Verkiezingen in Be april CRISISKANS VERMINDERD Drie gijzelingsacties van moslimsekte in Washington PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groot aantal leerkrachten werkloos bij lager en kleuteronderwijs in Zeeland de krant van zeeland Kabinet bespreekt nieuw voorstelgrondpolitiek Vrachtschip beschoten door Franse marine vandaag BURGEMEESTER ONDER TIENTALLEN GEGIJZELDEN 220e jaargang no. 53 Donderdag 10 maart 1977 TINDEMANS ONTBINDT PARLEMENT BRUSSEL - De verkiezingsstrijd is in Belgiln volle hevigheid losgebar sten nadat premier Leo Tindemans woensdagochtend had besloten tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen op 17 april. Tot dan blijft de regering, die vorige week haar meerderheid in het par lement verloor, in functie, hetgeen door de oppositie als een „schanda lige aanslag op de Grondwet" en een „staatsgreep" werd veroordeeld. Tindemans kwam tot zijn verras sende besluit nadat was gebleken dat tussen de Vlaamse en Waalse partijen geen basis voor overeen stemming gevonden kon worden in zake herziening van de Grondwet om België een meer federale structuur te geven. Als gevolg van de door Tin demans gevolgde procedure heeft het parlement dat op 17 april wordt gekozen, niet de bevoegdheid wijzi gingen in de Grondwet aan te bren gen. En dat verklaart voor een groot deel de boosheid bij de overwegend franstalige oppositie. De voorzitters van de socialistische partij, de Vlaamse Volksunie en twee kleine franstalige partijen reageer den al met een scherpe verklaring waarin de procedure die Tindemans volgde een „waarachtige staatsgreep zonder precedent in de Belgische ge schiedenis" wordt genoemd. In 1971 was er echter ook een regering die aanbleef na ontbinding van het par lement. maar die beschikte wel over een meerderheid. De oppositie vroeg om een bijeenkomst van de Kroon raad. die bestaat uit de koning, de regering en de ministers van staat De Kroonraad heeft echter geen en kele bevoegdheid. Crisis De politieke crisis in België ont stond vorige week toen Tindemans. die een coalitie van Vlaamse en Waalse katholieken en liberalen leidt, het ontslag van de twee minis ters van de kleine linkse Waalse par tij Rasscmblement Wallon forceer de. Om het grondwettelijk voorge schreven evenwicht tussen Vlaamse en Waalse ministers te herstellen, werd het kabinet zondag versterkt met een Waalse liberaal en een Waalse katholiek. Ook na deze wij ziging beschikte de regering echter niet meer over een meerderheid in het parlement. Tot een proef op de som kwam het echter niet. Nieuwe verkiezingen wa ren onvermijdelijk, maar eerst moest nog beslist worden of het nieuwe par lement de bevoegdheid zou krijgen om de Grondwet te wijzigen. Vlaamse en Waalse partijen konden het niet eens worden over een mini male basis voor de grondwetswijzi ging, die vooraf aangegeven dient te worden. Het ging daarbij vooral om de vraag of Brussel in een federale staat een apart gewest moet worden. De franstaligen staan hier op. terwijl de Vlaamse partijen hier weinig of niets voor voelen Door snel een ontbinding van het parlement te forceren verschafte premier Tindemans zich het belang rijke voordeel dat de regering niet in haar bevoegdheden wordt beknot, een tweede factor die de boosheid bij de oppositie verklaart. Dat zou wel het geval zijn geweest, als de regering bij een vertrouwensstemming in het parlement een nederlaag had gele den En dat was zeker gebeurd als Tindemans het erop aan had laten komen. Nu kan de regering maatre gelen nemen om bijvoorbeeld het te kort op de begroting te verminderen De twee grote Belgische vakcentra les, het socialistische ABVV en het christelijke ACV besloten woensda gavond tot opschorting van de sta kingen tegen het sociaal- economisch beleid van de regering. De stakingsacties leidden de hui dige politieke crisis in. Op elke vrij dag van maart waren er nog stakin gen gepland, zoals ook op de afgelo pen twee vrijdagen stakingsacties plaats vonden. Tien dagen geleden Leo Tindemans NANTES (RTRl - De Franse onderzee bootjager Clio heeft woensdagochtend het onder Panamese vlag varende vrachtschip Marlin beschoten om te voorkomen dat het de Franse territo riale wateren te verlaten. De Cüo loste 15 stoten machinegeweer vuur op het 4.500 ton metende schip na dat het een boycot van de vakbond had verbroken en de Loire was afgezakt van Nantes met slechts drie officieren aan boord. Het had zonder de verplichte loods aan boord zee gekozen. Het moet verscheidene gaten onder de waterlijn hebben, aldus Franse marine functionarissen na de onderschepping' door de Clio. De Marlin stoomde naar een Spaanse sleepboot die in interna tionale wateren lag te wachten. Intus sen ligt in Le Havre de Britse Tanker Globtik Venus nog vast door een boycot van de vakbonden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De dreiging van een crisis boven het kabinet-Den Uyl over de problemen rond de grondpolitiek lijkt woensdagavond weer voor enige tijd bezworen te zijn. Minister-president Den Uyl en minister Van Agt vergaderden woensdagavond met de vertegenwoordigers van de rege ringspartijen. In dat overleg werd door de progressieve partijen een nieuwe bijdrage geleverd om te komen tot een oplossing. Deze bijdrage houdt In dat de progres- sieven bereid zijn tegemoet te komen aan de wens van de christen democratische partijen om de zoge noemde negatieve ontwikkelings- schade in het wetsontwerp over de grondpolitiek op te nemen, maar ze uitbreiding Plannen om de vormde kerk te PAGINA 3 controle De tweede k£ de overhelds PAGINA 7 gematigd Axel gematigd op king met Combut PAGINA 9 hindernissen Rubriek "Hoort-Ziet-SchrijfV' Handicap en hindemissen, de strijd van de Neder landse invalidenbond voor betere ac commodaties voor haar leden. wapens De CIA gaf drie miljoen uit voor bacte riologische wapens. strafschop Jan Poortvliet mist strafschop PSV u de beker tegen FC Den Haag geschil De Zangeres Zonder Naam en Johnny Hoes hebben hun geschil bijgelegd: de Zangeres gaat. naar een andere maat schappij: radio- en televisieprogram ma's, strip. PAGINA 19 divisies Elsevier vormt vijf divisies, beurs fi nandën - economie hebben daar wel de voorwaarde aan verbonden dat dan een aantal andere correcties die door de CD A-fractie juist gewenst waren uit het wetsontwerp moeten verdwijnen. PvdA-ffactieleider Ed van Thijn stelde vannacht om één uur na het beraad dat twee vormen van correcties in één wet sontwerp te veel van het goede zouden zijn. Het kabinet zal zich nu op dit voor stel gaan beraden. Het debat over de grondpolitiek zal ln ieder geval niet eer der dan volgende week worden voortge zet. Ook al ligt er nu dit nieuwe voorstel, volgens politieke kringen is de kou nog niet van de lucht en staan de beide poli tieke groeperingen nog steeds scherp tegenover elkaar Geschorst Woensdagmorgen kon het kabinet niet uit de problemen rond de grondpolitiek komen. Na ongeveer drie uur vergade ren door het vrijwel voltallige kabinet werden de beraadslagingen opnieuw geschorst. Het debat in de Tweede Ka mer moest, evenals dinsdag gebeurde, worden uitgesteld. Woensdagavond om negen uur begon ln het Catshuis in Den Haag het overleg tussen minister-president Den Uyl en minister Van Agt (justitie) - de eerste ondertekenaar van de wetsontwerpen over de grondpolitiek - aan de ene kant en fractieleiders en specialisten uit de iTweede Kamer om een dreigende kabi netscrisis te voorkomen. Aan het over leg namen deel de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Andriessen (KVP), Aan- tjes (ARP). Kruisinga (CHU), Terlouw (D'66) en De Gaay Fortman (PPR). De fractieleiders waren vergezeld van hun grondspecialisten uit de Kamer. Compromis De problemen spitsen zich toe op de verschillende wensen van de socialis ten en de christen-democraten over de vergoeding, die moet worden gegeven bij de onteigening van grond. Minister Van Agt heeft dinsdagavond een compromis-voorstel geformuleerd, dat woensdagmorgen in het kabinet is be sproken. Dit compromis, dat vrijwel