PIA BECK BLIJFT MAAR LIEVER IN SPANJE HIER HILVERSUM. Nog altijd bestaat behoefte aan jeugdige vrijwilligers 4 Levensonderhoud werd duurder PROVIN ClXtü ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1967 (Van onze rtv-redacteur) Het is nog vroeg in het jaar. Maar als er geen wolken zijn en de zoo krijgt haar onbelemmerde kans, dan is het ook in de tuin van Pia Reek al bloedheet. Nederlands pianiste-zangeres woont dan ooP in Torremolinos en dat is diep in Zuid-Spanje. Vijftig meter verderop is de zee, puurblauw en verleidend. De toeristendrukte in en rond de kasten van hotels en van de gebouwen met apparte menten, in de buurt, dringt niet door. Pia woont er tussenin in een rusi'ge wijk, met witte huizen, die onwezenlijk stil staan te staan in ruime, volbegroeide tuinen. De tuin van Pia is kaler. Dat komt door Saartje. Die ete alles op. Saartje is een baby- ezoltie. Ze is het knuffeltje van de familie. Hoewel ze een jaloers jong dametje is Als de drie honden en de twee katten meer aan dacht krijgen, probeert ze menagerie te trappen. De katten hou den Paartje nauwgezet in de gaten. De honden zijn goeieger. Pia: .Zwolsman heeft me gevraagd of ik van de zomer weer in Soheveningen wilde spelen Rond het pleintje in hotel Palace wil hij een paar exclusieve zaakjes beginnen en een ervan zou voor mij ziin. Nou nee, wat heeft Scheveningen me nog te bieden. Dit hier is toch veel fijner'. In een lome boom hangen sinaasappe len fel oranje te zijn. Pia heeft sinds april 1965 haar eigen nachtclub in het centrum van Torremolinos, drie kilometer van waar ze woont. De hele Nederlandse artiestenwereld be weert dat Pia maar al te graag naar Nederland zou terugkomen, want het gaat haar slecht. De uitgebreide Nederlandse kolonie aan Spanjes zon- nekust zegt hetzelfde. ,Ze heeft het te hoog in haar hoofd'. Pia: ,Als alle verhalen, die in de loop der jaren over mij verteld zijn, waar zouden zijn....ook de grond van die nachtclub van me is eigen bezit. De waarde van die grond alleen al is anderhalve ton. Krankzinnig. Ze be talen hier tegenwoordig in het cen trum van Torremolinos voor een vierkante meter even veel als voor een meter op de Coolsingel. Ik wil niet terug naar Nederland. Maar om iedereen, die ander* over me beweert een plezier te doen: het gaat me goed, maar gemakkelijk is het niet. Spanje is een waanzinnig moeilijk land om er als buitenlander op de been te blijven. Wat ze nou weer heb ben geflikt. Het wemelt hier van de zwerfhonden en zwerfkatten. Al die buitenlanders hier in de buurt heb ben hun huis dus vol met katten en honden. Spanjaarden kijken niet naar die dieren om. Een paar weken ge leden staat er opeer.s een hele poli tiemacht in mijn tuin. Hoeveel hon den ik heb. Drie, zei ik. Die Engelse van de overkant: zeven. Een paar dagen later hebben we gehoord dat de gemeente van plan is hondenbe lasting te gaai. vorderen, alleen van de buitenlanders die hier wonen. Zo gaat dat hier. Ze halen je graag bin nen, alles is goed zolang je geld uitgeeft, en dan na een jaar komen ze bij je met ik weet niet hoeveel verplichtingen. Die heeft nooit ie mand je verteld. Het Nederlandse consulaat niet, de gemeente niet, de politie niet. Ineens zijn er belastin gen en rechten. Als je niet direct kan betalen of weet hoe je met de autoriteiten moet praten, ben je zo kwijt wat je hier begonnen bent. In je zaak krijg je bijvoorbeeld een Verwalter. In die twee jaar dat ik hier zit heb ik al twintig bars van buitenlanders failliet zien gaan. Ik ontmoet zo veel Nederlanders, die hier op vakantie zijn en die willen blijven. Met al die zon en zo. Ze denken dat het maar een akefietje is hier een zaak te beginnen. Nou. ik heb het geweten en weet het nog. Op 1 april ging ik open. Een groot feest. Ik had alle notabelen van Ma laga in mijn zaak. De derde moest ik al weer dicht. Ze hadden me een verkeerde