KAMER STRIBBELT TEGEN PvdA dreigt met motie Huwelijksgeschenk is voor gehandicapte kinderen in de West' Textielhandel ageert tegen actie van Spar Terneuzen noteerde 20.000ste inwoner WEDDEVERL AGING DIENSTPLICHTIG KADER Vandaag in de krant... PRINSELIJK PAAR BESLIST: Gedeelte voor hulpverlening in Nederland Strijdtoneel Grossier biedt textiel te koop tegen kostprijs CORRUPTIE SCHANDAAL IN BONN Chantal L. J. Smolenaers: 20.000 centen 209e jaargang - no. 299 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V «ih. Mi], «in d» CV Provincial* Zeeuws. Cour.nl. F. van d* Vt 1de. F. <t.n Bo.r «n W. P*n*r. HMMr.Jact.ur O. A. Je Kok. 0 Abonn.menHprll. «I c*nt per week, ƒ11,40 per kwartaal, franeo per poet 11.65 per kwartaal Vlicsingen, W.l.tra.t 58-60, Iel. 2355 (b.s.s. red. 3508, adv. 3647/3643), MIJdalburf, Markt 81, tal. 3841. (fe.s.s. red. 2078/316», adv. 2375). Coea, Crola Markt 2. lel. 6140 It.i.i. red. 7853, adv. 5213). Oeatburi. lel 2395. 094. 0 Adv. prijc 35 cent per mm. Minimum per adv. 5,26. Ingai. rned. 214 x tarlal. Kleine adv. (max. 8 resale) 3" Woensdag 21 dec. 1966 Zwaar belast; zwaar bewaakt Pagina 2 oen 2911. Zlariktaa. red. Ml. 2754, i 1 per ratel. (min. 1.75). ,Brla Giro 359300 PZC. Middelt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer staat zeer gereserveerd tegenover het plan van minister De Jong (de fensie), de wedde van ongehuwde dienstplichtige sergeants- vaan drigs en reserve-luitenants met in gang van 1 januari a s met 200 tot 300 gulden per maand te verlagen. De Partij van de Arbeid-woord- voerder Wieldraaier dreigde giste ren bij het debat over de defensie begroting met een motie voor het geval de minister vandaag in het antwoord aan de kamer zijn plan handhaaft. De voorgenomen soldij-verhoging voor soldaten, korporaals en sergeanten-titu lair van land- en luchtmacht, die onge veer een verdubbeling van de huidige soldij betekent, werd algemeen toege- gickt. Maar woordvoerders van de VP, PvdA en AR zagen dit nog slechts als een eerste stap. De VVD'er Couzy daarentegen vond het inkomen van de dienstplichtigen nu voldoende. Hij was ook de enige dia geen bedenkingen uitte tegen de Inkomstenverlaging voor dienstplichtigen boven de rang van sergeant-titulair. Diensttijdverkorting werd algemeen ge wenst geacht, behalve door generaal Dé Couzy. Hij vreest aantasting van de ge- vechtswaarde bij de parate troepen. De heer Wieldraaier zei, dat de mogelijk heid van een kortere diensttijd voor dienstplichtigen bi de komende kabi netsformatie aan de orde moet worden gesteld. De KVP'er Maenen noemde het in dit verband een dringende eis, dat de Nederlandse defensietaak op korte ter mijn opnieuw wordt bezien. Karei Doorman Kolonel bd Wierda (pvda) bepleitte afschaffing van het vliegkampschip Karei Doorman, en mr Bos (chu) vroeg, of dit schip nu niet op een an dere manier kan worden vervangen dan door de onderzeeëers met kern- Defensie DE DOOR de regering voorgeno men weddeverlaging van het dienstplichtige kader met f 100 per maand ligt vele kamerleden zwaar op do maag. De PvdA heeft gisteren met een motie te gen dit plan gedreigd... (pag 1). Geschenk PRINSES BEATRIX en prins Claus willen met het huwelijksge schenk van de bevolking hulp bie den aan het gehandicapte kind, vooral dat in de West. Zij hebben dit gisteren meegedeeld... (pag 1). De 20.000ste TERNEUZEN heeft een mooi ge tal rond: Z0.000 inwoners. Dins dagmiddag werd als zodanig in geschreven de borelinge vat) liet echtpaar S meenaers-H errew egh Het gemeentebestuur