BRILLEN VOOR MELAATSEN KOMEN EN GAAN VIA IJZENDIJKE Hilde tekent graag buiten Cadzand MEER DAN HONDERD JAAR BADPLAATS Van d'Ee tot Hontenisse ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 5 JULI 1967 IJZENDIJKE Brillen zijn duur en brildragers zijn er zuinig op. Zij worden voorzichtig in kokers vervoerd of op de neus en gaat de eigenaar van die neus woeste daden verrichten, dan zet hij zijn kostbare bril af. Maar vele brillen staan niet en zodra de brildra ger zich ervan bewust wordt dat de bril niet (meer) staat, daalt dit nuttig ornament sterk in waarde. Jacques van Voorenberghe (31) moet dit in 1963 geweten hebben. Hij zocht naar een manier om mensen in landen, die hier als ,heel arm' te boek staan, te hel pen. Je kunt dan natuurlijk geld vragen aan iedere Nederlander, maar de kans is groot dat men genoeg krijgt van mensen die geld vragen voor een liefdadig doel. Nee, het moest de mensen geen cent kosten. Jacques van Voorenberghe schreef naar een aantal dagbladen en verzocht de Nederlanders in die ingezonden stuk jes of zij hun oude brillen naar hem wilden sturen. Brillen met ver ouderde monturen, met glazen die niet sterk genoeg meer of te sterk waren voor de drager, brillen waar een steekje aan los was, zonnebrillen, alleen maar glazen, alleen maar kokers. Hij herhaal de zijn oproep in de dagbladen met een zekere regelmaat zodat hij bij kranteredacties een goede bekende is geworden. Het liep. De actie .Brillen voor me laatsen' heeft in heel het land een be kende klank gekregen. Radio Veroni ca en radio Luxemburg droegen daar toe veel by en meer dan tien kranten schreven over de actie met onverho len symphatie. Juist omdat het Jacques van Voorenberghe niet gaat om de bekendheid die hij ermee krygt maar louter en alleen om het aantal brillen dat men stuurt. Hij schreeuwt zijn bedoelingen niet van de daken, maar schrijft ze neer in rustige be woordingen. .Waarom nu brillen?' Zo gaat hy aan het uitleggen in een ingezonden schrijven. ,Dat zit zo. Me laatsheid is een ziekte waaraan heel veel mensen in Brazilië. Zuld-Ameri- ka. Afrika, Indonesië en Nieuw Gui nea lijden. Het tast in veel gevallen de ogen van de lqder aan. Velen kunnen daarom tydelljk of blijvend slecht zien. Anderen worden helemaal blind'. Het laat aan duidelijkheid niets te wensen over. 82.000 In de eerste drie jaren na de start verzamelde Jacques van Voorenber ghe ongeveer 7 000 brillen. De propa ganda in kranten en via radiostations heeft zyn actie veel goed gedaan hulp van Martini, hulp van de VARA en, byvoorbeeld, reacties uit Zweden hebben ervoor gezorgd dat de IJzen- dijker ruim 32.000 brillen bij het huis van de .Mesina' aan de Heemraadsin gel te Rotterdam heeft kunnen afle veren. (de stichting .Mesina' is nauw verbonden met de missie) in 1966 kreeg hij 8000 brillen en in de eerste helft van dit jaar waren het er bij zonder veel: 17.708. Jacques van Voorenberghe vertelt dat hij vorige week zo'n 7000 brillen ontving. Dat wil zeggen: een postzak per dag. 3traat 54) en Terneuzen (Meimastr. 