Eis 9 maanden voor heling en uitlokking diefstal bromfietsen „Vestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen is fnuikend voor de technologische dienst" Sas van Gent en waterschap oneens over AWL-aanslagen H. Breimer droeg commando OCMA over aan overste Sturm Rechtbank behandelt zaak rond tweede woning Veere ONTWERP PLAN VOOR ZUIVERINGSINSTALLATIE CLINGE-HULST GEREED IK. K. DIEKEMA, HOOFD TECHNOLOGISCHE DIENST ZEEUWSE WATERSCHAPPEN: ZATERDAG 14 AUGUSTUS 197S rÜV/ provincie 7 BROMMERS MET ZUIVEREFRAMES DRIE JONGENS OP HET DIEVENPAD SELECTEERDEN OP KLEUR EN MERK MIDDELBURG - Voor heling van bromfietsen en het door giften en het verschaffen van inlichtingen uitlokken van het stelen van deze bromfietsen is vrijdagmorgen tijdens de zitting van de arrondissementsrechtbank te Mid delburg negen maanden gevangeniv straf geëist tegen de Terneuzenaar T. H. D. Als handelaar in bromfietsen kocht D. in de periode augustus 1975 tot fe bruari 1976 bromfietsen op, waarvan hij wist dat ze van diefstal afkomstig stond gistermorgen geen twijfel. De Terneuzenaar gaf voor de rechtbank toe geweten te hebben dat de jongens de bromfietsen stalen. Strijdpunt was nog het element, van uitlokking. Hef ging er daarbij om, In hoeverre D de jongens opdracht had gegeven en of hij bepaalde exemplaren met de plaats waar ze ge stald waren had aangewezen of de jon gens hierover had geïnformeerd Zo kwam ter sprake, dat D op een gegeven men met dejongens. aldus de verklaring van de politieman, reed D. buiten Ter- neuzen in de auto rond op zoek naar Zundapp-posities. Een van de jongens, opgeroepen als ge- tulge a décharge, bevestigde dar gis termorgen: hij had wel met D rondge reden. ..maar dat is zomaar één keer ge beurd De jongen wilde niet geheel be vestigen dat de handelaar hem en zijn kornuiten meteen Degene diez'n mond moment, aan de jongens kenbaar opendoet maak ik kapot onder druk maakte behoefte te hebben aan een paars of een oranje exemplaar Het drie tal zorgde dan vooreen 'vlotte levering'. Uit de getuigenverklaring van een Ter- neuzens rechercheur kwam onder meer naar voren, dat, D de stalllngsposltie van een zwarLrood exemplaar had aan gewezen Deze bromfiets stond in de Roeiersgang te Temeuzen en was ei gendom van een kok. die in het nabijge legen hotel 'Rotterdam' werkte. De re chercheur verklaarde, dat D wel heeft bekend dat hij de jongens in twee op zichten instrueerde (het moesten mo derne kleuren zijn en van het merk Zun- dapp) maar dat hij niethecfl toegegeven dat hii de stallingsplaatsen opgaf. Sa- De bromfietsen werden gedemonteerd, de frames (waarin het nummer is gesla gen) werden weggegooid en de andere onderdelen werden op een 'zuiver - bij de fabriek aangekocht - frame gemon teerd. Na de montage, zoals de officier van justitie in zijn requisitoir zei, wer den ze min of meer als nieuw verhandeld en gingen ze weg voor prijzen tussen 1500 en ƒ2000. ..Leveranciers" van de bromfietsen waren drie strafrechterlijk r-r- r? n r\r ijs~ï f17 J? BI?Dni7D minderjarige jongens, die hiervoor in- Ut t It ILK IlY tlUULK oLKULr tussen door de kinderrechter zijn ver- AT A TZJ? T TQpi? A A IT oordeeld en op dit ogenblik hun straf nr niJmsin ondergaan. In de zaak van D. zal de rechtbank woensdag 25 augustus uitspraak doen Bij de behandeling van de zaak bleek gistermorgen dat hel de Terneuzenaar vooral te doen was om bromfietsen van het merk Zundapp. D betaalde daar de jongens telkens een bedrag van onge veer tweehonderd gulden voor. Volgens eerder tegenover de politie afgelegde verklaringen van de jongens zou hetom grote aantallen zijn gegaan. De Temeu- zense handelaar wilde dit gisteren voor de rechtbank beperken tot zes a zeven, zijn raadsman kwam met 't dossier in de hand tot negen exemplaren, officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen zei in zijn requisitoir dat het om 'een