CADZAND KRIJGT PAALHOOFDEN nAGENDfa extiA GEMEENSCHAPS HUIS IN MINI ZEELAND BEZIT TYPISCHE ENGELAND- VLIEGERS nu GENTSE SCHILDERS EXPOSEREN IN ASSENEDE VrtMNSDAG 4 OKTOBER 1947 ZEEUWSCH-VLAANDEREN ASSENEDE Drie jonge Vlaamse kunstenaars uit Gent exposeren hun werk momenteel in de galerie Mar- garetha de Boeve te Assenede. Yves de Smet, Willy Plompen en Jan van den Abbeel hebben een collectie bij een gebracht die door de karakter overeenkomst een sterk geheel vormt en door het karakter zelf opmerke lijk is. De tentoonstelling, waarmee de galerij het seizoen opent, wordt gehouden in de sfeer van de Gentse week, die Assenede nu viert. Het is zoals de Vlaamse criticus Karei Geir- landt, die de tentoonstelling zater dagavond opende, zei: .Het ontbreekt er nog maar aan dat de Gentse tram door de straten rijdt.' De gevel van de galerie is voor deze gelegenheid door de exposanten voorzien van een kleurrijke opdruk in de trant van hun werk. Felgekleurde banen lopen over het oude geveltje, wat een his- TERHOLE Gebouw Wit-Gele Kruis geopend Zaterdagnamiddag werd te Terhole het nieuwe Wit-Gele-Kruisgebouw geopend. Voorzitter A. Bruggeman gaf een over zicht van datgene wat aan deze opening was voorafgegaan. Hij bracht dank aan allen, die hadden meegeholpen aan de totstandkoming van dit gebouw, in het bijzonder aan het gemeentebestuur van Hontenisse en de provinciale bond ,Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis'. Na hem sora- ken burgemeester C. van Hootegem namens het gemeentebestuur van Hon tenisse, de heer G. Flos als lid van de provinciale. reeds bovenvermel de bond en de heer P. Kuypers als voorzitter van de afdeling Klóosterzan- de. Na het officiële gedeelte vond in een lokaal een gezellige bijeenkomst plaats. PHILIPPINE ,Phimos-bal' De sociëteit .Phimos' hield dezer dagen een balavond in het dorpshuis ,De Meerpaal' te Philippine. Er waren ruim honderd bezoekers, die bij de muziek, ten gehore gebracht door ,The Garants uit Oostburg een gezellige avond had den. Op 28 oktober organiseert .Phi mos' eveneens in .De Meerpaal' een .love-in' met medewerking van ,The Streams' uit Rijen. toricus wellicht zou spijten. Karei Geirlandt denkt daar anders over: .Het geveltje afkappen en in z'n ge heel overbrengen naar het museum te Gent.' Willy Plompen en Jan van den Abbeel werken op doek: Yves de Smet op hour en ijzer. Maar alle drie gebruiken zij een veelheid van fel contrasterende kleuren in banen, cirkels, grote en kleine vlakken, om daarmee gladde, .cleane' doeken en reliëfs te~ produceren. .De groep vormt een antipode tot wat tot nu toe in Gent werd gedaan. Het is kunst die het drama, het sentiment en de persoonlijke getuigenis opzij zet,' aldus Geirlandt. die hierbij an- gelsaksische elementen begroette, overgewaaid uit Londen en New York. De drie Gentenaren hebben het lyrisch abstracte eraan gegeven. De kleur i3 de vorm gaan bepalen en het vlakke doek wordt doorbroken door wat men wel .maquettekunst' noemt. De expositie is toegankeljjk tot en met 15 oktober. WOENSDAG 6 OKTOBER. ASSENEDE (B.) Galerie Margaretha de Boevé: tentoonstelling werken Vlaamse OOSTBURG Ledeltheater. 9j) en 14 uur: jeugdvoorstelling .Dodo mijn ezeltje' door het Amsterdams jeugdtoneel. TERKEUZEN. De Blide. 10 uur: eerste culturele ochtend van het seizoen. Lezing door opzichter Riemslag van de Braak man. Galerie J $4. 