schonk een spaarbankboekje met f Z00: 20.000 centen... (pag 1). Vliegveld NOG GEEN BESLISSING over het vliegveld Haamstede. Het leek erop dat na indiening van een plan van b en w van Wester- schouwen eindelijk de knoop zou worden doorgehakt: wel of geen motorvliegerij. De raad heeft gis teravond opnieuw geaarzeld. Het zal nu weer 1967 worden, voordat er een beslisring kan worden ge nomen (p°g 2). Aan de ketting IN DE SLOEHAVEN ligt bij de gcheldepoortwerj' eer Griekse motortanker (de heleta', 10-000 br reg ton) aan de ketting. Het schip moet, worden verkocht. Het is zwaar ondier de schulden; de bemanning heeft nog heel wat ga pe tegoed (pag Z). Bijdrage 6T-WILLIBRORDUS is de eerste vakvereniging die bekend maakt wat zij zal doen met de bijdrage van de werkgevers Eenzelfde be drag als de werkgevers in de vak bonden hebben gestort, zal worden vrijgemaakt voor het doen van uitkeringen aan vakbondsleden bij 6pcciale gelegenheden... (pag 3). SCHIEDAM Vierentwintig in renaissancestijl uitgevoerde zwaar zil veren lunehcouverts, een antiek zilveren Friese brandewijnkom uit 176),, een koektrommel, een vergulde zilveren schaal, een zeventiende eewwse eikehouten linnenkast en een achttiende eewose optica-prent van de Markt en het stadhuis waren de geschenken van de Schiedammers voor hun stadgenoot Piet er van VóUenhoven en diens aanstaande bruid. Foto: Prinses Margriet dankt burgemeester H. Roelfsema van Schiedam voor de geschenken. Het bruidspaar was dinsdag eregast m de geboortestad van mr Pieter van Vollenhoven. voortstuwing, waarvoor Amerika de noodzakelijke technische gegevens niet wil verstrekken. De antirevolu tionair Walburg informeerde, waar om de Verenigde Staten dit niet wil len. Admiraal bd Moorman (kvp) had ge opperd, dat minister De Jong die gege vens misschien van Frankrijk zou kun nen krijgen, dat bijna klaar is met de eerste kernonderzefeer. Dit idee viel bij mr Bos niet in goede aarde: ,Het zal wel zonderling zijn, voor verwezenlij king van een NAVO-eis nu juist naar Frankrijk te gaan' vond hij. Bonn en NAVO De heren Bruggenian (psp) en Bakker (epn) spraken hun verontwaardiging uit over de Westduitse deelneming in het NAVO-orgaan, dat de strategie in verband met eventueel gebruik van kernwapens zal behandelen. Het brengt West-Duitsland weer dichter bij zeggen schap over kernwapens, menen zij. An dere sprekers wilden weten hoe dat NAVO-orgaan nu precies in elkaar rit. FIAT 124 AUTO VAN HET JAAR (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een internationa le jury van 45 journalisten, sa mengesteld door het blad Auto- Visie heeft de Fiat 124 tot auto van het jaar gekozen. De Fiat kreeg 64 procent van het maxi maal toe te kennen aantal punten en dat betekent een record in de historie van de Auto-Visie auto van-het-Jaar-wedstrijd. Over de Plat 124 wordt onder meer opgemerkt dat de wagen .ongewoon compleet is als con structie'. De jury noemt als nummer twee op haar lijstje de BMW 1600, derde werd de Jensen FF, vierde de Volvo 144 en vijfde: de Daf 44. DEN HAAG (ANP) Namens prinses Beatrix en prins Claus is gisteren het volgende meege deeld: Zoals bekend is willen prinses en prins het bedrag, dat hun ter gelegenheid van him huwelijk als nationaal geschenk werd aangebo den, bestemmen voor de zorg voor het gehan dicapte kind, zowel hier in Nederland als ook in Suriname en de Nederlandse Antillen. Tijdens hun bezoek aan de West is over deze bestem ming in Suriname en de Nederlandse Antillen uitvoerig overleg gepleegd. Het