Dierendag Zakken CAMPINGHOUDER MET HAAR OP DE TANDEN Russische delegatie was in Middelburg Brug in Vlissingen open, motor afzetten ZANDPU Huisdierenkeuring ter gelegenheid van Werelddierendag DINSDAG 3 OKTOBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 door jacques cats Misschien maakt u zoals in Vlissingen mogelijk is wel van dc gelegenheid gebruik om in te gaan op cle uitnodiging van de asielhouder in uw woonplaats om morgen een lekker hapje te ko men brengen. Ook al kun je je afvragen of een dier daar nou wel zoveel mee opschiet. Want die hond of kat iust natuurlijk op een andere dag net zo goed dat stukje worst. Weet die veel dat het vier oktober is. Dat beest is er meer mee gebaat dat 't 't hele jaar aandacht krijgt en niet één dag van de 365 Kük, hel is natuurlijk erg aandoenlijk om te vernemen dat er op zo'n dag mensen zijn die het asiel binnenstappen om daar een hond je uit zijn isolement te halen. Maar als ze zo'n beest na veer tien dagen weer terug brengen, dan heeft zo'n diertje daar na tuurlijk ook weinig aan. „Er wordt over die dierendag wel een hoop ophef gemaakt, maar in ae praktijk levert het toch weinig op" stelt de Zeeuwse inspecteur De Jonge somber vast. PZC: Is er vandaag-dc-dag nog sprake van veel dierenleed ln Zeeland. De Jonge: „Och. Je komt wel eens gevallen tegen. Zoals met het vervoer van vee. Met name met die kis talveren. Die worden Sn heel donker honkje gezet, zo dat die beesten helemaal geen licht hebben. Dat doen ze om het vlees wit te houden. Maar dat mag natuurlijk niet. Ook zie je het wel. dat in het najaar wan neer de boeren maar moeilijk met de machines op het land kunnen komen, de paarden de suikerbieten van het land moeten werken. Nou. die beesten worden dan ook nog al eens afgetobt en afgeslagen". Als je ziet en hoort wat er zich allemaal afspeelt rond dat opha len tan het huisvuil denk je rol heimwee terug aan de tijd toen het nog mogelijk was om die eerlijke emmers langs de stoep te zetten. Tegenwoordig moet het huisvuil in een aantal gemeenten in Zeeland worden gedeponeerd in die plastic zakken, waar de kat van de buren zo graag de tandjes op scherpt. Wie in Mid delburg naast die zak ook nog eens een kartonnen doosie wil meegeven zal niet worden tegen gehouden Alleen: die kartonnen doos, die zo handig is om er wat huisvuil in op te bergen, zal dan waarschijnlijk tot St-Juttemus oj daaromtrent op de stoep blijven staan want die doos behoort na mens volgens voorschrift netjes tot kleine snippers te worden verwerkt, waarna de resten in de plastic zak kunnen worden ge- Er wordt daar in Middelburg wat afgesnipperd. Laatst kwam er nog een Middel burger een kwartier te laat op zijn werk. Ik moest nog wat iozen scheuren, bekende de man. De chef knikte begrijpend. Hij wist wat de man had moeten doorstaan. Toch zijn er tekenen die erop wijzen dat er verandering komt n dat ingewikkelde huisvuüop- Taalsysteem in Middelburg. In de leleidebrief bij de begroting le zen we: „Het huidige systeem ran luisvuil ophalen waarbij de kar- 'onnen doos wordt genegeerd. TOOdzaakt tot wijziging". Zen speciale commissie zal nu wgaan wat er valt te doen om ie problemen rond die plastic lakken en dozen op te lossen. De studiegroep heeft inmiddels '.en passende naam gekregen: ie zakkencommissie! Met ingang van 1 oktober moe ten de eerste campings zijn ont ruimd. Het afgelopen w.skeinde waren nog veel bezitters van ca ravans druk bezig om hun boel tje te pakken de