Zierikzeese arts Job Baster met beeld in kruidentuin herdacht Busvervoer Zeeuwsch-Vlaanderen niet nog verder inkrimpen Burgemeester Ockeloen beëdigd in het provinciehuis Zorgelijke toestand Zeeuwse veehouderij in Regels gedragscode ambtenaren ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER VAN KOOPHANDEL IN BRIEF AAN MINISTER: C. Pijl Hoge weg Zeeuwseh-Vlaanderen. door het ont- flCCIItt üfSChdd breken van personenvervoer per spoor J van Reimerswaal „MAATREGELEN KOMEN LEEFBAARHEID NIET TEN GOEDE" TERNEUZEN - De kamer van koop handel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen vindt dat de minister van verkeer en waterstaat niet over mag gaan tot verdere inkrimping van de dienstregeling van de streekvervoer- bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. In een brief aan minister Westerterp con stateert de kamer van koophandel dat breken van person een bijzondere plaats inneemt. De brief aan de minister is geschreven naar aanleiding van een 'noodkreet' van de ZVTM/SBM-directie aan het adres van een groot aantal instanties in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die 'noodkreet' werd geuit op het moment dat de direc tie de voorstellen voor inkrimping van de dienstregeling (in opdracht van de Oprichting Stichting Welzijn buitenlandse werknemers Zeeland MIDDELBURG - üc gedeputeerde J. Stenvert zal in zijn kwaliteit als voor zitter van het Provinciaal Opbouwor- gaan Stichting Zeeland het bestuur van de Stichting Welzijn Buitenlandse werknemers Zeeland installeren. Dat gebeurt donderdag op een openbare oprichtingsvergadering in het ontmoe tingscentrum voor buitenlandse werk nemers, Emmastrasat 50 te Vlissingen, aanvang 19.30 uur. De nieuwe stichting, die zich ten doel stelt de buitenlandse werknemers mo gelijkheden te bieden om zo goed moge lijk te functioneren in de szmenleving met behoud van hun eigen identiteit, wil dat. daarvoort in aanmerking komende instellingen en diensten hun bveleid be ter gaan afstemmen op deze mimsten rond had ZVTM/SBM- directeurdi H J van Zuylen bracht een grootaantal inslantiesop de hoogte van de op til zijnde inkrimping In een briei schreef dr Van Zuylen onder meer Wij zyn er allerminst van overtuigd dat de minister onze argumenten zal aanvaar- .f den. mogelijk zal hij zelfs tot verdere in- MoblliU'it grepen besluiten. Teneinde de kans daarop zoveel mogelijk te verminderen moge ik u - het betreft hier het belang van de hpvolking in Zeeuwsch- Vlaanderen - verzoeken u tot do minis tervan verkeeren waterstaat te wenden en in uw eigen bewoordingen de bezwa ren tegen elke vermindering in het openbaar vervoer dan nu is voorgesteld, naar voren te brengen stcllinget land e dlvci nede her dat c Voortss wil de nieuwe stichting zich be zighouden met voorlichting aan de Zeeuwen over de achtergronden en het karakter van degroepen van buiten landse werknemers, het toezicht op ge paste huisvesting en het beheren van informatie-, opvang- en ontmoetings centra. In de nieuwe stichting zullen participeren de Initiatiefgroepen Bui tenlandse Werknemers Zeeuwsch- Vlaanderen, en Walcheren. KRl'ININGEN -De gemeente Rei merswaal neemt zaterdag 28 augustus '76 afscheid van burgemeester mr C. Pijl Hogeweg, die per 1 september 1976 is benoemd tot burgemeester van Zwijdrecht. In het dorpshuis van Kruiningen begint om 14.00 uur een buitengewone vergadering van de ge meenteraad. gevolgd dooreen besloten bijeenkomst voorgenodigden. N a 16.00 uur zal de bevolking van Reimerswaal in de gelegenheid