CARANSA ONTVOERD Den Uyl 'verdeelt' vandaag al jakobsen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissie wijst particuliere beheersvorm voor Walcherse ziekenhuizen beslist af zca Onzekerheid over beweegredenen Eisen aan regering 5 KABINET KOMT MET REEKS AANVULLENDE MAATREGELEN Carel Hugo in Spanje vandaag STAA TSSECRETARIA TEN Niet blind staren op daling werkloosheid Bestrijding werkloosheid; behoud koopkracht Waldheim veroordeelt ontvoering Caransa Strijdorganisatie pagina 11 229é jaargang no. 249 Zaterdag 29 oktober 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKLUS1EF OP WALCHEREN BU Kanaalstraat 55 Oost Souburg AMSTERDAM - De Amsterdamse zakenman Maup Caransa (61) is gisternacht in zijn woonplaats door een onbekend aantal mannen ontvoerd. Na een vechtpartij verdwenen de mannen met Caransa in een rode auto, vermoedelijk een Fiat. Sindsdien is niets meer van hem gehoord. Caransa werd ontvoerd op het moment dat hij de Continental- club aan het Prof. Tulpplein in Amsterdam verliet. Hij was daar om een uur of acht 's avonds naar toe gegaan om bridge te spelen. Toen hij rond éen uur in denacht van donderdag op vrijdag de club verliet, werd hij, overmeesterd door zijn ontvoerders, die hem bij zijn auto hadden opgewacht. Volgens zijn bridgepartner van die avond, de heer Van Oppen, was Ca ransa in een opperbeste stemming ver trokken. Hij was alleen, zonder lijf wacht of chauffeur. „Maurits heeft nog gezegd dat hem niets kon gebeuren aldus de heer Van Oppen. Van de ont voering had hij niets gemerkt Wel had hij wat geschreeuw gehoord Volgens een ooggetuige heeft de Am sterdamse zakenman zich fel verzet te gen zijn ontvoering door enkele man nen die hem bij zijn auto hadden op gewacht Omstanders zagen dat er een worsteling ontstond, waarbij Caransa een schoen en zijn tasje verloor. Dat is later voor het Amstelhote! teniggc- PAGINA 2 boos miljonair vergunningen Een aantal vervoersbedrijven wordt be dreigd door de verkorte geldigheidsduur van de overheidsvergunningen. strijdorganisatie FNV-vooratter Wlm Kok waarschuwt dat de onderneming teveel een strijdor ganisatie wordt. veiligheid zaterdag geheimen Zal de verdronken stad Reunerswaal ooit alle geheimen prijsgeven insbegoocheling eeufeest De Koninklijke Vlaamse Schouwburg jubileert, een eeuwfeest in Brussel. Let terkundige kroniek. pelgrims In Pearl Harbour worden toeristen de vote pelgrims. Maarten Schakel Zuidafrikanen leven in een isolement geluidsisolatie Bezag zijn in vrije lijd: Betere geluidsi solatie in de woning vonden. De omstanders waren te ver bijsterd om in te grijpen. Telefoontjes Bij vèrschillende kranten zijn vrijdag telefoontjes binnengekomen over de ontvoering By het Amsterdamse dag blad Het Parool meldde een Duits sprekende man 's morgens om kwart over tien 'Wir sind die Rote Armee Fraküon Wir haben Caransa. Sie horen von mir'. Daarna hing hij op. Een kw£fr- tiertje later werd deze mededeling her haald Later op de middag kwam op nieuw een telefoontje binnen met de mededeling 'Caransa isl tot' Ook het dagblad De Telegraaf werd benaderd door iemand die zei lid te zijn van 'Dc beweging van de 18e ok tober'. Deze beweging heeft onlangs de verantwoordelijkheid opgeëist voor een brand bij het Winsoliotense bedrijf Optilon. In het telefoontje aan De Telegraaf werd als ruil voor de vrijla ting van Caransa het aftreden van ko ningin Juliana geest en de vrijlating van Knut Folkerts De Amsterdamse politie verklaarde 'met geen mogelijkheid' te kunnen zeg gen of de telefoontjes 'kwalijke grap pen' zijn of serieuze mededelingen. Wel was op het tijdstip dat de kranten ge beld werden in Amsterdam ai in brede Gewapende politiemannen begonnen vrijdag een intensieve controle