1 Schroeweg - van Middelburg naar Sloegebied - in '77 klaar Valkenisse houdt uitspraak over nieuwe provinciale weg Middelburg - Vlissingen aan Oostburgs raadslid L. Maas: „Inrichting van Breskense jachthaven is veel te duur" Aanstaande moeder. Belmeteeneven. moeders Middelburg, Vlissingen, Goes en Kapelle. mueaers 01100-8068 SINT LAURENS EN BRIGDAMME IN PRAAT EN PRENT" Toch wel handig zo'n brommer! ZWENKING VISIE B. EN W. Ing. Meyer sprak voor ZVU over milieutuinen Geslaagden De Vakschool Goes Vrije gift NIEUWBOUW IN MIDDELBURG IN 1974 STERK AFGENOMEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 MAART I97J TOTALE KOSTEN VAN WEG IN WORDING F15 MILJOEN ADVERTENTIE J VIADUCTEN OVER RIJKSWEG 58; AAN WEERSZIJDEN LUSSEN EN OPRITTEN MIDDELBURG Deze luchtfoto reeft een duidelijk beeld van de werk zaamheden die momenteel worden uit gevoerd voor de aanleg van de Schroeweg, een weg in wording van Middelburg-Zuid naar liet Zuidsloege- bled. Al bijna een jaar zijn provincia le en rij lts waterstaat met de werken bezig; zij kwamen op gang na de bouwvakvakantie in 1.971. De kosten van het totale project vanaf de Torenweg te Middelburg tot in het Industriegebied bedragen een kleine 15 miljoen gulden. De financiële consequenties komen ge deeltelijk ten laste van de gemeente Middelburg en de provincie, waarbij subsidies zijn verkregen van het mi nisterie van economische zaken. Het zandbestek moet mei dit jaar klaar zijn: de verhardingen moeten de t.weede helft van '75 worden aanbe steed. Het hele project wordt waar schijnlijk in de tweede helft van 1977 voor het verkeer Duidelijk is op de foto te zien dat de nieuwe Schroeweg de bestaande rijks weg 58 kruist. Omdat de Schroeweg dubbelbaans wordt (2 stroken in bei de richtingen) wordt dit opgelost met de aanleg van twee viaducten over de rijksweg 58. Om van de Schroeweg op de rw 58 te komen worden door rijkswaterstaat aan weerszijden lus sen en opritten aangelegd, één aan de noord-west.kant en één aan de zuid oostzijde. Iels zuidelijker van de twee geprojecteerde viaducten wordt nog een speciaal viaduct gebouwd, dat speciaal is bestemd voor het land- bouwverkeer. De Schroeweg wordt aangelegd in twee fasen, die vanaf de Torenweg tot aan de rw 58 en vanaf rw 58 recht streeks naar het Zuidsloegebied. Hier door ontstaat een aanzienlijke verbe tering in de verbinding van het woon werkverkeer tussen Middelburg en het industriegebied. Het vervolg van deze nieuwe weg heet basisweg industriegebied Vlissin- gen-Oost, die in de loop van dit jaar ook in uitvoering komt. Deze verbin ding zal doorlopen als randweg van het industriegebied en dienen als ver vanger van de bestaande weg in het Sloegebied. Het verlengde van de Schroeweg van af de rw 58 naar Middelburg wordt voor Middelburg tevens de enige uit valsweg naar de bestaande rijksweg. (foto: Wim Riemens) f ADV E RTENTIK) fN Geef uw plasje,een grote bestemming. ^evr' Boogaard-de Jonge U belt voor een nieuw leven. MIDDELBURG Een rustend onderwijzer en een rustend rij wielhandelaar, beiden afkomstig uit Sint-Laurens, hebben een bij zonder charmant kijk- en lees boek over him dorp samenge steld. 'Sint Laurens en Brïgdam- ïne in praat en prent' heet het- Samenstellers zijn de oud-onder wijzer H. van Langevelde (be kend verzamelaar van oude an sichten) cn de heer TV. A- Ver beek. eveneens afkomstig uit Sint-Laurens. Opvallend is. dat het werkje niet alleen door het formaat een royale boekvorm niet te plaat sen is in de series dorpen in oude ansichten, maar dat het hiervan cok afwijkt door een be hoorlijke hoeveelheid tekst, in een dosering, die. zich evenwich tig verhoudt met de ruim vijftig Uustraties 'van toen.' Zo werd "Sint-Laurens en Brigdamme in praat en prent' niet alleen een kijkboek