groot aantal', zij het dan dathetduidelijk ach terhaalde aantal beperkt is en recht- bankpresident mr. P. van Empel rea geerde op de schatting van zes a zeven van D. met „Nee. veel meer. als ik alleen al het aantal neem dat door de jongens geteld is." Uitlokking Over het punt van de schuldheling be- had gezet. Eén van de jongens had dit tijdens het onderzoek wel tegenover de politie verklaard De jongeman, die gis teren getuigde, antwoordde op de vraag of hij in dit opzicht bedreigd was: „Nou. hij heeft gewoon gezegd dat we niet moestén lullen," Geldnood Grofe investeringen, de aankoop van een dure auto en een huis van tweec- neenhalve ton zouden D. tot zijn hande lingen hebben gebracht, zo bleek uit het slot van het requisitoir, maar de raadsman, mr P. W. H. M. Haans zou daarover later in zijn pleidooi met an dere onthullingen komen. Algemene vergadering op 30 augustus MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg heeft vrijdagmorgen - in hoger bèroep-een zaak gediend over de vraag of de uit Knokke-Heist afkom stige mevrouw J. de M. een woning in Veere, waarvan zij de eigenaresse is, als tweede woning gebruikt of als hoofd verblijf. Voor het betrokken pand is door b en w. (en de gemeenteraad, die een beroep af wees) geen ontheffing verleend om het als tweede woning te gebruiken Het gemeentebestuur van Veere is van me ning, dat de Belgische mevrouw het pand wel als tweede woning gebruikt en Uit de getuigenverklaring van de Ter- neuzense rechercheur bleek dat een tip over 'n in Middelburg gestolen brom- feets de zaak aan het rollen had ge bracht, De getuigende jongeman vond dat D. hem en zijn vrienden geen duide lijke opdrachten hadden gegeven ..maar hel moest wel Zundapp zijn". Hij vervolgde „Wij stalen gewoon brom mers en wisten dat D. die wilde kopen" Hei aantal 'aangebrachte' exemplaren schatte deze getuigen op 'op z'n hoogst' zes a zeven. Code „We moesten vragen of dc uitlaat al binnen was, dan wist D. dat wc cr weer een hadden, want hij zei dat z'n telefoon werd afgetapt". De officier van justitie stipte in zijn requistoir allereerst aan. dat de Terneuzenaar wel de heling toe geeft. maar niet de uitlokking. Beide punten zijn echter wel bewezen, aldus de officier, het is niet duidelijk ge worden dat D. alle bromfietsen heeft aangewezen, maar in enkele gevallen is dat wel gebeurd. Zo heeft D. een zwarte handel m bromfietsen op touw gezel, waarin per exemplaar een lief winstje zat. omdat ze min of meer als nieuw werden verkocht- De man heeft druk op de jongens uitgeoefend, zo vond de offi cier en heeft zo een beeld opgeroepen van iemand die beroepscriminaliteit bedrijft D. is eveneens betrokken ge weest bij diefstallen in België, aldus de officier, maar deze worden daar berecht. Raadsman mr. Haans schilderde zijn cliënt af als een hardwerkende man, die echter op het hellende vlak raakte door de aankoop van het dure huis. andere grote investeringen en een slrop door- B. EN W. WILLEN BRAAKMANPOLDERS GEMAAKTE KOSTEN NIET VERGOEDEN NIET ALLEEN GEMEENTEBELANG, SKJKSSBS&Sï OOK POLDERBELANG bijdrage in de onderhoudskosten van de SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent en het waterschap 'De Verenigde Braakmanpolders' hebben een flink meningsverschil over het betalen van een aanslag voor de afvoer van opper vlaktewater van de Poelpolder. Het water komt, via het rioleringsstelsel van de gemeente terecht in de leidingen van de AWL (afvalwaterleiding), waarna het naar de Westerscheldc wordt getransporteerd. De AWL is in 1972 begonnen met. het versturen van aanslagen voor de afvoer van het water. De AWL stuurde die aan slaggen tot nu toe naar het waterschap. In totaal heeft he t waterschap nu tot en met 1975) zo'n 12.500 aan de AWL be taald. Van de kant van het waterschap is overigens al in 1974 bezwaar gemaakt tegen deze gang van zaken. In april van dit