OOK MATIGING VAN NIET CAO-LONEN ^8üg HF m <ÉT" :i w% jakobsen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers plannen van niet achter het kabinet Opkomst van twintig procent bij Zeeuwse waterschapsverkiezingen Boersma dient wetsontwerp in Wm m* f M NAZI'S GEKLOPT^ WEINIG SCHOT IN DE FORMA TIE vandaag Moord in Amsterdam MEESTE WATERSCHAPPEN NIET ONTEVREDEN TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEE OP WALCHEREN BU: Cruijff voor het Hooggerechtshof Pagina 15 220e jaargang no. 265 Ponderdag 17 november 1977 malst raat 55 Oost Souburg Tilbury i Van onze redactie economie) DEN HAAG - De loonmatiging die, naar de regering hoopt, in het overleg tussen werkgevers en werknemers zal worden overeengekomen, moet ook van toepassing zijn voor werknemers, die niet onder een cao vallen. Minister Boersma heeft bij de Tweede Kamer het, herhaaldelijk aangekon digde, wetsontwerp ingediend, waarin hij de bevoegdheid vraagt op dit punt te kunnen ingrijpen. Gezien demoeilijke economische situatie voelt het kabinet, ondanks zijn demissionaire status, zich verplicht deze maatregel voor te stellen. De huidige wetgeving biedt geen aan- cao-inkomens Minister Lubbers ieco- knopingspunten vooreen dergelijke be- nomische zaken) zal hierover apart de voegdheid. Ook door het algemeen ver- Tweede Kamer inlichten bindend verklaren van collectieve ar- D ui beidsovereenkomsten worden geen an- JDCf OegClhed&n dere werknemers bereikt dan die Volgens het wetsontwerp zal de minis- waarop de cao's van toepassing zijn. ter van sociale zaken werkgevers, die Daarom ook vindt de regering dat in het geen partij zijn bij een cao en werkne- o-overleg de uitbreiding van de wer- mers die bij hen in dienst zijn kunnen kingssfeer van de cao tot hoger per soneel een van de voornaamste ge spreksthema's blijft. De tijdelijke maatregel moet worden gezien tegen de achtergrond van de in komensvorming in de nabije toekomst. Er zijn verbindingen met een eventueel verder te ontwikkelen algeheel inko mensbeleid. Een toekomstig kabinet zal over deze kwestie en over de opzet daarvan in een zogenaamde raamwet op de inkomensvorming, die het demis sionaire kabinet in voorbereiding nam, moeten beslissen. Ook voor de inkomens in de zoge naamde vrije beroepen vindt, de rege ringmatiging gewenst. Om deze catego rie te bereiken kan worden gewerkt via de Prijzenwet.. Door toepassing van die wet kunnen de ontwikkeling van tane ven (van bijvoorbeeld architecten, art sen, notarissen) voor wat betreft het in- komensdeel ervan volgens dezelfde lijnen worden bekeken als die van de aansluitingen In telefoondistrict Breda nu 220,000 aansluitingen. vrijspraak Raadsman Menten vraagt twijfels begrip verhoging stunt Weet trainer Versluis Serooskerke n: nieuwe stunt toe te praten? Carmiggelt zeer tevreden speelde 'Kronkels'; radio- e sieprogrnmma's: strip. PAGINA 21 teleurstellend zoek op dit punt, bijvoorbeeld op grond van klachten van organisaties of van in- dividuelen. Door middel van dit onder zoek kan ook de ontwikkeling van de zogenaamde incidentele loonstijging (door promoties, rangentoeslagen, overwerk e.d.) beter worden gevolgd. In dit verband wordt voorgesteld de cao's ter visie te leggen Het gaat in hel wetsontwerp om drie groepen werknemers: hoger personeel in bedrijfstakken waar in het algemeen een cao wordt afgesloten voor het pro- duktiepersoneel en-of het admini stratief personeel: hoger en lager per soneel in bedrijfstakken waarin niet. (of zeer ten dele) cao's van toepassing zijn (bijvoorbeeld werknemers in de de tailhandel) en werknemers die onder de werkingssfeer van cao's worden ge bracht via algemeen verbindendverkla ring. M axi m urn- M i n i m um De bevoegdheden dienen zodanig te worden gehanteerd dat voor hoger be taalden een maximum loonwijziging wordt aangegeven en voor de lager be taalden maximum en minimum tege lijk. