PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KVP EN AR HOUDEN PVDA-BOOT NOG AF Benoeming opvolger Mao thans officieel Schelde-directie bestudeert mogelijke werktijdverkorting op de reparatiewerf Flink aantal voorwaarden voor samenwerking Nieuw offensief vm Syrië in Libanon kleintjes MA O'S WEDUWE MET ANDERE LEDEN 'SJANGHAI-KONGSI' GEARRESTEERD AA W-premie moet hoger Waldheim wil blijven 'SITUA TIE LAA TSTE MAANDEN NIET GUNSTIG' VNO tegen prijs compensatie Andere spuit... pagina 9 219e jaargang no. 243 Woensdag 13 oktober 1976 i Van onze ■parlementaire redactie) DEN HAAG - De fractievoorzitters van KVP en ARP, Andriessen en Aantjes, hebben zich dinsdag bij het begin van de algemene beschouwingen zeer voorzichtig uitgelaten over samenwerking met de PvdA na de komende verkiezingen. Andriessen noemde een flink aantal voorwaarden waaraan samenwerking tussen christen-democraten en progressieven moet voldoen. Bovendien willen KVP en ARP bij de komende kabinetsformatie de uitdrukkelijke garantie dat er meer dan nu bezuinigd wordt op de collectieve voorzieningen en dat defensie de komende jaren buiten schot blijft. Als eerste voorwaarde voor samenwer king noemde Andriessen overeen stemming over het inkomensbeleid. De verschillen tussen top en onderkant moeten verder worden verkleind. Wel dient er meer afstand te blijven tussen minimum- en modale inkomens, zo zei hij. Wat betreft de inkomensontwikke ling voor volgend jaar, bleek hij het ge heel eens met PvdA- fractievoorzitter Van Thijn, die eerder in het debat had betoogd dat de 1 a 1,5 procent loonsver betering, die de regering in de troonrede in het vooruitzicht heeft gesteld, ach terwege moet blijven als daarmee de werkgelegenheid kan worden gediend. Oppositieleider Wiegel daarentegen bepleitte juist vergroting van de koop kracht van de burgers via de weg van belastingverlaging. Ook de lasten van de ondernemers moeten worden ver licht om de economische bedrijvigheid weer op te voeren. De ruimte daarvoor is te vinden, zo betoogde Wiegel, in een terugdringen van de overheidsuitga ven en het handhaven van de collec tieve voorzieningen op de nullijn. Wiegel haalde in zijn bijdrage fel uit tegen vrijwel alles wat het kabinet de afgelopen drieëneenhalf jaar heeft ver richt. De regering legt, zo zei hij, de las ten van haar huidige beleid bij de ko mende generatie. Het gaat er bij de ver kiezingen van volgend jaar om of men stijging De werkloosheidscijfers over september vertoonden in Zeeland een lichte stij ging. vergissing PresidentFord van de Verenigde Staten geeft de vergissing overde Russische in vloed in OostrEuropa toe, die hij beging in het tweede tv-debat met zijn oppo nent Carter. PAGINA 4 terreur PAGINA 13 werkloosheid De werkloosheid is de afgelopen maand gedaald, zowel absoluut als seizoen- gecorrigeerd. jubileum Eindredacteur Bep van Houdt verzorgt de honderdste uitzending van het. sportprogramma 'Goal' vanuit Middel burg. waardig Sil de strandj utter werd op een waardige manier verfilmd; radio- en televisiepro gramma's; strips. financiering CHU-fractieleider Kruisinga wil infor matie over het financierings voorstel, voor een grote scheepsbouworder van Indonesië; beurs; financiën; economie, (r dat wil accepteren of niet. Wiegel noemde de troonrede van Prinsjesdag Van Thijn kreeg het overigens bij het begin van zijn betoog al direct fel aan de een 'propagandapamflet vol grootspra- stok met Andriessen en Aantjes, toen hij VoHi' het CDA uitdaagde zich te distantiëren van de anti-socialistische uitlatingen van de Duitse CSU-leider Franz Josef Kritiek had ook AR-leider Aantjes. Hij Strauss. Hij verwees in dit verband naar Teleurgesteld toonde zich nogal teleurgesteld in de wijze waarop het kabinet heeft geope reerd in de uitvoering van het rege ringsprogram. Vooral de bezuinigingen op defensie moesten het bij de anti revolutionaire voorman ontgelden. Hij legde zelfs een kleine tijdbom onder het een interview met 'een zekere Franz, die een van de grote kanshebbers is voor het leiderschap van de nieuwe christen democratische partijcombinatie'. Deze suggestieve vergelijking tussen Strauss