PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER DEN UYL IN BEZIT RAPPORT COMMISSIE-DONNER PZC De toestand in de veehouderij in Zeeland is uitermate zorgelijk Kabinet verwacht verdere daling groenteprijzen de krant van zeeland Koningin Juliana breekt vakantie in Italië af Maatregelen tegen oneigenlijk gebruik van sociale wetten Lijk vermiste jongen in sloot vandaag WIJZIGING VERKIEZING LEDEN EERSTE KAMER Demonstratie tegen Muur verhinderd GEEN MAXIMUMPRIJZEN PALESTIJNSE ARTSEN: VERPLEGERS UIT TALL AL ZAATAR GEDOOD Kaasprijzen lopen op KABINET AKKOORD MET MERTENS 219e jaargang no. 192 Zaterdag 14 augustus 1976 (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het rapport van de commissie-Donner, die in opdracht van de regering een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijke rol van Prins Bemhard in het Lockheed-schandaal. zal zeker nog twee tot drie weken geheim blijven. Minister-president Den Uyl, die het rapport donderdagavond om *es uur heeft ontvangen, vertelde vrijdagavond na afloop van de ministerraad, dat hij het zelf nog niet geheel had gelezen. Tot vandaag was het rapport alleen nog in het bezit van premier Den Uyl en van koningin Juliana, die in haar vakantieverblijf in het Italiaanse Porto Ercole ook een exemplaar heeft ontvangen. Prins Bernhard verblijft in Nederland. Premier Den Uyl wilde niet zeggen of ook de prins kennis heeft kunnen nemen van het rapport. De koningin zal dinsdag 17 augustus naar Nederland reizen om over het rapport te overleggen. Ze breekt daartoe haar vakantie in Italië af. mr. A. M. Donner, dr M. W Holtrop en hoge Nederlandse functionaris" aan wie drs. H. Pescher. werd op 13 febrüan van de Lockheed-vliegtuigfabrieken steek- ditjaar ingesteld, toen uit berichten uit penningen zouden hebben betaald. Washington was gebleken dat met..een prins Bemhard was bedoeld De Drs. Den Uyl zei zelf „nog geen uur" in het rapport te hebben gebladerd en wilde ook nog geen enkele mededeling doen over de inhoud ervan. Ook de overige ministers zullen het rapport- Donner waarschijnlijk pas in de loop van de volgende week ontvangen. Pas eind van de week zou dan de minister raad het lijvige rapport kunnen be spreken (Den Uyl: „Dat sluit ik niet uit".), wanneer ook minister Van Agt (justitie) van vakantie is teruggekeerd. De commissie-Donner. bestaande uit HALFWEG (ANP) - De politie heen vrijdagmiddag in een bijna droge sloot in de Houtrakpolder bij Halfweg het stoffelijk overschot aangetroffen van de 18-jarige Claudy de Vlught uit Ca- stricum. De jongen werd sinds 10 augustus ver mist. Op die dag werd hij voor het laatst gezien op de kennis in Beverwijk. De politie sluit een misdrijf niet uit. van school kalkar (Van onze parlementaire redactie) DEN HA AG - De Eerste Kamer zal voortaan, evenals de Tweede Kamer, om de vier jaar worden gekozen. Tot nu toe wordt elke drie jaar de helft van de Senaat gekozen; de ene drie jaar 37 leden, de andere drie jaar de overige 38 leden. Welke helft aan de beurt was, werd bepaald door de districten waa'ruit de senatoren afkomstig zijn. Deze wijziging is vrijdag door de ministerraad aangenomen Zij spruit voort uit de discussie in het parlement over de nota grondwetsherziening Het wetsontwerp zal nu voor advies naar de Raad van State worden gestuurd De ministerraad keurde vrijdag ook enkele andere voorstellen tot verandering van de Grondwet goed- Ook niet-Nederlandse ingezetenen krijgen kiesrecht voor de gemeenteraadsver- kiezingenDe gevallen waarin deze nieuwe regel opgaat moeten nog nader worden bepaald; In provinciale staten en de gemeenteraad kunnen leden gekozen worden van 18 jaar en ouder. Die grens ligt nu nog op respectievelijk 25 en 23 jaar De regeling zal overigens niet ingaan voordat de wettelijke verlaging van de meerderjarigheids leeftijd (tot 18 jaar) een feit is Deze verandering is in voorbereiding. Leden van Gedeputeerde Staten hoeven voortaan niet meer per se te worden gekozen uit de leden van Provinciale Staten; Het toezicht op waterschappen (die de waterhuishouding regelen) wordt met meer in eerste instantie de zorg van de provincies. Hetzelfde geldt voor het opheffen en instellen van waterschappen en het vaststellen van de reglementen. Lockheed-affaire was aan de orde ge komen bij de verhoren die de senaatssubcommissie-Church