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de sociale partners overeenkomsten Noordierse" hoofdstad sluiten waarin zij precies aangeven welke loonverbeteringen niet alleen minimaal maar ook maximaal voor elke functie of groep van functies moe ten worden aangehouden. Dg loonmatiging waartoe de partners besluiten dient in duidelijke afspraken over een precies vastgelegde loonsver hoging (mimimaal en maximaal) te worden neergelegd De opzet van het wetsontwerp maakt het mogelijk om de regels voor alle niet-cao-werknemers vast te stellen, maar ook te onderschei den naar bedrijfstak. Zodra een cao tot stand komt kunnen regels worden ge steld, maar niet eerder dan de ingangs- binden aan een overeenkomst die tu sen organisaties van werkgevers en werknemers is gesloten. Uitgangspunt is dat via onderhandelingen een duide lijk beperkte verhoging en andere ar beidsvoorwaarden wordt overeenge komen. Het gaat erom dat deze loonstijgingen dan gelijk lopen met die van de cao-lonen. Daarom moet de ontwikkeling nauwlet tend worden gevolgd. Het. wetsontwerp maakt het mogelijk de Loon Technische Dienst bevoegdheid te geven tot onder- Eerste slachtoffer na begin Britse brandweerstaking LONDEN (DPA) - Bij een brand woning ii Belfast is in de nacht van dinsdag op woensdag een vijftienjarig meisje om het leven gekomen. Het was het eerste slachtoffer na de maandag begonnen Britse brandweer staking In Newcastle on Tyne ontstond voor vele miljoenen guldens schade als ge volg van een brand in een grote opslag plaats van een fabriek, waarbij de sta kers ook werkeloos toezagen. In Londen werd een gebouw van de me dische faculteit van de universiteit sterk door vuur beschadigd. datum, voor de niet-cao-werknemers in die sector Waar geen cao's voorkomen moet met het stellen van regels worden gewacht tot zich een meer algemene ontwikke ling aftekent. Dat kan vrij spoedig het geval zijn. meent Boersma. die de cen trale werkgevers- en werknemersor ganisaties hierover om advies zal vra gen Mocht voor het einde van 1977 nog onvoldoende inzicht bestaan in de loon ontwikkeling dan kan de minister in de eerste helft van 1978 nog geen regels stellen. Met het oog daarop is voorzien in een zogenaamde „pas-op-de-plaats-bepa ling" om te bereiken dat in de niet-cao- sector voor wat Ionen en andere ar beidsvoorwaarden betreft enige tijd de bestaande situatie wordt voortgezet. In dit verband wordt voorgesteld 31 ok tober als peildatum te hanteren. flHBBSfl -W" I 1 A \J ifilfef A M 'TM 1 CHICAGO- Frank Collin, leider van de Amerikaanse nazi's, werd door een politieman gearresteerd nadat hij zijn mede strijderstijdens een toespraak van Simon Wies enthal in ge vecht raakten met Joodse medestanders van de Oostenrijkse nazi-speurder. OP SOCIAAL-ECONOMISCH GEBIED Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkgevers kunnen geen medeverantwoordelijkheid dragen voor de beleidsplannen van het kabinet op sociaal-economisch gebied, zoals mi nister Boersma (sociale zaken) die uiteindelijk heeft gepresenteerd. In feite wijzen de ondernemers hiermee het sluiten van een centraal akkoord af. Niettemin wil len zij de gevolgen van het regeringsstandpunt vrijdag met de vakbeweging in