NOORD VIETNAMESE OPMARS IN KONTOEM EN CAMBODJA Ruimtevaarders op terugreis Motie tegen van wantrouwen regering-Brandt Schepen L. Delwaide door plan voor platen is teleurgesteld van Yalkenisse Adviseurs Nixon tegen hervatting bombardementen Mini-Conyres Stijgtrap i van Orion sloeg niet op maan Vandaag in da krant... 215e no. 98 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MI DD ELBU RGSE, VLI SSI N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 april 1972 lï.~ b red. <799. i Oiro 359300. MAAN' Het opstijgen van de maanlander Or,on. Foto onder. Op het moment van de ontste eg spatte mater,aal inallench- Sen Foto ^vcn. De Orwn breit zich losgemaakt van het ■andingsplatform en gaat op weg naar het moederschip Caspar. DIVISIEHOOFDKWARTIER TAN CANH GEVALLEN D; SAIGON/PHNOM PENH (RTR/AFP) Noord-vietnam en de vïetcong hebben maandag aanzien lijke successen geboekt aan een nieuw front, dat zij in het westelijke hoogland van Zuid-Vietnam hebben geopend. Na zware strijd moest het Zuidvietnamese regeringsleger de strategische stad Tan Canh opgeven. In de stad was de belangrijkste commandopost gevestigd die het leger van Saigon in het westelijke hoogland bezit. De communistische legers zijn er maandag tevens in geslaagd een be langrijke Cambodjaanse voorpost te veroveren, gelegen in de zogenaamde Papegaaienbek langs de hoofdweg die naar Saigon leidt. De bedreiging voor de Cambodjaanse provinciehoofdstad Svey Rieng is hiermee aanmerkelijk groter geworden. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties heeft aan alle partijen in het Vietnamese conflict zijn goede diensten aangeboden. HOUSTON (UPI-RTR-DPA De ruimtevaarders Young, Mat- tingly en Duke van Apollo-16 zijn maandagmiddag, elf uur voordat zij de terugreis naar de aarde zouden beginnen, door Houston gewekt. Om kwart over drie maandag nacht stond de ontsteking van de hoofdmotor van de capsule 'Casper' op het programma waardoor het ruimteschip in een baan naar de aarde wordt ge bracht. Voordien, om even voor half Hen. werd de stijgtrap van de maanlander Onoji afgestoten, die volgens het pro gramma op de maan, 20 kilometer ran de geparkeerde maanauto, te plet ter had moeten slaan. Vlak na het aistoten begon de Orion echter te araaien. en Houston besloot de motor met te ontsteken, zodat de Orion niet direct op de maan terecht komt. maar rond de maan blijft cirkelen in een steeds kleiner wordende baan. die hm ?,artuig pas na onbepaalde Hot maan za' brengen, net vertrek van de Orion van de Si)' ,maand^S°chtend vroeg, verliep ,S ,S" Dankzij een extra tv-uit- wïïg k°n deze s,art ook in Neder- raa direct worden bekeken. ,te .z,en hoe de vuur- imS? w£e slugtrap met Young en frn™ f.n van het lanceerplat- fom afstootte en een zware wolk Stol °p«ierp- De opstijging kon vnfn* u seconden worden ge- hXJMewel men m Houston de Jan de camera tevoren vnil Jg had geprogrammeerd. oamf.™ h»in,a het vertrek kon via de 0ria.Xa hoeken worden welke veran- vm „goe"zl?h,ln, de directe omgeving door hpïait ai hadden voltrokken wL-.r tomeloze geweld van de van een ruimteschip van n ton. lancering Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2,4,5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1. 