Bruinisse ondersteunt ^BENDifa Plan 'Buitenleven' in 's Gravenpolder heeft grootte van 23,7 ha moties Oosterschelde „Ook in Zeeland is er geen sprake van echt milieubeheer" kwaliteit rijnwater "geeft weinig reden optimistisch te zijn" S'N»~-or'20uur:van- Jubileum van jeugdcircus Hogerop Goes Geen goedkeuring voor bestemmings plan 'Achter de Boomdijk' Boerderij behouden cnsdag 25 APRIL 1972 WiS5EL BEV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HIEVïïE MENINGEN ZIJN NOG NIET OP BRUIKBAARHEID BEOORDEELD" «&-JWS23E men ontvangen heeft van en de actiegroep 'Oosterschel- S S ondersteunen. Dat adviseert h.i college in een voorstel aan ƒ,1, het voorstel staan b. en w. w? de laatste ontwikkelingen stil. j,n."lra LU»» 1' »'"k™e "11" Set rieli nieuwe menmgen heb- ff gevormd, die nog niet op de bruikbaarheid rijn beoordeeld ver- Sïïhrt aanbeveling hiertoe moge- lijkheïd te scheppen door middel van Mn aan nrovinciale staten en een aan de tweede kamer gerichte motie al- dus het Brusc college. s,„^rvsrri|: hikt de oorspronkelijke beveihgings- Bedachte' naar de achtergrond te wor- dm geschoven. „In de jaren tot 1978 zal het rijk in totaal ongeveer 2o0 miljoen gulden uitkeren aan bedru- S en personen die -schade ondervin den van de uitvoering van de Delta werken. Bij de uitvoering van een alternatief plan kunnen deze bedragen Sen aangewend voorvoorzienin gen die onder andere de visserij onge moeid laten", zo stelt het college. B. en w. wijzen erop dat niet ontkend wordt, dat naast afsluitingen, dijkver zwaringen noodzakelijk zijn. opdat ue- ze kunnen dienen als deugdelijke tweede waterkering. Het college gaat ook in op de onmo- „eiiikheiri van de afsluitinsr van de Westerschelde. Een tussen Nederland en België gesloten overeenkomst staat nu eenmaal, zo stelt het Bruse colle ge, een afsluiting in de weg Het veiügheidsalternatief is in alt opzicht evenwel niet te ontkennen omdat immers langs de Westerschelde dit alternatief (dijkvernogingen) wordt toegepast. Door het rijk is met voldoende uiteengezet waarom dit al ternatief niet ten aanzien van de Oos terschelde kan worden toegepast. De ingreeo (afsluiting van de Oosterschel de» zal zich ongetwijfeld doen gelden op het gebied van het milieu". Het Bruse gemeentebestuur stelt dat bii de realisering van het Zeeuwse Heer met de handhaving van de huidi ge rivierloop een reservoir van ver ontreinigd water zal ontstaan, met een gelaagdheid van water als gevolg van vrij grote chepteverschillen. Rijnwater .De kwaliteit van bet Rijnwater zal hierbij van grote invloed zijn. De huidige kwaliteit van dit water in aanmerking nemende behoeft men al lerminst optimistisch te zijn voor de toekomst, ondanks de besprekingen op ministerieel niveau. Bedacht moet worden (lat het verontreinigd Rijnwa ter deels al een zuiveringsinstallatie is gepasseerd. Dat een verdere lozing van het rivierwater op de wateren van Zuidwest-Nederland zal worden nagestreefd is zo goed als zeker, aan gezien dc watervoorziening van de Randstad anders gevaar zal lopen", schrijft het college. Aangezien het spaarbekken van de afgesloten Oosterschelde niet zoet maar brak zal worden, zo stelt het college, zal het geen nut hebben voor de agrarische sector van Zuidwest- Nederland, zoals het tegendeel door de regering is beweerd. „Wel zai de voordelige invloed die het relatief warme zeewater nu eenmaal heeft wegvallen, waarmee een voordelige positie van de landbouw op de rest van Nederland zal komen te vervallen. De door de verschillende ministers van verkeer en waterstaat voorgesta- Dinsdag 25 april 1972 GOES Prins van Oranje. 