op au tomobilisten. na de ontvoering van Ca- kringen bekend dat er iets met Caransa aan de hand was. Dc familie van Caransa weigerde vrijdag haar telefoon door de politie te laten afluisteren, aldus een medede ling van Hans Knoop, woordvoerder van de familie Caransa. Volgens Knoop wacht de familie nog steeds op de eisen van dc ontvoerders. Geen van de ongeveer honderd tips die zijn bin nengekomen bij de politie blijken enige waarde te hebben. In een parkeergarage van hotel Kras- napolsky is vrijdag een vrouw gesig naleerd, die beantwoordt aan het sig nalement van het RAF-lid Enka Spel tel, die door de Westduise politie wordt gezocht. De afgelopen week zijn in Amsterdam een aantal demonstra ties gehouden in verband met de dood van drie gevangen RAF-leden in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart Het gebied rond het huis van Caransa in Vmkeveen is door de politie afgezet Den Uyl Ook de Nederlandse regering tastte vrijdag nog in het duister over de aard van de ontvoering van Caransa. Erzijn eisen geformuleerd aan het adres van de regering, maar er bestaat onzeker heid of die eisen inderdaad afkomstig zijn van de ontvoerders. Minister-pre sident Den Uyl verklaarde gisteravond dat de regering niet zal reageren zo lang niet zeker is of het gaat om een ontvoering met politieke oogmerken of om een ontvoering met criminele bedoelingen. Den Uyl bevestigde dat de eisen politieke elementen bevatten, maar weigerde te zeggen of de vrijla ting van Kimt Folkerts daarbij een rol speelt. Zoals bekend, wordt Folkerts, een lid van de Rote Armee Fraktion. gevangen gehouden, verdacht van de moord op de Utrechtse politieman Arie Kranenburg. Inmiddels onderhoudt de Am sterdamse politie intensieve contacten met het ministerie van justitie. Minister De Gaay Fortman keert in verband met de ontvoering van Caransa morgenoch tend al tenig uit Lissabon, waar hij een conferentie bijwoont van ministers van binnenlandse zaken van de Raad van Europa. Voorlopig blijft de Am sterdamse politie alleen verantwoorde lijk. Wel zijn er volgens de minister-pre sident verder strekkende maatregelen genomen dan bij een gewone ontvoe ring het geval zou zijn. De premier wilde niets zeggen over de gedragslijn die de regering zal gaan volgen als mocht blijken dat liet om een politieke ontvoering gaat. De Amsterdamse politie, die een inten sieve speuractie is begonnen in lege woningen, heeft de familieleden en vriendenkring van Caransa aangeraden zoveel mogelijk te zwijgen Caransa s vaste bridgepartner, een huisarts, heeft verklaard dat de lichamelijke conditie van zijn ontvoerde vriend goed is Een andere vriend sprak zijn diepe afschuw uit over het gebeurde. „Ik maak me enorm bezorgd over Maup Ik ken hem door en door. Maup is een uiterst ge voelig en nerveus man. Ik weet niet of hij die spanningen aan kan Ik begrijp er ook helemaal niets van Maup is een populaire figuur, een geziene en plezie rige Nederlander. Is dat soms de reden dat ze hem ontvoerd hebben? Maup heeft als mens in ieder geval geen en kele politieke betekenis. Hij is politiek niet geëngageerd, hij is geen lid van enige politieke partij, hij heeft nooit enige politiek genchte acue onderno men Door buitenstaanders wordt hij wel eens in een politiek hokje gestopt vanwege zijn financiële activiteiten en zijn grote pnvekapitaal. maar dat is on zin. Zolang er echter geen voorwaarden gesteld worden, zal het nog wel even in het midden blijven waarom dit gebeurd Slot zie pagina 3 kolom 6i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Kabinetsformateur Den Uyl en de fractieleiders van PvdA (Van Thijn), D'66 (Terlouw) en CDA (Van Agt) praten vanochtend gezamenlijk over de verdeling van de staatssecreta