3 en 9. Sport op pagjna 10. Radio en televisie op pagina Financieel nieuws op pagina Later dreigde echter een nieuwe moei lijkheid op te doemen voor de toch al niet glad verlopende maanreis. De vluchtleiding in Houston meende dat er iets was losgeraakt aan de onder kant van de Orion bij het vertrek van de maan. De koppeling met Casper werd daarom enkele minuten uitgesteld om Mattingly in de Casper de gelegen heid te geven de problemen te inspec teren. Hij meldde dat de onderkant van de kwestbare maanlander er nog al toegetakeld uitzag. Kennelijk waren enkele papierdunne aluminiumpanelen afgescheurd door de kracht van de explosie bij het opstijgen. Koppeling Ondanks deze beschadiging verliep het koppelen perfect en konden Young en Duke eindelijk overstappen in de Cas per. Deze manoeuvre liceft Houston ook gerustgesteld wat betreft de wer king van de hoofdmotor van de Cas per. die vóór de maanlanding moei lijkheden opleverde. Bij de koppeling bleek de motor volkomen in orde te zijn. Niettemin blijven de wijzigingen in de maanreis. waartoe na de problemen van vrijdag was besloten, van kracht. De astronauten beginnen 18 uur eer der aan de terugreis dan in het oor spronkelijke vluchtplan was bepaald. Voor deze 18 uur van omwentelingen Zie slot pag. 3 kol. 7) De Noordvietnamezen en de Vietcong- strijders openden hun aanval op het Zuidvietnamese westelijke hoogland in de provincie Kontoem met het bestoken van vijandelijke artillerieba ses die op de Ho Tsji Minh-route belagen langs de grens met Cambod ja en Laos. De aanval werd gevolgd door een bestorming met. tanks langs hoofdweg 14 van de stad Tan Canh en de nabijgelegen gevechtsbasis, hoofd kwartier van de 22ste Zuidvietnamese divisie. Tegen maandagochtend had den de tanks de stad ingenomen en maakten zij een omsingeling van het op een heuvel gelegen hoofdkwartier. De Noord vietnamezen hadden het commandocentrum reeds vernietigd met een voltreffer van een met preci sie gerichte raket om te voorkomen dat om spoedige versterkingen voor de Zuidvietnamezen kon worden vraagd. Tegen de middag was de basis Tan Canh gevallen voor naar schatting 15 Noordvietnamese tanks. Zeven vijan delijke tanks zouden in de actie zijn vernietigd door Zuidvietnamese bom menwerpers en Amerikaanse gevecht s- helikopters. Daarna braken gevechten uit ten zuiden van de stad tussen de naderende communistische grondtroe pen en de vluchtende infanteristen van het regeringsleger. Twee bat al jons Zuidvietnemese parachutisten, die al verzwakt waren door het ent- breken van een brigade die naar cie hevig betwiste stad An Loc was gedi rigeerd, werden door communistische hinderlagen tegengehouden toen zij vanuit het zuiden en het westen de verdediging wilden komen versterken. De vernietiging van de commandopost veroorzaakte een chaos in de verbin dingen en leidde tot zeer tegenstrijdi ge berichten van de gevechten. Nadat tegen de avond de grootste Zuidviet namese tegenstand was gebroken omsingelden de Noordvietnamezen bet enige belangrijke vliegveld in tie noordelijke provincie Kontoem bij Dak To met acht tanks en een deel van tie 6000 man-die zich in de omgeving vnn het drielandenpunt hebben verzameld. Er bestaat maar weinig hoop dat. de Zuidvietnamezen nu in staat zijn de stad Kontoem, 50 km ten zuiden van Tan Canh gelegen, te be houden. De stad ligt nu geheel open voor een gepantserde aanval van de communistische legers. bombardementen op het noorden her vatten als vergelding voor de Noord vietnamese aanval op het zuiden. Een B-52 werd naar verluidt geraakt door exploderende stukken van een com munistische luchtafweerraket en maakte een noodlanding op de lucht basis Danang in het noorden van Zuid- Vietnam. Ook nu weer kwam de Ame rikaanse luchtmacht boven Noord- Vietnam onder zwaar afweergeschut te liggen van Noordvietnamese batte rijen die rond vitale installaties zijn opgesteld. Vloot Volgens berichten uit Hanoi zouden! Noordvietnamese schepen in de Golf! van Tonkin de Amerikaanse zevendel vloot hebben bestookt met raketten.! Het Amerikaanse opperbevel maakte bekend dat de torpedobootjager Ben-1 jamin Stoddert licht werd beschadigd,, evenals de Parsons, die onder artille-j rievuur kwam te liggen. In beide gevallen raakte