vergunning gegeven, zei den ze. Ik had pas de vijftiende open mogen gaan. Dan moet je twee we ken later opnieuw reclame gaan ma ken, een feest organiseren en derge lijke. Het kost je duizenden.' Pia Beck is nog nooit een terneerge slagen meisje geweest. Dat is ze nu ook niet. Ze is wel openhartiger ge worden. Ze etaleert niet meer al leen zonneschijn. ,Nou Ja, ik ben intussen ook in de veertig. Maar weet je, ik was het zat in Nederland. Vooral in Scheve ningen. Hoeveel jaar heb ik daar gespeeld. Eeuwen. En het was fijn werken. Maar het klimaat, daar kreeg ik op de duur de kriebel van. En van het bubliek. 1963, dat was het laatste goede jaar. Toen kwam er in de Vliegende Hollander een dame binnen, nou ja, een dame. Een vrouwspersoon Ze had een zak Ïatat. ,Ober, een mosterd'. Toen oefde Ik niet meer Het jaar daaroi heb ik het nog geprobeerd in Zand voort. Dat was net een schnabbeltje in Duitsland. Je hoorde er geen woord Nederlands of Frans of En gels. Daarvoor wa- ik met vakantie op Majorca geweest, Ik heb altijd een pianobar voor mezelf willen heb ben en dacht dat het daar wel zou kunnen. Maar in die tijd moest je nog samenwerken met een Spanjaard. Daar voelde ik niet voor. Ik wilde het geld van twintig jaar werken in een eigen zaak steken, een jaar later 196<"~ dus. was ik hier in Torremolinos op vakantie. Aan sluitend moest ik drie maanden naar Zuid-Afrika. Vanuit Zuid-Afrika heb ik hier mijn zaak gekocht. Zomaar. Wat een tijd. In januari 1965 maakte Schreiner een extra vlucht met jour nalisten aan boorc' en ik met een Ciano. Op weet ik hoeveel kilometer oogte zat ik .Flying tot the moon' te spelen. En op 1 maart ben ik officieel uit Nederland vertrokken. Het was net een volksverhuizing. Vijf auto's achter elkaar. Mijn ma nager, mijn boekhoudster, mijn eigen combo. Pia doet dat soort dingen grootscheeps. Hier ook. In Nede~ land kocht ik een Stelnway en h< die vooruitgezonden. Er staan in heel Spanje geloof ik twee Steinway's. Daar begon het mee. Het ding kwam aan in de ha ven van Malaga. Of de heren erva ring hadden in het transporteren was wel aardig voor een boutique of hebben namelijk wel eens meer pi ano vervoerd', oh ja?-' Ja. vanoch tend- Die van u'. Ik zie de vleugel nog de trappen van mijn club af vallen. Enfin, alles moest natuurlijk het beste van het beste zijn. Drie architecten voor het interieur. Een licht- en een geluidsinstallatie zoals in heel Spanje niet te vinden is. Pia had het weei goed voor elkaar al kostte het wel een aardige duit. De luchtverversing deed het niet. Het was wel aardig vooi een boetiekje of zo, maar niet voor een nachtclub in een kelder. Telegrammen naar Ma drid voor turbines De airconditio ning is nu meer dan goed Kosten: 24000 gulden. Geld uitgeven. Geld verdienen. Negen maanden ging al les goed. Toen zeiden ze: ,U werkt met een eigen trio. Akkoord. Maar naast elke Nederlander moet u twee Spaanse musici nemen Nee uit Ma drid of Barcelona mag niet. Ze moe ten uit Malaga komen'. Dus zat ik behalve met mijn eigen trio ook nog met een Spaans orkestje i man. Maar dat was zo verschrikke lijk slecht dat ik er ook nog een Engels orkestje van zes man bij moest nemen. Dan hoefden die Span jaarden bijna niet op. Man, ik was geen pianiste meer. maar een be drijfsleidster van een muziekbedrïjf. Daar heb ik vorig jaar mee gekapt. Ik draai platen, ik speel zelf en ik heb een Amerikaanse pianist. Om dat hij een entertainer is, mag dat. Ik heb nooit zonder trio durven wer ken, maar het moest en nu ben ik het gewend. Maar toch wil ik weg uit die zaak. Veel te groot. En Tor remolinos verandert zo snel. Hij ligt nu aan een soort Reperbahn, her rie van kroegen en eettenten tot vijf uur 's nachts. Mijn prijzen lig- §en hoog, mijn publiek zijn de nota- elen van Malaga en de betere toe risten. Ik wil naar buiten Torremo linos in een klein, cique zaakje dat ik