15—18 uur: tentoonstelling werken Guldo Reijerman. Sfchool Tamarindestraat: onderwijsten toonstelling ,De Scheepsbouw'. DONDERDAG 7 OKTOBER. ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse opera, 20 uur: Carmen'. ASSENEDE (B) Galerie Margaretha de Boevé: tentoonstelling werken Vlaamse kunstenaars. OOSTBURG Ledeltheater. 9.30 uur: jeugdvoorstelling .Dodo mijn ezeltje', door het Amsterdams jeugdtoneel. 14 uur: .De kleine nar'. TERNEUZEN Galerie J 54. 15—18 uur: tentoonstelling werken Guido Reijerman. School Tamarindestraat: onderwijsten toonstelling .De Scheepsbouw". CADZAND Als de Cadzandse hotelhouder P. A. Faas, eigenaar van het door duinafslag bedreigde hotelNoordzee' begin '65 een noodkreet richt tot, dm Nederlandse publiciteitsmedia, weet hr waarschijnlijk niet dat hij nog twee jaar op vervulling van zijn. hartewens, vier nieuwe strandhoofden, die mm verdere afbrokkeling van de duinenrij tegengaan, zal moeten wachten. Begin 1967 is het zover: bulldozers en spaden verzetten ettelijke kubieke meters zand als eerste aanzet van een omvangrijk karwei: de aanleg van een aantal stevige paalhoofden. En daarmee wordt dan voorlopig een dikke etreep gezet onder een rekening die al heel lang op vereffening wachtte. De feiten zijn langzamerhand bekend. Dertig jaar geleden kocht Faas op de brede Cadzandse duinenrij grond voor de bouw van een hotel. Toen het in 1933 klaar was lag er voor het gebouw een horizontale duinstrook met een breedte van veertig meter. Daarvan zijn er nu nog circa tien over, een ang stig smalle marge voor wie de Zeeuwse herfststormen kent. De zacht glooi ende duinhelling uit de dertiger jaren is veranderd in een steile kloof, waar aan per jaar ongeveer een meter werd geknabbeld. De heer Faas heeft in het verleden geen mogelijkheid onbenut gelaten om daarop te wijzen. Na elke storm de publiciteitsmedia wisten hem te vinden sprak hij zijn onge rustheid uit over het uitblijven van een oplossing. Een oplossing die zijns inziens gelegen ioas 'M liet aanleggen van een betonglooiig of van een serie nieuwe paalhoofden, wat een zandwinnende werking heeft. Die paalhoofden komen er nu. Al in 1963 keurde het loaterschap ,Het Vrije van Sluis' de aan leg goed en die werd in september van dat jaar ook formeel bekrachtigd door gedeputeerde staten. Belangrijkste knelpunt bleek echter de rijksgoed keuring, een zaak die het toenmalige PvdA-kamerlid drs M. J. Westerhout ertoe bracht vragen te stellen aan de minister van verkeer en waterstaat. Als weerslag van deze (en andere) bemoeiingen kan er nu, in de herfst van 1967, begonnen worden met de bouw van vier paaalhoofden. Misschien kunnen zij ervoor zorgen dat de komende jaren de laatste tien meter grond voor het hotel van de heer Faas veilig gesteld worden. Op de foto: de aanleg van nieuwe paalhoofden bij Cudzand-haven. Op de achtergrond hotel Noordzee. VOGELWAARDE Als de raadsleden van Vogelwaarde eens heel even hun hoofd niet bij de vergadering hebben, dan kon dat best eens komen door de fraaie maquette die er sinds enige tjjd naast de raadzaal staat. Het Is een miniatuuruitgave van het gemeenschapshuls dat men op korte termijn in deze Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeente wil neerzetten. Architect P. Roelands uit Hazerswoude maakte het ontwerp. De plannen voor een gemeenschapshuis dateren van vorig jaar. Vertegenwoordigers van