jaar nam de algemene vergadering van 'De Verenigingde Braakmanpol ders' een motie aan, waarin werd opge merkt dat de gemeente Sas van Gent moreel verplicht was en is om het water schap de gestorte bedragen terug te be talen. Die vergoeding zou dan voort vloeien 'uit een vroeger door de ge meente met een te goeder trouw hande lend polderbestuur uitsluitend ter be hartiging van een thans nog onvermin derd aanwezig gemeentebelang geslo ten overeenkomst." B. en w. van Sas van Gent zijn echter geenszins onder de indruk van de ultr spraak van de algemene vergadering van het waterschap. In een voorstel aan de gemeenteraad (die er donderdag 19 augustus over vergadert) schrijft het college onder meer: „Na grondig onder zoek en vele gesprekken hierover, zowel met het waterschap als met het bestuur van de AWL heeft ons college gemeend niet te moeten ingaan op het verzoek van het schap de opgelegde aanslagen voor rekening van de gemeente te ne men." Op 24 december 1974 schreef het water schap het gemeentebestuur van Sas van Gent een brief. Daarin werd erop gewe zen dat de Poelpolder tot 1956 een vrije afwatering had op de westelijke rijkswa terleiding, maar dat in genoemd jaar 'op verzoek van en in het belang van de ge meente Sas van Gent' en grotendeels op kosten van de gemeente een wijziging werd gebracht in de afwatering Die wij ziging bestond uit het grotendeels dem pen en noleren van de open sloot, die voor afvoer diende Aangezien, volgens het waterschap, de wijziging van de waterafvoer uitsluitend in het belang van de gemeente plaats vond. vindt men het nu een logische zaak dat de gemeente de opgelegde aanslagen ook betaalt, B. en w, van Sas van Gent zijn dat echter niet van plan. Zij hebben zich. zo schrijven zij de raad, nog eens in de materie verdiept. B, en w. zijn tot de conclusie gekomen dat het mng gebouwen en gronden Veere' over treedt. maar mevrouw De M stelt zich op het standpunt dat de woning in Veere haar hoofdverblijf is. De zaak diende eerder voo. ue kanton rechter te Middelburg De officier van justitie eiste toen 'een boete van 250, waarvan 150 voorwaardelijk, maar de kantonrechter sprak mevrouw De M vrij. De officier van Justitie ging van dit vonnis in beroep en gistermorgen hoorde mevrouw De M opnieuw deze boete tegen zich eisen Als getuige verklaarde gistermorgen Veere's gemeentesecretaris L. van der Hiele dat de indruk dat mevrouw De M steeds maar voor korte tijd in haar wo ning aanwezig is. door politiecontrole is bevestigd. Omdat het gemeentebest uur niet de indruk heeft dat het om een hoofdverblijf gaat. (mevr De M.: „Knokke is m'n tweede woning") kan geen inschrijving als inwoonster van Veere volgen. Mevrouw mr. J C. Bode-'t Hart, die de ui t België afkomstige dame verdedigde, stelde met nadruk dat haar cliënte de woning in Veere wel degelijk als hoofd verblijf ziet. In september 1973 ver huisde zij officieel van Knokke naar Veere Mevrouw De M. werd toen in Knokke uitgeschreven en in Veere Inge schreven Het grootste en beste deel van haar meubilair werd naar Veere overge bracht en officieel uit- en ingevoerd. Om allerlei formele redenen kreeg mevrouw De B echter moeilijkheden in Belgiè met het incasseren van pensioengelden, nietgaatomeenzuivergemeentelijkbe- Ze zag toen geen andere oplossing dan lang. Het college wijst er terloops ook zich weer te laten inschrijven in Knok- - - ke. Nu is echter wel een formule gevon den en kan zij zich weer laten inschrij ven in Veere. ..Maar dat weigert de ge meente Veere en nujn cliënte is nu ner gens ingeschreven," aldus de raads vrouwe. die er op wees dat het mevr. De M. er om te doen is verder een prettig leven in Veere te leiden. Als alleen staande vrouw bezoekt zij echter vaak haar kinderen en kleinkinderen in Brus sel en is dan, afwezig „Dit. kan de ge meente toch niet verbieden?" zo vroeg mr. Bode-'t Hart, die