is daarbij geble ken, dat juist in die twee landen, waar nog zo weinig mogelijkheden zijn om de hulp aan de ge handicapten in de overheidszorg te betrekken en waar er dringend behoefte is aan steun aan het particuliere initiatief, met deze gelden zeer vruchtbaar werk kan worden verricht. Daarom is besloten het grootste gedeelte van het bedrag voor de hulp aan gehandicapten in de West te besteden. Wat de besteddug In Nederland betreft hebben prinses Beatrix en prins Claus gezocht naar een na tionale bestemming in het directe belang van de gehandicapte kin deren en ook van hun ouders in de landelijk georganiseerde vere nigingen van ouders van gehan dicapten. Juist zij kunnen voor hun kinderen zo'n belangrijke taak in deze zorg vervullen, zeker ook, waar het de thuis-verzorgden be treft, terwijl deze verenigingen over het algemeen minder in aan merking komen voor overheids subsidie'. Ouderverenigingen Het communiqué van prinses Bea trix en prins Claus vervolgt: Met de besturen van de verschillende ouderverenigingen is reeds over leg gepleegd, teneinde gezamenlijk na te gaan, hoe door een gift een nationale bestemming kan wor den bereikt, welke direct de kin deren ten goede komt. Voorts hebben de prinses en de prins hun gedachten gericht op vakantiemogelijkheden voor ge handicapte kinderen en jongeren en op hun ontmoeting met niet- gehandicapte leeftijdgenoten. In verband hiermede werd overleg gepleegd met het hoofdbestuur van het Rode Kruis en met de voorzitter van de zilveren jeugd centra, teneinde deze Instellingen door een gift in staat te stellen de accommodatie van het hospitaal schip de Henri Dunant', alsook het zilveren jeugd centrum De Hunneschans' aan te passen aan vakantie- en ontmoetingsweken van gehandicapte kinderen. Uitwisseling Ten aanzien van de etgen gift, die het prinselijk paar op de dag van hun aantekenen hebben aangekon digd, is het hun wens een uitwis seling mogelijk te maken van die genen. die zowel hier als in de West op het gebied van de zorg voor gehandicapten werkzaam zijn, teneinde op deze wijze een nau were samenwerking te bevorde ren. Het ligt in de bedoeling, dat op een later tijdstip de verschil lende bedragen aan de betrokken bestuurderen door prinses Beatrix en prins Claus ter hand zullen worden gesteld. Het prinselijk paar heeft bij het bepalen van deze keuze en bjj de verdere uitwerking daarvan een kleine ad hoc-commlssle bereid gevonden om hierbij van advies te dienen. Ten aanzien van het over leg over de besteding In de West wordt deze commissie uitgebreid met de gouverneurs en de minis ters van volksgezondheid van de Nederlandse Antillen en Surina me'. Het huwelijksgeschenk be draagt thans f 1.774.850,36. In dit bedrag rijn ook begrepen de giften welke ontvangen rijn uit Suriname eu de Nederlandse Antillen'. D*. (e stembusstrijd begint lang zamerhand op gang te ko- men en projectielen vliegen over en wefer. Is daarbij elk I 3 -*• j wapen geoorloofd? Is er bij de LïSSj bestrijding van tegenstanders ook nog zoiets als ethiek? Of is dat teveel gevraagd? Zo af en toe waaien uitroepen en kreten van het strijdtoneel over en dan krijgt men wel eens de indruk, dat bij de verkiezings strijd wel heel erg veel geoorloofd la. Zo heeft oud-minister Den Uyl met betrek king tot het beleid van het kabinet- Zijlstra inzake het continentaal plat en de oliemaatschappijen het woord .schan de' gebruikt en de heer Kloos, voorzitter van het NW, uitte recentelijk enkele beschuldigingen aan het adres van de heer