niemand gewond. Het opperbevel gaf getuigenis van de gro te toename van de Amerikaanse mari ne-activiteit in deze maand. Het ont hulde dat de marine-eenheden die bij Vietnam zijn ingeschakeld zijn uitge breid met. 21.000 man tot 38.000 man in de eerste drie weken van apri' Nixon President Nixon heeft zichzelf terug- (Zie slot pag. 3 kol. 1 NA VERKIEZINGSSUCCES OPPOSITIE Cambodja Na een massale doorbraak in Cam bodja hebben de Noordvietnamezen maandag ook een belangrijke Cam bodjaanse voorpost veroverd op de hoofdweg die leidt naar Saigon. De post, het dorp Spean Tram, kreeg maandagmorgen plotseling een bom bardement van zo'n 600 mortieren te verwerken. Daarna verscheen Nooi- vietnamese infanterie die het dorp na felle gevechten van man tot man innam. Spean Tram ligt in de zoge naamde Papegaaienbek een Cam bodjaanse wig in Zuidvietnamees grondgebied. De voorpost ligt langs de hoofdweg van Saigon naar Pnom Penh, slechts 11 km ten westen van de grote Cambodjaanse provinciestad Svey Rieng, die onder zware Noord vietnamese druk ligt. Bommen Terwijl de Noordvietnamezen hun aanvallen in Zuid-Vietnam ook aan de andere fronten uitbreidden maakte het Amerikaanse opperbevel bekend dat een nieuwe reeks bombardemen ten is uitgevoerd boven Noord-Viet- nam. Dit keer waren ze voornamelijk gericht tegen haven- en opslagtsrrei- nen bij Thanh Hoa, 125 km ten zuiden van Hanoi. Het was de derde golf van luchtaanvallen diep in Noord-Vietnam sinds de VS eerder deze maand de (Van onze correspondent) BONN De oppositie in Bonn zal donderdag proberen de regering-Brandt ten val te brengen. Ze zal tijdens een begrotingsdebat in de Bondsdag een motie van wantrouwen tegen de bondskanselier indienen. CDU en CSU hebben samen 246 stemmen in de Bondsdag. Als zij bovendien mogen reke nen op de stem van de zondag uit de FDP gestapte afgevaardigde Helms, zijn nog twee afvalligen uit de regeringsfracties nodig om de absolute meerderheid te bereiken en Rainer Barzel als opvol ger van Willv Brandt tot hondskanselier te kiezen. Vooral het verkiezingssucces in Ba- den-Wiirttemberg is voor de opposi tiepartijen een aansporing geweest een greep naar de regeringsmacht te doen. Het moment is bovendien gun stig. Voordat over de verdragen met Moskou en Warschau zal moeten worden gestemd (die stemming staat voor de 4e mei op het programma) is er de kans de aanval te lanceren, nu het meest kwetsbare onderwerp van de regeringspolïtiek in het parlement wordt behandeld: de staatsfinan ciën. Tijdens een vergadering van het CDU-bestuur verklaarde maandagoch tend minister-president Kohl van Rijn land-Palts: „Het toegenomen vertrou wen heeft de verantwoordelijkheid, waaraan ook een oppositiepartij zich niet mag onttrekken, vergroot. Als een partij twee-en-een-half jaar lang zegt, dat ze elk moment in staat is weer te regeren, moet ze. zeker na zo'n verkiezingssucces, geloofwaardig blijven". Het partij- en het fractiebestuur van de CDU besloten 's middags met algemene stemmen de aanvraag in te dienen die voor de vertrouwenskwes tie noodzakelijk is. Aangezien de in diening dinsdagochtend wordt ver wacht en daarna minstens 48 uur moeten verstrijken voordat het in de Bondsdag tot de beslissende stem ming komt, kan de krachtproef don derdagochtend plaatshebben. De regeringspartijen, die officieel nog net over de absolute meerderheid van 249 stemmen beschikken, zien de komende gebeurtenis „met berusting" tegemoet. Regeringswoordvoerder Ah- lers verklaarde maandagmiddag, dat deze actie van de oppositie was ver wacht nu de CDU bij de verkiezingen HERVERKIEZING IN GEVAAR (Van onze correspondent) WASHINGTON De meeste ad viseurs van president Nixon, op één of twee na, waren tegen