volledig overeenkomt met de wensen van het CDA, werd door de progres sieve fracties in de Tweede Kamer on aanvaardbaar genoemd. In die kring vindt men de voorstellen van Van Agt „rammelend en onvolledig". Zowel de PvdA als het CDA vergader den woensdagmiddag over de gerezen problemen. Bij de PvdA kwam onder leiding van fractieleider Van Thijn de zogenaamde „grondclub" bijeen. Bij het CDA vergaderden de voitailige fracties. Na een twee uren durende vergadering zei Van Thijn, dat de PvdA-fractie on verkort vasthoudt aan de regerings voorstellen De PvdA wil bij onteigening alleen de gebruikswaarde van de grond vergoeden. Voor landbouwgrond zou al leen de prijs voor landbouwgrond be taald moeten worden en niet de prijs, die ontstaat door bijvoorbeeld een toekom stige bebouwing. Ook het CDA bracht geen wijziging in zijn standpunt. Het CDA wil bij de ver goeding uitgaan van de zogenaamde verkeerswaarde. de prijs die op de vrije markt tot stand komt. Die waarde ligt meestal hoger dan de gebruikswaarde. Wel wil het CDA correcties toepassen. Prijsstijgingen als gevolg van over- heidswerken en overheidsbeslissingen zouden niet moeten worden vergoed. Dit standpunt is voor de progressieven onaanvaardbaar. Zijn grond wordt daardoor minder waard en dus ook de vergoeding, die hij krijgt bij onteigening. In PvdA-kring ziet men het redelijke van deze vergoeding we', in, maar men vindt het te riskant om dit nu te regelen in de Onteigeningswet. Een regeling nu zou volgens de PvdA niet te voorziene financiële gevolgen hebben. Wel is men bereid via een motie bij de regering aan te dringen op een aparte wettelijke rege ling voor de negatieve ontwikkelings- schade. Het PvdA-voorstel is op zijn beurt weer onaanvaardbaar voor het CDA. dat vreest dat de zaak hiermee op de lange baan wordt geschoven. Vooral minister Van Agt zit bij dit alles in een moeilijk parket. Men wijst er in PvdA-kring op. dat hij een conflict heeft met zijn eigen fractie. „Dat conflict moet men eerst in eigen kring oplossen. Dan zijn wij pas weer aan zet Wij heb ben een voorstel voor een tussenoplos sing gedaan. Wij zijn bereid in een vol gende kabinetsperiode mee te werken aan een totale regeling voor de nega tieve ontwikkelingsschade", aldus Van Thijn. die zei de zaak niet politiek op de spits te_willen drijven. WD-fractfeleider Hans Wiegel was woensdagmiddag in de Tweede Kamer woedend over het hernieuwde uitstel van het grondpolitiekdebat. Nadat de regering gisteren al het debat had uitge steld, noemde Wiegel het nu „een extra aanfluitingIndien de regering van daag niet alsnog in de Kamer antwoord kan geven, eist Wiegel van minister president Den Uyl dat hij in de Tweede Kamer komt uitleggen „hoe de vork in de steel zit". Volgens Wiegel is het par lement door dit kabinet nu al tweemaal zeer onheus behandeld en zijn „de gren zen van het betamelijke overschre den". Wiegel vreesde vooral moeilijk beden met de afhandeling van andere agendapunten in de komende weken. Indien het debat over de grondpolitiek volgende week moet worden voortge zet, kunnen grote problemen ontstaan, omdat in die week aanvankelijk ook de discussies over het wetsontwerp op de ondernemingsraden-zoals bekend ook een van de grote politieke discussie punten - zou worden behandeld. Bij de foto's: vrijgelaten gijzelaars wor den door politie weggevoerd i boven i: een ongeïdentificeerde man zit hier in eenpolitievoeriuig, nadat hijts vrijgela ten door de overvallers van het gebouw van B'Nai B'rith londerI. Vergoeding Het CDA wil eventueel akkoord gaan met de gebruikswaarde maar dan moet daar een vergoeding voor de zoge naamde negatieve ontwikkelings schade bovenop komen. Dat is de schade die een grondeigenaar oploopt wanneer hij door een dreigende ontei gening geen investeringen meer doet. WASHINGTON (UPI/DPA) - Zwaarbewapende mannen, die behoren tot een fan- tieke Amerikaanse moslim-sekte, hebben woensdag in de Amerikaanse hoofdstad Wahsinglon drie grote gebouwen bezet en een onbekend groot aantal