Honderd vleermuizen boven Ritthem ISÉ® verdien met uw salaris ISRAIFFEISENBANK REKENT U EVEN MEE? UNIEKE WAARNEMING EMOTION Helena Rubinstein NASLEEP VAN KAMPEERSEIZOEN: TWEE MAN VOOR HET HEKJE WINDSTOOT HIELP AUTO OVER DE MAXIMUM SNELHEIDSGRENS ACHTTIEN KILOMETER TE HARD DOOR OVEIANDE IX 2X 2X 110.- :170.- DEKLERK&ZN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 tW'wiir Een waarneming van vleermuizen hadden wij tot dusver niet eerder ontvangen. Onlangs was het dan zo ver en ook hier bleek dat deze eerste ,klap een daalder' waard was. Wij ontvingen namelijk van de heer J. J. Back uit Ritthem (gemeente Vlissin- gen) een belangwekkende brief waar uit bleek dat hij od 19 oktober jongst leden om vyf uur in de avond een grote zwerm vleermuizen uit noor delijke richting zag komen aanvlie gen. De groep bestond naar schat ting uit niet minder dan honderd van deze vliegende zoogdieren. Ze bleien enige tijd rond zijn woning fladderen en vlogen daarna in ge sloten formatie verder zuidwaarts. Op onze vraag hoe groot ongeveer de dieren warpn (bijvoorbeeld vlleg- silhouet van een spreeuw of zwaluw) schreef de heer Back terug dat ze ongeveer de grootte hadden van een zwaluw. Allen waren van hetzelfde formaat. Dus kenneijkl van één soort. ,Er is hier in 't dorp wel sprake dat ze in het fort Rammekens zou den verblijven'. De waarnemer be sloot zijn schrijven met: ,Ik vind deze zwerm zeer zeldzaam. Ik heb dit verschijnsel nog nooit eerder ge zien'. Hij wilde nadere Inlichtingen over de massale vleermuisverplaat sing. Rosse vleermuis Gaarne voldoen wjj aan dit verzoek. Er zij hier echter vermeld dat ook w|j nog nimmer zoveel vleermuizen by elkaar hebben zien vliegen. Hoe wel wij toch al vele jaren op deze merkwaardige dieren letten. In feite van jongsafaan. Wie niet? Wie heeft als kind niet gegriezeld by het idee dat die laagvliegende beesten in je haar konden vliegen Uit welke soort precies deze zwerm bestond is echter moeilyk met zeker heid te zeggen. Wij dachten echter: de rosse vleermuis. De rosse vleer muis doet namelijk aan een vliegende zwaluw denken met zijn eveneens spitse vleugels. Een ander kenmerk is: het ïeeds gaan vliegen vóór zons ondergang. De heer Back meldde: om vijf uur in de avond. Op 19 ok tober jongstleden was het op dat uur nog behoorlijk licht. De zon ging pas om tien minuten over half zes onder. De rosse vleermuis ls namelijk ook een soort die het vroegst van alle soorten verschijnt en bovendien nogal eens gezellig bij elkaar vliegt. De dwergvleermuis, de vale vleermuis, de laatvlleger en de grootoorvleer- muis die eveneens in ons land min of meer algemeen zijn, hebben bo venomschreven gedrag niet zo uit gesproken als de rosse. Bovendien ls deze laatste ook een uitgesproken boombewoner. Zowel voor zijn dag als voor zijn winterslaap. Niettemin is een ambtenaar van staatsbosbe heer zo vriendelijk geweest de don kere gangen van het oude fort .Ram mekens' (gelegen dichtbij de plek waar de zwerm werd gezien) te on derzoeken. Ook de kazematten die speciaal voor de bescherming van deze dieren als het ware zijn ".Inge richt'. Ondanks diepgaande naspeu ringen is er niet één vleermuis ge vonden en dat klopt met het normale gedrag van de .Nederlandse' rosse vleermuizen: liefst niet komend in frotten, forten en dergelijke. In het uitenland zijn ze echter weieens In stenen gebouwen gevonden. Dat schijnt samen te hangen met de strengheid van het winterseizoen. Een ander aanknopingspunt dat naar genoemde Boort wijst is. dat rosse vleermuizen weinig geven om guur (ADVERTENTIE) Een beetje Emotie! is alles wat zij wil (zelfs veel meer, als zij zou durven) van de nieuwe fascinerende geur: één en al Emotie. Verkrijgbaar in: Eau de Parfum f 11.25 - f 18.50 Eau de Parfum met vaporisateur f 17.50 Parfum in vaporisateur f 12.50 Zeep f 4.75 VLEERMUIS: 1 vlieghuid, 2 onder arm, S duim, 4 middenhand, 5 been, 6 voet. (Naar dr Eisentraut en dr Eykman) weer, en op de avond van de waar neming was het... guur