10.15 uur: vergadering plattelandsvrouwen. MIDDELBURG Molenwater, 9-17 uur: miniatuur Walcheren. Swerfrust, 13.45-16 uur: tentoonstelling welfarewerk. VLISSINGEN Britannia, 14 uur: vergadering gepensioneerden. ZIER1KZKE Concertzaal, 20 uur: vergadering Stad en Lande. «WW Galerie Van Geyt. 9-12 en '•H8 uur: tentoonstelling 'Nederlandse etskunst in 100 prenten'. hLOLTINGE - De Verfmolen, 19-22 »>ir: tentoonstelling werken Joanna wyatt-Lewis. Ga'erie Les Deux Cha- Ri i! ,,UU1': tentoonstelling wer ken Waldy Vastrïck. G. J. F. Naere- MiniSi oeler H°°Sendoorn. MIDDELBURG - Riiksar- t^n i9;?0"12 30 en 13-30-17.30 uur: ten toonstelling '1001 jaar Walcheren'. KE£ °r ZOOM - R<wy. 20 uur: mes Bond 007, diamonds are fore- *er. 14 jaar. Be dubbeldekkers, alle S-iiS4 20 unr: Cotton E»7e.S°J!Sr,,1!eb0U,V- 20 °Ur: meSB™»r M"' 20 "ur: B,ue Programma Er zijn nog Zeeu- ne bevordering van de massarecreatie zal niet aan cle verwachtingen beant woorden, waarbij de volgende argu menten van invloed zullen zijn: a. verontreinigd water; b. naar algemeen wordt aangenomen (zo ook door de Zuidhollandse Maatschappij tot red ding van de Schipbreukelingen) is open zoet water of brak water ge vaarlijker dan zout vaarwater", aldus het college. De gemeenteraad van Bruinisse bespreekt het voorstel in de vergadering van vrijdag. De raad be gint 's avonds om half acht. Oudheidkamer Tijdens de vergadering moet de raad ook twee leden voor de commissie Bruinisser Oudheidkamer benoemen. Het college draagt de heren D. Kik en C. G. Vreugdenhil voor. Verder moet het snijrooster in de rioolzuivering installatie worden vervangen. Er is een krediet van f 10.225,80 voor nodig. Het college stelt voor om het aanne mingsbedrijf, voorheen M. van de Vel de en Zn de herbestratingswerkzaam- heden in de Nieuwstraat, het Kerk plein, een gedeelte van de Deestraat en de Burgemeester Hagelaan op te dragen. De herbestrating is noodzake lijk in verband met de aanleg van aardgas. De begroting van het werk bedraagt ƒ58.800,-. De firma voorheen M. van ae Velde en Zn was de laagste inschrijver met een bedrag van 53.010.-. Het dak van de openbare lagere school moet worden hersteld.. De kos ten worden geraamd op ƒ20.325,-. Op de begroting 1972 van de dienst ge- meentwerken was al een bedrag van 800.- voor onderhoudswerkzaamhe den geraamd. Er is nu eeen aanvul lend krediet van 19.525.- nodig. HSX™ - Thqlen en Sint m f'S telefoon 0011. Noo'a- Mid. 4444 S' telefoon 01100- "ere^'t^Terne1 Zeeuwsch-Vlaan- 4444, erneuzen, telefoon 01150- GOES Ir. W. van Meegen: „Omwenteling in de ruilverkaveling aan de gang" GOES „Er is een omwenteling in de ruilverkaveling aan de gang. Op dit moment is er nauwelijks meer sprake van liet uitgangspunt 'ingrijpen'. We hebben het nu over een onderdeel van de ruimte, die we hebben. Een ruimte, die opnieuw ingericht moet worden". Ir. W. A. van Meegen, districtsingenieur van de cultuurtechnische dienst sprak maandagavond op 'n bijeenkomst van het Zeeuws coördinatie-orgaan voor na- tuur-, Iandschaps- en milieubescher ming in Goes. Hij hield een inleiding over de ruilverkaveling. Ir. Van Mee gen stelde dat de omwenteling in de ruilverkaveling de laatste jaren in de eerste plaats op gang is gekomen in de dichtsbevolkte gebieden in Nederland De heer Van Meegen ging in op de op stapel staande landinrichtingswet. „Hoe die er uit ziet is niet bekend, maar het is wel duidelijk dat het kli maat van de landbouw weg zal zijn. Ik spreek niet uit jaloezie als ik ze hopen dat het klimaat ook niet naar een andere belangengroep zal gaan" Op een vraag van een van de leden van het orgaan wilde de heer Van Meegen wel vertellen dat hij belangengroepen zag in de sector stadsontwikkeling in de landschapssector, de natuurbescher ming en de industrie. „Ik hoop. dat men de belangen op waarde weet te beoordelen", aldus ir. Van Meegen. Hij zag wel mogelijkheden voor eep be paalde aanpassing van de ruiverkave- ling bij recente ontwikkeling. „Maar ik zie niet dat de klok op een bepaald moment helemaal teruggezet kan i den. Men heeft er tenslotte over ge stemd (hoe de procedure dan ook is). Je kunt moeilijk een ruilverkaveling halfverwege opschorten. Dat kan niet tegenover de mensen, die er hun bo terham in moeten verdienen". Kop-staart- botsing op Goese Lijnbaan GOES Bij een Tcop-staart-botsing' op de Lijnbaan in Goes zijn maandag middag drie personenauto's bescha digd. Van de bestuurders liep niemand verwondingen op. Het ongeval gebeur de toen een personenauto, bestuurd door H. de K. uit Goes, achterop een auto, bestuurd door P. de J. uit Goes botste. De J. reed op zijn beurt, tegen de