AMERIKAANSE AANPAK OPEN HARTCHIRURGIE PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Visserij gaat moeilijke tijden tegemoet, maar zal niet bij pakken neerzitten' de krant van zeeland Saoedië-Arabië en Koeweit vragen top over Libanon Beleidswijziging staatssecretaris Hendriks na bezoek aan VS: vandaag Conflict tussen Libië en Egypte toegespitst DEMONSTRATIE VROUWEN ZEVIBEL VOORZITTER TIJDENS VISSERIJDAGEN BRESKENS: ,55 Verkoop van MCRA geheim voorkomen Kinderen in sta-caravan verbrand 219e jaargang no. 193 Maandag 16 augustus 1976 bijvoorbeeld medicijnen niet helpen tegen de pijnen aldus de heer Hend riks. die wel bevestigde dat in de V S rond 60 pet van de geopereerde patiën ten weer geheel of gedeeltelijk aan het werk kan gaan. Schiphol(ANP) - Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid wil binnen enkele weken een be leidsplan voor de Nederlandse hartchirurgie opstellen, dat gericht is op een aanzienlijke vergroting van het aantal open hartoperaties in eigen land. Hij is teruggekomen op zijn mening dat de hart- luchtbrug tussen Nederland en Amerika nog wel tot 1980 nodig zal zijn omdat pas tegen die tijd de capaciteit in Nederland voldoende zal zijn gegroeid. DitheeftdebewindsmanzondagmorgenvroegopSchipholverklaardnazijnaankomstuitNewYork. In de Verenigde Staten heeft de heer Hendriks met een groot aantal autoriteiten op het gebied van de 'n<'ei volksgezondheid over de problemen rond hart- en vaatziekten alsmede over de kankerbestrijding staten^elaatste paar" gesproken. orden aangesloten, een regeling waarover hij zich erg gelukkig toonde. Ractie De directeur-geneesheer van het Utrechtse Antoniusaekenhuis. dr J. Th A. CappetU, zei over het gewijzigde standpunt van staatssecretaris Hend- De staatssecretaris, die duidelijk ver klaarde op basis van zijn ervaringen in de Verenigde Staten op eerder ingeno men standpunten ten aanzien van de hartchirurgie in Nederland te zijn te ruggekomen, wil de problemen in Ne derland op Amerikaanse wijze aan pakken. „Binnen enkele dagen ga ik met de ge zondheidsraad. die juist een aanvullend rapport over de hartchirurgie heeft ultr gebracht, praten aan de hand van de ervaringen die ik zelf in de V S heb opge daan. Er moet nu snel iets gebeuren Ik hoop dat we binnen enkele weken een beleidsplan klaar kunnen hebben dat dan aan de tweede kamer zal worden aangeboden", aldus de heer Hendriks. Een van .de gewijzigde visies van de heer Hendriks uitte zich in zijn overtuiging dat. naar Amerikaans voorbeeld, het aantal hartchirurgische klinieken in Nederland eventueel moet worden ver minderd maar dat het aantal operaties per centrum aanzienlijk dient te worden uitgebreid. In de Nederlandse situatie kan dat volgens hem betekenen: sa- visserijfeesten waarschuwing kwetsen wereldtitel SPORT Drie Zeeuwen gaan naar de wereldkam pioenschappen wielrennen: Keetie van Oosten. Jan Raas en Jos Schipper. sterk wonderbaarlijk hilariteit Hilariteit in de wielereronde van Tho- len De Jong gaat kopje onder in de modder. aanval De Lange demonstreert in havenwed strijd Breskens- aanval ls de beste ver dediging. menvoeging van bestaande centra in de academische ziekenhuizen of de op bouw van grote centra In metr academische ziekenhuizen Volgens hem moet dit leiden tot bundeling van kennis en ervaring, grotere efficiency, kortere opnameduur en verlaging van de kosten per operatie. Hij liet daarbij doorschemeren dat het verzoek van het gen", aldus de bewindsman, die voor zijn vertrek naar de V S vorige week dinsdag nog voorspelde dal hartlucht- bruggen nog wel tot 1980 nodig zullen blijken Thans vindt hij dat deze uit de noodsituatie voorvloeiende noodmaat regel eerder overbodig moet worden, De