weer! De soort is bovendien een bekende trek ker en zij kunnen zich, net als vo gels plegen de doen, van en naai hun winterkwartieren begeven. Een gedeelte van de dieren die 's zomers in ons land gevonden worden, trekt in het najaar weg. Zij kunnen daar bij flinke afstanden afleggen. De bioloog li. Bels, die vóór 1947 veel onderzoekingen heeft verricht, heeft in Haarlem eens een rosse vleermuis geringd, die later op 145 km afstand bij Antwerpen werd aangetroffen. De beroemde Duitse geleerde dr M. Eisentraut (die de grondlegger van het vleermulsrlngonderzoek Europa) heeft Indertijd terugmeldin gen ontvangen van 310 km. 460 km en zelfs van 750 kilometer! Uniek Tot zover Is dns schijnbaar niets bijzonders aan de hand met de vleer muizen boven Ritthem, ,ware het niet dat nog nimmer een dergelijke zwerm (onverschillig welke soort) in Ne derland ls waargenomen!' Aldus dr J. W. Sluiter, verbonden aan het zoölogisch laboratorium van de rijks universiteit te Utrecht, die enthou siast vervolgde: ,De Zeeuwse waar neming is werkelijk uniek. Ook in do litteratuur staat een dergelijke trekbeweging van vleermuizen in ons land nergens vermeld.' Deze deskundige toonde zich belangstellend en noteerde terstónd alle gegevens. Samen met zijn col lega dr P. F. van Heerdt heeft hij vele onderzoekingen naar het gedrag van vleermuizen gedaan. Ook zij had den nog nimmer een dergelijke trek van zoveel exemplaren b(j elkaar ge zien. Ook in de boeken en weten schappelijke tijdschriften staat, zo als wij reeds zagen, niets vermeld. Hetgeen natuurlijk nog niet alles zegt. Eenleder die iets merkwaardigs ziet is niet altijd genegen dat ook te beschrijven. Jammer, want veel Interessante waarneminj daardoor onj zij echter <L waarnemers als de heer Back en de moeite die h(j nam ons even te schrijven, is deze prachtige en zeer grote vleermuizenzwerm aan de ver getelheid ontrukt. Er zal echter al tijd een mysterie blijven hangen om deze zwerm. Waar kwam zij zo plot seling vandaan en waar ging ze uit eindelijk naar toe? Was hun ver zamelplaats abrupt verstoord (het waaide veel en twee dagen ervoor had er een orkaan gewoed) en zoch ten zy een nieuwe geschikte plek? Het kan even goed zijn dat ze op echte trek waren, bijvoorbeeld van West-Nederland naar België of Frankrijk. We kunnen alleen maar gissen. Even lichtte moeder natuur een slipje van haar sluier op, daarna viel het doek weer. Honderd onbe kende vleermuizen vlogen onhoor baar en geheimzinnig naar het zui den, wegfladderend in het schemer duister... Vleermuizen kunnen heel slecht zien. maar des te beter horen. Onfeilbaar vliegen ze, ook al is het aardedon ker, tussen bomen en huizen, langs grachten en heel laag soms door de straten. Tastend met hun geluids- stoten, die zij met de ongelofelijke kracht van 105 decibel de ruimte in- slingeren. Ultrakorte stootjes van circa éénduizendste seconde. Het is maar gelukkig dat menselijke oren dergelijke hoge trillingen niet ont vangen, was dat wel het geval dan zou het geluld van zelfs maar één vleermuis zoiets betekenen als het geraas van een overvliegend vlieg tuig! Commentaar overbodig als we de overkomst van 100 vleermuizen konden horen... Ja, deze vliegende zoogdieren zijn zeldzaam interessant. Ze hebben ar men en benen, duimen en vingers, ze hebben echter geen vleugels zoals vogels, maar een dunne huidplooi die als vliegwerktuig dienst doet. Ze slapen ln een heel eigenaardige hou ding en kunnen zeer lang zonder voedsel, kortom we hopen er nog eens op terug te komen. Want er is heel wat over te vertellen! (ADVERTENTIE) laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken Kantongerecht Zierikzee 5 dagen en vonniste niet tot verbeurd verklaring van de brommer. De offi cier eiste wel verbeurdverklaring van de brommer en geldboetes tot totaal 30,- suba 3 dagen. Ook B. J. D. M. P. uit Breda wilde toch rnaar liever zijn brommer zonder de foute onderdelen terug. Hij kreeg hetzelfde vonnis als V. D. uil Zierikzee. Tegen hem eiste de officier geldboetes tot totaal 25.