de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Niet omdat zij de bom bardementen veroordelen, maar omdat zij vreesden dat het de president zijn herverkiezing zou kosten. President Nixon zou ge zegd hebben dat een geloofwaar dige buitenlandse politiek be langrijker was dan zijn herver kiezing. Dit werd bekendgemaakt door de minister van financiën, John Connally, op een bijeenkomst met verslaggevers gedurende het afgelopen weekeinde. De minister wilde niet als de bron van het bericht geïdentificeerd wor den, maar één van de nationale televi sienetten,-van wie geen vertegenwoor diger aanwezig was op de persconfe rentie. vernam later wie de zegsman was geweest en maakte het be kend. Tegelijkertijd meldt hel weekblad 'Newsweek' dat dr. Henry Kissinger, president Nixons belangrijkste advi seur voor de buitenlandse politiek, al in 1969 een rapport opstelde waarin hij tot de conclusie kwam dat de tussen 1964 en 1968 op last van presi dent Johnson uitgevoerde bombarde menten op Noord-Vietnam nutteloos waren omdat het gewenste effect niet werd bereikt. „Gezien de ervaringen in het verle den", aldus het rapport, is er weinig reden om aan te nemen dat nieuwe bombardementen zullen slagen waar vorige faalden. Tenzij ze veel intensie ver worden, waarbij de bereidheid moet bestaan kritiek en escalatie te riskeren. De uitlatingen van minister Connal- Zie slot pag. 3 kol. 5) Zie slot pagina 9 kolom 6) „NU ONZE VERLANGENS WORDEN VERWEZENLIJKT, KOMT MEN HIERMEE" IR. J. ZUURDEEG, RWS: „DIT PLAN ZET ALLE ANDERE VOOR JAREN IN IJSKAST" ANTWERPEN-VLISSINGEN De Antwerpse schepen voor ha venzaken Leon Delwaide is alles behalve ingenomen met het nieu we plan voor een industriegebied op de platen van Valkenisse in de Westerschelde. „Ik ben op dit stuk teleurgesteld in een be vriende partij", zei hij naar zijn mening gevraagd over dit plan van de KVP-afdeling Axel. „De lieer Lockefcer (van de BelgischeI VCP) mag dan enthousiast zijn. ik j ben het helemaal niet", aldus de heer Delwaide, die in de nieuwe ideeën-1 schets vooral een rem ziet op de spoedige verbetering van het Nauw van Batli. Ook hoofdingenieur-directeur J. Zuur deeg van de Rijkswaterstaat Zeeland toonde in zijn voorlopige eerste reac tie nogal wat reserve. Zoals bekend komt ideeënschets van de ICVP-Axel op het afsluiten van de Westerschelde ter hoogte van Kruiningen met een spreekt het plan van het kanaliseren van een gedeelte van de Westerschei de, welk gedeelte via de Schaar van de Noord moet aansluiten op de reeds bestaande vaargeul ter hoogte van de grens. het. indijken van de platen van Valkenisse ten behoeve van 1.500 ha. industrieterrein, en het aanleggen van een dijk aan cle oost kant van Saeftinge, waardoor dit ge bied middels een open verbinding met. de Westerschelde zijn functie als natuurgebied en boezemwering kan behouden Schepen Delwaide wilde zich in zijn commentaar beperken tot de gevolgen I voor de verbetering voor het Nauw van Bath, ook al wordt in het nieuwe plan gesteld dat hel Baalhoekkanaal bij toepassing ervan overbodig zal worden. „Ik heb al eerder gesteld aldus de heer Delwaide dat het ontbreken van het Baalhoekkanaal ons nog geen verlies aan industrieën heeft opgele verd. Maar er is wel een verlies aan schepen; schepen die Antwerpen niet aandoen, omdat er tot nu toe geen concreet voorstel inzake Bath was". De vergadering van de Belgisch-Neder landse technische Scheldc-commissie van 22 maart zijn zeer grote vorderin gen gemaakt met het oog op een spoedige verdragsafsluiting met be trekking tot het Nauw van Bath. Met veel genoegen heb ik dal vernomen. We hebben nu perspectief gekregen. Er zijn daar grote vorderingen ge maakt voor een spoedig akkoord". De heer Delwaide vervolgde: „Het is mij ook bekend