-Den Uyl wel oren naar de Surinaamse onafhan- kelijkheidsroep: er zou eindelijk een brein van oud-premier Frank Essed. Het gaat om het gebied nabij Apoera, waar in en rond het Bakhuys-gebergte grote hoeveelheden bauxiet zijn aan getroffen. Een immens stuwmeer zal voor relatief goedkope energie moeten zorgen, waarmee de bauxiet kan wor den verwerkt tot aluminium. Het dorpje Apoera zal volgens de plannen moeten veranderen in een stad van 60.000 inwoners. De aanleg van een spoorlijn, die Apoera met de vind plaatsen van het bauxiet verbindt, is al zo goed als klaar. Verder zal er een kanaal worden aangelegd waarlangs duizenden hectaren landbouwgrond moeter. worden ingepolderd. Het idee achter al deze plannen is dat de bau- rob sprenkels punt kunnen worden gezet achter een stukje uiterst bedenkelijk koloniaal verleden Drukke onderhandelingen liepen uit in de vorming van de Com missie Ontwikkelingssamenwerking Nederland-Surinan.e iCONSi. die de onafhankelijkheid in een vat moest gieten en begeleiden. Tienduizenden mensen pakten hun koffers en namen de „Bijlmer-expres", sommigen om dat zij bang waren dat er rassenrellen zouden uitbreken, anderen omdat zij weinig vertrouwen hadden in de plan nen van Arron en diens kameraden. armoede Op 25november 1975 werd in Parama ribo de onafhankelijkheid protoco lair bekrachtigd. Suriname kreeg een gouden handdruk van imaximaalt 2.5 miljard gulden om - zoals het officieel luidde - het verschil in welvaart tus sen Nederland en Suriname te ver kleinen. Dc commissie had een ambi tieus plan opgesteld, dat Suriname een economische basis moest ver- schalTen en de armoede uitbannen: het Meerjaren Ontw ikkelings Plan, ook wel het MOP genoemd. In totaal was het MOP op 6.7 miljard gulden geraamd (zonder rekening te houden met de infiatiei en zou het binnen 15 jaar moeten zijn gerealiseerd. Inmiddels blijkt dat de voltooiing wel licht 30 jaar zal duren en gauw zo'n 15 miljard gulden gaat kosten, hetgeen betekent dat met het Nederlandse geld nog maar een kwart van het plan kan worden gerealiseerd. De rest zal op tafel moeten worden gelegd door de Surinaamse overheid idie bijna geen cent heeft) en commerciéle investeer ders. die m de eerste plaats op winst uit zijn Het MOP staat of valt in feite met de blootlegging van West-Sunname. een gigantisch project, ontsproten aan het WIJ NAMFN SURINAMERS EN BUITENLANDERS OP ca 165 00C O ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 dolaren, directeuren van ingenieurs bureaus. topambtenaren en andere notabelen; 1300 kleine boertjes had den het nakijken. Hetzelfde gebeurde met de verdeling van de tot nu toe opgeleverde volkswo ningen - waarbij tijdens de bouw al het nodige geld tussen wal en schip is ver dwenen. veel van de „goedkope" hul zen worden rechtstreeks toegewezen aan speculanten. Niettemin zijn er de afgelopen jaren ook best positieve dingen gebeurd in Suriname. Het welvaartspeil is aan zienlijk gestegen, de in het begin 1976 nog wijdverbreide honger is vrijwel uitgebannen. Ook het aantal werklo zen is stevig teruggedrongen, al is het geschatte cijfer nog schrikbarend hoog: 30 procent. Veel werklozen we ten toch aan geld te komen door op straat wat lekkernijen te venten, din gen waar echt wel behoefte aan is. Zo kunnen de jongens met hun karretjes schrapijs in warme maanden wel eens een winst boeken van 500 gulden ol meer. Een andere positieve ontwikkeling is dat er elk jaar tussen de 500 en 700 Surinamers remigreren, terugkeren naar hun geboorteland. Een aantal van hen heeft in korte tijd een aardig bestaan weten op te bouwen. Sinds vo rig jaar juni zit er op de Nederlandse ambassade in Paramaribo een specia le functionaris van het ministerie van sociale zaken om remigranten op te vangen en te begeleiden. Inmiddels is hij zover dat hij de mensen daadwerke lijk kan helpen bij het zoeken naar een baan of het verkrijgen van kredieten. En omdat er op het ogenblik zoveel kaderpersoneel naar Nederland ver trekt. zitten tal van bedrijven en de overheid te springen om gekwalificeer de krachten, vooral om technisch per soneel. elite Verder bieden de buiten het parle ment staande partijen wat uitzicht op verbetering, want dat er een frisse wind door dc Surinaamse politiek moet waaien, is overduidelijk. Dat werd bijvoorbeeld nog eens duidelijk toen het elitegroepje van 39 man in november min of meer besloot om tot de verkiezingen van maart 1980 nog slechts twee routinezittingen te hou den en de begrotingsvoorstellen van het kabinet-Arron maar niet meer te behandelen. „Dat heeft toch geen zin, zo vlak voor de verkiezingen", luidde de algemene verklaring. De PALU (de Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie) heeft zich na het in elkaar zakken van een aantal ambitieuze land- en bosbouwprojec ten nu met succes geworpen op het buurt- en clubhuiswerk. Door de sa menwerking met de PNR (de Partij Nationale Republiek, die tot 1977 deel uitmaakte van de regerende NPK) is er kans op een zetel bij de verkiezingen van maart. Belangrijker nog lijkt de weg die dc Volkspartij is ingeslagen. Bij de ver kiezingen van 