PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UITSTEL VAN ONTMOETING AMIN EN AMERIKANEN Onderhandeling in zuivelsector Unieke landschap in 'De Poel' is door de ruilverkaveling sterk achteruit gegaan A Regering-Carter wacht show9 van woensdag af IN ONDERZOEKSRECHTER GENT GEARRESTEERD VANDAAG OOK GESPREK VLEESWARENINDUSTRIE Ontvoerd meisje vermoord Verdacht van moord en roof Zelfverbranding in Breda Wateroverlast pagina 3 220e jaargang no. 44 Maandag 28 februari 1977 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAA; 11 MIDDELBURG TELEFOON 1OII8O1 28000" Het Amerikaanse atoomvliegdekschip Enterprise kruist in de wateren bij Oost-Afrika. (Van ome redactie buitenland WASHINGTON-NAIROBI - De Oegandese regering heeft de VS zondag gewaarschuwd zijn mili taire kracht in de Indische Oceaan niet te gebruiken voor een inval in Oeganda naar het voorbeeld van de Israëlische overval op het vliegveld Entebbe. Een militaire woordvoerder van de Oegandese regering verklaarde zondag via radio Oeganda dat de Amerikaanse schepen voor de Afrikaanse kust niet als een 'serieuze bedreiging worden opgevat', maar dat het Oegandese leger in verhoogde staat van paraatheid is gebracht: invasietroepen zullen worden vernietigd voordat zij kans hebben gezien de Oegandese grenzen te overschrijden, aldus deze woordvoerder, die direct de opinies van Amin weergeeft. Het Amerikaanse atoomvliegdekschp Enterprise koerst sinds vorige week vrijdag voor de Oostafrikaanse kust. Andere Amerikaanse oorlogsschepen opening eensgezind opzet VARA's 'Popdonder' krijgt een andere opzet; radio- en televisieprogramma's strip. hoop Feyenoord heeft na de zege tegen NEC weer hoop voor het duel tegen RWD Mo lenbeek. overvleugelen PAGINA II vete sensationeel Het Nederland^ handbalteam blijft - m een sensaUonele zege op Noorwegen - de B-groep tumult indrukwekkend zijn voor 'routinemanoeuvres' in de In dische Oceaan aanwezig. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance heeft zaterdag gezegd niet te verwachten dat er een crisissi tuatie zal ontstaan. Vance moet gerust gesteld zijn door de verzekering van de Oegandese regering dat de Amerikanen in Oeganda geen haar zal worden ge krenkt In Washington wordt min ol meer gelaten afgewacht wat de 'Amin- show' woensdag zal opleveren. Show De ongeveer 240 Amerikanen in Oe ganda zullen tot woensdagmorgen die nen te wachten op een persoonlijke toe spraak van president Idi Amin. Vol gens radio Oeganda zullen de Ameri kanen zich moeten verzamelen in het stationsgebouw van het vliegveld En tebbe, waar volksdansers een werve lende show zullen verzorgen. De kij kers zullen van 'verfrissingen' worden voorzien. Vóór woensdag mag geen en kele Amerikaan Oeganda verlaten. De ontmoeting tussen Amin en de Ame rikanen in Oeganda - voornamelijk zendelingen en missionarissen - was aanvankelijk voor maandagmorgen gepland, maar het bleek niet mogelijk hen uit de verschillende delen van het land op tijd in de Oegandese hoofdstad Kampala te krijgen. Hoewel de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, ge looft dat de situatie in Oeganda niet tot een crisis zal uitgroeien, wordt in de Amerikaanse hoofdstad gewerkt aan plannen die een veilige evacuatie van de ongeveer 240 Amerikanen in het land van president Amin moeten verzekeren. Vance evenwel wenste niet te specule ren over de vraag of er omstandigheden denkbaar waren waarin Amerikaanse troepen naar Oeganda zouden worden gezonden. De bewindsman confereerde zaterdagmiddag ruim twee uur met Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, over Oeganda en de ontwikkelingen