IK LIET HET EERSTE VOEDSEL BOVEN NEDERLAND VALLEN" ITALIË STAAT HET LICHT OP ROOD NOORDZEE-OLIE: ENGELANDS LAATSTE HOOP ,!"im H GEORGE FRANKS (80) ALWEER VOORBIJ? ylSWAG 16 NOVEM0ER1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 .J DEN HAAG - Ik mocht de eerste voedselpakketten, die de Air Force naar het nog bezette deel van Nederland vloog Hen Dat was op zondag 29 april 1945 boven Ypenburg". Casein van de piloot opende ik het bomluik en de eerste met rjjSt, meel en suiker tuimelden door het luchtruim Op de tocht daarheen langs een door de Duitsers voor- ven route werden we overal door uitgelaten mensen toe- Ik herinner me dat we boven Wassenaar bij een kloos- •iiicht. II- - n troepje nonnen zagen, die met beddenlakens zwaaiden. Kzelfde avond gaf ik voor de BBC een ooggetuigeverslag". af, waar hij, de uitgekozen RAF- bemanningen toesprak. Zijn woor den maakten diepe indruk en niets was de bemanningen te veel bij de voorbereiding van him taak. Trou wens alleen de idee al, dat zij nu eens geen bommen, maar voedsel zouden gaan afwerpen verhoogde him enthousiasme. Dit verklaart dat ploegen, die in het schemerlicht nau welijks teruggekeerd van nachtelijke bombardementsvluchten, onmiddel lijk gingen meehelpen bij het inla den van het voedsel. Iedereen deed mee het vliegveldpersoneel, de koks en de vrouwelijke hulpkrach ten van de luchtmacht. Voordat de vluchten konden begin nen, moest er veel geoefend worden om de pakketten met de grootste precisie te kunnen afwerpen. Omdat ze op kleine oppervlakte moesten neerkomen werd o.a. een tennisbaan als doelwit gebruikt. „Voor een lid van onze Londense regering, die nogal sceptisch was over de doelmatigheid van het plan, werd een demonstratie gegeven, waarbij een zak meel en een zak roet werden neergegooid, die vlak bij de voeten van de bewindsman, terechtkwamen. In een oogwenk toonde de minister de kleuren van een Friese koe....". „De voedseldrop- ping was voor mij de grootste bele venis in de oorlog" zegt Franks. Het was de eerste maal dat hij kennis maakte met Nederland, dat hij later Dit vertelde de Engelse jour at H. George Franks, de fcstor van de buitenlandse pers in ons land, die zich kort de oorlog in Den Haag ves tje, eerst als Reuter-corres- Ncdent en daarna als free-lan- Ki «erkende o.a. voor Engelse, Australische, Amerikaanse en Canadese bladen. n. teer Franks in 80 jaar en L ajn beroep al 60 jaar uit. te, kleine, vitale figuur is nog L'. actief, al doet hij het natuur- beetje kalmer 3an. Maar de wstdrffl waarmee hij zijn veelei- g? beroep uitoefent, heeft hem „■-y.it niet verlaten. Dat heeft &lük Jong gehouden want ■a op zijn bureau in een gerlefbj- t? Eiuse flat naar hem luistert, •v.sbij nauwelijks een spoor van 1-iM.jójn. Franks, die in de oor- het boofd stond van het retail Anep-Aneta in Londen w i\T in de vrije wereld was ■aril! op de hoogte van de in de hongerwinter, un werd hem gevraagd de Mraanningen, die de voedsel- sMffl zouden uitvoeren, over het ran nun missie in te lichten. Isbs reisde een aantal vliegvelden op de grond en inderdaad gron dig! zou leren kennen. Hoe bent u eigenlijk in de jour nalistiek begonnen?" „Het ging allemaal erg toevallig. Ik studeerde aan de universiteit van Birmingham en gaf er, zoals dat wel meer met jonge mensen gaat, plotse ling de brui aan. Ik wilde weg uit Engeland en trok naar Australië. Daar werkte ik drie jaar lang in een afgedankte boomgaard. De man, die ernaast een lap grond bezat, hielp mij met materiaal en leerde mij vruchtenteelt". NELLY MELBA „Op een dag reisde ik in de trein en kwam tegenover de wereldbe roemde Australische zangeres Nelly Melba (naar wie het perziken-met- ijsgerecht Pêche Melba is genoemd) te zitten. We raakten in gesprek en zij vertelde mij uitvoerig over haar plannen voor het komende operasei zoen, en terloops bijvoegend, dat ze nooit of te nimmer een persinter- view gaf. Nou, ik was geen journa list en ze praatte voluit. Ik vroeg haar of ik haar verhaal mocht publi ceren. „Goed" antwoordde ze tot mijn verbazing, „omdat je een aardi ge jongeman bent en het mij zo 'beleefd hebt gevraagd". „Ik bood het artikel aan de .Mel bourne Herald" aan, die het gretig opnam. Het gevolg van mijn eerste primeur was, dat de Herald mij opdracht gaf een reis door Australië te maken en een serie te schrijven over de indrukken die het land op een jonge Engelsman maakte. Mijn journalistieke debuut was een suc ces". „Op een van mijn tochten beleefde ik een angstig avontuur. Ik ging mee met een Britse wetenschappelij ke expeditie op de Nieuwe Hebriden, waar op een dag een lid van het team en ik door kannibalen werden achterna gezeten. In doodsnood ren de ik wat ik kon en slaagde erin mijzelf in veiligheid te brengen. De ander haalde het helaas niet. Hij werd opgepeuzeld". „Ik bleef negen jaar in Australië en ging in 1921 naar het toenmalig Brits-Indië om het bezoek aan dat land van de prins van Wales te verslaan. Het was iets nieuws en ik vond het er zo interessant dat ik er tot 1938 ben gebleven. Ik trok vaak met Gandhi mee op zijn propagan- aatochten en bracht weekends in zijn retraite in Ashram met hem door". In India, waar hij zijn toekomsti ge vrouw ontmoette, bekleedde Franks topfuncties bij een drietal belangrijke dagbladen, waarvan hij er een, de Star of India, hielp op richten. Aangezien de terreurcam- pagne toen in volle gang was, moest Franks zich op het bureau van het blad laten beschermen door een mo hammedaanse lijfwacht, bestaande uit slagers met lange messen! Franks werkte er ook een paar jaar als hoofd van het Reuterbureau in Calcutta en als hoofdredacteur en programmachef van de toen pas op gerichte All India Radio. Bij het uitbreken van de oorlog werkte hij op het ministerie van voorlichting in Londen. Adriaan Pelt, die hoofd was van de Nederlandse Voorlichtingsdienst in Engeland, ver zocht Franks wegens zijn persbu reau-ervaring, de leiding op zich te neanen van Anep-Aneta, gevestigd bij Reuter in Fleet Street. Er was een impressario, die meen de dat Anep-Aneta de naam was van een of ander danspaar en vroeg of hij dit kon laten optreden. (Anep was in feite de afkorting van Alge meen Nederlands Persbureau, geves tigd in Londen en New York. Men gebruikte de afkorting Anep om het te onderscheiden van het door de Duitsers beheerste A.NP in Den Haag. Aneta was de afkorting van het Algemeen Nederlands Telegraaf Agentschap, dat de naam was van het vooroorlogse persbureau in Ne- derlands-Indië). DIGEST Een van de belangrijkste dingen, die Franks naast zijn gewone drukke werk deed was de samen stelling van een wekelijks nieuws overzicht. Netherlands News Digest, waarin zowel de Nederlandse ver richtingen in de vrije wereld als de gebeurtenissen in bezet gebied zo nauwgezet mogelijk werden geboek staafd. Deze Digest groeide uit tot zestien gebonden delen men kan ze vinden in de bibliotheek van het internationale perscentrum Nieuws poort in Den Haagg en bevat de enige feitengeschiedenis in de Engel se taal over Nederland in oorlog stijd. Hoe was u op de hoogte van hetgeen er zich