,Vijvervreugd' breidt alweer uit ,Vaak grond voor kritiek op het huidige onderwijs' Zeeuwse consultatiebureaus registreerden in 1969 nog zesenzestig gevallen van tbc 11 R-K KERK ONTMOET DE MEDIA IN VORMINGSCENTRUM TE BREDA JUBILERENDE NWH-AFDELING TE GOES KENT GEEN DOLLE MINA'S Emancipatie-avond in Middelburg ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groeiende behoefte aan accommodatie voor geestelijk gehandicapten LEDENVERGADERING PERSONEELSVERENIGING GASTHUIS MIDDELBURG MI DDK!,BURG Woensdagavond I* In het .Nederlands koffiehuis' te Mid delburg de Jaarvergadering van de personeelsvereniging van het Gasthuis Middelburg gehouden. Voorzitter W. Knult sprak In zijn openingswoord zijn voldoening uit over de grote be langstelling. Verder liet lilj de evene menten van het afgelopen Jaar de revue passeren. Na jaarverslagen van secretaresse er. penningmeesteresse deelde de heer W. Knuit mee dat hij wegens vertrek uit Zeeland genoodzaakt was af te treden Mevrouw J Houmes-Leljnse en de heer A. van Baaren traden eveneens af. Tot nieuwe leden werden de heer Van Baaren (voorzitter) en de dames M Vermaren en C. C. Vriens gekozen 1 Hierna nam de nieuwe voorzitter af scheld van de heer A. Knuit. Namens de leden ontving hij een antieke prent van Middelburg. De heer Knuit sprak hierna een afscheidswoord, waarin hij het bestuur en de personeelsleden dankte voor de prettige samenwer king. Na het officiële gedeelte bood de vereniging haar leden een rijsttafelt aan. INSPECTEUR DRS N. J. HEYKOOP: OUDERAVOND I iLS^KaSMSSl: .SCHELDEMOND' 'A -.-V VLISSINGEN VLISSINGEN .Kr is vaak grond voor kritiek. Het is lang niet zeker of het lesprogramma nog wel goed I* voor het doel dal wij nu voor ogen hebben, aangenomen dal we al weten wat dit doel Is', zei de Inspecteur voor het voortgezet onderwijs, drs N. J- Heykoop uit Hriloo. donderdagavond onder meer in zijn lezing .Slaan de ouders buitenspel'.'' tijdens de nationale ouderavond in de gymnastiekzaal van de rijksscholengemeenschap .Schelde, mond' te Vlisslngen. De heer Heykoop begon met te stellen dat het een bijzon dere ouderavond was. daar deze avond voor alle scholen In heel Nederland tol nationale ouderavond Is uitgeroepen, met de bedoeling dat deze avond zo mogelijk ren antwoord zal geven op de verschillende standpunten dir er op dr scholen bestaan. Er wordt veel kritiek op het onderwijsj geleverd en deze kritiek heeft, volgens- INITIATIEF VAN PERSCHEF BISDOM BREDA Veel deelnemers uit Zeeland in het onderwijs had gekeerd. Als inter mezzo citeerde de heer Heykoop enkele uitspraken van de organisatrice van de nationale ouderavond, mevrouw De Ja ger. over de doorsnee-ouderavond, die vaak bestaat uit het .oeverloos leuteren over het schoolreisje Mevrouw De Ja ger noemt een ouderavond geslaagd wanneer Mo ouders, bijeengedreven in de gymnastiekzaal, zich door de leraar gymnastiek laten verleiden tot een par tijtje zaalvoetbal en na afloop elkaar hijgend beloven de volgende keer te zullen gaan discussiëren.' Schoolraad i Veel tijd besteedde de heer Heykoop dat de teruggang van het kerkbe- aan de zogenaamde schoolraad, waarin zoek niet gezien mag worden als geloofsafval. .Nodig is dat cie men sen op andere manleren benaderd worden. Eén van de belangrijkste wegen hiervoor is het contact met MIDDELBURG De aan vrage voor opname in de verpleeginrichting .Vijver vreugd' in Middelburg groeit in een dermate snel tempo, dat het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen nog geen twee jaar na het gereedkomen van .het complex al heeft moeten be sluiten tot nieuwe uitbrei dingen. Zoals op deze luchtfoto Is te zien. is de bouw van deze nieuwe verpleegaccommodatie zoals bekend worden in .Vijvervreugd' in hoofdzaak jeugdige geestelijk gehandicapten verzorgd reeds in volle gang. De nieuwbouw be slaat uit vier paviljoens, twee aan de zuidzijde bij «le watergang (links onder aan de foto) en aan Je noordzijde, bij de Koudekerkse weg. De vier paviljoens krijgen in totaal negentig bedden, waarmee dus een gelijk aantal nieuwe pa tiënten kan worden