riaten over de drie partijen. Den Uyl komt met een voorstel op basis van de al eerder afgesproken 8-7-1-formule: acht staatssec retarissen voor de PvdA, zeven voor het CDA en één voor D'66. PREMIER DEN UYL: i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - ..We moeten ons niet blind staren op de daling van de werk loosheid. die nu twee maanden aan de gang is", aldus premier Den Uyl vrijdagavond op zijn persconferentie. Volgens hem zijn zowel de eerdere' stijgingen van de werkloosheid van het afgelopen voorjaar en zomer als de nu genoteerde afneming wat geflatteerd. Opvallend is dat Nederland wat dit betreft afwijkt van het algemene beeld in de overige EEG-landen. De premier zei dat de indruk bestaat dat de voor seizoen gemaakte correc ties op de cijfers niet geheel correct zijn Zowel de stijgingen als de dalingen (in oktober met bijna 8000) zouden wel eens iets te hoog zijn om de juiste gang van zaken te weerspiegelen De trend is iets gunstiger, maar de werk loosheid blijft grote problemen geven Wel vond Den Uyl het opmerkelijk dat ook het aantal openstaande aanvra gen (bij de arbeidsbureaus gemelde vacatures) zijn gestegen. Hierbij gaat het volgens hem vooral om de bouwnijverheid in hel. westen van het land, die in herstel is. Dat is op zichzelf een verheugende ontwikkeling De werk loosheid daalde sedert eind augustus van 220.000 tot 208.500. voor seizoen gecorrigeerd Het aantal feitelijk ingeschreven werklozen daalde in die pe riode van 208 600 tot 203.500. De fractieleiders van PvdA en CDA hebben vrijdagmiddag in een gesprek met de kabinetsformateur hun wensen nader kenbaar gemaakt. D'66-leider Terlouw had al eerder vier mogelijk heden aangegeven de staatssecretaris voor Europese zaken op het ministerie van buitenlandse zaken. jusUtle, volks gezondheid en milieuhygiëne, of crm. Zowel PvdA als CDA willen de nieuwe staatssecretaris voor emancipatieza ken leveren. Verder wil het CDA een staatssecretaris op financiën (belastin gen) of sociale zaken In het eerste ka binet-Den Uyl waren deze beide posten m handen van het CDA. De christen democraten voelen verder veel voor verkeer en waterstaat of volkshuis vesting. het midden- en kleinbedrijf op economische zaken, defensie, Europese zaken en onderwijs De PvdA wil in ieder geval dat er een staatssecretaris bij economische zaken komt die zich onder meer gaat bezig houden met het regionaal beleid Ook de uitvoering van de Wet op de Inves teringsrekening, die de ïnvestenngs- premies aan het bedrijfsleven regelt, zou bij deze staatssecretaris terecht moeten komen De PvdA wil ook een staatssecretaris op volksgezondheid en milieuhygiëne en justitie, omdat deze departementen die hel meest betrokken zijn bij de abortusproblematiek, beide in handen van het CDA komen. Andere wensen 1 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De regering zal maandag de details van haar aanvullend sociaal-economisch beleidspakket \an maatre gelen ter waarde \an 2.5 miljard presenteren. Premier Den Uyl zei vrijdagavond op zijn persconferentie dat hel kabi net over de inhoud van hel pakket overeenstemming had bereikt. Details kon hij nog niet geven, die worden nog uit gewerkt. zodat /ij sociale partners en parlement zullen be reiken voor het interpellatiedebat van dinsdag in de tweede kamer. De aanvullende maatregelen waren op Prinsjesdag al aan gekondigd in verband met de ongunstige economische ont wikkeling en het feit dat de werkloosheid zal stijgen en de koopkracht gezien de gewenste loonmatiging, in 1978 zal dalen De bedoeling is de werkloosheid door diverse maatre gelen te bestrijden en de koopkracht, althans van de gemid delde werknemer, zoveel mogelijk op peil te houden Van de f2.5 miljard