hield over omkooppraktijken bij grote Ame rikaanse bedrijven. De toenmalige president-directeur van Lockheed Air craft Corporation. Carl Kotchian. zou tegenover de commissie-Church in een besloten zitting de naam van prins Be mhard hebben genoemd. Bij de open bare zitting sprak hij alleen van ..een hoge Nederlandse functionaris". Het kabinet-Den Uyl is van plarutegelijk met het rapport van de commissie- Donner of van een deel van het rapport) het parlement zijn eigen beleidsconclu sies mee te delen. Enkele dagen geleden al heeft de regering aan het Ameri kaanse ministerie van justitie toe stemming gevraagd tot openbaarma king van de gegevens over de Lockheed-zaak die de commissie- (Van onze correspondent! BONN - De Oostduitse autoriteiten hebben vrijdag een zogenaamde Ster- tocht van dc Junge Union (de christen democratische jongerenorganisatie) naar West-Berlijn verhinderd. De jonge CDA-Ieden wilden met bussen naar Be rlijn om daar te protesteren tegen de Muur, die vrijdag precies vijftien jaar geleden werd opgericht. Slechts twee van de achttien bussen die bij Helm- stedt over de grens gingen, zijn in West-Berlijn aangekomen. Donner via dat ministerie heeft gekre gen. Krachtens een verdrag dat tijdens de aanloop van het onderzoek van de commissie-Donner werd gesloten tus sen Nederland en de VS. kan het Ameri kaanse ministerie openbaarmaking verbieden van die gegevens, die afkom stig zijn uit besloten zittingen van de commissie-Church en van die. welke be rusten in de dossiers van de Securities and Exchange Commission. SEC (de commissie voor het beurswezen), die ook een onderzoek heeft ingesteld. De commissie-Church zal in de loop van de maand september het tweede en laatste deel van haar rapport publice ren. Premier Den Uyl zei vrijdagavond te hopen dat met publikatie van deze gegevens uit het rapport-Donner niet zo lang hoeft te worden gewacht. De SEC-documenten zijn in principe ge heim en kunnen alleen via speciale af spraken openbaar worden gemaakt, bijvoorbeeld wanneer zij nodig zijn bij gerechtelijke procedures. BELFAST - Onder een enorme pu blieke belangstelling heeft vrijdag in het Noordierse Belfast de begrafenis plaatsgevonden van de drie kinde ren. die eerder deze week om het le ven kwamen doordat ze geraakt werden dooreen stuurloos geworden auto. waarvan de bestuurder, een terrorist, door soldaten was doodge schoten Op de foto de vader van de kinderen John Maguire. achter de auto met de stoffelijke overschotten van zijn kinderen De moeder van de kinderen ligt levensgevaarlijk ge wond in een ziekenhuis. drughandel fnuikend De vestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen is fnuikend voor de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen. afgang massaal rivers Kees Rijvers heeft nergens betere spe lers geaen dan de zes beste van PSV. ZATERDAG KRANT regen njhc Veranderde NJHC floreert uitstekend, stemmen uit de kerken. Bewoonde We reld. (Van onze parlementaire redactie) De regering verwacht dat de eeg vrij DEN HAAG - Het kabinet verwacht dat de prijzen van aardappe- fiei akk^,^a/ ten van enkele invoerbeperkingen voor len, groenten en fruit geleidelijk aan zullen dalen en over enige tijd voedseiprodukten uit niet-Europese een niveau zullen bereiken dat niet veel hoger ligt dan de prijzen landen. Binnen de eeg bestaan daar- van vorig jaar. Mede daarom voelt de regering er niets voor nu te "f™ Dafüyf'zefdat die'wel"ïunnen komen met maximumprijzen. Premier Den Uyl maakte dit vrijdag worden overwonnen van der stee heeft op zijn wekelijkse persconferentie bekend. Minister Van der Stee hS (landbouw en visserij) heeft het kabinet op de hoogte gesteld van bijvoorbeeld de import van witte bonen de ontwikkeling van de prijzen in de landbouwsector. BEIROET (RTR) - Twee Palestijnse artsen, die werkzaam waren in het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Tall Al- Zaatar, hebben donderdag rechtse Li- banezen ervan beschuldigd 60 van hun verplegers en verpleegsters te hebben nadat het kamp door rechtse troepen was ingenomen. De chef-vertegenwoordiger van het in ternationale Rode Kruis in de Jean Hoe- fliger, zei later te weten dat ten minste 10 verplegers waren gedood en dat de vijftig anderen waren verdwenen. In Beiroet zijn vrijdagochtend talrijke christenen