in bezet Nederland afspeelde? „Voornamelijk uit de ondergrond se bladen. Ze arriveerden in Londen nooit later dan twee dagen na hun verschijning in Nederlad. Ik weet werkelijk niet hoe dat gebeurde. Ik heb er ook nooit naar geïnfor meerd....". De Digest ging naar de Engelse dagbladen, de Britse regeringsdepar tementen, ambassades en naar voor aanstaande publicisten en is van een index voorzien. Franks maakte voor deze Digest ook een selectie van de verslagen van Aneps eigen oorlogscorrespon denten (Ton van Beers, Robert Kiek, John O'Connor Howe en Ar nold Vaz Dias). De Digest bevat ook reportages van de strijd in Neder land van Britse en en andere niet- Nederlandse journalisten. Franks verzamelde alle kranteknipsels over de slag bij Arnhem, die hij op de 25ste verjaardag daarvan aan burge meester Matser aanbood. De collec tie bevindt zich thans in het Arn hemse oorlogsmuseum. 1000STE RADIOPRAATJE In zijn functie van voorzitter van de Buitenlandse Pers Vereniging kort rta de oorlog organiseerde de heer Franks talrijke forums, waarbij leidende figuren op allerlei gebied, betrokken bij de wederopbouw van ons land, voor de hier gevestigde buitenlandse correspondenten hun visie daarop gaven. Hierdoor werd de wereld op voortreffelijke wijze over Nederland voorgelicht. De heer Franks doet dat zelf nu nog steeds als medewerker van de Wereldom roep. Dezer dagen verzorgde hij zijn lOOOsts uitzending. Zijn radiopraat jes blijven tot in de verste uithoe ken de belangstelling gaande houden voor hetgeen zich hier te lande af speelt. Ook hield de heer Franks lezingen over Nederland voor buiten landse studenten, die aan onze uni versiteiten speciale cursussen volg den. De heer Franks is verder auteur van een drietal Engelse boeken over Nederland als industrieland, een as pect waarvan velen in het buiten land onvoldoende op de hoogte zijn. Tijdens de oorlog verscheen van hem in Londen .Holland Afloat", een boek over de activiteiten van onze marine en koopvaardij. Ook schreef Franks onder de titel „Oer woudstrijders onder onze driekleur", =en boek, met Nederlandse tekst, over de Indonesische guerrillastrijd tegen de Japanners. Hij houdt nog steeds een wakend oog op de Engel se vertalingen van rapporten en an dere belangrijke publikaties. Merkwaardig is dat de heer Franks noch zijn echtgenote die 88 jaar is, even vief is als haar man sn nog altijd auto rijdt er ooit in ken. is Nederlands te spre is dat geen typisch Engelse hou ding? „Och we hebben het natuurlijk wel geprobeerd. We namen allerlei lessen, maar we hadden het voel te druk om die regelmatig te volgen. Ook waren de geijkte methoden van toen eigenlijk ongeschikt voor ons doel. Vergeet niet dat er destijds nog geen taal laboratoria individueel taalonderricht met behulp van band opnamen) bestonden. Nederlands lezen kunnen we natuurlijk wél. Maar aangezien hier bijna iedereen Engels spreekt was dit niet bepaald een aanmoediging voor onze studie van het Nederlands. „Overigens voelen wij ons hier volkomen thuis en hebben we op onze leeftijd zeker geen verlangen meer om naar Engeland terug te keren". Hoe denkt u over de Nederlan ders? „Ze zijn misschien wat koppig en eigenwijs, maar ik vind dat men hier de dingen realistisch aanpakt, speciaal wat de arbeidsverhoudingen betreft. Als je het bijvoorbeeld ver gelijkt met de misère in Engeland op dit gebied, dan zijn de vakbon den hier erg verstandig!". Itis onze correspondent) Mé beleeft, 115 jaar na de stichting van de lillek, een huiveringwekkend dieptepunt. De huidi- fe bbinetscrisïs duurt weldra een maand en het einde Bjït nog niet in zicht. De sociale en economische island baart de grootste zorg. D» ouTUDtie woedt tot in de hoogste gelederen. Van iK volk, toch al nooit een voorbeeld van eendracht en .