kan overzien en waar ik het soort gasten krijg, dat ik prettig vind. e zaak in het centrum is me vooral veel te groot. Hij draait het hele jaar door. Dat is niet bij te benen. Ik heb nu nog geen tijd om op het strand te liggen. Er is altijd wel wat te regelen. Je rent je ongelukkig langs de autoriteiten voor dan weer dit en dan weer dat. Zaken doen 3n Nederland is veel eenvoudiger, wat ze er ook van zeggen. Ik wil 's win ters een tijdje dicht- kunnen. Ze vra gen me vaak voor de tv in Madrid en in Portugal. Ze willen me op die Amerikaanse bases, maar ik kan bij na nooit weg. Als ik een kleiner zaakje heb, kan ik 's winters mis schien ook voor een paar weken naar Nederland. Hoewel Ik zou niet weten waar. Ik zat laatst 's winters altijd in de Blue Note in Amsterdam. Laatst toen ik in de Willy en Wil- leke show zat, ben ik er nog een avond geweest, gewoon als klant. Ik ben er drie keer in mijn derrière geknepen. Maar niet alleen Neder land is zo hoor. Ik weet ook nog wel Toen ik er ineens in Scheveningen mee ophield, zat ik twee dagen later In Las Vegas. Dat was ook. een Scheveningen'. 's Avonds loopt ze in een lange glit terjurk in haar club, The Blue Note, La Nota Aznl. Nederlandse toeris ten hebben de weg weten te vinden. Dat is overigens niet moeilijk. Wie Torremolinos binnenrijdt ziet al di rect een reclamebord dat naar La Nota Azul en Pia Beek verwijst. Mijmerend zit de Nederlandse club aan de bar, die rond de grote Stein- way is gebouwd. Pia gaat er achter zitten, bedient haast, naar het lijkt, duizend en zoveel knoppen van de schijnwerpersinstallatie en zingt. .(Weet je nog wel, die avond in de regen, 's avonds kwart voor negen, en wij waren zo gelukkig samen, on der moeders parapluie'. Het is niet kwart voor negen, maar drie uur 's nachts. Het regent niet buiten, maar het is er zwoel heet. Het is Spanje. Maar toch ook Scheveningen. Het Scheveningen uit de tijd dat horden knaapjes door de tuimelra men van de .Vliegende Hollander' naar binnen hingen om hun Pia te der moeders paraplu'. Het is niet ja, die tijd, gek he. Philips heeft al 'mijn oude nummers op een lp gezet, .Pia's boogie'. Die loopt in Neder land als een gieter. Rood heeft een lp met nieuwe dingen uitgebracht, .Portrait of Pia' en die doet het hier. Ik blijf toch maar in Spanje'. DEN HAAG (ANP) Hot landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor liand- en lioofdaxbeidersgezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) dat maandelijks samen stelt op basis 1959-1960 100, gaf van medio januari tot medio februari eon stijging to zien van 128 tot 129. Voor de sector .voeding' steeg het in dexcijfer van 127 tot 127. Dit werd veroorzaakt door een stijging' van de indexcijfers voor groenten en fruit, ter wijl verder voor brood en voor suiker een prijsstijging werd geregistreerd. Het indexcijfer voor kleding, dat in januari daalde als gevolg van de uit verkoop, liep in februari weer op. Voorts werd een prijsstijging voor schoeisel waargenomen. Het indexcij fer voor verkeer gaf een stijging te zien als gevolg van de verhoging der treintarieven. Met betrekking tot het totaalindexcij fer wijst het CBS erop, dat een stijging daarvan van januari op februari meestal iets sterker is dan de trendmatige stij ging. Het januaricijfer ligt namelijk gemiddeld bijna 1 punt lager dan het cijfer dat de trendmatige prijsontwik keling weergeeft, terwijl het februari- c-ijfer gemiddeld op vrijwel hetzelfde niveau ligt als het trendcijfer. Brandweerconflict Spijkenisse: oude korps opgeheven SPIJKENISSE (ANP) De vrijwilUge brandweer van Spijkenisse heeft don derdagavond afscheid genomen van uni formen en materieel. Het was het slot van een langdurig conflict met en w do volgens de brandweermannen slechte financiële verzorging van de weduwe van een bij een brand omge komen collega. In de brandweerkazer ne in Spijkenisse