Voorlichting over een gok TWEE ELFTALLEN (IN EEN C0U H n H if n VIJF PAAS- PRIJZEN y VOOR PANNE KOEKEN 7 Zaterdag 1 april 1967 zaterdagnummer Wat te doen als je genoeg van dit kikkerlandje hebt? Als het met al die mensen op een kluitje gaat benauwen? Je wilt weg. Naar een land, waar nog ruimte is, waar nog niet alles van ,de wieg tot het graf' op formuliertjes is geregeld. Naar Cana da, Australië of Nieuw-Zeeland. Uit de cijfers blijkt duidelijk dat die landen het meest in trek zijn. Maar laat men zich niet vergissen. Je kunt niet zomaar een kaartje voor de boot bestellen en naar Canada vertrekken om daar een baan te zoeken en zich er blijvend te vestigen. Voor men de reis aanvaardt, moeten er eerst stapels formulieren en verklaringen worden ingevuld en getekend. Zoals te doen gebruikelijk heeft de Nederlandse overheid ook het emi- gratiebeleid op een grondige wijze georganiseerd. Het resultaat is dan ook. dat je als adspirant-emigrant te maken krijgt met vier miiiiste- gratiedlenst heet. En behalve die ministeries, zitten daar ook verte genwoordigers van maatschappelijke organisaties op emigratiegebied in. Onder leiding van de regeringscom missaris voor de emigratie bepaalt dit groepje voor een goed deel het emigratiebeleid. Maar uiteraard wor den er wel adviezen gegeven en daar zorgt de emigratieraad voor Het lijkt er zo op het eerste ge zicht op, dat de wet op de organen voor ae emigratie van 1952, die alles regelde, vooral tot doel heeft een grote groep Nederlanders van emigratie te weerhouden. Nu is me vrouw B. van Loo-Moraal uit Wol- phaartsdijk een van de eersten, die een grondige aanpak van het emi- gratiebeleicfzal toejuichen. invullen Ze is speciaal benoemd om aan dit beleid mede vorm te geven en te vens "om er de adspirantemigrantcn tegen te beschermen. Want met de wetenschap, dat ook de immigratie landen over de nodige formulieren beschikken voor hun toekomstige burgers, zal het duidelijk zijn. dat er voor iemand, die niet een groot gedeelte van zijn leven op een grif fie of iets vai. die aard heeft door gebracht, de papierwinkel by emi gratie een verschrikking is. Me vrouw Van Loo weet wel hoe je al die formulieren moet invullen en als zij het zelf onverhoopt ook niet mocht weten, kent ze wel iemand. MEVROUW B. VAN LOO-MORAAL 't blijft een gok ■■■■MWglIllllll'IIIIIIIIIIIIIIIIIHI I ill tlx die deze bezigheid tot in de toppen van zijn vingers beheerst. Kortom, mevrouw Van Loo helpt de Neder landers de deur uit. Ze weet er alles van. Al verliep haar emigratie dan ook eenvoudiger dan die van haar .klanten'. Ze verhuisde kortgeleden immers van Den Haag naar Wol- phaartsdijk en dat is voor Hage naars een minstens zo grote sprong in het duister als emigratie naar welk land dan ook. Wat weet men in Den Haag tenslotte van Zeeland- of van Australië? In Zeeland heb ben ze een brug en er is weieens een overstroming en in Australië springen er kangeroes in het rond en er zijn nogal eens bosbranden. En zelfs als de Hageezen meer weten te vertellen over ons gewest, het blijft griezelig om er te gaan wo nen, zo helemaal weggestopt op een dorpje. En toch hebben die bedenke lijke Hagenaars allemaal gelijk: je kunt nog zo veel hebben gelezen en gehoord over een land. kénnen doe je het niet. Domweg, omdat je niet digheden, zult reageren. Dit staat voor mevrouw Van Loo wel vast: emigreren blijft een gok. hoe goed je öok bent voorgelicht over alle mogelijke zaken. Maar daar wordt dan wel meteen aan vast geknoopt, dat dat risico met. een goede voor lichting aardig binnen de perken kan blijven. verliefd Hoe ging het met mevrouw Van Loo zelf? vele jaren heeft ze in .de stad' gewoond en gewerkt als ver pleegster. In haar beroep heeft ze ook wel een paar schoksgewijze ver anderingen meegemaakt. Maar bij haar .emigratie' naar Zeeland had zé het voordeel, dat ze dankzij veelvul dige vakantieverblijven de samenle ving hier wel zo'n beetje