met wat foto-onder schriften ter toelichting. Het werd een vrij compleet verhaal over een tot voor kort als zelfstandige gemeente opererend dorp met het bijbehorende ge hucht Brigdamme. doortrek in de oude route tussen Middelburg de Walcherse kust bij Domburg, over één van de oude zandruggen van het eiland- 'Sint-Laurens en Brigdamme' laat zich gemakke lijk lezen, vooral door de logi sche opzet, die begint met de geschietienis van her. dorp. ge groeid rond her kasteel Popkens- burg, dat voor het eerst in 1290 wordt genoemd. Het pleit vooral voor de samenstellers, dat zij van zakelijk klinkende hoofdstuk ken als 'onderwijs,' 'kerkelijk le ven' en 'landbouw en nering erg lezenswaardige paragrafen wisten te maken, waarin de mensen de voorrang krijgen boven de feiten- Dat blijkt verder uit de titels die andere hoofdstukkei. kregen, zo als Van hoepel en lans.' "Het Brigdamse padje.' De zaak Pol derman' en Mobilisatie' 1914- 1918.' De illustraties, met oude schoolfoto's en beelden van oran jefeesten completeren het beeld van herkenning voor de inwoners van het dorp. Op het eerste gezicht lijkt het of een greep werd gedaan uit het rijke dorps leven, maar spelenderwijs ko men de samenstellers tot een vrij volledig overzicht van een ont wikkeling. die men tot aan de tweede wereldoorlog in kleder drachten en een overzicht van verdwenen herbergen vrij nauw keurig kan volgen- In dat over zicht hebben de samenstellers een grote portie nostalgie ver vlochten. Oude ansichten, die in druk titels meevoeren als 'Gezel- 'ig groepje te Sint-Laurens' en "Een vrolijk drietal' roepen een sfeer op die verder reikt dan de verleden onmacht en iets beters van maken. Ze mochten in dit werkje over Sint-Laurens en Brigdamme niet ontbreken. "Sint Laurens en Brigdaxnma' is een uitgave van Riemens' Boekhandel te Biggekerke. Het komt binnen kort in de handel. Ooiteen parkeerterrein gezien I waar geen brommer j meer bij kon? I 'WERKTHEATER' MET VOORSTELLINGEN IN VLISSINGEN BEGONNEN VLISSINGEN Met de voor de schooljeugd geschreven voorstelling 'Brillen en beugels' is het Amsterdam se Werlrteater' dinsdag met de drie daagse tournee door Zeeland begon nen: het stuk werd 's middags opge voerd voor de leerlingen van de brug klas van de Vlissingse rijksscholenge meenschap. 's Avonds werd in het Vlissingse Vest zaktheater het al door "Werktester' met veel succes gespeelde stuk 'Avond rood' op de planken gebracht. Ook vandaag woensdagen i gen donderdag is het 'Werkthea ter' de gast van Jeugd en Muziek Zeeland en verzorgt een aantal voor stellingen in Middelburg en Goes voor de leerlingen van het basisonderwijs en voor de bejaarden. Doordat "Werktheater' een groot aantal spelers telt- is het mogelijk da drie voorstellingen per dag worden gege ven. Exbositie Sincfala in Middelburg M1DDET.BURG Zaterdagmiddag 22 maart in het pand Houtkaai 9 te Middelburg een expositie geopend van de kunstgroep 'Sincfala'. Er zullen schilderijen, tekeningen en houtsneden te zien zijn van Nico Andries uit Raamsdonkveer, Fons Bate uit Aar- dehburg, Lydia Faber Aardenburg. Le vin Hamelink Temeuzen, Carlos Stae- lens Temeuzen. Gino Versprille Groe- de, Willy de Vriend. Aardenburg en Leo van Witsen uit Groede. De exposi tie wordt om drie uur geopend door de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer H. W. A. Koch. Schilder Roeting exposeert in P~„hh>rt Knmme VLISSINGEN Van maandag 24 maart tot en met vrijdag 4 april wordt in het dienstencentrum voor bejaarden Bachte.i Komme te Vlissin gen een tentoonstelling gehouden van werken van de schilder Roeting. Enkele werken van de heer Roeting zijn: de Boulevard, demping van de Spuikom en de Oranjemolen. De expo sitie begint, maandagmiddag om half twee en is verder dagelijks