is f 1.5 miljard bestemd voor werkgele- genheidsmstrumenten Deze hebben te maken met het ar beidsmarktbeleid (munster van sociale zakeni en ook met het economisch beleid (steunverlening van het ministerie van economische zaken aan individuele bedrijven) en voor herstructurering van ondernemingen en-of bedrijfstakken. Het kabinet heelt vrijdag de indeling van dit pakket afge rond De resterende miljard gulden is bestemd voor de koopkrachthandhaving Vermoed wordt dat de maatregelen zowel in de belastingsfeer als op het terrein van de sociale premies zijn gelegen Den Uyl zei dat met de bekendmaking tegemoet wordt gekomen aan de verlangens van werkgevers en vakbeweging om uitzicht te hebben op een concreet be leid. In het overleg tussen kabinet en sociale partners van vorige week was kritiek uitgeoefend op de regering, omdat zy haar plannen nog slechts globaal kon meedelen Interpellatie Dc regeringsmaatregelen zullen al meteen dinsdag in de tweede kamer een rol spelen als het interpellatiedebat wordt gehouden, dat de VVD heeft gevraagd in verband met het tot dusver uitblijven van nader beleid. De liberalen zullen dan vragen waarom in het overleg met de sociale partners van 20 oktober jl. nog geen concrete voornemens op tafel lagen. Zij willen ook eten of de f 1 miljard vol doende is om de koopkracht van de gemiddelde werknemer op peil te houden als er geen loonstijging bij aanvang con tract wordt gegeven, maar wel de al in cao's vastliggende afspraken op de loonsomstijging zullen drukken. WD-int-erpeliant Van Aardenne zal de regering vragen wat de gevolgen van een uitkering ineens (f200 zou worden overwogen! zijn op de bestedingen in vergelijking met een even grote inhouding op belastingen en-of premies. Geïnformeerd zal ook worden hoe de regering de lasten voor het bedrijfsleven denkt te verlichten en welke maatregelen in verband met de stijging van het minimumloon in petto zijn. De liberalen zijn tevens geïnteresseerd op welke termijn wetsontwerpen te verwachten zijn, opdat te nemen maatre gelen per 1 januari 1978 in werking kunnen treden. Zij willen verder weten of ook voor de zelfstandigen handhaving van koopkracht als doel is gesteld en of daarbij wordt gedacht aan premieverlaging voor deze categorie op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en-of de Algemene Kinderbij slag Wet. Op het kamerdebat van dinsdag volgt woensdag 2 novem ber nader overleg tussen kabinet en sociale partners. ADVIES OVER BEHEERSVORM NAAR OVERKOEPELEND BESTUUR VERENIGING OF STICHTING VUSSINGEN-De commissie, die be- kijkt welke beheersvorm na de fusie voor dc samenwerkende Walcherse ziekenhuizen „Bethesda-St. Josef" in Vlissingen en het „Gasthuis" in Mid delburg wenselijk is. \indt particulier beheer in de toekomst met wenselijk Men geeft de voorkeur aan een vereni ging of stichting, die werkt als een overheidsinstelling - in technische termen: ren zogenaamde-BS-instelling- lehnppelljkr rege- i die op Zr ziekenhuizen beheerd door meerdere overheden, eventueel aangevuld mei particuliere instellingen. Dat blijkt uit het - nog vertrouwelijke concept-rap port, dal de commissie over deze zaak heeft uitgebracht. In de bestaande situatie werken op Wal cheren twee ziekenhuizen samen mei een verschillendeorganisatle Diewerki met name door ir. de rechtspositie van het personeel. Het personeel van het Middelburgse Gasthuis is ambienaar in de zin van de algemeen burgelijke pen sloenwet. het Vlissingse ziekenhuis personeel valt onder de bepalingen van de cao voor hel ziekenhuiswezen en is de Gezondheid. Geestelijke en Maat schappelijke Belangen De commissie met verteeen woordigers van beide be sturen. ondernemingsraden en afdelin gen personeelszaken en