Zijlstra, die er niet om logen. Waar om is dat nodig? Men kan elkaar toch wel bestrijden zonder dat men gebruik hoeft te maken van woorden, die op een zeer bewogen gemoedstoestand duiden, bovendien woorden die een onjuiste be schuldiging inhouden. De kwestie continentaal plat is nu reeds een belangrijk punt in de stembusstrijd en met name de PvdA komt er voortdurend mee voor de draad. Dat is begrijpelijk, vooral gelet op de omstandigheid dat deze politieke partij in deze zaak een uitgesproken standpunt heeft ingenomen. Maar moe ten daarbij woorden worden gebruikt als schande' en aanverwante uitdruk kingen? Bij diegenen, die een andere regeling voorstaan met de oliemaat schappijen dan de PvdA behoeft name lijk helemaal niet voor be zitten, dat zij bepaalde grote bedragen niet in de schatkist willen laten vloeien maar in de zakken van de oliemaatschappijen. Het is nu eenmaal een onmiskenbaar feit, dat op de niet-Nederlandse delen van het plat wél druk wordt gewerkt, op het Nederlandse gedeelte daarente gen niet. Er is van dit probleem een be nadering mogelijk, waarbij men er van kan uitgaan dat het ,been strjfhouden' door de Nederlandse regering tegenover de oliemaatschappijen inderdaad tot ge volg zal hebben dat op het Nederlandse continentale plat niet die grootscheepse activiteiten zullen ontstaan als wél het geval zou zijn geweest indien de rege ring andere voorwaarden zou hebben ge steld. Met andere woorden: de op brengsten voor de staat zouden bij hand- GANGSTERVERKOOP' IN DEN BOSCH BONN (RTB) Een voormalig afde lingshoofd van het Westduitse ministe rie van defensie, Karl Evers, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld, om dat hij geld en geschenken met een ge- lenlyke waarde van bijna 20.000 gul van een onderneming in Frankfort zou hebben aangenomen in ruil voor een opdracht tot levering van materieel voor de luchtmacht. De thans 62-jarige Evers ging in mei J1 met pensioen. In augustus werd hij aan- houden. Er wordt nog onderzocht of 'ers van een andere firma 100.000 mark (ruim 90.000 gulden) heeft aan- UTRECHT (ANP) De stich ting Mitex, de overkoepelende or ganisatie van de drie textieldetail- handelsorganisaties (4300 leden), verwijt de Spar het organiseren van een .commerciële gangster verkoop tegen de textielbranche'. Op een gistermiddag in Utrecht gehouden persconferentie heeft de heer J. van Domselaar, voorzitter van de Mitex, scherp stelling ge nomen tegen het initiatief van eer spargrossierbedrijf in Den Bosch, dat vorige week als textieldetaillist is gaan opereren in een afzonder lijk bedrijfspand, waar het publiek goederen tegen kostprijs worden aangeboden. [et betrokken bedrijf in Frankfort V. D. O. Flighe Instruments', heeft in het begin van deze maand drie functiona rissen in verband met de omkoperij ont slagen. In totaal heeft de maatschappij voor ongeveer 36 miljoen gulden aan de strijdkrachten geleverd. Hoewel het een individueel geval betreft gelooft de Mitex dat de landelijke Spar- organisatie achter het initiatief staat en het dus gaat om een vertoooppolitieke beslissing. .Alle regels van een eerlijke concurrentie zijn met voeten getreden. (Zie slot pag. 9 kol. 5) T-ERNEUZEN Chantal Le- na Josepha Smolenaers is gistermiddag met feestelijk ver toon begroet als Terneuzens 20.000e. Ze kwam maandagmid dag om half vier precies in bla kende gezondheid ter wereld in de woning Bosjesweg 54 in Sluiskil. De 20.000e van Ter- neuzen is de tweede dochter van textielhandelaar Joseph Maria Smolenaers (30) en