KABEL TV EERSTE JAREN TOT MISLUKKEN GEDOEMD Glastra van Loon „Ik heb de laatste weken wel mijn depressies gehad" Engeland is nog lang geen tevreden 'bekabelde' natie .,10AG 7 JUNI 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Mwrkkamer van D'66-fractievoorzitter Jan Terlouw in het Ulhmergebouw hangt een mooie papieren vogel aan de enerlamp. Ex-staatssecfetaris prof. mr. Jan Frederik Glastra Loon (55 jaar, D'66) stopt ontspannen zijn pijp en geniet iïiengoed glas rode wijn, terwijl in de vergaderzaal het de- daw zijn ontslag aan de gang is. Eerst had hij samen met si bejaarde moeder de debatterende volksvertegenwoordigers ei een loge willen gadeslaan, maar Hans van Mierlo ont illiem dat. t Glastra van Loon m'oest k: minister Van Agt ontslag jfiien na interviews over de ibtelijke top op het. ministe- - j van justitie en het falende paagenisbeleid. Deze. intellec- aleman, die tot voor twee hoogleraar was te Leiden, itoroornamelijk verbaasd K:;!l?,boos of zo. Van Agt w>r de televisie dat sa aantal rotdagen achter rq had; Glastra van Loon öefde het anders: „Ik ben er niet kapot van". Na zijn -iq maakte hij eèrst een Mde boswandeling om ken- i te nemen van de ontluiken- énstuur („Daar had ik nog atijd voor g ehad"). Daar- léiehij zich in alle rust aan SKhrijven van een beschóu- 'J artikel over De Toe- ^van de Vrijheid. öistra van Loon is geen politicus, en betreurt dat Jk denk niet zo op korte Met een milde glimlach afgelopen dinsdag in Ter- temer bij de luidspreker, kamerleden allerlei kwade jn over hem zeiden. Zo hoonde r:"- (k uitspraak van de ex-staats- *Nas, dat hij op het moment lot zijn hoge post geroepen ■-na het gevangeniswezen van "s toch blazen wist. Tan loon: „Dat mag je ®aook niet zeggen, maar het fcrief is: gewichtig doen, alsof Je functie automatisch al ts. Uit de kritiek maak ik op gnad een goed bestuurder is -• vaste hand alle conflic- jü&x, de indruk wekt geen - onzekerheid te kennen en moe dus vertrouwen wekt". "ég vreselijk vriendelijke, wat ^aan. Vlak voor het tweede- 2«bat over het einde van zijn ;f"dige loopbaan als fulltime- ■f s, hebben we uiters genoeg- nieuwe haring gegeten, -sJ.Eel milieu-vriendelijke D'66- Imkamp het raam geheel ..want het stinkt hier zo ■'zj1 nner uien". Het is met mr- -•-iran loon makkelijker haring ;.f Praten. „Dat komt wel- -„omdat ik tegelijker- ^randerlijk ben en zeer bij de -- «trokken. Et ben ook niet LÜ®® interviews harde of Ik ben overi- •i-;"^^aieren"Plan me VOOr dat •ömSÏ? L°on heeft een opvoeding genoten. Zijn vader w- 3 ^kvia. .dn een flits zie hoe met Indische D- stond te praten. In onze ""kt; het was een leuk J™*? werd ik binnenge- mocht, ook niet meer r.t e; fferd niet met zoveel maar met die kin- dt kennelijk geen con- naeder een telg uit bet- ar- iP, Cuypers. vergastte w mgutoatig op kamermu- Wederik was tot zijn °®fije katholiek. .maar jf.Sï ik, al schrijvend, dat 2f ^tond". Hij ver- 'ïi ï-JïL kostschool in Zwitser- niet de gemiddel- de leer ging' en b !®udelbare school in Het pp^;i;r discussieerde hij met 4*5 "^euden. al dwalend over "V- ;..over zaken als filosofie- r.P 'cn won: „Zegt u maar nbs en 'bl. elitair wereldje met w M1>en- Het waren de jaren '30; we hadden het niet breed, maar we kwamen ook niets te kort. Het was geen milieu waar over politiek gepraat werd: wel over alge meen maatschappelijke vraagstuk ken"- Film Alè medicijnen-student in Gronin gen zat hij in de coriog in het verzet- „Je loopt met een tas vol illegale kranten door een leeg Den Haag. Plotseling komt een Gestapo- kolorme om de hoek, en wat doe je wat ontactische interviews- Daarop gaf hij een persconferentie die vol gens parlementaire journalisten een voor het Binnenhof ongekende mani festatie van openheid was. Terwijl hij alweer gepolst is voor enige leerstoelen, progressieven hem roemen, en de oppositie hem taxeert als „politiek onbenullig", zit mr- Gla stra van Loon nog met enige „intel lectuele vragen", zoals -hij het zelf noemt: „wat kun je er nu aan bijdragen