ALS DE BABY KOMT HUISHOUDBEURS HOUDT NIET VAN VERMOEIDE VROUWEN OUDHOLLANDSE KRAAMDRANK Zaterdag 1 april 1967 Wanneer de organisatoren van de Internationale Huishoudbeurs Idee in de Amsterdamse RAl-gebouwen hun zin krijgen, keren alle bezoeksters als herboren huisvrouwen naar man en kinders terug. Want deze tweeëntwintigste huishoudbeurs, die tot en met 9 april duurt, staat ,in het teken van de vitaliteit welke de huisvrouw zo zeer nodig heeft om haar gezinstaak efficiënt, ple zierig en zonder onnodige vermoeidheid te kunnen verrichten een reservoir, waarin vierhonderd gTam koffiebonen kunnen worden bewaard. In ongeveer twintig secon den kan het apparaat vijftig gram koffiebonen malen. De kap van de molen kan luchtdicht worden afge sloten zodat smaak en aroma be waard blijven. By de noviteiten worden verder ge noemd een inschuifbare haardroóg- kap. waarvan de drievoudig regel bare warmteschakelaar in het. snoer is ingebouwd, een wandmodel van een kleine volautomatische vaatwas- machine, een koelkast die slechts 45 centimeter smal is en een nieuw ty pe sledestofzuiger met een vacuum- meter die aangeeft wanneer de slof- zak moet worden geleegd. Bij de meubelen is een schrijfbureau waar van het blad op verschillende hoog ten kan worden gesteld. Een fabriek van parketvloeren lanceert een .ver- hu isbare' parketvloer die op iedere ondervloer kan worden gelegd. HANGENDE KEUKEN Een groot Nederlands keukenbedrijf komt op de huishoudbeurs met een .hangdnde keuken', een keukenin richting die, zoals de naam al zegt. niet op de grond staat maar aan de wand hangt. Dank zij dit systeem wordt, aldus de fabrikant, niet al leen ruimte bespaard, maar boven dien kan met deze keuken gemak kelijker worden gewerkt, doordat men zelf de hoogte van werkbladen en aanrecht kan bepalen. De keuken kan na verloop van tijd worden uit gebreid en aangevuld, ook inet elek trische huishoudelijke apparatuur. Nieuwe wandbekledingen van vinyl, gordijnstoffen van gemetaliseerd textiel in de uitvoeringen transpa rant, half-transparant en niet-trans- parant, een nieuw soort zonwering van aluminium en nylon, een vlek- kenwerend tafellaken dat uit 100 procent katoen bestaat en een aan- rechtblad var. hard plastic, dat aan de achterzijde oploopt tegen de muur zodat wandtegels overbodig worden, zijn nog enkefe van de noviteiten uit de afdeling keukens en woningin richting. Klein maar misschien wel interes sant nieuwtje is een .wol-ontpiller". Het is een borsteltje waarmee ge breide kledingstukken die .viltboile- tjes' vertonen, weer glad kunnen worden gemaakt. Het apparaatje wordt ook aanbevolen voor net kam men van katten. Uit Frankrijk komt een vlees- en groentenmolentje van kunststof. Wie in deze voorjaarsdagen alweer aan de stormen van het najaar denkt, kan op de huishoudbeurs een nieuw soort tochtstrip vinden, gemaakt uit speciaal voor dit doel ontwikkeld ny lon. De strips kunnen heel eenvou dig worden gemonteerd met een .le venslang hechtende lijmlaag" die op de strips is aangebracht en volgens de fabrikant op iedere ondergrond lean worden aangebracht, zowel op hout als op aluminium en staal. Klassieke behangsels krijgen convur- currentie van allerlei moderne wand- bedekkingen. Op de huishoudbeurs zijn diverse wandbedekkingen van kunststof te zien, naast houten be timmeringen. wandllnoleum en gras- weefselbehang dat (zie foto) tegen woordig ook in tegelvorm wordt ge- leverd. Een doos "niet zestien tegels van 45 bij 45 centimeter kost de doe- het-zelver die dit decoratieve maar dure materiaal zelf wil aanbrengen. 27 gulden. Op de achtergrond van het motto .vitale vrouw, vitaal gezin', staat het instituut voor huishoudkundig onder zoek te Wageningen. Dit instituut, dat heel wat experimenteert op het gebied van de huishouding, vindt dat de moderne vrouw nog vaak over vermoeidheid klaagt. Ondanks alle moderne apparatuur waarover zij kan beschikken, ondanks de vrije tijd en de ontspanningsmogelijkhe den die in de afgelopen jaren ook haar deel zijn geworden. Dat kan maar één oorzaak hebben: de klagende hulsvrouw deelt haar werkzaamheden verkeerd in. Zij ge bruikt bovendien de vele huishoude lijke hulpmiddelen van deze tijd niet op de juiste manier. Aldus het in stituut voor huishoudkundig onder zoek. dat op de huishoudbeurs zal trachten de huisvrouw te vertellen hoe zij het dan allemaal wél moet doen. Dit gebeurt, in samenwerking met de huishoudbeurs, in de speciale inzending .Vitale vrouw, vitaal ge zin'. waar de bezoeksters niet