NCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAELI'S SLAAGS MET BEVOLKING PZC In Zeeland laatste tijd meer dan zestig auto's van de weg gehaald Twijfel over echtheid Lockheed- functionaris Negen doden in Noord-Ierland de krant van zeeland Nog geen akkoord Europese verkiezingen ^0 Arabieren op westelijke oever Jordaan vragen tussenkomst VN Meisje (17) doodgeschoten SPORT Protestmars om Ganges- water in Bangla Desj In Europa 1,3 min werkloze gastarbeiders Paviljoen sanatorium uitgebrand 219e jaargang no. 116 Maandag 17 mei 1976 (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het is zondag in Nabloes tot ernstige onlusten gekomen tussen het Isralische leger en demonstrerende scholie ren. Daarbij is een 17-jarig meisje van de vooraanstaande Naulsi-familie door Israëüsche militairen doodgeschoten. De mi litaire gouverneur heeft de familie zijn spijt betuigd over het in- denten' hebben "voorgedaan. cident, te meer daar het meisje niet aan de demonstraties deel nam. kels te openen. Onder deze dwangom- standigheden - er waren een aantal ac tivisten uit voorzorg alweer in admini stratieve hechtenis genomen, vooraf - kon een Israëlische regeringswoord voerder meedelen dat er op de westoe ver zich zaterdag 'slechts kleine inci- De explosie kwam echter zondag. Op nieuw sloten winkeliers hun winkels in Nabloes en jongeren gingen nu wel in grote getale de straat op met de be kende gevolgen. Zij werd volgens een legerwoord- voerder door een kogel getroffen toen Israëlische militairen een groep scho lieren achtervolgde, en op onver klaarbare wijze een schot viel in het huis waar het meisje verbleef. De begrafenis heeft zondagmiddag plaatsgevonden en werd bijgewoond door honderden inwoners, onder wie de burgemeester van Nabloes en veel notabelen. Na het incident werd in Nabloes beslo ten tot een algemene staking van een dag. Woordvoerders van de gemeenteraad van Nabloes, de kamer van koophan del en plaatselijke vrouwenorganisa ties hebben meegedeeld dat zij de Ver- .PAGINA 2 pleidooi Borsels raadslid pleit voor snelle de mocratisering van de havenschaps structuur. PAGINA 3 demonstratie De begrafenis van Ubike Meinhof ln Berlijn groeit uit tot een bittere de monstratie tegen de Duitse justitie. mondpraterij cannes Groots programma voor het. filmfesti val van Cannes en voorts radio- en tv- strips. stuntwerk Géén stuntwerk van Roda ii terdamse kuip. geluk Ajax wint niet zonder geluk in Eindho- •n Twente speelt hetzelfde klaar tegen Telstar. come back De atleet Piet Vonck werkt aan een ir drukwekkende come-back. hoog beterschap Het bestuur v beterschap. PAGINA 16 de dambond belooft matje Matje Dohmen wint de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. enigde Naties telegrafisch zullen vra gen om legering van een internaionale strijdmacht op de westelijke Jordaan- oever. Israëls minister van buitenlandse za ken Allon verklaarde juist zondag dat zijn land geen speciale afgezant van de V.N zal toelaten naar aanleiding van de Egyptische klacht bij de veilig heidsraad. De onlusten in Nabloes van zondag waren de ernstigste sinds ongeveer twee maanden, tijdens de grote golf van onlusten op de westelijke Jor- daanoever. Het straatbeeld was weer hetzelfde: jongeren die stenen gooien naar Israëlische soldaten, barricades, brandende banden en achtervolging door de nauwe straatjes van de bin nenstad van Nabloes. .Het is ook zaterdag onrustig geweest in Nabloes, al zijn de manifestaties ter gelegenheid van Israëls 28e verjaardag - volgens de christelijke kalender valt die dag op 15 mei - binnen de perken gebleven. De Israëli's hadden grote troepenversterkingen naar de westoe ver gestuurd en uit voorzorg in delen van Nabloes en Jenin een uitgaansver bod afgekondigd. Bovendien werdc-n de winkeliers, die gehoor gaven aan een stakingsoproep van de PLO, gedwongen om hun win- NEW DELHI (UPI/RTR) - Met een held uit de vrijheidsbeweging van Bangla desh aan het hoofd zijn zondag 4.000 mensen naar de grens met India ge wandeld om vreedzaam te protesteren legen de wijze waarop India zich het water van de rivier de Ganges toeëi- gent. Geleid door de ruim vijfennegentigja- rige Maoela Abdoel Hamid