PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS stellen akkoorden tegen omkoperij voor pzc Vier leden van Middelburgs gezin bij ongeval Eindhoven om leven gekomen Regering blijft bij steun aan Cuba Grote speuractie naar verdachte van twee moorden PREMIER DEN UYL: GEEN DRUK OF PRINS BERNHARD UITGEOEFEND HELMO BOETIEK bereid gegevens uit te wisselen met buitenland vandaag ia ia krant Franse kritiek op generaal Haig Amerika-reis en Bilderberg-conferentie zelf afgelast hart pag. 7 219e jaargang no. 56 Zoterdag 6 maart 1976 't Voorjaar hangt in de winkel. WASHINGTON, BRUSSEL, ANKARA (UPI, AFP, RTR) De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Robert Ingersoll, heeft vrijdag voor de subcommissie van het congres voorstellen ^daan om door internationale samenwerking een eind te maken aan laakbare praktijken van het za kenleven. Een tweede voorstel houdt in dat de Verenigde Staten met andere landen bilaterale rege lingen treffen voor het uitwisselen van gegevens in omkoopzaken. Voor een subcommissie van de ge- jamenlijke commissie van huis en senaat voor economische zaken zei Ingersoll dat de Verenigde Staten de voorstellen zullen voorleggen aan de permanente commissie van de Verenigde Naties voor aultinationals, die op het ogenblik vergadert in Lima, Peru. ia de buitenlandse betrekkingen ran de Verenigde Staten is ernstige stede toegebracht door de recente onthullingen van onbewezen beschul- iizingen tegen buitenlandse functio narissen. Sommige buitenlandse rege len hebben him diepe bezorgdheid it over onthullingen, voortvloeiend het onderzoek van de senaat (in ■j- geval van Lockheed) of uit rap porten. toegeschreven aan deze onder deken, waarin de namen van hoge functionarissen genoemd zouden wor den. Deze regeringen hebben de hulp gevraagd van het ministerie van bui tenlandse zaken om de documentatie t; verkrijgen die noodzakelijk is om d? beweringen te onderzoeken", aldus Ingersoll. Hij zei dat zijn ministerie :];ijd volledig heeft samengewerkt met belanghebbende buitenlandse regerin- ran. maar niet beschikt over de docu mentatie in deze gevallen. Als deze do cumenten bestaan zijn ze in bezit van Lockheed, van de subcommissie van de senaat inzake multinationals, ran de commissie voor de beurs, verklaarde Ingersoll. Volgens Ingersoll wekken krantebe- richten de onjuiste indruk dat het ministerie van buitenlandse zaken niet 'tehulpzaam is als buitenlandse rege ringen om inlichtingen vragen in de Lockheed-zaak. Dat is volgens hem niet Licht en duisternis in twee roof overvallen: Koewacht en Oude (pagina 2); Bij een bliksemactie van de rijks politie werd in de gemeente Borsele heel wat wapentuig opge spoord én geschoten (pagina 2); Doodslag Slager krijgt zeveneneenhalf jaar gevang voor doodslag op zijn vrouw; een ander wordt voor poging tot doodslag vrijgespro ken; ongevallen met dodelijke af loop en een forse eis in 'de Vlissingse chantagezaak'; al bij al een drukke dag voor de Middel burgse rechtbank (pagina 8); Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 5, 7, 8, 9,11; Binnen- en buitenland op pa gina 3, 13 Opinie en achtergrond op pa gina 4; Sport op pagina 23 Radio en tv op pagina 24 Beurs en financiën op pagi na 25. En in de Taterdagkrant Pontenagel S-17. In de interview-serie 'In- ter' vandaag een bekend figuur in de Zak van Zuid- Beveland: Ph- Pontenagel, pastoor -van Ovezande, le raar aan het St. Willi- brordcollege te Goes en daarnaast nog vele andere functies. Ben Jansen oud-leerling ging bij zijn leraar Duits op be zoek. Pag. 18. In de rubriek 'Bewoonde wereld' heeft onze mede werker A. F. C. M. Koop man het ditmaal over een merkwaardig lid van de Britse Steenkoolraad. Stemmen uit de Kerken. Van en voor de draaitafel. Brugge-Sluis 0-19. Emile Buysse neemt een duik ïn de geschiedenis van de Damse Vaart, het kanaal van Brugge naar Sluis. Letterkundige kroniek van Hans Warren. Denfesporf Pag.21. Poppraet; schakendam men; bridge. Ingersoll beklemtoonde dat zijn ml-j nistcrie praktijken als het betalen van, steekpenningen of andere onwettige betalingen ten sterkste veroordeelt. Het voorgestelde multilaterale verdrag tegen corrupte praktijken zou de vol gende principes