Warschaupact bereidt Europees troepenverminderingsplan voor Nelissen: tekort nu reeds drie miljard Noordvietnamese opmars in Kontoem Bombardementen en Nixon Vandaag kan de beslissing vallen voor Muskie 3 VREES VOOR BURGEROORLOG IN ULSTER VERVOLG KANTLIJN 5 mmvan afslui' SKS? rrdigekozen' TREINCHAOS IN ENGELAND DUURT VOORT Schweppes Bitter Lemon BOMAANSLAGEN OP BEDRIJVEN VAN PHILIPS Man gewurgd na ontdekken diefstal THUISREIS AP0LL0-16 PREMIEVERHOGING BIJ AANTAL ZIEKTEKOSTENVERZEKERAARS Voorverkiezingen Pennsylvania (2 en slot) DINSDAG 25 APRIL '972 PtOVWCIAlE ZEFUWSE COURANT PRESENTATIE AAN VOORAVOND NAVO-RAAD IN MEI mindering aangedrongen. Engeland loopt er veel minder warm voor. Duitsland denkt er het zijne van en Frankrijk is zoal niet tegen, dan toch erg terughoudend. De NAVO heeft vergeefs geprobeerd haar voormalige secretaris-generaal, Manlio Brosio, naar Moskou te sturen, om het Kremlin over omvang en benadering van het troepenverminder- 9 Het Japanse parlement heeft maan dag met algemene stemmen een wet aangenomen, waarbij het vervaardigen en het in bezit hebben van benzine bommen wordt verboden. De wet, die met uitzondering van de communisten door alle partijen werd gesteund, zal op 14 mei van kracht worden. Dat is een dag voordat de Verenigde Staten Okinawa aan Japan zullen overdragen. Men verwacht die dag demonstraties van linkse groepe ringen, zowel ih Japan als op Okinawa. voor troepenvermindering uitgespro ken. maar ze hebben nooit duidelijk' bereiding eiste, gezegd wat hun voor ogen stond, en hebben op westerse voorstellen ge wacht. In het begin van april schreef de Prawda dat het Sowjet-volk 'de voor-| stellen van de regeringen van de lan-, den van het Pact van Warschau om strijdkrachten in ons werelddeel te verminderen, enthousiast ontvangt'. Er werd cryptisch aan toegevoegd dat men bereid was 'vertegenwoordigers van derden' te ontmoeten, „om over deze kwesties van gedachten te wisse- ™rm?w (TTPI) De landen, ingsvraagstuk te polsen. De Sow,jet- LONDEN (Ur Unie het weten dat de afgezant, niet van Oost-Europa die m net "act welkom was. 2 Warschau verenigd zijn, be-1 De Bussen hebben zich in beginsel reiden een plan voor over krimping van de legers van oost en west in Europa. Dit is maan dag vernomen van diplomatie ke zijde in Londen. Voorzover men dat nu beldjken kan, zullen de landen van het Warschau- pnct hun plan publiceren op de voora vond van dc ministerraadsvergadering van de NAVO die in mei plaats heeft in Bonn, om zo een eventuele nieuw Initiatief van de westelijke landen vóór te zijn. De details van het plan zijn tot dus- «er niet onthuld, maar ze komen neer op vermindering van het aantal man schappen en het militaire materieel in Europa! zowel in eigen land als daar buiten. Hat oostblok wil dat onderhandelin gen over inkrimping van het militaire apparaat tussen oost en west, wach ten op een Europese veiligheidsconfe- rentie. Op deze conferentie zou een sneciale nevenconferentie onder auspi- c ën van de veiligheidsconferentie ge organiseerd moeten worden, om de ontwapening aan te pakken, aldus de diplomatieke kringen in Londen. Vooral de Verenigde Staten hebben de laatste tijd sterk op troepenver- TTsn rrsilonri detailleerde voorstellen zijn nog niet gedaan. De plannenmakers van de NA VO ondervonden dal het om een ui termate ingewikkelde zaak ging, die zorgvuldige bestudering en vr\ len". In het westen heeft men een aantal 'studies' opgesteld over de wijze waar op