heer Hendriks verklaarde voorts dat ook de gezondheidsautoriteiten in de St. Antoniusziekenhuis in Utrecht het verenigde Staten van mening zijn dat aantal open hartoperaties in deze kli- °Pen hartchirurgie geen levensverlen- niek te mogen opvoeren van rond 650 tot gende resultaten oplevert „Er bestaat rond 1000 per jaar. wat een investering °°k ,n de V S een duidelijke terughou- van enkele miljoenen vergt, door hem dendheid ten positief zal worden beoordeeld Hij verklaarde voorts met de Ameri kaanse autoriteiten nadrukkelijk te hebben onderhandeld' over de moge lijkheid van Amerikaanse assisten tie bij de door hem thans gewenste uitbreiding van de capaciteit, waarbij hij zowel aan medische specialisten als aan organisa tiedeskundigen dacht. „Wij moeten op korte termijn middelen vinden om ade quate voorzieningen tot stand te bren- van deze opera ties. waartoe men pas wil overgaan als Bij het Azoreneiland Sao Jorge is vrijdagavond een veerbootmetzeventig passagiers gekapseisd Er zijn twaalf doden geborgen, maar men vreesde dat er nog mensen zitten opgesloten in hel ondersteboven ronddrijvende schip. Ook in India is een veerboot gekapseisd, Bijna honderd mensen verdronken GADAFFI WIL BIJEENKOMST LIGA CAIRO (DPA/RTR/AFP) - Libië heeft zondag een bijzondere vergadering van de politieke raad van de Arabische Liga geëist om de samentrekking van Egyptische troepen bij zijn grens te be spreken. De zaakgelastigde van de streng be waakte Libische ambassade in Cairo overhandigde een desbetrfffende nota aan het algemene secretariaat van de Liga in Cairo. Politieke waarnemers menen dat Cairo, het er mee eens is omdat het daardoor de mogelijkheid krijgt Libië voor de Liga aan te klagen wegens subversieve activiteit tegen zijn buurland Sad at zei zondag dat Gadaffi de verantwoorde lijkheid voor zijn daden op zich moet nemen. Aanslag Egypte heeft Libië de schuld gegeven voor de bomaanslag die zaterdag is ge pleegd in een trein op het station van Alexandrië Daarbij werden acht men sen gedood en 50 gewond In een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo stond dat de ontplofte bom van hetzelfde type was als de bommen die in vorige aanslagen werden gebruikt en waarvoor Libië ver antwoordelijk ls gesteld. Zondagavond sprak Libië tegen dat het verantwoordelijk zou zijn voor de bo montploffing in een Egyptische trein za terdag. Het officiële Libische Arabische persbureau ARNA zei dat president Sa ri a t dergelij ke inciden ten op touw zet als excuus voor onderdrukking. De toe stand in Egypte lijkt nu op die voor de omverwerping van koning Faroek in 1952. aldus het persbureau. Synë heeft zaterdag president Sadat er van beschuldigd aan de kant te staan van 'de Zionistische krachten en het in ternationale imperialisme met het doel in de Arabische wereld de lont in hei kruitvat te steken' de Verenigde paar jaar het aantal open hartoperaties is gestegen van rond 30.000 tot rond 50.000 per jaar. In dat land komt een groots opgezet we tenschappelijk onderzoek van de grond naar alle factoren die bij hartoperaties en in het algemeen de behandeling van hartziekten een rol spelen. De resulta ten van dit onderzoek, dat miljoenen dollars vergt, zullen pas over 4 tot 5 jaar bekend zijn. Met de staatssecretaris keerde het ARP-tweede kamerlid mevr Hannie van Leeuwen, onder meer voorzitter van de vaste kamercommissie voor volksge zondheid. terug van een reis van een maand door de Verenigde Staten. Zij had zich daar georiënteerd over volksgezondheids- en defensieproble men Mevrouw Van Leeuwen zei op Schiphol onder de indruk te zijn van de goede organisatie in het ziekenhuis in Houston en verder onderschreef zij de nieuwste standpunten van