worden gesteld af scheid te nemen van het vertrekkende burgemeestersechtpaar. Ook dat ge beurt in he t Kruinigse dorpshuis. Maritiem museum Zierikzee kreeg 10.000e bezoeker ZIERKIZEE - In het maritiem museum in de Noordhavenpoort te Zierkizec. is afgelopen week tienduizendste bezoe ker van het seizoen '76 ontvangen. Hel was een Duitse jongeman', die een at- tentieontving in de vorm van een mari tiem geschrift en een stadszegel van Zierikzee. Ook voor het gemeentemu seum in het Zierikzeese stadhuis be staat veel belangstelling. Daar wordt de elfduizendste bezoeker ieder mo ment verwacht. In dal museum is nog steeds een speciale tentoonstelling, gewijd aan het beleg van Zierikzee 15- 76-1976. te bezichtigen. De conservator van het maritiem mu seum. stadsarchivaris W H. Keikes, verwacht dat er in het naseizoen nog veel belangstelling zal besgtaan voorde bezienswaardigheden Vanf20 augustus 1976 gaat er namelijk een expositie on der de titel 'vissen voor de wetenschap' (25.)aar kor en bot) lopen De expositie geeft een indruk van de vele voorwer pen. die tijdens tochten met de mossel- kotter van de gebroeders Jaap en Wim Schot uit de Oosterscnelde zijn opge vist. Aan die oproep heelt men van de kant van de kamer van koophandel gevolg gegeven In de bnei aan de minister staat men uitvoerig stil bij de gevolgen van de inkrimping van de dienstrege ling ..het gevolg zal zijn beperking van de mobiliteit van hen die in ons gebied zijn aangewezen op het openbaar ver voer De kwaliteit van dit vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen. die de laatst e ja ren belangrijk is verbeterd, zal reeds door de in het vooruitzicht gestelde be perkingen worden aangetast Wij zijn het geheel eens met de door de ZVTM SBM-directie bij u aangevoerde argumenten om zeker niet verder te gaan met vermindering van de dien stuitvoering dan door haar is voorge steld- De kamer van koophandel ijst er de minister verder op dat Zeeuwsch- Vlaanderen geen personenvervoer per spoor heeft. „Men is dus voor het open baar vervoer in de regio uitsluitend aangewezen op de autohusdienst. Zij die met het openbaar vervoer buiten de regio willen reizen, moeten eerst ge bruik maken van de busdiensten en de veerponten om de N.S.-stations aan de overzijde van de Westerschelde te kun nen bereiken". Verder wordt geconslaleerl dat Zeeuwsch-Vlaanderen een dun bevolkt gebied is en dat de ligging ten opzichte van België tot gevolg heeft dat in de grensstreek het reizigersaanbod be perkter is dan in de overige delen. Vol gens de kamer van koophandel zou het dan ook juist zijn. wanneer bi j de beoor deling van de bezettingsgraad van de busdiensten in het gebied een andere spreide ziekenhuizen zijn maken het noodzakelijk dat het be schikbare vervoersappnraat goed kan functioneren Nog verdere aantasting van hel veizorgingsniveau van hei .streekvervoer dan reeds is voorgesteld zal weer meer personen dwingen om zeil in hun vervoersbehoeften te voorzien De kamer van koophandel constateert dan. wanneermen vanuit maatschappe lijke overwegingen het openbaar ver voer wil bevorderen.i..dit wordt rioorde -overheid krachtig gepropageerd") ver mindering van het dienstenpakket juist een averechtse uitwerking zal hebben Volgens de kamer van koophandel zul len de maatregelen de leefbaarheid van het gebied niet ten goede komen. Hervormde kerl Ook de provinciale diaconale commis sie van de hervormde kerk heeft beslo ten adhesie te betuigen mei debrief, die directeur dr H. J. van Zuilen vam de