men het netelige probleem zou kunnen aanpakken. Maar concrete, ge- De 'studies' voorzien onder meer in een 'evenwichtige' troepenverminae- rïng, in het raam waarvan de Sowjet- Unie meer zou terugtrekken dan de Verenigde Staten, aangezien de Rus sen diohbbij centraal Europa blijven, en Amerika zich duizenden mijlen ach ter de Atilantische Oceaan zou terug trekken. Maar de diplomatieke kringen in Lon den geloven niet dat Moskou zo'n plan in overweging zou nemen. Vol gens hen zijn de meeste waarnemers het erover eens dat een evenwichtige troepenreductie, overweging van het hele complex van de veiligheid, ook de nucleaire verdediging, zou moeren omvatten. „Inflatiecorrectie voor 1 keer vergeten?" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort van 2,2 miljard gulden, dat het kabinet- Biesheuvel als gevolg van de loon- en prijsstijgingen voor 1973 krijgt weg te werken, zal waarschijnlijk nog oplopen tot drie mil jard gulden. De minister van financiën, mr. Nelissen, heeft zijn ra mingen moeten bijstellen vanwege nieuwe tegenvallers. De minister heeft, naar verluidt, de fractieleiders van de vijf regeringspar tijen voor hun vertrek naar Engeland, waar zij het Lagerhuis bezoeken, van de nieuwe ramingen op de hoogte gebracht en hen in overweging gegeven de inflatiecorrectie voor één keer te vergeten. In een zaterdag gepubliceerd interview wees de minister er reeds op dat de moeilijkheden bij het opstellen van de begroting-1973 groter zijn dan was voorzien. Hij noemde het tekort van 2,3 miljard toen aan de zuinige kant en 'bepaald geen overschatting'. Belastingcorrectie Volgens de minister zijn op de lopende begrotingen tegenvallers te verwachten, die op de begroting-1973 doorwerken. Naast uitgavenoverschrij- dingen. is er sprake van dalende belastingopbrengsten. De minister zei bij die gelegenheid dat voor 1973 geen enkele belasting voor hem onaantastbaar is. ook de inflatiecorrectie niet. „Men zal bereid moeten zijn alle mogelijkheden te bezien, anders komen we er nooit uit uit", aldus zijn opvatting. (Slot van pagina 1) getrokken in Camp David en piekert nu over de vraag of hij, in het licht van de Nöbrdvietnamese aanval, nog meer troepen zal moeten terugtrekken nadat er vólgende week maandag nog 69.000 man zullen zijn overgebleven. In het gezelschap van Nixon bevinden zich enkele van zijn belangrijkste ad-' viseurs Henry Kissinger, zijn rech terhand inzake de buitenlandse poli tiek, en zijn politieke raadgevers John Ehrlichman en Bob Haldeman. Alge meen wordt verwacht dat ONDERWATER MICROFOONS IN HAVEN BREST (Van onze correspondent) PARIJS —In de haven van Brest hebben de speciale diensten van de Franse contraspionage dezer dagen een aantal hypermoderne registratie- apparaten ontdekt die onder water waren aangebracht. Binnen enkele we ken zou één der drie Franse atoomon- derzeeers. Le Terrible, Brest juist voor belangrijke manoeuvres verlaten. Dc verdenking inzake die mysterieuze onderwater-microfoon richt zich thans in het bijzonder op de Sovjet unie. BELFAST (RTR/AFP) - Het hoofd van de Noordierse Vereniging voor Burgerrechten (Nicra), Kevin McCor- 17, beeft maandag gewaarschuwd voor het gevaar van een burgeroorlog, vrijwel alle leden van de Nicra zijn rooms-kalholiek. wL®f.n Persconferentie in Belfast aeea Mccorry een beroep op de extre misten onder de rooms-katholieken en oe protestanten hun gewelddadige ac- rw i ,staken- Volgens hem moest een eind maken aan de 2™ beide groepen. Hij