ontvoerd In het westelijke deel waar over het algemeen linkse groeperingen en Palestijnen het voor het zeggen hebben. Syrië heeft vrijdagavond ontkend dat het zijn grens met Libanon zou hebben gesloten. Een Syrische functionaris zei dat er wel bepaalde maatregelen waren genomen, waardoor reizigers tevoren bij de Syrische of de Libanese autoriteiten Foto; na de val van Tall Al Zataar na men de christen rond 6000 mensen ge vangen. meest burgers, die vrijwel me teen werden vrijgelaten. Het Rode Kruis zal vandaag een bezoek brengen aan de Palestijnen die nog gevangen worden gehouden. De Rode- Kruisploegen die donderdag 1 000 men sen uit het kamp evacueerden, troffen daar vnjdag geen gewonden meer aan. Den Uyl bevestigde dat de regering binnenkort met de vakbeweging over de groenteprijzen zal gaan praten. Mi nister Boersma (sociale zaken) had dit al eerder aangekondigd. De FNV wil weer opnieuw onderhandelen over de (Van onze correspondent) LEEUWARDEN - De kaasprijs aan de Leeuwarder zuivelbeurs ging vrijdag opnieuw omhoog na de stijging van de vorige week en verwacht wordt dat er volgende week opnieuw een prijsstij- ging te noteren zal zijn. De officile note ring voor kaas liep met 10 cent op. De zogenaamde plussen, die een week eerder al met 5 cent gestegen waren, handhaafden zich boven de notering zodat de prijs van 14-daagse Goudse kaas die volgende week wordt afgele verd door de zuivelfabrieken f 4.95 zal bedragen Dat is 20 cent meer dan enige weken geleden. Het betreft dan Goudse van 10 en 12 kilo. De verhoging van de kaasprijzen vloeit voort uit de stijging van de EEG- -interventieprijzen voor zuivelproduk- ten boter en melkpoeder) in de loop van september. De prijsstijging is niet een gevolg van de droogte, want de melk- produktie in West-Europa heeft daar van in het algemeen nog weinig invloed ondervonden lonen als het prijspeil veel meer stijgt dan de regering heeft voorzien. Dat het gesprek tussen FNV en kabinet er komt, moet niet worden gezien als een erken ning van dit automatisme. Vooral mi nister Boersma heeft voorlopig de no dige vraagtekens gezet bij deze koppe ling. Begroting Voor het eerst in enkele weken heeft de ministerraad vrijdag in het Catshuls weer vrijwel voltallig vergaderd. Alleen minister Van Agt (justitie en vice- premier) is nog op vakantie. Vorige week nog was ook premier Den Uyl in het buitenland en werd de raad voorge zeten door de onbekendste minister uit Het invoeren van maximumprijzen zou dit kabinet: wetenschapsminister Trip. volgens Den Uyl afremmend kunnen - werken op de geconstateerde daling van de veilingprijzen. Hij wees erop dat het huidige systeem absoluut niet bestaat uit vrije pnjzen. „Wij hebben ai een uit gebreid stelsel van prijsafspraken, die onder andere door de economische con troledienst in de gaten worden gehou den" aldus de minister-president. De regering heeft zich op de eerste vol tallige dag vooral beziggehouden met het afronden van de begrotingsbespre kingen. Men hoopt die begrotingen aanstaande maandag op papier rond te hebben. De besprekingen verliepen zo vlot, dat de aanvankelijk geplande extra-vergadering van vandaag kon worden afgezegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Werklozen die aan de van niet reële eisen op de ar- fen tegen het oneigenlijk gebruik v de sociale wetten. Vrijdag ging de mi nisterraad akkoord met enkele wet- beidsbureau's aangeboden „passende sontwerpen van staatssecretaris Mer- arbeid" afwijzen, moeten geen uitke ring meer krijgen. Dit is een van de tens (sociale zaken), zo maakte de minister-president tijdens een onder- RESULTATEN AKKERBOUW STERK WISSELEND her too In Paleis Het Loo keert oude luister te rug. Letterkundige Kroniek. Schru- versavond in Kunstenaarscentrum communiceer Het Parijse centrum Beaubourg: Com municeer of ik schiet; Schaken, dam men. bridge, hengelrubriek. INZAAI GRAS DOOR DE DROOGTE ZONDER RESULTAAT GOES - De situatie in de veeh ouderij in Zeeland is uiterst zor gelijk. In juli zag het er met de voorziening van veevoer al somber uit en dat beeld is in de loop van augustus alleen maar verslechterd. Dat kan tot gevolg hebben dat veehouders ook in de komende maanden vee moe ten opruimen, waardoor hun inkomenspositie verder achte ruit gaat. In de akkerbouwsec tor in Zeeland is de