Mathilde Rosalia Smolenaers-Herrewegh (26). Ze woog bij haar geboor te bijna 7 pond. Het feit van haar geboorte leverde haar een spaarbankboekje met 200 op. Die 20.000 centen vormden het welkomstgeschenk van het ge meentebestuur: van iedere Ter- neuzenaar één cent. Aan de Inschrijving van de 20.000e ging voor Terneuzens burgerlijke stand een spannende episode voor af. Toen maandagmiddag de 19.999e Terneuzenaar was ingeschreven, maakte men rich klaar voor de be groeting van de 20.000e. Die liet maandag echter tevergeefs op rich wachten. Eerst dinsdagmorgen kwam vader Smolenaers zijn maan dagmiddag geboren dochter Chan tal aangeven by de burgerlijke stand. Terneuzens 20.000e was er. Toen vader Smolenaers op verzoek dinsdagmiddag nog eens terug kwam schreef Terneuzens ambtenaar van de burgerlijke stand, W. J. van Pien- broek, de één dag jonge Chantal in onder het toeziend oog van burge meester J. C. Aschoff, de wethouders M. de Vos en F. Berbers en gemeen tesecretaris A, J. van Pagee. Burge meester Aschoff bleek ter gelegen heid van dit feit te hebben nagegaan hoe het bevolkingsverloop van Ter- neuzen in het verleden is geweest. In 1837 registreerde Terneuzen de 2000e inwoner, in 1860 pas de 3000e. Maar van toen af ging het sneller. In 1873 de 4000e, in 1882 de 5000e. In 1922, om precies te zijn op 23 mei, werd Philippus Loof de 10.000e in woner van Terneuzen. Dit aantal is nu, na 44 jaar, verdubbeld. De 20.000e werd één jaar en 38 dagen na de 19.000e geboren. En Terneuzens 18.000e kwam op 26 oktober 1964 ter wereld. Een belangrijke mijlpaal werd ook bereikt op 2o november 1957 toen Eric van Hijfte als de 15.000e Terneuzenaar ter wereld kwam. De pasgeboren Chantal. haar zusje Esmeralda (3) en haar vader en moeder zullen niet lang meer in verhulst het waar vader Smolenaers in januari een winkel opent in de Noordstraat. Met het inschrijven van de 20.000e bereikt de gemeente om meerdere re den een belangrijke mylpaal. Ge meenten tussen de 20.000 en 100.000 inwoners hebben liet recht op een uit 19 personen bestaande gemeente raad. Er mogen naar keuze van de raad 3 of 4 wethouders zjjn. Terneuzen heeft vooruitlopend op de geboorte van de 20.000e reeds een derde wethouder benoemd. Opmerkelijk is het feit dat Terneuzen nog steeds bezig is met een nek-aan- nek-race met het Groningse Delfzijl. Deze havenstad, die beschouwd kan worden als een verre mededinger van het industrialiserend Terneuzen, schreef vorige maand de 20.000e in woner in. Vorig jaar noteerde Ter neuzen iets eerder dan de Groningse plaats de 19.000e. Het ziet er wel naar uit, dat Terneuzen na de herin deling de slag beslissend zal winnen, omdat het inwonertal dan met één slag tweemaal zo groot zal worden. TERNEUZEN De kanaal- en Sclieldestad had dinsdag zijn (of ficiële) ticintigduizendste inwoner. Vader Smolenaers (geheel rechts gaf een beetje plechtiger als andere het gelukskind aan. Hij deed dat onder de toeziende ogen van onder andere burgemeester Asclwff (aan het hoofd van de ta fel). het eerste gezicht bij zonder gunstig voor de schatkist. Wij zeg gen niet, dat het zo is, we weten dat niet, maar het is nu een maal de onbekende factor waarmee ook de Nederlandse regering rekening moet houden. Het beleid van de regering zal dus een keus moeten inhouden, waarbij deze onbekende factor wat gaan de oliemaatschappijen doen en wat zal het uiteindelijk resultaat voor de schatkist zijn moet worden ingevuld. De heer Den Uyl had deze keus reeds gedaan, had deze factor in zijn beleid