stilstaande auto van W. V. Wolohaartsdijk op. De wagen van V. wenl aan de achterzijde licht "bescha digd. de auto van De J. aan de voorzij de licht en aan de achterzijde zwaar beschadigd en de wagen van De K. liep zware schade op aan de voorzijde. GOES Het Goese jeugdcircus 'Ho gerop' viert 19 mei het 12Va jarig bestaan niet een bijeenkomst voor leden en gasten in zaal 'Juliana' aan de Beestenmarkt in Goes. De bijeen, komst begint om 20.00 uur. De drie oprichters van Hogerop, de lieren G„ P. en .1. Kaaysteker zullen gehuldigd worden evenals twee leden die al 10 jaar lid zijn, N. van Eekelen en C. d. Velde-Brcen. Het jeugdcircus werkt momenteel aan een nieuw programma, dat in het najaar rond moet zijn. Hogerop zit overigens met; een moeilijkheid: het vinden van een geschikte repetitie ruimte, omdat het huidige c-lubge- bouwtje te klein is voor de nummers die men wil uitvoeren (onder andere met twee meter hoge fietsen). Men is nu naarstig op zoek naar een nieuwe ruimte. Het jeugdcircus is uitgenodigd voor optredens in Amsterdam en Gro ningen. Ger. bijbelstichting houdt streekmiddag GOES Op C mei houdt de gerefor meerde bijbel stichting tot handha ving van de statenvertaling streekmiddag in bet kerkgebouw de gereformeerde krk aan de Westwal in Goes. Sprekers op deze middag, die wordt gehouden om meer bekendheid aan het werk van de stichting te geven, zijn ds J. Mulder uit Poortvliet, ds C. van den Berg uit, Bruinisse, ds J. Catsburg uit St-Maartensdijk en ds J. van Haaren uit Amersfoort. De bijeen komst begint 's middags om twee uur. RILLAND-BATH Plattelandsvrouwen Rilland-Bath bijeen De afdeling Rilland-Bath van de Ne derlandse bond van plattelandsvrou wen hield haar maandelijkse bijeen komst, waarop mevrouw J. Maquelin- Kruisinga uit Vlissingen, op geani meerde wijze enkele stukjes voor droeg uit het werk van Annie M. G. Schmidt, S. Carmiggelt en M. Philips. De presidente wekte de leden op om de voorjaarsvergadering op 27 april te bezoeken in de Prins van Oranje te Goes. Jaarvergadering van 'Zanglust' Dezer dagen hield de vereniging van vogelliefhebbers 'Zanglust' uit Rilland- Bath in het dorpshuis 'Luctor et Emergo' te Rilland onder voorzitter schap van J. Moerland haar 7de jaar vergadering. Eerst werden aan de le den twee natuurfilms vertoond. DSar- na las penningmeester J. Zuijdwegt het financieel verslag voor. gevolgd door het jaarverslag van het afgelopen jaar dat door de secretaris D. J. Jeremiasse werd voorgelezen. Na de pauze werd er voor een nieuw bestuur gekozen. Aftredend waren de heren J. A. N. Boonman ringcommis- saris en J. v. d. Maas algemeen ad junct. Beiden waren niet verkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren M. Schout ringcommissaris, en P. v. d. Guchte. algemeen adjunct. Aftredend en wel herkiesbaar w; de heren J. Moerland, voorzitter, en D. J. Jeremïane, secretaris. Beiden werden dan ook herkozen voor een tweede nieuwe periode van 3 jaar. Programma van koninginnedag in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER Het program ma voor koninginnedag dat zaterdag in 's-Gravenpolder wordt afgewerkt en dat is samengesteld door de Oranje vereniging ziet er als volgt uit: 10-12 uur: filmvoorstelling voor de jeugd in het verenigingsgebouw. Te ken- en Walt-Disney films. 13-13.30 uur: opstelling versierde fietsen op -tocht op het parkeerterrein bij het verenigingsgebouw. 13.30 uur: vertrek van de optocht voorafgegaan door paardenstoeterij en muziekkorps van Kruiningen. 14.15 uur: start concours hippique en hinderniswedstrijd op het terrein omsloten door Goesestraatweg - Van Hoekenstraat - en Fortrapa- straat, georganiseerd door de rijvere- nigingen 'De Paardebloem' en 'De Weelruiters'. 