verzorgd. Naar verwacht zullen deze vier gebouwen medio 1971 in gebruik worden genomen. Na deze eerste uitbreidingsfase is nog verdere nieuwbouw, eveneens etappesge- wijze mogelijk. Met nog eens tweemaal negentig bedden kan al dus de capaciteit tot een maxi mum van 460 bedden worden op gevoerd. De beginfase van .Vijvervreugd', het gedeelte dat nu dus in ge bruik is telt ruim 180 bedden. Dit complex, dat in december 1968 in gebruik werd genomen, bevat na tuurlijk ook nog vele andere ge bouwen en ruimten zoals het noofdgebouw met receptie enz. (voor het ovale perk midden op de foto), de keuken (het gebouw rechts daarvan, met de grote zwarte schoorsteen) en rechts daarboven, geheel vrijstaand het gymnastieklokaal De paviljoens zelf en de gebou wen daartussen, die tevens de functie van .gang' vervullen, be vatten ook nog verschillende ruimten zoals behandelkamers, accommodaties voor het verple gend personeel enz. De gebouwen uiterst rechts op de foto vormen het dagverblijf voor gehandicapten ,De Windroos', dat zo nieuw is, dat zelfs de officiële opening nog moet worden ver richt. Zoals uit de naam al blijkt verblijven de betrokkenen hier al leen overdag. Avond, nacht en de weekeinds worden in huiselijke kring doorgebracht. Uiteraard wordt steeds voor vervoer van en naar JJe Windroos' gezorgd. Rechts onderaan op de foto ziet men nog een stukje van het stads park .Toorenvliedt.' Midden bo ven op deze luchtopname toornen tenslotte letterlijk de twee spit sen van .Ter Hooge' uit boven het fraaie landgoed van dezelfde naam. Deze gebouwen zijn even eens in gebruik bij de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. In .Ter Hooge', dat in feite als een dependance van .Der Boede' in Koudekerke wordt gebezigd, worden hulpbehoevende bejaar den verpleegd. ,Ter Hooge' is nog wel particulier eigendom, maar het is in erfpacht aan de stich ting overgedragen. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) BREDA Woensdag aanstaande or ganiseert de persdienst van het bis dom Breda, in samenwerking met het vormingscentrum Bouvigne te Breda, een dag onder de titel ,Kerk ontmoet De belangstelling voor deze ontmoe tingen blijkt zo overweldigend dat dr perschef van het bisdom, de heer F. Oudejans, heeft moeten besluiten tot een aanmeldingenstop. Naast de geno- re kerkelijke functionarissen van het leraren, leerlingen, ouders en het niet- onderwijzend personeel tin dr school vertegenwoordigd zijn. Voor veran dering, zo meende de Inspecteur, Is £™l M-r. brengen dat de media bereid zijn gebruik van te maken. Waar diel criteria liggen, moeten de media! zelf bepalen. t ADVERTENTIE) J. J. Meur uit het Zeeuws wikkelbedrijf VLISSINGEN Met ingang van 1 november is de heer J. J. Meur op eigen verzoek uitgetreden als firmant van het Zeeuws Wikkelbedrijf. De heer F. M. J Meur zal de zaak op dezelfde voet voortzetten. De herope ning van het Zeeuws Wikkelbedrijf vindt vrijdagmiddag om twee uur plaats. Et wila.i.MWpassepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij elk toiletje, bijiedere gelegenheid, bij al uw stem mingen. In een oogwenk verwisseltueen fon- kelendegranaatvooreen dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! heetmanjkj edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam Zaterdag jubileumbijeenkomst Dringende behoefte aan jonge leden GOES De afdeling Goes van de Nederlandse Vereniging Van Huis vrouwen viert zaterdag het 45-jarig jubileum. Dit gaat gepaard met een reestavond in de kantine van de am bachtsschool aan de Bergweg. Op het programma staat onder meer de ,Tw Women Show', verzorgd door twee huisvrouwen met begeleiding van or ganist Bert Eggers. Op deze avond zijn alle ruim honderdvijftig leden met hun familie welkom. De redactie van het maandblad van de afdeling Goes, mevrouw F. Bakker- Minderhoud, vindt dat er vergeleken met vroeger enorme verschillen zijn in de werkzaamheden van de NVVH. J)at is bijvoorbeeld te merken aan het feit dat we tegenwoordig bijna elke week vergaderen en vroeger af en toe maar eens. De NVVH gaat de laatste jaren flink met de