54). Voor mensen in Groningen en Den Helder en Limburg verandert de situatie daardoor natuurlijk niet. De verzendkosten die voor rekening van Jacques van Voorenberghe komen, zqn nog veel hoger. Hy verpakt de brillen in grote dozen van supra kof fie, vermicelli en diamant frituur en moet dan maar zien dat hij ze in Rotterdam krijgt. Tot voor kort had hq een kennis die zo nu en dan naar Rotterdam reed, maar nu is hy aan gewezen op de posterijen. (Voor lief hebbers: er staan 38 dozen te wach ten in het parochiehuis van IJzen- dyke). En waren het nu alleen dozen met brillennaaimachines verstu ren met de post is een nog veel duur- Jerè zaak. .Naaimachines, daaraan 3chijnt ook nogal behoefte te zijn' zegt Jacques van Voorenberghe over de verzameling oude tot antieke trap en handnaaimachines. Naaimachines, dozen met brillen en zakken met kokers liggen opgeslagen in het parochiehuis te IJzendyke, dicht in zijn buurt dus. Hy heeft zijn werk aan de schoenfabriek te Sluis geruild voor het beroep van koster van de parochie van IJzendijke, zodat hij zijn actie beter kan leiden. Want het kost allemaal tyd: om uit te vin den bijvoorbeeld welke krant door zijn publikaties de meeste reacties geeft. Dat doet hij door zyn adres met een kleine wyziging aan een be paalde krant door te geven. De pakjes met brillen met dat adres komen dan uit het verschijningsgebied van die krant. Het eind van de actie blijkt nog lang niet in zicht te zyn. Nog dagelyks komen er brillen, glazen en kokers voor melaatsen. De brillenactie kost hem vrywel al zijn vrye tijd. ,Maar als je 't graag doet geef je er niets om', zegt lilj. Zyn andere hobby's liggen in dezelfde sfeer: collecteren voor reuma- en kankerbestrijding. De zondag reser veert hy voor het schrijven van mede delingen in dagbladen, want de zaak moet warm gehouden worden. Wan delen doet Jacques van Voorenberghe graag en dat zouden we niet vermel den als hij het wandelen niet met zyn actie in verband stelde. Hy wandelde de vierdaagse gekleed in een wit shirt met op de rug in zwarte letters .bril len voor melaatsen'. Zoiets valt op in Nijmegen Cadzand in 1967, als badplaats naar buiten, als boerenland naar binnen gekeerd, was eeuwen lang in 1112 reeds genoemd uitsluitend boeren land. In 1300 was het nog een eiland, door de duinen en aan drie zijden door het Zwin omgeven. Oorspron kelijk ontstaan door de samenvoe ging van kleine poldertjes, later vergroot en verenigd met het om ringende land, met als nabuur bij voorbeeld het oude Retranchement, - versterking van prins Maurits om het Zwin te kunnen beheersen heeft deze nog steeds kleine gemeen te aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen de naam gegeven van Rand van Cadzand'. De boeren van dit land, in zichzelf gekeerde, vrome lieden, harde wer kers, niet uitbundig in woorden, maar wel zeldzaam trouw in hun be leving van familie- en vriendschaps relaties, hebben door de eeuwen heen de duinen slechts gekend als een een zaam natuurlandschap met vogels en planten, de polders beveiligend te gen de zeestromingen van de Wielin gen. Roe ziet Cadzand er thans totaal anders uit.' De boeren wonen er nr" n de Zeeuvjse hofsteden, zij zijn n fg naar binnen gekeerd, maar de ge meente is wijd en zijd ook in het buitenland bekend geworden als badplaats met een expansie die ieder jaar verder gaat. Wanneer is deze ontvjikkeling tiaar buiten begonnen? Augustinus Bernardus Albregts, Stijn genoemd, is als boerenzoon van Breskens naar Cadzand getrokken, heeft daar op de duinen zijn Rad- huis' laten bouwen dat nu ruim honderd jaar geleden, op 16 juli 1866, werd ingewijd' en is op 2j juli daaraanvolgend gehuwd met So phia van de Waeter uit de naburige boerderij Rrasmus'. In zijn dagboek staat de geboorte van elf kinderen vermeld, met de overlijdensdatum van zijn vrouw, 27 november 1890 ,/iet was toen al ttrenge vorst. Memorie'. Hij heeft aan de voet der duinen het boerenbedrijf voortgezet en wie 1890 hoort, denkt ook aan de landbouw crisis in die periode. Tot zijn dood in 1909 heeft hij daar gewoond en oude