geopend van 10,00 tot 12.00 uur en van 1 tot 17.00 uur tot en met vrijdag 4 april. Op zaterdag en zondag is tentoonstelling gesloten, maar op 2e paasdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur. „EERST MOET VLISSINGEN STANDPUNT ZEGGEN" MIDDELBURG Op uitnodiging van de Zeeuwse Volks Universiteit hiekl ing. G. J. Meyer, tuin- en landschaps architect te Dronten, dinsdagavond in de Concert- en gehoorzaal te Mid- delburg een voordracht met dia's over ■Milieu cn milieutuinen.' „We maken ons ongerust over bepaal de situaties in de natuur maar we moeten daar ook in eigen tuin iets aan doen", zei dhr. Meyer. „Dat is ook in kleine tuinen mogelijk." Hij onder scheidde de experimentele tuin waar men experimenteert met allerlei plan ten en milieutuin die is opgebouwd met natuurlijke produkten die plaatse stand houden en wees er op dat zo'n tuin moet opgebouwd zijn uit drie lagen, namelijk van kruiden, struiken en bomen die elkaar aanvul len en bovendien insecten en vogels aantrekken. Hij stelde met nadruk dat een boom beslist niet in het asfalt moet staan maar ook niet huishoort in een glad geschoren gazon omdat het gras veel voedsel aan de grond onttrekt en de stam gemakkelijk kan worden bescha digd bij het grasmaaien. In dit ver band liet hij enige dia's zien van geslaagde boomchirurgie van oude bo men- Ing. Meyer vertelde ook dat he: verkeerd is om het afgevallen blad te verwijderen daar dit een grow rol speelt bij de humusvorming- Daarom achtte hij een gesloten "plantengroei die is aangepast aan de grond van groot belang en pleitte hij voor een beplanting die ook een biologisch ge heel vormt al moet de mens daarbij wel begeleidend optreden. Spreker vertoonde een groot aantal beelden van parken en tuinen waar combinaties van planten elkaar aan- vulllen en vrijwel het gehele jaar een fraai geheel geven. Daarbij waren ook uitheemse planten die een mooi ge heel vormden mee inheemse planten. ,-Bij de keuze van de planten moeten we ons wel afvragen waar de plant in het wild groeit om zo de beste plaats te vinden," vertelde hij- Het gebruik van giftige stoffen keurde de heer Meyer sterk af en hij drong er op aan de natuur zoveel mogelijk te benaderen bij de aanleg van een tuin en te zorgen voor een goed aanrepaste vegetatie. Ook uitheemse planten kunnen het goed doen tussen inheemse planten en daarmede een goed geheel vormen, liet hij zien. Na afloop van de lezing was er gele genheid tot het stellen van vragen. De heer H. Verboom, die namens de werkgroep de bijeenkomst opende, toonde zich verheugd over het grote aantal belangstellenden- Aan de Scholengemeenschap De Vak school' te Goes slaagden voor het eerste deel van de akte N XIX (lera res huishoudkunde) de volgende leer lingen: M. L. J. F. van Acker te St. Jansteen, E. L. Baarens, te Kruinin- gen. J. M. M. Beijl te Vlissingen. M G. M. H. v. d. Dries te Heinkenszand. C. H. v. Heerde te Vlissingen. P. E. Hahemann te 's Heerenhoek. A. A. J. Kole te Goes, P. M. Kortsmit te Vlissingen, B. J. v. Nieuwenhuyzen te Reischor, C. H. Riekwel te Axel, T. M. J. Schot te Tholen, J. W. R. Schipper- Vermeulen te Temeuzen, J. de Visser te Njeuw-St. Joosland. KOUDEKERKE De raad van Val kenisse zal geen uitspraak doen over de door haar al dan niet noodzakelijk geachte aanleg van een nieuwe provin ciale weg Vlissingen - Koudekerke - Middelburg vóór Vlissingen een stand punt over deze verbinding kenbaar heeft gemaakt. Met zeven tegen stemmen nam de raad dinsdagavond een voorstel in die richting aan va en w. zoals dat ter vergadering werd geformuleerd door burgemeester Francke. Vóór uitstel van een uit spraak waren de beide PvdA-PPR-PSP- raadsleden, de beide wethouders, de raadsleden van GB en SGP en één man van de vijf leden