behelzen: het zou van toepassing zijn op de in ternationale handel en op investerings overeenkomsten met regeringen: het zou gelijkelijk van toepassing zijn op het aanbieden en doen van laakbare betalingen, en op het vragen en accepteren ervan; de regeringen die het verdrag onder schrijven zullen duidelijke richtlijnen opstellen voor het gebruik van agenten bij transacties met regeringen. Er zullen strafbepalingen worden opge steld voor steekpeningen en afpersing door ondernemingen en functionaris sen; de regeringen zullen samenwerken bij de uitwisseling van informatie met Den Uyl: standpunt niet gewijzigd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering blijft bij haar standpunt dat de ontwik kelingshulp aan Cuba niet zal worden ingetrokken. Premier Den Uyl zei vrijdagavond dat het regeringsstandpunt daarover sinds minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking dat in de tweede kamer verkondigde, niet is gewijzigd. Afgelopen week werd bekend dat de CHU-fractieleidcr Kruisinga de tweede ka mer wellicht opnieuw om een uitspraak over deze zaak zal vragen- Drie weken geleden gebeurde dat ook al op verzoek van de WD-er Waalkens. Deze had er grote bezwaren tegen dat Nederland ontwikkelingsgelden geeft aan Cuba, terwijl dit land mee vocht in een oorlog, namelijk die in Angola. Kruisinga zal zijn voorstel tot opschorting van de hulp indienen als de Cu baanse soldaten in Angalo (ongeveer 12.000 man) op 1 april niet uit Afrika zijn verdwenen. Het is inmiddels lang zo zeker niet meer dat ook dit voorstel zal worden verworpen. Bij de stemming over het voorstel van de WD kregen de liberalen alleen maar steun van DS70, CHU en enkele kleine splinterpar tijen. Inmiddels zouden ook in de KVP en ABP stemmen opgaan om de hulp aan Cuba in te dammen. Reden hiervoor is dat men had verwacht dat de Cu baanse soldaten Afrika zouden verlaten nu de strijd in Angola ten einde is. Een langere aanwezigheid van de Cubanen valt nu niet meer te rechtvaardigen. de bedoeling corrupte praktijken uit te roeien. Er zouden uniforme gedragsregels ko men voor onthullingen over politieke bijdragen, schenkingen en betalingen die zijn gedaan bij heimelijke transac-' ties. Procedure Het ministerie van buitenlandse zaken probeert in overleg met de beurs-com- missie en het ministerie van justitie: een procedure te ontwerpen voor uit wisseling van gegevens met buitenland se regeringen. Daartoe zou het minis terie van justitie overeenkomsten slui ten met, de belanghebbende regeringen. Daarbij moeten voorzieningen wor den getroffen voor de rechten van de betrokken personen, en ter bescher ming van de voortgang van het onder zoek naar strafbare feiten. Dat bete kent volgens Ingersoll dat van de bui tenlandse instanties wordt verwacht dat ze de uit Washington verkregen informatie vertrouwelijk behandelen, tot het ogenblik dat besloten wordt tot strafvervolging van de betrokken per sonen. België Premier Leo Tindemans van België maakte vrijdag bekend dat een onder zoek zal worden ingesteld naar bewe ringen dat Lockheed geschenken en steekpenningen zou hebben aangeboden aan Belgische functionarissen. (Zie slot pagina 3 kolom 3) PARIJS (UPI) De Franse regering heeft vrijdag scherpe kritiek geleverd op de recente verklaring van generaal Alexander Haig, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa, waarin hij waarschuwde voor deelneming van de communisten de Westeuropese regeringen- De Franse regering, aldus Frankrijks minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvagnargues. is van mening dat het een militaire leider niet past politieke verklaringen f te leggen over binnen landse aangelegenheden van buiten landse mogelijkheden en verwerpt dan ook alle inmenging in de binnenland se aangelegenhede van Frankrijk. RIJSWIJK. De Rijswijkse politie heeft guitermorgen naar aanlei ding van de moord op de 40- jarige Rijswijkse rechercheur W. J. de Krijger een inval gedaan in een woonwagenkap in Rijswijk. Op de foto bewaken politieagen ten de woonwagen van de ouders van de vermoedelijke dader D. Jf. W. J. DE KRIJGER Chileens kabinet afgetreden SANTIAGO, CHILI (AFP, UPI) Het Chileense kabinet is vrijdag in zijn geheel