19.30 uur: groot bal met medewerking van 'de Electroni- eas'. NIEUWDORP Nieawdorp uion spelregelwedstrijden NIEUWDORP In het afgelopen sei zoen heeft de scheidsrechtersvereni- ging Noord- en Zuid-Beveland weer spel regelwedstrijden gehouden in ver schillende plaatsen. In het Wilhelmina- huis in Wilhelminadorp werd vrijdag avond de finale gehouden tussen de winnaars van de verschillende voor rondes. Toen alle deelnemers van iedere ploeg vijf hun vragen had den beantwoord, bleek dat Nieuwdorp en Colijnsplaatse Boys ieder 18 pun ten hadden, Robur en Waarde ieder 16 punten en Kwadendamme 11. Zowel om de eerste als de tweede plaats als om de derde en vierde plaats moest een extra ronde worden afgewerkt. Daaruit kwam voor de eerste plaats Nieuwdorp als sterkste te voorschijn en voor de derde plaats Robur. Hier door werd de eindstand: 1 Nieuw dorp; 2 Colijnspl, Boys; 3 Robur; 4 Waarde en 5 Kwadendamme. Uit de vijf voorrondes waren drie spelertjes gekomen die ieder het maximale aan tal van 5 punten scoorden. Zij kwa men uit in een persoonlijke finale. Hier was de uitslag: 1 Timmerman, Lewed. Boys; 2 Lavooy, Hansw. Boys; 3 Geelhoed, Wissenerke. Zowel de ver eniging Nieuwdorp als de speler Tim merman zullen op 12 mei mogen uitkomen in de Zeeuwse finale welke in Vlissingen. Souburg of Middelburg wordt gehouden. YERSEKE Ontspanningsmiddag voor bejaarden YERSEKE Zaterdag werd door de afdeling Yerseke van de algemene be- jaardenbond een ontspanningsmiddag gehouden voor leden en donateurs in het. verenigingsgebouw 'De Haven'. In zijn openingswoord zette de voorzit ter, de heer B. J. Kole, uiteen waarom in tegenstelling tot vorige ontspan ningsbijeenkomsten, de zaterdagmid dag was gekozen in plaats van vrijda gavond. Men verwachte voor de zater dagmiddag grotere belangstelling. De zaal was dan ook flink bezet met belangstellenden. Voorts vroeg hij de medewerking van alle leden om het ledental op te voeren opdat de afdeling dit jaar 500 leden haalt. Hierna werden met bege leiding van de accordeonclub Tovido twee coupletten van het bejaardenclub lied gezongen, waarna Tovido onder leiding van de heer Koeman het pro gramma opende met de herkennings mars. Het verdere gedeelte van deze middat werd geheel verzorgd door Tovido met een zeer gevarieerd pro gramma van muziek, voordracht en toneel. Plattelandsvrouwen hielden vergadering KRABBENDIJKE - In het Cultureel Centrum hield de afdeling Krabbendij- ke van de bond van plattelandsvrou wen een vergadering onder leiding van haar presidente mevrouw Oudt. Een vergadering die m het teken van de sieraden stond. Mevrouw Van den Hemel uit Vlissingen hield namelijk een lezing over sieraden. Zij begon haar lezing met een praatje over groei van parels in de oesters, en besprak de kiemen van echte parels en de prijzen van verschillende soor ten. Daarna werden de edelstenen be sproken. Na de pauze toonde zij de meegebrachte sieraden met vermel ding van prijs en kwaliteit. Aan het eind van de avond werden drie mooie sieraden onder de aanwezigen verloot. Activiteiten op koninginnedag KRABBENDIJKE Een commissie samengesteld uit vertegenwoordigers van de oranjevereniging, sport- en jeugdverenigingen en scholen heeft voor de viering van koninginnedag een feestprogramma opgesteld dat er als volgt uitziet: 10 uur 's morgens reveil en opstellen voor de kinderop tocht. Om 1.30 uur beginnen de kinderspelen op het sportterrein: Voor 4 en 5- jarigen: koekhappen, pollepellopen en vlaggetje steken, voor 6- en 7-jarigen: ringwerpen, zaklopen en koekhappen, voor 8 en 9-jarigen: hindernisbaan. skippybal race en gebonden voeten ra ce, voor 10 en 11-jarigen: bakjes dra gen, kruiwagen rijden en kussenge vecht, voor 12 en 13-jarigen: puzzelrit en doelsohieten. Voor ieder spel zdjn in iedere groep 3 prijzen beschikbaar. Momenteel hebben zich 267 kinderen opgegeven voor deelname. Na afloop van de kinderspelen is er een stoelen dans met de ouders, waarna spelen voor de ouderen worden gehouden, zoals: kruiwagen rijden, kussenge vecht, doelschieten en zaklopen. Alle deelnemers aan de spelen krijgen een tractatie. Tot slot van de middag wordt, bij voldoende deelname een prestatie-stratenloop gehouden: tot 12 jaar over een afstand van ca. 2400 meter, en boven 12 jaar circa 4800 meter, 's Avonds is er een gezellige avond in het cultureel centrum, ter wijl de jeugd dan feest viert in de oude gymzaal aan de Noordweg. KORTGENE NCVB was bijeen KORTGENE De afdeling Kortge ne van de NCVB hield ae jaarvergade ring onder leiding van de