oud-Ab\ a-be stuurder A van Aalst als adviseur - stelt in het concept-rapport..Kiezen van een structuur, gelijk aan die van het huidige Bethe«da-S". Jov- nl.uis h« -ci teer ir de rechtt soneel m men ten e worden e nen dc Gastin de praktyk op grote weerstanden en moeilijkheden zal sluiten en derhalve geen aanbeveling verdient i aorkenr Over de beide andere onderzochte be heersvormen - de B-3-instelling en de gemeenschappelijke regeling spreekt de commissie in haar concept-rapport geen voorkeur uit De vereniging lol ecu slichtingi in de B3-opzel moet zon der oogmerk van winst «erken.opeen terrein, „dat de overheid zich als eigen zorg aantrekt en er moeten ook waar borgen zijn. dat de instelling haar werk in overeenstemming met lid over heid she leid ii 11v oerten beheert, lervv ijl ze in haar financiële opzet vrijwel ge heel afhankelijk is van de overheid. De «et gemeenschappelijke regelingen - de andere mogelijkheid - maakt het mogelijk dat de instelling wordt be heerd door twee of meer overheden, aangevuld met particuliere instellin gen eventueel: in zo'n opzet is hel per soneel niet alleen ambtenaar in de zin van de pensioenwet, maar ook in de zin van de ambtenarenwet. De commissie signaleert, dat bij haar oriëntatie langs gefuseerde ziekenhuizen elders in het land beide beheersvormen zijn aange troffen. Zowel bij de gefuseerde ziekenhuizen ui Slot zie pagina 7 kolom 7 i van de PvdA: buitenlandse zaken, volkshuisvesting, onderwijs, crm en binnenlandse zaken. CDA-leider Van Agt heeft vrijdag middag met CHU-voorzltter baron Van Verschuer. de toekomstige vooratter Van Leeuwen en de CHU-leider Kruisinga gesproken over de wens van de CHU om voor het nieuwe kabinet twee ministers te leveren. Over het ge sprek werd officieel niets meegedeeld, maar naar verluidt zou Van Agt de CHU'ers te verstaan hebben gegeven dat hun wens niet kan worden ingewil ligd MADRID (UPI) - Prins Carel Hugo de Borbon Parma. de echtgenoot van prinses Irene, is vrijdag in Spanje te ruggekeerd na een onvrijwillige bal lingschap van negen jaar. Dc 47-jarige leider van de links-georienteerde Car- listische partij, zal de eerstkomende dagen optreden als voorzitter van het congres van deze partij. Op het vliegveld van Madrid werd hij vrijdag verwelkomd door naar schatting 200 aanhangers. De Carlisti- sche partij is pas onglangs officieel er kend in Spanje maar telt toch een aan zienlijke aanhang in de provincie Na varre en in delen van Andalusie Joegoslavië zal volgende maand rond -tOO politieke gevangenen vrijlaten ter gelegenheid van de nationale feestdag op 29 november, zo heeft een topfunctionaris van de communistische partij, premier Branko Mtkulic van de deelstaat Bosnië Hercegovina. vrijdag meegedeeld. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft vrijdag dc ont voering van de Neder landse zakenman Maup Caransa veroordeeld. Waldheim liet via een VN-woord voerder weten 'diep ge schokt' te zijn. en deze daad van ge weld en terrorisme te veroordelen. ..Als de ontvoerders van Caransa de els zouden stellen dat leden van de Baader Meinhofgroep. die in West- Dtutsland gevangen zitten, moeten worden vrijgelaten, dan zal de Westr duitse regering daar zeker niet op in gaan Dit zei bondskanselier Hel mut Schmidt vrijdagavond In Lon den. waar hy dit weekeinde op be zoek ls. over de ontvoering van de Amsterdamse zakenman Op de vraag wat de Nederlandse re gering zou moeten doen in de ont voeringszaak wilde Schmidt met diep ingaan Hij verwees slechts naar de houding die de Westduiise rege ring heeft ingenomen in de /aak- Schleyer en de kaping van het Luft- hansa vliegtuig „Die houding is duidelijk genoeg" aldus Schmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1