- subs 3 dagen en verbeurdverklaring van de bromfiets. .Het ls niet erg ,ln' als ln uw dag vaarding staat, dat u geluidshinder ver oorzaakt', zei mr Lebret tegen de caféhouder A. E. P. G. uit Scharen- dijke, die in de nacht van 1 op 2 augus tus na elf uur zijn juke-box had laten spelen tegen de gemeenteverordening in. G, had zich ook niet helemaal ge houden aan de sluitingstijd. De offi cier eiste voor het eerste feit een boe te van 50,- subs 5 dagen, voor het tweede 25.- subs 3 dagen. Het vonnis werd voor het eerste feit 25,- subs dagen, waarvan de helft Kantonrechter liet verdachten straf kiezen... ZIERIKZEE oor het kantonge recht in Zierikzee zijn woensdag twee zaken behandeld, die nog een nasleep- Je waren van het kampeerseizoen. De exploitant van een kampeerterrein Burgh, J. C. B. had op 29 juli in boomgaard enkele tenten laten staan, waarvoor hij op die plaats geen ver gunning had. IJ. verklaarde, dat hij vier mensen had willen heipen voor één nacht. ,De volgende dag gingen er twee weg en konden de ande op het terrein, waarvoor ik wel i gunning had', vertelde hij. De offi cier van justitie, mr Th. Lebret vond, dat het behalve hulpverlening ook een zaak was, die in bet economisch vlak ligt. ,De boete moet niet gering zijn deljjjf met een proeftijd van twee jaar en voor het tweede 40.- subs 4 da- ,Mooi verhaal' op kantongerecht MIDDELBURG ,Het stormde flink op de zeventiende oktober. Op een ge geven moment kwam er van rechts achter tussen twee hnizen door een sterke windstoot. En die maakte, dat ik harder ging rijden'. Zo verklaarde A. P. B. uit 's-Heer-Arendskerke woens dag op de zitting van kantonrechter plaatsvervanger mr A. Nouwen de overschrijding van de maximumsnel heid waarvoor hij zich moest verant woorden. Binnen de bebouwde kom van Ovezande reed B. met een snelheid van 68 kilometer per uur. En dat zijn er welgeteld achttien te veel. Op de zitting kreeg de automobilist eerder de wind van voren. ,Een mooi verhaal', oordeelde mr A. Nouwen. ,Maar nogal fantastisch', zo vulde de officier van justitie mr Spreij aan. De officier hechtte dan ook niet veel waar de aan de verklaring. Hij vorderde een boete van 40,-. Daar kon de man niet bij. ,Als ik voor een winkel ruit sta en ik krijg een duwtje zodat die ruit breekt dan hoef ik toch ook niet de schade te betalen?', sprak hij verongelijkt. Het antwoord op deze vraag bleef uit. Het vonnis niet. Dat bleef op 40,- gehandhaafd. Nog een hardrijder diende zich aan, C. H. uit Vllssingen, een jeugdige bromfietser. Hij reed veertig km per uur ln Vlissingen. Als excuus voor dit jachten voerde H. aan, dat hij zich naar een kruispunt spoedde om dat hij in de verte zag dat daar een ongeluk was gebeurd. .Ik dacht: lk ga er eens kijken'. Hij kon mr A. Nouwen niet vertellen of die aanrijding soms was veroorzaakt door te hard rijden. Dan had de brom fietser meteen kunnen zien waar dat haastwerk op uit kan draaien. Een paar maanden geleden kreeg H. nog een keer ben je je brommer kwijt' zo kon hij H. reeds melden. In de zaak van H. van S. uit Yerseke boog men zich uitvoerig over de zaak of het schip waarmee Van S. een aanvaring ver oorzaakte ja dan nee een klein vaar tuig was in de zin van het vaarregle- ment. Het veroorzaken van de scheeps- botsing kostte Van S. 50,- boete. De eis lag een tientje hoger. De Utrech tenaar N. van Ti., bestuurder van een vrachtwagen met aanhanger, verscheen niet ter zitting. Hem werd verweten. gjgg 3 Vogels Van vleermuizen naar vogels papier maar een stapje. Vele waar nemingen mochten wy weer ont vangen, waaruit «ij onderstaande keuze maakten: Leden van de CJN namen rijf geoorde futen, drie sper wers, één boomklever en nog twee ijsvogels op Walcheren waar. In de duinen van het waterwingebied .Oranjezon' werd tevens een hop ge hoord. Een ambtenaar van staats bosbeheer nam op de Schotsman- plaat in het Veerse-Meergebied ooit een hop waar, de vogel werd hierbij tevens gezien. De heer R. Abrahamse uit Oostburg zag in de Zwarte Polder een grote jager. De heer Leertouwer uit Vlis singen nam 15 Temmincksstrandlo- pertjes waar. Ds Van Tuijll uit Big- gekerke zag een kuifduiker en op 7 november nog een erg late vos. De heren W. J. Phaff en A. Besems uit Middelburg zagen een klapekster bij Westhove en op 2 november een dwergstern bij de NoltedJjk te Vlis- scliemerduister.... singen. Op een bouwland bij Dïs- hoeck vonden zij honderden vergif tigde vogels, waaronder 6 kepen. 