kende. Bo vendien is haar man een Zeeuw van geboorte en is ze zoals ze zelf zegt verliefd geworden op deze provincie. Gelukkig gaat haar man er niet al te zwaai onder gebukt... Om alle misverstanden uit de weg te ruimen: mevrouw Van Loo is niet in overheidsdienst De Algemene Emigratie Centrale, een met de voorlichting aan en de voor selectie van emigranten heeft haar (op basis van vrijwilligheid) be noemd tot secretaresse van de pro vinciale commissie voor Zeeland. Die Zeeuwse provinciale commissie is overigens een uitzondering in den lande. De Algemen Emigratie Cen trale neemt eenderde van de Neder landse emigranten voor haar reke ning en is daarmee de grootste organisatie op dit gebied. Vorig jaar meldden zich bij de A EC 2089 men sen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het hier om 2089 adspirant-emi- granten ging, want een aanmelding kan best afkomstig zijn van een va der, die met vrouw en tien kinderen naar een ander land wil. Zeeland neemt in vergelijking met andere provincies uitëraarc een bescheiden plaats in: met 300.000 inwoners in ab solute cijfers kun je moeilijk concur reren met provincies, die meer dan een miljoen inwoners hebben. In 1963 meldden zich in Zeeland 70 personen aan voor emigratie look hier zijn de gezinnen meteen stuk of tien kinde ren inbegrepen» en er vertrokken dat jaar ook 70 gezinnen of personen. In 1964 waren er 100 aanmeldingen en vertrokken er 80. Drie procent van de Zeeuwse emigranten is afkomstig uit de landbouw. De grote uittocht uit deze sector is wei duideiyk ach ter de rug. En van die landbouwers (gezinnen) gaan er nogal wat naar Duitsland. Oost-Friesland is de laat ste jaren bijzonder in trek: uit en quêtes is gebleken, dat men over het algemeen zeer geporteerd is voor het daar geldende pachtsysteem Het is zelfs nu zo. dat er elke week een Nederlandse boer naar Oost- Friesland vertrekt. Toch blijven de traditionele emigrolielanden Canada Australië en Nieuw-Zeeland het meest in trek. Zuid-Afrika trekt niet zo geweldig veel mensen aan, hoe wel'er juist de laatste tijd een stij gende belangstelling is te constate- propaganda dan wat de soort mensen betreft, kan ik alleen zeggen, dat men ln andere landen vooral behoefte heeft aan jonge geschoolde, of halfge- schoolde industriële arbeidskrachten. Daar is grote vraag naar'. Het zit er niet in, dat mevrouw Van Loo met haar voorlichting een drukke dagtaak zal krijgen. Zeeland is ten slotte een provincie, waar sinds en kele jaren een enorme ontwikkeling in de industriële sector gaande is, waardoor men vlak bij huis moge lijkheden heeft zich te ontplooien. vragen En nu we het toch over Zuid-Afrika hebben, dringt de vraag zich op hoe een instelling als de Algemene Emi gratie Centrale fcich wat de voorlich ting betreft op de situatie in dit land reageert. Mevrouw Van Loo: .Het is heus niet zo. dat we koste wat kost propaganda maken voor een bepaald land. Het gaat er maar om, wat voor soort gezin is het gn wat willen ze gaan doen. In de mees te gevallen zal ik juist beginnen mei een aantal nadelen van een bepaald land te noemen. Dat doe ik ook met Zuid-Afrika. Dan wijs ik juist heel goed op de verschillen tussen de Nederlandse en de Zuidafrikaanse samenleving. Juist die grote ver schillen in mentaliteit en algemeen gedragspatroon moeten goed worden overwogen, want emigreren is ten slotte iets van beslissende betekenis voor je verdere leven. Het is nu nog niet zo. dat er van regeringszijdi propaganda wordt gemaakt voor emigratie, maar ik kan me best hier tenslotte steeds voller. Nu gaat het meestal om mensen, die hele maal zélf tot een initiatief komen of er door familie, die reeds geëmi greerd is, toe worden gebracht. En In die vrije uren kan de Wolphaarts- dijkse huisvrouw zich dan wijden aan de bestudering van de enorme naslagwerken over alle mogelijke landen, waar de mensen eventueel heen zouden willen. Hoe is de le