Pierre is terug in Veer se Meer Ouders Schore dreigen kinderen thuis te houden van school Onderzoek verplaatsing gewenst naar slachthuis' Provincie bekijkt mogelijkheden voor bescherming Oosterschelde PZC/E Twee auto's vernield bij botsing op kruising De Tol Schuur in Kamperland door brand verwoest Commissie verdeeld over zoute of zoete Grevelingen almanak Perskade bij Hoofdplaat weer doorgebroken ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1976 WOLPHAARTSDIJK - Zeehond Pierre is weer eens opgedoken Nabij het recreatiegebied 'De Piet' troffen irakantiegangers de inmiddels be daagde zeehond die in het Veerse Meer woont, werkt en recreêert, zon nend aan op een aanlegsteiger Pierre, die al talrijke malen in het Veerse Meer is gesignaleerd, moet volgens dc natuurkundig medeiver- kervan de PZC. Schollevaer.al meei dan vijftien jaar oud zijn. Bijdc afsluiting t an hel Veerse Meei in apr.l 1961 moet hij in het meer zijn achtergebleven en sindsdien is hij niet alleen zeehond, doch tevens at tractie Volgens Schollevaer moet Pierre in zijn omvangrijke prive-bad over iva- ter van een behoorlijk redelijke kwa liteit beschikken ..Dat hij het zo lang uithoudt, is een gunstig teken. We hebben al eens de suggestie gedaan om een v rou hem te laten Het zou aardig zijn jónge zeel in het Veerse Meer !e hebben. Schollevaer die voorts meldt dat zeehond wel zo n twintig tot vijfen twintig jaar kan worden Vooralsnog Is Piene vrijgezel en zijn optreden voor de camera van een vakantieganger was dan ook solo. Foto Zeehond Pierre ontspannen op een steigertje aan het Veerse Meer provincie VERZAKT GEBOUW TOONT TALLOZE MANKEMENTEN; NIEUWBOUW DOOR REEKSEN BEZWAREN VERTRAAGD BEZWAREN TEGEN VERGUNNING VARKENSMESTERIJ BIJ SCHOOLGEBOUW SCHORE - Enkele ouders van leerlingen van de openbare la gere school in Schore overwe- gèn hun kinderen thuis te laten, als de bouw van een nieuw schoolgebouw nog veel langer op zich zal laten wachten. De ouders hopen op die manier te bereiken, dat het gemeentebes tuur van Kapelle wat meer vaart achter de nieuwbouw- plannen zal zetten. Want de ou ders zijn het wachten meer dan beu. Er is al geruime tijd sprake van, dat het dorp een nieuwe openbare lagere school krijgt. Het is tot nu toe bij het maken van plannen gebleven. Het bestaande schoolgebouw is voor eengedeelte verzakt en vertoont overal scheuren. Dat is voor een groot deel veroorzaakt door de bronbemaling tij dens de aanleg van de tunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland. Door de onttrekking van het grondwater gin gen de fundamenten van het schoolge bouw aan het Nieuwe Kerkplein ver zakken. Ongeveer twee jaar gelden be sloot de gemeenteraad van Kapelle, dat er op Schore een nieuwe schooi moest komen. Tot groot genoegen van de ou ders staal die school er nog steeds niet. Het ziet er zlefs naar uit. dat het nog wel een poosje kan duren voordat de eerste paal voor het nieuwe schoolgebouw de grond in gaat „Het is een lijdensweg verzucht wethouder van onderwijs C M. Dagevos Maar. zegt de wethouder van Kapelle. hij kan er ook niks aan doen. De bouwplannen en dergelijke zijn rond De verwezenlijking van de nieuwe school wordt echter aanzienlijk ver traagd door een aantal bezwaarschrif ten. Wat is het geval? De nieuwe school is opgenomen in een uitbreidingsplan. Dat uitbreidingsplan is geprojecteerd in de buurt van de Boomweidelaan Een stuk of vier land bouwers in de directe omgeving en het landbouwschap hebben bezwaar aan getekend tegen dat uitbreidingsplan Want, redeneren de landbouwers onder meer. de woningen in het uitbreidings plan (het gaat om z'n dertig huizen) ko men vlak bij ons inde buurt te liggen En zeggen de landbouwers, dan moeten we maar afwachten of de