om het hele maatschappe lijke proces wat meer open te ma ken- Er loopt veel. mis-, omdat men sen in glazen stolpen zitten, allemaal verschillende stolpen, en de een mag aan de ander "niet laten blijken wat er onder zijn stolp gebeurt. Ik ge loof dat dat veel mensen belem mert; de hele maatschappij hangt van stolpen- aan elkaar, Het is een sociale norm, dat veel dingen -niet, openlijk besproken kunnen worden; een. politicus mag niets over een ambtenaar zeggen, al gaat het over puur zakelijke dingen". „Mensen zitten vaak' in allemaal afgesloten vakken. Wat ik in mijn werk als staatssecretaris heb gepro beerd, is overleggen; niet iets van Glastra van Loon: „Veel was 'nieuw voor me; veel aspecten wil ik nog beter leren kennen. Politici zijn me gaan boeien: die inzet. Het boeit me hoe- zo'n politiek wezen functio neert; ik zou bijna zeggen „politiek dier", maar dat klinkt zo onaange naam, en ik heb een hogere dunk van mensen. Wat mij interesseert is: hoe functioneert zo'n man en hoe werkt dat uit op ontwikkelingen in de maatschappij?" Vele Nederlanders hebben niet van die propere gedachten over politiek. Glastra van Loon: .Dat is waar. 7,e vinden het een vies bedrijf. Ben ik het niet mee eens, maar het is wel te verklaren: wat mij bezig houdt bij politici, is het niet kunnen blootleggen van hun motieven. Het inkleden..." U bedoelt hel politieke ipel? Glastra van Loon: „Ja, en dat gebeurt dan meestal om verstaan baar te blijver, voor de eigen achter ban, Maar het leidt tot ongeloof waardigheid ten opzichte van de ge middelde Nederlander. Als iemand dan: je loopi door". Na de oorlog studeerde hij rechten, sociologie ën filosofie in Salzburg, Goettingen en Leiden. „Ik zwierf zoveel omdat ik het- verblijf aan een universiteit nog al eens teleurstellend vond. Je was zo weinig creatief; het was vaak meer een lesje leren". In die dagen trad hij-^ook nog even op als filmster in een filmpje van een half uur over een student in de oorlog. „Ook een. aardige erva ring. Ik heb er, dacht ik, aan te danken dat ik nu bij tv-in terviews helemaal geen last heb van came ra's; camera's zeggen mij volstrekt mets". Voordat mr. Gl'stra van Loon in 1958 buitengewoon hoogleraar inlei ding rechtswetenschappen te Leiden werd, werkte hij twee jaar op het Binnenhof als assistent-griffier van de vaste kamercommissie voor justi tie. „In die tijd hebik de freule ook ontmoet: dat is nu het voorbeeld van iemand die altijd open en eer lijk haar mening geeft". Het kern probleem van Glastra van Loon in de politiek: „het toedekken of op een bepaalde manier inkleden van problemen, daar heb ik grote moeite Twee jaar staatssecretaris van justitie, met als voornaamste bezie- heden liet gevangeriisbeleid. de vreemdelingen en de kinderbescher ming- Het mondde uit in ontslag na bovenaf eventjes regelen, maar men sen in het overleg betrekken. Het is moeilijk, het kost tijd, heflevert je kritiek op. maar je merkt dat men sen naar dat contact verlangen". Bezetters .„Als staatssecretaris ben ik met een begonnen met een bezetting. De Bond van Minderjarigen bezette het bureau van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming. Ik ben met die mensen gaan praten: dat is me kwalijk genomen. Dat doe je niet als staatssecretaris van justitie. Maar ik wou weten hoe die bezet ters dachten, welke signalen zij afga ven". .De Nationale Raad voor de Kin derbescherming dacht aanvankelijk: wat een rare vent is die Van Loon. Op het departement heb ik ook veel moeten uitleggen. Daar dacht men: als je met bezetters gaat praten, ben je het met hen eens- Maar ik wil ze horen, verrekte graag horen. En als ik het niet met hen eens ben. krij gen ze dat op him beurt van mij te horen"- U was hoogleraar te Leiden. Uw politieke belangstelling ging voor al uit naar theoretische, staats rechtelijke zaken, en plotseling zit u als staatssecretaris midden in de praktische politiek. Hoe beleefde u dat? iets vreselijk ingewikkelds staat te vertellen, om het zo aanvaardbaar te maken voor