afgetreden om president Augusto Pinochet vrij baan te geven bij het reorganiseren van zijn rege ring. Ook Rijswijkse rechercheur vermoord op vuilstortplaats RIJSWIJK (ANP) Alle politiekorpsen in ons land, met name die- van Den Haag en Rijswijk, houden momenteel een grote speuractie- naar de 19-jarige woonwagenbewoner D. N. N. heeft zowel de dood van een 32-jarige Haagse taxichauffeur als die van een 40-jarige Rijswijkse rechercheur op zijn geweten. De politie beschouwt N. als 'zeer gevaarlijk'. Ook de grensovergangen worden bewaakt „Het is nu wel duidelijk dat hier spra ke is van een dubbele moord", aldus hoofdinspecteur Viskil van de Rijs wijkse politie „zowel Gerard Hofstede als politieman De Krijger zijn door schoten uit hetzelfde 38-pistooi ge dood". De hoofdofficier van justitie in Den DROOG EN ZONNIG Het weertype van dit ogenblik is zeer stabiel. Het hangt samen met een hogedrukgebied boven Finland f1044 millibar) dat van geen wijken wil weten. Daardoor komt er op grote delen van het continent geen wijziging in het bestaande weertypedat geken merkt wordt door grote droogte en vrij veel zonneschijn. Ook in ons land mag het ko mende weekend daarop gerekend worden en wellicht ook maandag nog. Een tegenvaller is de tempe ratuur. Die is in de loop van vrijdagmiddag sterk gedaald en 's avonds om zeven uur meldde Eel- de minus 0 graden celsius. Ook in andere delen van ons land was het bepaald niet warm. met Vlis- singen op plus 2 gradenRotter dam, Amsterdam en Maastricht plus 1 graad celsius. De dauwpun ten lagen op minus 7 tot minus 8 graden, altijd een aanwijzing van grote droogte van de lucht. (Van onze parlementaire redactie) DEIN HAAG Het besluit van prins Bernhard om zijn voorgenomen reis naar Zuid-Amerika niet te laten doorgaan, is geheel zelfstandig door prinsBernhard genomen. „Het is een misvatting te den ken dat de prins van zijn reis afziet op verzoek van de commissie-van-drie", aldus minister-president Den Uyl vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie. Ook het niet doorgaan van de zoge naamde „Bilderberg-conferentie" is een zaak van prins Bernhard zelf, benadrukte Den Uyl. Vrijdag werd bekend dat. deze conferentie niet door gaat. De Bilderbergconferentie is een bijeenkomst van politici, industriëlen en bankiers, waarvan prins Bernhard voorzitter is. Deze jaarlijkse conferen tie gepland voor 24 tot 26 april in het Amerikaanse Hot Springs. Geen druk Volgens premier Den Uyl is geen druk op prins Bernhard uitgeoefend, om wijzigingen aan te brengen in zijn: reisplannen. Het besluit om niet naar Zuid-Amerika te gaan waar de prins gesprekken zou hebben met gemaakt. Hij wil in de buurt zijn wanneer de onderzoekscommissie van de heren Donner, Holtrop en Peschar hem nodig mocht hebben. Den Uyl zei vrijdag niet op de hoogte te zijn van eventuele andere reisplannen van de prins. Hij wist er sleehts enkele „maar da: minstens Bilderberg-bijeenkomst te mogen gaan. Dat zou namelijk inhouden dat de regering daarbij een vinger in de pap heeft en dat is volgens de pre mier niet het geval. De verplichtingen die de prins in Nederland heeft gaan gewoon door. Zo zal hij volgende week normaal een lezing houden voor de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. Ook het staatsbe zoek van koningin Juliana en de prins aan Italië, in mei, gaat gewoon door, aldus Den Uyl. Den Uyl verklaarde dat de commis-: sie-van-drie .geer intensief, zeg maar rail-time" werkt. Vrijdag maakte de Zie slot pagina kolom 5) AUTO BOTSTE IN VOLLE VAART OP STILSTAANDE VRACHTWAGEN VELDHOVEN MIDDELBURG Bij een auto-ongeluk op de autosnelweg E3 bij de Brabant se plaats Veldhoven zijn vrijdag morgen de heer en mevrouw Hoeksema, beiden 42 jaar, uit Middelburg en twee dochters (12 en 14 jaar) van dit echtpaar om het Teven gekomen. De auto van de familie Hoeksema botste met volle vaart op een stilstaan de vrachtauto. De heer E. J. Hoeksema, directeur van de Streekschool Zeeland voor beroeps begeleidend onderwijs, zijn echtgenote mevrouw Hoeksema-Kamphuis en hun 12-jarige dochter Annerieke werden opj slag gedood. Het andere meisje werd met levensge vaarlijke verwondingen overgebracht naar het St.