RTM. ZVTM en SBM aan de rijksin specteur van het verkeer in hel district Zeeland heeft geschreven. De provin ciale diaconale commissie is van plan contact op tc nemen met andere sa menwerkingsorganen op kerkelijk ge bied. om zo mogelijk tot een gezamclijk standpunt te komen. Verder wil de provinciale diaconale commissie haar landelijke organisatie inschakelen, om te onderzoeken of ook in andere pro vincies bezwaren leven tegen de be snoeiing op een aantal buslijnen. Als dat zo blijkt tc zijn. hoopt de provin ciale diaconale commissie tot een eensgezind standpunt tc komen en wil dat dan ter kennis brengen aan minis ter Westerterp. Foto Commisans dr Boertien rechtsen het echtpaar Ockeloen. TERNEUZENSE RAAD MAAKTE INFORMEEL KENNIS MET NIEUWE VOORZITTER ADVERTENTIE (Slot van pag. 1) boudendheid van de boeren uit het feit. dat de droogte voortduurt. Wat tot nu toe aan raaigras is ingezaaid, komt niet op. De heer De Jager: ..Er komt geen grasspriet boven de grond en de boeren hebben daardoor weirug animo." Bietenblad Een tweede regeling van de minister van landbouw en visserij houdt in, dat loonwerkers die hun bietenrooimachi- ïes geschikt maken voor hel verzame len van bietenblad, voor die ombouw ïen rijksbijdrage krijgen van 50 pro- lent tot een maximum van .1' 4000. Tot au toe zijn voor tien machines aanvra ten binnen gekomen. De heer De Jager. „Die ombouw houdt wat risico's in In de eerste plaats gaat aet om een eenmalige maatregel. Een ander risico is, dat het in de komende weken alsnog zwaar zou kunnen gaan ■egenen. Als het al te nat, wordt, kan nen met de grote omgebouwde machi- aes niet. meer op het land. We hopen dat zeel machines worden omgebouwd. Dat -Ou een klein lichtpuntje zijn. De ora- aouw van de landbouwmachines kost. afhankelijk van de omvang en het type, '-o'n ƒ7.000 tot 10.000 laar de mening van de heer J Weststra- .e. voorzitter van de Bond van agrari sche Loonwerkers, is het subsidiebed rag van maximaal 4 000 aan de krappe cant- Hij verwacht niettemin dat het aantal aanvragen vooreen rijksbijdrage aog wel zal verdubbelen en misschien :elfs meer dan twintig zal worden „De rirculaires zijn nog niet zo lang uit. Daarom zijn er denk ik nog niet veel aanvragen," aldus de heer Weststrale. 3ij de gewestelijke raad van het Land- oouwschap in Zeeland ajn tolnu toe 115 aanvragen binnengekomen voor be- spuiting van landerijen door de BB en ioor de Water Maatschappij Zuidwest-Nederland Van de 115 aan vragers konden er 93 geholpen worden 38 door de BB en 55 door de WMZ Voor de ovengen was geen zoel water be schikbaar De meeste hulp werd gege ven In Zuid-Beveland met 66 gehono reerde aanvragen In heel Zeeland wer den bespuiungen verricht op 139 hec tare boomgaard. 59 hectare w eiland. 79 hectare akkerbouwland en 10 hectare klein fruit en gladiolen Een apart probleem is er in verband met de droogte nog voor de landbouw ers die bruine bonen verbouwen De oogst daarvan dreigt totaal te mislukken Het Diefstal uit woonhuis VLISSINGEN - Bij de Vlissingse ge meentepolitie is vrijdag door A. K. te Vlissingen aangifte gedaan va» diefstal van 20 gulden. De dader kwam - naar alle waarschijn lijkheid donderdag - middag - via een raam een woonhuis in de Adriaan van Doelstraal te Vlissingen binnen gaat om een areaal van 5.000 hectare, waarvan 90 procent zich in Zeeuwsch- Vlaanderen bevindt DIE STAM PENDE. STOMENDE LOCOMOTIEVEN O.S. Hoek De uitvinding, nu 150 jaar geleden, van een door stoom voortbewogen locomotief veroorzaakte een ware omwenteling