en Andriessen viel bij KVP en ARP volstrekt verkeerd. Woedend debat door aan te kondigen dat de AR vroegen Andriessen en Aantjes wat Van geen genoegen neemt met de voorstel- Thijn met zijn opmerking bedoelde, en len van minister Vredeling en bij de grotingsbehandeling van defensie ex tra investeringen ter grootte van 100 tot 150 miljoen zal voorstellen. of hij niet wist dat men in Nederland herhaaldelijk afstand heeft genomen van de wijze waarop in Duitsland de verkiezingscampagne is gevoerd. Hoe zijn, niet te erkennen dat er ook in de toekomst zwaarwegende redenen kun nen zijn om daarop bij uitzondering een inbreuk te maken". Van Thijn vond echter de loonwet niet meer geschikt als instrument voor een dergelijke in breuk. Van Thijn pleitte voor handhaving van de gemiddelde koopkracht. Nu het per centage wan de prijsstijgingen sinds half april is gestegen met meer dan twee procent, moet de regering volgens de PvdA met de sociale partners aan de tafel gaan zitten om compensatiemoge lijkheden vast te stellen. De kritiek van de WD richtte zich, be halve op het economische beleid, ook op andere sectoren van de regeringsplan nen. Zo noemde Wiegel de plannen van de minister van onderwijs, Van Keme- nade, 'een ontmanteling van het huidige onderwijs, die leidt tot minder kansen voor onze kinderen'. Wiegel pleitte voorts voor opvoering van de defensie- lasten, omdat de geloofwaardigheid van Slot zie pagina 3 kolom 2) Scheldehof fCxoed beschouwd ls Bene lux een lelijke afkorting, een samentrekking van drie lan- denamen. Het doet aan een merknaam denken van drie fabrikanten die niets beters wisten te verzinnen. We brengen deze opvatting naar voren omdat er in Goes op dit ogenblik wordt gebekvecht over een wijkaanduiding, waarvoor men de naam 'Benelux' wil gebruiken. Het middengebied in de nieuwe woonwijk Goese Polder moet naar het oordeel van b. en w. 'Beneluxhof gaan heten. Er zou geen haan naar hebben gekraaid als niet vooraf een prijsvraag zou zijn uitge schreven, waarbij een heel andere naam uit de bus is gekomen. Bekroond werd namelijk 'Schengezoom', maar deze aanduiding kon geen genade vinden in de ogen van het Goese college. Vandaar dat het nu voorstelt om er 'Beneluxhof van te maken. Inmiddels is de initiatief groep 'Wijkcentrum Goese PoldeF in hetgeweergekomen.wantzij voelt niets voor een naamgeving met Benelux. Wij kunnen daar in meevoelen. De: Aantjes verklaarde dat hij strikt geno- we' ^an Thijn zijn opmerking later men een motie van afkeuring zou moe- enigszins probeerde recht te zetten, ten indienen, omdat het kabinet zich hleek zijn als^humoristisch bedoelde niet gehouden heeft aan de uitdrukke- lijke afspraak met het parlement van twee jaar geleden, neergelegd in de de fensienota. Een halfjaar voor de veride- Van Thijn zwaaide voorts lof toe vakbeweging. „Na de tik van de loon- zingen heeft zo'n motie echter weinig maatregel is de opstelling van de vak zin, aldus mr. Aantjes. Hij beperkte zich beweging onverkort constructief en er daarom toe de regering uitdrukkelijk coöperatief geweest", zo zei hij. Hij te vragen extra geld voor defensie uit te wilde dat het kabinet duidelijk ver trekken uit de post van 1,1 miljard, die klaart dat de onderhandelingsvrijheid voor onvoorziene prijsstijgingen op de over de lonen, zowel centraal als per bedrijfstak, zal worden gerespecteerd. Daarbij hield Van Thijn wel een slag om de arm. „Het zou onverantwoord begroting is opgenomen. Werkloosheid PvdA-woordvoerder Van Thijn toonde over het algemeen waardering voor de regeringsplannen voor volgend jaar. Wel had hij kritiek op de zijns inziens te slappe aanpak van de werkloosheid. Een streefgetal van 150.000 noemde hij onaanvaardbaar. In dit verband vond Van Thijn het evenmin juist dat de re gering heeft gezwegen over de moge lijkheid om via arbeidstijdverkorting nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Hij herhaalde voorts de eis van de PvdA dat er garanties moeten komen dat meer winst in de bedrijven via sti- mulering door de overheid, ook in de praktijk meer werk zal opleveren. Van Thijn zei te vrezen dat de winstvergro ting hier en daar kan