•cal bewustzijn, maakt zich een verontrustende i?.üe meester. Het overheidsapparaat kraakt en ramt onder de bureaucratie. De politici, gewan- sjffd en voortdurend in ondoelmatig geredekavel tókeld, hebben him greep op het gebeuren verlo- E. Machten die de tijden van Benito Mussolini willen aa herleven, trachten van de verlamming en de cbsos gebruik te maken en deinzen daarbij niet terug ror bloedige gewelddaden. Dj christen-democratische voorman Amintore Fanfa- a sen inmiddels zijn pogingen om een nieuwe Eïrir,? te vormen, nu al de 37e sinds de Tweede ïaekioorlog, opgegeven. Zijn partijgenoot Moro pro- 'mt: het nu. De grote vraag is of de rooms-rode skfflwrking gehandhaafd kan blijven, ft socialisten weigerden tot dusverre tegemoet te tea san de eisen van vooral de sociaal-democrati- coalitiepartner om hun solidaire houding jegens fcvsïoonden en de commimisten te laten varen. Est was allang duidelijk dat na de warme zomer «ffi herfst in politiek opzicht bijzonder heet zou rorden, De linkse partijen en de syndicaten drongen <9 legen een regering, die op het economische vlak tiive! geen kant meer op kon en daarom het leven ror de bevolking steeds duurder moest maken. Want behalve met een golf van prijsstijgingen, die wrtvioeiden uit de bijna niet meer te stuiten inflatie i'ffiai augustus 1973 en dezelfde maand van 1974, 21 Fwnt), kregen de Italianen te maken met maatrege- Kn speciaal saneringsprogramma dat bedoeld lege plekken in c'.e staatskas bij te vullen. De «B van een liter superbenzine. steeg tot 300 lire •w), er kwam een eenmalige heffing op het autobe- ea_ ae belasting op onroerend goed en de btw worgingen een verhoging. SCHULDEN Een van de grootste problemen in Italië vormt het ontzaglijke tekort op de handelsbalans (voor dit jaar geschat op 7000 miljard lire, omstreeks 28 miljard gulden). Maar bovendien heeft de regering dringend geld nodig voor de sanering van de met zware schulden werkende gezondheidszorg, voor investeringen om met name in het arme zuiden de werkgelegenheid te vergroten, voor ondersteuning van de werklozen, wier aantal tegen het begin van de winter de miljoen zal zijn gepasseerd, en voor hulp aan de vele volledig aan de grond zittende gemeenten. Rome alleen al heeft een tekort van 11 miljard gulden en is daarmee op dit gebied de kampioen onder de Westeuropese hoofdste den. Intussen ondervindt de produktie, toch al in dalende lijn door de golf van stakingen en de verslechtering van de arbeidsmoraal, nu tevens de gevolgen van de verminderde koopkracht van het publiek. Ook de inkomsten van het vreemdelingenverkeer lopen terug. De vakantiegangers worden afgeschrikt door de berich ten over aanslagen en chaos. De hoteliers geloven bovendien vele boekingen mis te lopen doordat de daaraan verbonden correspondentie veel te lang blijft liggen in de ontzettende janboel bij de posterijen of zelfs helemaal nooit aankomt. Het per expres verzon den pakje met het afgesneden oor van de ontvoerde miljonairszoon Paul Getty was destijds drie weken onderweg, voordat het lugubere bewijsmateriaal uit Napels in Rome arriveerde. KREDIETEN Kort geleden heeft de Bondsrepubliek de op de rand van het staatsbankroet wankelende Italianen een kre diet van ruim vijf miljard gulden verstrekt. Van de EEG worden voorts