in de wereldgeschiedenis hoek Omvang: 184 pagina's form.: 22,5 x 29,5 cm prijs: tqt 1 oktober 1976 19,50 daarna f 27,50 Verkrijgbaar in de boekhandel ISBN 90 228 4043 3 MIDDELBURG - De benoeming tot burgemeester van Terneuzen van de Velzer wethouder C. Ockeloen is vrij dagmiddag in het provinciehuis in Middelburg officieel bekrachtigd. De lieer Ockeloen legde daar voor com missaris der Koningin in Zeeland dr C. - Boerlicn de ambtrseed af. Dat gebeurde tijdens een korte bijeen komst In de kamer van de commissaris, die werd gevolgd door een informeel samenzijn, waarbij ook mevrouw Ocke loen aanwezig was. Ook de raad van Terneuzen maakte vrijdag informeel kennis mot haar nieuwe voorzitter. 'Dit wordt geen maidenspeech. Ik zou alleen willen zeggen dat mijn vrouw en ik bijzonder blij zijn met de benoeming in deze mooie gemeente. Ik zal er mijn werk met enthousiasme beginnen, al wil ik het eerste jaar voornamelijk luisteren naar wat hier is. tk vind het fijn om kennis te maken met de gemeenteraad. i pralen om elkaar beter tc Ieren Kannen. Goede verhoudingen binnen de raad zijn van grote betekenis.' Di t zei vrijd aga vond Temeuzens nieuwe burgemeester C. Ockeloen op een in formele kennismakingsbijeenkomst, met de leden van de gemeenteraad. Die begon in de raadszaal, waar het echt paar werd verwelkomd door loco burgemeester drs R. C. E. Barbé. Hij stelde de raadsfracties voor en waar schuwde de heer Ockeloen voor even tuele problemen die kunnen ontstaan doordat de Temeuzense gemeenteraad vier leden met. de naam Hamelink of Hamelicnk telt. Na afloop van deze' ontmoeting volgde er nog een bijeen komst-in de koffiekamer, waar het echt paar Ockeloen van gedachten wissdl- den met de raadslieden alzonderlijk COMMISSI/: AD HOC 'BESTUUR-BES TUURDEN Dovendienst Krabbendijke KRABBENDIJKE - Vandaag is in het kerkgebouw van de gereformeerde ge meente te Krabbendijke een doven dienst. De plaatselijke predikant, ds. A. Hoog- erland. gaal voor in de dienst. VOOR GEVEN VAN INLICHTINGEN AAN STATENLEDEN MIDDELBURG - De provinciale com missie ad hoe 'bestuur-bestuurden' - ingesteld om de relatie burgcr- overheid in Zeeland tc verbeteren - heelt in de vrijdagmiddag in het Pro vinciehuis te Middelburg gehouden vergadering besloten gedeputeerde staten van Zeeland te verzoeken gedu- BIJ MOSSELBOOMGAARD TE ZIERIKZEE ONTHULD DOOR RUSTEND ARTS C. M. VAN HOORN ZIERIKZEE - Samen met dsc kunste naar Ad Braat onthulde de Zierikzeese arts in ruste C. M. van Hoorn in de krui dentuin bij de Mosselboomgaard te Zierikzee vrijdagmiddag het beeld van de achttiende eeuwse geleerd doctoi Job Baster D. De Mossclboomgaard vroeger een gedeelte van de beroemde Zonnehof van doctor Baster, heeft naast het parkeerterrein nu een stukje door de Zierikzeese plantsoenendienst aangelegde, historie teruggekregen. In dat geheel staat de persoon van Joh Baster centraal en daarom kreeg de Zi- rikzeese kunstenaar Ad Braat opdracht van de gemeente om een beeld van de bekende geleerde te maken. „Ik heb het nog nooit zo moeilijk gehad met. het zoeken naar de vormgeving", aldus Ad Braai tijdens een bijeenkomst m het stadhuis" Uit de papieren, die Job Baster óns heeft, nagelaten was ner gens te vindon hoe hij eruit zag. Maar ik dachtdat ik hem had. Het beeld, dat de geleerde voorstelt pratend met een vis op zijn habnd en omringd door dieren en planten, werd met applaus begroet. On der anderen door de Zierikzeese jeugd, die naast de genodigden een volwassen publiek belangstellend dit gebeuren