Bhasjani - de eerste notabel die pleitte voor een onafhankelijk Bangladeq toen het land nog OostrPakistan was - trokken de betogers naar een punt negen kilo meter ten oosten van de grens met In dia. De grens zal niet worden over schreden. De organisatoren zeiden dat de stoet vandaag, na zijn laatste maal tijd in Sjibganj, naar huis zou terugke ren. Zij vertelden ook dat aan gene zijde van de grens Indische parate troepen zichtbaar waren om 'n grens overschrijding te verhinderen. EEG-MINISTEROVERLEG LUXEMBURG (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken der negen EEG- landen, die vrijdag en zaterdag in een Luxemburgs kasteeltje informeel overleg hebben gepleegd, zijn er opnieuw niet in geslaagd een oplossing te vinden voor het probleem van de rechtstreekse verkiezing van de leden van het Europese par lement. Minister Van der Stoel verklaarde we liswaar „Iets minder pessimistisch" naar Nederland terug te keren dan hij er was vertrokken, maar dat er abso luut geen zekerheid is dat de ministers er uit zullen komen. Indien het volgende gesprek, op 1 juni. tot overeenstemming zou leiden kan de oorspronkelijk voor Europese ver kiezingen voorziene datum van mei 1978 worden gehandhaafd Hinderpaal De grootste hinderpaal voor het vin den van ccn oplossing voor het pro bleem van de Europese verkiezingen is. aldus minister Van der Stoel, dat Frankrijk blijft vasthouden van hetzij evenredige vertegenwoordiging, hetzij handhaving van het huidige aantal ze tels van 198 en de huidige zetelverde ling. De Franse opvattingen stuiten op na genoeg onoverkomelijke bezwaren van Engeland omdat in beide gevallen Schotland en Wales in vergelijking met bijvoorbeeld Denemarken en Ierland een volkomen onvoldoende aantal ze tels zouden krijgen. Wel hebben de ministers overeen stemming bereikt over de manier waarop het rapport van de Belgische premier Leo Tindemans over de tegen 1980 te vormen Europese Unie verder zal worden besproken. De ministers zullen vrijwel maande lijks bijeen komen om het rapport hoofdstuk voor hoofdstuk te bespre ken. NABLOES - De vlag van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wappert hier boven de begrafenisstoet van Lena Hassan Nablusi, die dit weekeinde tij dens ongeregeldheden in Nabloes door een Israëlische kogel om het leven kwam. DRS. GEERKENS (NCW) OVERLEDEN DEN HAAG (ANP) - Op 42-jarige leef tijd is zondag plotseling overleden drs. C. C. M. Geerkens, algemeen se cretaris van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) te Den Haag. In zijn functie was hij nauw be trokken bij het sociaal-economisch overleg in Nederland. Op 16 augustus 1960. na zijn econo miestudie in Tilburg, trad hij in dienst bij het Nederlands Katholiek Werkge versverbond, dat in 1970 met het Ver bond van Protestants-Christelijke Werkgevers samen smolt tot het NCW. Op 1 april 1972 werd de heer Geer kens algemeen secretaris GENEVE (RTR) - Meer dan 1,3 mil joen gastarbeiders zijn sinds 1973 in West-Europa zonder werk geraakt, als gevolg van de economische crisis, zo heeft het ILO(Internationaa) arbeids bureau) in Geneve berekend. De mees ten van hen zijn afkomstig uit Joegos lavië. Turkije. Griekenland. Spanje. Portugal, Noord-Afrika en Italië. Het hoogtepunt van zes miljoen gas tarbeiders in West-Europa in 1973 zal waarschijnlijk niet opnieuw worden bereikt. Het aantal gastarbeiders zal integendeel geleidelijk blijven dalen, tot het zich, eind van deze eeuw, zal stabiliseren op rond 3,5 miljoen gas tarbeiders, zo verwacht het ILO. ROHA ONDER VALSE NAAM (Van onze correspondent) WASHINGTON - Clarence H. Roha, een voormalige top- Lockheed- medewerker in West- Europa. blijkt al enkele jaren on der de valse naam „John Shaw" in Sun City. Arizona, gewoond te hebben. Het dagblad de ..Arizona Republic" heeft zondag foto's ge publiceerd van de man die zich uitgeeft als Shaw en een authen tieke foto van Roha. Volgens het blad zijn zij dezelfde persoon, iden tificeerbaar door een opvallend lit teken op de kin. Het belang van deze onthulling is dat de commlssie-Donner tijdens haar eerste bezoek aan Los Angeles, ongeveer twee weken geleden. Roha als getuige heeft gehoord. Volgens Paul C. Warnke, een van de advoca ten van het kantoor van Clark Clif ford die de commissie-Donner assis teert in de VS. stond Roha ook op de agenda van de commissie voor een onderhoud op vrijdag. 