de heer Hendriks l\ imkerpreven tie Behalve over hart- en vaatziekten heeft de Nederlandse bewindsman met de Amerikaanse gezondheidsautoriteiten ook gesproken over de behandeling en de preventie van kanker. Hij zei onder dp indruk te zijn van het in 1971 begon nen nationale kankerbestrijdingspro gramma. een gezamenlijk project van de Amerikaanse overheid en het parti culier initiatief. Een onderdeel van dit project is een veelomvattend compute rinformatiesysteem, waarin alle moge lijke gegevens over het voorkomen en de behandeling van kanker worden verwerkt. De heer Hendriks is met de Ameri- - i uit/.cicuu uci,tn.c'i ei i/tcii 'jiihj vuil ixcm riks van volksgezondheid: „Eindelijk, betreffende defensie en volksgezondheid. daar zaten wij al jaren op ie wachten SCHIPHOLStaatssecretaris Hendriks van volksgezondheid in gesprek met het tweede-kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen, toen zi) zaterdagmorgen terug keerden uit de VS. waar de heer Hendriks de problematiek rond de open hartchi rurgie had bekeken en mevrouw Van Leeuwen die zich georiënteerd had over zaken Dit is voor onze mensen e woon prettig bericht Voorzitter H. S. Fievet van de Neder landse hartpatiënten vereniging toonde zich niet zo blij, zoals hij het T TT 17 XT TI7 D 1? ÏTT Tl? T TT Q noemde, de koerswijziging van de JL 1 H/lvIxIL U XV ULolH/lA staatssecretaris. Hij vreesde dat hier sprake is van 'politieke manoeuvres'. Fievet wil afwachten wat de staatsse cretaris nu precies gaat doen, maar hij heeft wel de indruk dat een beleidsplan waarvan de heer Hendriks heeft ge sproken, lange tijd zal vergen. „Ik krijg niet de overtuiging dat er snel zal wor den gewerkt op die manier", aldus Fie vet. BELFAST (DPA) - Ongeveer 10.000 katholieken en protes tanten, voor het merendeel vrouwen, hebben zaterdag in Belfast tegen de al zeven jaar durende terreur in Noord- Ierland betoogd. NIEUWE STRIJD IN BERGEN CAIRO (UPI. AFP. RTR) - Saoedi- Arabië en Koeweit hebben zondag in afzonderlijke verklaringen aange drongen op een Arabische topconferen tie tot beëindiging van het bloedver gieten in Libanon. In de Saoedi-Arabische verklaring, uit gezonden door Radio-Riadh. wordt ge zegd dat de strijd in Libanon de eenheid van de Arabieren verscheurt. „Wereld- zlonisme en imperialisme spannen sa men tegen de Arabische solidariteit door verdeling van Libanon en het ver wijden van de breuk tussen de Arabi- kaanse autoriteiten overeengekomen sche broeders dat ons land op dit informatiesysteem Koeweftze°-< Hat dp Arabische solidari- AMSTERDAM: Aan de voet van de Westerkerk in Amsterdam houden zes Zuidmolukse jonge ren sinds zondagmorgen een hongerstaking uit protest tegen de inlijving van Oost-Timor bij Indonesië. Een soortgelijke actie wordt voor het departement van justitie in Den Haag gehou den. teit 'in haar oude glone' dient te worden hersteld en belooft de Palestijnen te zul len steunen 'tot zij hun vaderland heb ben herkregen' Christelijke strijdkrachten zyn zondag een nieuw offensief begonnen tegen de laatste linkse buitenposten In centraal Libanon, waarmee de 'de slag om de be rgen' zijn begonnen. Terwijl na de bloedige val van het Pales tijnse kamp Tall Al Zaatar de vredespo gingen tot stilstand waren gekomen, braken zondag nieuwe gevechten uit in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet en hervatten christelijke en mohamme daanse schutters hun terreurbombar- dementen op woonwijken. „Destrijd ter bevrijding van de bergen is begonnen'meldde het radiostation dat beheerst wordt door de rechtse presi dent Soeleiman Frandjieh. Het zei dat rechtse militie over een breed front linkse en Palestijnse strijdkrachten aanviel in de bergen rondom Ainroerah, 