NIEUW VOORSTEL KABINET: LAGERE WERKGEVERSPREMIES PZC Minister Westerterp overhandigt commissaris Oosterschelde-brief PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rellen in Johannesburg naar andere 'zwarte' voorsteden overgeslagen Zo mogelijk uitstel btw-verhoging tot januari Marsfoto's Viking BOMMEN IN BELFAST APPLA US VAN DE STATENLEDEN Drugbrug pagina 9 219e jaargang no. 144 Zaterdag 19 juni 1976 vandaag laatste dag braderie Middelburg met o.a. Passar Malan, poppentheater, 2 looporkesten, demonstraties etc. ruim 170 deelnemers. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet is vrijdagmiddag bij de Stichting van de Arbeid met een nieuw pakket op tafel gekomen. „Wij willen alles proberen om een overeenstemming over het arbeidsvoorwaardenbe leid voor de tweede helft van dit jaar mogelijk te maken", zei minister Boersma. Vorige week vrijdag wilde het kabinet niet verder gaan dan 20 gulden per maand bruto voor iedere werknemer plus een verlaging van de ziekenfondspremie voor zowel werknemers als werkgevers met een half procent. Nu stelt het kabinet voor een verlaging van de ziekenfondspremie voor werkgever en werknemer met 0,6 pet, een verlaging van de werkgeverspremie voor de algemene wet bijzondere ziektekosten met 0,4 tot 0,6 pet en een verlaging van de werkgeverspremie kinderbijslagwet loontrekkenden met 0,2 pet. „Indien het een belangrijk sluitstuk maand bruto voor iedereen vond de mi- maand. Daarmee wordt alleen gedacht vormt voor overeenstemming, wil het nister wat mager. Bovendien meent het in geldillusie. doch het kabinet is uit op kabinet overwegen de Tweede Kamer kabinet, dat het totale werkgeversvoor- handhaving van de koopkracht voor de voor te stellen de invoering van de stel een denivellerend effect heeft. man met het gemiddelde inkomen. Wij btw-verhoging van 16 naar 18 pet van 1 p hebben becijferd, dat dit met ons oktober te verschuiven naar 1 januari liCKen meester nieuwe voorstel het geval is", aldus de 1977", zei minister Boersma. Hij benad- Het weekeinde zal door een heel leger minister, die zei met spanning de bere- rukte, dat hieraan door het kabinet de Van rekenmeesters worden gebruikt keningen te zullen afwachten, voorwaarde was verbonden, dat minis- om ane gedane voorstellen te bereke- In de looP van de komende maandag nen en met elkaar in verband te bren- zullen de werkgeversorganisaties en de gen. „Het aanbod van het kabinet nu vakbeweging de berekeningen en alter- houdt in een bruto bedrag van 30 gul- natieven op tafel hebben. „Dan zullen den per maand voor iedereen. Dit be- we intern alle mogelijkheden met elkaar sparen de werkgevers op hun premies moeten gaan vergelijken en bekijken en kunnen het daardoor doorgeven aan welk punt onze wens van 55 gulden de werknemers", aldus de min ister, dit niet kon zeggen, hoe alles netto zoi gaan uitwerken. „Ik begrijp, dat er door iedereen ge dacht wordt aan de vraag: wat levert het ter Duisenberg van financin het daar door optredende extra begrotingste kort van 200 tot 250 miljoen gulden nog ergens zou kunnen vinden. „Dit tekort mag dan echter niet ten laste komen van de collectieve voorzieningen", al dus de minister. Komen vakbeweging en werkgevers niet tot een akkoord, dan vervalt het totale kabinetsaanbod. Het kabinet had wel enkele bezwaren netto per maand voor de gemiddelde werknemer het dichtst benadert. Mis schien is er nog hier en daar wat te res taureren", aldus FNV-voorzitter Wim Kok. JOHANNESBURG - Zwarte Afrikaanse demonstraten gooien stenen naar de politie in de buurt van Alexandra, een stads deel waarin de exclusieve zwarte wijken van Johannesburg liggen. Dit gebeurde vriidaa cm de derde don rot de nnitnnd Winden der verandering §R uim vijftien jaar golfden - in februari 1960 - bezocht de toenmalige Britse premier Harold Macrnlllan Zuid- Afrika, bij welke gelegenheid