tijd mee. Wij houden ons veel meer bezig met maatschappelijke problemen, zoals de milieuhygiëne etcetera'. Volgens mevrouw J. R. Bruynzeel- Schurink, de presidente van de af deling, gaat de NVVH in haar prak tijken niet zo ver als de Dolle Mina's. .Maar de onderwerpen, die de Mina's aansnijden, zijn bij ons al jaren in behandeling. Zij echter met de botte bijl op, terwijl wij de veranderingen proberen door te voeren door de bestaande kane- len te bevaren. Dat duurt langer, maar het effect is er zeker niet minder om'. Mevrouw Bakker: .Wij houden al jaren bezig met de oprichting van kindercrèches, speeltuinen meer van deze noodzakelijke instel lingen. We proberen de plannen te verwezenlijken op een andere ma nier dan de Dolle Mina's, maar dat wil niet zeggen dat wij minder vooruitstrevend zijn'. De activiteiten, die de NVVH ont plooit, worden steeds talrijker. Mo menteel kunnen de leden aan verschil lende cursussen deelnemen, er is een bridge-club, een boekenkring, en ver der worden er regelmatig excursies ge houden naar bijvoorbeeld het kanton gerecht. Daarnaast houdt men ver schillende bijeenkomsten, waar ge sproken wordt over belangrijke maat schappelijke problemen of voorlich ting wordt gegeven over bijvoorbeeld de kaas- en wijnbereiding. Over de geschiedenis van de afdeling Goes van de NVVH kan mevrouw C. dat de afdeling dringend behoefte heeft aan jongere leden. ,En in tegenstelling tot wat zo af en toe nog wel eens gesuggereerd wordt: ,Wij zijn een algemene vereniging. Laatst vroeg iemand of er dan toch ook katholieken lid mochten worden. Natuurlijk kan dat, want de NVVG is neutraal'. Dames ten strijde op groene laken Zaterdag 31 oktober en zondag 1 no vember werd in .Het wapen van Drie wegen', het clublokaal van de biljart vereniging CIOS, het kampioenschap biljarten voor dames verspeeld. Zater dagmiddag om 2 uur startte men met de wedstrijden. Twee zusters begon nen daar de strijd die uiteindelijk gewonnen werd door mevrouw C. van Hoorn-Bruinzeel. Onder grote belang stelling werd ronde na ronde ge speeld. Ook zondagmiddag mocht men zich in de zaal van Jac. van de Guchte wederom in een groot aantal toe schouwers verheugen. Na viereneen- halve ronde werd gestopt waarna er twee dames met ieder 8 matchpunten uit de bus kwamen. Hier volgen de punten na 4 ronden: 1 mevrouw C. v. Hoorn-Bruinzeel 8 matchpunten, 80 cor., 96 brt., 0.833 algemeen gemiddeld; 2 Wilma v. d. Pol. 8. 80. 139 en 0.575; 3 M. H. v. Hekken, 4, 181, 122 en 1.40; 4 J. v. Oosten-Bruinzeel, 4 ,75, 105 en 0.714; 5 Ingrid Human, 0, 68, 148 en 0.475; 6 A. E. v. d. Berg-v. d. Bovenkamp, 0, 23.141 en 0.169: Zondagmiddag 8 november as zal de finale gespeeld worden. Er moeten nog vier wedstrijden gespeeld worden' waarvan de finale rond 5 uur zal plaatsvinden. digden. afkomstig uit het hele land. komt het overgrote deel van de deel nemers uit Brabant en Zeeland. Het idee tot het houden van een dergelijke dag ontstond bij de heer; Oudejans tijdens de concilie-zitting in april jongstleden te Noordwijkerhout.' bisdom Breda, die geregeld worden geconfronteerd met de betekenis van de communicatiemedia, voor de paro chianen en voor hen die zelf via wijk- of streekblad mededelingen zegt de heer Oudejan' een moet blijven voortborduren In zijn eigen patroon. De schoolraad vond hij zo gek nog niet. Deze raad zou over diverse zaken moeten kunnen beslissen: leerplan, didactiek, hulpmiddelen, regel op school, bevordering, benoemingen, schoolkrant, huitcnscholaire activitei ten, enzovoorts. Alle vier partijen (krant, radio televi-, waarop het rapport .Vragen rond de sie, kerk) zijn op Bouvigne vertegen vragen rond de verkondiging' werd woordigc Vervolgens zal van elke; behandeld. In het orgaan van de Ne derlandse Journalisten Vereniging, re ageerde de heer Oudejans reeds vóóri de concilie-zitting zeer kritisch op het rapport. Zijn voornaamste grief: .Het' rapport gaat geheel voorbij aan de j media.' Eén en ander heeft tot gevolg gehad dat op de concilie-zitting een door de heren N. Schrama (chef redacteur van De Tijd), mr H. van