alleen kunnen zien wat zij tijdens het dage lijks huishoudelijk werk allemaal ver keerd kunnen doen maar ook, hoe zij in deze gang van zaken op vrij eenvoudige wijze verandering kun nen brengen. Namelijk door .ver standig energie op te laden' en bij het samenstellen van de maaltijden gebruik te maken van de bekende ■schijf van vijf". Voorts door het kiezen en goed gebruiken van de juiste gereedschappen en materialen, door een goede beweging en hou ding en door op tijd rust en ontspan ning te nemen. MEUBELS Wie .net vernieuwingsplannen voor huis en haard rondloopt, moet op de beurs de zuid-, west- en noordhal beslist niet overslaan. Daar staan namelijk de exposanten van meube len, woningtextiel, vloerbedekking, •.vandbedekkmg en keukens. Zij zijn ditmaal in groten getale naar de RAI getrokken en verzorgen er on der meer een grote .Europa-meubel show' waar fabrikanten uit acht landen elk twee interieurs tonen Een daarvan is typerend voor een bepaald land. Traditiegetrouw is op de huishoud beurs weer een adviescentrum voor het gezin ingericht. Het is te vinden in de entree tot de Europahal. Zeven instanties geven er alle gewenste voorlichting op huishoudelijk terrein. Het zijn de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichtihg. het Gezinsbe- grotingsinstltuut, de Kema. de Ne derlandse Huïshoudraad. de Stich ting ter Bevordering van Hygiëni sche Gewoonten, de Vereniging Tex- tieletikettering voor Was- en Strijk- behandeling en het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Naast voorlichting, vrijetijdsbeste ding en modepresentaties (ditmaal van dames- en herenkleding) zijn er dan de huishoudelijke apparaten die voor een groot deel van het publiek nog altijd de grote trekpleister van zo'n beurs vormen De fabrikanten van huishoudelijke apparatuur ko men er graag met nieuwigheidjes. al lijkt hét zo langzamerhand onmo gelijk dat er nog iets volkomen nieuws onder de zon zou zijn op dit gebied. Meestal zijn de .nieuwtjes' kleine verbeteringen of veranderin gen aan reeds bestaande apparatuur. Nieuw is ditmaal wel een ouder wets apparaat in hypermoderne vorm: de wandkoffiemolen in elek trische uitvoering. De molen heeft DE BABY-UITZET Van luiers tol reiszak, het hele repertoire \an baby's kleding wordt besproken en toegelicht in liet boekje .De baby-uitzet', een uitgave van het gezinsbegrotingsinstïtuut. Er wordt aandacht besteed aan baby's kleding, de baby-was, de kle ding en voeding van de aanstaande moeder, een begroting en inlich tingen over kraniuuitkeringen, belastingzaken en kosten van een bevalling. Het is een lioel overzichtelijk werkje geworden dat objec tieve voorlichting geeft. Samenstellers van het boekje hebben zich afgevraagd of het duurste altijd het beste is, wat persé nodig is en wat gewoon fijne luxe is. Zeker voor de aanstaande moedors die hun eersteling tegemoet zien, een waardevolle wegwijzer. Het hoekje is a 0.75 verkrijgbaar oij de bondsspaarbanken, de sponsors van bet gezinsbegrotingsinstïtuut. Vroeger werd na de geboorte of doop een vreugdemaal ge houden. een kandeelmaal. Later werd alleen de kandeeldrank in ere gehouden. Deze traditie was bijna geheel vergeten tot prins Bomhard na de geboorte van prinses Beatrix zijn gas ten kandeel schonk. Nu de geboorte van zijn eerste kleinkind niet zo erg lang rrmer op zich zal laten wachten worden herinneringen op gehaald. Herinneringen aan de blijde gebeurtenis van toen, de spanning en vreugde, opluchting en blijdschap. De on verwachte naamkeuze: Beatrix, zij die gelukkig maakt. En d°n ook- herinneringen aan de kleine oranje doosjes met de letters JB en de gekroonde ooievaar met beschuiten Ten slotte df kandeel Alle kranten publiceerden die eerste fe bruari 1038 het recept van deze Oudhollandse kraamdrank Voor belangstellenden laten wij het hier nog eens volgen. KANDEEL Ponodigdheden: citroenschil, 5 gram pijpkaneel, 10 kruidna gels. 6 eierdooiers 100 gram witte basterd, een fles witte wijn en twee deciliter water. De citroenschil, pijpkaneel en kruidnagelen een uur in de 2 dl water laten trekken op een zacht pitje. Dan het mengsel zeven en af laten koelen. De zes eierdooiers met de basterd suiker schuimig kloppen en onder voortdurend roeren het kruidenaftreksel toevoegen. Dan de witte wijn bijgieten en onder steeds voortdurend kloppen au bain-marie (pan in een pan kokend water) laten binden. Kandeel wordt in kleine kopjes opgediend. Voor die maanden van wachten. Van verwachten. Verwachting, blijde verwachting. De