30 km ten noordoosten van Beiroet. Rechtse en linkse radio-uitzendingen spreken van hevige gevechten in dat gebied, de laatste linkse sterkte binnen het door christenen beheerst gebied. Palestijnse en linkse stellingen in de omgeving van Jezzine, in de bergen van Zuid-Libanon, zijn zondag door Syri sche strijdkrachten met artillene en ra ketten beschoten. Schepen van de Israëlische marine blokkeren de Libanese havensteden Tvr en Sidon. beide onder controle van het links-Palestinnse verbond, praktisch volledig, zo heeft de Israëlische krant 'Yedioth Aharonoth' zondag gemeld. Verdeling De christelijke Libanese leider Pierre Gemayai heeft aangedrongen op de vorming van een federale staat die voor alle praktische doeleinden Libanons de facto-verdeling zou sanctioneren. Hij pleitte voor de instelling van een 'gedecentraliseerde staat' die door christenen en moslims afeonderli jk zou worden bestuurd. Enkele uren voor de demonstratie, waarmee vooral de dood van drie kin deren uit een gezin werd herdacht die de afgelopen week werden gedodd door een auto met vluchtende terroristen, stierf in het Noordierse graafgschap Armagh een meisje van 12 jaar dat bij een vuurgevecht tussen Britse militai ren en leden van de militante vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leter door een verdwaalde kogel was getroffen. Katholieke vrouwen hadden voor de demonstratie op een met bloemen ge tooide plaats in de door rooms- katholieken bewoonde stadswijk An dersons town iedereen uitgenodigd die genoeg heeft van het geweld dat Noord- Ierland onophoudelijk teistert. Zij om armden hun kinderen, zongen liederen en baden. Er waren duizenden vrouwen met bussen uit alle delen van de provin cie en zelfs uit de Ierse Republiek naar Andersonstown gekomen. Voor de vele protesttantse betrogers was het waarschijnlijk de eerste maal seeaert het begin van de onrust in 1969 dat zij n de katholieke wijk kwamen. Jeudige aanhangers van de IRA lieten vanaf het dak van een garage schimp scheuten op de betogers neerdalen en zwaaien met de driekleur van de onaf hankelijke republiek die de IRA na streeft. Een twintigtal vrouwelijke sympathi santen van de IRA hield een tegenbeto ging. Zij riepen 'de Britse soldaten zijn moordenaars'. De 32-jarige Betty Williams, voorzitster van de beweging 'Moeders voor vrede', die de betoging had georganiseerd, zei dat elke week een dergelijke demon stratie zal worden gehouden 'tot wij vrede hebben'. De vrouwen liepen van de plaats waar de drie kinderen dinsdag om het leven kwamen naar de begraafplaats waar zij vrijdag ter aarde zijn besteld. 'SANERING IS ENIGE BITTERE MOGELIJKHEID' BRESKENS - Voorzitter A. L. S. Locke- feer van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Ze- vibel) is van mening dat er moeilijke tijden voor de vissers in het verschiet liggen. De voorzitter verwacht van het ministerie van justitie geen enkel par don bij de behandeling van de processen-verbaal die verleden jaar zijn opgemaakt na overtreding van de quoteringsmaatregelen. „We staan voor een stringente toepassing van de quoteringsmaatregelen, waarvan wij weten dat ze ons niet tot een rendabele bedrijfsexploitatie voeren. Laten wij desondanks niet bij de pakken gaan neerzitten, maar laten we. sterk ver enigd, op de bres blijven staan voor de behartiging van onze belangen," zei de heer Lockefeer zaterdagmorgen op de reünievergadering van de Zevibel in Breskens ter gelegenheid van de visse- rijdagen. „Breskens persisteert nog in de traditie van een jaarlijks visserijfeest en pavoi- seert in dat kader de gedunde vloot. Het gaat hier echt niet om aan een feest stemming in de visserij uiting te geven, want die is er bepaald