tellende AR-CH- fractie, namelijk de heer De Kam. Burgemeester Francke kondigde bij de behandeling van deze zaak een zwenking aan van het standpunt van b. en w. Schriftelijk namelijk was de raad voorgesteld nu een uitspraak over de weg te doen, waarbij b. en als hun oordeel gaven dat van de kant van de provincie de noodzaak en wenselijkheid van de weg voldoende was aangetoccid. Burgemeester Franc ke. ter vergadering: „Wij dachten, dat met name Vlissingen geporteerd was voor de nieuwe verbinding. Nadat voorstel was geformuleerd, is ons uit een gesprek met de burgemeester van Vlissingen gebleken, dat de urgentie daar niet zo vreselijk hoog staat. Dat was voor ons aanleiding tot een nieu we bezinning. Wij zien het niet als onze taak als eerste een definitieve uitspraak te doen over een verbin ding. die voor een klein deel op ons grondgebied ligt. Laat eerst Vlissingen duidelijk maken hoe men daar tegen de nieuwe weg aankijkt", aldus de heer Francke. Hij wees er daa voorts op, dat in de Middelburgse raad ook bedenkingen tegen de weg naar voren zijn gebracht. Zijn voor stel: aanhouden tot er duidelijkheid is in Vlissingen. Lichte verwarring Het voorstel leidde tot enkele korte reacties uit de raad en tot een lichte verwarring in de gelederen van CH AR. De heer A. Lampert, namelijk LEDENVERGADERING BOSK IN 'DER BOEDE' KOUDEKERKE De bond van mo torisch gehandicapten, BOSK heeft dinsdagavond in 'Der Boede' te Kou dekerke haar ledenvergadering gehou den. De BOSK heeft landelijk 2400 leden, van wie ruim 190 in Zeeland. De reden waarom Der Boede' werd gekozen voor de ledenvergadering was, dat het tehuis sinds enige tijd ook fungeert als gezinsvervangend verpleegtehuis voor enige oud-Zonne- veldbewoners. Mevrouw Van Rooijen, directrice van 'Der Boede', leidde de avond in. Ze sprak van 'een gezellig samenzijn' in plaats van een ledenver gadering. Daarna gaf zij met behulp vn een plattegrond ainformatie over de nieuwe accommodatie van het ver pleegtehuis. de plannen voor een nieu we zuil, die in september gereed zal zijn en sprak zij over de zogenaamde jeugdafdeling waar de oud-Zonneveld patiënten verblijven, vijf in totaal. Daarna kon het nieuwe gedeelte en de jeugdafdeling worden bezocht door de aanwezigen. Na afloop van de bezich tiging was er een gezellig samenzijn met de oud-Zonneveldpatiënten. Voor de kerkvoogdij van de hervorm de gemeente van Sint-Annaland kwa men zeventien vrije giften binne voor een bedrag van f 375. vond, dat het beter was om 'onze uitspraak nu naar voren te brengen, dan kan er misschien ook elders ge makkelijker een keus worden ge maakt". Zijn fractiegenoot K. de Kam was het met het voorstel van b. en w. eens, hij meende, dat een uitspraak over de weg eerst zinvol is als er een totaalzicht is op de hele wegenstruc tuur in Zuidwest-Walcheren, ook op de rondweg Middelburg en de Dam- mënweg. Van PPR-PvdA-woordvoerder J. J. M. de Blok kwam de opvatting, dat het 'standpunt van Vlissingen es sentieel is in het geheel' en hij was bereid met een Valkenlsser uitspraak te wachten. Daarop werd voorstel De Blok de vergadering geschorst en trok de zes man sterke CH-AR-fractie zich terug in de b. en w.-kamer. waar men een kwartiertje later verdeeld uit te rugkwam: toen de heer Lampert een voorstel formuleerde om tot een uit spraak te komen, wees burgemeester Francke hem erop, dat het nieuwe voorstel van het college aanhouden verder ging. Bij de stemming ble ken behalve wethouder K. Wouters ook de heer De Kam de kant van SGP, Gemeentebelang en PvdA-PPR te kiezen. Middelburgse straat De raad sprak dinsdag ook nog over een andere weg: de Middelburgse straat. Dit naar aanleiding van een ter inzage gelegd schetsplan voor de ver betering van deze straat. De heer C. Wielemaker (ar-ch) had nogal wat bedenkingen tegen dat plan: hij was het er niet mee eens, dat de weg- breedte teruggebracht wordt van acht tot zes meter, vond dat men niet naar parkeren aan beide zijden toemoet, maar naar insteekhavens aan één kant en een ventweg aan de andere De heer B. Ch. Landré (ppr-pvda) vroeg zich af waarom er een 'snelheid aantrekkende' asfaltlaag was gepland. Hij achtte dat gevaarlijk in de be bouwde kom, omdat het het idee van een doorgaande autoweg geeft. Burgemeester Francke liet weten, dat b. en w. ook nog niet tot een beslis sing over het voorgelegde plan waren gekomen. In het college zijn bij de voorgehouden oplossing vraagtekens gezet, die men wil proberen op te lossen met behulp van een advies van de ANWB. Dat is intussen gevraagd. Hoewel de heer Landré verschillende alternatieven aandacht voor fiet sers, insteekstroken voor parkeren, ventweg door gemeentewerken wil de laten uitwerken, vond de burge meester het raadzaam eerst het ANW- B-advies af te wachten. Dat zal gebeu ren. Er werden uit de raad enige bedenkin gen geuit tegen het voorstel om een stuk van de Biggekerksestraat (bij de kom) over te nemen van het weg schap voor ruim 17.000, terwijl enke le andere stukjes weg symbolisch voor 1 werden overgedragen. Die prijs vond zijn oorzaak in door het wegschap recentelijk uitgevoerde ver beteringen. De heer Landré was daar verwonderd over. „Normaal is, dat de verkoper een afkoopsom betaalt. Nu betalen wij onderhoud voor ten over te nemen weg, terwijl we ook normaal een aanzienlijke J:mrlijkfie bijdrage aan het wegschap betalen. It het college niet roomser dan <i- paus?" vroeg hij zich al. Buigems» ter Francke en wethouder K. Wouter» betoogden, dat 'net om verbeteringen van de weg ging. die de ?eu>site anders toch zelf had moeten ultra, ren. De heren J. Kodde en A. Lt-npn (ar-ch) hadden aanvankelijk cok denkingen tegen deze overname voor deze prijs. De raad ging er tenslotte toch mee akkoord. „Het was prettiger geweest als we die uitgave zelf in onze begroting hadden kunnen plan nen. Ik wil van deze transactie geen precedent", zei de heer L3mpertnog 'Meeuwen' Zonder discussie ging de raad ak koord met een voorstel 6.600 uit te geven voor een verharding tussen de twee sportvelden van 'Dc Meeuwen' te Zoutelande en een afheining langs een deel van het oefenveld en de toegang tot het sportcomplex. 'Mceuwen'ïeden zullen het werk zelf uitvoeren, io rel de burgemeester nog. Akkoord ging men met een subsidie- verhoging van f 0,15 tot 0^0 per inwoner voor het Zeeuws studiefonds, met het lidmaatschap 25 - Tas de vereniging De Zeeuwse Molen' en met de verkoop van percelen zrot-d achter de Anthonissenstraat in Koude kerke. Tot kleuterleidster aan de openbare kleuterschool "De Wip' te Koudekerke werd met algemene stem men mejuffrouw A. Schoon uit Ter- neuzen benoemd. De heer De Blok vroeg bij dit punt er aandacht voor, dat iedereen gelijke kansen krijgt bij de sollicitatie. Hij doelde daarmee o? met name werkloze kleuterleidsters en vond dat zij buiten hun schuld niet minder kansen moeten hebben. In dit verband dacht hij aan het opstellen van een soort 'profiel' dat aan refe renties zou moeten worden voor gelegd. Bij de rondvraag attendeerde de heer Lampert op dei gevaarlijke verkeerssi tuatie aan de Tolweg bij de sprink te Biggekerke, vroeg de heer Kodde b. en w. toch spoed te bewerkstelligen bij de provincie voor de rondweg Biggekerke en wilde de heer De Blok weten of bij een verbreding van de Molenweg in Zoutelande de westelijke beplanting gehandhaafd kan blijvea Wethouder Cambier liet weten, da dit: ken, omdat de verbreding in het raam van het bestemmingsplan Noord aan de oostkant is voorzien. De heer Francke liet in antwoord op een vraag van de heer De Blok weten, dut b. en w. nog geen monsters van het kustwater voor Valkenisse hebben la ten nemen, maar wel prijsopgave héb ben gevraagd. Burgemeester Francke deelde de raad nog mee, dat de riolering van de Duin weg in Zoutelande 'is vrijgegeven'. De opzet is dat het deel van het werk tas sen Noordendolfer en het einde van de Duinweg op 3 april wordt aanbesteed en voor Pinksteren gereed is en dat liet andere stuk richting dorp in de eerste week van juni, dus voor het toeristenselzoen', gereed zal komen. 