139 spreeuwen en 247 vinken... En om dit stukje nu maar niet in mineur te eindigen deze waarneming: de heer J. Roose uit Koudekerke (W.) nam ongeveer tien mijl west van Westkapelle vanaf een vaartuig 15 vissende Jan van Genten waar. Dat moet ongetwijfeld een mooi gezicht geweest zijn om zoveel Jan van Gen ten bij elkander in volle actie te zien. Op de vaste wal van Zeeland worden de laatste tijd veel goud haantjes en ook vuurhaantjes gezien en ook... pestvogels! Wij ontvingen meldingen uit verschillende plaatsen, ze kunnen nu ook in uw plaats zijn! Opgelet dus. De vogels doen wat den ken aan bruine spreeuwen, maar zijn veel en veel mooier van verenkleed, ze hebben een zwarte staart met een goudgele eindrand. Opvallend is hun grote kuif achter op hun kop. De afgelopen maand was een interessante maand met bijzon-: dere waarnemingen. En nu maar af wachten wat december nog voor sur prises in petto heeft. Zowel mét als zonder gedicht... P. Schollevaer op den duur zullen we naar vrij heidsstraffen moeten', maakte hij dui delijk. Hij eiste een boete van 300,- subs 30 dagen. ,Het ls een hobby van me een ge deeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen' reageerde kantonrechter, mr A. Veenhoven. Hij veroordeelde B. tot een boete van 300,- sobs. 30 dagen, waarvan de helft voor waardelijk werd opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Met vier boetes van 60,- ging P. S. de R. de zaal uit. Hij had in de af gelopen paar jaar vier zomerwoningen gebouwd in een boomgaard aan de Hoogezoom, ook zonder vergunning van b en w van Westerschouwen. De of ficier eiste vier boetes van 100.- subs 4 maal 10 dagen. De R. stelde, dat hij nooit een waarschuwing had gehad. Hij was begonnen met de ex ploitatie van zomerwoningen, omdat zijn fruitteeltbedrijf geen voldoende re sultaten opleverde. Op een verzoek ach teraf om vergunning had De R. een afwijzend antwoord gekregen. De zo merwoningen moeten nu worden afge broken. De kantonrechter hield reke ning met de strop, die De R. daardoor toch al heeft en ging beneden de eis van de officier. brommers terug Twee eigenaars van opgevoerde bromfietsen werden woensdag door de kantonrechter zelf voor de keus gesteld: een wat hogere boete, dan de officier tegen hen eiste en de bromfiets zonder de afgekeurde on derdelen terug óf een boete, zoals de officier die eiste en verbeurd verklaring van de bromfietsen. De eerste zaak ging tegen J. van D. uit Zierikzee, die er de voorkeur aan gaf zijn bromfiets terug te krijgen. De kantonrechter veroordeelde hem tot boetes tot een totaal van 50,- subs dat hij op de rijksweg een ketting- of te wel kop-en-staartbotsing had laten ontstaan. Als getuigen traden op me vrouw Van R. uit Breda en haar stad genoot C. S. Het neefje van de heer S. raakte bij de botsing gewond. ,Maar nu voetbalt hij al weer", meldde de ipgewekt. Mevrouw R. had aan ibeurde a het gebe alleen een paar kapotte zij geen vordering in. JDat is ook een normale post op de huishoudelijke roting, want die nylons zijn zo ka- r wist mr A. Nouwen. Conform de eis werd de Utrechtse vrachtwa- chauffeur bij verstek veroordeeld het betalen van een geldboete van 100,-. C. uit Slttard raakte deze zomer op de provinciale weg bij Westkapelle in paniek toen hij een tegenligger zag naderen. Hij gooide het stuur om en vloog met wagen en al uit de bocht, ,Als u zo reageert hoort u eigenlijk niet op de weg thuis', vond de kan tonrechter. Hij halveerde de door mr Spreij geëiste boete van 150,-. Niet om