daar nadat Amin de Amerikaanse onderdanen had ver boden zijn land te verlaten en hen som meerde voor hem te verschijnen - verge zeld van een lijst van hun bezittingen - in een congrescentrum te Kampala ter verzond, niets anders van plan zijn dan de Amerikanen te loven voor hun werk. Zelfs zou Amin Dada aan zéér verdienstelijke Amerikanen medailles willen uitreiken voor de arbeid die zij ten behoeve van zijn land hebben ver richt. Kringen in Kenya vergelijken Amin's merkwaardige 'uitnodiging onder dwang' aan de Amerikanen met een soortgelijke bijeenkomst die hij enige tijd geleden heeft belegd voor Britse staatsburgers. President Carter, die het weekeinde doorbracht in het presidentiële buiten verblijf Camp David, wordt voortdu rend op de hoogte gehouden van nieuwe ontwikkelingen dooreen werkgroep, die vanuit het ministerie van buitenlandse zaken voortdurend de ontwikkelingen in Oeganda blijft volgen. Volgens Keniase kranten zijn de afgelo pen weken een kleine 2000 Cubanen in Oeganda aangekomen om de eveneens aanwezige Palestijnse en Libische commando-eenheden te versterken. Hoge Cubaanse militairen zouden dit weekeinde in Kampala besprekingen zijn begonnen over de levering van mili tairen en materieel. Oeganda onder houdt uiterst vriendschappelijke rela ties met de Sowjet-Unie; met Cuba is deze maand een militair verdrag geslo ten. Andere bronnen in Kenia - dat evenals Tanzania op uiterst gespannen voet met buurland Oeganda staat - meldden dat een eerder door Amin ontslagen minis ter, Nyangweso, nu is gearresteerd. Francis Nyangweso. een generaal die het ministerie van cultuur en ontwikke ling beheerde, heeft volgens Amin deel genomen aan het complot tegen de Oe gandese president dat vorige week werd ontdekt. Een andere minister, Nyanzi van lichte industrie, zou niet naar Oe ganda zijn teruggekeerd van een buiten landse reis, terwijl verschillende familie led en van hem uithet land zijn gevlucht. Het is tot nog toe niet tot. een interna tionale veroordeling van Amins bewind in Oeganda gekomen. Een VN- onderzoek naar de beweerde executies en massamoorden door Amins com mandotroepen lijkt uitgesloten. Ame rika en Engeland willen dat wel, zo is donderdag en vrijdag gebleken tijdens de zitting van de VN-commissie' voor de rechten van de mens in Genève, maar een meerderheid voor dit voorstel is er niet. Senegal heeft voorgesteld VN- secretans-generaal Kurt Waldheim op dracht te geven bij Amin te informeren naar de toedracht van de 'incidenten' in Oeganda. Vandaag zal over de verschil lende voorstellen worden gestemd. Onderzoek VN-secretaris-generaal Waldheim ver klaarde zaterdag in Washington dat hij nog geen concreet antwoord heeft ge kregen op zijn verzoek om een commis sie van onderzoek van de VN in Oe ganda toe te laten. Die commissie moet nagaan in hoeverre Amin tegenstan ders eenvoudigweg om zeep brengt, en of het waar is dat twee van Amin's ei gen ministers en een aartsbisschop, die Amin had doen arresteren, inderdaad bij een ongeluk zijn omgekomen, zoals Amin beweert. Dit incident heeft de Amerikaanse president Carter tot de uitspraak gebracht dat de gebeurtenis sen in Oeganda de gehele beschaafde wereld met afschuw vervullen. Als reactie daarop verordonneerde Amin UTRECHT (ANP) - De vak groep zuivel van de voedings bonden FNV heeft zaterdag de onderhandelaars van de voe dingsbonden het fiat gegeven om deze week de 'echte' onder handelingen met werkgevers over een cao voor de zuivel te beginnen. De vakgroep wil wel, dat bonden hun eisen met be trekking tot vloeren in de prij scompensatie handhaven. Eén en ander