toekomstige be woners straks met gaan klagen over mogelijke overlast, die wij hwn bezor gen. Voor de landbouwers zou een klachten regen van de toekomstige bewoners van het uitbreidingsplan vervelende gevolgen kunnen hebben. Te meer, daar ze niet in het bezit zijn van een vereiste hinderwetvergunning. Om zich te wapenen tegen eventuele klach ten van toekomstige bewoners van het nieuwe plan. willen de landbouwers alsnog een hinderwetvergunning be machtigen. Nu ligt de eerste aanvraag voor een hin derwetvergunning op tafel. Het gaalom een aanvraag voor het 'in werking bren gen en in werking houden van een var- MIDDELBURGSE WETHOUDER OVER ABATTOIR AAN SEIS WEG: kensmesterij annex mestopslag' aan de Langeweg. Wat gebeurt er de ouder commissie van de openbare lagere school en buurtbewoners (Boomweide laan en Steenweg) tekenen bezwaar aan tegen het verlenen van de hinderwet vergunning Een handtekeningenactie leverde zo n zeventig adheasiebetuigin gen op. De oudercommissie en de buurtbewoners („Wij willen geen riool maar een nieuwe school") schreven aan het college van b en w „Naar onze me ning is dit bedriif een ontsiering voor deze nieuwe wijk. bovendien zal dit be drijf een behoorlijke stank verspreiden, waar zowel de kinderen, het personeel van de school, als de buurtbewoners veel hinder van zullen onderfinden Maandagmorgen wordt op het gemeen tehuis van Kapelle een hmderwe tzitting gehouden, waar de aanvraag ter discus sie komt. Tal van inwoners van Schore zijn van plan om daar te vertellen, hoe ze over de gang van zaken denken De hin derwetzitting begint maandagmorgen om negen uur. Wethouder Dagevos begrijpt de bezwa ren van de oudercommissie en van de buurtbewoners niet zo goed. „Het gaat om een bestaand bedrijf. En er zijn nog nooit klachten geuit over stankover last of iets dergelijks." Volgens we thouder Dagevos snijdt de oudercom missie zichzelf in de vingers met het bezwaarschrift tegen het verlenen van de hinderwetvergunning. „Ik heb het idee, dal wanneer agrariërs hun hin derwetvergunning binnen hebben hun bezwaren tegen het uitbreidingsplan wel zullen laten vallen." DOOR AFSCHIETEN VELE. VUURPIJLEN Vastgelopen jacht zorgde voor grote consternatie op Oosterschelde VLISSINGEN' - Een jachtje, dat vrijda gavond korte tijd in de monding van de Oosterschelde aan de grond had geze ten, heeft met het overvloedig afschie ten van vuurpijlen voor enige conster natie gezorgd. Gealameerd door deze vuurpijlen voeren verschillende sche pen. waaronder de reddingboot 'Presi dent Jan Leis' uit Burghsluis. uit om te zoeken naar het schip in nood. Volgens de schattingen kwamen de vuurpijlen uit de omgeving van de boei Roompot 4 Dit gebied werd uitvoerig uitgekamd, maar er werd niets gevon den. Pas later in de nacht bleek, dat de vuurpijlen waren afgeschoten door de opvarenden van het jacht 'Sabina' (de nationaliteit was vannacht nog niet be kend) dat in de monding van de Ooster schelde aan de grond was gelopen Korte tijd later werd het scheepje echter weer vlot gelrokken door een ander jacht. Dithad tot gevolg, dat de schepen die de noodsignalen hadden gereageerd mets meer konden vinden. Kroon verklaart beroep afgraving Hulst ongegrond HULST - De Kroon heeft het beroep van Th. P. Peeters te Hulst, tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland waarbij hem vergunning is geweigerd om in de gemeente Hulst zijn eigen grond af te graven, ongegrond ver klaard. Het perceel grond van Th. P Peeters maakt deel uit van een groter complex hak- en naaldhout, waaraan grote land schappelijke en natuurwetenschappe lijke waarde moet worden toegekend Dc Kroon zegt. dat na afgraving van de grond deze met meer in de oude toe stand hersteld kan worden De Kroon