VOEDSELVERGIFTIGING BIJ TACHTIG MENSEN Schouwse duinen begin '67 bunkervrij PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na diner tijdens uitstapje: Twintig zijn vrij ernstig ziek Raketbasis China in Albanië? Het koude water van de heer Schmelzer ONDERMINISTER GEORGE BALL VERVANGEN Vraagt België vermindering van NAVO-plichten? GRONINGERS SMOKKELDEN GEZIN UIT EEN COMMUNISTISCH LAND NAAR NEDERLAND Ruim 300 stuks uit zeeweringen opgeruimd Een opmerkelijke televisieru briek boeiend vooral voor politiek-geinteresseerden (hetgeen eigenlijk elke Neder lander zou moeten zijn) is de Nieuwspoortuitzending van de KRO. Zo v. erd dinsdagavond voor een snelle en interessante reactie gezorgd op troonrede en miljoenennota., mede dankzij de medewerking van één bewindsman plus twee kamerleden: mi nister Vondeling en de heren Toxopeue (wd) en Roemers (pvda). Tussen deze drie (met naine tussen Toxopeus en Roemers) ontspon zich een levendig de bat met enkele felle trekjes, waaruit de politieke verhoudingen van dit moment scherp naar voren kwamen. Tijdens de ze discussie ontbrak echter één politicus: drra Schmelzer van de KVP. de partij die in regering en in parlement een sleutel positie inneemt. Kort tevoren was hij er wel: hij legde namelijk in het begin van de uitzending een voorzichtige verkla ring af, waaruit ongeveer zijn mening over de begroting viel af te leiden. Hij had deze mening echter alleen willen geven (zo kwam tijdens het vraagge sprek vast te staan) op voorwaarde, dat hfj niet in eeD debat met een bewinds man of met andere kamerleden zou wor den betrokken Ben dergelijke gedach- tenwisseling behoorde naar zijn mening in de tweede, kamer thuis, bovendien had hij nog maar voorlopig kunnen ken nisnemen van de stukken, zodat een de finitief oordeel niet was te geven. Uiter aard golden deze overwegingen precies zo voor de heren Toxopeus en Roemers, maar zij beriepen zich er niet op. Zij onderstreepten uitsluitend het overigens vanzelfsprekende feit, dat een definitief oordeel nog nïeit mogelijk was en dat bij nadere bestudering van de stukken een wijziging van of een nuancering in hun huidige opvatting niet uitgesloten was. Een reëel voorbehoud. Voor de heer Schmelzer kennelijk niet voldoende: hy wenste geen discussie aan te gaan en vertrok vóórdat het debat begon. ,Ik hoop dat u begrip hebt voor mijn stand punt' zei hij vóór hij uit het beeld ver dween. We geloven niet dat die hoop 3 op enige verwezenlijking heeft: de Schmelzer maakte door d< han delwijze de indruk van een schichtig man, die het koude water liefst maai zo ver mogelijk uit de buurt blijft. Hij zou zich eens kinmen branden. Wij stellen voorop, dat naar onze overtuiging een ieder politicus of niet het recht heeft om op zeker ogenblik te weigeren voor de televisie camera's te komen. De presentatoren van allerlei rubrieken behoren niet te fungeren als openbare aanklagers in de Nederlandse samenleving, die ten aan zien van miljoenen kijker3 deze of gene eens .lekker' uithoren en zo mogelijk schaakmat zetten. We leven niet onder de dictatuur van de televisie: wie niet op het scherm wil verschijnen, komt een voudig niet en is in dit opzicht aan nie mand enige verantwoording schuldig. ,We leven vrij, we leven blij (vooral dat» op Neerlands dierbre grond', om een oud lied te citeren, dat tot de politiek is opgeldommen. Maar iets anders is of een kamerlid er verstandig aan doet medewerking te weigeren aan een voor lichtende uitzending, waaraan een mi nister plus nog twee andere kamerleden een bijdrage leveren, een uitzending die het Nederlandse volle kan duidelijk ma ken waar ongeveer de politieke contro verses liggen rond de nieuwe begroting. Het .officiële' debat in de tweede kamer komt pas in oktober, dat wil zeggen dat de en dat de belangstel- ling op dat moment v/eer op gang moet worden gebracht. Dinsdagavond was echter de interesse bij het hele Nederlandse volk het grootst: het hele complex van maatre gelen zojuist gepubliceerd en met veel vertoon naar buiten gekomen trok grote belangstelling. Hoe boeiend om daarover een minister plus enkele kamerleden (in alle beminnelijkheid overigens) via de tv (drwz in de huiska mer) te horen debatteren. Voor de me ningsvorming van de kiezer is een der gelijke uitzending zonder twijfel van belang: de keuzebepaling (ook met het oog op de komende verkiezingen) wondt er