hij een toespraak hJeld tot de belde huizen van het Zuldafrikaan.se parlement. Titel van de toespraak: "Winds of Change", de winden der ver andering. E>e Britse eerste minister hield van deze beeldspraak, zoaln later zou blijken. Toen namelijk in 1966 het eerste deel van zijn omvangrijke me moires verscheen heette dat eveneens "Winds of change' zij hebben In deze eeuw de wereld als nimmer tevoren In de historie der mensheid beïnvloed, al dus de thematiek van Macrnlllan. In zijn Zuidafrikaanse rede waarschuwde hij de parlementsleden de tekenen des tijds te verstaan en acht te geven op de "winden der verandering'. Zijn betoog kwam er op neer. dat het merkwaar dige verschijnsel dat men 'de blanke beschaving' noemt. aJlecn kan worden behouden als men de vruchten van die civilisatie zonder terughoudendheid deelt met de in dit opzicht minder be deelden. Dat lokte een uitvoerig ant woord uit van de toenmalige Zuidafri kaanse premier dr. H. F Verwoerd, een antwoord waarvan vooral de laatste opmerking bijzonder opvallend was: „Mag u in Groob-Brittanje minder pro- bleme vind as die waarmee ons, onge lukkig. hier te doen kry.". Een maand later deed zich het eerste probleem van deze aard -voor de gebeurtenissen In Sharpeville op 21 maart 1960. negen zestig doden en hondertltachUg ge wonden. net Kaoine'.. nau wei enseie aezwaren aaentworataande vraag: wat levert het kok. n/-v *-1*^ ryrTvnr* T7XTT TZ-rrrrrnfTn i v rv tegen het werkgeversplan om 0,7 pet mepermaandop.ofwatkosthetmeper Dinsdagochtend in alle vroegte zullen /•'f 1 fd I S/V If V M1 I 1 T H H f\ van de wao-premie van de werknemers werkeevers. vakhewpHn? f-n dP k.ihi- T li T VJ f Vil n de wao-premie van de werknemers af te nemen en over te hevelen naar het werkgeversaandeel. „Hieraan zijn loon kostenstijgingen verbonden en het ka binet wil beslist niet verder gaan dan 9,2 petover 1976", aldus minister Boersma. De minister zei, dat het kabinet dit werkgeversvoorstel beslist nog niet van tafel had geveegd. De daarboven door de werkgevers geboden 10 gulden per funest Streekvervoe funest. PAGINA 3 exodus !De grote uitt Libanon Is bi PAGINA 4 sow eto Opinie en achtergrond: Soweto, de lont I in het kruitvat van de Zuidafrikaanse apartheid. D« werkgevers, vakbeweging en de kabi netsdelegatie elkaar opnieuw ontmoe ten voor het afrondende gesprek. In de loop van dinsdagmiddag moet minister Boersma de Tweede Kamer verslag uitbrengen van het resultaat. „Het ka binet is er alles aan gelegen om tot overeenstemming te komen", aldus BELFAST OLTPI) - In het noorden van Belfast is vrijdag een bom zes meter hoge schutting eenooid naar „mijter Boers'ml Moóhïdlt nieThët een roms-kalhoitek cafe dat al vonr de ,.eval he, kab|ne, p„ju„ e ernte was opgrond van de loonweteen toonmaat- Volgens de politie is daarbij een per- regel moeten gaan nemen. „Valt die soon omgekomen en zijn er 36 gewond, maatregel na volgende week vrijdag. Ongeveer terzelfdertijd ontploften als de Tweede Kamer met vakantie is twee bommen in twee winkels in het gegaan, dan zal de Kamer van vakantie centrum van de stad. terug moeten komen", zei de minister. spanje Spanje gelooft niet zo sterk in het demodratie-model van de regering Arias l| Navarro. PAGINA 6 druk De staten rijn niet van plan in Den Haag 'druk" uit te oefenen om Smit en Bolnes te redden. PAGINA 7 tevreden ZATERDAG PAGINA 17 wethouder ambassadeur 'De ambassadeur wacht af. gesprek met Kingdon Gould, Amerikaans am- bassadeur in Nederland. vikingen soigneur sal santen Sal Santhen's nieuwe verhalen in de letterkundige kroniek van Hans War- hawk Tenorist Coleman Hawkins blijft i boelen, een stukje jazz. Voorts. sehaken-dammen-bridge. PASADENA (CALIFORNIE) - Op een persconferentie in Pasadena zijn vrijdag de eerste foto's getoond die de Viking-1 van de planeet Mars heeft genomen. Er ligt een helder ivaas