Rijvers: niet één speler ontdekt die beter is dan de zes beste van PSV Kk it Weer kansen op Oranje voor Jan van Beveren en Willy van der Kuijlen POLDERMAN ZWEMT DE LANGE OP 1500 METER OP EEN HALVE BAAN PZC/s Voetbalclub Oostburg mengt zich in strijd tussen KNVB en NOS PAULA BUYSSE KAMPIOENE OP DE 800 METER EINDHOVENSE CLUB DEED GEEN ENKELE AANKOOP ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1976 sport23 Met de benoeming van Jan Zwart kruis als interim-coach van het Ne derlands elftal doemen voor PSV- doelman Jan van Beveren en Willy van derKuylen weer mogelijkheden voor het Nederlands elftal op. Im mers. Zwartkruis kan met een blanco lei beginnen en waarom zou de bondscoach - die voor het talent Van Beveren met name een grote bewondering heeft - daarop de naam van Nederlands beste doel man niet kunnen plaatsen? Jan van Beveren: „Natuurlijk, bij het be noemen van Jan Zwartkruis heb ik er onmiddellijk aan gedacht dat er voor mij weer een kans op Oranje zou kunnen zijn. Ik ken Zwartkruis nog uit de tijd van het militaire elf tal. Zwartkruis is op mij altijd bij zonder positief overgekomen. En niet alleen bij mij. geloof ik. Hij is een rele kerel waarmee ik altijd goed heb kunnen opschieten". Van Beveren hoopt overigens wei dal ook Jan Zwartkruis niet zal gaan stuklopen op de KNVB. net als zove- len voor hem Van Beveren. ..Er is nu eenmaal een mannetjesputter nodig die kei- en keihard spijkers met kop pen zal moeten gaan slaan. Zwart kruis heeft, slechts twee wedstrijden te doen, die tegen de Noordieren en IJsland en ik dacht niet dat hij in die paar maanden tijd - ik heb boven dien al ergens gelezen dat hij alleen het coachschap heeft geaccepteerd om de KNVB uit een impasse te hel pen - de bezem eens grondig door die Augiastal zal willen halen Je staat er toch van versteld wat er bij de KNVB de laatste maanden allemaal gepas seerd is Ongelooflijk toch? Ik ben weliswaar op dit moment een buiten staander maar ik moet je wel vertel len dat ik het allemaal niet meer zo goed kan volgen Intem zit de totale organisatie geweldig in de knoei, lijkt me zo" De problemen die er tussen hem en Cruijff gerezen zijn omtrent een aan tal minder plezierige zaken rond de interlandwedstrijd in Polen, behoe ven voigens Jan van Beveren geen belemmering te zijn hem weer voor het Nederlands elftal te selecteren, temeer met nu Piet Schrijvers deze weken allesbehalve de vorm van zijn leven demonstreert. Jan van Beveren .Wanneer er zake lijk afspraken worden gemaakt, waarom zou er dan geen Nederlands elftal met Cruijff en mij geformeerd kunnen worden? Kijk. en ik wil het nog wel eens herhalen: ik heb nooit iets tegen welke persoon dan ook in het Nederlands elftal gehad. Om van een regelrechte ruzie tussen Cruijff en mij te spreken vind ik altijd nog zwaar overtrokken. Op de eerste plaats zijn we alle twee profvoetbal lers. In dat milieu vind ik ordinaire kibbelarijen niet op zijn plaats. Dat misverstand schijnt maar moeilijk uit de weg geruimd te kunnen wor den Mijn kritiek gold destijds de to tale organisatie en begeleiding rond de wedstrijden van het Nederlands elftal, die naar mijn mening en die van Willy van der Kuylen niet te tole reren was voor een elftal dat op het punt staat een topprestatie te moe ten leveren" .Ik kan me natuurlijk nu wel op de borst slaan, nu is gebleken dat ik meer dan gelijk heb gekregen met die wedstrijden in Zuidslaviè. maar waarom zou ik dat doen? Geloof me. ook ik vond het bijzonder naar dat het Nederlands elftal tijdens dat EK zo geblameerd werd. Wel stemt het mij tot tevredenheid dat ik met mijn toendertijd geuitte kritiek met lan ger alleen sta Ook het grootste ge- mily van der Kuijlen met zijn be kende triomf-gebaar