bewuster door gemaakt. In zulk een situatie nu dient een kamerlid, gevraagd om aan de voorlichting van de kiezer mee te werken in het verband van een televisie-uitzending, zich wel drie keer te bedenken voor hij afzegt. Hem wordt namelijk gelegenheid geboden mee te werken aan de opinievorming vam de kiezer. De heer Schmelzer heeft daaraan geen prioriteit gegeven, maar andere overwegingen belangrijker geacht dan opinievorming. Tï Tij wezen er al op dat de overweg-in- W gen, door hem ter verontschuldi ging naar voren gebracht, precies zo golden voor de beide wel deelnemende kamerleden Toxopeus en Roemers. Voor echter waren zij niet doorslagge- Men vraagt zich hu af: i3 de heer Schmelzer dan een zo zwaartillend man. zijn geweten veel en veel eerder eekt dan dat van een minister of van ega-kamerleden We geloven er ts van. We hebben de indruk, dat er heel ander argument in het geding 3, een argument dat de KVP-fractie- jrzitter echter zorgvuldig verzweeg. Namelijk de omstandigheid dat hij lei der van een fractie is. waarvan de af stand tussen linker- en rechtervleugel even groot (zo niet groter, denkend aan vice-adrniraal Moorman) is als van de WD tot de PvdA. Tussen die beide uitersten moet hij manoeuvreren en dai leidt er toe ,dat hij bang is om in een rechtstreeks uitgezonden discussie zich meningen te laten ontfutselen, waarmee deze of gene vleugel het niet eens zou zijn. De heer Schmelzer kan zich (nog) niet permitteren in een bepaald coalitie hoekje gedrukt te worden, zeker niet met de verkiezingen in het vooruitzicht. Ver moedelijk zal zijn bijdrage tot de ko mende algemene beschouwingen in ok tober dan ook wel een meesterstuk zijn van omzichtige formuleringen, voor meer dan één interpretatie vatbaar. Jk hoop dat u begrip hebt voor mijn stand punt' zei hij gisteravond. Ons antwoord: ,Neen, uw weigering om aan de discus sie mee te doen past te goed in het systeem van oorzaken, dat er toe heeft geleid dat de gemiddelde Nederlander de schouders ophaalt over de politiek'. Als de weigering van de heer Schmel zer bovendien een eerste symptoom zou zijn van de naderende verkiezings strijd,'dan Is er nu reeds reden tot be zorgdheid. Immers, vooral van de KVP moet een duidelijk kleur-bekennen bij voorbaat (dwz vóór de verkiezingen) worden gevraagd: met wie wilt u rege ren, met de VVD of met de PvdA? Het beantwoorden van een dergelijke vraag kan niet gepaard gaan met de koudv - ter-vrees, waarvan de KVP-fractievooi - zitter dinsdagavond blijk gaf. a 209a jaargang - no. 222 MEPPEL, (ANP). In Mep- pel en omgeving lijden op het ogenblik een tachtigtal personen aan een voedselvergiftiging, die zij waarschijnlijk vrijdag hebben opgelopen tijdens een excursie van leden en personeel van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppeh Twintig hunner zijn vrij ernstig ziek. De patiënten verto nen symptomen, die doen den ken aan para-typhus. Het gezelschap was 's morgens vertrok ken naar Wezep, waar een bezoek werd gebracht aan een pluimveeslachterij. Na de lunch in EIburg werd een rond rit gemaakt door de polder Oostelijk Flevoland. Nadat het gezelschap nog eden, waar In een Opgvolgd door Katzenbach WASHINGTON (Keuter) Amerikaanse minister van jus titie, Nicholas Katzenbach, zal George Ball vervangen als on der-minister van buitenlandse zaken. Dit heeft president John son gisteren bekendgemaakt. Ball, de voornaamste woordvoerder da Amerikaanse regering In Europe se aangelegenheden, heeft reeds enige tijd geleden de wens geuit, te willen aftreden. Ely bleef aan op verzoek van president Johnson tot een op volger zou zyn gevonden. Volgens president Johnson is de functie van Ball met ingang van dinsdag vakant zal evenwel zo nu en dan beschikbaar blijven voor geringsopdrachten. President Johnson heeft op een pens- conferentie verder bekendgemaakt, dat Eugene Rostow, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de Yale uni versiteit, de op twee na hoogste func- Ue aan het ministerie van buitenland se zaken, die van onder-minister van buitenlandse zaken voor economische zaken, op zich zal nemen. Wanneer de senaat zijn benoeming bekrach tigd zal hebben, zal Rostow Thomas Mann opvolgen, die in juni aftrad. Poy Kohier, de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, zal naar Wash ington terugkeren om de op drie na belangrijkste functie aan het minis terie van buitenlandse