presidente, mevrouw Hamelink. De heer De Korte uit Mariekerke hield tijdens deze bij eenkomst een causerie over zijn ver blijf op Spitsbergen. Koninginnedag in Kortgene KORTGENE Voor de viering van koninginnedag worden in Kortgene onder meer kinderspelen georgani seerd in de Hoofdstraat. Om negen uur worden de kinderen door de mu ziekvereniging EMM van de scholen gehaalt. Als alles naar wens verloopt, zullen de muzikanten zich omstreeks half twaalf gaan verkleden om hun nieuwe uniformen te tonen. In het nieuw gestoken zal EMM een aubade brengen bij het gemeentehuis en een rondgang door het dorp maken. MEDEDELING OP KVP-BUEENKOMST HANSWEERT De afdeling Hans- weert van de KVP hield zondagavond een vergadering in zaai Thalia' te Hansweert, Het belangrijkste onder werp van deze vergadering vormde liet bestemmingsplan Achter de Boomdijk. Voorzitter E. A. Suy deelde mee dat de partiële uitvoering van het bestem mingsplan is uitgesteld tot 25 juli aangezien gedeputeerde staten wegens het ontbreken van vaste financiële middelen, hun goedkeuring aan het plan onthouden. Deze mededeling ont lokte een geëmotioneerde discussie. Allereerst gingen de aanwezige leden van de KVP-woordvoerder in de ge meenteraad. de heer Suy. dat hij in de eerstvolgende vergadering (hedena vond) b. en w. van Reimerswaa! te verzoeken alsnog zonder enig uitstel bij g.s. stappen te ondernemen om deze beslissing ongedaan te maken. Wanneer dit niet mogelijk blijkt, zal men als politieke partij via de hiërar chieke weg zelf stappen ondernemen. Bij de bespreking van de gewestvor- mïng bleek dat men geen behoefte heeft aan nog een bestuurslaag. „Steeds duidelijker blijkt dat demo cratisch Nederland verzand is ge raakt in een bureaucifctisch apparaat en als we niet waakzaam zijn aan het beperken hiervan, wordt het een amb tenarenstaal. Een taak van de politie ke partijen is dit tijdig te onderken nen en in te grijpen", aldus een van de aanwezigen. Kerknieuws De Christelijk Gereformeerde Kerk te Biezelinge heeft een beroep uitge bracht op kandidaat A. Bijkerk uit Zaandam. 's-HEERENHOEK H. H. M. Zwartelé sprak voor KVP en KPJ-jongeren In de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek werd een bijeenkomst van de KVP en de KPJ-jongeren gehouden, waar dok ter H. H. M. Zwartelé een inleiding hield over euthanasie. Voor deze bij eenkomst bestond een grote belang stelling. In zijn betoog behandelde de heer Zwartelé wat de euthanasie bete kende en hij besprak de verschillen tussen de actieve en de passieve eu thanasie. De gedachten bij de euthana sie. aldus dr. Zwartelé gaan uit bij zie ken. waarbij de kans op genezing uitzichtloos is. wanneer de pijn en het lijden ondraaglijk worden en de dood een uitkomst betekent. De actieve eu thanasie die als eerste onderwerp door dokter Zwartelé werd behandeld, werd zodanig geformuleerd, dat de patiënt zelf het initiatief moet nemen en de arts de toestemming moet ver lenen een einde aan zijn leven te maken. Dit in tegenstelling met de passieve euthanasie, wanneer dit bui ten het weten van de patiënt omgaat. Aan de hand van deze materie haalde dokter Zwartelé de bepalingen van de tegen het. leven gerichte misdrijven uit het Wetboek van Strafrecht aan, waarin deze er op doelde dat niemand het recht heeft het leven van een medemens te benemen. Aan het einde van zijn betoog haalde de heer Zwar telé nog aan in welke situaties de euthanasie verantwoord kan zijn. Tenslotte volgde met de toehoorders een discussie. rADVERTENTIE Ubóftalsuvanvishoudt Viscotelet opzriZwÖsers (4 personen) 800 gr (4 stuks) visfilets, ansjovisboter. 