derhalve aandrong dat dc sebmjksverorde. ^d^eVKpvan een paft,J Set. mnrr ftphnmi'pn pn rrmnrlpn Vppre over- J bromfietsen voor een kapitaal bedrag werd opgelicht. Voor een in Zaamslag te openen zaak, zo onthulde pleiter, kocht D. een partij fietsen en bromfietsen met een waarde van 180.000. Op een gegeven moment kon hij deze partij doorverkopen met een winst van 45.000. De Terneuzenaar zou toen de sleutel van de opslagplaats hebben afgegeven en zo werd de partij weggehaald, de vennootschap 'Selecta' t« Breda zou voor de betaling zorgdra gen. Deze instelling bleek echter niet te bestaan. Zo kwam er. aldus de raads man. een aruk van aneeneennaive ton aan schulden op zijn cliènt te rusten. Het bedrijf is intussen overgedragen aan een familielid. Mr. Haans. die aan het begin van zijn pleidooi had opge merkt niet in te zien dat er sprake is van uitlokking door misbruik maken van gezag, drong tenslotte met klem aan op clementie, „opdat mijn cliënt niet ver der wegzakt in de poel waarin hij nuzit". Poelpolder Resumerend constateren b. en w. dat: Het opvangen van het water van de Poelpolder ui de gemeentelijke riolering niet op de eerste plaats een gemeente lijk, maar duidelijk een polderbelang was. Aanleg van de AWL op een later tijd stip tot gevolg had dat het water van de polder, vermengd met het gemeentelijk ëp bekrachtiging Van het vonnisvan "de rioolwater via de leidingen van de AWL naar de Westerschelde werd getrans porteerd. voor de verbetering van de afwate ring van de polder de gemeente he' grootste deel van de kosten heeft be taald De onderhoudsbijdrage van de pol der, ondanks de sterk gestegen kosten nimmer verhoogd is De gemeenteraac bespreekt de kwestie donderdagavond De vergadering begint om half acht. kantonrechter. De rechtbank zal woensdag 25 augustus uitspraak doen. IADVERTENTIEI fDAGJE UIT?... Bezoek inMADURODAM kasteel Draken^ steyn. Gezellig winkelen in 't centrum. Museum Bredlus. Automobielmuseum. Dierenpark Wassenaar heeft een pira- tenschip met grappige apen! Scheveningen, strand en pier. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG J Overste Breimer Unksi draagt het commando over aan overste Sturm VOOR FRONT TROEPEN BERGHUYSKAZERNE V.A.C. Temeuzen tegen Oudevaart TERNEUZEN - Een meerderheid van de 'vrouwenadvieseommissie voor de woningbouw' (V.A.C.) in Temeuzen heeft bezwaar tegen woningbouw in het nieuwe bestemmingsplan Oude vaart. De huizen staan te dicht bij de industrie, schrijft de V.A.C. in 'n brief aan b. en w. en de Temeuzense raad. Bij het bepalen van dit standpunt is de commissie uitgegaan van de nonnen in het voorontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat een afstand van 2 km tussen industrie en woonge bied adviseert. De V A C. zou graag zien dat Temeuzen het gehele gebied Oude Vaart als buffer zone gebruikt en het een recreatieve functie heeft. De brief: „Het plan zelf is qua opzet en indeling erg aantrekkelijk en biedt vele variatiemogelijkheden. Mocht het be stemmingsplan Oude Vaart toch doorgang vinden dan zijn wij graag be reid om het als nog uit te werken en van onze adviezen te voorzien". MIDDELBURG - Voor het front van de troepen heeft overste H. Breinier vrij dagmiddag op de binnenplaats van de Generaal-Majoor Berghuyskazeme te Middelburg het commando over het Opleidingscentrum Militaire Admini stratie overgedragen aan Luitenant- kolonel M. Sturm. Met deze comman- de overdracht neemt overste Sturm te vens het Kazernecommando Middel burg en het commando over het Cen traal Betaalbureau Koninklijke Landmacht/Koninklijke Luchtmacht op zich. In zijn toespraak tot de officieren, on derofficieren. korporaals en manschap pen dankte overste Bremier allen 'voor wat u voor mij en de eenheid heeft ge daan'. „Ondanks hel feit dat ik van het begin wist dat mijn commando-tijd maximaal 2 jaar zou zijn. heb ik nauwe lijks kunnen