allerlei groepen, geeft dat de indruk dat hij niet zegt wat hij bedoelt". Ik heb gelezen dat u het anders had moeten inkleden: u had uw zorgen over de propvolle gevan genissen. de wachtlijsten en de macht van ambtenaren niet zelf moeten verwoorden, maar u had het aan politieke vriendjes moe ten doorspelen die er dan kamer vragen over stellen. Glastra van Loon, bijna verbaasd: „Zo opereer ik niet. dat is mijn stijl niet". Na enige stilte: „Maar er is wel een groot communicatiepro bleem. Je merkt dat het hele debat over de affaire langs de kern van de zaak heen gaat. Er wojdt veel meer gesproken en geschreven over de politieke kanten van mijn ontslag dan over de ernstige problemen in het gevangenisbeleid. En dat was de kem waar het om draalde: hoe doorbreek je een tekort aan commu nicetie". „Neem een voorbeeld in de kinder bescherming: er is een stichting van verontruste ouders, die stuk voor stuk diep geschokt zijn over wat hun kinderen is overkomen en wat anderen met hun kinderen hebben gedaan. Aan de andere kant zijn er enige alternatieve mensen, die ook diep bewogen zijn over hun eigen ervaringen met deze kinderen. En die twee groepen hebben geen enkel contact met elkaar. Dei staan tegen over elkaar en gaan van elkaar een steeds lelijker beeld vormen". Glastra van Loon: Da, zonder eni ge twijfel. Doordat ik door vele contacten nu een concrete voorstel ling kan maken over allerlei zaken, voel ik me veel vrijer in mijn den ken. Je blijft veel minder in het spoortje van de theorie lopen". „Zoals iedere andere Nederlander ,heb ik langs veel dingen heengeleefd. Je weet allerlei dingen wel, maar je denkt er verder niet over na. Het feit bijvoorbeeld, dat wij mensen met een afwijkend gedrag uit onze gezichtskring verwijderen en zo een acuut probleem oplossen zonder de diepere oorzaak op te sporen. Dat weet je wel, maar je doet er verder weinig mee. Ik ben er nu veel meer bij betrokken geraakt. We waren met een groep mensen aan het- werk. Je merkte dat er zich iets ontwikkelde: er kwam beweging in. Maar aan de andere kant groeit er ook een stukje verzet. De problemen in de gevangenissen heb ik aan de grote klok gehangen, omdat dat ver zet doorbroken moest worden". Is het u als staatssecretaris ge lukt te praten met mensen die c vinden dat Nederlandse gedeti neerden het eigenlijk veel te goed hebben endat gevangenis sen Hilton-hotels zijn? Glastra van Loon: ,Jk heb ze wel ontmoet, maar het contact is erg moeilijk. Het beste kun jé dan ge woon uitleggen wat je aan het doen bent: tegenargumenten helpen wei nig. Gevangenen in een soort pak huis willen zetten; het is allemaal erg kortzichtig". .Den andere vraag komt ook steeds luider op: kunnen we de gevangenissen .eigenlijk niet hele maal afschaffen. Maar als je dat doet, creëert "de maatschappij zijn eigen bescherming, dan gaan mensen met revolvers rondlopen en ver sterkte huizen bouwen. Ik ben eens in Toscane in een zeer merkwaardi ge stad geweest: de hele stad be stond uitsluitend uit hoge vestingto rens. De bewoners beschermden zich zo tegen de buitenwereld en tegen elkaar". Er is niet alleen op uw politieke bekwaamheid, maar ook op uw beleid nogal wat kritiek. Glastra van Loon: .Dat raakt je ook. Ik ben er nog steeds niet ongevoelig voor. Ik word er niet onrustig door. maar ik begin er wel over na te denken: welke betekenis heeft die kritiek. Dan blijkt ook kritiek een functie te hebben. Je accepteert dat. en je wordt er niet paniekerig door. Ik heb dé laatste weken wel mijn depressies gehad, maar daar kun je jezelf vérder in praten. je kunt jezelf er ook uittrek ken: het is een vorm van instel ling". Glastra van Loon: Da. maar we', betrokken. Maar er zit veel spel in de politiek. De vragen die meneer Kruisinga bijvoorbeeld heeft gesteld, die probeer ik zo goed mogelijk te beantwoorden. Maar het is net als wanneer je aan het schaken bent: het is heel leuk. maar niet'wezen lijk. Je probeert het zo goed moge lijk te doen, maar het is niet waar het echt om gaat". Stem