na weer een doelpunt deel te van de Nederlandse sportpers heeft enorme mistoestanden rond het'Nederlands elftal gesignaleerd" Jan van Beveren is best bereid om terug te keren in het Nederlands elf tal. dat is duidelijk. Maar dan zal er m de begeleiding en organisatie wel het een en ander drastisch gewijzigd moeten worden. Wat dan meteen in houdt dat we Van Beveren de eerste tijd beslist nog niet in het oranjeteam zien terugkeren. Zolang immers Hoogewoning c s aan het bewind blijft zal men er angstvallig voor blij ven waken om een figuur als bonds coach binnen te halen die inderdaad OFde op zaken gaat stellen. Op dat moment zou een man als Hoogewo ning met onmiddellijke ingang wel eens zijn biezen kunnen pakken. De biezen i volgens Van Dale- het zich dol aanstellen i van mr. Jacques heb ben echter inmiddels te grondig wor tel geschoten om die van de ene op de andere dag te vernietigen. (Door Huub Beensl Voor het eerst sinds jaren heeft PSV, de laatste twee seizoenen Nederlands beste club in de competitie, zich verre van alle trans feractiviteiten gehouden. Terwijl de naaste concurrentie (Ajax, Feyenoord, FC Twente en ook Alkmaar-Zaanstreek), zich verze kerden van een aantal onmiddellijk in te zetten spelers, bleef PSV vasthouden aan de drie jaar geleden uitgestippelde Rijvers-lijn, die de Eindhovense vereniging inmiddels meer sportieve succes sen heeft opgeleverd dan in een reeks van voorgaande jaren. Met de komst van Kees Rijvers werden indertijd een aantal gerichte aankopen gedaan, die nu door de Brabantse oefenmeester in zo verre zijn ontwikkeld dat ze in een elftal passen dat Rijvers altijd voor ogen heeft gestaan: een snel en totaal-voetbal spelend team dat het publiek blijvend weet te boeien. Misschien minder in de uitwedstrijden dan in het eigen stadion, dat momenteel de laatste fase van de renovatie is ingegaan. De laatste drie jaar heeft PSV gemid deld zestien spelers per seizoen ingezet om tot de verschillende voetbalsucces sen te komen Daarom ook ziet Rijvers de noodzaak niet zo dringend aanwezig om tonnen geld uit te geven ter uitbrei ding van de selectiegroep Ook na het wegvallen van Pleun Strik «Eindhoven Wi en Bertus Quaars «NACi gelooft de Eindhovense oefenmeester dat er vol doende kwaliteit is achtergebleven om PSV ook in de komende jaren een plaats aan de top van het vaderlandse voetbal te garanderen Eigen mensen ..Natuurlijk", aldus Kees Rijvers, „heb ben we de laatste maanden onszelf geo riënteerd. zowel in het binnenland als daarbuiten We hebben een aantal spe lers op de korrel gehad, maar die zijn stuk voor stuk door allerlei oorzaken af gevallen. Kijk. als ik ergens een speler kan krijgen die iemand van de eerste zes in het huidige elftal zou kunnen ver dringen. wel dan hadden we die man uiteraard moeten hebben Tot nu toe ben ik er echter geen tegengekomen die inderdaad een regelrechte bedreiging voor een van de betere spelers van PSV vormt. Voorlopig kunnen we de hiaten in de splectiegroep opvullen met men sen uit het eigen C-team, waarin precies hetzelfde spelsysteem wordt gehan teerd. zodat de overschakeling naar het A-team geen al te grote aanpassings moeilijkheden behoeft op te leveren Rijvers beseft overigens wel terdege dat er onmiddellijk gehandeld dient te wor den op het moment dat éen of twee van zijn sterspelers voor een langere tijd door ernstige blessures zouden wegval len en de aanvoervanuithet C-team niet aan de gestelde nonnen kan voldoen. Rijvers ..Wanneer het inderdaad zo zou zijn dat we op een van de plaatsen ur gent een gelijkwaardige speler moeten hebben, wel dan moet die alsnog worden aangetrokken" Profmentaliteit Maar dalzal overigens wel het allerlaat ste zijn wat Rijvers wil. De