zaken, die van plaatsvervangend onder-minister van buitenlandse zaken, te bekleden. De ze laatste werd vakant toen U. A. Johnson wei-d benoemd tot ambassa deur in Japan. BRUSSEL (AFP) De Belgische com missie, bestaande uit militairen en par lementariërs, die belast is met de stu die voor reorganisatie van het Belgische leger heeft in een voorlopig rapport aan de regering besprekingen met de NAVO- partners aanbevolen teneinde herziening van de Belgische militaire verplichtin gen in de NAVO te verkrijgen. En het voorlopig verslag, dat door de commissie met algemene stemmen werd aanvaard, staat dat de middelen waar over het Belgische leger thans beschikt onvoldoende zijn om aan de verplichtin gen, die voortvloeien uit de NAVO- overeenkomsten, te voldoen. Gezien het feit da/t de commissie, die bestaat uit de belangrijkste militaire leiders en afgevaardigden van de drie grote politieke partijen, tot een unanie me uitspraak is gekomen, acht men het >lltiieke kringen waarschijnlijk dat ïlglsche regering aan de NAVO om herziening van haar verplichtingen zal vragen. FRANSE EX-PREIIER REYNAUD OVERLEDEN PARIJS (UPI) De voormalige Fran se premier Paul Raynaud Is gisteren In zijn Parljae woning overleden In de leeftijd van 8T Jaar, Washington: Een beambte van het Amerikaanse rmmitevaartcentrum Nasa laat hier aan president John son een grote Kleurenfoto Men gemaakt is wit het nitnvtevaartiuig Gemmi II. JAPANNERS BOUWEN MAMMOETDOK TOKIO (RTR) Het Japanse ministerie van verkeer en water staat heeft de Mitsui Shipbuil ding and Engineering Company Ltd. toestemming verleend om in Chiba by Tokio een dok te bou wen dat naar men zegt het groot ste ter wereld zal worden. De toegestane grootte van het dok wordt opgegeven als 250.000 ton deadweight, maar scheepsbouw- deskundigen zijn van oordeel dat er supertankers tot 500.000 ton deadweight zullen worden ge bouwd. Het dok krijgt een lengte van 400 meter, een breedte van 72 me ter en een diepte van 12,5 meter. Mitsui zal binnenkort met de bouw beginnen, het is de bedoe ling in juni 1968 met het project gereed te zijn. De kosten worden geschat op 4,2 miljard yen (on geveer 42 miljoen gulden). Het dok zal het vijfde zijn in Japan, waarin supertankers van meer dan 200.000 ton kunnen worden ge bouwd. i vol- morgen vertoonden leden van het gezelschap vergiftigingsverschijnselen, loop van de volgende dagen aantal ziektemeldingen onrust barend toe. Da patiënten voelden zich doodziek'. Onderzoek De Inspectie van de keuringsdienst van werden gewaarschuwd en er werd on middellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek, dat nog ln volle gang is. Conclusies kunnen nog niet worden ge trokken, hoewel de vermoedens, zo ver telde men ons bij de keuringsdienst, wel ln een bepaalde richting gaan. Er wordt nl rekening gehouden met de mogelijk heid, dat de ziekte is veroorzaakt door het nuttigen van puddingsaus, die niet helemaal zuiver was. Dat het met maaltijd in het Hoogeveense hotel niet helemaal pluis was, meent men ook te mogen aannemen op grond van het feit, gezinsleden van de hotelhouders, e koks en drie diensters sedert maan dag dezelfde ziekteverschijnselen verto- Zeven wethouders in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) raad van Amsterdam heeft gisteren op rnd van het feit, dat de omvang werkzaamheden van het college b en w het noodzakelijk maakt dit col lege uit te breiden, besloten een zevende wethouder te benoemen. Dit werd de heer Koets van de Party van de Ar beid, die in de toekomst ook zal optre- Avontuurlijke tocht uit Joegoslavië GRONINGEN (ANP) De Nederlandse regering heeft een artsengezin uit een land achter het ijzeren gordijn, dat door een Gronings echtpaar per auto uit Joegoslavië naar Nederland is gesmokkeld, voorlopig toestemming gegeven om in ons land te verblijven. Het gezin, bestaande uit een echt paar met een dertienjarige zoon en een tienjarige dochter, was de ze zomer naar Joegoslavië met vakantie gegaan met het doel te trachten vandaar vla Italië uit te wyken naar Amerika. Op een camping dichtbij de Italiaanse grens bij Triest kwam het gezin (de man is in zijn land een bekt*id kankerspecialist, de vrouw is longarts) ln contact met de 50- jarige slager T. Willems uit Gro ningen, die c Er werd vriendschap gesloten en de Groningers wilden het artsen gezin wel helpen bij hun vlucht. Nadat pogingen, die