4 afge streken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilet', bestrijken met ansjovisboter en In een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet een lepol Parmezaanse kaas. Rondom 4 gehalveerde toma len; op elke tomaat een kruisje van kaasreepjos. In niet te hete ovendeschotel ij j f»f zachtjes gaarstoven. VIS fïUUUt Til Vraan recepten bij uv/vishandelaar ol bij het Produkitchop voor Vis en Visprodukten, Waasenoaraowea 20, Don Hang. BIOLOOG DRS. W. WOLFF VOOR PVDA GOES: „DOKTEREN AAN SYMPTOMEN VAN DE KWAAL" „VISIE DIE ONTBREEKT" GÓES Volgens de hydro-bio- loog drs. W. J. Wolff uit Kapelle is er ook in de provincie Zee land geen sprake van een echt milieubeheer en ontbreekt een bepaalde visie hierop. Hij vindt dat wat er momenteel op dit bied gebeurt 'dokteren is aan de symptomen van de kwaal' en dat overigens niet alleen pro vinciaal, maar ook gemeentelijk en landelijk. Drs. Wolff plaatste zijn kritiek maandagavond tij dens een bijeenkomst van de Reglement vervoer gevaarlijke stoffen nabij Heinkenszand HEINKENSZAND B. en w. van Bor- sele hebben bij de N'ed. Spoorwegen in ichtingen gevraagd Inzake het vervoer van gevaarlijke stoffen. Het raadslid J. de Koster vroeg in de raadsverga dering van maart om informatie over het vervoer van gevaarlijke stoffen over de spoorlijn langs Heinkenszand. „Het reglement VSG is afgestemd op het internationale reglement betreffen de het vervoer van gevaarlijke stoffen per spoor. Dit reglement is van kracht voor de West-Europese spoor wegen. Beide reglementen zijn lijvige boekwerken en er wordt een zodanige hoeveelheid gevaarlijke stoffen uitput tend in behandeld dat het niet doen lijk is daarvan in kort bestek een duidelijk overzicht te geven," aldus het college. Behalve inzake enkele ar tikelen over ontplofbare stoffen, zoals buskruit, dynamiet, TNT en dergelij ke, heeft het gemeentebestuur geen bemoeienis met dit vervoer. „Tenslot te kan nog worden medegedeeld dat het massa-vervoer met ketelwagens niet onder de gevaarlijke stoffen valt." BESTEMMINGSPLAN IN VLEKKENPLAN HEINKENSZAND B. en w. van Borsele hebben de gemeenteraad het bestemmingsplan 'Buitenleven' in 's- Gravenpolder ter vaststelling voorge legd Het plan is een uitvloeisel van de 'plannenactiviteiten' van de voor malige gemeente 's-Gravenpolder. Toen de voormalige gemeente met het plan bij de Provinciaal Planologische Commissie, kwam. werd het als 'pre matuur' afgewezen. B. en w. van de nieuwe gemeente Borsele hebben het plan weer ter hand genomen. Na een tweetal hoorzittingen is nu een plan opgesteld met een grootte van 23,7 hectares. Het plan 'Buitenleven' omvat een bied ten, oosten van de Goesestraat weg en ten noorden van de Langeweg. Als noordelijke begrenzing zou de weg 's-Gravenpolder-Kapelle moeten die nen. In het bestemmingsplan valt ook de boerderij 'Buitenleven', een boerde rij met een uniek hoogstammige boomgaard. Van verschillende kanten is erop aangedringen deze boerderij tc behouden. Dr. ir. J. Nijman te 's Gravenpolder toonde belangstellinj voor het behoud van de boerderij. Het bestemmingsplan heeft de vorm van een 'vlekkenplan'. Deze vorm geeft de mogelijkheid bij de nadere inrichting van het plan rekening te houden met. de specifieke eisen van de toekomstige gebruikers omtrent terreingrootte, parkeervoorziening, be bouwing en dergelijke. Het plan is opgebouwd uit de volgen de hoofdelementen: Verkeersvoorzienïngen. De ontslui ting op de Goesestraatweg geeft zo wel verbinding met het bestemming splan 'West.voort.raphoek' als met Goes en rijksweg 58 via de langs het plan in aanleg zijnde provinciale weg. De uitmonding van de wegen op de Langeweg geven goede verbindingen met. de oude kern, terwijl zij daar naast zo gekozen zijn, dat bij een uitbreiding van 's-Gravenpolder in zuidelijke richting, deze wegen kunnen worden doorgetrokken. Groenvoorzieningen. Centraal het plangebied is een brede groengor- del geprojecteerd. De wandelpaden uit het woongebied zullen op deze gordel worden gericht. De groenstrook langs de noordrand van het plan is ontstaan door de afstand, die door de bebou wing in acht moet worden genomen in verband met de in aanleg zijnde provinciale weg. Woondoeleinden. Deze zijn onder verdeeld naar dichtheid en wel het minimum en maximum aantal te bou wen woningen per hectare, te weten: tien tot vijfentwintig woningen per hectare, openbebouwing (bungalows en patiowoningen). Voor deze bebou wing is een strook aangewezen langs de in aanleg zijnde provinciale weg. Dan wordt er verder gerekend met twintig tot. rijf en veer tig woningen per hectare. Deze woningen vormen het hoofdbestanddeel