Bonden boos op CrusonBreskens Westerterp wil omvang van de Oesterdam-sluis 'heroverwegen' Opheffing dreigt kleuterschool Hummeloordin Brigdamme PZC/P AMRO-BANK NEEMT HONDIUS IN MIDDELBURG OVER Westerterp acht kwaliteit van het Zoommeer 'te beheersen' almanak Twee doden bij aanrijding op rijksweg 58 't Koffiehuis Ind. rijsttafels provincie Laatste particuliere bank in Zeeland verliest zelfstandigheid BERGEN OP ZOOM - Minister Westerterp van verkeer en water staat is bereid de omvang van de sluis in de toekomstige Oester- dam in de Oosterschelde te heroverwegen'. Hij wijst echter een minister 'omwisseling' van de sluis van de Philipsdam met de sluis in de !>anc! "u"1 de beheersing van <i kwaliteit op liet Zoommeer. „I Oesterdam van de hand. De plannen gaan er nu van uit. dat in de Philipsdam twee duwvaartsluizen van 24 bij 280 meter komen en in de Oesterdam een sluis van 12 bij 90 meter. OMWISSELING VAN SLUIZEN OESTER EN PHILIPSDAM 'UITGESLOTEN' Bij een gesprek met het gemeentebes tuur van Bergen op Zoom heeft de be windsman donderdagmorgen 'een na dere studie naar de afmetingen van de Oestersluis' toegezegd, zo werd op een persconferentie duidelijk. Over deze sluis- zo zei de minister - dient uiterlijk volgend jaar een beslissing te worden genomen. Westerterp: „Ik ben bereid dc zaak te heroverwegen. Er is mogelijk een beroep te doen op de inventiviteit van rijkswaterstaat, waardoor het toch mogelijk zou zijn grotere schepen te schutten". GEWONDE BIJ FRONTALE BOTSING GOES - Na een botsing tussen twee per sonenauto's is mevrouw M. de V uit Goes woensdagmiddag met een hersen schudding en een gewonde linkerarm naar ziekenhuis Bevelanden-Noord te Goes overgebracht Hetongeluk gebeurde doordateen auto. bestuurd door J. M. uit Goes op rijksweg 258 even buiten 's-Heer- Hendrikskinderen als gevolg van een klapband op de linker weghelft kwam. De auto botste vervolgens frontaal op de wagen van mevrouw De V., die over de kop sloeg. Beide auto's moesten met behulp van een takelwagen weggesleept worden. De minister herinnerde eraan, dat metname Bergen op Zoom heelt gepleit voor een sluis met grotere afrnetingen dan 12 bij 90 meter in de Oesterdam. In verband met waterhuishoudkundige bezwaren zag hij daarin echter 'grote problemen'. Aan de ene kant zal een grotere sluis het moeilijker maken de waterkwaliteit in het Zoommeer achter de Oesterdam te beheersen Een ander bezwaar achtte de heer Westerterp. dat een grotere sluis een extra zoetwaterpe netratie betekent op de Oosterschelde. „die met bevorderlijk is voor de oester cultuur". Dat in de Philipsdam-tussen Sl-Philips- land en de Grevelingendam - grotere sluizen zijn geprojecteerd vindt de 'eneens noodzakelijk in ver- ater- lïe inlaat van zoet water moet zo ver mogelijk van de schelpdierencultiires vandaan komen", zo zei hij in Bergen op Zoom. „Een omwisseling van de sluizen is derhalve niet mogelijk", aldus de mi nister. Bergen op Zooms burgemeester dis. J. van de Laar betoogde op dit stuk van zaken op zijn beurt, dat hem uit het ge sprek met de minister gebleken was. „dat we een omwisseling van de sluizen in Philips- en Oesterdam wel kunnen vergeten". Vande Laar: „Onzeopzetisal- tijd geweest en is nog een sluis te krij gen, waardoor de toekomstige ontwik keling van Bergen op Zoom zo min mo gelijk worden beknot. Daarbij wees hij erop. dat „de ontwik keling van een havenbeleid in Neder- lad op het ogenblik een moeilijke zaak is". En op een vraag in die richting: „Kelmerswaai? Het Reimerswaalplan lijkt me een vergeten zaak." Scholieren verzamelen etensresten voor vee SINT PHILIPSLAND - Onderwij zend persol en leerlingen van de Christelijke Lagere School te Sint Philipskland hebben het initiatief genomen om voedsel te verzamelen voor het vee in de weilandedn langs de dijken. Woensdag startte de actie en de leer lingen hebben de verzamelde etens resten aan een aantal paarden ge voederd. De