kwam gisteravond niet zoals werd verwacht burgemees ter Bliek voor de laatste formaliteiten, maar een van diens ambtenaren, die de uniformen van commandant Verzijl en zijn 23 ervaren korpsleden in ont- vagst nam. Slechts één man gaat over naar de nieuwe brandweer. Hij zal leiding ge ven aan veertien nieuwe brandweer mannen die in de afgelopen weken met spoed voor hun taak zijn opgeleid. Commandant Verzijl zei over de nieuwe situatie: ,een bezetting met veertien ad- spiranten is onvoldoende, voor één wa gen zijn al negen brandweermensen nodig en de ervaring leert dat bij alarm maar 50 procent van de bezetting op kan komen'. 1-lij vindt het onbegrijpe lijk dat de bevolking van Spijkenisse dit risico neemt. Een gunstig resul taat heeft de protestactie van de vrij willige brandweer van Spijkenisse zijns inziens wel gehad: de aandacht is ge vallen op de wijze waarop de Neder landse vrijwillige brandweerman is ver zekerd. De meesten zijn volgens cje heer Verzijl helemaal niet verzekerd. Hij meent gezien ook de reacties uit tal van plaatsen in ons land dat velen de ogen zijn open gegaan. VOORLICHTINGSDAG IN SOESTER BERG NIET GELD, MAAR OVERDRAGEN VAN KENNIS IS DE HOOFDZAAK (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERO ,We hadden gedacht, dat vrijwilligers na ver loop Mn tijd overbodig zouden worden, zodat het aantal zou kunnen verminderen'. Met deze woorden begon de heer J. J. Liethoff zijn voordracht over het werk van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Zijn gel. oor bestond uit een 130-tal jongeren uit alle delen van het land die dezer dagen in het centrum kontakt der kontinenten te Soesterberg bijeen waren gekomen. Een vrij veel voorkomende vraag is of men door met een ontwikkelingspro gramma mee te gaan vrijgesteld wordt van de militaire dienstplicht. Ook op deze middag bleken hierover nog enige misverstanden te bestaan. De regeling voor vrijwilligers houdt in dat zij voor de periode van opleiding en uitzending, gewoonlijk 27 maanden, uit stel van de uienst krijgen. Blijven zij nog negen maanden langer in een ontwikkelingsland in het kader van de hulpverlening, dan worden zij buitengewoon dienstplichtig en zullen behoudens bijzondere omstandigheden niet worden opgeroepen, De heer Moilee beklemtoonde, dat de Het is in de praktijk gebleken, ver telde de spreker, dat het werk van de vrijwilligers hetzelfde ef fect heeft als een steen die in het water wordt geworpen. De men sen in de omgeving van een pro ject dat door vrijwilligers wordt uitgevoerd, krijgen belangstelling, zodat meer en grotere projecten onder handen moeten worden ge nomen. Rammelen De wereld van nu rammelt al tientallen jaren en we hebben haar maar laten rammelen'. De heer J. A. Moilee, hoofd van het bu reau voorlichting en rekrutering van de stichting, legde er de nadruk op, dat dat rammelen niet kan worden tegengegaan door het ter beschikking stellen van gel den, of die nu 1 of 2 procent van net nationaal inkomen vertegenwoordigen. .Ontwikkelingshulp is geen liefdadig heid. Maar het is meer. Langzamerhand groeit het besef, dat onderontwikkelde gebieden storend werken op het welzijn van de mensheid als geheel. Ontwikke lingshulp is daarom een noodzaak voor een harmonische ontwikkeling van de hele wereldbevolking'. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers werd in juli 1965 opgericht. Hierin gin gen op het jongerenvrijwilligerspro- gramrna, dat al sinds 3963 als onderdeel van het ministerie van buitenlandse za ken bestond, en het jongerenvrijwll- ligers korps, een overlegorgaan tussen vele particuliere instanties. Per januari 1967 waren 179 vrijwilli gers In het veld, verspreid over projec ten in Tndla, Columbia, Brazilië, Ivoor kust. Nigerlë, Kameroen, Kenia er Zambia. De stichting staat los van elke po litieke of godsdienstige richting. Ieder land dat hulp vraagt, kan