14 mei. De foto van Shaw-alias-Roha werd door de „Arizona Republic" echter genomen om twee uur op die dag. en uit andere gegevens blijkt verder dat Shaw-alias-Roha die vrijdag niet op en neer gevlogen kan hebben naar Los Angeles voor een onderhoud met de commissie- Verder vertelde Shaw eerder aan een Amerikaanse verslaggever dat hij diezelfde vrijdag, laat in de mor gen, Roha naar het vliegveld zou hebben gebracht voor een vlucht naar Los Angeles. Dit zou overeen stemmen met een uitlating van Lockheed-advocaat John W. Martin in Los Angeles, die gezegd heeft dat hij op die bewuste vrijdag door Roha werd opgebeld met de mede deling dat hij om 12 uur 's middags naar Los Angeles zou vertrekken. Martin heeft hem die dag echter niet in Los Angeles gezien. Dubbelganger Wanneer Roha inderdaad op vrijdag in Los Angeles met de commissie heeft gesproken, en wanneer de foto van Shaw inder daad een foto van Roha is, moet worden aangenomen dat er een dubbelganger van Roha zich in de Lockheed-affaire heeft aangediend. De commissie-Donner zou Roha op het spoor zijn gekomen door een brief achter te laten op het postad res in Duesseldorf, waarna de com missie door Roha telefonisch zou zijn benaderd en een afspraak kon worden gemaakt. Roha's handtekening zou onder een memorandum staan, waarin gemeld wordt dat de ruim 3 miljoen gulden aan prins Bemhard zijn uitr betaald. Dit document wordt door de commissie-Donner als een ver valsing beschouwd. Er is geen op heldering over de bron van deze vervalsing. Roha-aüas-Shaw is inmiddels ook telefonisch onbereikbaar geworden. De telefoonmaatschappij in Phoe nix heeft sinds vrijdagnacht op dracht geen inkomende gesprekken meer door te geven. GEWELDDADIG EN RAMPZALIG WEEKEINDE (Van onze correspondent) LONDEN - Noord-Ierland heeft een uiterst gewelddadig weekeinde achter de rug, dat door de autoriteiten werd omschreven als „een grote stap terug in de bestrijding van het terrorisme in de provincie". In totaal vonden negen personen de dood. Drie leden van de Noordierse politiemacht, de zoge naamde Royel Ulster Constabulary (RUC), kwamen om het leven bij een explosie in het plaatsje Belcoo op de grens tussen de republiek Ierland en Noord-Ierland. De politiemannen waren in de val ge lokt door een schietpartij vlak bij het zwaarbewaakte politiebureau van dit tot dusverre rustige grensplaatsje. Toen een patrouille van vijf agenten een onderzoek gingen instellen, nadat ze geweerschoten hadden gehoord, lie pen ze op een landmijn, die kort voor het incident geplaatst moet zijn. Het Ierse republikeinse leger (IRA) heeft nog niet zolang geleden aange kondigd acties te zullen gaan onder- nemen tegen deze overwegend protes tantse Noordierse politiemacht, omdat de IRA van mening is. dat deze poli tiemacht de rooms-kathoüeke bevol king van Ulster intimideert De Noord ierse politie speelt een steeds belang rijker rol in de bestrijding van het ter rorisme in Ulster, omdat de Britse re gering probeert minder troepen in de provincie paraat te houden. Zaterdagavond ontplofte er ook een bom in een druk bezocht café in Bel fast. Daarbij kamen twee mensen om het leven en liepen meer dan 30 café bezoekers verwondingen op. Kort voor middernacht werd een katholiek café in de gemeente Moy-Charlemont het leven kwamen en 12 werden ge lgraafschap Armagh) met machinepis- wond. tolen onder vuur genomen. Toen de klanten in paniek alle kanten uit Ongeveer tegelijkertijd liet bij vluchtten, werd een bom naar binnen VVarrenpoint, een kustpiaatsje bij de geworpen, waardoor drie mensen om Ierse grens, een politieman het leven toen de jeep waarin hij zat, met ma chinepistolen werd beschoten. PACEMAKER - Minstens twee mensen werden gedood en 20 gewond bi) een aanval op een café in het centrum van deze stad. Onder de gewonden bevon den zich drie vrouwen en een klein meisje. De aanvallers vuurden eerst met machinegeweren op het café en gooiden toen een bom naar binnen. Hier wordt een van de gewonden naar een ambulance