niet. maar om, geen dissonant te zijn in de plaatselijke feestelijke opzet," zei hij. De Zevibel-voorzitter zei van mening te zijn dat inkrimping van de vissersvloot de enige manier is om de vissers die daarna overblijven tot een acceptabele „Sanering van de vloot in de zin van in krimping is de enige bittere mogelijk heid om, voor hen die blijven en dus niet saneren, tot een enigszins rendabele be drijfsvoering te komen. Het is jammer dat dit de enige uitweg is twant van enige steun in de exploitatiesfeer is geen sprake), jammer omdat onze mooie vloot ontluisterd wordt en straks door andere landen, die onze schepen kopen, mogelijk nog tegen ons ingezet kan worden; jammer omdat zovelen, ver trouwd met hun beroep op zee, zich ge noodzaakt zien te stoppen en naar een andere broodwinning uit te zien." hield de heer Lockefeer de aanwezigen in de restauratie van de vismijn van Breskens voor. Aan sanering willen de banken de rege ring meewerken, als het bedrijf zelf ook een aandeel betaalt. ..Er is dus een be drag voor sanering uitgetrokken, waarin het bedrijfsleven zelf voor onge veer eenderde deelneemt." zei de heer Lockefeer. De voorzitter merkte op dat er van wordt uitgegaan dat op de hele Nederlandse kottervloot een aantal schepen met in totaal 60.000 pk ge- snaeerd zal worden. Iets wat op vrijwil lige basis zal moeten gebeuren „In feite staat anders voor velen de stok achter de deur van een faillissement of een to tale ondergang. Ieder zal zelf moeten beoordelen, of hij nu blijft of verdwijnt via sanering. Dit is de naakte waarheid, nu het niet gelukt is de quotering te doen verdwijnen." zei de voorzitter. De Zevibel-voorman noemde hel een 'zeer grote deceptie' dat justitia nu nog boetes gaat geven voor overtredingen van de quoteringin 1975. „Wij hadden gehoopt dat deze proces sen zouden worden geseponeerd, maar jawel, de toch al financieel getroffen vissers krijgen nu nog een nakomertje in de vorm van een boete variërend van 500 tot 1000 gulden. Die cijfers staan hier tenminste op mijn papier, maar die cijfers slik ik in. Ik heb zo juist gehoord." zo zei hy zaterdag morgen, „dat vissers op Goeree boetes van 3500 tot 4000 gulden hebben gehad. Én voor hen. die in dember '75 gevist hebben staat nog veel ergers te wach ten." De heer Lockefeer noemde het besluit van het ministerie van justitie om de Slot zie pagina 4 kolom 4) Twee hooggeplaatste agenten van de vroegere geheime politie in Portugal, de Pide. zijn vrijdag door de autoriteiten vrijgelaten. Van de 5.000 agenten van de Pide die na de staatsgreep tegen het re gime Caetano op 25 aprü 1974 werden gearresteerd zouden er nu nog slechts 11 in gevangenissen verblijven. BONN (DPA) - De Westduitse contras pionage heeft volgens het blad Die Welt voorkomen dat alle plannen voor de bouw van het MRCA-vliegtuig aan de Sowjetrussische geheime dienst zou den worden verkocht. Een Belgische wapenhandelaar zou de plannen voor het nieuwe vliegtuig met meervoudig doel van de NAVO voor 38 miljoen mark hebben willen verkopen. Twee personen zouden al zijn gearres teerd. De plannen waren afkomstig uit het computercentrum van de Westduitse MCRA-producent Messerschmidt- Boelkow-Blohm. TIEL (ANP) - Twee kinderen zij» zon dagochtend omgekomen bij een brand in een stacaravan in het Betuwse Ech teld. De brand is hoogstwaarschijnlijk ont staan doordat één van de kinderen met vuur heeft gespeeld, aldus de rijkspoli tie. Omgekomen zijn de driejarige Dirk van den Linden en de zevenjarige Maria Mol. belden uit Rotterdam. De vriend van de moeder van de kinderen werd levensgevaarlijk gewond. De moeder is in overspannen toestand opgenomen in een ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1