ver- SJÏÏan? <!e Britse verantwoordelijk dit b-stuur over Ulster sinds ondef w neT weken rechtstreeks Sih uh w van Tonden werd nm e'f; dat n°g niets heeft gedaan ten J? -e maken aan de wet- dia z'Jns "iziens alleen .bestemd ka!hmXnVCheiC^ng tussen rooms- digen Protestanten te besten- conferentie maandaS °P een pers dat Londonderry gezegd Ser i vtn,ien ™al het Britse lieke Sm- DerW 1S- de katho- door h* Londonderry die geheel wordt beheerT pubhkeinse Leger SShenwï 0°sterschelde- grep^ril/ h bepleiten- We hebben be- Ró?n!T 6n daar de vrees leeft nopoÏÏren het geheel ,e mo' 6 we?ïaano °women daar voor uit bekwam?8": Wanneer er een goede, Nl iZi? Wel m de hand g^ 'factor in dïiw et congres een het thans ™nr?g?£nTling zijn- Met. echter is rie di*™?-™inicongres Bediend! e slechts ten halve Amerikaanse president nog meer troe pen zal terugtrekken maar vermoede lijk in een langzamer tempo. De mo gelijkheid bestaat overigens ook dat Nixon volgende week maandag fel tegen Hanoi zal uitvaren wegens de aanval op het zuiden, een spectaculair initiatief wordt niet verwacht. Brief Mevrouw Ngoejen Thi Binh, hoofd van de delegatie van de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam naar het. vredesoverleg in Parijs, heeft de Verenigde Staten op nieuw aangeboden, de veiligheid van de Amerikaanse strijdkrachten bij een in een tïjdsschema vastgelegde terug trekking uit Vietnam te garanderen. Mevrouw Binh, die tevens minister van buitenlandse zaken van de voorlo pige revolutionaire regering (VVR) is, deed dit in een brief aan alle. leden van het Amerikaanse congres. Zij deed een beroep op de congresleden van hun constitutionele macht gebruik te maken om president Nixon te dwingen de oorlog in Vietnam beëindigen China heeft Amerika maandag be schuldigd van nieuwe militaire avon turen in Indo-China en opnieuw steun betuigd aan het verzet van de volken in dat gebied. De premier van India, mevrouw Indi ra Gandhi, heeft maandag een van haar felste aanvallen gedaan op de Aziatische politiek van de Amerikaan se regering. Zij beschuldigde Amerika er van in Vietnam verantwoordelijk te zijn voor het langdurigste en meeat zinloze conflict in de moderne tijd. Schmelzer: Angola niet besproken met Portugese minister DEN HAAG (ANP) - Minister Schmel zer (buitenlandse zaken) heeft meege deeld. dat tijdens diens onderhoud met de Portugese minister van buitenland se zaken Rui Patricio niét is gesproken over de koffie-actie van het Angola-co- mité. In antwoord op vragen van de PvdA- kamerleden Dankert en Ter Beek zegt minister Schmelzer dat het bezoek plaats had in het kader van een rond reis van zijn Portugese ambtgenoot langs een aantal Westeuropese hoofd steden, teneinde het standpunt van zijn regering uiteen te zetten over het in Brussel lopende overleg over de slui ting van een handelsakkoord tussen Portugal en de EEG. Het gesprek was geheel ge\yijd aan vraagstuk en met name aldus het antwoord aan de regelingen die ge troffen zouden kunnen worden voor de invoer van enige Portugese landbouw produkten en waaromtrent door de Europese commissie voorstellen zijn geformuleerd. Deze voorstellen zullen door de raad van Europese gemeen schappen op 24 en 25 april behandeld worden. BRISBANE: De rechterbovenarm geheel in verband gewikkeld ter genezing van een haaiebeet lceurt John Fairfax in een winkel in Brisbane de aanwinsten van zijn vriendin Sylvia Cook, een schen king van de winkel voor hun pres taties. De dag tevoren, zaterdag, kwam