1977 (Arron wist toen nog net zijn hoofd boven water te hou den, maar het gonsde destijds van ge ruchten over fraude) behaalde deze socialistische partij net geen zetel. Sindsdien is er hard gewerkt en heeft de Volkspartij zich opgewerkt tot de best georganiseerde partij van Suri name. In totaal zijn cr nu zo'r. 4000 leden, die allemaal zijn geregistreerd. Op partijbijeenkomsten is de belang stelling de afgelopen maanden on voorstelbaar groot, zo'n 100 mensen op wijkvergaderingen, 1000 mensen op afdelingsbijeenkomsten. Een van de opvallende factoren op die bijeen komsten is dat Hindoestanen en Creo len er vrij met elkaar omgaan. Pipel, het weekblad van de partij, is wellicht de meest gelezen periodieke uitgave in heel Suriname- het heelt met 8000 exemplaren een bijna even grote oplage als het grootste dagblad. De Ware Tijd. Partijleider Rubin Lie Pauw Sam: „Het is ongelooflijk, maar de laatste maanden komen zelfs men sen van de NPK en de VDP zich bij de Volkspartij aanmelden" Lie Pauw Sam heeft goede hoop dat zijn partij als grote overwinnaar uit de in maart te houden stembusslag zal komen. „Misschien zelfs met zes of acht zetels, en dan zouden we in één klap de groot ste party van Suriname zijn". De leider van de Volkspartij is waar schijnlijk wel erg optimistisch, maar het moet worden toegegeven dat dc omstandigheden hem in de kaart spe len. Veel Surinamers zijn ontevreden en als ze niet naar Nederland kunnen of willen, zullen ze toch naar een an der alternatief zoeken. Het was dan ook vast geen toeval dat het nostalgi sche hitwerk van Barend Servet op een zondagmorgen in november door de Surinaamse ether schalde. Gezien de resultaten tot nu toe was het eigenlijk niet zo verwonderljk dat Jan Pronk, in 1975 minister van ontwikke lingssamenwerking. zich acht weken geleden het ontvallen dat hij was „ge chanteerd" bij de onderhandelingen over de onafhankeljkheid opbouw Kort na de onafhankelijkheid riep mi nisterpresident Arron alle Surina mers nog op terug te keren naar hun land en te helpen bij de opbouw. Het bleken slechts mooie woorden te zijn, getuige dc recente uitlatingen van Percy Esajas, de chef van het Centrale Instituut Overheidsvoorlichting in Paramaribo; „Wij zijn een vrij land man, een democratisch land. Als ie mand weg wil, mag hij dat doen, dat is zijn zaak, daar is hij volkomen vrij in. Maar als iemand uit vrije wil ver trekt, moeten wij er dan voor zorgen dat hij terugkomt, moeten wij dan voor die kosten opdraaien? Nee toch". Pronk voelt zich bedrogen, maar wist hij soms niet met wat voor mensen hij rond de tafel zat? Een voorbeeld: Frank Essed, de oud-premier. Hij is niet alleen het belangrijkste lid van de Surinaamse CONS-delegatie. maar maakt ook deel uit van de raad van commissarissen van Billiton (de alu minium-tak van de Shell) en vervult die zelfde functie bij Bruynzeel. Een opvallende bijkomstigheid is dat Es sed in het begin van de jaren '70 in zijn rol van minister van opbouw de joint- ventures van Bruynzeel en Billiton met de Surinaamse overheid tekende. Het ligt voor de hand om te conclude ren dat Essed meer interesse heeft in het wel en wee van Billiton en Bruyn zeel. dan in het reilen en zeilen van de Surinaamse samenleving. Opvallend is in ieder geval dat de regering-Arron (geadviseerd door Essedi meer priori teit toekent aan de ontwikkeling van West-Suriname dan aan kleinschalige en meer sociaal gerichte projecten waarom de bevolking zit te springen en waar de Nederlandse regering het ontwikkelingsbeleid op wil richten. Maar Pronk is niet de enige die cr een kater aan heeft overgehouden, dui zenden Surinamers hebben datzelfde gevoel. De gouden bergen die Arron in 1975 beloofde, blijken voornamelijk bestemd te zijn voor mensen uit zijn directe vriendenkring. Zo zijn cr de afgelopen vijf jaar in het arme dis trict Nickerie 22.000 hectare «net be hulp van de ontwikkelingsgelden in gepolderde landbouwgrond uitge deeld aan een dertigtal politici, han- xietwinning zal leiden tot een verdere ontwikkeling van de bosbouw, de landbouw en de industrie. Al vanaf het begin is dit plan mikpunt geweest van felle kritiek. Een nieuwe stad van 60.000 mensen in de rimboe is volgens Surinaamse verhoudingen buiten proporties en zal volgens velen nooit uit de grond kunnen worden ge stampt. Tevens wordt erop gewezen dat het merendeel van de investerin gen zal moeten worden gedaan door de Suralco (een dochter van dc Ameri kaanse aluminium-gigant Alcoa) en Billiton (100 procent Shell); machtige concerns, voor wie de Surinaamse overheid geen enkele partij is tijdens onderhandelingen. „Suriname zal zich volledig overleve ren aan de wil van multinationals en buitenlands kapitaal", zo redeneren de vele critici. De ervaring heeft ge leerd dat dat in de Derde Wereld meestal weinig oplevert voor de bevol king. De balans van vier jaar MOP is bedroe vend. Het Nederlandse idee erachter was Immers dat de volksverhuizing tot staan zou worden gebracht en dat er condities zouden worden geschapen voor de remigratie van Surinamers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 28