over dat veel van de details op de opper vlakte onzichtbaar maakt. De geleerden vermoeden dat dit waas duidt op een buitengewoon dunne wolkenlaag en dat het al eerder is waargenomen. De Viking-1 komt vanmiddag in een baan om Mars, waar het landingsdeel op 4 juli op het noordelijk halfrond van de planeet terecht moet komen. De nu getoonde foto's zijn genomen op een afstand van ongeveer 540.000 km. Er zijn ijsvelden en mogelijk mist bij de zuidpool van de planeet op te zien. Het is er nu winter in het zuiden en zomer in het noorden. Volgens de eerste melingen blijkt, zoals verwacht, dat de atmosfeer buiten gewoon weinig waterdamp bevat. De pijlen op de foto geven de noord en zuidpool aan. Aan de onderkant is de door inslag veroorzaakte krater Hellas te zien, die een doorsnee heefl van 1900 kilometer. De lichte, onregelmatige vorm daarboven is waar schijnlijk bevroren koolzuurgas. Zie ook pagina 19. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De spanning in Zuid-Afrika stijgt nu de bloe dige rellen, die tot dusver aan ten minste 97 mensen het leven hebben gekost, van Soweto zijn overgeslagen naar een tiental voorsteden van Johannesburg waar uitsluitend zwarte Afrikanen wonen. Terwijl uit vele delen van de wereld hevige protesten worden gehoord tegen het optreden van de Zuidafrikaanse politie, maakte premier Vorster vrijdag bekend dat de regering vastbesloten is tot elke prijs recht en orde te bandhaven. „De onrust is geen spontane actie maar was van tevoren beraamd om de tegenstelling tussen blank en zwart te verscherpen", zo verklaarde Vorster. DEN UYL LAAKT „AFSCHUWELIJKE GEBEURTENISSEN ZUID-AFRIKA" De veiligheidsraad zal vrijdag om 21.00 uur plaatselijke tijd (zaterdag 0.200 uur onze tijd) op verzoek van de Afrikaanse leden (Benin, Libië en Tanzania) bij eenkomen. Hij zal 'maatregelen tegen Afrikanen in Soweto en elders in Zuid-Afrika bespreken'. Dit is offi cieel op het hoofdkwartier van de VN bekendgemaakt. De opstandelingen trekken plunderend dooi hun wijken en steken kantoren, overheidsgebouwen en winkels in brand. De onlusten waren vrijdag het felst in de zwarte wijk Alexandra, waar de politie het vuur opende op de duizen den negers. Daar zouden 20 doden zijn gevallen. In zijn rede zei Vorster dat de politie tot nu toe de toestand meester was. Hij heeft de politie opdracht gegeven om have en goed te beschermen. „Zij zal daarbij r.iet aarzelen allemogclijkheden te gebruiken waarover zij beschikt", al dus Vorster. Hij zei niet van plan te zijn om zijn reis naar West-Duitsland waar hij besprekingen zal hebben met Ame- rika's minister van buitenlandse zaken Kissinger, uit te stellen. Verboden Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse rege ring alle openbare bijeenkomsten, sportwedstrijden uitgezonderd, verbo den. Het verbod geldt volgens de minis ter van justitie tot eind deze maand. Het vormen van groepen is verboden. De onderwijsinstellingen die bij de rel len betrokken zijn, zullen voor onbe paalde tijd gesloten blijven. Daarbij zijn de negeruniversiteit van Zoeloeland aan de kust van Natal), waar studenten vrijdag gebouwen in brand staken en talrijke scholen in de randgemeenten van Johannesburg. Volgens de politie is een poging van studenten om de neger universiteit van Pietersburg, 320 km ten noorden van Johannesburg nog in brand te steken, verijdeld. Soweto. waar de opstand woensdag be gon. is hermetisch van de blanke bui tenwereld afgesloten. Bijna alle over heidsgebouwen in deze voorstad van Johannesburg waar ongeveer een mil joen negers wonen, zijn in brand gesto ken door de opstandelingen. De politie heeft wegversperringen opge richt op de wegen die naar de roerige steden leiden. Journalisten mogen er niet komen. In de voorname wijk Sandton in Johan nesburg heeft de blanke bevolking zelf een burgerwacht gemobiliseerd nadat auto's