het Engelse paar na een roeitocht van bijna 13.000 Jcm over de Stille Oceaan op het ei land Hayman aan. op de oostkust van Australië. Ze waren bijne een jaar geleden vit San Francisco vertrokken. LONDEN Voor de Britse vakbon den zal de wereld er nooit meer uitzien als vroeger, wanneer tenslotte het geschil tussen de spoorwegman nen en de staat zal zijn uitgevochten. Vorig jaar nam het parlement een wetsvoorstel van de conservatieve re gering aan, waarin de relatie tussen de machtsfactoren in de industrie op nieuw geregeld werd. Mochten er geschillen optreden en die wa ren er toen al genoeg geweest dan kon, om een voor het land gevaarlijke toestand te voorkomen, een speciaal hof een afkoelingsperiode gelasten, dan wel een stemming onder alle betrokken werkers houden over hun opvatting met betrekking tot het be treffende geschil. Dit hof heeft nu beslist dat er aan de stiptheidsactie van de spoorweg mannen in het gehele land voor veer tien dagen een eind moet komen en in het zuidelijk gebied van de Brit-se spoorwegen wordt dit bevel niet opge volgd. Maandag was de toestand voor de Londense forensen erger dan ooit en in de avonduren waren er zelfs helemaal geen treinen meer om hen naar 'huis te brengen. Het vonnis van het hof was door een aantal spoor- mannen genegeerd. Kort na deze eerste historische uit spraak van het hof voor de industrië le relaties met betrekking tot spoorwegmannen, volgde een andere uitspraak. Dokwerkers in Liverpool hadden vrachtwagens van een paar particuliere containerbedrijven erin gehinderd het gebied van de dokken op te rijden. De particuliere bedrijven zorgen zelf voor het laden en ontla den van hun containers en de dokwer kers vinden dat zij alleen dit werk mogen doen (de mannen van de par ticuliere firma's die worden tegenge houden, behoren ook nog eens tot de zelfde vakbond als die van de proteste rende dokwerkers). Het hof heeft nu de dokwerkers- vakbond tot een boete van ruim 55.000 pond (467.000 gulden) veroor deeld, omdat de dokwerkers doorgin gen met de vrachtwagens tegen te houden. Maar ook na de uitspraak van het hof gaat men in Liverpool j gewoon door de particuliere contai ners buiten het hek van het havenge bied te houden. (ADVERTENTIE) een creatie van Schweppes (Slot oan pagina 1 ly worden gezien als een poging om, nu door het gehele land de publieke opinie weer in het geweer is gekomen over de bombardementen, president Nixon af te schilderen als een eerbaar man, die de moed had een impopulai re beslissing te nemen in het belang van het land, als een politicus die zijn land boven persoonlijk belang stelt. De Amerikaanse binnenlandse veilig heidsdienst stelt een onderzoek in naar personen die betrokken zijn bij een anti-oorlogsorganisatie, die zich de 'Ad Hoe-Commissie voor Militaire Escalatie' noemt. George Stein, één van de oprichters van de groep, zei dat de commissie sinds begin april dagbladen, radio- en televisiestations heeft voorzien van inlichtingen over HILVERSUM Op drie plaatsen in Nederland zijn vannacht bommen ontploft die gelegd waren tegen gevels van Philips-vestigingen. Om half vier ontplofte de eerste in het kleine plantsoentje langs de tele fooncentrale ïn aanbouw van de PTI aan de Jan van der Heydenstraat in Hilversum. Een half uur later ontplof te een bom bij de Philips-vestiging PPI in Baarn. In Rotterdam tenslotte op het industrieterrein aan het Waal haven werd door een explosie schade toegebracht aan het dienstengebouw