mobiele vakantie woning gereed te maken voor de winterberging. De campinghou ders kunnen nu bij wijze van spreke een winterslaapje gaan houden, want de drukte is voor bij. Vandaag in deze rubriek een korte kennismaking met één van die vele gastheren in vakantieland Zeeland: M. J. de Vlieger, vijftig iaar, eigenaar-exploitant van cam ping 'De Zandput' te Vrouwenpol der. KANfOOQ MEIDEN Dertig jaar geleden herbergde loe Vlieger al kampeerders op zijn terrein: de tenten stonden toen in een hoekje van de wei. „Ik had toen twintig, detig gezinnetjes. Er stonden twee auto's. De rest kwam op de fiets". Wie nu op de Zandput komt moet flink door stappen om in één uur tijds het hele terrein te kunnen bekijken. Want de camping strekt zich uit over een oppervlakte van 13 hec tare. Als ik wil kan ik uitbrei den", zegt De Vlieger. „Ik heb nog meer grond. Maar ik doe het niet. Het is groot genoeg. Anders is de zaak niet meer te overzien". En De Vlieger wil graag de zaak blijven overzien- Hij wil zien o£ iedere outomobilist zich in- De kwistig over het terrein verspreide gebods- en verbodsbordjes maken duidelijk wie er op camping 'De Zandput' de baas is. Enkele opschriften: verboden voor honden, honden aan de lijn, geen radio, speelgelegenheid - toegang tot 15 jaar, om 21 uur gesloten. Het is wel duidelijk: wie niet naar De Vlieger zijn pijpen danst, vliegt er zo uit. Zonder pardon! Een paar jaar geleden stelde de campingeigenaar nog de eis dat jongelui in een caravan 's avonds het licht aan en de gordijnen open moesten houden. Vandaag de dag is deze regel van het kampreglement geschrapt. Het voorschrift heeft geen zin meer: De Vlieger laat individueel kamperende jongelui niet meer toe. derdaad ook aan die snelheid van vijf kilometer houdt en hij wil zien of de gasten zich aan de consignes houden ten aanzien van het kamperen. „Ik heb op ver schillende plaatsen insteekhaven- tjes gemaakt voor auto's. Van daaruit moeten ze dan maar hun spulletjes dragen naar de plaats die ik heb aangewezen. Maar dat doen ze niet. Nee, ze rijden diep het veld in. En dat is ten streng ste verboden. Heel je terrein gaat er op die manier aan. In zo'n ge val ga ik er naar toe en dan zeg ik: meneer u bent geen goeie kampeerder. U hebt niet goed ge luisterd. Inladen en afreizen maar". STIEKEM Geheel tegen de verbodsbepalin gen in wordt toch op veel plaat sen in de caravan stiekem naar de radio geluisterd. Stiekem, net zoals je in de bezettingstijd naar radio Oranje luisterde. De Vlie ger: „Je hebt altijd mensen die nooit zonder muziek kunnen. Goed, ze kunen voor mijn part best even naar de berichten luis teren. Maar dan moet het ook uitwezen. Ik wil geen muziek op mijn terrein. Als je er aan toegeeft krijg je zo'n herrie dat je als vakantie ganger beter in de stad had kun nen blijven". Ik moet wel streng zijn anders ben ik verloren- Je hebt bijvoorbeeld mensen die al jaren komen. Dat worden dan beste vrienden. Maar op een ge geven moment gaan ze toch met je leuren. Als ik dat merk stuur ik ze weg". Alleen kamperende jongelui ko men er bij De Vlieger niet meer op. „Er zijn natuurlijk wel goeie jongens en meisjes bij", geeft hij toe. „Maar de een sleept de an der mee. Die gaan dan om twaalf uur naar het strand. En dat ter wijl het om elf uur algemene stilte is. Zo wekken ze het hele terrein. En als ze dan tegen een uur of twee drie terug komen, maken ze de zaak nog eens een keer wakker. Ik heb geen zin om er met een zaklantaarn