dat eens te meer van Nederlandse zijde is gebleken dat. daar de politieke wil aanwezig is om zo gauw mogelijk deze zaak te rege- Milieu afgesloten. Het zou jammer zijn als de hele problematiek rond Bath die haar oplossing nadert er door op de lange baan zou worden gescho ven. Nogmaals: ik ben teleurgesteld". „Het enige knelpunt", meent de Antwerpse schepen „aan de Neder landse zijde schijnt nog te zijn het milieubeheer, de verontreiniging van het Scheldewater. Maar dat punt le vert geen onoverkomenlijke moeilijk heden op. De verlangens van de Neder landse zijde zijn redelijk en realiseer baar. Hier in België zal men deze ver-J langens zo gauw mogelijk onderzoeken I en trachten dit knelpunt uit de weg te| ruimen. Dan is de weg vrij voor een1 akkoord." „Op het ogenblik dat wij hier del verwezenlijking van onze verlangens zien naderen, komt men met dit plan. Ik moet zeggen: verdomd laat!". De Antwerpse schepen wil zich zonder technisch onderzoek over de merites vanhet plan als zodanig niet uitlaten".! maar ik zou het jammer vinden als dit plan deel ging uitmaken van een' dossier, dat nu spoedig kan worden IJskastplan Hoofdingenieur-directeur ir. .1. Zuur deeg van de rijkswaterstaat in Zee-| land wilde een voorlopige eerste reac-, tie op de ideeënschets geven: „Ik heb het ook. maar uit de krant vernomen. Het plan is nog niet mijn bezit. Ook vind ik het verwonderlijk, dal men met mij geen enkel contact over deze z.aak heeft opgenomen. Volgens de krant zou rijkswaterstaat in eerste! instantie 'niet afwijzend hebben gerea geerd', maar ik weet niet wie namens rijkswaterstaat heeft gereageerd. Ik althans niet". De heer Zuurdeeg noem de het plan 'geschikt om alle andere plannen voor jaren in de ijskast te zetten". „Er zal jaren op gestudeerd moeten worden. Zeven jaar hebben we de (Zie slot pag. 4 kol. 5) ntlijn. ié berichten over ae ko mende Oó.verschelde-con- feren'.:? wijzen er op dat dit congres een noga! exclu sieve aangelegenheid dreigt (T~ te worden Als plaats van bij- *■"- eenkomst is voorlopig Hede- nesse aangewezen, hetgeen een fikse beperking van het aantal deelnemers Inhoudt: met zestig is 'net daar onge veer bekeken. Bovendien is nog niet zeker zo hebben we begrepen dat het congres openbaar zal zijn. On der de organisatoren bevindt zich na melijk een groep, die meent dat beslo tenheid de voorkeur zou verdienen. Aan deze overweging zou de opvatting ten grondslag liggen da: bepaalde deelnemers men doe".: op politici en ambtenaren zich makkelijker zou den uiten in een besloten bijeenkomst dan in een openbare vergadering. In dat laatste geval zou men te veel naar de tribune kijken, op zijn minst zou ar sprake zijn van een zekere geremdheid, zo menen de aanhangers van deze op vatting. De negentiende eeuw is ken nelijk nog steeds temidden van ons. We dachten dat het hier om een on derwerp ging waarvoor meer be langstellenden zijn zowel in ais buiten Zeeland dan de zestig die eventueel in Hedenesse kunnen wor den ondergebracht. Toen enige tijd ge leden in Delft gesproken werd over het rapport van de club van Rome, was dat voor ieder toegankelijk: de grote aula van de technische hogeschool stond ter beschikking, er werd voor een snelle lunch gezorgd, de deelne mers betaalden een bijdrage in ae kos ten en het werkte voortreffelijk. Nie mand van de organisatoren zal ver moedelijk ook maar even hebben over wogen om ergens met een klein gezel schap in een vormingscen-rum te gaan zitten. Terecht koos men een plaats in het centrum van het land, terecht ook "werd volledige openheid voorge staan. Wil dit Zeeuwse Oosterschelde- congres iets willen betekenen, wil het een factor zijn in de discussies over een belangrijk onderwerp, dan moet men nie: in