beseffen hoe snel de tijd tijdens de commandovoering zou ver strijken en welke geweldige hennnenng ik aan deze periode blijf bewaren. Een en ander heeft mijn stoutste verwachtin gen overtroffen", aldus de scheidende commandant. Als factoren, die bepalend zijn geweest voor de goede samenwerking, noemde hij de geweldige loyale steun bij de uit voering van zijn opdracht, de enorme inzet en vakmanschap op vele terreinen, de wijze waarop iedereen zijn diensten 'vaak onder moelijke omstandigheden' heeft verricht en in de vierde plaats de saamhorigheid op alle fronten „Het is dan ook om deze redenen", aldus over ste Breimer, „dat wij gezamenlijk de goede naam van ons opleidingsinstituut verder kunnen uitbouwen, waaibij ons de dank en de waardering van buiten niet is uitgebleven". Hij maakte er verder gewag van, dat an de laatste periode van bijna twee jaar veel is gepresteerd Onder andere noemde overste Breimer een nieuwe op leiding van beroepsofficieren voor spe ciale diensten, die vorige maand met god succes kon worden afgesloten en be- langrijike verbeteringen aan de gebou wen. ..Door deze verbouwingen is veel ongerief niet uitgebleven. Sommigen werden ruim een jaar naar Ossendrecht verplaatst om aldaar hun diensten te verrichten. En nog is het gerief niet ten einde", zei de heer Breimer. Hij roemde daarnaast de sportieve prestaties van Concert Kees van Eersel te Goes GOES - Dinsdag geeft Kees van Eersel een concert op het Marcussenorgel van de Grote Kerk te Goes. Op het programma slaan werken van Antonio Vivaldi en Pierre du Mage. Het concert begint om 12.30 uur. het OCMA. zowel in Zeeland als daar buiten. Ten overstaan van de gehele eenheid wenste de heer Breimer vervol gens overste Sturm met diens benoe ming geluk .Ik draag heden een dier baar bezit aan u over zorg als een goed schatbewaarder voor de mens in de or ganisatie Ik ben blij dal een geboren Middelburger thans het commando gaat voeren", besloot de scheidende commandant. Overste Sturm, zei daarop dat hij zal trachten het kleinood van zijn voor ganger in ere te houden' en indien mo gelijk in waarde te doen toenemen'. „Reeds geruime tijd" vervolgde hij tot de aanwezigen. ..wordt onderkend, dat de administratie een onmisbaar in strument vormt onder de leiding op alle niveaus in de organisatie. Daartoe dient de administratie zich evenwel op de toekomst te richten en is het noodzake- lik. dat bedrijfseconomische normen worden ingebracht" Hjj sprak de hoop uit, dat hij bij uitoefening van zijn taak de zelfde steun zal krijgen als zijn voorganger, „want", meende over ste Sturm, „uw vakkennis, inzet en be reidheid tot samenwerken zijn daarbij onontbeerlijk". Zoals bekend is de scheidende commandant Breimer (47) per 16 augustus benoemd bij het natio naal territoriaal commando (NTC) in Gouda. Overste Sturm (42). die zijn carrière in 1953 begon, was na verschillende oplei dingen van 1959-1961 korpsadministra teur van het Regiment van Heutsz te Schoonhoven. Daama volgden driejaar als administrateur bij de luchtmacht- attaché in Londen en was hij van 1964- 1969 docent aan de KMA te Breda. Na een studie van driejaar voor het brevet Hogere Militaire Bedrijfsleer werd hij in de periode 1971-1973 geplaatst bij de Dienst Opperofficier Personeel te Den Haag, afdeling Personeelsplan ning. Van 1973 tot 1976 was de heer Sturm geplaatst bij het Directoraat Administratieve Diensten te Den Haag, Hoofd Sectie Budgettering. De commando-overdracht werd vrijdag meegemaakt door de echtgenotes van de scheidende en komende comman dant. alsmede de kinderen van overste Sturm. Tevedens was aanwezig luitenantrkolonel P. J. van Splunter, provinciaal militair commandant, te vens garnizoenscommandant Zeeland. De volledige instructiecompagnie, in Ossendrecht gelegerd, woonde even eens de commando-overdracht even eens bij. In de namiddag werd een re ceptie