achter te blijven lopen en alsmaar te zeg gen: willen jullie stil wezen. En dan is het nog zo dat wanneer je een paar van die lui wegstuurt prompt de anderen tegen je krijgt. Dat merk je wel de vol gende dag. Als alle bordjes zijn uitgetrokken of omgedraaid. Nu blijven de bordjes staan. En mijn strandhuisjes worden ook niet meer opengebroken. En de gezin nen klagen ook niet meer- Dus komen er geen jongelui meer op mijn terrein. Ik heb het nog eens gehad, dat ik ontdekte dat er een heleboel jongelui bij elkaar sliep. Ik heb toen tegen een stuk of zestig gezegd: afreizen. En ik heb voor twee jaar de kampkaart ingetrokken. Maar de ANWB gaf de kaart na tien dagen al weer terug. Nee, De Vlieger heeft het niet begrepen op die samenslapenae jongelui. „Ze denken zeker dat alle problemen op die manier op te lossen zijn. Nou, niet op mijn terrein hoor". In het voorbije slechte seizoen 25 procent minder inkomsten dan vorig jaar zegt De Vlieger heeft de campingeigenaar veel ontvreden klanten gehad. „Als het goed weer is hoor je nooit ie mand. Maar als het slecht weer is beginnen ze te zanikken. Ik zeg dan altijd maar: ja mensen dat grote lek daarboven kan ik ook niet stoppen". Als De Vlieger zelf met vakantie gaat, gaat hij niet in een caravan zitten. „Ik zou nooit op een cam ping willen staan", zegt hij op recht. „Ik wil een echte vakantie hebben. Ik kruip in een hotel. En ik ga etenen slapen waar ik wil". (Slot van pag. 1) aan de Russische vrouwen," zo vertel de zij, „ook in Rusland hebben wij een bejaardenprobleem, het is interes sant om ervaringen uit te wisselen. De taken van mevrouw Woronina lig gen bij het onderwijs, de sociale voor zieningen en de bejaardenzorg en in dit verband kon zij onthullen, dat van de zeven miljoen inwoners van Mos kou er 1.300.000 de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt en gepensioneerd zijn. Er zijn, in Moskou en door het gehele land. veel bejaardentehuizen, die een onderdeel zijn van de staats zorg. Toch kon zij een opvallend ver schil signaleren: in de Russische tradi tie is de band tussen ouders en kinde ren bijzonder sterk, wat vaak impli-' ceert, dat zij tesamen blijven leven. „Ondanks de goede organisatie van de tehuizen willen de oudere mensen lie ver bij hun kinderen blijven leven, in eigen huizen. De kinderen zijn altijd bezig met de zorg voor de ouderen, ze hebben grote aandacht voor de ou-' ders. Naar bejaardenhuizen gaan al leen mensen die geen kinderen of verwanten hebben." Maar in principe is de opzet van de bejaardentehuizen in Rusland bijna hetzelfde als in Ne derland: niet geïsoleerde centra met in de directe omgeving, evenals me vrouw Woronina in Middelburg had gezien, kleine huisjes, waarin bejaarde echtparen zo lang mogelijk geheel zelfstandig blijven. Voorzitter de heer J. Gelijns van de Stichting Het Jacob Roggeveenhuis vertelde de Russische delegatie de geschiedenis van de totstandkoming van het tehuis op humanistische grondslag, met de garantie van het rijk voor de aflossingen van de bouw som, de subsidies, de inbreng van de overheid in de pensionkosten, de inde ling met allerlei collectieve ruimten voor gemeenschappelijke activiteiten, de dienstverlening, beveiliging en de taak van de commissies uit de bewo ners, die bij bestuur en directie de belangen kunnen bepleiten. Voorts ging hij nader in op de re-activering van de bewoners om de interesse en de geest levendig te houden en de integratie van het tehuis met de om geving