meent dat gs de vergunning terecht heeft geweigerd. Inbraak in IMC Terneuzen: buit duizend gulden TERNEUZEN - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in het bedrijfsgebouw van I..M.C. aan de Schependijk in Terneuzen. De inbrekers kwamen binnen door het schuurtje compleet uitbrandde Hel openschuiven van een raam. Uiteen bu- ADV F. RTF NT IF. RESTO VROUWENPOLDER tel. (0118!t> 1000. b.g.K. 1965 Reserveringen diners partijen koffietafels a la carte vlees en visspecialiten KAMPERLAND - In het aan het woon huis grenzende schuurtje van de fami lie V. in Kamperland woedde om streeks zeven uur vrijdagavond een korte maar felle brand. Het schuurtje werd volledig verwoest. De brand die vermoedelijk is ontstaan doordat bij het bakken de vlam in de plan sloeg had een grote rookontwikke ling tot gevolg. De brandweer van Kamperland was reeds vijf minuten na de melding met groot materieel ter plaatse Men kon echter niet voorkomen dat woonhuis bleef gespaard de v reaula werd 1000,- meegenomen. PvdA EN PPR: ZOUT CDA EN VVD: ZOET MIDDELBURG - In de statencommis sie voor de ruimtelijke ordening en de recreatie bestaan verdeelde visies op de vraag of het Grevelingenbekken in de toekomst zout of zoet moet worden. PvdA en PPR neigen naar 'n zout bek ken. CDA en VVD met name zien lie ver een zoet Grevelingemcer. Dat bleek bij de diseussies in de commissie vrij dagmiddag. over de inrichtingsschets voor het bekken. De heer L. A.M. Elenbaas(wd) vond het zinvol te bezien of de Grevelingen zoet moet worden vanwege het belang voor de landbouw. ..zeker nu de Ooster schelde zout blijft. We krijgen Ih het zuidwesten steeds minder zoet water," zei hij. De heer G. J. de Jager (cda) wilde met de extreme weerssituaties van 1974 of 1976 als argument gebruiken maar nij vond „Moderne landbouw kan niet meer zonder waterbeheersing, daarom zou de Grevelingen zoet moeten wor den. De boeren hier zijn jaloers op wat op dat punt via het IJsselmeer ui Fries land bijvoorbeeld mogelijk is De heer Huijbrecht betoogde, dat nu we liswaar de landbouw weer ten tonele wordt gevoerd, maar dat er ook andere belangen - zoals die van de visserij - meespelen. Hij wees erop. dat door de Oosterschelde-beslissing het gebied tot Bruinisse zout blijft en zag ook voor de Grevelingen het liefst een zout waterre gime. Mevrouw Vaas (pvad) atten deerde nog op de tegenwoordige inte ressante ontwikkeling in het Grevelin genbekken en vond. d at het zinvol is dat die ook in de toekomst gevolgd kan worden MEER HINDER DOOR HET TOENEMEND GEBRUIK MIDDELBURG - De Middelburgse wet- houder van volksgezondheid en mi lieuhygiëne A. Bergshoeff wil - over igens nog vrijblijvend - laten onder zoeken of er mogelijkheden zijn om het slachthuis aan de Seisweg in de toe komst te verplaatsen buiten de. be bouwde kom. Het abottoir wordt door het steeds in tensievere gebruik een toenemende bron van hinder voor buurtbewoners. Tijdens de vergadering van de raads commissie voor sociale zaken, volksge zondheid en milieuhygiëne vertelde we thouder Bergshoeff dat de klachten de laatste tijd sterk zijn toegenomen en - zoals hij zelf had ervaren - zeker ook met overdreven zijn De oorzaak voor de hinder ligt voor een groot deel in het intensieve gebruik van het slachthuis sinds het enkele jaren ge leden werd overgenomen door de firma Cok bv/Zuneha. Als gemeentelijk slach thuis werd het abattoir veel minder ge- mogelijk te beperken. Zo heeft men een aantal voorzieningen aangebracht die wettelijk nog niet verplicht zijn Overigens kwam aan de andere kant naar voren dat het bedrijf nog met een oude hinderwetvergunning werkt. Mo menteel verzamelt de firma Cok de laat- ste informatie om 'n nieuwe vergunning aan te vragen. Deze aanvraag