de Stichting van de Arbeid bespreken. DEN HAAG-Informateur Van der Grinten heeft woensdagmiddag in Den Haag het gesprek met CDA-leider Van Agt en diens collega Wiegel voortgezet. Dit blijkt uiteen brief van dezeven cen trale werkgeversorganisaties aan mi nister Boersma. In deze brief, die ook aan de vakcentrales FNV. CNV en Raad MHP ter kennis is gebracht, zeggen de organisaties het onbegrijpelijk te vin den dat het kabinet zonder steek houdende argumenten het werkgevers- voorstel over de afremming van de prijscompensatie heeft afgewezen. De werkgevers wilden van het kabinet maatregelen, zodat zij 1 procent min der prijscompensatie in 1978 zouden moeten dragen. De werknemers zouden daaraan niet te kort komen en de koopkracht zou niet nadelig worden beïnvloed in dit plan. Het financie ringstekort van de overheid zou bij uitvoering van het werkgeversvoorslel overigens 0.2 procent minder zijn dan bij realisering van de kabinetsplannen, zo hebben zij berekend. Verder vinden de zeven werkgeversor ganisaties het onbegrijpelijk dat het kabinet nu al het pnncipile besluit kan nemen f 500 miljoen te bestemmen voor lastenverlaging, maar dat over de prak tische uitwerking pas in de eerste helft van 1978 een besluit kan worden geno men. De loonsomstijging voor 1978. vol gens het kabmet op 6,5 procent, is vol gens de werkgevers te laag geschat. Onverantwoord hoog Bij de prognose van de regering is geen rekening gehouden met de doorwer king van het tweede deel der overeen gekomen wijziging van de loonopbouw in het beroepsgoederenvervoer. Bo vendien volhardt het kabinet in zijn te lage raming van de zgn. incidentele loonstijging (stijging door promoties, rang toeslagen, overwerk, e.d.). Dit geldt zeker nu de regering afziet van beheersing van de minimumloonstij ging. zodat uitstraling te verwachten is op de andere loonschalen. De centrale werkgeversorganisaties komen op grond hiervan tot een schatting voor de loonsomstijging in 1978 van tenminste 7 a 7.5 procent, een cijfer dat zij ..onver antwoord hoog" vinden. De werkgevers stellen dat zij hebben verwacht in het driepartijenoverleg afspraken te kunnen maken, die niet al leen de koopkracht van de werknemers en de zelfstandigen veiligstellen, maar die ook de kosten van de bedrijven in 1978 beperken. Het beleidspakket biedt voor de wens tot kostenverlaging geen enkel vooruitzicht, aldus de brief. Het beleid tot handhaving van de koopkracht gaat niet voldoende ge paard met zorg voor de kostenkant, zo zegt de brief aan Boersma Gelden, die worden uitgetrokken voor het handha ven van de consumptieve bestedingen, zullen grotendeels ..weglekken" naar het buitenland, omdat het Nederlandse bedrijfsleven onvoldoende in staat is ook op de eigen markt, met buitenlandse bedrijven te concurreren. Deze gang van zaken levert nauwelijks stijgende werk gelegenheid en verbetering van de winstgevendheid in het bedrijfsleven op. t Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De leiders van CDA en WD, Van Agt en Wiegel, zijn het woensdag nog niet eens geworden over de vraag welke onderwerpen in het regeerakkoord tussen beide partijen moeten worden opgenomen. De procedure-besprekingen over de vorming van een CDA-WD-kabinet zullen donderdagmiddag worden voortgezet. Zowel Van Agt als Wiegel hulden zich na afloop in volstrekt stilzwijgen over de voortgang van het formatie-overleg. Een woordvoerder van informateur Van der Grinten deelde latermee dat donderdag de procedure-besprekingen waarschijnlijk zullen worden afgerond. Welke volgorde Van