baby heeft zich aangekondigd en na verloop van tijd zal hij merkbaar groeien en groeien. De kleding moet plaats en ruimte maken, functioneel zijn. Maar daarnaast charmant blijven. Dat kan tegenwoordig. Bij de foto: Composé-jnrk in tuil en geruite shetkindwol voor de aansta nu de moeder. Verkrijgbaar in de kleurencombinaties groen.wit en abrikoos-wit. De tijd dat een vrouw tijdens de zwangerschap één jurk bad. die dus na de bevalling met afschuw zo ver mogelijk weggestopt werd, is voor bij. Alle aanstaande moeders hebben nu meer keuze. Ontwerpers en fabri kanten hebben er bij stil gestaan dat in Nederland jaarlijks ongeveer 250.000 baby's geboren worden. Een kwart miljoen vrouwen zijn dus ie der jaar gedurende een aantal maan den aangewezen op positiekleding. En daarom is deze kleding voor de aanstaande moeder geheel aan mode en modebeeld aangepast. Noem maar op: safari-pakken, fellere kleuren, streepdessins of Afrikaanse motie ven in plaats van de eeuwige Schot se ruit. BLIJETIJDSKLED1NG .Blijetijdskleding', een naam die in derdaad de wat minder fraaie term van positiekleding in gaat nemen, is er dus volop. Toch blijft het een apart stuk in de collecties van mode huizen. Het is daarom verstandig goed rond te lekken. Er wordt nog al eens beweera dat het eerste mo del ook wel het beste zal zijn: ,het figuur van de aanstaande moeder wordt toch opgeofferd'. Niets is min der waar. Het' figuur veranderd, na tuurlijk, maar opgeofferd En dan: de mode, de tentmode laat alle i-uimte om veel langer .gewone' jurkjes te dragen. Waar een ander sen figuur mee verliest, is een aan staande moeder mee gebaat. De laatste tien, twintig jaar lijken de aanstaande moeders minder te .groeien' en zijn ze zeker jonger. Een positiejurk Is dan ook niet lan ger een noodzakelijk kwaad met veel ölooien en andere camouflagedétails, iet is een kledingstuk dat tot op :ekere hoogte mag en moet verhul- en, maar dat meer pretenties heeft, de aandacht op de charme en de mode te leggen. Eind 1966 kwam de Amsterdamse firma Modart met een collectie voor liet voorjaar. Overgooiors blijven na tuurlijk een onmisbaar stuk voor de aanstaande moeders. Parijse In vloeden blijken uit de diep-uitgesne- den armsgaten er een halsbandlijn' Opzij hebben de overgooiers een ex tra sluiting die verwijd kan worden. Ze zijn ei van jersey, camelkleurige wol met terlenka, met een hoogge plaatst schuifbandje dat verwij dingsmogelijkheden biedt, in 'n grij ze lengtestreep met zijplooien en halve rugceintuur of in zwarte wol len flanel met een v-hais. MEER JURKJES Toch komen er meer jurkjes op de markt. Veelal worden composéstof- fen hiervoor gebruikt. Ribfluweel werd in het najaar veel gezien, voor koele lentedagen ook fijn, maar voor de zomer beslist te warm. Trevira, het materiaal dat zo in de wasma chine, zo aan de lijn en zo weer aan kan wordt met terlenka en katoen het meest voor de zomermodellen gebruikt. Zomers zijn de jurkjes mouwloos en natuurlijk in em- pirelijn. Franse haute couture-ontwerper Pierre Cardin ontwierp voor even eens Amsterdamse firma Prénatal kleding voor de aanstaande moeder. Eenvoudige en chique modelletjes in marine, zwart en camel, beige, grijs en anthraciet of zachte tinten blauw en groen. De meeste model len hebben een leuke en vaak origi nele stofversiering. Voor de sportie- velingen: een japon met overgooieis- effect in marineblauw. Mouwen en borstinzet en col is van dwarsge- streepte jersey in marine, rood en Ze zijn te zien in de Prénatal-gids," die gratis aan alle jonge (aanstaan de) moeders wordt toegestuurd. De gids geeft informaties omtrent de Prénatala-artikelen, maar daarnaast ook adviezen over kleding, voeding en andere dingen die elke aanstaan de moeder (en vader) zullen inte resseren. Ook van Prénatal is het boekje: ,Hoe zal ons kindje heten? Hierin zijn ruim 3000 jongens- en meisjes namen bijeengebracht, oude en nieu we namen en vele afleidingen. Bij de tekening: De aanstaande moeder inspireerde Milou Her- mus tot deze drie modellen. Rechts boven een donkere over- gooier voor de sportieve vrouw, mét springplooi en knoopslui- tïng die ook terug te vinden is aan de mouw van de bijpassen- de blouse. Dan een gebloemde japon met een ceintuur vanuit de middennaad, de ceintuur herhaalt zich ter versiering in de kol. Tenslotte voor de vrouw met allure een simpele japon van donkerblauwe crêpes tof. Aan hals en mouwen een slui ting van donkerblauwe bolle knoopjes. Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23