mensen in gijzeling genomen. Grote delen van de stad waren spoedig na de acties in een staal van beleg gebracht. Volgens de informaties die de politie tot nu toe heeft verstrekt zijn bij de drie overvallen een dode gevallen en zes mensen gewond geraakt. Een gemeenteraads lid van Washington is met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Tot de gijzelaars behoort de zwarte burgemeester van Washington, Walter Washing ton. fractieleider Wiegel Een van de overvallers liet weten dat de gecombineerde actie een vergelding is voor de moord op zeven mede-leden van de Amerikaanse Hanafi-sekte, die in 1973 in Washington door een rivalise rende moslim-groepering, behorend tot de Black Moslims, om het leven werden gebracht. In een vraaggesprek via de televisie heeft één van de overvallers, Abdoel Khaalis. geéist dat de zes veroordeelden voor de moord op de zeven mensen in 1973 in het Bnai Brith-gebouw aan hen worden uitgeleverd. Dit moet ook ge schieden met de moordenaars van de black-moslimleider Malcolm X. Eerder was verklaard dat de gijze lingsacties werden uitgevoerd als pro test tegen de film 'Mahomet, bood schapper van God'. De film zou woens dagavond in roulatie komen in twee bioscopen in New York. De rol van de profeet wordt gespeeld door Anthony Quinn. De première is afgelast De eerste overval vond om 11.00 uur (plaatselijke tijd) plaats toen vier bewa pende mannen het hoofdkwartier van de Amerikaans-Joodse organisatie B'nai B'rith binnendrongen. Twee uur later overvielen gewapenden mannen het islamitisch centrum, waartoe ook een moskee behoort. Weer anderhalf uur later drong een derde groep, bestaande uit drie mannen, binnen in het District Building, het stadhuis van het district Columbia waarvan Washington de hoofdstad is. Een verslaggever. Maurice William, zou zijn gedood. Grote delen van de binnenstad van Wahsington, waarin zich de bizarre reeks overvallen afspeelde, veranderde binnen korte tijd in een toestand van belegering. Om voorbijgangers en automobilisten uit het schootsveld van de overvallers te brengen werden grote wijken in de om- ge ving van de drie geliouwen hermetisch afgesloten. In het begin van de middag sloot de politie ook alle monumenten af in de aan gedenktekens zo rijke stad - blijkbaar om mogelijke nieuwe overval len te voorkomen Gitaarkoffers ACADEMIE-DIRECTIES: ONVERKLAARBAAR EN VERBIJSTEREND9 VERWARRING IN ONDERWIJSKRING DOOR HOOGTE VAN CIJFERS (Van onze onderwysmedewerkster) VLISSINGEN - Op dit moment zijn er in Zeeland 71 leerkrachten van het la ger onderwijs en 54 kleuterleidsters werkloos. Aantallen die door de direc ties van de beide pedagogische acade mies te Middelburg 'onverklaarbaar en verbijsterend' worden genoemd. De academie-directies komen tot deze uit spraak doordat hun administratie aan geeft, dat alle voor een baan in aan merking komende geslaagde studenten van vorig jaaraan de christelijke peda gogische academie een baan hebben en er bij de studenten van de rijks pedago gische academie nog slechts vier werk loos zijn. In deze aantallen zijn niet be grepen de studenten die in militaire dienst gingen. Voor de kleuterleidsters geldt, dat van decpa-studenten er nog vijf op een baan wachten en bij de rpa nog elf. Vorig jaar verlieten 60 onderwijsgevenden voor het lager onderwijs de cpa en 54 kleuterleid sters. Ook bij de rpa verlieten vorig jaar 60 onderwijzers de schooL Voor de kleu teropleiding bedroeg het aantal even eens 60, De r -k pedagogische academie 'De Vosseuberg' te Oudenbosch leverde vorig jaar 136 geslaagden af, onder wie 16 Zeeuwse onderwijzers. Op 2 of 3 na, die uit militaire dienst kwamen, hebben alle afgestudeerden een baan. 