van blanken door negers met ste nen waren bekogeld. Alarm Het hoofd van de politie. Jan Visser, riep de blanken op hun kalmte te bewaren. ,Jk heb van mijn superieuren het groene licht gekregen om hard op te treden waar dat nodig is", zei hij. Visser ver klaarde verder dat eenheden van leger en marine en van de territoriale reserve in staat van alarm zijn gebracht 5Afschuwelijk Premier Den Uyl zei vrijdag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad ge schokt te zijn door de „afschuwelijke" gebeurtenissen in Zuid-Afrika. „In zijn veroordeling van het anti- apartheidsbeleid wees hij erop, dat het kabinet altijd al dit beleid heeft ver oordeeld, een beleid, zo zei de premier, dat onvermijdelijk tot ernstige span ningen aanleiding zou kunnen geven. Uit de recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika blijkt naar zijn mening, eens te meer dat als het apartheidsbe- leid niet wordt beëindigd dit tot een catastrofe zal leiden. Het tweede kamerlid Van der Spek heeft vrijdag de regering gevraagd het cultu reel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika op te zeggen. Vrijdagavond is het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag beklad met pamfletten tegen de apartheid en onge veer twintig hakenkruisen. De politie heeft vier mensen aangehouden, die mogelijk iets met de zaak uitstaand hebben- In Genêve heeft de Wereldraad van Kerken haar lidkerken opgeroepen tot acties om druk op de Zuidafrikaanse re gering te oefenen. In New York heeft de voorzitter van de Slot zie pagina 3 kolom 5) "eze week heeft zich opnieuw zulk een probleem voorgedaan, dit maal in de uitgestrekte Bantoestad Soweto. Ook nu doden, ook nu gewonden. ..Een georganiseerde opstand" heeft minister-president Vorster laten weten. Dat kan best zijn. Maar dan wel een opstand die behoort tot het onvermijde lijke mechanisme, dat de apartheid spolitiek van Zuid-Afrika zelf op gang heeft gebracht. Die politiek en haar gevolgen kunnen globaal in vijf punten worden samengevat In de eerste plaats de demografische situatie: de zwarte bevolking m de blanke gebie den - in het bijzonder in de stedelijke agglomeraties - neemt sterker toe dan de blanke groep, mede onder invloed van de blijvende vraag naar zwarte ar beid in de blanke industrie. Ten tweede de sociale verschillen: de ver stedelijkte ban toegreep heeft een aan zienlijk lagere levensstandaard dan de blanke, terwijl zijn opleidingsniveau eveneens lager ligt Ten derde: de getto-situatie. De apartheidswetgeving trekt diepe scheidslijnen, de bantoe werkers in de blanke gebieden wonen in feite in een getto, zodat een werke lijke communicatie tussen blank en zwart uitgesloten is. Ten vierde: het bewustwordingsproces. Er wordt ge poogd orn onderwijs en opleiding van de bantoe te verbeteren, maar daar mee wordt tevens het bewustwor dingsproces onder de Jonge generatie bevorderd: de rellen in Soweto zijn er een voorbeeld van. Bovendien wordt dit proces in het bijzonder bevorderd door ontwikkelingen in andere Afri kaanse landen. Ten vijfde: de 'seculari satie' van het stamverband. De apar theidswetgeving gaat nog altijd uit van de oude stamverbanden, een systeem dat op het platteland opgaat, maar dat in de industriële maatschappij van de steden het niet meer doet: de verstede lijkte bantoe is van zijn oude stamver band losgeraakt, een ontwikkeling die vergelijkbaar is met de secularisatie ln Europa. An deze opsomming is de wind der verandering dan ook duidelijk hoor baar. Deze vijf punten lelden tot de onvermijdelijke conclusie dat de hui dige economische en demografische ontwikkeling in Zuid-Afrika een geheel ander patroon laat zien dan datgene wat aanvankelijk met de apartheidspo litiek werd nagestreefd. Men wenste destijds elke bevolkingsgroep in Zuid-Afrika een eigen - aan het eigen volkskarakter aangepaste - ontwikke