-Elizabethziekenhuis in Til burg waar zij in de loop van de mid dag overleed- Over de identiteit van lange dit vierde slachtoffer bestond tijd onzekerheid, maar gisteravond! deelde de politie mee dat dit de 14- i jarige dochter Yt is. Aanvankelijk werd een nichtje of vriendin gedacht. I De familie laat in Middelburg een li- jarige zoon achter- Het ongeval gebeurde om half twaalf.' De vrachtauto, waar de wagen van de familie Hoeksema onder schoof, stond stil op de rechter rijstrook. De chauf feur had óe waarschuwings-knipper- lichten van de auto in werking gesteld- De vrachtauto was even tevoren aan gereden door een passerende perso nenauto, die daarna in een slip was geraakt. De vier inzittenden van deze auto bleven ongedeerd. De vrachtwa genchauffeur had zijn wagen verlaten en was de weg overgestoken om bij een benzinepompstation de politie te waarschuwen Op dat moment reed de personenauto van de heer Hoeksema met grote vaart tegen de vrachtauto. De politie heeft geen remsporen gewonden. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de bestuurder verblind is geweest door zonlicht. Foto: De vernielde auto. Haag heef: 10.000 uitgeloofd voor iedereen die 'met een waardevolle tjp de aanhouding van de dader kan be werkstelligen". Na een laatste sectie op het lichaam van rechercheur De Krijger is bekend geworden dat de man door drie scho ten In het hoofd om het leven is ge komen. Twee schoten zijn afkomstig uit een kaliber 22 pistool en eea int een kaliber 38 pistool. Met het kaliber 38 pistool is ook taxichauffeur Gerard Hofstede vijfmaal door het hoofd ge schoten. Dat er twee pistlen gebruikt zijn is voor de recherche aanleiding te gelo ven dat er meer dan een persoon bh de moord op de rechercheur was. Oo bij de moord op Hofstede moeter. meer mensen geweest zijn omdat bet lichaam anders nooit zo ver van bet vuilstorttemein naar het meertje waar het lijk gevonden is gesleept had kun nen zijn, aldus de politie. Vrijdag rond het middaguur hebben zestig man politie en een ongeveer der tig men tellend peloton van de mobie le eenheid een inval gedaan in hei woonwagenkamp waar N. woont Daar bij zijn 17 arrestaties verricht. ?.Iomer, teel worden deze mensen verhoord eerder was het kamp door de poli'te doorzocht, maar toen zelden de bewv ners, waaronder de ouders van N. van niets te weten. .•Maar wij vreten ondertussen wel be ter", aldus inspecteur Viskil. Hoofdagent De Krijger is donderaar nacht gevonden op ce puinstortplaa in Rijswijk 150 meter van de plaat waar twee dagen eerder taxi-chauffer: Hofstede lag. De nu gezochte D. 1' was sinds 23 januari ontvlucht ui: c> Inrichting Groot-Batelaar bij Luntere:. waar hij zijn tbr uitzat. De Rijswijk- politie kon over een mogelijk motie! nog niets zeggen. Tussen de doodgeschoten rechercheur en de verdachte bestond een vertrou wensrelatie. Ook eerder had de Jongen na een van zijn ontvluchtingen de poli tieman gebeld. Deze bracht hem toen terug naar de inrichting. OaBc donder dag zocht N. weer contact met de re chercheur. Afgesproken werd dat er 's avonds een ontmoeting op het woon wagenkamp in Rijswijk zou plaatsvin- den. Toen De Krijger donderdagavond ech ter na tweeëneenhalf uur nog niet v- rug was, begonnen zijn collega's op het hoofdbureau zich ongerust te ma ken. Politiemensen gingen naar be woon wagenkamp. maar de bewoner., daar zeiden noch de rechercheur, noch X. gezien te hebben. Na een uit gebreid onderzoek vond de politie ce recherchewagen van De Krijger op een dicht bij het kamp gelegen par keerterrein. Uiteindelijk vonden de po litiemensen ook het lichaam van De Krijger met kogel wonden in het hoofd Het lichaam lag op de puinstortplaais vlakbij het kamp. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. ONDERZOEK NEVENFUNCTIES POLITIEKE AMBTSDRAGERS DEN HAAG (ANP) De regering gaat een onderzoek instellen naar be paalde nevenfuncties van politieke ambtsdragers ais commissarissen der koningin, burgemeesters, leden van de raad van state. enz. Dit heeft minister-president Den Uyl vrijdag meegedeeld aan het eerste- kamerlid Schuijt (kvp) die in schrifte lijke vragen o? eeen dergelijk onder zoek had aangedrongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1