toestand van bedrijf tot bedrijf sterk wis selend. De oogst van graan en graszaad is erg meegevallen. De akkerbouwers moeten echter veruit het grootste deel van hun inkomen halen uit de aardappe len. Op vochthoudende gron den kan die oogst meevallen, maar op verdrogende grond is de opbrengst zeer gering en is de houdbaarheid van de produk- ten slecht. Zo schetst dc voorzitter van de Zeeuwse gewestelijke raad van het Landbouwschap, de heer G. J. de Jager, de toestand van dit moment in dc land bouw. Volgens zijn inlichtingen zijn er bedrijven die 35 ton aardappelen van ccn hectare halen en dat is dan redelijk. Die bedrijven zijn echter uitzonderin gen. Er zijn er ook met een aardappe lopbrengst van 10 tot 15 ton per hecta re. „Over de akkerbouw kun je in het algemeen geen klaaglied zingen. Maar de situatie is zeer wisselend en boeren hebben niets aan gemiddelden." aldus de heer De Jager. Klaaglied Dat klaaglied kan wel worden gezongen over de veehouderij. De voorzitter van de gewestelijke raad. „De akkerbouw wil wel hulp bieden aan de veehouderij door ruwvoer te verbouwen, maar men slaagt daar eenvoudig niet in Er is op zo'n 300 hectare raaigras gezaaid, maar het komt niel op zolang er geen regen valt De heer De Jager vreest dat bij een aantal bedrijven op de veestapel moet worden gesnoeid. „De veestapels zijn opeen bepaalde manier opgebouwd en daar verandering in brengen is slecht voor de inkomenspositie van de boer Veelal zal men m het volgend voorjaar weer vee willen kopen en dat zal dan duur zijn." aldus de heer De Jager .De toestand in de veehoudenj is vele malen slechter dan in de akkerbouw, in de to taliteit gezien althans." Precieze schattingen over de resultaten van de landbouw zijn op dit moment nog met te maken Het hangt van het weer af of er verbete ring komt in de ruwvoervoorzienmg. de produktie van melk. groenten, fruit en vlees en de oogst van aardappelen en suikerbieten. De heer De Jager. „Er is nog enig voordeel van de twijfel Moge lijk kunnen we veel bietenloof van het land krijgen En voor de andere gewas maatregelen die de regering gaat tref- breking van het kabinetsberaad be- -i- kend. Naast het wetsontwerp dat het boven beschreven weigeren van passend werk onaantrekkelijker zal maken, komen er voorts wetsontwerpen waarmee: De mogelijkheden tot het terugvor deren van ten onrechte of te veel be taalde uitkeringen worden verruimd: een grens wordt gesteld aan de pe riode waarin gedeeltelijke werklozen een uitkering kunnen ontvangen; de hoogte van de ziekengelduitke ring aan gepensioneerden wordt be perkt. Bovendien gaat het kabinet via een Al gemene Maatregel van Bestuur paal en perk stellen aan de werkloosheidsuitke ringen aan werknemers die in bepaalde delen van het jaar regelmatig bij de zelfde werkgever werkzaam zijn, maar die strikt genomen niet vallen onder de definitie van seizoenarbeider Als voor beelden hiervan noemde Den Uyl de pi loten die niet een vol jaar werken en ook instellingen die van tijd tot tijd bij topd rukte steeds dezelfde administratieve krachten aantrekken en deze mensen telkens na afloop ontslaan zodat deze geregeld zonder werk zijn Over het effect van deze maatregelen, die pas over geruime tijd in werking zullen treden zei Den Uyl: „Wij moeten er geen wonderen van verwachten". De vier wetsontwerpen en de Algemene Maatregel van Bestuur zijn opgesteld naar aanleiding van het rapport van de Sociale Verzekeringsraad naar het on eigenlijk gebruik van de sociale voor zieningen. Van de regelingen, die minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft vastgesteld om de door de droogte ge troffen landbouw te steunen, is in Zee land tot nu toe weinig gebruik gemaakt. De minister heeft bepaald dat boeren, die raaigras verbouwen een garantie van 300 per hectare krijgen als het ge was niet of slecht opkomt. Volgens de gegevens van de secretaris van de ge westelijke raad van het Landbouw schap. de heer W. Goeman, waren er vrijdag 13 augustus circa 190 aanvragen voor de garantieregeling met een to taaloppervlakte van 800 hectare. „Dat is voor de hele provincie gerekend niet veel. Normaal zou zijn als het om een paar duizend hectare ging," aldus de heer Goeman. Hij verklaart de terug- I Slot zie pagina 8 kolom JJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1