hel; in principe krflgen. Een verzoek om hulp wordt natuurlijk bekeken. Het Is altijd de vraag of een plan, door een regering voorgesteld, levensvat baar is. of het reëel Js, of er finan ciering is en of er politieke factoren In het spel zijn. Bij de analyse van zo'n project wordt dan direct bekeken welke opleiding de vrijwilligers moeten hebben en welke beroepen bij dat project nodig zjjn. Bovendien moet worden bekeken welke mogelijkheden er zijn tot in tensieve samenwerking met plaatselijke bevolking. ,Het heeft geen enkele zin', aldus de heer Liethoff, ,om met een kluitje jonge Nederlanders in de bush-bush te gaan zitten, want wie zet het werk voort? Immers, het doel is en blijft: anderen leren zichzelf te helpen. Als regel zullen ze moeten samenwerken met de inheemse bevolking, aan wie ze hun kennis en ervaring overdra- Werkwijze De heer Moilee vertelde in het kort hoe men bij een project kan worden inge schakeld. De stichting heeft vooral behoefte aan vakmensen als landbouwkundigen, me dische krachten, technici in de bouw sector enzovoorts. Na een zeer strenge medische keuring en een psychologische test, kan men dan op de opleiding aan het Nederlands in stituut voor de tropen te Amsterdam worden geplaatast. Deze cursus is in hoofdzaak gelicht op de voertaal van het land waarnaar men wordt gezonden. Daarnaast, in voorkomende gevallen, op nog een tweede taal zoals bijvoorbeeld voor Kenia het Swahili. Tijdens deze op leiding, die drie maanden duurt, ont vangt de vrijwilliger naast vrije kost, inwoning en medische verzorging eer zakgeld "van 75 per maand, terwijl een maal in de opleidingsperiode een bedrag van 50 aan kledinggeld wordt uitge keerd. Spaarrekening Tijdens het verblijf in een ontwikkelings land verdient dé vrijwilliger 300 de maand, waarvan f 150 op een spaar rekening wordt geblokkeerd. Na terug keer in Nederland kan over het ge spaarde geld vrijelijk worden beschikt. Bovendien krijgen de vrijwilligers ge durende de tijd dat zy In het ontwikke lingsland verblijven een maandelijkse toelage, afhankelijk van het land, die lien in staat stelt een eenvoudig i goed beslaan te leiden. Na een verblijf van een jaar in een ont wikkelingsland, heeft men recht op drie weken vakantie, waarvoor een extra Êremle van 30 per dag wordt gegeven. ie minimumleeftijd voor de vrijwilligers is 21 jaar. (Van o rtv-redactïe) vrijwilliger geconfronteerd zal worden met mensen met andere religies, ge bruiken en maatstaven. ,Maar', zo zei hij, .hoewel we moeten proberen hen te begrepen, moeten we ons niet als in heemsen gaan gedragen. We zijn Ne derlanders en moeten dat blijven'. Idealisme Hij waarschuwde voor een teveel aan idealisme. Hij schetste het leven als bij zonder zwaar, met veel teleurstellingen, waarbij soms al het werk weer teniet gedaan wordt. .Idealisme is nodig, maar een reëel idealisme. Blijf Nederlander'. Samenvattend concludeerden zowel de heren Moilee nl9 Liethoff als de heer R. de Coolo, die over zijn ervaringen In Kameroen vertelde, dat het contact met de bevolking fundamenteel is voor het werk van de vrijwilliger. Steeds weer werd er op gehamerd, dat niet. het iets opbouwen belangrijk is, maar liet stimu leren van de zelfwerkzaamheid, het le ren van nieuwe methodes en het steunen van liet onderwijs door de bewoners zelf voorop moet staan. De hoofdzaak Ls: het overdragen kennis en ervaring op de mensen, die zij zelf in praktijk moeten brengen. Den Briel: Ter gelegenheid van de herdenking van de roemruchte overgave va/n de stad aan de Wa tergeuzen hebben dmzenden inwo ners zich in middeleemose kledij ge stoken. Zelfs ,de Posf heeft de stralclce uniformpet verwisseld voor een meer joyeus hoofddelcsel Er is veel over geschreven dat NCRV's tv-actualiteitenrubriek .At tentie' op opvallende wijze verstek liet gaan op dc dag dat kabinetsfor mateur Biesheuvel bekend maakte dat hij