ook nieuwe leningen verwacht en die zullen er waarschijnlijk ook wel komen. En dat terwijl de regering van Mariano Rumor het in het afgelopen voorjaar toch niet al te nauw heeft genomen met de reglementen van de Gemeenschap toen zij, ter beteugeling van de inflatie en de almaar oplopende schuld aan het buitenland, besloot op de import uit de landen van het bondgenootschap extra heffingen te leggen. Nederlandse veefokkers denken er bovendien nog met verontwaardiging aan terug, hoe plotseling voor enige tijd hun kalveren in Italië geen toegang meer hadden. Maar men is zich er aan de andere kant van de Alpen van bewust een potje te kunnen breken. Het land moet immers in staat blijven zijn rol van massa afnemer te vervullen en daarom zit er voor de rijke ONTZAGLIJK TEKORT OP HANDELSBALANS EEG-partners niets anders op dan hun arme bondge noot te hulp te schieten. Voor Frankrijk en West- Duitsland als grootste leveranciers zou het wegvallen van deze afzetmarkt enorme consequenties met zich brengen en met name de werkgelegenheid van velen in gevaar brengen. NAVO Sinds kort is er nog een andere reden om de helpende hand te reiken. Na de crisis rond Cyprus en het terugtreden van Griekenland uit de Noord Atlanti sche Verdrags Organisatie, is de betekenis van Italië als verdedigingsschakel aan de Middellandse Zee sterk toegenomen. Vandaar dat nu ook de Amerikanen, die zich waarschijnlijk ook bezorgd maken over de toe komstige ontwikkelingen in het aangrenzende Joegosla vië, economische steun in het vooruitzicht hebben gesteld, Inmiddels hebben vele politici in Rome zich al opgewonden over de vraag, of de NAVO nu al dan niet de gelegenheid moet krijgen nieuwe marinehavens in Italië in te richten nu zij de bases op Grieks grondgebied is kwijtgeraakt- De vakbonden en de linkse partijen hebben zich midden augustus, inziende dat de economische nood inderdaad tot onrustbarende hoogte was gestegen, ten slotte neergelegd bij het saneringsprogramma van de regering. Maar het was duidelijk dat hun bereidwillig heid niet van lange duur kon zijn. Het gaat niet aan dat weer vooral de arbeider moet opdraaien voor de lege plekken in de schatkist, luidt de aloude klacht, waarbij dan bijvoorbeeld wordt gewezen op het enor me leger schatrijke belastingontduikers, waartegen on voldoende wordt opgetreden. Bij dit alles gooit de overheid zelf, met haar tomeloze en onvoorstelbaar inefficiënte bureaucratie, gigantische kapitalen over de balk. Er worden meer dan 50.000 staats- en semi-staatsinstellingen in stand gehouden en een krant in Rome heeft becijferd dat 1 op de 900 Italianen zich president van de een of andere min of meer officiële instantie kan noemen. Tegen de 1,8 miljoen overheidsdienaren slorpen aan salaris bijna de helft van alle belastinginkomsten op. 'HISTORISCH COMPROMIS' De christen-democratische partij, die sinds 1947 onaf gebroken de leiding van de regering heeft gehad, en niet in staat is geweest te voorkomen dat het land na de welvaartsexplosie van de vijftiger en zestiger jaren hopeloos in de put gleed, beleeft nu wel zeer moeilijke tijden. Nederlagen bij het door secretaris-generaal Fanfani doorgedrukte referendum over de echtschei- dingswet en bij onlangs gehouden verkiezingen op Sardinië, hebben haar dominerende positie in het kabinet sterk aangetast. De socialistische coalitiepartner rook de kans om zijn invloed in de toekomst te vergroten en maakte verder regeren vrijwel onmogelijk. Bovendien bestond al enige tweedracht in de christen-democratische gele deren