van Philips aan de Parmentier- weg. In totaal bedraagt de schade slechts enkele duizenden guldens. In Hilver sum en Baarn zelfs niet meer dan enkele honderden. Er deden zich ner gens persoonlijke ongelukken voor. Geen der drie bommen bad een grote kracht, hoewel ze sterk genoeg waren om de ruiten in de directe omgeving te doen springen. In Rotterdam sneu velde zelfs een kanteldeur. In Hilver sum 12 grote ruiten. De (gesloten) gordijnen achter die ruiten vingen de glasscherven op, zodat geen schade werd aangebracht aan de in aanbouw zijnde telefooncentrale. In Baarn sneuvelde slechts één ruit. De politie noch de bedrijfsrecherche heeft ook maar een flauw vermoeden wie de daders zouden kunnen zijn en wat de motieven zijn. Wel staat vast dat indertijd bij een aanslag op Phï- lips-gebouwen in Eindhoven een niet nader bekende groep heeft gezegd ook andere bedrijven te zullen 'aanpak ken'. Het is niet bekend welk soort explosief gebruikt is, maar het is wel zeker dat de bommen op een tïjdme- chanisme werkten. Van deze mecha nismen zijn verschillende deeltjes te ruggevonden. Amerikaanse troepenbewegingen en opgeroepen luchtmachteenheden in verband met de escalatie van de oor- HEERLEN (ANP) De 20-jarige C. B. uit Waubach heeft zaterdag tegen over de politie bekend een man uit Nieuwenhagen (bij Heerlen) te hebben gewurgd. Hij zei aanvankelijk dit te hebben gedaan nadat hij onder invloed van alcohol een herige ruzie met het slachtoffer had gekregen, later bekende hij dat het een vechtpartij na een diefstal was geweest. Het lijk van de gewurgde man, de 33- jarige W. S. uit Nieuwenhagen, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door een voorbijganger in Nieuwen hagen achter een struik aangetroffen. Enkele uren later hield de politie B. aan. De verdachte heeft thans bekend, dat hij met het slachtoffer een aantal cafés in Nieuwenhagen had bezocht, waarna men een bezoek aan een patatzaak had gebracht. Bij die gelegenheid had de verdachte gezien, dat het slachtoffer 150 in zijn beurs had. Onderweg naar een volgend café had hij het slachtof fer de beurs ontfutseld, enige tijd daar na ontdekte deze de diefstal en in de wijk Vaechof ontstond een handgemeen waarbij het slachtoffer werd neergesla gen. Vervolgens kneep hij hem de keel dicht aldus -de verdachte. Slot van pagina 1 rond de maan stonden wetenschappe lijke waarnemingen en het maken van foto's op het programma. Houston heeft besloten om de hoofdmotor niet meer te gebruiken dan absoluut nood zakelijk is. Houston zal zich dus te vreden moeten stellen met de opna men en waarnemingen, die Mattingly 31 uur lang heeft gemaakt terwijl zijn medereizigers hun uitstapjes op de maan maakten. Mattingly was de eerste maanreiziger die bij zijn observaties aan de achter zijde van de maan zeeën van vulka nisch lava waarnam. Records Intussen zijn geleerden, artsen en vluchtlciding ill Houston bijzonder te vreden over de verrichtingen van de bemanning van de ApolIo-lC. Zoals gebruikelijk vestigden ook deze Apol- Iobemanning een nieuwe reeks re: cords in de geschiedenis van de maan- vluchten. Zo hebben ze rond 110 kilo maanste nen en bodemmonsters verzameld, zo'n 25 kilo meer dan ais doel van ce missie was gesteld. Na een snelle berekening verzekerde Houston ce astronauten dat ze de extra kilo's gerust mee konden nemen, zonder de Orion of de Caspar in gevaar te brengen. Young en Duke verbleven 71 uur op de maan. ruim vier uur langer dan de bemanning van de