Agt en Wiegel in hun overleg zullen volgen, bijvoorbeeld of en wanneer onderwerpen als abortus en de vier hervor mingsvoorstellen aan de orde komen, kon hij niet zeggen Het tweede gesprek tussen informateur Van der Grinten en de fractievi Van Agt en Wiegel heeft woensdag geduurd van twee tot vijf uur 's middags, 's Avonds hebben Van Agt en Wiegel het overleg gel ween in informele sfeer voortge zel. De bedoeling van dit nadere beraad was, zo wordt in beide partijen opge merkt. om alvast zoveel mogelijk knelpunten uit de wereld te helpen. De woordvoerder van de informateur deelde na afloop van het „officiële" overleg mee dat waarschijnlijk eerst een programmatisch regeerakkoord Lussen CDA en VVD zal worden gesloten. Pas als dat rond is komt de zetelverdeling en de beman ning van de posten aan de orde De woordvoerder zei te verwachten dat de hervor mingsvoorstellen uil het regeerakkoord tussen PvdA. CDA en D'66 eveneens on derwerp van gesprek zullen uit maken Of alle vier wetsvoorstellen (VAD. grondpoli- tiek. ondernemingsraden en investeringsregeling! expliciet geregeld zullen worden, kon hij niet meedelen. De mondige mens op mars §De 'mondige mens' blijft menigeen bezighouden. Deze week bijvoorbeeld heeft de voorzitter van de raad voor het grootwinkelbedrijf - drs. J. Bons - hem ten tonele gevoerd in een betoog over de consument. Op zijn achttiende jaar mag de Nederlander zijn land verdedigen en op een politieke partij stemmen, maar - aldus Bons - „men vertrouwt het hem op zijn vijf tigste niet toe om zijn eigen wasmiddel uit te kiezen." In dit verband hekelde Bons de neiging van 'sommige super regelaars' om de consument in be scherming te nemen 'tegen zijn eigen mondigheid' Zo heeft de mondige mens dan nu. na een tamelijk lange weg. hét. grootwinkelbedrijf bereikt. Een weg. die na de tweede wereldoorlog, in het bijzon» der in de jaren vijft ig, begon met theolo gische discussies en vervolgens de poli tiek aandeed. Iedereen was het er wel mee eens: de mens was mondig gewor den en kon. ja moest leven zonder de bevoogding van kerk. van staat, van politieke leiders of van wie dan ook. De mondige mens was op mars en liep me nige kardinaal, dominee en politiek leider omver. H« Bij uitvoering van de regeringsplan nen zal het financieringstekort van de overheid ongeveer 0,5 procent van het nationaal inkomen meer worden. Ook overigens vinden de werkgevers de ri sico's, die aan het kabinetspakket zijn verbonden, onverantwoord hoogt Het valt de werkgevers op dat de regering nog steeds geen berekeningen heeft ge presenteerd van de gevolgen van het aanvullende beleid op middellange termijn. Dringend vragen de werkgevers van Boersma om vf vrijdag te mogen be schikken over nieuwe prognoses voor de economische ontwikkeling in 1978. die het Centraal Plan Bureau zou hebben gemaakt. Zij stellen ook nog geen enkel argument te hebben vernomen waarom de regering niet zou ingaan op het ver zoek van de werkgevers de tegengeval- 11 juli jl. tn het Mede als gevolg van net met afremmen van het minimumloon zal de post inci dentele loonstijging in 197S zeker tot 2 procent stijgen, venvachten de werk gevers, „Het resultaat van het pakket beleidsmaatregelen voor 1978 zal zijn dat van het zo noodzakelijke herstel van ons concurrentievermogen, en daarmee van het financiële draagvlak van onze economie en van de daarmee verbonden werkgelegenheid, geen of in onvoldoende mate sprake zal zijn", al dus de brief van de werkgevers. frontlijn AMSTERDAM (ANP) - De 62-jarige kantoorbediende T. Terpstra