over achtereenvolgens de al genoemde kwestie van de huwelijksontbinding en over het aanbod van de communisten, met 27.2 procent van de stemmen de op een na grootste politieke groepering in Italië, om nu eindelijk ook eens direct deel te nemen aan het landsbestuur. De grote meerderheid rondom Fanfani wil van zo'n Moro probeert nu kabinet te vormen .historisch compromis" niets horen, maar op de linkervleugel heerst hier en daar de opvatting, dat er haast niet meer aan valt te ontkomen, een gedachte die ook leeft bij de socialisten en bij een klein deel van de sociaal-democratische partij, de derde deelne mer aan de ter ziele gegane coalitie. De communisten, in dit land sterk nationaal gericht en met opvallend veel aanhang onder intellectuelen, verkondigen dat de regeringscombinaties van de laat ste jaren nu toch wel onweerlegbaar hun onvermogen hebben gedemonstreerd en gaan in hun bereidheid mee te helpen „het vaderland te redden" zelfs zo ver, om Italië's lidmaatschap van dp NAVO te aanvaarden. k laatste j; Berichten over nieuwe vondsten van olie en aardgas zijn Xoordzë"* 'arCn k''jven. binnenstromen van de booreilanden in de Lte het n,n.111 p?ze ''-'9 van energiecrisis vraagt menigeen zich af fee .oiin" C, ijk mot aJ die olie in de Noordzee staat. Betekenen ra' o knri"8:en inderdaad dat Noorwegen een mini-Koeiveit ES: to.HK. ecO„,m,ic „eer op de been Kil eehwi -W? Kunnen Engeland en de Scandinavische landen missthibn rf"1 behoefte aan brandstof gaan voorzien? Bestaal i%n? m°Eclijkheid dat Nederland ook Noordzee-olie gaal SaetwL als'c vraaS antwoordde de Nederlandse ambassade- Toorlonip in 1, Cxpert R' M- Robertson in Oslo: „Bij mijn weten plialsepvnnrt 4 seval Qiet' er hebben weliswaar onderhandelingen W (STATOrn en de DSivI en de Noorse Staats Oliemaatschap- ^fden Fpret maar daarover kan verder niets concreets gezegd Xoonviwn ,Qirmaa,' eens aCwachten hoe deze hele zaak zich voor k 'Kn S ontwikkelen". tol oe conchrcfeiÜH ,^oordvoerders van STATOIL komt men snel vinden k in blijkbaar niemand weet hoeveel olie er eigenlijk diarorer wmy ,e, Nooi'dzee, of beter gezegd: dat niemand zich 'i jaar voliedio b laten' GezeSd wordt dat Noorwegen de eerste vfrbnuik van am?°r ^^elf zou kunnen zorgen, met een jaarlijks huidige resultaten-06" t0n mwe olie' EnSeland rekent erop met de Termijden mat JLm le(?.er seval 10 jaar een energiecrisis te kunnen iaar,lljks verbruik van 120 miljoen ton. Sommige zelfs dat het voor 100 jaar genoeg is. In werkelijkheid zal het er natuurlijk op neerkomen dat. beide landen het grootste gedeelte van het produktie-overschot gaan exporteren en verkopen op de wereldmarkt. En een van de weinige dingen waarover iedereen in Oslo en Londen het eens schijnt te zijn is dat deze olie-rush in de Noordzee een van de grootste economi sche avonturen is in de moderne geschiedenis van beide landen. Geschat wordt dat het tussen de 10 en 25 miljard dollar gaal kosten om deze boorvelden te kunnen exploiteren. En welke nationaal economische gevolgen deze investering voor heide landen kunnen hebben, weet niemand met zekerheid te zeggen. Het is een avontuurlijk probleem dat door elk land op een andere manier wordt aangepakt. Noorwegen volgt een „haast-je-langzaam" politiek, het exploiteringstempo wordt langzaam opgeschroefd, te grote risi co's worden vermeden en over alles waakt het oog van de Noorse staat. Men wenst een olie-rush te vermijden die alleen tot zeer grote winst op korte termijn kan leiden. Engeland daarentegen heeft alle zeilen bijgezet om