en de mensen uit de omgeving, alles opgezet door een stichting, die met een aanvangskapitaal van één gulden begon. Bij het gesprek in Het Jacob Rogge veenhuis zette mevrouw Van den Boogert uiteen hoe het bezoek aan Zeeland tot stand was gekomen en lichtte zij ook toe, dat de vrouwenor ganisaties in Nederland naar één sa menwerkingsvorm groeien, wat in Zeeland op 24 oktober aanstaande resulteert in de vorming van één provinciale vrouwenraad. Bij de ont vangst van de Russische dames were mevrouw Van den Boogert daarom geassisteerd door de toekomstige pre sidente van deze Zeeuwse Vrouwen raad, mevrouw G. K. Hesselink-Mon dm, de oud-presidente van de plaatse lijke vrouwenraad Zeeland, mevrouw E. Kakebeeke-Mosselman en de echt genote van Middelburgs burgemeester, mevrouw T. Wolters-Blauweikel, die als voorzitster van WH Middelburg* de coördinatie van de vrouwenorgani saties in Middelburg leidde. Mevrouw Wolters tijdens het gesprek: „Zegt u er wel bij, dat dit van een vrouw van een burgemeester in Nederland wordt verwacht". De Russische dames gingen in Het Jacob Roggevcenhuis op bezoek bij de heer en mevrouw C. Sinke en gaven tenslotte als oordeel over bouw en indeling van het tehuis: „Alles is hier met grote aandacht gemaakt en zo moet het ook." Kremlin In de Provinciale Bibliotheek waren de buitenlandse bezoeksters vooral geïnteresseerd in de aanwezigheid van boeken van Russische geleerden: bibli othecaris mr. De Bruijne, die een rondleiding door het gehele complex verzorgde en een toelichting gaf op werkgebied en doel van de bibliotheek kon dat bevestigen, evenals de belang stelling voor technische werken van Russische samenstellers, die zich vooral op de Technische Bibliotheek in Vlissingen concentreert. De delega tie nam ook een kijkje in het Zeeuw se documentatiecentrum en uiteraard bij de kleine expositie van Russische prenten en kaarten, waartoe een ISe eeuwse gravure behoorde van Moskou met het Kremlin. De Russische dames vonden de biblio theek 'goed georganiseerd' maar ver wonderden zich over het geringe aan tal bezoekers, dat zich op het middag uur in uitleenvertrekken en studie-' zaal bevond: „In Rusland zie je veel meer mensen in de bibliotheken." Mr. De Bruijne beaamde, dat de biblio theek in Rusland een belangrijke plaats in het culturele leven inneemt „Bij ons is dat later gekomen, bij u is de bibliotheek meer geïntegreerd, ook in het onderwijs." Tenslotte werd ook de muziekbibliotheek bezocht, waar de aandacht zich uiteraard concentreerde op muziek van Russi sche componisten, die, zo werd met voldoening geconstateerd, in ruime mate voorhanden was- In het dienstencentrum voor bejaar den waren het stichtingsvoorzitter de heer J. Don en directeur N. Riet die een explicatie gaven op doelstelling en werkwijze. Daarna was er voor de Russische dames gelegenheid tot win kelen en werd neg naar Vlissingen! gereden, met bezoek aan de Boule vard en de zee. die vooral de interes se had van prof. Osipian; de Armeen se biologe was zondagavond, direct na aankomst in Middelburg, al op het strand van Vrouwenpolder te vinden, waar zij zeewier, schelpen en mosse len verzamelde. Vandaag dinsdag, be zoekt de Russische delegatie in Rot terdam de clubhuizen van het jeugd en jongerenwerk Arend-Zeemeeuw in de oude binnenstad. Bij het vertrek in de Provinciale Bi bliotheek liet mevrouw Woronina aai liaar gastheer nog de boodschap ach ter: „Wij vrouwen zoeken een goed contact. Ik hoop dat u mannen