bleek zaterdag tijdens een vergadering van de vakgroep zuivel in Amsterdam. De vakgroep stelt zich op het standpunt, dat er een vloer van tweehonderd gulden per procent prij scompensatie per 3 januari en één van 225 gulden per procent prijscompensa tie per 1 juli en 31 december moetn ko men. De werkgevers zijn tot dusver niet verder gegaan dan 185 gulden en de on- Terwiil de officiële Amerikaanse mede- derhandelaars van de bonden hadden Jn eerdere gesprekken ook al lagere be dragen genoemd. De vakgroep is het daar niet mee eens en zij wil dat de oor spronkelijke eisen gehandhaafd wor den. De resultaten van het open gesprek in de zuivel zijn volgens de vakgroep ech ter dusdanig, dat de onderhandelingen kunnen beginnen. Ook de vakgroep vleeswaren van de voedingsbonden, die zaterdag in Utrecht vergaderde, was men van mening dat de onderhan delingen in die sector een aanvang moeten nemen. Het eerstvolgende ge sprek over een cao voor de vleesware- nindustrie is vandaag. In zuivel komen werkgevers en werknemers morgen weer bijeen. delingen in alle omzichtigheid proberen de schijn te vermijden dat er sprake is van een crisis, spreekt dr. Thomas P. Melady. voormalig VS-ambassadeur in Kampala, andere taal Hij beschrijft Amin als een 'tiran' en een 'wreed' man, wiens troepen 'ongedisciplineerde huurmoordenaars' zijn. Melady werd in september 1973 terug geroepen en kort daarop sloten de Amerikanen hun ambassade in Kam pala. Oeganda mocht zijn vertegen woordiging in Washington handhaven. Volgens Melady is er in Oeganda steeds sprake van hetzelfde patroon: „Het is steeds dezelfde verontschuldiging", verklaarde hij aan de New York Times. „De hoofdredacteur van een katholieke krant verloor ook het leven bij een auto-ongeluk, zeggen ze. Maar wij ken nen de details. Hij werdvermoord door soldaten. Meer dan 100.000 Oegandezen zijn afgeslacht - dit feit staat vast". LONDEN (AFP) - De 19-jarige Susan Hockenhull, die vrijdag bij een overval op een bank in Prestbury in Cheshire was ontvoerd, is zaterdagavond in Ru- dyard, enkele kilometers zuidelijker, vermoord aangetroffen. De overvaller had de kassier met mes steken vermoord en was met het geringe bedrag dat in de bank aanwezig was, 4500 pond 18.000) en het meisje ver dwenen. AANTAL DODEN BRAND MOSKOU MINSTENS 34 MOSKOU (AF%/P?rI/DPA) Van diplo matieke zijde in Moskou is vernomen dat bij de brand in het hotel Rossia minstens 34 mensen zijn gedood en 100 gewond. Onder de doden zijn 11 Russen, een Ja panner, een Oostduitser en een Aziaat, twintig lijken konden nog niet worden geïdentificeerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat zich onder de slachtoffers geen Nederlanders bevinden. Op het moment van de brand verbleven tien Nederlanders in het hotel doch al len zijn ongedeerd. Wel verloren zij al hun persoonlijke bezittingen. De Russische autoriteiten bewaren het stilzwijgen over het aantal doden en ge wonden Als oorzaak noemde het pers bureau Tass een defect in een liftkoker. De door de brand getroffen buiten landse gasten van hotel Rossiya zijn in andere hotels ondergebracht, onder meer in hotel Intourist. de Amerikanen i pala te trekken. zijn land n Telegrammen een overval, die begin verleden week bij gens de eerste vaststellingen van een een bejaarde, rijke dame was uitge- arts in haar bad verdronken. Bij een voerd. van wie de echtgenoot, een archi- huiszoeking trof de rijkswacht een de tect. op dat moment in het ziekenhuis tectiveboekje aan, waarin staat be- lag. Toen de vrouw daarna de rest van schreven hoe een man zijn vrouw in haar haar fortuin naar een bankkluis bracht