zijn formatiepoging moest staken. .Attentie' bevatte die avond een item over de slechte huisvesting van het zoölogisch museum te Amsterdam, een over de Antilliaanse werknemers bij de Bata-fabrieken en een over de woningbouwvereniging Patrimonium, niets over de gebeurtenissen in poli tiek Den Haag. Gesuggereerd werd dat .Attentie' het duikelen van de kabinetsformateur niet had laten schieten wanneer de heer Biesheu vel niet een ARP-man zou zijn ge weest, maar bijvoorbeeld een KVP- Een leidinggevende functionaris van de NCRV: ,Die suggestie is onjuist er is gewoon een stomme fout ge maakt. Onze actualiteitenrubriek is niet goed. We zijn het er ook niet mee eens dat er zoveel mensen een zijdig aan het woord worden gelaten, zonder dat de tegenpartij eveneens aan het woord komt. Zo zijn er meer dingen, die we niet goed vinden. We zijn bezig de rubriek te reorganise ren. Er zullen mensen af gaan en er zullen nieuwe bijkomen. We hopen dat de reorganisatie in oktober, wan neer het nieuwe seizoen begint, afge rond zal zijn en naar buiten toe, in de uitzendingen dus, zal blijken. prestige Vorige week zond de KRO-tv een twee uur durende reportage over de strijd in Zuid-Vietnam uit. Het was een prestigoprogramma van liet team van de actualiteitenrubriek .Brand punt'. De VARA heeft dat prestige-element willen erkennen. Ze kreeg beg'in de ze week via de Franse televisie een film in handen, die een Franse ci neast in Zuid-Vietnam heeft ge maakt. De betreffende cineast, Schoendorfer, is zes weken opgetrok ken met het detachement van de Amerikaanse negersergeant Joyson. Hij filmde tot in de vuurlinie. Zijn filmverslag is een niet vertekend beeld van de gruwelijkheden van een oorlog. Soldaten, die gewond zijn, en die stervend hun pistool nog rich ten op de vijand, als die achter het bosje vandaan zou komen. Helicop ters, die neergeschoten worden en verbranden. Dat soort dingen. Her man Wigbold, hoofd van VARA's .Achter het nieuws': ,Ik ben er ka pot van. Nog nooit heb ik zo'n in al zijn afschuwelijkheid fascinerende, film gezien'. 'de VARA wil Schoendorfers repor tage met spoed op het scherm bren- fen; donderdag had het gekund. Men ad er de uitzending van het ballet ,De wonderbaarlijke mandarijn' voor kunnen uitstellen. Maar telefonisch overleg met de KRO leerde dat de KRO net toch wel op prijs zou stellen als er kort voor de Brandpunt-reporta ge niet een nog belangrijkere uit zending over de oorlog in Vietnam te zien zou zijn. Dus houdt de VARA de film nog even vast. De KRO: ,De AVRO zou zo iets nooit gedaan hebben'. het pentagon van schüttenhelm Het groots opgezette nieuwe tv- studiocomplex in liet omroepkwar- tier te Hilversum, houdt iedereen, die bij do televisie werkt, vanwe gen de bijverschijnselen met stijgen de verbazing bezig. Hoewel er nog pas een van de zes Studio's in ge bruik is, is do bijnaam van het stu diocomplex al lang ingeburgerd. In het omroepkwartier staat ,Het pen tagon van Schiittenhelm'. De heer Schüttenhelm is de voorzit ter van de NTS. Hij is een man, die wel houdt van brede gebaren. Typisch voor de grootdoenerij en ambtenarij is het legertje portiers, dat in de vele gangen rond studio-1 in het gebouwencomplex commande rend eii controlerend bezig is. Wie van de ingang naar de bezoekers foyer op de eerste etage wil. wordt onderweg driemaal gevraagd wat men komt zoeken, en wordt een maal opgeschreven. Artiesten moeten zich behalve bij de portier aan de ingang ook nog bij de bewaker van het artiestenkwartier laten inschrij ven. Een regisseur: ,Het is dat studio-1 technisch beter is ingericht dan de Bavarïa-studio in München, Dat ver goedt veel. Maar het is wel waanzin nig, In een van de pauzes heb ik iets te bespreken met een van de ac trices. Ze zit in haar ldeedkamer. Normaal loop je dan even binnen. Maar in Studio-1 mag dat niet. Bokken en schapen zijn er streng ge