ling te laten meemaken: de politiek der gescheiden ontwikkeling. In feite ech ter is een opstandig zwart arbeider sproletariaat ontstaan temidden van blanke gebieden, een situatie die in de toekomst een geheel eigen dynamiek zal ontwLkkelen. „Mag u minder pro- bleme vind as waarmee ons. ongeluk kig, hier te doen kry"' zei Verwoerd tot Macmillan in 1969: een profetisch woord, maar een woord dat vermoede lijk anders zal uitkomen dan toen Ver- woerd meende te kunnen voorzien. „VERTROUWEN IN BLIJVENDE SAMENWERKING" MIDDELBURG - Minister T. Westerterp van verkeer en wa terstaat heeft Zeelandscom missaris der koningin dr. C. Boertien vrijdag persoonlijk de brief overhandigd, waarin het provinciaal bestuur de beslis sing van de regering over de Oosterschelde - bouw van de pijlerdam - wordt meegedeeld. Hij deed dat tijdens een schor sing van de vergadering van provinciale staten onder ap plaus van de statenleden. De bewindsman was daartoe speciaal per helikopter naar Zeeland gekomen, vergezeld van ir. W. Tops, de directeur-generaal van rijkwaterstaat. Hij landde rond kwart voor één bij de sporthal aan de Middelburgse Sport- .laan en werd er begroet door commis saris dr. Boertien. die de leiding van de statenvergadering voor dat doel tijde lijk had overgedragen aan tweede waarnemend-commissaris der konin gin gedeputeerde J. van den Bos. om dat gedeputeerde A. J. Kaland - waarnemend-commissaris - op dat moment juist aan het woord was. In zijn toespraakje bij de aanbieding van het rapport tijdens de bijeenkomst met de statenleden betoogde minister Westerterp, dat hij de regeringsbeslis sing 'met een zekere trots' aan het pro vinciaal bestuur kwam meedelen. De bewindsman benadrukte, dat met de beslissing tot de bouw van de pijler- dam de regering gevolg heeft gegeven 'aan het beginselbesluit van november 1974. omdat zij het met extra middelen een combinatie is te bereiken van vei ligheid voor Zeeland en behoud van het natuurgebied." Met het ooe od de statenmotie van mei - waarin op een snelle beslissing inzake de pijlerdam werd aangedrongen - veronderstelde de minister, dat deze oplossing voor Zeeland aanvaardbaar is. Westerterp: .„Aan de jarenlange onze kerheid rond de Oosterschelde is nu een eind gekomen. Ik vertrouw ook voor de toekomst op een blijvende sa menwerking met het provinciaal be stuur bij de bouw van wat het grootste Nederlandse waterbouwproject van deze eeuw zal zijn." De minister wees er g.s. en de statenleden op, dat de re gering vóór haar beslissing de drie al ternatieven: volledige afsluiting, een half afgesloten Oosterschelde en dijks- verhoging heeft geëvalueerd. Niet goedkoopste De minister: „Op basis van het nadere rapport van provinciale waterstaat heeft de regering ook dijksverhogïng bekeken en van de hand gc-wezen. om dat de verhoging niet voor 1994 klaar zou kunnen zijn. Het zou ook niet de goedkoopste oplossing zijn, zoals wel is gesuggereerd. Het kost 1 miljard méér dan een totale afsluiting van de Oosterschelde." Nadat de bewindsman onder applaus van de statenleden zijn brief en ae bij behorende rapporten van rijkswater- (Slol zie pagina 7 kolom 4) Va, an Zuidafrikaanse zijde wordt bij herhaling gewezen op het succes van de politiek der gescheiden ontwikke ling, zoals dat onder meer zou blijken uit de vestiging van de thuislanden. Met name Transkei is het parade paard: het ligt in de bedoeling dat het dit jaar onafhankelijkheid zal verkrij gen. Deze week was de minister van justitie uit Transkei - George Mantan- zima - in Nederland om met het oog op de naderende onafhankelijkheid in formele besprekingen te voeren. We hebben deze minister eens ontmoet in Umtata. de hoofdstad van Transkei, een ontmoeting waarvan de herinne ring ons scherp is bijgebleven. Hij (Slot zie pagina 3 kolom 1}

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1