Apollo-15, en be steedden in totaal tien minuten aan uitstapjes op de maan, bijna twee uur meer dan hun voor gangers. Met hun maankarretje vestig den ze een snelheidsrecord van 17 km per uur. Bij hun onderzoekingen op de maan ontdekten ze het sterkste magnetische veld tot dusver. In Hous ton hoopt men dat sommige stenen die de astronauten hebben gevonden 4.5 miljard jaar oud zijn en dus dateren uit de ontstaansperiode van de maan. Daarmee zouden ze hun voorgangers van de Apo!lo-15 met een half miljard jaar hebben 'verslagen'. Young en Duke hebben een stapel 'afval' ter waarde van ongeveer 83 miljoen dollar achtergelaten op de maan. Daarbij zijn ook fijngevoelige instrumenten die informatie naar de aarde zullen blijven sturen tot de batterijen uitgeput zijn of de maan- winter een eind maakt aan de wer king. Ook de maanwagen (8 miljoen dollar) de opstijgtrap van de Orion (20 miljoen dollar) het landingsgestel en stukken van hun uitrusting zijn als afval achtergelaten samen, met de vuilnis en een paar weggegooide schoenen. JUWELIERSVROUW BIJ ROOFOVERVAL DOOR GEWEERSCHOT GEWOND DEN HAAG (ANP) Bij een roof overval op de juwelierszaak W. van Duin aan de Korte Poten ïn Den Haag is zaterdagmiddag de "1-jarige juwe liersvrouw E. P. van Duïn-Ringlever gewond door een geweerschot van een der twee overvallers. De kogel ver wondde haar aan de hand en aan het voorhoofd, waar hij langs schampte. De overvallers namen, toen het schot was gevallen, de benen zonder iets te kunnen meenemen. Mevrouw Van Duin is in een zieken huis aan haar verwondingen behandeld en kon daarna naar huis gaan. Commerciële organisaties: 23 pet. meer (Van onze redactie economie) DEN HAAG Per 1 mei wordt een aantal particuliere ziektekos tenverzekeringen (die op commerciële basis) gemiddeld 23 pro cent duurder. In enkele gevallen kan de verhoging omstreeks de 30 procent liggen, in andere omstandigheden kan ze ook beneden de 23 procent liggen. Een woordvoerder van de ziekte- en onge vallenverzekeraars (de centrale organisatie) zei maandagmorgen dat de verzekeraars nu op advies van de centrale ter gelegenheid van een nieuwe premieverhoging ook de contractuele binding heb ben losgelaten. Dat betekent dat men vrij is zijn verzekering per 1 mei op te zeggen om tariefsbewust naar gunsti ger mogelijkheden te zoeken. De ver zekerde moet in dat geval wel vóór 1 mei per aangetekende brief laten we ten dat hij van plan is niet met de (Van onze correspondent) PHILADELPHIA In de politieke tom bola van de voorverkiezingen neemt Pennsylvania een bijzondere plaats in. Het is óp twee na de staat met het grootste aantal afgevaardigden naar het democratische partijcongres, en het kan de ondergang betekenen van de cam pagne van senator Edmund Muskie, Als de voortekenen niet bedriegen zal sena tor Hubert Humphrey de verkiezingen winnen, maar het is niet onmogelijk dat Edmund Muskie toch meer afgevaardig den krijgt dan zijn belangrijkste oppo nent. Deze tegenstrijdigheid is mogelijk omdat de Kiezers vandaag niet alleen hun ste zullen uit brengen op de presidenskandidaat van hun keu ze, maar oqk op hen die kandidaat staan om Pennsylvania op het partijcongres te vertegen woordigén. Deze afgevaardigden hebben zich voor een deel vastgelegd om één bepaalde pre sidentskandidaat te steunen, en zo kan het ge beuren dat een kiezer die op Humphrey stemt, tocht de voorkeur geeft aan een gedelegeerde die zich vastgelegd heeft om op het partijcongres in ieder geval in