een be paalde waarde gegeven. Niet alzo de heer Zijlstra, die nog aan het studeren is met minister Bakker. Wanneer hij echter straks de definitieve beslissing neemt, dan kan men er van op aan, dat zijn besluit tot stand is gekomen na een zorgvuldige analyse van de gehele situa tie. En daarbij zal ook hij een waarde toekennen aan de onbekende factor - hierboven genoemd namelijk die van ie activiteiten der ohemaalschapprjer De heer Den Uyl had zoals bekend aan deze factor geen hoge waarde toege kend: hij ging er van uit dat oliemaat schappijen dezelfde intensieve exploratie zouden nastreven als wanneer zij (voor hen) gunstiger voorwaarden zouden krijgen. Wanneer nu de heer Zijlstra een andere mening zou zijn toegedaan dan kan de heer Den Uyl uiteraard de waarde bestrijden, gegeven aan deze on bekende factor door de huidige minister president. Maar dat zal dan op zakelijke gronden moeten gebeuren zonder dat daarbij een woord als .schande' behoeft te vallen. In het laatste geval wordt na melijk gesuggereerd, dat de heer Zijlstra de belangen van de staat ondergeschikt zou maken aan die van de oliemaat schappijen. Als het huidige kabinet een andere beslissing zou nemen dan het vorige, dan is dat echter niet omdat het minder geld in de schatkist wil laten vloeden, maar omdat het inderdaad meent, dat er méér zal binnenkomen dan bij handhaving van de lijn-Den Uyl. Het kabinet zou namelijk niets anders heb ben gedaan dan de onbekende, maar zeer belangrijke factor .activiteiten olie maatschappijen' anders hebben ge taxeerd dan zijn voorganger. In Vrij Nederland van 17 december val*. NW-voorzitter Kloos minister-presi dent Zijlstra aan op een manier, die ver beneden pari is. Wij doelden daar reeds op in de aanhef van deze kolom. De heer Kloos zegt namelijk, dat deze minister-president, die ,zijn bedje ge spreid houdt' bij de Nederlandsche Bank, het ,toch niet zo gruwelijk kan verbrui en bij de bank- en effectenjongens door aan dividenden en tantièmes te gaan morrelen'. Dat is met enige modder spui ten naar een minister-president die zijn huidige baan niet heeft gezocht die voorts om géén verkeerde verhoudin gen in het leven te roepen zijn benoe ming tot president van de Nederlandsche Bank ongedaan heeft gemaakt en die tenslotte in zijn politieke leven niet de indruk heeft gewekt beslissingen te ne men of niet te nemen omdat hij het niet wil verbruien bij ,bank- en effectenjon gens' of .jongens' uit andere takken van het bedrijfsleven. Een meer beheerste bestrijding van zijn tegenstanders zou de heer Kloos niet misstaan. In het alge meen zou het gewenst zijn, dat de noli- tieke heren eikaars bestrijding binnen zakelijke perken hielden. Zodra ze daar buiten gaan wordt het zo gauvr een on verkwikkelijk schouwspel, terwijl boven, dien elke redelijke argumentatie wordt ontkracht. ONDERGRONDSE KERNPROEF BIJ LAS VEGAS LAS VEGAS (RTR) In een 1230 meter diepe schacht, 135 ki lometer ten noord-westen van Las Vegas, hebben de Amerika nen gisteren een ondergrondse kernexplosie teweeggebracht. De kracht lag tussen de 200.000 en één miljoen ton tot. (De atoom bom op Hirosjima had een kracht van 20.000 ton tot). De ondergrondse kernexplosie van gis teren was wellicht de zwaarste die ooit in Amerika heeft plaatsgehad. Mogelijk was het een proef met een waterstof bom. In de casino's van het 170 kilome- [ter ten zuiden van het proefterrein gele- Igen Las Vegas zwaaiden de kroonluch- 'ters lichtjes heen en weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1