leerlingen nopen dat de actie navolging vindt omdat het vee het met de h-uidige droogte bijzon der moeilijk heelt. NADERE STUDIE NODIG VIA INLAA T UIT VOLKERAKSLUIZEN EN LOZINGSMIDDEL OP WESTERSCHELDE BERGEN OP ZOOM - Tijdens het ge sprek tussen het gemeentebestuur van Bergen op Zoom en minister Wester terp is donderdag de problematiek van de waterkwaliteit in het toekomstige Zoommeer aan de orde geweest. Op dit stuk van zaken zei dc minister na af- BRIEF AAN DIRECTIE „Zo snel mogelijk overleg nodig" BRESKENS - De Industriebonden van NVV en NKV zijn boos en ongerust over deontwikkelingen bij het bedrijf van de gebroeders Cruson in Breskens. Ze hebben dat de directie donderdag per brief laten weten. Directe aanleiding vormt een artikel in de PZC van don derdag. waarin melding werd gemaakt (ADVERTENTIE) EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER van het dreigend ontslag van tien werknemers van Cruson. De bonden zijn daarover zeer ongerust en vinden het nodig om er zo snel mogelijk van gedachten over te wisselen met de Cruson-directie. In de brief spreken de industriebonden er hun 'groot onge noegen' over uit dat de directie op dat punt de boot tot nu toe heeft afgehou den. De leiding van het Breskense bedrijf heeft laten weten dat men in de eerst komende veertien dagen een gesprek metde bonden nietnodig vindt. Volgens de bonden druist die houding in tegen artikel 8 van de CAO voor de metaalnij verheid. waarin het recht op informatie van werknemers en bonden is vastge legd. „Er moet zo snel mogelijk een ge sprek komen. Anders handelt Cruson in strijd met de CAO", zegt distnetsbes- tuurderG.de Vries van de Industriebond NKV in een toelichting op de brief. Hij stelt verder vast „dat we op z'n zachtst gezegd een beetje boos zijn." loop. dat naar zijn mening een door spoeling van het meer via waterinlaat uit de Volkeraksluizen en een lozings middel op de Westerschelde het zout- bezwaar enerzijds en het loslaat- en na- triumbezwaar anderzijds 'toch wel voldoende te beheersen is'. Wel onder streepte hij, dat over deze zaak nog na dere studie van rijkswaterstaat nodig is. Westerterp: „Ik erken de grote proble men om in 1985 tot een behoorlijk kwali teitsbeheer op net Zoommeer - die naam is nu toen wel algemeen aanvaard - te komen. Ik neb geprobeerd de zorgen daarover weg te nemen: ik ben van me ning. dat 't in beginsel mogelijk is tot een behoorlijk kwaliteitsbeheer van het Zoomeerte komen De kwaliteit noeit er zeker niet achter te staan dan die bij andere grote meren in Nederland Met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is afgesproken dat er spoedig een beslissing zal worden genomen over de omkading van net Markiezaat van Bergen op Zoom. waardoor in ieite een apart meer in het Zoommeer zou ont staan. De minister wees erop, dat Ber gen op Zoom 'zeer hecht' aan de omka ding van het Markiezaat. In beginsel had ook hij geen bezwaren, in welk ver band hij erop wees. dat jn dat aparte meer de kwaliteit van net water gemak kelijker in de nand is te houden dan in het Zoommeer. In verband met de recreatieve ontwik kelingen op dat toekomstige Zoommeer heeft minister Westerterp op verzoek van Bergen op Zoom toegezegd, dat nij zal bekijken of er bij de omkading van het Markiezaat 'werk met werk te ma ken is', oi een aan tal werkzaamheden bij Met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is de minister overeengeko men, dal over deze zaken - het kwali teitsbeheer van 't Zoommeer, de om kading van het Markiezaat en de in richtingswerken - direct contact moge lijk is tussen de gemeentelijke diensten en rijkswaterstaat. Burgemeester Van de Laar toonde zich daarmee erg inge nomen. 