de eerste stemmingsronde op Muskie te stemmen. Theoretisch is deze gedele geerde na die eerste stemmingsronde, wanneer de kandidaat van zijn keuze geen meerderheid heeft behaald om de partijbenoeming te krijgen, vrij om op een andere kandidaat te stemmen. Nog moeilijker dan om dit systeem uit te leggen en te verklaren, is het feit dat het van staat tot staat verschilt. Het Amerikaanse ge zegde is dat 'the name of the game' (de naam van het spel) het aantal gedelegeerden is, en dat het minder gaat om het totaal aantal stemmen dat een presidentskandidaat in een voorverkiezing weet te verzamelen. Dat is juist, want het zijn de afgevaardigden die het voor het zeggen hebben. Maar het is even juist, dat een populaire meerderheidsoverwinning de des betreffende kandidaat een nationale publiciteit geeft, die hem in de volgende voorverkiezingen ten goede kan komen en die hem aan de vaart kan helpen die zijn campagne nodig heeft. Dat schijnt het geval te zijn met senator zich in deze staat te verweren tegen de politie ke machinerie die gouverneur Milton Shapp ter beschikking stelde van senator Muskie, Hum phrey, die nooit te klagen heeft gehad over de steun van de democratische partijmachine, werd daardoor in de ongebruikelijke positie geplaatst om het partijapparaat van Pennsylvania aan te allen en om de gouverneur te beschuldigen van oneerlijke pressie op stedelijke en staatswerk- nemers om op Muskie te stemmen. Behalve de waarschijnlijkheid van Muskies nederlaag in Pennsylvania, doet zich nu de tweede waarschijnlijkheid voor dat hij ook in de voor verkiezingen in Massachusetts, die ook vandaag gehouden worden, zal verliezen tegen senator George McGovern. McGovem heeft zich in de afgelopen weken bijna uitsluitend gecon centreerd op Massachusetts en de laatste opi niepeiling duiden erop dat hij weieens twee keer zoveel stemmen zou kunnen krijgen als Muskie. Wanneer senator Muskie inderdaad zowel in Massachusetts als in Pennsylvania wordt ver slagen. oef; worden aangenomen dat zijn kansen op de kandidatuur in Miami zo goed als verke ken zijn. Ook in de eerstvolgende verkiezing, in Ohio op 2 mei, zijn Muskies kansen niet groot. Daarna volgen dan nog de voorverkiezingen in Oregon (23 mei) en Californië (6 juni) die grotendeels zullen bepalen of senator Humphrey inderdaad de kansen heeft om de partijbenoe- ming voor het presidentschap te veroveren. I-Iumphrey heeft Califormië zelfs dan ook te recht; de 'uiteindelijke, grote, verkiezing ge noemd'. Maar op dit punt in de voorverkiezingen weet. niemand met zekerheid te zeggen voor welke verrassingen senator George McGovern zal zorgen. McGovern. die al een jaar geleden aan zijn officiële campagne begon en die toen te boek stond als veel te liberaal voor de meeste kiezers, heeft in de afgelopen weken kans gezien steeds meer stemmen aan te trekken van de arbeiders en de lagere midden stand. Er is dan ook spreke van een MsGovern- fenomeen dat weinigen weten te verklaren. Dit fenomeen komt er op neer dat een groot aantal Amerikanen, die in 1968 Nixon of op George Wallace stemden (ongeveer de grootste uitersten vergeleken bij McGovern), nu bereid zijn om eventueel met McGovern in zee te gaan. Ook in Pennsylvania bleek steeds weer dat McGovern na president Nixon het meest werd genoemd, een verschijnsel dat in de voorverkie zingen van Wisconsin tot zijn overwinning leidde. Sommigen zeggen nu dat McGovern de Bobby Kennedy van 1972 is, dat hij met andere woorden ineens