leiden tot het wegconcurreren van midden- en klein bedrijf. Mevrouw Tsjang Tejing, weduwe van de overleden Chinese partijleider Mao Tse Toeng, is volgens berichten in hechtenis genomen wegens een poging tot samenzwe ring tegen de nieuwe leiding. Jjantlijn' DEN HAAG - De premie voor de nieuwe volksverzekering aaw (algemene ar beidsongeschiktheids wet) zal in 1977 waarschijnlijk hoger moeten zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. In plaats van de geschatte 1,8 procent zal nu 2,2 procent nodig zijn. Dit is dinsdag gebleken tijdens een be stuursvergadering van het arbeids on geschiktheids fonds, verantwoordelijk voor de lastenexploitatie van een deel van deze per 1 oktober jl. officieel van kracht geworden verzekering. Press' weet te melden, zou mevrouw Tsjiang Tsjing zijn aangehouden, toen zij een bijeenkomst leidde van een der- NEW YORK (DPA) De Oostenrijkse secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft dinsdag laten weten dat hij in aanmerking wil komten voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Aan het eind van het jaar loopt zijn mandaat af. In de tweede kamer begon dinsdagmiddag het debat algemene beschouwingen. Door verlening van de tafel konden aüe ministers en staatssecretarissen nu plaats nemen. PEKING (RTR, AFP, AP) - Premier Hua Kuo-Feng van China heeft de plaats van wijlen Mao Tse-Toeng als voorzitter van de communistische partij overgenomen, zo heeft dinsdag een officiële woordvoerder in Peking bekendgemaakt. De bevestiging van deze benoeming die al enige dagen tevoren op muurkranten was vermeld, kwam terwijl uit betrouw bare kringen werd vernomen dat vier vooraanstaande links-radicale leden van het politieke bureau, onder wie Mao's weduwe.-Tsjiang Tsjing, zijn aan gehouden op beschuldiging van samen zwering voor het plegen van een staats greep. In totaal zouden 40 mensen huis arrest hebben, allen leden van wat de 'Sjanghai-kongsi' wordt genoemd. Naar verluidt is het centrale partijco- mité bijeen om de wijzigingen in de par tijhiërarchie sinds Mao vorige maand overleed, te bekrachtigen. De nieuwe voorzitter behoudt zijn func tie van premier, die hij op 7 april kreeg, na eerst op 7 februari van dit jaar te zijn aangewezen als voorlopige regerings leider. Hua was op 7 april ook eerste vice-voorzitter van de partij geworden. Hij is tevens benoemd tot hoofd van de commissie voor militaire zaken. De drie links-radicale leiders die sa men met mevrouw Tsjiang Tsjing zou den zijn aangehouden, zijn vice- premier Tsjang Tsjoen-Tsjiao, vice- partijvoorzitter Wang Hoeng-Wen en het hoofd van de propagandadienst, Yoa Wen-Yoean. Evenals de weduwe van Mao maakten zij politieke naam in Sjanghai tijdens de geruchtmakende 'culturele revolutie' van tien jaar gele den. Naar het Japanse persbureau 'Jiji- In de Sambre in België, nabij Thuin, hebben honderden vissen in het wee keinde het leven gelaten. De Sambre is waarschijnlijk vervuild via één van haar zijriviertjes, de Biemelle. Daar heeft men een groene stof in het water gevon den, die waarschijnlijk giftig voor de vis tigtal personen, onder wie Mao Yoean- Liao. een neef van Mao Tse-Toeng en plaatsvervangend hoofd van de provin cie Liaoning. Het gehele gezelschap zou zijn opgebracht. Het zou de bedoelinmg zijn geweest mevrouw Tsjiang Tsjing aan het hoofd van de partij te stellen. Volgens de Britse journalist Victor Louis, die beschouwd wordt als een kenner van de opvattingen van het Kremlin, zijn de Sowjet-leiders van oor deel dat een aanhouding van de vier links-radicale leiders in Peking zal bij dragen tot een verzoening tussen China en de Sowjet-Unie. In een artikel in de Condense 'Evening News' schrijft Louis dat er in Peking verscheidene militaire leiders zijn, die onder Mao hebben gezwegen, maar die nu wel zouden voelen voor herstel van de relaties met Moskou. BEIROET (Reuter/AFP) - Syrische troepen in de bergen ten zuidoosten van Bei roet zijn dinsdag een grote aanval begonnen op posities van links-Lïbanese strij ders en Palestijnen op de belangrijke weg naar de zuidelijke havenstad Sidon. Het nieuwe offensief volgt vlak na de besprekingen in het ten oosten van Beireot gelegen Sjtaura van maandag waarbij een voorlopig akkoord, over het beëindigen van de vijandelijkheden zou zijn bereikt. De bemiddelaar van de Arabische Liga. Kholy, zei niet te geloven dat de jongste ontwikkeling het akkoord in gevaar zou brengen, ofschoon de uitvoering daarvan misschien wel vertraagd zou worden. Het doel van het Syrische offensief zou zijn de omsingeling van de havenstad Sidon. Beroofd van de aanvoer-route zouden de Palestijnen militair volkomen geïsoleerd zijn. Mahmoed Riad, secretaris-generaal van de Arabische Liga, zond dinsdag een telegram aan zijn V.N.