het feit maar vanwege de finan ciële positie, waarin C., aie nog stu deert, verkeert. De Middelburgse buschauffeur E. zou achter op een personenauto zijn gere den. Het gebeurde bij een verkeers lichtinstallatie. Terwijl het licht op groen stond remde de voorganger van B. plotseling af. Een aanrijding was het gevolg. Raadsman mr F. K. Adri aans e meende dat hier sprake was van afwezigheid van schuld van zijn cliënt. Uit getuigenmateriaal viel af te leiden, dat het licht al op ïje zou zijn gesprongen, zodat de reactie van de automobilist die voor reed verklaarbaar was en hem niet het verwijt kon worden gemaakt het verkeer nodeloos in gevaar te hebben gebracht. ,U zat er ook wel erg kort achter", stelde de kantonrechter vast. .Buschauffeurs moeten bijzonder goed opletten. Ze hebben een bijzondere taak in het verkeer", zo zei mr Nouwen verder tot B. Overigens moest hij toch ook weer een complimentje maken. ,De buschauffeurs doen het over het algemeen goed. We zien ze weinig hier'. De boete werd tenslotte van 60,- teuggebracht tot veertig. Het niet schoonmaken van sloten kostte W. V. uit Westkapelle vijftien gulden boe te. Gs-leden over de Zeeuwse visserij voor nijverheid en handel te Goes GOES De Nederlandsche maatschap pij voor nijverheid en handel, depar tement Zeeland houdt 11 december in hotel ,De Korenbeurs' te Goes een lunch-bijeenkomst. Het onderwerp voor deze bijeenkomst zal .de Zeeuwse vis serij' zijn. De heer J. van den Bos (gs) zal de mossel- en oestercultuur be lichten en de heer M. J. Poelje (gs) zal over de kustvisserij spreken. De lunchbijeenkomst begint om twaalf uur. Goedkeuring gs voor rioolzuivering in Nieuwvliet Gedeputeerde staten van Zeeland heb ben het besluit van de raad van Nieuw vliet met betrekking tot de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie met elektrische en mechanische bedienings inrichting goedgekeurd. De installatie is ontworpen door het ingenieursbureau v-h J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen in nauw overleg en onder goedkeuring van het RIZA gen, waarvan ook de helft voorwaar delijk. P. T. C. T. uit Zoetermeer was op 19 augustus bij Oosterland op rijksweg 18 van een uitrit het fietspad opgekomen. Een bromfiets was toen tegen zijn auto gebotst. T. verklaarde, dat hij stil stond en dat de brommer voor hem langs had gekund. De officier eLste een boete van 60.- subs 6 dagen. De kantonrechter achtte de schuld niet bijzonder groot en veroordeelde T. tot een geldboete van 30.- subs 3 da gen. M. de Z. uit Zierikzee werd con form de els veroordeeld tot een boete van 50,- subs 5 dagen, omdat hij in Zierikzee op de Laan van St. Hilaire geen voorrang had verleend aan een auto, die van rechts kwam. J. de J. uit Oosterland. die met zijn maaidorser ln zijn woonplaats het land was komen afrijden zonder voorrang t" de officier. Een zaak tegen J. V. uit Zierikzee, die op 22 september op rijksweg 18 bij Nieuwerkerk met zijn vrachtauto naar de linkerkant van de weg was gegaan op het moment, dat hij werd gepasseerd, werd aangehouden. De au tomobilist van de wagen, die inhaalde, remde, kwam tegen een berm paalt je en de auto kantelde. De zaak zal nader worden behandeld als het kan tongerecht over getuigen kan beschik ken. KB en O veilt nog eenmaal KAPELLE In verband met dankdag voor het gewas zal er volgende week bij de veilingvereniging .Kapelle-Bleze- Iinge en Omgeving' te Kapelle maar één keer veiling worden gehouden. Dat zal zijn op vrijdag op de gewone uren. (ADVERTENTIE) TOTAAL: Een eetkamer in "solid pine" - een magnifieke blanke houtsoort - ln oudamerikaanse Farmhouse-style voor *De meubelen zijn ook afzonderlijkverkrijgbaar; een andere samenstelling van onze eetkamer In originele Farmhouse-style is dus altijd mogelijk. COMPLETE WONINGINRICHTING OUDEMARKT - VLISSINGEN ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VUSSINGEN/HOORN/DE UER Van 29 nov. t/m 2 dec. tot 's avonds. 9 uur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 11