gebracht. BIJ VERSCHILLENDE POLITIECONTROLES VANWEGE SLECHTE TECHNISCHE STAAT MIDDELBURG - In Zeeland zijn de afgelopen maanden bij politiecontroles op de tech nische toestand van auto's on geveer vijfenzestig wagens uit het verkeer en van de weg ge nomen. Een zeer hoge score haalde in dit opzicht de ge meentepolitie van Middel burg, waar dit jaar tot don derdag drieënveertig auto's werden onttrokken aan het verkeer, terwijl er in de Zeeuwse hoofdstad daarnaast nog achttien geparkeerd staande wrakken van de weg werden gehaald. Terwijl men bij de gemeente politie Middelburg spreekt van 'een zeker niet kleiner wor dend' aantal auto's in slechte staat, hebben andere politie korpsen in Zeeland uit hun controle-ervaringen de indruk, dat er minder wrakken dan enkele jaren geleden deelne men aan het verkeer. Daarbij wijst men echter ook aan, dat de automobilist 'een beetje kort op het onderhoud van z'n wagen." Afstand De politie in Middelburg liet dit jaar aan drieënveertig automobilisten na een controle weten, dat zij in hun wa gen niet verder mochten rijden. In die gevallen staat de bestuurder voor de keuze vrijwillig afstand van de wagen te doen, die daarna naar de sloop gaat of - als de toestand van de auto dat nog toelaat - reparatie te laten toe passen. Wil men dat niet, dan wordt de auto in beslag genomen en volgt een uitspraak van de officier van justitie. Tijdens een vier uur durende controle in de voor bije weken haaide de verkeersgroep van de rijkspolitie uit een aantal van driehonderdvijfenzeventig wagens twee auto's van de weg. Bij de Vlis- singse gemeentepolitie meldde men desgevraagd, dat er van de zevenhon derd gecontroleerde auto's één uit het verkeer werd genomen als gevolg van technische mankementen, eenzelfde aantal als in Goes waar 195 auto's werden gecontroleerd. Bij de verkeers groep van de rijkspolitie Zeeland ver klaarde men. dat bij controles op doorgaande wegen - het rijkspolitiege- bied in feite - veelal minder ernstige technische mankementen bij de auto's aantreft dan in de steden: daar worden auto's in 'matige conditie" nogal eens Uit de resultaten van de gerichte con troles op de technische staat van on derhoud van het wagenpark in Zeeland bleek, dat twee tot vijf procent niet volledig tot helemaal niet aan de eisen voldeed. Van de 375 door de rijkspolitie gecontroleerde auto's vertoonden er een tiental mankementen, in Goes - HORN - Als door een wonder zijn zondagmorgen 27 patiënten, veelal langdurig zieke bejaarden die waren ondergebracht in het longpaviljoen Savelberg van de Maaslandkliniek bij het sanatorium Hornerheide te Horn, van een wisse verbrandingsdood ge red. Terwijl het vuur langs het dak lekte haalden de hoofdwachten Jan Dirfcx en zijn opvolger Rob Schulpen, die bij toeval beiden op het terrein waren, binnen vijf minuten de mensen uit hek houten gebouw. Enkele ogenblikken daarna stortte het dak in. Aan het pa viljoen viel niets meer te blussen. De schade wordt geraamd op 4 miljoen. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de keuken. De zieken, allen tuberculosepatiöten, die de schok betrekkelijk goed hebben doorstaan en ook niet ernstig in paniek raakten tijdens hun evacuatie zijn vrijwel al hun bezittingen kwijtge raakt Ze hebben een plaats gevonden in de andere paviljoens. Staatssecreta ris Hendriks van volksgezondheid, ttie 's middags uit eigener beweging Hornerheide kwam, bezocht hen. Man (29) vermoordt 68-jarige vróuw ROTTERDAM (ANP) - Een moord op ook veel doorgaand verkeer - voldeden de 68-jarige Petronelia Maria Aleida er aan de 195 bekeken auto's vijf niet Thijssen-Tieman is nog geen 24 uur volledig, in Vlissingen bijvoorbeeld lag nadat de politie de vrouw zaterdag dat percentage hogen er werden in een week tijd 700 auto's gecontroleerd, waarvan er 48 niet alle technische ei sen haalden. Als veel voorkomende defecten werden (Slot zie Pagina 7 kolom 2) morgen dood aantrof in de huiskamer van haar woning in de Brederode- straat in Rotterdam/Spangen opge lost De 29-jarige glazenwasser Theo S. uit de Maasstad bekende de be jaarde vrouw met zijn handen te heb- hen gewurgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1