'Rechtstreeks overleg tussen de diensten houdt in, dat je niet een be stuurlijk stuk op tafel krijgt, maar er op dc tekentafel al mee te maken krijgt", zo zei hij. Wel benadrukte hij, dat in een gesprek met het waterschap West-Brabant het 'technisch tegenspel' sterker naar voren zal komen dan in het gesprek met Bergen op Zoom voor w at betreft de waterkwaliteit in het Zoommeer. Dat overleg tussen de mi nister en het Brabantse waterschap is op 9 september. Tijdens net overleg donderdag is - zo werd gezegd - ook kort gesproken over de gedachten van Bergen op Zoom voor 'een stad aan net Zoommeer'. Burge meester Van de Laar onderstreepte, dat net niet om afgeronde plannen gaat, maar om een studie van de mogelijk heden tot uitbreiding die er nog op net grondgebied van de stad liggen. Minis ter Westerterp verklaarde dat nij de ge meente na overleg met minister Gruy- ters van ruimtelijke ordening neeft la ten weten, dat net kabinet over even tuele vastomlijnde plannen een uit- spraak wil doen en dat in net streekplan opgenomen plannen in die richting naar de minister van-ruimtelijke ordening moeten gaan. KLEUTERS GEREFORMEERDE GEMEENTE PER TAXI NAAR 'EIGEN' SCHOOL Alles voor de aanleg en het onder houd van uw tuin bij Langevïelesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 ZEEUWSE Hard Die Middelburgse die, aangespoord door deskundigen op de televisie, probeert het roken eraan te geven, heeft het er bar moeilijk mee. De eer ste dag moest ze zich, zo had een schoongewassen uitziend heer op dc buis gezegd, uitsluitend voeden met vruchten des wouds. Voorts werd hel gebruik van acht glazen water heil zaam geacht, een zienswijze die de watermaatschappij in deze provin cie met zal delen Ze hield zich tot het eind van de dag aan de voorschriften. Toen zei ze knorrig: „Ik heb ze wel doorboor Ze lat en je aan eten denken: dan denk je niet aan sigaretten". Waamazezon der aarzelen een grote boterham met kaas nuttigde Eu inderdaad, direct daarna kreeg ze erge zm in een paar trekjes. Maar ze beheerste zich. Sat deed ze ook de tweede dag. Hoe wel ze weinig steun kreeg. Haarman beperkte zijn loyalitiet tot het nutti gen van veel fruit en het drinken van een glas water En toen ze in de supermarkt bood schappen had gedaan, werd ze acli- ter de kassa opgewacht door misse lijke lieden, die wervend stonden te doen met een nieuw merk sigaretten „Wilt u eens opsteken mevrouw?", zeiden ze ook nog. De maatschappij is zeer hard, goede lezer. Adjunct-directeur A. van Hanegem van Cruson vertelde woensdag al dat er over de ontslagen nog niets definitiefs valt te zeggen. Zolang dat niet het geval is be schouwt de directie een gesprek met de bonden als weinig zinvol. Bij het districtsbureau voor de arbeids voorzieningen in Middelburg was men donderdag officieel nog niet op de hoogte van ontslagen bij Cruson. Daarom is ook nog met bekeken of de tien werknemers die mogelijk op straat komen te staan, makkelijk bij andere bedrijven zijn onder te brengen. Het ar beidsbureau is wel vanaf het begin be trokken geweest bij het overleg over de affaire Cruson, maar tot nu toe zonder resultaat. Gedeelten van het Breskense bedrijf zijn zoals bekend deze week gesloten omdat niet werd voldaan aan hinder- wetvoorwaarden of helemaal geen hin derwetvergunning aanwezig was. Een aantal werknemers is tijdelijk ingezet om bepaalde installaties zo te verbete ren datze weer mogen wordên gebruikt. Als dat achter de rug is dreigen er echter met name problemen in de 'verzinkerij'. Die afdeling is volledig gesloten en Cru son weet niet welke veranderingen no dig zijn om de zaak weer op gang te mo gen brengen. Als er ontslagen vallen zal dat daarom in de eerste plaats werkne mers uit de verzinkerij betreffen. SLL'IS - De 33-jarige J. de Kruijf en de 26-jarige A. Rogiers. beiden uit Eede. zijn donderdagavond rond half negen bij een botsing op rijksweg 58 tussen Sluis en Oostburg om het leven geko men. De stoffelijke overschotten zijn vervoerd naar het ziekenhuis in Oost- burg. De juiste toedracht van hetongeluk was donderdagavond nog met bekend. Vast staat, dat de personenwagen van de heer De Kruijf achterop een landbouw