zou dan volgende week ingediend kunnen wor den, maar de verdere procedure duurt dan nog maanden De sterke stankoverlast van de laatste dagen - waarover buurtbewoners her haaldelijk bij de wethouder hadden ge klaagd - werd voor een deel veroorzaakt dooreen motorstoring waardoor tonnen darmafval buiten stonden en daarnaast door het legen van een bloedtank. Ver der had er 's terrein gestaan. Dit leidde tot sterke ge luidsoverlast. De firma Cok had de ge meente echter beloofd dat dit niet meer voorkomt en men het vee voortaan 's nachts binnenhoudt. Vanuit de commissie toonde men zich verheugd met 't streven van de wet houder om de mogelijkheden voor verplaatsing te onderzoeken. Over igens was men zich er ook van bewust tie daarvoor bij het slachthuis komt met ingang van maandag te vervallen. De verplaatsing van de kadaveropslag heeft te maken met een exportvergun ning voor slachtvee die Cok heeft aan gevraagd. In verband met de voorwaar den die daarvoor binnen de EEG gelden mogen dan bij het slachthuis geen ka davers van dieren worden opgeslagen. Tot nu toe verleende het bedrijf de ge meente daarvoor de faciliteiten Verder ging de commissie akkoord met het verlenen van een subsidie aan de kruisvereniging Walcheren-Oost. Deze subsidie is gekoppeld aan de rijkssubsi die in het exploitatietekort. Commis sieleden M.L. AlmekindersisgpienL. A Kodde isgp) vroegen zich af of daarmee het particulier initiatief niet geheel uit- siactnvee op het geschakeld wordt Wethouder Bergs- hoeff vond van niet omdat de leden altijd nog een deel van de kosten zelf op moeten brengen. Politie pakte daders diefstal portemonnee RENESSE - De politie heeft donderda gavond in een bar te Renesse twee jon gens uit Rotterdam aangehouden, die opvielen door de royale wijze waarop zze met geld omsprongen. Uit het ver hoor bleek, dat het tweetal vorige week zaterdag van een mevrouw uit Haam stede een portemonnee met ,f 300,- had gestolen. De twee jongens, de 16-jarige C N. en de 19-jange H. H hadden zaterdag in de Kloosterweg te Haamstede mevrouw K Z met hun brommer klem gereden en gevraagd of zij een tientje kon wisselen. Toen zij daar - na enige dreigende aan drang - toe bereid bleek en haar porte monnee tevoorschijn haalde, werd deze uit haar vingers geritst, waarna de jon gelui er vandoor gingen De jongens hebben de diefstal tegenover de politie bekend. Van het geld was niets meer over bruikt en was er daaidoor ook minder dat de gemeente niet geheel vrijuit gaat hinder. Het onderzoek dat wethouder Bergshoeff voorstaat is overigens nog niet meer dan oriënterend Met het be drijf is nog geen enkel overleg gepleegd. Het zou zich vooral moeten richten op de financiële consequenties die aan een eventuele verplaatsing verbonden zijn. Wethouder Bergshoeff trok daarvooi een vergelijking met de ijzergieterij Boddaert die met een flinke ©verplaat singsvergoeding van rijk en gemeente naar het industrieterrein is verplaatst De wethouder noemde de zaak van de overlast een vervelende zaak Hij be nadrukte echter wel dat het bedrijf tot nu toe bereidheid toont de hinder zoveel ZEEUWSE Onevenwichtig Vandaag wilden wij in dit hoekje - met uw goedvinden uiteraard -even buiten het Zeeuwse treden We u tlden het even hebben over de goedkeuring om de koffie per pakje met 47 cent op te slaan en de bezine per liter met één cent goedkoper te maken. Wy vinden die verdeling van duurder en goedkoper niet evenwichtig. De daling van de bezineprijs lijkt ons als compensatie te gering om renda bel koffie in het buitenland te kunnen hamsleren. omdat men de ongunstige ligging van het bedrijf niet tijdig heeft ingezien. „Het is jammer dat we niet hebben on derkend dal bij de overname een inten siever gebruik van