vensstandaard? Hoe staat het met het onderwijs (een heel belangrijke vraag voor velenKun je makke lek aan een huis komen Hoe is het klimaat? Hoe zijn de mensen? En dan natuurlijk: wat voor soort men sen willen ze hebben, zijn er kansen voor m(j? Mevrouw Van Loo weet op de meeste vragen wel een ant woord. Ze weet ook wat er met alle formuliertjes moet gebeuren. Maar één ding kan ze aan niemand ver tellen. Dat is het antwoord op de vraag: zou ik er prettig werken en wonen? Want dat prettig hangt niet alleen af van goede Inkomsten en een mooi huis. Dat hangt van de mensen en de samenleving af. Men kan naar het resultaat raden. Vaak zelfs kan men voorspellingen doen, maar emigreren blijft een gok. Dat is ook een van de eerste dingen, die mevrouw Van Loo aan wie .er naar vraagt, zal vertellen. 'ADVERTENTIE) Wie verre reizen doet^kan veel jerhalen. Of dit gezegde opgaat noet voor Eduard Plieger (27) rog blijken. Hij staat voor het >egin van een reis, die misschien )el een jaar zal duren. in hst hangt er vanaf of hij terugkomt, dus :it er slechts een klein kansje in, dat we nog eens ooit iels van hem zullen horen. Van daar alvast moor wol nieuws vooruit. De heer Plieger heeft met ingang van 1 opril de stich ting Zeeland in Middelburg verlaten. Hij werkte er als consulent voor het maatschappelijk op bouwwerk, tevens als secretaris van de streek- 'ommissie in West-Zuid-Beveland. Dat is nu «oorbij. Hij keert over een paar weken zijn woonplaats Ovezande de rug toe en trekt de wijde wereld in. Per auto De heer Plieger is von plan om rtaar het Midden-Oosten Ie rijden en vandaar in de richting van Zuid-Afrika te trekken. Er zullen als hij onderweg geen baan vindt die hem aanstaat zo ongeveer 35.000 kilome ters onder de banden van zijn wagen zijn doorgegleden aon hel eind van deze trip. De tijd, die hem nog rest voor hel vertrek, kan de heer Plieger best besleden. Al was het alleen maar voor d- inrichting van de bestel wagen waarmee hij op avontuur gaat. Want de wagen zal dienen voor woon- en slaap- ruimlo en keuken gedurende de trip. Pro viand gaal er ook mee ,aan boord', zoals rakje rijst i [oeken bakken. Voor de rest denkt de heer Plieger te eten wat de pot van hel land waar hl| verblijft, schaft. ,Dat is een mooie gelegenheid voor het leggen van contacten', zo meent hij. Overigens maakt de wereldzeiziger zich niet bezorgd over de bereiding van maaltijden. Hij is niet getrouwd en kan beslist meer dan alleen een uitsmijter bakken. ,Eten kloor maken is een hobby van me. Er is een goede kok aan me verloren gegaan', zo prijst hij zichzelf aan. MONTEUR In de bestelwagen komt wel een watertank te staan van een paar honderd liter. Want water moet je toch echt wel bij de hand hebben. De Nu nog 35.000 kilometer SI E. flieger (kok) van plan om .zijn r allerlei attributen, niet al te primitief heer Plieger is onders ni wagen te loten uitpuilen v ,We moeten de zaak weer nie voorstellen. Onderweg zal er gelegenheid zijn om wal te I Plieger is er de man niet noar om wanneer zijn wagen een raar geluidje laat horen onder hel voertuig Ie kruipen of onder de motorkap te wroeten. Maar nu heeft hij een handig boekje aangeschaft en zorgt hij er verder voor, dat hij voldoende reserveonderdelen heeft, zodat hij ols er moeilijkheden komen, alleen moor een monteur hoeft op te scharrelen om de zaak weer voor elkaar Ie krijgen. En ver der vertrouwt hij erop dat de wagen het wel zal houden. ,lk heb nu ook twee jaar in een auto gereden zonder dat er wal loos was'. .Kunnen de talen moeilijkheden gaven?' ,Nee', meent de heer Plieger. ,lk ken de drie moderne talen en een beetje Spaons. Als we daarnaast nog een beetje met handen en voeten werken zal het wel lukken om me verstaanbaar te maken', ledereen die van de reisplannen van de heer Plieger heeft gehoord, vindt het niet alleen een beetje avontuurlijk, maar toch ook wel erg gek. Oorspronkelijk zou hij met een vriend