tot de verbeelding van het Amerikaanse volk begint te spreken, zoals Bobby Kennedy dat deed voordat hij in 1968 werd vermoord en zich een steeds grotere aanhang verwierf, die hem ten slotte tot de overwinning van de voorverkiezingen in Cali fornië leidde. Tegelijkertijd is de steming van veel Ame rikanen er een van passieve lijdelijkheid. De meest gehoorde redenering is de tegenstrijdige opmerking: „Ik moet .eigenlijk niets van Nixon hebben, maar ik weet bijna zeker dat hij toch zal worden herkozen". Het zijn vooral de Republikeinen die in 1968 vóór Nixon stemden en die vervolgens teleurge steld werden door zijn optreden en zijn beslis singen, maar het zijn ook Democraten die zich nu al neerleggen bij een tweede Nixon-overwin- ning. Déze stemming, kan vooral öe Democra ten parten gaan spelen, te meer omdat de algemene stemming in de Verenigde Staten is, dat. er geen enkele democratische kandidaat is, die de kiezers voldoende aanspreekt om zich met overtuiging achter hem te scharen. Deze stemming zal ongetwijfeld veranderen wanneer het democratische partijcongres zijn keuze heeft gemaakt, en wanneer er maar één Democraat is die Nixons opponent is. Naar de mening van velen is het toch weer Hubert Humphrey die de beste kansen maakt om de republikeinse president van huisadres, te doen veranderen. voorgestelde premieverhoging ak koord te gaan. Bij de Vereniging Zïekenhuisverple- ging op Walcheren (Het Zilveren Kruis) in Middelburg en de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging 'Zuid en Noord' in Goes deelde men desge vraagd mee momenteel geen plannen voor prijsverhogingen te hebben. 'Waanzinnig' De ziektekostenverzekeraars noe men de 'waanzinnige' kostenstijgingen van de ziekenhuisverpleging de belang rijkste oorzak voor de premiestij ging. Zij zijn er niet van overtuigd dat de ziekenhuisbesturen in alle ge vallen kostenbewust vernieuwen, uit breiden of nieuwe ziekenhuizen bou wen. De ziekenhuïswet, die voorziet ïn een bouwstop, wanneer de regering niet van de noodzaak van een investe ring overtuigd is, zou een remmende werking op de kostenstijgingen moe ten uitoefenen, maar tot op heden is het effect daarvan niet groot. De woordvoerder van de ziektever zekeraars zei maandagmorgen ook niet veel te verwachten van het advies van de Sociaal Economische Raad, dat over het probleem van de ziekte kostenstijging in voorbereiding is. De verzekeraars melden in ae aan kondiging van de 'premieverhoging dat de extra verhoging van de verpleeg- kosten in academische ziekenhuizen (60 gulden meer per dag in het kader van de overheidsbezuinigingen) de ho gere premie eveneens beïnvloed heeft. Andere factoren zijn de verhoogde opnemingsfrequentie, de verhoging van de specialistentarieven en liet kos tenverhogend effect van het steeds veelvuldiger inschakelen van specialis tenteams. 'Vergrijzingsreserve' Het gebruik van pacemakers voor hartpatiënten en de werkzaamheden van Eurotransplant voor nierpatiënten werken ook kostenverhogend. De woordvoerder van de ziektekostenver zekeraars deelde nog mee dat in de premieverhoging per 1 mei gecalcu leerd is een vergrijzingsreserve, die de bedoeling heeft om de toenemende risico's van verzekerden op latere leeftijd beter gedekt te krijgen. Het systeem komt erop neer dat jonge gezinnen iets meer premie betalen, zodat er na 25 jaar een reserve is gevormd waaruit de toenemende risi co's kunnen worden bestreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3