'De Vos- senberg' heeft geen opleidingsschool voor kleuterleidsters De werkloosheidscijfers die ons ter be schikking werden gesteld door het dis trictsbureau arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland te Middelburg heb ben op zijn zachtst gezegd voor enige verwarring gezorgd in onderwijskrin gen. Gezien de gegevens van de beide pedagogische academies leek het erop, dat de golf van werkloosheid onder het onderwijzend personeel aan deze provin cie voorbijging. De cijfers van het dis trictsbureau geven een geheel ander beeld. Werkloos Begin maart waren er in Zeeland 208 werklozen in de onderwijssector bij de arbeidsbureaus ingeschreven: 33 part time krachten, 167 full-time krachten en 8 overigen. Het grootste deel daar van zit in de sector kleuter- en lager onderwijs: 54 kleuterleidsters, 52 on derwijzers en 19 onderwijzeressen. Naar leeftijdsgroep zijn de kleuterleid sters als volgt verdeeld: 29 werkzoe kenden in de leeftijd 19-22 jaar: 2 van 23 en 24 jaar, 19 in de categorie 25-39 jaar. 1 tussen 40 en 49 jaar, 1 tussen 50 en 54 jaar en 2 tussen 55 en 59 jaar. Voorts zoeken 33 personen een part time baan bij het lager en voortgezet onderwijs. De overige 34 willen graag werk bij het lager en middelbaar be roepsonderwijs en het algemeen voort gezet onderwijs. Onbegrijpelijk De directies van de beide pedagogische academies noemden de aan tallen onbe grijpelijk. Directeur N. Verboon van de cpa zei: „Het is voor ons onverklaar baar, vooral omdat op dit moment al zes aspirant-onderwijzers van onze acade mie een baan buiten Zeeland hebben voor ze zijn geslaagd. We zijn dan ook zeker niet van plan om een selectie bij de aanmelding toe te passen. Onze studen ten komen tot nu toe allen aan de slag en bovendien zou ons hele beleid in de war komen. Wel willen wij er voor blijven zorgen, dat we in de toekomsteen 'kwa- liteitsprodukt' blijven afleveren", aldus de heer Verboon. „Er is een natuurlijke tegenstroom, die momenteel door de angst voor de werk loosheid iets te groot is", vindt directeur VerboonEr zit een gevaarlijke ten dens in. dat de interne selectie verloren zal gaan." Een selectie, die vong jaar op beide academies een uitval liet zien van dertig procent- Bovendien, en dat is de mening van beide academies, gaan er momenteel veel meer afgestudeerde onderwijzers over op een verdere studie, of gaan over naar het vormingswerk. Zij stellen dat de pedagogische academies weliswaar een zuivere beroepsopleiding is en dat ook moet blijven, maar dat de moge lijkheden voor een baan buiten het on derwijs met deze opleiding steeds gro ter wordt. Met name de cpa voelt in de aanmel- dingscijfers voor de kieuteropleiding de Slot zie pagina 9 kolom 2) Bij de overval op het joodse centrum, waartoe de groep haar wapens in gi taarkoffers naar binnen smokkelde, werden volgens de eerste opgaven van de politie 15 mensen in gijzeling geno men. Later werd het aantal gijzelaars of ficieel geschat tussen de 50 en de 100. Acht gijzelaars werden korte tijd later vrijgelaten. Een van de vrijgelatenen was in elkaar geslagen, een tweede had schotwondenen een derde steekwonden! In het stadhuis van Washington, dat enkele honderden meters van het Witte Huis verwijderd ligt, raakte het raadslid Barry zwaar gewond door schoten in hoofd en borst. Twee mensen in het ge bouw, onder wie een veiligheidsagent, liepen eveneens schotwonden op. De groep overvallers verschanste zich op de vijfde verdieping van het gebouw en hield daar een onbekend aantal gijze laars in bedwang, onder wie burgemees ter Walter Washington. Een zekere Hassan Jeroe-Achmed. die zichzelf identificeerde als een generaal van het 'bevrijdingsleger van zwarte vrijwilligers', vertelde verslaggevers dat de acties in de drie gebouwen 'ken nelijk bedoeld waren om aandacht tc richten op een probleem dat in 1973 plaatsvond'. Hij herinnerde aan de moord op zeven Hanafi-moslims in een moskee in Washington. Zeven Black Molsims werden voor de moorden aan geklaagd. Vijf werden veroordeeld en kregen de maximale gevangenisstraf. Een andere, die meehielp de overige zes aan te klagen, werd in zijn cel gedood. Op zijn lijk werd een nootje aangetrof fen met de mededeling dat hij was ver moord omdat hij zou hebben samen gespannen met de jusititièle atuoritei- ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1