trekker met aanhanger is gereden. De weg is geruime tijd versperd geweest met aardappelen die de trekker ver voerde. Het ongeluk werd ontdekt door een toe vallig langsrijdende patrouille van de rijkspolitie uit Oostburg Het wrak van de wagen is met een kraanwagen verwijderd AANTAL KLEUTERS 'OVERGEPLAATST' NAAR DE 'POORTERSHOVE' MIDDELBURG - In Brigdamme, tussen Middelburg en Sint Laurens, loopt de christelijke kleuterschool 'Hummeloord' de kans binnen af zienbare tijd te worden opgeheven. Eén van de oorzaken is, dat recente lijk de ouders van kleuters die tot de Gereformeerde Gemeente behoren, hun kinderen van de school hebben afgenomen. Deze kleuters worden sinds kort da gelijks per taxi naar de Middelburg- Zuid gebracht om kleuteronderwijs te volgen aan 'Poortershove" van de Vereniging tot het verstrekken van onderwijs op gereformeerde gronds lag. Achtergrond is dat ook 'Poortersho ve' moeilijkheden had mei het 'ha len' van het minimaal vereiste aantal van 30 kleuters, een aantal dat nodig is om de rijksvergoeding veilig te stellen. Het éénklassige schooltje 'Hummel oord' van de Middelburgse vereni ging voor protestants-christelijk kleuteronderwijs kampt hier al ge ruime tijd mee Hetsmds zestien jaar bestaande kleuterschooltje van Brigdamme telde tot voor kort 18 kinderen. Vier zijn er nu vertrokken naar 'Poortershove" en dat betekent, dat met het huidige kleutertal van 14 over 1976 niet het cijfer kan worden gehaald dat maatgevend is voor het komende schooljaar en net voortbe staan van deze kleuterschool. 'Hummeloord" zal al beneden de streep, omdat op drie data de kinde ren moeten worden geteld en het ver eiste minimum op dertig ligt. Wel is het mogelijk om gedurende een pe riode tot een aantal van twintig te zakken, maar aan dit getal kan het schooltje door vertrek van de kinde ren van ouders van de Gerefor meerde Gemeente nu ook niet meer reiken. „Het betekent het overlijden van het schooltje", zo verklaarde de heer J. Klok, de secretaris van de Middel burgse vereniging voor protestants kleuteronderwijs in een kort com- men laar op deze gang van zaken. Om nog drie jaar te kunnen blijven draaien zou het aantal wel op twintig gebleven moeten zijn. aldus de heer Klok, een aantal, dat op de eerste teldatum, 1 oktobera s., nu met meer kan worden gehaald. „Een spijtige gang van zaken", aldus de heer Klok. die overigens hierbij aantekende, dat mede van invloed is, dat 'Humme loord' minder toeloop van leerlingen heelt omdat van de eigen vereniging Bank houdt eigen naam en karakter MIDDELBURG - Bank llondius Zoon BV in Middelburg wordt overge nomen door de Atnro bank. De onder handelingen hiervoor zijn zo goed als afgerond. De overname heelt overigens geen ingrijpende gevolgen. In de per- soneelssitualie - er werken 18 man - komt geen verandering en daarnaast blijft de eigen naam gehandhaafd. Ook houdt men de eigen directie. Met de overname van Hondius door de Amro Bank verliest de laatste nog be staande particuliere bankinstelling ln Zeeland zijn zelfstandigneid. Zelfs lan delijk is Hondius een van de laatste par ticuliere banken die nog niet was opge gaan in een grotere instelling. De ondernandelingen met de Amro Bank zijn door Hondius geopend om de toekomst veilig te stellen. Hoewel men als kleine bank - naar directeur P. van der Peen meedeelt - nog steeds goed ge zond is. dwong de steeds sterkere senaalvergrotmg en intemattonalise- nu ook 'Het Speelkwartier' bestaat in de nabijgelegen wijk Klarenbeek. De heer J. Baaijens. bestuurslid van de vereniging tot het verstrekken van onderwijs op Gereformeerde Grondslag lichtte toe dat het voor het schooltje 'Poortershove' inder daad van vitaal belang was om een kleuteraantal van dertig te berei ken. omdat anders dit schooltje zou worden bedreigd met intrekking van de rijksvergoeding. „Wij wilde ring van net bankwezen tot aansluiting bij een grotere instelling. Directeur Van der Feen