is woensdagmiddag vermoord aangetrof fen in zijn woning aan de Alexander Boersstraat in Amsterdam. Volgens de recherche was het lichaam overdekt met steekwonden. Het alleenwonende slachtoffer dat door een buurman werd gevonden, lag naakt naast zijn bed onder een deken De groep ernstige delicten is inmiddels met 25 rechercheurs een uitgebreid onder zoek begonnen. De kantoorbediende moet tussen dins dagmiddag twee uur en woensdagmid dag half vier om het leven zijn gebracht. Voor zover de recherche heeft kunnen vaststellen wordt er mets uit de woning vermist. Ook bestaat niet de indruk dat het huis is doorzocht. HERSTEMMINGEN OP WALCHEREN EN Z.-BEVELAND NODIG VLISSINGEN-Voor cle \erkiezing van vertegenwoordigers in de besturen van vijf Zeeuwse waterschappen voor de groep „kleipe vervuilers" is woensdag tv nitig procent van de kiezers naar de stembus gegaan. Per gebied verieerden de opkomstpercentages, maar in krin gen van de waterschapsbesturen loonde men zich woensdagavond „niet ontevreden" over de opkomst bij deze eerste breed opgezette verkiezingen. Bijna alle hoofdingelanden, die al zit ting hebben in de waterschapsbesturen namens de vervuilers werden opnieuw gekozen. Op Walcheren - voor een vaka- turecn in drie districten van het water schap „De brede watering van Zuid- Bevcland" - drie vakatiircs - zijn her stemmingen nodig. Het gemiddelde percentage van de op komst in districten van de waterschap pen Schouwen-Duivelaqd en Noord- Beveland. in zeven van cfe acht distric ten van hei Zuidbeveland.se waterschap en in het gehele gebied van de water schappen Walcheren en Hulster Am bacht lag rond de twintig. De hoogste „scores" in kiezerspercentages haalden Noord-Beveland (27i en het Hulster Ambachu27i. Op Schouwen-Duiveland. in het Kerkwerve-Zierikzee ging twintig procent van de stemgerechtigden daadwerkelijk stemmen, op Walcheren was dat gemiddelde percentage 17.4 en op Zuid-Beveland lag het op 15: daar schommelde het stork, in Goes bracht acht procent van de opgeroepenen een stem uit. in het district Krabbendijke lag dat percentage op dertig. Op waieneren ïs een herstemming no dig omdat slechts acht van de negen va- katures vervuld kunnen worden Dijk graaf jhr. Rutgers van Rozenburg voor ziet niet. dat het waterschap de hele voorbereiding voor deze zaak rond kan krijgen binnen de termijn van twee we- ken. die daarvoor in de reglementen KeaCties geldt. van woensdag is met die mogelijkheid gerekend- De opzet is. dat er op 29 no vember in de betrokken districten op nieuw moet worden gestemd. zijn mening is er met die voorbereiding zeker een maand ge moeid. Op Zuid-Beveland heeft men zien aankomen, dat in enkele districten waarschijnlijk opnieuw gestemd zou moeten worden. Dat moet gebeuren in de districten Nisse en omgeving. Ka- pelle en Kruiningen-Yerseke. Bij de voorbereidingen van de verkiezingen In de kring van de Zeeuwse water schappen werd verschillend op met name de opkomst van de kiezers ge reageerd. De meeste dijkgraven lieten weten, dat de opkomst hen meeviel zij hadden die tussen de vijftien en twintig fSlot zie pagina 7 kolom 2) (Slot. zie pagina 3 kolom h Let begin van deze naoorlogse dis cussies had vooral te maken met de postume publikaöe van brieven, in de gevangenis geschreven door de Duitse theoloog Bonhoeffer. In 1945 was hij. na jarenlange gevangenschap, door de nazi's vermoord, maar zijn correspon dentie met zijn familie en zijn vriend Eberhard Bethge bleef behouden en werd in de jaren vijftig voor het eerst uitgegeven. In deze brieven