volgde. Aanleiding voor burgemeester Th. H. de Meester om hen iets over deze dokter te vertellen, die zo veel wist over vogeld, planten en vissen. „Dit beeld kan ka pot". vertelde hij hen „en we vragen jul lie nu er zuinig op te zijn." Daarvoor had de heer De Meester alle aanwezigen welkom geheten, onder wie vertegenwoordigers van vele groeperin gen die belangstelling hebben voor het leven en werken van Baster. Ook de vroegere eigenaar van de Mossel boomgaard de heer J. F. Vermunt was aanwezig. Hij vertelde dat de vijver uit de Zonnehof, met de beroemde goudvis sen, nog lang heeft.bestaan. Hij ging tij dens een brand verloren. De plantsoenendienst, die zoals de heer J J van Doeswijk vertelde, veel moeite heeft gedaan de traditionele krulden in het tuintje te krijgen, reikte bij deze ge legenheid een drukwerkje uit waarin de kruiden vermeld staan, met alle bijzon derheden en bestanddelen en enkele toepassingsmogelijkheden Verder heeft de plantsoenendienst ge zorgd voor duidelijke bordjes bij de plantjes. De heer De Meester stak deze De heer De Meester zegde verder toe, dat waar deze bescheiden tuin mis schien de uitroep. „Is dit nu alles" ont lokte. er in de toekomst nog meer te verwachten is. Hij herinnerde ook aan de kritiek die ai het verleden is geuit op de aanleg van het parkeerterrein op de Mosselboomg aard. „Die kritiek is. geloofik. verstomd, dank zij deze aantrekkelijke aankle ding." Expositie Ad Braat 'linksi en dokter Van Hoorn na het onthullen van het beeldje van Job Bastei Over de persoon van doctor Baster, wiens Zonnehof slechts een van de fa cetten was daardoor hij bekendheid kreeg, sprak in de trouwzaal van het gemeentehuis de heer Van Hoorn. Hij onderstreepte zijn woorden met een kleine expositie van werken van en over Job Baster, een arts uit de school van de beroemde Boerhave. De voortreffelijke leerling deed veel aan eigen onderzoek, op allerlei gebieden. Daarnaast was hij een uitstekend arts. „Geen gemakkelijke dokter", aldus de heer Van Hoorn. „Hij legde tussen zes en zeven uur 's morgens zijn visiters af en wiee niet strikt, zijn adviezen navolgde, bezocht hij niet meer. „Hij had een snel groeiende praktijk Over zijn waarne mingen en zijn pathologisch anatomi sche onderzoekingen publiceerde 'hij veel. Zijn proefschrift over botvorming werd vele malen herdrukt en ook zijn verhan delingen over haargroei maakten, even als zijn studies over kruiden en schub- vorming bij vissen, veel indruk. De Zonnehof was een tuin op het terrein lussen de stadswal en 't Vrije waarin onder andere een vijver, een koepel en een oranjehuis naast met de schelpen bewerkte rotsformaties een plaats had- meer dan een hobby voor de geleerde. Zo probeerde hij bijvoorbeeld tarwe te telen, die gemakkelijk vermeerder kon worden en goed vruchtdragend was. Daarnaast bestudeerde hij de flora en fauna in de Oosterschelde dat nu m zijn vrije tijd maakte hij het prachtige sehelpeiikabinet. day nu in het museum van Middelburg te zien is. Hij kweekte de Chinese goudvis, die vanuit zijn vij ver over de lage landen werd verspreid en speelde een verdienstelijke rol tij dens de pokkenepedemie in 1773. Bovendien was hij lid van vele weten schappelijke genootschappen en deed hij, nadat hij een oog kwijtraakte, veel vertaalwerk. „Een van de grote mannen van Zierik zee". aldus de heer Van Doom, die zelf al eens een boek publiceerde over de ge leerde en jaren m zijn huis aan het Ha venpark woonde. Als dasnk voorzijn be toog bood de heer De Meester hem een