-ambtgenoot Waldheim waarin hij deze verzocht om stap pen tegen Israël. Volgens Riad doet Jeruzalem een poging de Libanese burgeroor log te laten escaleren door 'provocaties' in het aan Israël grenzende uiterste zuiden des lands. eze initiatiefgroep heeft er b. en w. tp gewezen dat de bekroonde aanduiding 'Schengezoom' een historische achter grond heeft. Dat is juist. Het gaat hier om een van de oudst bekende wateren van Zeeland, eertijds de zeearm die het eiland van Wolphaartsdijk scheidde van overig Zuid-Beveland. Nog altijd is het restant van deze Schenge een prachtige kreek, typerend voor het landschap in dat gebied. In het boeiende proefschrift van dr. C. Dekker over de historische geografie van Zuid-Beveland wordt een oorkonde uit de veertiende eeuw geci teerd. waarin de Schenge wordt ge noemd. Het gaat om een uitspraak van de grafelijke vierschaar in een geding tussen de vertegenwoordigers van Goes en van Wissekerke over de vraag „wie ende hoe men diken soude." In de uit spraak wordt gewag gemaakt van de Goese polder 'van Koisarde tote Goes- haven toe langhes Scenghe'. Dat meer dan zeshon derd jaar geleden. "Benelux' daarentegen is ongeveer der tig jaar oud, een naamgeving die type rend is voor de twintigste eeuw. Ruim tien jaar geleden waren dit soort afkor tingen onderwerp van hevige discussies. Ze waren aan de orde gesteld door Her- bert Marcuse, de Duits-Amerikaanse fi losoof in zijn destijds veel besproken werk 'De eendimensionale mens'. Voor Marcuse waren dergelijke samentrek kingen 'een hulp bij het in de kiem smo ren van ongewenste vragen'. De aan duiding NAVO bijvoorbeeld suggereert iets anders dan wat de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie letterlijk in houdt, een verdrag tussen naties aan de Noordatlantische oceaan. In dat geval zou men vragen kunnen stellen over het lidmaatschap van Middellandse Zee landen als Griekenland en Turkije, al dus Marcuse. USSR kort 'socialisme' af en DDR houdt 'democratisch' in en ook daarover kan men zijn twijfels hebben. Naar analogie van dit betoog zou men over Benelux kunnen zeggen dat het een eenheid suggereert, die allerminst aanwezig is, zeker niet nu de Economi sche Gemeenschap de taak van Bene lux in groter verband heeft overgeno men. Nu gaat dat allemaal wat ven in het geding is hier immers alleen maar een straatnaamgeving. Niettemin is duidelijk dat Benelux in ieder geval een aanduiding is waarover men ontevre den kan zijn. En dat zijn ze in de Goese Polder. Ten aanzien van een punt kunnen we b. en w. van Goes begrijpen; de aandui ding 'Zoom' is in het Zeeuwse land ta melijk ongewoon. Het etymologisch woordenboek meldt dat "Zoom' meestal wordt gebruikt voor 'heuvelrand', zoals in de naam Bergen-op-Zoom. De Goese Polder heeft nooit een zoom gehad, wel dijken en inlagen. In 1425 richtte Jan van Beieren zich per brief tot een onbe kende grondbezitter met de mededeling dat er 'grotelijke nood was in de Goese Polder om er een inlaag aan te leggen'. Nu is er dan kennelijk grote nood om er een Beneluxhof te benoemen. Kunnen b. en w. van Goes niet tot een compro mis komen met de initiatiefgroep Wijk centrum Goese Polder? Het college laat 'Benelux' schieten en de initiatiefgroep de 'zoom'; zo komt er een 'Schengehof tot stand. Een redelijke combinatie: de naam van een oudzeeuws watermet een woord dat in deze provincie altijd de aanduiding is geweest voor omheinde ruimte, hofstede. Een compromis dat ons historisch verantwoord lijkt Be hoort tegenwoordig enig historisch be sef niet tot