ontwik kelde hij de aanzet tot een theologie over de verhouding 'God en de mon- dig-geworden wereld' Sindsdien is er - ook in Nederland - een omvangrijke Bonhoeffer-literatuur ontstaan, vaak met. diepgaande beschouwingen over het begrip mondig heid' Via deze dis cussies kwam het gesprek over de mondige mens in de politiek op gang' het vemieuwingsdenken in de confessio nele partijen, met name bij de AR-jon- geren, kan niet worden los gezien van Bonhoefferiaanse invloeden. Ket den ken over de mondigheid van de mens - 'mondig' betekende oorspronkelijk 'macht' of ook wel 'voogdij' - is evenwel ouder en gaat terug tot in de achttiende eeuw. toen met name Duitse filosofen zich druk begonnen te maken over het begrip 'verlichting'. In relatie daarmee ontwikkelde Immanuel Kant in 1784 in het Berliner Monatsschrift een theorie over de mondige mens. Hij formuleerde die in negatieve zin- „Onmondigheid is het onvermogen zich van zijn verstand te bedienen zonder de leiding van een ander Het gaat om vrijheid en om het vrije denken, zette Kant uiteen, een re geringbij voorbeeld moet de mens in zijn waardigheid benaderen en dient hem niet als een machine te beschouwen. De wijsgeer uit Koningsberg heeft nimmer kunnen bevroeden dat twee eeuwen la ter het grootwinkelbedrijf in Nederland nog eens een beroep op de mondigheid van de mens zou doen om een was middel te kiezen JLn de discussies over de mondigheid wordt zelden over haar grenzen gespro ken Kant deed dat wel. Hij stelde datde mondigheid van de mens in de praktijk van het dagelijkse leven wel degelijk wordt beperkt: een ambt of een beroep kan bijvoorbeeld iemand belemmeren onder alle omstandigheden vrijuit en zonder voorbehoud te spreken. cLw z. 'mondig mens' te zijn. In dit verband gebruikte hij een in onze dagen zeker omstreden voorbeeld: een officier kan een bevel van zijn meerderen niet ter discussie stellen, dat zou 'zeer verderfe lijk' zijn. meende hij. Vermoedelijk hul digt deRotterdamse politie-inspecteur Kalma daarover andere opvattingen dan destijds de oude heer uit Konings berg. Overigens werd Kant in zijn dagen daarover al fors aangevallen: ..Wat helpt mij het feestkleed van de vrijheid als ik in sommige omstandigheden gedwon gen ben de slavenkiel aan te trekken." noteerde een zijner opponenten. X och zijn er grenzen, al worden ze niet door iedereen gelijkelijk ervaren. Poli tie-inspecteur Kalma vindt dat hij de vrijheid heeft om als particulier te de monstreren tegen bepaalde ontwikke lingen in West-Duitsland, in het bij zonder rond de dood van RAF-leden. De Haagse procureur-generaal en kenne lijk ook een deel van het Rotterdamse politiekorps denken daar anders over: zij vinden dat Kalma's deelneming aan een dergelijke demonstratie hem in het kamp van de RAF-sympathisanten plaatst. En die sympathisanten zijn herhaaldelijk object van politie-onder- zoek, ook in Nederland. Daardoor wor den mede de grenzen bepaald voor iemand, die een functie in het politie apparaat vervult, aldus deze redene ring. Om nog even tot de banale was middelen terug te keren: drs. Bons zweeg als pleitbezorger van de con sumenten-mondigheid eveneens over grenzen. Menige consument is zich er echter niet of niet altijd van bewust dat hij met dit of met dat middel in breder verband bijvoorbeeld waterveront reiniging kan veroorzaken. Daardoor kan het inderdaad de taak van de over heid zijn grenzen te trekken op gronden aan het algemeen belang ontleend Maar dat betekent nog niet dat daarmee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1