dit zult willen overnemen." De Russische delegatie bij het verlaten van Het Jacob Roggeveenhuis in Mid delburg. Tweede van links is de heer J. Gelijns, de stichtingsvoorzitter, vier de van links loco-burgemeester van Moskou mevrouw Woronina, vijfde tolk mevrouw Frolowa uit Moskou zesde mevrouw prof. Osipian en zeven de van links de heer K. de Weert, di recteur van het tehuis. (Foto PZC) VLISSINGEN In het kader van Werelddierendag 1972 hield het jonge rencentrum in de Palingstraat van dej stichting SKW te Vlissingen zondag-; middag tussen half drie en vier uur een huisdierenkeuring onder hei mot to 'Cas moet leven'. Evenals het vorig jaar was er ook deze middag een i goede belangstelling voor deze huis-| dierenkeurïng. Een negentig mensen, onder wie veel kinderen, kwamen met hun honden, poezen kavia's, geiten, bokken en vo gels naar de Palingstraat om hun huisdieren te laten keuren door een deskundige keuringscommissie. Deze keuringscommissie, bestaand uit de i veeartsen Olaenkamp. Hoftijzer en; Klok, de heer Van Gorp en de dames. Nijenhof en Sissingh-Eerland. keurde de dieren onder meer op de relatie J dier-mens. ae verzorging van nagels,! oren, vacht etc- en de algemene condi-j tie. Alle deelnemers ontvingen, naast j waardevolle adviezen, een certificaat waarop de beoordeling van de keu-j ringscommissie staat. Naast de vrij willige medewerking van Walcherse dierenartsen werd medewerking ver-I leend door de dierenbescherming Wal-1 cheren-Zuid. De opbrengst van deze keuring is bestemd voor het nieuwe dierenasiel in Paauwenburg. 's Avonds! werden er in het jongerencentrum! nog drie dierenfilms vertoond 'Jeugd en natuur', 'Omgang kinderen met j vogels en viervoeters' en de tweedeli-j ge film De hond en wij'- Deze- films waren beschikbaar gesteld door de Nederlandsche Vereéniging tot Be- scherming van dieren in de andere: jongerencentra van de SKW zal a.s.j woensdag tijdens de kinderclubs nog aandacht worden besteed aan Wereld dierendag. DS. D. GOUDZWAARD-'36 -'44 - TE BRESKENS MET EMERITAAT ZWAMMERDAM Ds. D. Goud zwaard te Zwammerdam (Z-H) is met emeritaat gegaan. Hij werd op 4 juni 1907 in Bruinisse geboren- Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit te utrecht en in 1935 deed hij zijn intrede in ae gemeente 3reskens. In 1944 vertrok hij naar ÏJsselmonae waar hij in 1966 ook nog predikant in Rotterdam werd. In 1969 werd hij predikant in Zwammerdam. Ds. D. Goudzwaard heeft preken geschreven in de serie 'Goedertierenheid en Recht'. Na zijn meritaat vestigt, ds. D. Goudzwaard zich in zijn geboorte plaats Bruinisse. VLISSINGEN Sinas maandag wordt de automobilisten, die voor éen van de Vlissi7igse bruggen over het Kanaal door Walcheren moeten wec': Hiel rhi de motor af te zetten. Aan de portalen voor de verkeerslichten bij de keersluisbruggen zijn maandag borden aangebracht met de aansporing: Brug open. motor af.' Gok bi] ae Souburg se brug zullen dezer dagen zulke borden worden geplaatst- De vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft het Vlissingse gemeentebestuur twee jaar geleden cl gevraagd om de borden ie laten plaatsen. Zet men ae motor af dan veroorzaakt men eten geen luchtverontreiniging en alie beetjes minder helpen. In de Vlissingse gemeenteraad is sinds het verzoek van de VMZ herhaaldelijk en van verschillende kanten aange drongen op plaatsing van de borden. Foto: de 'aansporing' bij de Keersluisbrug. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7