het slachthuis zou ontstaan," zei commissielid D. Boogerd (pvda). De commissie ging vlot akkoord met het voorstel van b. en w om een krediet van 10 000 gulden uit te trekken voor het bouwen van een opslagruimte voor ka davers op het terrein van de gemeente lijke reinigingsdienst. De accommoda- Tentoonstelling maritieme zaken in Britannia VLISSINGEN - De onlangs in het leven geroepen stichting Maritieme Recrea tiecentrum Vlissingen houdt vanaf maandagmiddag in de serrezaal van Grand Hotel Britannia een tentoon stelling. Deze tentoonstelling, die tot en met 26 augustus overdag te bekijken is, omvat werkstukken met materiaal van de school voor de zeevisvaart te Vlissingen, alsmede particuliere foto- verzamelingen. briefkaarten en scheepsmodel len. De tentoonstelling wordt maandag middag om half drie geopend De heer R. Groen, een van de stichtingsleden, deelde mee. dat de expositie is bedoeld als eerste kennismaking met het pu bliek en zodoende niet al te eroot van opzet is. De heer Groen liet verder weten, dat de bouwplannen voor een zee-aquanum. die zoals bekend onder Britannia moet komea zowat klaar zija IN KADER NOTA NATIONALE LANDSCHAPSPARKEN ZAAK KOMT IN GS AAN ORDE MIDDELBURG - In de statencommiv sie voor ruimtelijke ordening, recrea tie en natuurbehoud heeft gedepu teerde A. L. van Geesbergen vrijdag middag toegezegd, dat hij in gedepu teerde staten aan de orde wil stellen de vraag of de provincie vij erm de moge lijkheden moet nagaan de Ooster schelde in de toekomst te bestemmen tot 'nationaal waterpark'. Een sugges tie in die richting was gedaan door het PvdA-commissielid P. J. Huijbrecht en had de instemming gekregen van me vrouw A. Vaas-Van Oven ipvda), de heer W. van der Heide en de heer P. G. van de Bossche (cda). De gedeputeerde zelf vond, dat het aanbeveling verdient te onderzoeken wat er in het kader van de (rijksnota) over landschapsparken en nationale parken met de Ooster schelde kan gebeuren. De heer Huijbrecht wees erop. dat de nota over deze zaken ook over de Oos terschelde zou moeten gaan, „vooral nu-ie open blijft. „Een Oosterschelde zonder getij is minder waardevol in het landschap, maar die open blijft moetje er een bescherming op leggen Mevrouw Vaas zag de Oosterschelde als 'een ideaal nationaal landschapspark, ook omdat de industrie het milieu niet aan tast, maar het gebruikt" De heer Van de Bossche icda) zag de suggesUe als een interessante zaak' Van de gedepu teerde mr J P Boersma iruimtelijke or dening) kwam de kanttekening, dat als de platen van de Grevelingen als na tionaal landschapspark worden aange duid. het wel duidelijk is. dat ook de Oosterschelde een grote bescherming zal knjgen. „of wij dat nu willen of niets' Brede regeling Bij de behandeling van met name de re latienota landbouwnatuurbehoud be toogde cda-commiissielid G. J. de Jager, dat het in feite landelijk 'steeds minder botert tussen landbouw en natuurbe scherming. al constateerde hij voor Zee land 'eerder een verbeterde dan een ver slechterde houding ..Hij signaleerde de 'lging om 'te weinig inhoud te geven aan de positieve functie van de land bouw als voedselproducent. Hoewel hij de ogen niet wilde sluiten voor .de legi tieme verlangens van de natuurbe scherming' achtte hij bij beperking van de landbouw voor alles een goede rege ling voor de schadeloosstelling aan de landbouw van belang. Mét de heer R. Metering en commissie voorzitter L- A. M. Elenbaas <vvd) be nadrukte hij de noodzaak van vrijwil ligheid bij de grondgebruikers. Daar tegenover stond de visie van de heer P J. Huijbrecht (pvda), die stelde dat de schaarse ruimte in Nederland .zo eerlijk mogelijk en zoveel mogelijk verdeeld moet worden", waarbij hij de landbouw wilde situeren als 'een