gaan maar die is verliefd gewor- PISTOOL Hel voorbereiden van de tocht was nog een hele bedoening. Wat daar voor een papieren massa voor nodig is, is onvoorstelbaar. En don al die inentingen. Dol is ook gemakkelijk na te gaan. wonneer men weet, dal de heer Plie ger 26 landen zal doorkruisen. Daar zijn ook landen bij, waar het helemaal niet zo rustig is. Bij buitenlandse zaken in Den Haag von den ze het don ook moor een vreemd idee, dat de heer Plieger ook in deze landen een kijkje wilde nemen. De heer Plieger is wel van plan om zich te gaon wapenen, Ik heb al een alarmpistool, maar ik wil toch ook eens een echt pistool hebben'. MISLEIDEND VISW-EDEN Vorige week waren we per foto te gast in Cadzand. Een plaatje uit 1908. Deze foto is niet zo oud, maar toch kan men hier moeilijk over een actuele opname spreken. Zoek maar uit, waar het is. Geen tientje, maar wel leuk. Vorige week was het paasfeest en dat hebben we moeten weten. Bij 1435 zijn we de tel kwijt geraakt. Allemaal: ,wij wensen alle lezeressen en lezers vrolijk paasfeest'. Maar we kunnen slechts vijf lezeressen en lezers een aardig puzzelpaas- staartje geven. Er waren voor de paas- puzzel vijf prijzen. Me vrouw Hollemans Roo- sen. Noordzandstraat 7, Yerseke won de eerste prijs van 25,De tweede van 20,was voor mevrouw P. S. van der Noll, Nieuwe Vlis- singseweg 232, Middel burg, P. G. Sampon, Oostkade 4C, Sas van Gent krijgt 15,en M. A. Mol, Prins Hen drikstraat 37, St.-Philips- land krijgt een tientje. G. Meyaard, Slagveldstraat 48, Kruiningen tenslotte krijgt vijf gulden. Twee elftallen Zeeuwse topsportnamen in een col van de derde categorie. Dat wil nog niet zeggen, dat het allemaal met voetbal of wielrennen te maken heeft. Deze puzzel is van veel sportmarkten thuis. Wel een bewijs, dat de Zeeuwse topsport ook zeer veelzijdig is. Het recept voor deze puzzel is een voudig: u vult gewoon de gevraagde namen in in die grote ruitj'esberg (van boven naar beneden) en de let ters uit de dubbel omlijnde vakjes transporteert u naar het kleine blok je. Van 1 tot en met 22 en van links naar rechts, bovenaan beginnen. In sommige opgaven staan woorden tussen haakjes om het u wat ge makkelijker te maken. Uit het zins verband én met wat geschuif met de letters van de tussen aanhalings tekens geplaatste woorden vindt u in een handomdraai de gevraagde naam. Wat de zinnen betreft, waarin geen woorden tussen aanhalingstekens staan, dachten we. dat uit het zins verband al duidelijk genoeg bleek, wie of wat er is bedoeld. Het tientje kan dus snel worden verdiend. Als u tenminste een brief kaartje met de levenswijsheid, die de oplossing van deze puzzel is, zendt naar redactie PZC. Walstraat, Vlis- singen. Wel graag vóór woensdag en op de adreszijde het woordje .puzzel'. De omschrijvingen: 1 Een naam in tennis, wielrennen en atletiek: 2 Een ijzeren Hein op ijze ren punten: 3 .O, mens', durf te schieten; 4 Een zwart, wild en klem- vast dier; 5 Wie daar op let is eeD .zifter'; 6 Zijn ransel ,ls boud' gespro ken voorzien van een regenboogtrui, 7 Met open vizier passjes en schoten in oranje: 8 Aanvallers moet je voor .doel temmen'; 9 Een International in de ,ink gebroken; 10 .Mangel va der' niet zo op de brug: 11 Vorig jaar het lekker .dól. bruidegom'; de brug: 11 Vorig jaar :ker ,dol, j 12 Nóg steeds lijkt hij dan .boedda': 13 Hij heeft, nu wel een .mud ringen' in zijn .hoed'; 14 Wel een Belg, maar toch een .salon' ten oosten van .Sluis'; 15 Speel tegen hem het ,neon' wordt .dras'; '16 .Slaan' is niet je ,ware'. maar hij mocht toch niet in oranje: 17 ,Ans en je' schaakmat; 18 .Hoe' vuil kwam hij ,uit' die wedstrijd: 19 ,Toch is' ze .rebel' bij de top van Nederland; 20 Niet alleen in .mei* geeft hij het peloton een ,por": 21 Een immigrant met een honingsmaak; 22 Sla maar eens twee vuurstenen tegen elkaar. 6 10 12 13 14 15 16 17 18 19 2o 21 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21