gegeven voor officiële genodig den. die afscheid konden nemen van de scheidende en kennis konden maken met de nieuwe commandant. Krediet van bijna 5,5 miljoen gevraagd HULST - Het ontwerp-plan voor de bouw vail een rioolwaterzuiveringsin stallatie tussen Clinge en Hulst is ge reed. Het ingenieursbureau Witteveen en Bos uit Deventer heeft de plannen gemaakt en het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht stelt de algemene vergadering voor met de bouwplannen akkoord te gaan. De bouw van het rioolgemaal en het GOES - Het hoofd van de technologi- ltngvan de begroting van de technologi sche dienst van de Zeeuwse water- sche dienst over 1977. Voorzitter J. F schappen, ir. K. Diekema, is weinig ge lukkig met de vestiging van het labora torium van de dienst in Temeuzen. „Het is bijzonder prettig wonen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar het is voor de technologische dienst fnuikend dat we daar zitten," zei ir. Diekema vrijdagmiddag tijdenseen vergadering van het algemeen bestuur van de tech nologische dienst in het waterseliaps- gebouw te Goes. Becu merkte daarbij op dat de perso neelsbezetting uitgebreid moet worden met een medewerker voor het beman nen van een laboratorium-dependance in Haamstede iin de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie). De heer J. R. Glaubitz zette daar vraagtekens bij. Hij vroeg zich af of de splitsing veran twoord is. „We moeten zuinig met het geld van het publiek omspringen," meende de heer Glaubitz. Dijkgraaf R. C. E. Barbé Het eigen laboratorium van de dienst (waterschap verenigde Braakmanpol- wordt gevestigd in ruimten van het dis- ders) deelde die opvatting ik heb uit tnctskantoor van de NV Watermaat- schappij Zuid-West Nederland iWMZ) aan de Axelsestraat te Temeuzen Daar zit ook het laboratorium van WMZ, waarmee op bepaalde onderdelen sa mengewerkt zal worden. Het laborato rium voor de technologische dienst wordt momenteel ingericht en kan be gin 1977 in gebruik worden genomen voor de werkzaamheden in het kader van de wet verontreiniging oppervlak tewateren (wvo). De totale inrichtings kosten bedragen ruim 56.000. De vestigingsplaats van het laborato rium kwam aan de orde bij de behande- beheerstechnische- en kostenoverwe gingen wat bedenkingen tegen een de pendance in Haamstede." stelde hij. Ir Diekema benadrukte dat een depen dance voor het laboratorium benoorden de Westerschelde beslist nodig is. HU wees erop dat de vestiging in Temeuzen vele consequenties metzich mee brengt. „Noem alleen maar de reiskosten. Daarom moeten we een dependance hebben waar we eenvoudig werk kun nen verrichten. Mocht er zich buiten Zeeuscli-Vlaanderen plotseling iets voordoen, dan kun je daar snel terecht", aldus de heer Diekema, die overigens erkende dut ook Haamstede niet al te gunstig gelegen is. Dijkgraaf A. M. Geluk uvaterschap Schouwen-Duivelandi vertelde echter dat in Haamstede een compleet labora torium met materialen aanwezig is, waar de technologische dienst zonder veel kosten gebruik van kan maken. „De vraag is alleen of de laborant er een dagtaak zal hebben." zei de heer Geluk. Het algemeen bestuur ging daarom ak koord met de betreffende begrotings post. en daarmee ook met de vestiging van een dependance in Haamstede. Begroting De heren Barbe en K. J. A. Collot d' Escurv (dijkgraaf waterschap Hulster Ambacht) vonden dat de begroting over 1977 niet best toegelicht was. De heer Collot meende dat de resultaten over 1975 en 1976 erin verw erkt hadden moeten worden en drs. Barbe consta teerde dat een aanbiedingsbrief ont brak. „Wat doet men eigenlijk, waar is men mee bezig? Wat is men aan het in ventariseren? Ik had dat graag op een rijtje gezien. We moeten naar het pu blick toe duidelijk zijn," betoogde de heer Barbe. Voorzitter Becu wees erop dat de zaak in opbouw is. „We kunnen hele vellen vol schrijven met