Doom (voorzitter van de KRO) en door de heer Oudejans ingediende aanbeveling werd aangenomen waarin de wenselijkheid werd uitgesproken dat aandacht zal worden geschonken aan de belangrijke functies van de communicatiemedia op het stuk var. de verkondiging en in het bijzonder aan de vraag op welke wijze hiervan zo doeltreffend mogelijk gebruik kan worden gemaakt. Een en ander onder erkenning van de eigen verantwoorde-1 lijkheid van de media. Na de concilie-zitting heeft de pers chef van het bisdom onmiddellijk! kasteel Bouvigne gereserveerd, om zoals hij zelf zegt ,de consequen ties van mijn eigen initaitief waar te maken.' De noodzaak voor een goed contact wordt steeds groter, vooral voor de kerk', vindt de heer Oude jans. Geloofsafval Hij verwijst naar een onlangs geda ne uitspraak van bisschop Ernst groep één deelnemer gedurende eer. kwartier zijn mening geven over wat de media verwachten van de kerk, respectievelijk de kerk van de media, i Maar de inspecteur zag ook problemen: hoe worden deze mensen vertegenwoor- aoen. cllgó (vooral de vertegenwoordiging 1 van de leerlingen is een moeilijke zaak) hoe wordt iedereen voldoende geïnfor meerd en wie is uiteindelijk verant woordelijk? De heer Heykoop noemde het een ge lukkige ontwikkeling dat de leerling veel meer centraal staat. In plaats van doceren wordt het steeds meer begelei den. De inspecteur besloot tenslotte met de vraag: .Kunnen de ouders het nog wel bijbenen ol staan ze buiten spel?' Van de na de pauze geboden gelegen heid tot het stellen van vragen werd nauwelijks gebruik gemaakt De behoef te aan een schoolraad werd betwijfeld, te meer daar vooral de kinderen uit de lagere klassen behoefte hebben aan ge zag. Rector A. F. J. Jacobs stelde c" MIDDELBURG In aansluiting op de nationale emancipatie-actie ,Op de af' zal de afdeling Middelburg v°ng jaar reeds de mogelijkheid was van het vrouwencontact in de Partij van ae Arbeid een avond organiseren, gewijd aan de emancipatie van de vrouw. Voor deze avond maandag' 9 november zijn alle Middelburgse vrouwengroepen uitgenodigd De aide-; ling organiseert deze bijeenkomt met de directuer van het gewestelijk ar beidsbureau in Middelburg, de heer D. Boogerd, die zal spreken over her- en geopend voor het instellen van een schoolraad, maar de leerlingen hadden te kennen gegeven dit nie* nodig te vinden. De opmerking dat de leerlingen eigenlijk tot een schoolraad moeten worden opgeleid, werd door de rector onderschreven. Aan net begin van de avond had de voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Beyer, die tevens de leiding omscholing van de vrouw en arbeids-| van de ouderavond had. de bestuursver- JAAROVERZICHT VERENICING TUBERCULOSEBESTRIJDING voorwaarden voor de vrouw. De heer, H. Gillissen, lid van de Middelburgse, gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid, zal ae belasting-technische fa cetten belichten. Mevrouw C. C. van Zanten-Leusen, provinciaal correspon- 'dente van vrouwenbelangen houdt een inleiding over de emancipatie, me vrouw Kakebeeke-Mosselman. voorzit ster van de afdeling Middelburg vani de Nederlandse vereniging van huis-i I vrouwen houdt een praatje over dei studies van deze vereniging, mevrouw! C. de Dreu-Kosten vertelt over het I werk van de stichting huishouaelijke- I en gezinsvoorlichting en een afgevaar- digde van de werkgroep Crèche van het Trefpunt zal over het crèche-werk j mededelingen doen. Na de pauze zul len diverse bedrijven en organisatiesi inlichtingen verstrekken over part-ti-' me en vrijwilligsterswerk. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het nieuwe gebouw van het Gewes telijk Arbeidsbureau in de St.