scheiden. Ilc kan de NTS moeilijk vertellen dat ik een gevaarloos man ben in de buurt van vrouwen'. Fraai om zijn grimmigheid is ook het verhaal dat gaat over een van de vele trotse rondleidingen van hoogge plaatste geïnteresseerden. ,En hier ziet u dan de foyer voor het techni sche personeel: beneden, in het ar tiestenk wartier: ,En hier is de foyer voor de toneelspelers. U merkt, iedereen heeft zijn eigen ruimte'. Vraag uit het gezelschap: ,En waar is de foyer voor negers V klap toe de mond ,Pipo de clown' Is ingehuurd tot eind mei. Het filmbedrijf Chie-cen- trum te Hilversum, dat de filmpjes maakte heeft er twee maanden bij- gekregen. Dat is niet zomaar een vanzelfspre kende prolongatie. Het is een harde overwinning in het commerciële vlak. Het filmbedrijf van Joop Geesink stond kandidaat voor een nieuwe kin derserie, ,Rick de kikker'. Maar ook de NTS heeft ingezien dat het niet aangaat Klukkluk van het scherm te verwijderen. ,Klap toe de mond' en ,Mij zijn niet van de krankzinnigen' zijn alom in den lande, en niet al leen bij de jeugd, vliegende opmer kingen aan hem worden. Duitsers bekennen overvallen op benzinestations AMSTF.RDAM (ANP) Met de arre statie van drie Duitsers, twee jongens en een meisje, lieeft de Amsterdamse politie de overvallen op benzinestations of pogingen daartoe, die de afgelopen veertien dagen in Hoogwoud, nabij Delft en bij Rotterdam werden ge pleegd, opgehelderd. De verdachten zijjn de 23-jarige U. K. de 20-jarige A. A. en liet 17-jarige meisje A. T. allen uit Kiel. De basis voor hun ontmaskering legden enkele agenten van het bureau J. D. MeljerpleTn. Deze kregen in de nacht van dinsdag op woensdag argwaan, toen zij de jongelui op de Prins Hendrikkade met een bus benzine zagen sjouwen. Al spoedig bleek, dat de brandstof was gestolen uit een geparkeerde auto en bestemd was om de wagen van de jon gelui weer op gang te helpen. In de Duitse auto troffen de politiemannen twee alarmpistolen, een luchtdrukpis tool, een stiletto en enkele Nederlandse kentekenplaten aan, wat voldoende aan leiding vormde om het trio op hel bu- rau aan een nader verhoor te onder werpen. Toen bovendien bij een nauw keurig onderzoek van de auto nog een oude dameskous met enkele haren erin tevoorschijn kwam, meende de recher che, en naar later bleek terecht, een goede vangst te hebben gedaan. Bij het nakijken van de politiebladen kwam aan het licht, dat het uiterlijk van de twee knapen overeenstemde met de signa lementen van de twee overvallers op het benzinestation in Hoogwoud. Na een langdurig verhoor vielen zij ten slotte door de mand. VOORONDERZOEK NAAR ONBEVOEGD VERHANDELEN HORMOONPREPARATEN ROTTERDAM (ANP) Dc rcclitCJ commissaris, mr «L Bellaart, heeft, op vordering van de officier van justitie, mr II. Felier te Rotterdam een gerech telijk vooronderzoek geopend togen twee Vlaardingers en een Rotterdammer in verband met overtreding van de anti- bioticawet en de verordening van het prodiiktseiinp voor vee en vlees. De beide Vlaardingers worden ervan verdacht hormoonpreparaten (stilboc- strol en Hexoatrol) in .strijd met de wettelijke bepalingen te hebben ver kocht aan anderen dan dierenartsen, apothekers en diergeneeskundige instel lingen, Een van hen zou bovendien de ze hormoonpreparatcn anders dan voor therapeu tl serie doeleinden aan vee, ver moedelijk inestkalveren, hebben toe gediend, Belde Vlaardingers werkten volgens de Rotterdamse politie samen. De rotterdammer zou zich eveneens schuldig hebben gemaakt aan het onbe voegd verhandelen van hormoonprepu- raten. Tussen zijn zaak en die van dc twee Vlaardingers bestaat volgens de politie vooralsnog geen verband. LOONCONFLICT OP TWEE WONINGBOUWPROJECTEN IN AMSTERDAM-NOORD AMSTERDAM (ANP) Een reeds enige tijd slopende kwestie over scliil- dorslonon op twee woningbouwprojec ten in Batine Buiksloot in Amsterdam- Noord dreigt