groep zoals PSV die momenteel totzijn beschikking heeft is zonder meer ideaal om mee te werken: een kwalitatief sterke spelers- kern met een redelijk goede profmenta liteit Rijvers beseft dat drommels goed en zal slechts een aankoop van buitenaf tolereren wanneer PSV inderdaad uit de nationale top dreigt weg te vallen Im mers. het vertrek van Bjom Nordqvist werd ook goed opgevangen, al diende Rijvers eerst nog wat experimentele ar beid te verrichten eer hij achterin de juiste formule had gevonden. Toch. met het vertrek van zowel Strik als Quaars komt PSV straks met een overschot aan aanvallers te zitten en kan men nog maar mei mondjesmaat beschikken over verdedigers of defensief ingestelde middenvelders. Zou zich dat straks met kunnen wreken wanneer het seizoen voorde helft afgewerkt is' Neen daarin gelooft Rijvers bepaald niet De Brabantse coach We hebben altijd nog spelers ais Willy van de Kerk hof en Jan Poortvliet achter de hand die onmiddellijk met een verdedigende functie belast kunnen worden Boven dien hebben we met Nick Deacv plan nen om van hem een meer all-round voetballer te maken Die knaap heeft het in zich om ook als verdediger tot een uitstekende speler te groeien Op de training de laatste weken hebben we ons daarover al eens gebogen en ik moet zeggen dat het zowel voor Deacy als voor mijzelf perspectieven heeft geopend. Als aanvaller heeft hij altijd nog een man als Edstrom voor zich. Als verdediger heeft hij duidelijk meer kan sen om regelmatig wedstrijden te spe len Wie er dan plaats zou moeten ma ken in de achterste lijn bij PSV? Kees Knjgh misschien0 Daarover zwijgt Rij vers vooralsnog Aan de top Het is duidelijk: Kees Rijvers wil met PSV op langere termijn mee blijven draaien aan de top van het nationale voetbalgebeuren. Dat op de eerste plaats Of dat aan het einde van dit sei zoen moet culmineren in een derde ach tereenvolgende landstitel of het winnen van de Europa Cup I. dat zijn zaken die Rijvers minder bezighouden dan de op bouw van PS.V In zijn totaliteit. Kees Rijvers: ..De opleiding van jonge spelers is niet alleen oor PSV een ontzaggelijk belangrijke zaak. maar daarnaast ook voor het totale Nederlandse voetbal. In hei algemeen worden oudere spelers te lang gehandhaafd in een elftal en daar mee blokkeer je uiteraard wel het door stromen van jonge talenten, die op die manier geen enkele kans krijgen om door te stromen' „En wanneer spelers als Strik en Quaars Kees Rijvers we zorgen zelf wel voor aanvuUting aan dai proces willen meewerken aoor te vertrekken is dal mooi meegenomen Natuurlijk, een onmiddellijk succes boeken is aantrekkelijk, maar voor mij- zell stel ik toch altijd nog centraal, waar zitten we over een aantal jaren met deze club0 Kijk zo doceert Rijvers verder, .ik vind dai er voor jonge spelers in Ne derland veel te weinig mogelijkheden zijn om zich te ontwikkelen De wed strijden die in het kader van de C-competttie gespeeld worden zijn on toereikend Die jor.ge gasten moeten teel meer wedstrijden spelen. Tegen hoofdklasseteams teeen eerste- divisieclubs of tegen geselecteerde elf tallen Vroeger waren we dag in dag uit bezig met het voetballen Alleen op die manier kun je de top bereiken Studie Vroeger. Deze moderne tijd eist toch ook nog wel iets anders van Jonge men sen dan alleen maar terzake kundig te zijn op het gebied van het bedrijven van de voetbalsport0 Hoevelen halen dan wel de top0 Rijvers Ja natuurlijk je zult mij niet horen beweren dat het voetbal an sich alleen zaligmakend is Maar ik dacht dat we bij PSV toch min of meer het bewijs hebben geleverd dat voetbal en studie uitstekend samen kunnen gaan Er is naast de trainingen en wedstrijden nog voldoende tijd over om de een of andere