-Joris- kiezing aan de orde gc-steld. De heren H. Beyer en A. H. van Dijk en me vrouw A J. Boom-Aalders. die aftre dend waren, werden herkozen, terwijl mevrouw Postma nieuw in de commis sie werd gekozen. Ruim honderd ouders woonden de ou deravond van de rijksscholengemeen schap bij. Jeugd in onbewoonbaar verklaarde panden MIDDELBURG De gemeentepolitie heeft geconstateerd, dat de laatste tijd jongelui, vooral leerlingen van middelbare scholen, hun vrije tijd doorbrengen in niet normaal bewoon- panden. Het is de politie niet HUISVESTING VOLDOET NIET GOES De Provinciale Zeeuwse ver eniging tot bestrijding der tuberculose kon haar werk ook in 1969 onge stoord voortzetten. Dit schrijft de se cretaris, dr F. G. Vaandrager, in het jaarboekje van de vereniging, dat de zer dagen is uitgekomen. De drie dlstrictsconsultatiebureau's. in Goes, Middelburg en Terneuzen, heb ben in de loop van het verslagjaar 66 gevallen geregistreerd van actieve tu berculose. In Goes is in de loop van het verslag jaar een vrijwel gelijk aantal patiën ten geregistreerd met actieve tubercu lose. namelijk dertig. Hieronder be vonden zich drie gevallen van zoge naamde latent-actieve tuberculose. 1 De districts-tuberculose-arts te Goes, dr J. M. van Daal, schrijft verder dat het, consultatiebureau betrokken was bij de opsporing van een 16-tal patiën ten met gezwelsziekten en bij een nog grotere groep van C. A. R. A.-patiën- ten. Volgens dr Van Daal is bij deze opsporing een nauwe samenwerking met. het ziekenhuis en de specialisten-! Op het bureau in Middelburg werd! staf onontbeerlijk om te komen tot stige handicap is. Dr Meijer vraagt V-ZOcS zich wanneer in het kader van del EEG het gesprek hierover op gang] komt. doelen aan de Balans wordt geleid; mogelijk om op te treden, omdat het door mevrouw J. J van der Wel-Beije. om onbewoonbaar verklaarde panden De bijeenkomst begint om acht uur. gaat. Regelmatig door de politie uitge- 1 voerde cont role's hebben evenwel uit- gewezen, dat deze vorm van vrijetijds- Deze week is in Sneek de generale sy-, "'5! ontbloot is. node van de gereformeerde kerk gehou-i 9® politie wil dan ook oe ouders >an den. Op deze foto de Zeeuwse afvaar- ,onge!"! ..a^v'MTe" **n deze diging: van links naar rechts: ds Van \a.n, vnjetijdsbesiedmg kritische Til, ouderling Versee, ouderling De aanöac"' besteden Buck en diaken Schreuder. eenzelfde aantal patiënten geregi streerd als in 1967 als in 1967, name lijk achttien. Het bureau bleef geves- tig. in de barak op het terrein van het Gasthuis. Oorzaak van het voortduren van deze noodhuisvesting is dat het door de gemeente Middelburg opgestelde plan voor een Medisch Centrum aan het Hofplein, waarin ook het districtsbu reau zou worden ondergebracht, door de minister van sociale zaken en j volksgezondheid werd afgewezen. Dit! in verband met de voor het departe ment onaanvaardbaar hoge onkosten. Inmiddels werd door het bestuur een] onderhoud aangevraagd met burge-j meester en wethouders van Middel i burg, teneinde de situatie nader onder i het oog te zien en te zoeken een goede diagnostiek en behandeling Terneuzen J. Haandrikman-Hack, secretaresse, alternatieve oplossingen. Inmiddels; weinig vertellen. ,In de oorlog zijn alle bezittingen van de NWH ver brand. Over de oprichting kunnen wij; alleen iets te weten komen via mon delinge overleveringen', aldus de se cretaresse, die nog wel even kwijt will tijd moet gelden. moeten, volgens districts-tuberculose- arts W. K. Schuling in het jaarverslag, bepaalde inwendige verbeteringen overwogen worden, daar de huisves-' ting in de barak nog voor onbepaalde' De districts-tuberculose-arst van het bureau in Terneuzen, dr H. D. J. Meijer, schrijft dat men in Terneuzen met achttien gevonden gevallen in I 1969 op de horizontale lijn van de curve is gebleven. Via opsporingswerk aan de hand van door schoolartsen en kleuterbureau's gemelde tuberculose-' reactie-omslagen, werden twee geval len van open tbc gevonden. Voor één van deze twee werd de opsporing ook nog verricht door het comité national de defence contre la! Tuberculose in Parijs. De bron werd! in Noord-Frankrijk gevonden. Midden in 1969 viel het sanatorium X>e Klok-; kenberg' uit ais opvang van de patiën ten, Naar het dichtstbijzijnde sanatori um te Sijssele bij Brugge, konden om. verzekerings-technische redenen geen i patiënten toegestuurd worden, hetgeen I voor patiëten en huisgenoten een ern-l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11