We gaan rond de luidspreker in de werkkamer van Terlouw zitten. Als Kruisinga zegt: „Niet iedere profes sor uit Leiden is een goed bestuur der", lacht Glastra van Loon min zaam. Als Wiegel verwijst naar een communiqué van een aantal oud bewindslieden. waarin zij stellen dat zij nooit problemen hebben gehad met de ambtelijke top op het minis terie van justitie, reageert Glastra van Loon met: .Allicht niet, want het waren zelf op en top regen ten". Plotseling klinkt de stem van Van Agt door het kleine kamertje. Gla stra van Loon: „Hij klinkt mat, ja hij is bekaf". Wat doet die stem u nu: twee jaar hebt u met Van Agt ge werkt, en in dit conflict heeft hij geen contact met u willen heb ben? Glastra van Loon: .Die stem klinkt nu heel anders: ja. denk je. dat is die man". TONNY VAN DER MEULEN (Van onze correspondent Rudolf Bakker Kabeltelevisie in Grool-Brittannlë is gedoemd de komende .jaren te mis lukken. In de toekomst zal het ech ter In zijn opmars niet te stuiten zijn Experts verwachten, dal hel land eens een volmaakt „wired nati on" een bekabeld volk zal zijn. Daarvoor is echter veel geld nodig, en een grote bereidheid tot meeden ken van de autoriteiten. In juli 3972 was het eerste kabel televisiebedrijf in werking gesteld. Dat was in Greenwich, vlak bij Lon den. De eigenaars konden niet vee" meer doen dan het. verhuren van televisietoestellen, die op het kabel net werden aangesloten. Na enig geharrewar konden er ook beschei den lokale programma's worden uit gezonden, waarover het. mirristerit van binnenlandse zaken met arguso gen waakte. De verwachting van de oprichters van het Greenwichstation was, dat televisiekijkers door het lokale pro gramma zouden worden aangetrok ken, hun antenne zouden opdoeken en zien op de kabel zouden abonne ren- Eveneens steunend op deze ge' dachte opende in maart 1973 het station Wellingborough, in mei een station in Bristol, in augustus volg de Sheffield, en in september Swin don- Nauwelijks twee jaar na deze uit werking van kabelinitiatief bleek hoe dramatisch men zich had verre kend. Greenwich loopt nog maar op één been- De meerderheid van de staf is naar huis gestuurd. De uitzen dingen beperken ^rich tot enige uren gedurende het weekeinde- Bristol en Wellingborough zijn ge heel van het toneel verdwenen. Shef field werkt nog met lood in de schoenen, en Swindon kan alleen blijven bestaan omdat het eigendom is van de communicatiemiddelen-gi gant EMI, die zijn station gebruikt als een toonzaal voor belangstellen den in her, kabelwezen. De miscalculatie was dat het pu bliek zich, uit nieuwsgierigheid naar de lokale programma's, van de „an tenne" zou afwenden. Deze beweging zette niet in. integendeel. De bewe ging ging in de richting van meer antennes, naarmate het televisiezen dernet wordt uitgebreid en technisch vervolmaakt. Bijna het gehele Vere nigde Koninkrijk kan een perfecte ontvangst var. ae beide BBC-stations zowel als van de lokale commerciële zenders samengevoedg onder de ITV genieten. Alleen uit de con tribute van de kabelabonnees kon den de lokale programma's niet 'worden gefinancieerü. ook alles wat in haar macht ligt om de kabel uit de wereld te helpen. Het_ v:e! de ITV dan ook niet mee op het ministerie van binnenlandse zaken, die mer de hand over het hart. heeft gestreken, of zo men wi! ae stervenden de helpende hand heelt toegestoken: commercie op do kabelstations werd nu plotseling toe gestaan. Het besluit is echter nog te nieuw om over enig resultaat te kunnen berichten. Het komt op het momen-. dat het. bedrijfsleven een ernstige crisis teistert. De verwachting is dan ook dat de verwerving van commer ciële spots allerminst zal meevallen. Het bedrijfsleven kijkt toch al dub bel uit en het reclaebuöget voor de televisie is voornamelijk voor de „antenne-stations" van de ITV-leden bestemd, waar het bereik aanzienlijk groter is. Hoop De hoop van de kabelstations I* nu gevestigd op bet simpele verto nen tussen de lokale programma's in van dia's of zelfs van