Bosch- kapelle, Hengstdijk en Vogelwaarde besloten toen tot oprichting van een dichting die ten doel had een centrum te creëren waarin de verenigings activiteiten van deze drie dorpen gebundeld konden worden. De aanleiding horen we uit de mond van maatschappelijk werker de heer t. W. A. Vosveld, een van de mensen die een belangrijk aandeel hebben .chad in dit gezamenlijke initiatief: ,In Hengstdijk ontbrak zonder meer de ;elegenheid om iets te doen. Men beschikte daar niet over passende aalruimte. Bosclikapelle en Stoppeldijk hadden wel een gemeenschaps- ïuis, maar die waren resp. in slechte staat en te klein'. Tijdens verschillende bijeenkomsten met de plaatselijke verenigingen peilde iet stichtingsbestuur de wensen die er in deze sector ten aanzien van een igen gebouw leven. Architect Roelands paste zijn ontwerp zoveel mogelijk :an. Binnenkort kunnen vertegenwoordigers van het verenigingsleven nog •ens hun laatste zegje zeggen over de plannen, zoals die nu vrijwel iefinitief op tafel liggen. ■let ,hart' van het gemeenschapshuis zal worden gevormd door de grote :anl. Deze kan men benutten als gymnastiek- en feestruimte. Er is een mime kleedgelegenheid met douches en sanitair aan verbonden. ,We leuken hierbij ook aan het gebruik door de lagere school, die hiernaast cal verrijzen', aldus de heer Vosveld. De rest van het complex bestaat lit enkele kleinere vergaderzalen, een foyer, een bibliotheek plus een keu. centje met buffet. In de .hoofdzaal' komt voorts een uitschulfbaar toneel. De financiering van het gebouw wil het stichtingsbestuur, dat onder oorzitterschap staat van wethouder W. D. Lambert van Vogelwaarde, ond krijgen door de verkoop van de huidige gemeenschapshuizen van '■toppeldjjk en Boschkapelle. Zoals de zaken er nu bij staan gaat volgend aar de eerste spa de grond in. Raadsleden hoeven zich dan niet meer van le wys laten brengen door een maquette In hun gemeentehuis. Ze vinden hem levensgroot in de openlucht lander te Oostburg wint provinciaal de 2de, eveneens met z.jn zelfde kopduifje van enkele weken geleden. De Londenwinnaar J. Haak uit Hoek speelt nu 3-17-28 en A. Smallegange uit Terneuzen klasseert zijn l:.(e en 4de prijswinnaars nationaal nu ais 4de en 10de op de provinciale uit slag. Tussen de eerste tien van üc pro vinciale uitslag zien we verder, 5 en 9 J. de Schmidt te Terneuzen (2de nat. 1966), C. Lernout te Clin- ge, op Londen en de /orige Darke st one vroeg. G. Dobbelaere te Schoon- dijke (1ste prov. 1966) en A. Bos man te Heikant welke zeker als de meest allroundspeler van het sei zoen 1967 mag beschouwd worden. Verder zien we dat de vroegere na tionale Parkestone-overwinnaar M. Jaspers uit Middelburg ook nu 5 duiven op de uitslag heeft vóór 12 uur. Al deze duiven zullen ook op de nationale uitslag een meer dan eer volle plaats innemen. Het blauwe duivinnetje van G. Snel- ders te Hulst, hetwelk hij kweekte uit een rode Genette doffer en uit een blauwe dochter van de bekende .Poot' van zijn vader J. Snelders te Sas van Gent. is met deze toppres tatie niet aan zijn proefstuk, want als jonge duif won deze 65-543018 op Orleans reeds de 54ste in de CC Hulst en de 1128ste nationaal, verder op Quivraine een 1ste in de CC en een 1ste te Terhole. In 1966: Werd ze 6 maal bespeeld en het werd. Doornik 28, Albert 61, Beaumetz 57, Albert 8ste, Doornik 10, Moulins 24- ste en Orleans 1ste