studie aan te pak ken De meesten bij PSV hebben dan ook daadwerkelijk een studie ter hand genomen PSV mag dan wel een voet- balbedrijf zijn. we verliezen toch geen moment de persoonlijke belangen, ge richt op de toekomst, van de spelers uit het oog Dat is onder meer nu weer het geval met jongens als Wouters. De Leeuw en Postuma die alle drie eerst hun studie moeten afmaken eer ze vol ledig ingezet zullen worden in het A-team van PSV Misschien kan een voetbalinternaat voor PSV een oplossing zijn? Rijvers: „Wat moet PSV nu met een voetbalin ternaat. Ik ben daar vierkant tegen. Ik heb dat bij andere verenigingen eens van dichtbij bekeken. De tranen schie ten je dan in de ogen wanneer je die knapen niets anders ziel doen dan de godganselijkedag kaarten. Bovendien: wat hebben die voetbalseholen de laat ste jaren dan wel allemaal voor talent afgeleverd? Een paar zijn werkelijk doorgebroken. Maar zouden die er zon der die voetbalschool ook niet zijn ge komen? Echte voetbaltalenten behoef je niet in een internaat te stoppen" Weer kampioen Tenslotte nog even over het komende voetbalseizoen. Rijvers Met hét aan wezige materiaal moet PSV opnieuw aan de top kunnen meedraaien Mis schien zelfs weer kampioen worden, maar dan zullen de spelers eenzelfde in zet en motivatie moeien kunnen op brengen zoals ze die hebben gedemon streerd in de periode voor en na de Europa-Cupwedstrijden tegen Saint Etienne De nederlaag tegen de Fransen was een enorme tegenvaller, maar de ploeg heeft zich daar prima doorheen geslagen Afgezien nog van de diverse oefenwedstrijden bij het begin van dit seizoen heeft PSV ook dit jaar weer een pittig programma af te werken Voorlo pig staat dezelfde groep van vorig jaar voor dat karwei Eind dit jaar. zo rond Kerstmis, zullen we de zaken opnieuw gaan bezien. Of de Europa Cup dan wel de nationale competitie het belangrijk ste doel wordt en of het elftal meiden teel met jongere spelers zal moeten gaan voetballen' OOSTBURG - Waarschijnlijk als eer ste amateurclub heeft de voetbalver eniging Oostburg zich gemengd in de strijd tussen de KNVB en de NOS over het verslaan van wedstrijden voor ra dio en tv. Oostburg meent, dat hel nu maar eens uil moet zijn met deze 'voet baloorlog' en dat de publiciteitsmedia juist veel reclame maken voor de voet balsport. De brief van de voetbalclub Oostburg heeft de volgende inhoud: Geachte heren. Met teleurstelling en ontstemming ne men wij voortdurend kennis van de voetbaloorlog tussen KNVB enerzijds en NOS anderzijds. Het komt ons voor dat van de zijde van uw bestuur te weimg balang wordt gehecht aan het reclame-belang van de voetbalsport. Het moet duidelijk zijn dat het conti nueren van de uitzendingen via radio en tv van voetbalflitsen een niet te ver smaden mogelijkheid is tot het blijven propageren van de voetbalsport Gere kend in kosten per uitzendmgsnunuut komt het ons voor dat - hoewel er spraske is van een aanzienlijk bedrag - uw bestuur niet mag aarzelen om alsnog water in de wijn te doen en op die manier tot een vergelijk met de NOS te komen Overwegingen dienen onzes inziens mede ie zijn dat vele Nederlanders de voetbalsport een warm hart toedragen Zij laten dat blijken door een actief lid maatschap van een vereniging of door het steunen van die club als supporter ol donateur. Uw beleid dient er op gericht te zijn om via alle daartoe beschikbare kanalen van hel geld dat de KNVB-leden ln de KNVB-kas brengen de voetbalsport te dienen. De deur voor onderhandelingen met de NOS volledig dichttrekken be tekent dat u onzes inziens die belangen behartiging ondergeschikt maakt. Waaraan u die belangen ondergeschikt maakt is voor ons een vraag maar veelal wordt door de 'gewone man' veronder