tekening van het stadhuis aan dienst een pluim op de hoed voor het den. De biologie en plantkunde waren vele werk dat aan de aankleding van de :'ad werd gedaan. Nog nooit, vertelde hij. is er zoveel groen aangeplant als deze zomer Wanneer het niet zo droog was geweest, had de stad er zeker nog groener uitgezien. dan?.u alhetgeval is. rende een jaar een experiment uit te voeren 'gedragscode ambtelijke bij stand aan individuele leden van pro vinciale stalen'. De commissie nam een Overijssels voorstel - waar do gedragscode ambte lijke bijstand al is uitgewerkt - in zijn geheel over. Het voorstel van de com missie ad hoe komt er op neer, dat een aantal regels wordt opgesteld voor de provinciale ambtenarbn over de wijze waarop zij leden van provinciale staten in een of andere vorm inlichtingen - ambtelijke bijstand - kunnen geven. Heel duidelijk stelde commissie voorzitter A. L. van Geesbergen. dat het om een expert men t gaat, dat éénjaar zal duren. - assistentie bij het opstellen van voor stellen. amendementen, moties en schriftelijke vragen; - assistentie bij het verzamelen en ver werken van gegevens die bij de provin cie aanwezig zijn of die gemakkelijk zijn te verkrijgen. Voorts is een aantal geval len met name genoemd, waarin geen bijstand zal worden verleend. De griffier van de staten is in deze conceptie de man aan wie alle vragen om ambtelijke bijstand worden voorgelegd. Hij doet daarvan mededeling aan gedeputeerde staten. Een aantal statenleden - leden van de commissie-was over het algemeen wel te spreken over de wijze waarop in Zee land de ambtenaren van de provincie 'bijstand' geven. Niettemin voelde de commissie in meerderheid toch voor hel vaststellen van een aantal regels, een soort gedragscode voor ambtelijke bijstand. De ambtenaar moet welen waar hij aan toe is, zo werd gesteld. De commissie ging akkoord met een ontwerp-voorstel. dat invoering van spreekrecht voor het publiek in com missievergaderingen van de staten beoogt. Hel woord is nu aan de staten van Zeeland, die hun fiat aan dit voor stel moeten geven. De burger wordt door invoering van dit spreekrecht de gelegenheid geboden mee le spreken bij de voorbereiding van onderdelen van het beleid, terwijl hel voor de bestuur der van belang is zoveel mogelijk argu menten bij de bepaling van zijn stand punt in zijn overwegingen te kunnen be trekken, aldus de toelichting bij dit voorstel. Meteen na aanvang van de vergadering zal het publiek de gelegen heid hebben gedurende een half uur het woord te voeren over onderwerpen, die op de agenda voor die betreffende ver gadering staan. Dit spreekrecht geldt voor de vergaderingen van de commis sies van voorbereiding, die in het open baar worden gehouden. Ter vergadering werd de commissie ad hoe bestuur-bestuurden een stuk over gelegd. waarin gedeputeerde staten wordt verzocht de provinciale staten voor te stellen over te gaan tot de instel lingvan een commissie voor klachten en verzoeken en tot vaststelling van een verordening op deze commissie De commissie ad hoe heeft g.s. tegelijker tijd meegedeeld, dat naar haar oordeel van de commissie voor klachten en ver zoeken dezelfde personen lid zouden moeten zijn als van de eventueel in le stellen statencommissie op grond van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkuigen Reeds in een eerdere vergadering had de commissie bestuur-bestuurdn zich uitgesproken voor de wenselijkheid van de benoe ming van een klachtencommissie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8