Hedenesse me: een be perkt groepje mensen gaan zitten. In dat geval zal bij het versturen van uitnodigingen te sterk geselecteerd moeten worden, indien bijvoorbeeld de staten van Zeeland als geheel zou den willen komen, zou al meer dan tweederde van het aantal plaatsen be zet zijn. Een onmogelijke zaak. Een dergelijk congres zou in het cen trum van Zeeland moeten worden georganiseerd. Goes, Middelburg of Vlissingen. het dient bovendien in principe toegankelijk te zijn voor Ie dereen. Het onderwerp leent zich na melijk niet voor selectie van het aan tal bezoekers, een dergelijk systeem wekt argwaan: worden er zaken be handeld, die slechts voor een bepaalde groep bestemd zijn? Dat brengt ons tevens op het punt openbaarheid: het is onbegrijpelijk dat ook maar even overwogen is een dergelijke bijeen komst niet toegankelijk te doen zijn voor publiciteitsmedia als kranten, ra dio en tv. Dat is inderdaad de negen tiende eeuw. Wie van de deskundigen zou zich geremd voelen? Professor Kor- ringa, gesteld dat hij inleider zou zijn? We geloven er niets van: hij heeft pu- blikaties op zijn naam staan, waarin hij geen blad voor de mond heeft ge nomen, bovendien heeft hij ook in deze krant in interviews meer dan eens duidelijk gemaakt hoe hij over de Oosterschelde-afsluiting denkt. Zouden politici geremd zijn Zij leven bij de gratie van de openbaarheid, terecht, ze zijn immers gekozenen en hun leven speelt vanaf het moment van hun ver kiezing zich in het openbaar af. De fracties van de Zeeuwse staten hebben inmiddels minister Drees verzocht een ambtenaar van zijn departement naar de conferentie af te vaardigen. Een beperkt verzoek. Toen onlangs een studiedag over gewestvor ming een soort deltaplan van de bestuurlijke organisatie in Goes werd gehouden, zat daar een delegatie van het ministerie van binnenlandse zaken. Zo zou het mutatis mutandis ook met het Oosterschelaecongres moeten zijn: niet één ambtenaar van verkeer en waterstaat, maar de groep topmensen die bij dit ministerie ver antwoordelijkheid draagt voor h<i- deltaplan. Minister Lardinois zou zijli belangrijkste visserijdeskundigen moe ten afvaardigen en minister Sr.uyt zijn mensen van milieuzorg en volksgezond heid. Op die manier kan een dergelijk congres wellicht in het beleid door werken. Zoals echter nu de plannen voor deze conferentie naar buiten zijn gekomen maken ze de indruk, da: op zettelijk wordt gestreefd naar een se lectieve deelneming met een grote kans dat de hele zaak nog bestoren is ook. De raad milieubescherming orga niseerde in Delft een congres over he: model-Meadows, dat wil zeggen over de toekomst van de wereld en nodigde zoveel mogelijk mensen uit, in Zeeland gaat het om een klein onderdeel van dit. onderwerp, in ieder geval over de toekomst van deze provincie en er worden hooguit zestig toegelaten. Heel vreemd. De politieke partijen in Zeeland heb ben hun deelneming afhankelijk gesteld van "objectieve voorlich ting', vandaar dat ze rijkswaterstaat er bij willen hebben. Met evenveel klem zouden ze er echter naar moeten stre ven dat dit congres open en openbaar zou zijn. Open, dat wil zeggen dat ieder een die belangstelling heeft en de deel- nemerskosten wil betalen, toegang moet kunnen krijgen. Openbaar houdt in. dat de publiciteitsmedia worden uit genodigd, zowel tot eventuele discussie groepen als plenaire zittingen. We gelo ven dat de politieke partijen een derge lijke houding aan hun kiezers verplicht zijn, het gaat waarlijk niet om een ge ringe zaak. Politici spreken op eigen openbare partijvergaderingen over de ze kwestie onlangs nog tijdens een PvdA-bijeenkomst in Yerseke en men mag verwachten dat zij eenzelfde (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1