zo snel mogelijk tot een zo groot mogelijke produktie te komen. Deze onverwachte bron van inkomsten dient zo snel mogelijk te worden aangeboord om een nationaal faillissement te ontwijken en de handelsbalans weer in evenwicht te krijgen. Het begon eigenlijk allemaal met de zogenaamde gasbel van Slochteren, waar op 14 augustus 1959 op drieduizend meter diepte een enorme voorraad aardgas werd ontdekt. Er van uitgaande dat dikwijls aardgas en olie op dezelfde plaats worden gevonden is toen een speuractie begonnen die in 1969 leidde tot de eerste noemenswaardige olievondst in de Noordzee. De Amerikaanse maatschappij AMOCO, vond olie op tweehonderd kilometer voor de kust van Schotland ter hoogte van Aberdeen. Sedertdien ontwikkelde alles zich zeer snel en nu heeft men in het Engelse gebied reeds 16 olievelden gelokaliseerd. De Noren rekenen met 13 velden, waarvan het grootste, Ekofisk, tot nu toe het enige reeds producerende is. De vijftigduizend vaten olie die dit veld oplevert per dag, zijn internationaal gezien te verwaarlozen, maar vormen wel het begin van de grote stroom. In totaal zijn tot nu toe rond 650 proefboringen verricht terwijl nog steeds zo'n 40 boorplatforms verder zoeken. In vergelijking met het totale oppervlak is het slechts een klein gedeelte van de Noordzee waar deze proefboringen zijn verricht. Eesloten werd namelijk in 1963 tijdens onderhandelingen tussen Engeland en Noorwegen, dat het zogenaamde continentale plateau maar tot aan de 62ste breedtegraad onderzocht mocht worden. Gesproken wordt nu over een mogelijke opening van dit gebied na de verdeling er van. Geologische onderzoeken wijzen erop dat ook in dit gebied olie aanwezig kan zijn. Evenals in het gebied ten westen van de Shetland eilanden of tussen Engeland en Ierland en ten westen van Ierland- Maar evenmin als iemand schijnt te weten hoeveel olie er eigenlijk te vinden is, weet men hoeveel de waarde van de bedraagt. Uitgaand van de internationale stijging van de olieprijs fvan drie ëneenhalve dollar per vat tot bijna 12 binnen een jaar,- reken*, men in Noorwegen met een waardevermeerdering van 600 procent. Zelfs in de olie-industrie een ongebruikelijk hoge winsttoename. Volgens Engelse schattingen kan gerekend worden op een niet- belaste winst van rond 25 miljard gulden per jaar vanaf 1980, wanneer de produktie volledig op gang gekomen ral zijn. Maar voordat het zover is zal er r.cr heel -.va: water deer het Kanaal moeten stromen. De exploitatie van deze olievelden in de Noordzee is namelijk moeilijker dan ergens anders ter wereld en dientengevol ge ook veel duurder. Men heeft een geheel nieuwe boortechniek moeten ontwikkelen omdat ervaringen met andere velden ter zee, bijvoorbeeld bij Mexico en Venezuela, waardeloos bleken. Nergens is het weer zo slecht en zijn de diepte en afstanden zo groot. - Daarbij komt aan Engelse zijde het probleem van de stakingen. Moeilijkheden van de oliezoekers met de vakbonden zorgen voor grote vertragingen, en politiek gezien zitten er nogal wat haken en ogen aan. In welk tempo gaat er geëxploiteerd worden, krijgt de staat alleenbezitsrecht en hoe zal de winst won" Eén probleem overschaduwt het hele avontuur: de Noordzee Is niet onuitputtelijk, eens zal er een einde komen aan de olievoorraad. Hoe snel, hangt af van de manier van exploiteren en of nieuwe vondsten worden gedaan. Noorse olie-experts schatten dat zo tegen 1995 het feest voorbij zal zijn, maar zekerheid daarover heeft niemand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 19