kaarten, waarop de adverteerder zijn bood schap heeft laten drukken. Dew kaarten en dia's zouden in een uur achter elkaar worden afgedraaid. In de hoop dat iemand naar zoiets buitengewoons saais zou willen kij ken. Het stervende Greenwich zal zelfs proberen de kaart te vertonen op de dagen dat ze zich niet meer kan permitteren om uit te zenden. Het Is af te wachten of het ministe- rie een dergelijke pure advertentie zender zal goedkeuren De „Cable television association" dat. is de besabeiden organisatie die ne belangen van de kabelteievi- siestations behartgt en coördineert heeft echter veel verder reikende plannen met de kabeltelevisie. Zij wil bijvoorbeeld ook het Amerikaan se systeem invoeren, waarbij men ais kijker voor bepaalde uitzendin gen extra betaalt, bijvoorbeeld door het inwerpen van een munt- •Hier voelt de regering niets voor. Zij ziet de uitwassen waarin bet systeem in de Verenigde Staten is terechtgekomen- Bovendien zou de huidige Labourregerir.g nooit ofte nimmer de ongebreidelde concurren tie als uitvloeisel van de vrije han delsgeest toestaan die met de prak tijken achter het opkoper, van de televisierechten voor bijvoorbeeld voetbalwedstrijden gepaard leder huls Abonnees Het aantal abonnees op kabeltele visie bedroeg volgens de laatste be schikbare cijfers van 1973 zo'n 2.300.000. Dat is nog meer dan 13 procent van het totale aantal telera- siéoesitters. De kijkers van kabelte levisie doen dat zo zou men ruwweg kunnen stellen nu alleen nog maar uit apathie. De ontvangst per antenne is in kwaliteit gelijk. En de onder de paraplu van de ITV samenwerkende lokale commerciële stations, die via de antenne uitzen den, geven ook al die informatie die men wenst te ontvangen- Althans, zo redeneert men in anti-kabelkrin gen. Het -systeem van de Britse rege ring is om iedere 12 jaar de ganse structuur van het omroepwezen op de belling te zetten- Op dit moment Es er zo'n onderroek aan de gang. Het staat onder leiding van een zekere lord Annan Het eindresultaat zal dan ook bet Annan-rapport wor den genoemd. Het is dit Annan-rapport waarach ter de regering zich verschuilt om voorlopig geen beslissing over de kabel te boeven nemen. Annan zal de kabel immers eerst grondig on derzoeken. Kabelen ihousiastelingen schreven echter dat lord .Annan niet meer vee" onderzoekmateriaal zal "nebben, als de kabelstations met dezelfde snelheid blijven sterven als de meeste werden opgericht De ITV de commercie'.» televi sie die als concurrent van de BBC «ptreedt doet vanzelfsprekend Het licht in de duisternis voor de kabelfan komt echter uit de nieuwe satellietstad die ten noorden van Londen is gebouwd: Milton Keynes. Mflton Keynes wordt een geheel en perfect bekabelde stad, met andere woorden: de stad van de toekomst. Ieder huis zal op de kabel zijn aangesloten. De kabel zal worden gebruikt voor alles wat men er ln bet jaar 2000 van verwacht. Men zal er zijn boodschappen op kunnen be stellen, ze zal de rol overnemen van de stadsomroeper, en er zullen een bijna onbeperkt aantal televisie- en radiostations op kunnen worden ont- De bedrading en de organisatie van he: kabelplan in Mi!ton Keynes z.jn in handen van de Britse poste ra jen. De organisatie zal door ce gemeente Milton Keynes zelf in ce hand worden gehouden. De staat houdt alle vingers in de pap. Experts stellen dan ook dat de sabel duidelijk alleen succes kan nebben als de regering wil "aai ze succes heeft. Milton Keynes treedt echter pas in de herfst van bet volgende jaar in werking. Dat is te -aat voor lord Annan en zijn onder zoekers. En een goed excuus om de uiteindelijke beslissing over ce kabe' r.og wel enige jaren op de lange baan te schuiven. Dat ze er ooit komt, neemt men echter a'.s rotsvast aan Of het ech ter ooit in het Verenigde Koninkrijk een aantrekkelijk zakelijk object zal worden staat te bezien, In Nederland spreekt de kamercom missie op 13 juni uitvoerig over de draadomroep en kabeltelevisie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 17