reeêl onderdeel van de economie in Nederland. De heer Van der Heide (ppr) signaleerde, dat de 'relatie-nota' wel maatregelen voorstaat op korte termijn, maar niets verandert aan het 'fundamentele gegeven, dat landbouw en natuurbehoud elkaar bij ten Gedeputeerde Boersma betoogde, dateen mogelijkheid vooreen 'rationeel aangepakte landbouw van grootbelang is, maar met een landbouwontwikke ling. die duidelijk de ecologie verstoort: dat is een levensvoorwaarde voor alle mensen, of ze nu boer of landschapsge- nieter Zijn", betoogde hij. Het BP- commissielid P. de Jonge kon niet in stemmen met de visie van gs op de relatie-nota. omdat naar zijn mening wel allerlei beperkingen aan de land bouw worden opgelegd, terwijl vergoe dingen daarvoor in het vage blijven. Grevelingen Naar aanleiding van opmerkingen uit alle politieke hoeken in de commissie over de bestuurlijke opzet voor het Grevelingenbekken, onderstreepte ge deputeerde Van Geesbergen nog eens de noodzaak om snel tot een gemeen schappelijke regeling te komen". „Ik wou dat we er vandaag een hadden. Aan de Zeeuwse kant van het bekken zijn al 3500 ligplaatsen voor jachten hard gemaakt Zolang de zaak niet in een hand is, kan elke gemeente en alle bei de provincies blijven opereren in hun gebied". In antwoord op vragen zowel van de kant van PvdA. PPR als SGP en CDA liet hij weten er zelf geen bezwaar tegen te hebben, dat de Zeeuwse vertegen woordiger in de raad van bestuur door de staten wordt aangewezen Bij de discussie liep de waardering uit een voor de omstandigheid dat op het natuurbehoud een accent is gezet in de inrichtingsschets voor het Grevelin genbekken. De heren L. A. M. Elenbaas (vvdi. R. Meijenng tgpv) vonden dat ac cent te zwaar. PvdA-er Huijbrecht en de heer Van der Heide (ppr) vonden het terecht. In antwoord op opmerkingen van die kant. zei de gedeputeerde Van Geesbergen. dat om veel bezoek op de beschermde Middelplaten te voorko men wordt gedacht aan de aanleg van kunstmatige eilandjes om het bezoek daarheen te leiden. Gedeputeerde Boersma onderstreepte nog, dat gs als bezwaar tegen de inrichtingsschets hebben, dat het niet met de feiten reke ning houdt: met name noemde hg daar bij de feitelijke ontwikkelingen in Brouwershaven en Bruinisse op het ge bied van recreatie-accommodatié. De commissie kon in principe instem men met de visie van gs op de verstede- lijkingsnota. ZIERIKZEE - Vrijdagmorgen rond ze ven uur zijn twee personenauto's totaal vernield bij een botsing op de kruising De Tol bij Zierikzec. Het ongeluk gebeurde nadat de auto mobilist J W. K. geen voorrang had ver leend aan een auto. bestuurd door J C O uit Zierikzee. De auto van K. sloeg over de kop en kwam aan de andere kant van de weg terecht. De pas één dag oude auto van O. kantelde en belandde in de midddenberm. Beide wagens moesten worden weggesleept. Foto: een van de zwaar beschadigde wagens. HOOFDPLAAT - De Perskade bij Hoofdplaat is voor de tweede maal doorgebroken. De tweede doorbraak vond donderdag precieseen week na de eerste plaats. Ir. L. Uildrinks van het waterschap Het Vrije van Sluis; „Kort tevoren hadden we nog een inspectie gehouden en niets bijzonders geconsta teerd". Er is nu een extra pomp bij gezet om de waterstand in de kuil tussen Perskade en dijk lager te houden. Door de tweede doorbraak is een produktieverlies van 16 uur opgetreden. Ir. Uildrinks is ervan overtuigd dat voor het stormseizoen over enkele maanden aanbreekt, de werkzaamheden die dan klaar moeten zijn, ook achter de rug zijn. De plaats waar de kade nu doorbrak lag ongeveer 2 5 meter verwijder van de doorbraak die vorige week plaatsvond. In het wei land liep deze keer geen vee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2