van het plan. Bijzondere doeleinden. Het gebied is zodanig gesitueerd dat de hier te stichten gebouwen voornamelijk scho len, tevens kunnen dienen voor het in later stadium te ontwikkelen woonge bied ten zuiden van de Langeweg. De scholen zullen in de eerste plaats bedoeld zijn voor kleuteronderwijs, alhoewel b. en w. er rekening mee houden dat er in een later stadium ook een school voor basisonderwijs komt. In het bestemmingsplan is geen ruim te gereserveerd voor uitbreiding van het huidige winkel'oestand. De kern 's- Gravènpolder beschikt, volgens b. en w., over een goed geoutilleerde mid denstand. „Deze zal bij de groei van de kern steeds meer plaatselijk ge richt worden. De uitbreiding van het winkelbestand zal in hoofdzaak plaats hebben in het centrum", aldus het college. Bezwaarschriften Tegen het plan 'Buitenleven' zijn drie bezwaarschriften ingekomen: de heer I. A. van Royen heeft bezwaar tegen de uitwerking van liet vlekkenplan. Hij vindt liet begrijpelijk dat bij een zo groot plan voor het vlekkenplan is gekomen. Zijn bezwaar: „De mogelijkheid dat de rechtspositie van de burger-belang hebbende tekort wordt gedaan en het buiten spel zetten van de gemeente raad als hoofd van de gemeente in deze ruimtelijke ordeningsaangelegen heid. Naar mijn mening dient de nor male bezwaarschriftenprocedure van het bestemmingsplan ook zoveel mo gelijk van toepassing te zijn bij de invulling van de vlekken, waarbij de raad uiteraard grote medezeggenschap heeft, eventueel met medewerking van een door de raad in te stellen com missie voor beroeps- en bezwaar schriften". De heer H. Fransen wenst de absolute zekerheid dat een groot aantal wo ningwetwoningen en daarmee gelijk staande (qua grootte en indeling) pre miewoningen, in dit plan kunnen wor den gebouwd -Hij wil verder geen 'ergens binnensluipende mogelijkheid van flatbouw'. „Verder ontbreekt de bepaling van de aanleg van een klein bos in het hart van het groengebied, terwijl ik de als 'tuin' aangegeven grond ook graag bebost zag", aldus de heer Fransen. Een derde bezwaarschrift kwam van de woningstichting Borsele in Hein kenszand. „Het plan 'Buitenleven' om vat een zo groot- oppervlak en een dusdanig groot aantal woningen dat gezien de thans geprognotiseerde groei van de bevolking van Midden- Zeeland in het algemeen en van de gemeente Borssele in het bijzonder, niet kan worden aangenomen dat dit plan voldoende snel kan worden vol gebouwd". „Dit geeft aanleiding tot renteverlie zen bij de gemeente, die weer aanlei ding zullen geven tot een stijgende grondprijs, hetgeen de kosten van ae woningbouw waaronder ook de socia le woningbouw, nadelig zal beïnvloe den". aldus het bestuur van de wo ningstichting. Men heeft een tweede bezwaar: „Waar de kern Heinkenszand een duidelijke centrumfunctie op het eiland B land heeft is voor ae woningstichting het plan 'Watervliet' acceptabel, mede daarom omdat het zodanig is opge steld, dat het in fasen gerealiseerd kan worden. Het plan 'Buitenleven' heeft gezien de --oorgestelde indeling en de loop der hoofdstraten nagenoeg geen mogelijkheid om in op zich ho mogene fasen te worden uitgevoerd. Dit versterkt die kostenstijging". B. en w. stellen de raad voor de be zwaarschriften ongegrond te verkla ren. De raad behandelt het voorstel tijdens de vergadering van dinsdag 2 mei. Partij van de Arbeid, die gehou den werd in de 'Prins van Oran je' in Goes. Hij sprak er over het onderwerp 'milieubeheer'. De bioloog pleitte voor het instellen van een beheersapparaat op het ge bied van milieubeheer. „Van een ge richt milieubeheer komt in Nederland nu niets terecht. Men werkt wat met lapmiddelen, zoals een bufferzone van vier kilomter tussen industrie- en woongebieden en het oprichten van meetnetten. Maar van een overkoepe lende aanpak is geen sprake", aldus drs. Wolff. Hij constateerde wel eni ge verbetering in de situatie, onder andere door het in werking treden van de wet verontreiniging oppervlaktewa ter (wvo). In zijn inleiding stond de heer Wolff medewerker aan het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke uitvoerig stil bij de