bad om het leven bracht door haar aan slaagden de onderzoeksrechter en de haar tenen op te tillen. Het vermoeden nachtclubeigenaar, die goede vrienden bestaat, dat de moord zich op dezelfde waren erin een safe naast die van de heeft afgespeeld Een onderzoek vrouw te bemachtigen, waardoor ze Van de auto van mevrouw J. heeft in- vrije toegang tot de kluiskamer hadden middels uitgewezen, dat de brand niet Een man die later onderzoeksrechter J op een natuurlijke wijze kan zijn ont- bleek te zijn ontfutselde haar de letter- staan Het bericht van de verdenking combinatie en verwisselde de sleutel. Van de onderzoeksrechter J. is in Belgi- Daama heeft het tweetal met behulp SChe justitiële kringen ingeslagen als van de garagehouder het fortuin, be- een bom. De verdachte is nog kabinets- staande uit goudstaven, aandelen en secretaris geweest van de Belgische mi- geld. overgebracht naar een kluis in een nister van financiën Willie de Clercq en bankfiliaal. De zaak kwam aan het licht hij was enkele weken geleden nog kan toen de garagehouder bij een routine- didaat voor het ambt van procureur, controle door de rijkswacht erop werd procureur-generaal Matthijs, die politie geattendeerd, dat een van zijn achter- en rijkswacht een streng spreekverbod lichten niet brandde. De man gedroeg had opgelegd tijdens het onderzoek, zich erg zenuwachtig, waardoor de ontbood zondagmorgen zelf de pers. rijkswacht op het idee kwam de auto- „Het is pijnlijk", zo zei hij tot de jouma- kofier te inspecteren In bruin pakpa- listen, „in eigen vlees te moeten snijden, pier trof men ongeveer de helft van het maar wij zullen die operatie uitvoeren." GENT- In Gent (B) is zondagmorgen een rechter-commissaris gearresteerd, die wordt verdacht van moordpoging en moord op zijn vrouw, van deelname aan een overval waarbij voor 9.000.000 frank 875.000,-) werd buit gemaakt en van het roven van een fortuin van 50.000.000 frank 3,500.000,-) uit een bankkluis. In deze laatste zaak waren vrijdag al drie mensen aangehouden,, een direc teur van een bankfiliaal, een nachtclu beigenaar en een garagehouder. Twee van de drie onthulden bij hun ver hoor dat onderzoeksrechter Guy J. een van de initiatiefnemers was geweest van Volgens berichten uit de Oegandese hoofdstad zou Amin, die aan alle leden BRIDGEPORT - Thomas Melady. de laatste ambassadeur van de Verenigde Staten in Oeganda, heeft gezegd dat de Oegandese missie in Washington gesloten moet de VN een afschrift heeft gestuurd worden. Volgens hem zou hiermee de verontwaardiging tot uiting moeten komen het onsamenhangend telegram dat oveT de gang van zaken in het land van Amin. Melady werd in 1973 door Nixon uit lan de Amerikaanse president Car- Oeganda teruggeroepen vanwege de schending van de burgerrechten in dat land. Aanhangers Lefèbvre bezetten Parijse kerk PARIJS - Ongeveer 1000 katholieke traditionalisten - aanhangers van de door Paus uit zijn ambt ontheven bis schop Marcel Lefebv re-hebben zondag in Parijs een kerk bezet. Ze willen hun bezittingsactie voortzet ten tot hun een eigen ruimte voor het verrichten van hun eredienst in de Franse hoofdstad beschikbaar worden gesteld". Bisschop Lefebvre ligt al ge- fortuin van de bejaarde vrouw aan en een cheque op naam van de onderzoeks rechter ter waarde van 1 000.000 franki/ 65.000.