zich verder toe te spitsen, doordat de aannemer van het werk, de NV Intervain uit Den Haag, blijft wei geren in te gaan op de eis van het ca tegorale scliiiderseoniité om Ams terdamse schilders byna 100 procent boven het cao-loon op de projecten te werk te stellen en inmiddels dertien schilders uit Amersfoort tegen iict of ficiële tarief heelt gecontracteerd. Naar een der directeuren van Inter- vam, de lieer J. van Zon, op een pers conferentie mededeelde, heeft het schil derscomité met verdere terreuracties gedreigd als de Amersfoortse schilders op 7 april aan het werk gaan. In Am sterdam wordt het schilderwerk op an dere wijze gemeten dan in de landelijke cao's is vastgelegd. Dit geeft verschil len by de tariefberekening, maar ala deze niet te veel afwijken van de of ficiële cao-lonen heeft de loontechni- sche dienst daarentegen geen bezwaar. Volgens de heer Van Zon is het ge bruikelijk dat men door onderhandelen tot een compromis komt. In dit verband noemde hij een maximum van 50 pro cent boven het cao-loon redelijk. De verschillen worden het grootst bij een voudig schilderwerk, zoals in de Banno Buiksloot het geval is. Volgens de Am sterdamse norm zou ca 320 per wo ning betaald moeten worden tegen 180 per woning krachtens de cao. ,Wij zou den onmiddellijk een proces-verbaal van de loontechnische dienst krijgen als we de eis van het comité inwilligden', al dus de heer Van Zon. tom. Maatregelen tegen vergiftiging van DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering gaal maatregelen nemen te gen de vergiftiging van vogels, die in 1965 byv. de populatie van buizerds heelt gehalveerd en verantwoordelijk is voor de sterfte van veie andere vo- ges. Dit blykt uit het antwoord, dat minister Biesheuvel (landbouw en vis serij), mede nament mej Klompé, mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werlc, heeft, gegeven op schriftelijke vragen van het tweede-ka merlid de heer Van der Goes van Ka ters (pvda). Deze vogelsterfte wordt veroorzaakt door ontsmettingsmiddelen voor voor jaarszaad, nl aklrin, dieldrin en hepta- ehloor. Deze ontsmettingsmiddelen wor den vooral in Drente toegepast, daar buiten slechts incidenteel. AKKOORD KAPPERS-CAO UTRECHT (ANP) Na langdurige onderhandelingen hebben de vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisatie) in het kappersbe- drljf overeenstemming bereikt over do nieuwe cao voor het kapperspersoneol, die na goedkeurhg op 3 april zal in gaan en een loojifid zal hebben tot 31 maart 1968. De onen worden met in gang van 3 april met; vier procent ver hoogd en per 1 juli met 1,5 procent. De afspraken imt betrekking tot de vakantietoeslagen worden per 1 janua ri 1967 gereatiseird. Bij deze cao zijn 16.000 werknemers betrokken. Het is nog niet bekend of dc werkge vers de loonsverhoging in de prijzen zullen mogen doorberekenen. Van de zijde van het mlnfcterle van economische zaken verklaarde men desgevraagd, dal: men bereid is ein dergelijk verzoek in overweging te remen als wordt aan getoond dat de kostenstijging oen ge volg is van de ileuwe Ioönl.abellon in de cao. Ds Fcrget blijft hof predikant (Van onze Haag3o redactie) DEN HAAG Hofprediker ds G. I. P. A. B. Forgot, de afgelopen zondag in de Waalse kerkban bel Haagse Koord einde Afscheid leeft genomen van zijn gemeente, Idijfli als emeritus van do Waalse Kerken lofpredikant. Er wordt dus geen nieuwe holpivdikant benoemd, Ds Forgot werd1 in 1955 door koningin Wilhelmina bentemd. Daarmede zette zij een uit de tld van prins Willem I daterende traditi voort, dat een van de hofpredikers totde Waalse Kerken be hoort. Veertig ïiar geleden werd ds Forget uit Slratsburg beroepen tot predikant van deWaalse kerk te Delft. Vervolgens was hij predikant te Rot terdam. In 1935 berd ds Forget beroe pen tot, predikan in de Waalse kerk ,in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 4