veronderstellingen, maar daar hebben we niets aan.' Hij zegde bij de begroting voor 1978 meer duidelijk heid toe. Ook de suggestie van dijkgraaf Geluk om eenmaal per kwartaal een overzicht van de voornaamste werk zaamheden uit te brengen, nam de heer Becu over. Dijkgraaf P. van Hoeve (waterschap Axeler Ambacht) merkte nog op dal hij de wedde voor de voorzitter van de technologische dienst (ƒ3000 per jaar) aan de lage kant vond. „Het is niet in overeenstemming met de zwaarste van de taak en het aanzien van de dienst Hij vroeg of het dagelijks bestuur zich hierover wil beraden De begroting werd verder zonder veel opmerkingen goedgekeurd, met inbegrip van de Jaar bijdrage die de waterschappen moeten leveren: 1,85 per inwoner-equivalent (in 1976: 1,60 per i.e.). Het bedrag is ge baseerd op 470.000 inwoner- equivalenten. De heer Becu zei dat daarin ook de ie 's van de waterschappen Axeler Ambacht en verenigde Braakmanpolder bij inbe grepen zijn: in verband met de proble men rondom de overdracht van de af valwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen deden deze wa terschappen totnu toe met mee. De heer Collot d'Escurry wilde dat het totaal aantal i e 's aan de hand van de defini tieve cijfers over 1975 en 1976 zo snel mogelijk definitief vastgesteld wordt. Het algemeen bestuur besloot om Zeeuwse bedrijven die de lozing van vervuild water door middel van sane ringsmaatregelen terug willen brengen, in aanmerking te laten komen voor een speciale regeling. Dergelijke bedrijven kunnen een lagere heffing ingevolge de wet verontreiniging oppervlaktewate ren aanvragen. Die heffing zal dan geba seerd worden op de te verwachten ver vuilingsgraad na de sanering. Als uiter ste datum hiervoor werd januari 1978 vastgesteld. Uitgangspunt was met name dat de bedrijven het geld dat an ders aan verontreinigingsheffing be taald zou moeten worden, in de sane ringsmaatregelen kunnen stoppen. aanleggen van ae riootwaterpersleldlng naar de plaats waar de zuiveringsinstal latie zal worden gebouwd, zijn inmid dels al gereed. Het dagelijks bestuur is met een inge nieursbureau van mening dat het zoge naamde Rotoflow-systeem moetworden toegepast in de rioolwaterzuiveringsin stallatie. Voordelen van dit,systeem zijn onder meer een laag geluidsniveau, hy giëne, behoorlijke stroming in de be luchtingstank, bedrijfszekerheid in de winter en een beter zuurstofrendement. Dit schrijft het dagelijks bestuur aan de algemene vergadering, die maandag 30 augustus, aanvang 19.00 uur in 'Den Dullaert' in Hulst over de voorstellen van hel dagelijks, bestuur moet beslis sen. Kosten Voor de realisering van de zuiverings installatie vraagt 't dagelijks bestuur een krediet van 5.464.000 gulden, onder voorwaarde dat van de DACW een sub sidie van 50 procent wordt verkregen. Deze subsidies is inmiddels al aange vraagd. Het dagelijks bestuur van Hulster Am bacht vraagt de algemene vergadering een krediet van 33.000 gulden beschik baar te stellen, als büdrage in de kosten voor verbetering van de Graauwsedijk in de gemeente Hulst Voorts moet het algemeen bestuur be slissen over een kredietaanvraag van 15.000 gulden voor voorzieningen die dan zullen worden aangebracht in het kantoor van de administratieve dienst Uit de strandafinetingen die Provin ciale Waterstaat m Zeeland ln 1975 vooi de Kruispolder in het waterschap Hul ster Ambacht heeft verricht blijkt dat in raai nummer 14 de laagwaterüjn sinds 1970 59 meter landinwaarts is ge trokken. De resultaten van de overige metingen noemt Provinciale Water staat bevredigend. De resultaten vandeverledenjaarbljde Nol van Ossenisse verrichtte detallpel lingen waren 'opnieuw niet bijster be vredigend. Ook de peiluitkomsten van 1975 waren merendeels niet bijster be vredigend, zo blijkt uit de cijfers van Provinciale waterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7