-). De garagehouder ging het eerst door de ruime tijd in onmin met de paus omdat knieën. Hij vertelde meteen dat de on- hij de zogenaamde tridentijnse ritus derzoeksrechter zijn vrouw in juli van aanhangtr. een vorm van eredienst die het vorig jaar vermoord had. Een eerste door het tweede Vaticaanse concilie poging om haar in haar auto in brand te werd verboden. s mislukt. De vrouw was vol- RESULTAAT ONDERZOEK LANDBOUW HOGESCHOOL WAGENINGEN: VOOR RESTANT GOED BEHEER NOODZAKELIJK GOES - Het unieke landschap in de Poel. met vele waardevolle natuur- en landschapselementen, is door de uit voering van de ruilverkaveling De Poel-Hcinkenszand'sterk achteruil ge gaan. Het sparen van verschillende waardevolle natuurwetenschappelij ke, landschappelijke en cultuurhisto rische onderdelen door middel van het zogenaamde landschapsplan heeft de aftakeling van het Poelgebied niet kunnen verhinderen. Daar tegenover staat dat van het ruilverkavelingsblok landbouwkundig gezien een vrij gun stig gebied gemaakt is. Een en ander blijkt lteen rapport van de heren F J MinnaardenP J. Rijk van de Landbouwhogeschool te Wageningen (vakgroep natuurbeheeri, getiteld de invloed van enkele ruilverkavelingen op natuur en landschap In het rapport wordt een vergelijking getrokken van de landschaps- en natuurwaarden voor en na enkele ruilverkavelingen in Zeeland (Kleverskerke en de Poel- Heinkenszand). terwijl het resultaat wordt nagegaan van de uitvoering van het oorspronkelijke landschapsplan en van de ontwikkelingen in het tot stand gekomen landschap daarna imet name de verkaveling Kleverskerkei In het rapport van de heren Minnaard en Rijk wordt de meeste aandacht be steed aan het gebied de Poel- Heinkenszand, waarvan de ruilverkave ling al voor een groot deel achter de rug is un 1978 volgt de toedeling van gron- dem. De onderzoekers geven een uit voerig overzicht van het ontstaan van hei Poelgebied en een beschrijving van de Poex-rieinKeiiszand vóór de ruilver kaveling. Opgemerkt wordt dat het ge bied in twee stukken gesplitst kan wor den: de oude eilandkem (de Poel) en de omliggende polders. Als belangrijkste landschapskenmerken in de Poel voor de verkaveling worden genoemd: het open welde- en het gesloten heggen- landschap om het contrast daartussen; de vele hoogteverschillen; de afwisse ling in bodemgebruik; de loop van de wegen; de vliedbergen. Als natuurwe tenschappelijke belangen worden ge noemd. de heggen; de drinkputten; de bermen van de onverharde wegen; het overwinteringsgebied van de ganzen. De belangrijkste elementen in de pol ders imin of meer het deel Heinkens- zandvan de ruilverkaveling! zijn voor de ruilverkaveling begon: de dijken: de we len; de kreken De heren Minnaard en Rijk geven van de verschillende belangrijke kenmer ken weer, hoe de stand van zaken na de ruilverkaveling geworden is. heggen: de lengte is met 40 procent afgenomen (38 kilometer is uitge daan). Vooral rond 's-Heer Abtskerke is veel verdwenen (circa 85 procent). Slot zie pagina 5 kolom 5) BREDA (ANP) - Een man heeft zich zondagmiddag in zijn auto dvoor de deur van het opvangtehuis voor alleen staande moeders Valkenhorst in Breda met benzine overgoten en zich in brand gestoken. Hij is levensgevaarlijk gewond opge nomen in het Laurensziekenhuis in Breda. Het vermoeden bestaat dat de man. over wie de politie alleen wil mee delen dat hij buiten Breda woont, een kwestie heeft met een in dit tehuis ver blijvende vrouw. Politiepersoneel heeft de brandende man uit zijn wagen ge haald en de vlammen met overjassen gedoofd. BELASTING VERLAGING ONVOLLEDIGE GEZINNEN FEN HAAG (ANP) - Binnen enkele we ken komt er een wetsontwerp over be lastingverlaging voor weduwnaars, weduwen en gescheiden mannen en vrouwen met jonge kinderen. Dit heeft staatssecretaris Van Rooi jen van fi nanciën zaterdagmiddag in 'De Rooic Haan' gezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1