CC en 2de kring. Dit jaar op 8 maal inkorven de vol gende prestaties: Albert 23, Cler mont 19, Tours gemist, Dax 24, Par- kestone Zeeuwsch-Vlaanderen 17 nat. 55, Parkestone Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren 1, prov. 1, nat. officieus even eens 1, Quivraine 14. Een duivln dus, welke op alle af standen haar klasse bewijst. Op de officiële uitslag van de Par kestone der CC Breda zien we de Zeeuwen als volgt geklasseerd: L. de Ruyter, Vllssingen 1ste: G. Snel ders, Hulst 2de; J. de Hollander, Ooostburg 3; J. Haak, Hoek 4: A. Smallegange, Terneuzen 5 en 19: J. de Smit, Terneuzen 6 en 18: C. Ler nout, Clinge 7; P. v. Belzen. Arne- muiden 8; G. Dobbelaere, Schoon- dljke 12; G. de Ruiter, Arnemuiden 13; A. Bosman, Heikant 16. Reeds diverse eerste prijzen natio naal z(jn op de Parkestonevluchten behaald. Zo herinnert elkeen zich nog de dubbele zege van enkele ja ren geleden behaald door J. Bakker te Zaamslag en in Walcheren won na M. Jaspers diens stadgenoot C. Daane als tweede hoofdstedeling een lste en 3de Nationaal op deze vlucht, terwijl L. Lievense uit Westkapelle dit in 1965 deed. In 1966 won G. Dobbelaere u4t Schoondijke de lste provinciaal en J. de Schmidt uit Terneuzen een 2de nationaal. In dit seizoen stonden liefst drie Engelandvluchten op het program ma en nooit is de Zeeuwse over macht zo groot geweest. Op de Londenvlucht won J. Haak te Hoek de lste provinciaal en de 3de internationaal en wist liefst 4 duiven te klasseren. G. Snelders uit Hulst won internationaal de grootste geldprijs, namelijk bijna 13.000 frs, hetgeen nog altijd het afhalen waard is! Na deze Londenvlucht kwamen nog twee nationale vluchten vanuit Parkestone, de eerste georganiseerd Een specialiste op de Enge landvluchten. Dene ,55' won dit jaar een 4e en 5e prijs Nat. Parkestone. door de bond van zaterdagvliegers door de vereniging Maassluis, en de tweede door de CC Breda. Op deze beide vluchten zijn buiten gewone prestaties door de Zeeuwen f;eleverd en voor het inc-rendeel door iefhebbers welke zich tevoren ook al op deze vluchten bij de snelsten schaarden. We moeten tvegeven. dat vluchten op nationaal viak op der gelijke korte afstanden zeer beïnvloed worden door de wind! Het is echt alles of niets en de beide laatste vluchten was het werkelijk .alles'! Aan de nationale wedvlucht vanuit Parkestone, georganiseerd door de PV De Snelheid te Maassluis, na men liefst 7625 duiven deel en A. Smallegange uit Terneuzen won de le en 4e. P. v. d. Peyl te Hoek 2de, J. Bakker te Zaamslag 5de, J. v. d. Brande te Clinge 6de, P. v. Goethem te Kloosterzande 8ste, J. Oele te Yerseke 9de, C. Clement te Krabbendijke 11de, K. Oppeneer te Terneuzen 16de, J. de Cocq te IJzen- dijke 17de en H. Daas te Arnemuiden 20ste. En op de Parkestonevlucht der CC Breda, waaraan eveneens door zowel zondag- als zaterdagvlieger-: ••■"•d deelgenomen zal de zege weer naar een Zeeuw gaan, namelijk naa. l. de Ruyter te Vllssingen. Voor G. Snelders te Hulst, dit met het zelfde duivinnetje, dat op de vorige vlucht de 55ste nationaal won. J. de Hol- A. J. Smallegange lste Nat. Parkestone-1967 Pe resultaten door de Zeeuwse duivenliefheb- bers behaald zijn zeer opvallend en diverse hok ken hebben zich dusdanig onderscheiden, dat men werkelijk kan gaan spreken van specialis ten op de Engelandvluchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23