is overigens zeer ingenomen met net resultaat van de on derhandelingen. waarbij Hondius de ei gen naam en het eigen karakter als In Markt - Middelburg weekend 28 en 29 aug. Tafel res. 01180-12160 en 27543 aan dertig leerlingen komen en het gaat er om dat de school gered wordt", aldus de heer Baaijens. „de school dient in 1976 dertig leerlin gen te hebben". Uit het commentaar van de heer Klok werd voorts duidelijk, dat 'Hummeloord' op Brigdamme met voor augustus 1977 gesloten zal be hoeven te worden. Foto: het 'gedunde' aantal kleuters van 'Hummeloord' te Brigdamme. kleine particuliere bank benoudt. Voor de cliënten verandert er met de over name ui feite mets. Wel krijgt men door de- grotere instelling achter zich meer mogelijkheden. Bank Hondius is m Middelburg geves tigd sinds 1890. Daarin is vanouds op genomen de firma P. L. de Bruijne Zn I anno 1801. Deze makelaarsfirma tn as surantien behoorde tot de oudste in ne: land. Als particuliere bank met een e; gen persoonlijke stijl neemt Hondius in Zeeland nog een bijzondere positie m Van de activiteiten ligt het accent op het effectenbedrijf en daarnaast heen men aanzienlijke assurantiebelangen. Buiten een verruiming van de dienstver-1 lening aan de cliënten verwacht direc teur Van der Feen ln de nieuwe situatli ook een stimulans voor één van d nevenactiviteiten van de bank. Stadsherstel Met de Algemene Zeeuwsche Verzeke ringsmaatschappij is men voor de helt eigenaar van de Middelburgse maal schappij tot stadsherstel, die in Mid delburg actief is op restauratiegebied Men heelt nu plannen deze activiteiln uit te breiden tot de gehele provincie. Overigens blijft met de overname vande bank de eigendom van de gebouwn aan de Vlasmarkt in bezit van de lamilie Hondius. Het hoofdgebouw - huize 's Hertogenbosch - dateert uit de tweede helft van de I7e eeuw en vormt een be langrijk familiebezit met een bovendien rijke historie. De lamilie Hondius - de huidige directeur van de bank, de neei Van der Feen is getrouwd met eer. klemdochter van oplichter Carel Ju- liaan Hondius - neeit er ook lange tijd I gewoond. Bromfietser licht gewond VLISSINGEN - Op de kruising Pr«i dent Rooseveltlaan-Bonedijkstraat ii donderdagmiddag omstreeks kwart over zes de uit Souburg afkomstige J.P. van het W. door een personenauto, be stuurd door H. R. uit Frankfurt am Meinz, aangereden. De bromfietser is voor observatie opgenomen in het Bet thesdaziekenhuis. Het ongeluk ontstond doordat de Duit ser, die de President Rooseveltlaan ra derde Van het W. geen voorrang erleen de. KAMERLEDEN PvdA: „Bescherming nodij van mensen die met asbest moeten werken" DEN HAAG - De PvdA-leden Hart meijer en Epema-Brugman aebten maatregelen nodig om de gezondheid It beschermen van mensen die bil scheepswerf'De Schelde' in VlissingW met asbest werken. In schriftelijke vragen aan minis» Boersma van sociale zaken wijzen zij OP de verwachting van dr. J. Stumphiu: dat in de komende 25 jaar nog vijf men sen per jaar zullen sterven omdat e I vóór 1969 op de Vlissingse scheepswtr. I met asbest hebben gewerkt. Hij gaf zij- statische berekeningen tijdens een op langs gehouden congres over veiligheid en gezondheid van de International Metaalarbeidersbond in Oslo. Met name willen de socialisten weten i- hoeverre en wanneer het districtshoofd van de arbeidsinspectie op de hoogt* was van deze gegevens of er bij het di rectoraat van de arbeid ook statische gevens bekend zijn van andere bedrij ven die met asbest werken. Vooruitlopend op het ontwerp I asbestbesluit zullen de door deze ka' merleden bepleitte maatregelen getrof fen moeten worden. De PvdA-ers vragen de minister ook. of de gegevens vandr Stumphius afkomstig zijn van zijn on derzoek uit 1968 of dat er inmiddels I nieuwe onderzoekingen zijn gedaan. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 TOEZEGGING AAN GEMEENTE BERGEN OP ZOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2