'Terugblik' op het jaar 1974 Criminaliteitscijfer ging verder omhoog MIDDELBURG Uit het in 1974 gereedgekomen aantal nieuwe wonin gen in Middelburg valt af te leiden, dat de stad een minder snelle ontwik- JE LAGE RAMING WATERSTAAT, TE HOGE WINST AANNEMER" „00K B. EN VAN OOSTBURG GAAN NIET VRIJUIT" BRESKENS Hel is volgens het Oostburgse raadslid L. Maas (progres sieven) aannemelijk dat provinciale waterstaat de inrichtingskosten van de nieuwe jachthaven in Breskens te laag heeft geraamd en dat de aai mer (Van der Straaten uit Hans- weert). die het werk uitvoert, op het ogenblik een 'hogere winst maakt dan gebruikelijk is'. Die factoren hebben ertoe geleid dal de gemeenteraad in november vorig jaar ruim 600.000 gul den extra beschikbaar moest stellen voor de inrichting. De heer Maas gelooft dat b. en w. van Oostburg eveneens 'niet vrijuit gaan', omdat ze in hun verantwoor ding van de kostenstijging steeds pro vinciale waterstaat en de aannemer in bescherming hebben genomen Boven dien zou het college op eigen initiatief het aanvankelijk door de raad vastge stelde krediet van 1.7 miljoen gulden hebben overschreden door de tweede fase van de inrichting van de jachtha ven voor een te hoog bedrag te gunnen aan Van der Straaten, toen de raad nog geen extra geld had uitge trokken. Afgezien van deze kritiek op het beleid komt het raadslid tot de slotsom dat aan de andere kant bijna vijf ton bespaard had kunnen worden, door goedkopere technische mogelijk heden te benutten bij de bouw van de steigers. „In totaliteit kan men provin ciale waterstaat ten aanzien van de constructie niet als ondeskundig beti telen, Het ontbrak echter wel aan de *.vil om een bepaald objec zo goed koop mogelijk te realiseren, zonder hierbij afbreuk te doen aan de kwali teit. Deze slechte eigenschap, die in het vrije bedrijfsleven onherroepelijk wordt afgestraft, is vermoedelijk ern stiger dan ondeskundigheid", schrijft dc heer Maas in een commentaar op de 'perikelen' rond de inrichting van de Breskense jachthaven tot nu toe. Hij geeft b. en w. en de raad in overweging in het vervolg dergelijke plannen dan ook niet meer door een overheidsinstantie te laten maken, maar 'een aantal goede bedrijven zelf een plan met kostenberekening te la ten maken, waaruit dan een keuze kan worden gemaakt'. Het raadslid vindt bovendien dat men een steek heeft laten vallen door de inrichting onderhands te gunnen aan Van der Straaten, terwijl aannemers Zeeuwsch-Vlaanderen even goed of nog beter geoutilleerd zijn. In het hoofdstukje 'slotconslusies en vraag- bakens' vraagt de heer Maas zich verder af waarom de raad niet eerder is geïnformeerd over de kostenstij ging en of alle leden van het college van b. en w. wel goed op de hoogte waren van de gang van zaken. 