gevol gen van de afsluiting van de Ooster schelde. „Als we een dergelijk water afsluiten, dan moeten we tevoren in calculeren dat de rijke levensgemeen schap achteruit gaat. Dat hebben we bijvoorbeeld kunnen zien in het Veer- se Meer, waar nu een levensgemeen schap is die 10 tot 20 procent van de vroegere rijkdom bezit", stelde drs. Wolff. .Als in de Oosterschelde de ge tijbewegingen stilgezet worden, dan rullen allerlei dieren en planten ster ven. Er komt dan een nieuwe levens gemeenschap die op veel lager niveau ligt". De bioloog wees erop dat het niet alleen bij afsluiten blijft, maar dat de watermassa op den duur ook vervangen wordt door zoet water. ,Dat is nog veel ingrijpender. De levens gemeenschap zal van nature weer op gebouwd moeten worden en dat kost tijd. De ontwikkeling van een arme naar een rijke levensgemeenschao duurt in 't algemeen 200 tot 1000 jaar en dat geldt ook voor de Oosterschel- de. Bovendien komt er geen schoon zoet water in, maar vervuild zoet wa ter en dat is nog nadeliger", meende drs. Wolff. Hij noemde deze gfcng van zaken een voorbeeld van 'averechts aanpakken' van het beheren van het milieu ge paalde functies die de Oosterschelde nu heeft, zullen verloren gaan, dat is een vast gegeven, zoals bijvoorbeeld de functie als vissen-kinderkamer en het zelfreinigend vermogen", meende de heer Wolff. Naast de Oosterschelde-zaak, schetste de bioloog beknopt enkele algemene lijnen van het milieubeheer. Hij bena drukte onder andere dat het aanleg gen van nieuwe natuurgebieden erg lang duurt. „Daarom moeten we zoveel mogelijk houden wat we hebben. En een van de voornaamste regels van het milieubeheer is zorgen dat er niets verandert. Wat er van nature niet is moet er ook niet bijkomen, dat zal een nadelige invloed hebben op het milieu". Als voorbeelden van onnatuur lijke invloeden noemde drs. Wolff het gebruik van kunstmest in de landbouw en het wegpompen van Water uit de duingebieden. Na de inleiding praatten de PvdA-ers geruime tijd over mileuzaken. zoals de vervuiling van de Rijn (drs. Wolff: „Ik vraag me af of we voor 2000 een schone Rijn hebben?", het aftappen van water in de duinen en de mogelij ke klimatologische veranderingen door de afsluiting van de Oosterschelde. Dorpsraad houdt jaarvergadering Dinsdag 9 mei om 20.00 houdt de dorpsraad van 's-Heerenhoek in de foyer van de Jeugdhoeve een openha. re jaarvergadering. Volgens de agenda worden het doel en de reeds verrichte activiteiten van de dorpsraad, de te verwachten werkzaamheden en de aanvulling van de opengestelde vaca ture in bestuur en raad aan de orde gesteld. Gedurende het bestaan van de dorps raad zijn om verschillende redenen enige leden van het bestuur en raad vertrokken, cq uitgetreden. Deze open gevallen plaatsen dienen nodig te wor den vervangen. Vóór of tijdens de vergadering worden particulieren of vertegenwoordigers van verenigingen in de gelegenheidges teld zich kandi daat te stellen. MARKTBERICHTEN VEILING GOES Maandag 34 april Groenten: per sSifc bloem- kool 4 per kr. 87-160: 5, 107-120; 6, 104.140; 3, 82-21!; 10. 38-58; alw. :4-60: Krop^a I 14-17; II 12-IS: per bos: radijs 33-47; per kg: aardappelen grote 11; pre: 28-32: spmaae 92; aadyce Tï-47; rabarber 28-33: wtüol AI 164; afw. 6Ö-107. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoir 950; slacfctrunderea 735: varkens 33; prijseo: koelen eerste kwaliteit 570-630; twee de 506-54Ó; derde 480-500: vaarzen eerste 630. 655; tweede 575-600: worsdcoeien 566-530; var kens per kg eerste 342-245; tweede 240-242; derde 235-240; slachtzeugen 220-223; aware varkens 23>- 340: slachtrunderen aanvoer: Keen: bande!: vSotj prijzen: hoger; varkens korter; vlot; hoger; en kele prima's boven notering. Z150 VEILING KAPELLE Maandag april 1973. Kasaardbeien per doos van 200 gram: glasa I 107-123: II 69-100: gorella I 108-112; II 89; groenten: bloemkool 32-131; ra dijs 36; rabarber 48; prei 25. VISMIJN COLIJNSPLAAT Export garnalen 285 kg, 3,51 tot 4,25; bot 39 kg; kabeljauw 76 kg: schol 348 ke; tong 18 kg; griet 2 ks; reebaare 7 k kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 15