steld dat er sprake isvan een soort privé oorlogje tussen personen Hierbij prevaleren dan vaak eigen be langen icergevoel) boven algemene De patstelling die momenteel - voor zo ver wij dat kunnen beoordelen - in de strijd KNVB-NOS is bereikt dient door broken te worden Het is een gegeven dat in andere landen conflicten tussen persmedia en sportbond geleid hebben tot een verminderde belangstelling voor de voetbalsport en een vergrote belang stelling voor andere sportert die wel bij de thuisblijvers gebracht werden via de pers. Tot slot willen wij opmerken dat met name de gebieden waar in de directe omgeving de topvoetbalsport niet be dreven wordt mede door uw houding - die ons als niet representatief voor dui zenden voetbalbondleden voorkomt - gedupeerd worden. Dat bejaarden en gehandicapten door het ontbreken van audio-visuele verslaggeving van de voetbalsport extra getroffen worden hoeft geen nader betoog Reacties van diverse zijden over het ontbreken van voetbalverslaggeving via radio en tv komen - helaas - wellicht pas goed op gang als de competitie reeds enkele weken oud is en dan hel gemis pas eerst voelbaar wordt. Maar dan is het wellicht te laat! Namens de voetbalvereniging Oost burg. de voorzitter, w.g. L H Wille, de secretaris, w g. A. Tas. Afschrift verzon den aan.B ob Spaak, chef sport NOS afdeüng Zeeland van de KNVB Secretaris Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen legt functie neer TERNEuZEN - Henny van Paemel heeft om persoonlijke redenen zijn func tie als secretaris van het organisatieco mité Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen neergelegd Hij wordt in deze functie opgevolgd door Diana Roe- landts die al jaren deel uitmaakte als van de organisatie als typiste en daar door reeds is ingewerkt. Wielerwedstrijden voor kinderen en hun ouders PHILIPPINE - Zondagmiddag houdt het w ielercomite 'Philippine' in sa menwerking met de jeugdcommissie van de wielervereniging 'Zeeuwsch- Vlaanderen' een wedstrijd voor df jeugdlicentiehouders van de W.V. Zeeuw sch-Vlaanderen en die van Theo Middelkamp. Behalve de jeugd komen zondag in Phi lippine ook de ouders aan bod Het is de laatste jaren traditie geworden dat de ouders van dejeugdrennerseen koppel- koers rijden In die koppelkoers gaan zowel vaders als moeders van start. De koppels worden gevormd door echtpa ren. w aarvan er telkens een in de baan is. De wedstrijden voor de jeugd begin nen zondag om twee uur de koppel- koers voor óe ouders gaat omstreeks vier uur van start. Atleten uit Hulst naar het buitenland HULST - Jo Schout uit Heikant van de atletiekvereniging RKHAV uit Hulst heeft een uitnodiging ontvangen voor twee wedstrijden in Denemarken. In Aarhus loopt hij een 3000 meter en m Kopenhagen de 5000 meter Inmiddels is Schout al in Denemarken Begin sep tember zullen Piet Vock en Karin de Nijs, eveneens van RKHAV. in Zwiters- land deelnemen aan internationale wedstrijden met ondermeer deelnemers uit Zwitserland. Nederland en Oosten rijk. AXEL - De revanche van Pietcr Pol derman was verpletterend: dinsdag was de kleine Scheldestroomzwem- mer tijdens het Zeeuws kampioen schap op dc 800 meter bi ina uit de baan gezw ommen door Middelburger John de Lange, gisteren - in hetzelfde Axelse zw embad 't Plaatje - joeg Pol derman zo hard door hal w atcr. dat een angstige John de Lange, die eerder op zijn tegenstander bleef wachten dan er opnieuw vandoor te 'schieten een halve baan achteruit gezet w erd. In de nieuw e Zeeuw se recordtijd (adspiran- ten en senioren) van 20.00.7 liet de Bressiaander de klokken stoppen, w aarmee hij zijn eigen records met 4.1 seconde omlaag haalde. Bij de dames ging de 800 meter-titel ook al naar Breskens: 15-jarige Paula