'flinderliji! volgen Het raadslid lieeft b. en w. over de jachlhavenkwestïe al geruime tijd 'hinderlijk gevolgd'. Naar aanleiding daarvan had hij onlangs drie gesprek ken met deskundigen van de gemeen te en provinciale waterstaat, waarop hij zijn kanttekeningen heeft geba seerd. Zoals bekend is sinds eind '7-3 tussen I met name de gemeente, provinciale waterstaat en de Breskense stichting 'Jachthavenbelangen' uitvoerig van ge- daohten gewisseld over de inrichting van de haven, Uit dat overleg resul teerde begin vorig jaar een compro mis-plan 'nog altijd uit te voeren voor het in november 73 gevoteerde bedrag van 1,7 miljoen, dat een af- meermogelijkheid voor 400 jachten en 80 sportvissersboten behelsde. In het oorspronkelijke waterstaatsplan was maar ruimte voor 300 jachten. Mid den vorig jaar dreigden de kosten te stijgen naar bijna drie miljoen gul den, maar het college wist dat bedrag met kunst- en vliegwerk te beperken tot 2,3 miljoen. Dat lukte onder meer door oude steigers van de stichting Jachthavenbelangen te gebruiken. Sinds de kostenstijging bekend werd heeft de heer Maas het college her haaldelijk gevraagd naar de oorzaken, maar het antwoord (van wethouder J. Barendregt) was volgens hem steeds onbevredigend. Blijkens het schrifte lijk commentaar is hij ook na de drie gesprekken niet overtuigd Een deel 350.000 gulden van de kostenstij ging van zes ton kan volgens het raadslid worden verklaard uit het niet opnemen van 'normale posten' in de raming, Maar hij vindt dat b. en w. het resterende bedrag niet hebben kunnen verantwoorden en zoekt dat dan ook in een te lage raming van provinciale waterstaat en een te hoge winst van de aannemer. „Daar bij wil ik opmerken dat het zwaartepunt in ieder geval bij waterstaat zal liggen," schrijft de heer Maas. die via een nacalculatie van het uitgevoerde werk wil uitvissen of Van der Straaten inderdaad een hogere winst heeft ge maakt. keling gaal doormaken als de laatste zes zeven jaren het geval is ge weest- In 1974 kwamen 314 nieuwe woningen gereed; in 1973 en _1572 waren dat er respectievelijk 1057 en 911. Dit is te lezen in de uitgebreide brochure 'Middelburg in 1974, statisti sche gegevens, korte terugblik,' ten uitgave van het gemeentebestuur. Daarin wordt gememoreerd, dat het aantal inwoners op 1 januari 197o 35.968 bedroeg. „Deze forse aanwas (met 1197 inwoners in de loo? ran 1974), zo wordt daarbij opgemers, 'werd bereikt ondanks het feit. dat oe bouw van nieuwe woningen sterk s terbleef bij vorige jaren.' De Dauwendaele gaf in 1974 de bevolkingstoename te zien. 544. Daar op volgt de wijk Klarenbeek mei ten stijging van 486. Opvallend wordt ae groei van het aantal inwoners ran Nieuw- en Sint Joosltnd genoemd met 113 mensen tot 1500 op 1 jamnn 1975. Het aantal inwoners van ja-SM was bij de jongste jaarwisseling as volgt over de verschillende ymsen verdeeld: Binnenstad 5291, Magistras> wijk-Prinsenhove 5297, Dauwencae-8 4668, Stromenwijk 4153. t Zand ï«r. Griffioen 3428, KJarenbe?.-: Nieuw-Middelburg 3082, Sint-Laure® 1606, Nieuwland 1500- Naast gegevens over bevolldngi ningbouw en werkgelegenheid nev" liet overzicht een aan de open» orde en veiligheid gewijde paragra» met statistieken, waaruit blijkt het aantal ter kennis van dc po gekomen misdrijven in 1974 steeg 1150. In 1973 waren d3t er W»'. 1972 881. in 1971 720 en m W-o De brandweer werd in 19'4 gealarmeerd, een hijna gelijk cijl als dat van 1973. 283. Bijeenkomst Heidemaatschappij JOES Maandag 24 maart houdt de Koninklijke Nederlandse maatschappij. afdeling Zeelsrio - vergadering in het hotel-resten»» Caisson' te Kapelle-Biezelinge- - agenda vermeldt onder meer oe •-- kiezing van twee bestuursleden gens het periodiek aftreden van - heren H. P. Everwijn en G. 0 Jonge. Beide heren zijn hCTWesoa^ Verder moet de vergadering w« stemgerechtigde leden aanwijzen de algemene vergadering, die op 6 september in Middelburg wo houden. Na de rondvraag z»"l® heren drs. A. M. van de hoofd van hst opbouworgsan^--:^ en G. H. E. M. van Waes, burgems^ van Borsele een inleiding h^den het onderwerp "Problematiek kleine kernen'. De bijeenkoms 's middags om half drie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 10