de noodzakelijke bagage van een gemeentebestuur? NOG NIET IN STADIUM VAN EEN AANVRAAG VLISSINGEN - De directie van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' gaat bestuderen of op de reparatiewerf in Vlissingen-Oost werktijdverkorting moet worden doorgevoerd. De direc teur van de Vlïssingse vestiging van het Rijn-Schelde-Verolme-concern, de heer C. Hartog, heeft dat meegedeeld tijdens een bijeenkomst van de onder nemingsraad. De heer Harog ver klaarde dinsdag desgevraagd: „De si tuatie is de laatste maande niet gunstig geweest. Er is te weinig werk. Daarom bestuderen we of eventueel tot werk tijdverkorting moet worden overge gaan. Ik heb dat in een vroeg stadium in de ondernemingsraad bekendgemaakt. We zijn echter nog niet in het stadium van de aanvraag voor werktijdverkor ting". De heer Hartog wilde dinsdag geen cij fers geven over het aantal manuren dat op de reparatiewerf productief gemaakt werd in de afgelopen periode. „Er wor den steeds momentopnamen gemaakt. Ik kan alleen zeggen dat de bezetting onvoldoende is. Dat geldt voor alle re- paratiewerven in Nederland. We zullen de zaak nauwkeurig bestuderen in over leg met de andere werven binnen het RSV-concem. Er komen meerdere as pecten aan de orde; hoe het in het verle den is geweest en welke toekomstver wachtingen er zijn". De Schelde-directeur kon dinsdag ook geen antwoord geven op de vraag hoe veel tijd de studie in beslag zal nemen. „Misschien een paar maanden", zei hij in antwoord op een vraag daarnaar. Hij benadurkte dat het een zaak betreft die niet allen de Vlissingse reparatiewerf aangaat, maar dat het gaat om het hele concern. „Als de studie zo zou uitvallen dat een aanvraag voor werktijdverkor ting zou worden aanbevolen, dan wordt de beslissing niet hier genomen, maar in RSV-verband. Het beleid wordt hier niet gemaakt. We ritten in een club", aldus de heer Hartog. Hij wees er verder op, dat de mensen, die op de reparatiewerf werken - ongeveer 450 man - zelf in de afgelopen maanden hebben kunen waarnemen dat er weinig werk is. „Ik geloof dan ook niet dat de mededeling over de studie naar moge lijke verkorting van de werktijd onrust zal brengen. Een aantal maanden gele den heb ik de ondernemingsraad trou wens al meegedeeld dat bestudeerd werd welke voorwaarden verbonden zijn aan invoering van werktijdverkor ting". Lange termijn Op de vraag hoe hij de werkgelegen heid bij "De Schelde' in Vlissingen op lange termijn ziet, waar het gaat scheepsnieuwbouw, reageerde de heer Hartog terughoudend. Hij wees erop, dat de fregattenbouw gesprecialiseerd werk met zich brengt. „Het is alleen maar een pre dat je een categorie werk hebt die een hoge skill vereist. Dat geeft mogelijkheden voor orders in de toe komst", zei de heer Hartog. Hij beaamde dat de capaciteit in de scheepssector op dit moment geheel benut wordt voor de marine-orders en dat derhalve in Vlissingen geen orders kunnen worden uitgevoerd voor nieuw bouw van koopvaardijschepen. „Maar binnen het RSV-concem kunnen derge lijke orders wel geaccepteerd worden", aldus de heer Hartog. De Schelde-directeur bevestigde verder dat 'het zich thans laat aanzien' dat het bonuspercentage voor de werknemers van RSV in december op 5 procent zal worden vastgesteld- Hij wees er in dat verband op dat in een tussentijds be richt van RSV is bekendgemaakt dat de resultaten binnen het concern over 1976 naar verwachting verliesgevend zullen zijn. In dat geval treedt een regel in we king waardoor de bonus teruggaat. DEN HAAG (ANP) - Het algemeen be stuur van het Verbond van Neder landse Ondernemingen voelt niets voor een tussentijdse aanpassing van de prijscompensatie volgens het model van de Federatie Nederlandse Vakbe weging. Dit heeft de voorzitter van het VNO, mr. C. van Veen dinsdagmiddag na afloop van de vergadering van het algemeen bestuur meegedeeld. Volgens het algemeen bestuur is er te minder reden voor een tussentijdse aanpassing nu in de opvatting van het kabinet de koopkracht van de zoge naamde modale werknemer nog steeds positief staat. Dat is doorslaggevend op dit oeenblik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1