Buysse gaf de grieperige Jolanda Spruvt. die dinsdag kampioene werd op de 1500 meter, nel geen kans om haar in een verwoede eindsprint voor bij te streven. Het verschil was echter miniem nog geen twee seconden hield Paula Bu\ ssc over van een voorsprong van circa vijl meter die ze uitstekend en regelmatig zwemmend had opgebouwd op zowel Jolanda Spruyt als Adtiie Dek van Zee- landia. die zelfs geruime tijd de tweede plaats in bezit had Maar toen Jolanda Spruyt ondanks het feit. dat ze weinig adem bezat, toch het karakter toonde om de aanval op de tweede plaats te openen, 'zoog' de Middelburgse Addie Dek in zori tempo met. zich mee. dat Paula Buysse. kampioene op de 800 me- Pieter Polderman, die na zijn tegenslag op de 800 meter dttmaal op de 1500 nie ter revanche kreeg op John de Lange Paula Buysse meter na meter van haar voorsprong verloor Het ging in snel tempo, want de Bres- siaanse ademde namelijk links, terwijl het jagende duo op rechts van haar ge legen banen kwam opzetten. „Dc had ze inderdaad niet opgemerkt verklaarde Paula Buysse die met haar soepe.- maar rustige slag zonder te versnellen naar de finish bleef glijden Maar als ze naast me waren gekomen, dan had ik ze wel opgemerkt en opgevangen", meende de frêle Bressiaanse optimis tisch. Dat opnieuw in groten getale opgeko men toeschouwers maakten dat echter niet mee. Paula Buysse won en Jolanda Spruyt voegde een tweede plaats bij haar overwinning op de 1500 meter van dinsdag Niet de moed John de Lange had gisteravond niet de moed om evenals dinsdag tijdens de 800 meter zijn kleine opponent uit Breskens meteen op een moedeloos makende achterstand van vele meters te zetten. Nu zag de Scheldestroom- 7wemmer. dat zijn achterstand mak kelijk was te overbruggen, zodat hij de door vader Polderman uitgestippelde tactiek makkelijk kon uitvoeren. Na omstreeks 700 meter moest Polderman bij De Lange zien te komen, tot 1000 meter er bij blijven en dan met korte tussensprints er tussen uit zien te trekken. Het ging eigenlijk nog makkelijker toen Polderman zijn Middelburgse tegen stander had achterhaald zwom hij zon der meer van De Lange weg. „Pieter heeft veel beter gezwommen dan dins dag". meende John de Lange, die eraan toevoegde Ik ben niet met Polderman mee gegaan na 700 meter, omdat ik wel conditie be zat voor 800 meter, maar met voor de bijna dubbele afstand. Bovendien heb ik bijna zes weken niet getraind, maar dat zal we! niemand willen geloven", opperde Middelburger, vervolgend: „Ik heb Juist in het begin wat ingehouden om wat over te hebben als Pieter zou zijn bijgetrokken. Maar toen dat was gebeurd, bleek het tempoverschil tus sen ons veel te hoog" Pieter Polderman zwom inderdaad veel beter dan dinsdag. „Toen was ik zenuwachtig", vertelde de jongeman uit Breskens, „omdat ik in dc auto van mijn moedervoordebrugmoest wach ten en dacht niet op tijd te zullen arri veren. Overigens ligt de 1500 meter me beter dan de 800 meter, waarop ik nooit gewonnen heb". EdwindeCausmaeckervan Bruin vtsSas van Gent het zich met zoals dinsdag verrassen door Rob Geervliet van Luo- tor. de Sassenaar hield de derde plaats stevig in handen De uitslagen luiden: 1 Pieter Polderman Z V.S 20.00.7 iNZAR-NZRl. 2 John de Lange Luctor 20.23.9: 3 Edwin de Cau- semaeker Bruinvis 20.53 3. 4 Rob Geer vliet Luctor 21.23.8; 5 Peter de Lange Luctor 21 35 4; 6 Dirk de Braai Bruinvis 22.00.0; 7 Kees Hamelink Bruinvis 22.22.1 800 m. dames: 1 Paula Buysse Z.V.S. 11.42.8; 2 Jolanda Spruyt Luctor 11.44.8 3 Addie Dek ZEELAND IA 11,46.3 4 Yvonne Klasen Bruinvis 11.54.2: 5 C3rla WMems Stormvogel 12.05.6: 6 Karin Clemminck Schelde 12.13.3: 7 Magaa Tiggeloven Brum na

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23