Cadzandenaren weten nog te vertellen van de kaartavonden met ■le dorpelingen op het Raduus'. Deze gemoedelijke relatie tussen ho tel en dorp, alsmede de zakelijke combinatie van landbouw- en hotel- bedrijf is nadien verdwenen. Cad zand is geleidelijk in de decennia tussen de beide wereldoorlogen, en meer nog na 19 j 5 uitgegroeid tot de moderne badplaats van thans. Toch heeft het zin om traditiege trouw naar het verleden te zien en de boerenzoon uit Breskens te memore ren die een eeuw geleden op hel ruige duinlandschap aan de monding van het Zwin met uitzicht op de Noordzee en de nabije grote vaart over de Wielingen, een nieuw per spectief ontdekte met alle ontspan ning en vreugde die het kon bieden aan toekomstige vakantiegangers. Het is te zijner gedachtenis dat de ze regels zijn geschreven. H. Prent. Sijgasnde foto, gemaakt door A. van Overbeeke t« femeuzen, toont het oude badhuis Cadzand. dat werd afgebroken in de oorlogsjaren 1940- 1944. De rethteroeraoon op deza foto is Augus- •ines Bernardus Albregts. Hieruit Is op te makan fat deze foto vóór 1910 is gemaakt. De noodzakeiyke correspondentie is ook een flinke kluif. Natuurlijk schrijft hij niet aan iedere gever een briefje, want dat zou hem een kapi taal aan postzegels kosten. ,Nee, al leen de mensen die per sé bedankt wil len worden' zegt hij. Dan gaat het meestal om een brilletje dat een erf stuk Is: voor een verre Aziaat zal hei weinig betekenen dat zyn bril vroe ger door grootmoeder Jansen of Ple- tersen is gedragen. De verzendkosten zijn zowel voor de bezitters van oude Drillen als voor ontvanger Van Voo renberghe een belemmering. Het ver zenden van een bril kost 40 cent en wie tien brillen op de post heeft te gooien wordt onaangenaam getrof fen door de portokosten. Daarom heeft hy afspraken gemaakt met de Nederlandse kredietbanken in Hulst (Grote Markt 18), Sluiskil (Louisa- OOST BURG ,lk had ook wel naar de aca demie willen gaan, maar daar zie ik geen bo terham in' vertelt Hilde Uildriks. Vandaar dat ze naar Amersfoort zal verhuizen om daar te gaan leren voor de middelbare acte handen arbeid. ,Het viel me ontzettend mee dat ik slaagde voor het toelatingsexamen. Er waren honderdvijftig kandidaten terwijl er maar der tig konden worden toegelaten vertelt ze. Hilde heeft negentien lentes meegemaakt en deed een maand geleden met goed gevolg eind examen aan de mms te Oostburg. Hilde (in de signering van de tekeningen wel eens Hildegard. Klinkt beter') tekent graag buiten, in Oostburg en omgeving. Trekt er met de brommer op uit. Tekeningen van bekende plaatsen in Oostburg of gemaakt in Sint Anna te rMuiden, gaan gemakkelijk van de hand. Korte tijd geleden exposeerde zij haar werk in de sociëteit van ,Les Copain', café ,De Vriendschap' te Biervliet, om zo doende voor een omlijsting van het optreden van een bekende beatgroep te zorgen. Niet alleen verbeeldingen van het landschap maar ook vrijere expressies liggen haar goed. Ha ar collages gezien op het hartewens- festival in Haarlem') getuigen van veel fanta sie en zijn bijzonder kleurrijk, 'n Beetje Ju- gendstill'. Verder modetekeningen, waarvan er een aantal te zien zijn in de etalage Van een Oostburgs modemagazijn, en poppen, zoals de dame met vlinders die haar op de foto ver gezelt. Hilde Uildriks is blij dat ze Zeeuwsch-Vlaan- komen, in de vakanties'. Ze mist hier het con- deren kan verlaten. ,Ik zal er nog wel graag tact met collega s een beetje en daar zal zij in de komende vier jaar geen gebrek aan heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 15