de Gronin gers bij diverse consuls in Triest hadden ondernomen om een inreis visum voor hun nieuwe vrienden te krflgen, vergeefs waren ge bleken, werd besloten het hele ge zin regelrecht in de auto van de Groningers naar Nederland te smokkelen. Een Duits gezin uit Karlsruhe zat in het complot. men de bagage en de tent van de Groningers in hun auto. Vlak bij de grens dreigde er nog een kink in de kabel te komen, toen als gevolg van hevige regenval de auto op het slechte wegdek slipte en in een greppel zakte. De auto werd beschadigd maar kwam ge leiris uit om de passen te laten zien. Het bleef bij een vluchtige controle en eenmaal over de grens kwamen de vluchtelingen uit linn schuilplaats tevoorschijn. Zij za ten daarna gewoon op de banken in de Nederlandse auto tot de grens met Zwitserland. Toen kro pen ze weer weg en ook by de Duitse en de Nederlandse grens herhaalde zich deze zenuwslopen de affaire. Niet uitgewezen ln koffer Op een ochtend in augustus werd het a.rtsengeain, dat afscheid had genomen, uitgewuifd. Kort daarna braken ook de Groningers op en even daarna de Duitsers. Een paar kilometer verder Meten de vluchtelingen hun auto staan en stapten met een deel van him bagage in de auto van het echt paar Willems. De man werd met zijn dertienjarig zoontje in de kof ferruimte verborgen en de vrouw met de dochter achter in de auto onder de bagage. De Duitsers na- Ik ben wel 15 pond afgevallen', vertelde mevrouw Willems, ,maar dat is niet erg, er kon wel een beetje af'. Zaterdag 20 augustus was het gezelschap in Groningen en maan dag daarop werd alles bij de Gro ninger politie uit de doeken ge daan. Nu, een maand later, wel kan worden aangenomen dat het gezin niet zal worden uitgewezen, heeft de Groninger slager bekend heid gegeven aan zijn avontuur. Hij heeft het artsengezin al die tijd in zijn woning verborgen ge houden. Uit veiligheidsoverwegingen wor den de namen van de vluchtelin gen en de naam van hun vader land nog geheim gehouden. De vluchtelingen willen in Groningen bljjven. Man en vrouw krijgen bel den een betrekking bjj het acade misch ziekenhuis. STOCKHOLM (UPI) Commu- nistisch-China bouwt op het ogen blik een basis voor geleide pro jectielen in Albanië van waaruit raketten met atoomkoppen op doe len in geheel Europa kunnen wor den afgevuurd, aldus melden een aantal Zweedse provinciale dag bladen. Het bericht is afkomstig van Bjoern Hallstroem, corres pondent van het Zweedse persbu reau Foerenade Landsortstidnin- gar (Verenigde Provinciale Pers). Het is dinsdag doorgebeld vanuit Dubrovnik ln Joegoslavië. ,Ik ben zo juist teruggekeerd uit Albanië waar ik een grote robotinstallatie in aanbouw heb gezien ten zuiden van de haven stad Durazzo aan de Adriatische kust', zo zei Hallstroem. Hij zei dat de Instal laties worden gebouwd door Twee doodvonnissen in Rhodesië SALISBURY (RTR) Twee negers zijn gisteren in Salisbury ter dood ver oordeeld omdat zij op 12 augustus een granaat geworpen hadden in een café in de Rhodesische hoofdstad. Daarbij werden zeven blanken en een neger ge wond. Hallstroem meldde dat hij de basis in aanbouw heeft bezocht in het gezel schap van een Oostduitse ingenieur die raketbases in aanbouw heeft gezien in de Sowjet-Unie. .Zelfs delen van de stad Durazzo en van het kasteel van ex-koning Zog op een heuvel bij de stad zijn tot mi litair gebied verklaard en mogen niet door burgers worden betreden. Zij zijn er in het bijzonder op ge brand de Duitsers weg te houden zowel Oost- als Westduitsers'. De correspondent vervolgde: .De ha ven van Durazzo is gesloten en zeelieden moeten speciale passen hebben om-de haven te betreden. Op het ogenblik lig gen schepen uit communistisch-China te lossen'. Hallstroem zed dat westelijke waarne mers ln Dubrovnik deze .basis gelijkstel len met Russische bases op Cuba, WERK NU IN LAATSTE FASE WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISStNGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Pagina 3 Donderdag 22 sept. 1966 ,Stuientenpers gaat te ver' WESTERSCHOÜWEN. Nog steeds klinken van tijd tot tijd doffe dreunen uit de duinen in de Schouwse Westhoek en stijgt er een paddestoelwolk uit om hoog. Sinds 1962 is dat regelma tig het geval geweest. Toen pakten het waterschap ,Schou- wen-Duiveland' en later ook rijkswaterstaat; het opruimen van bunkers in de duinstrook aan. Daarmee is men nu nog be zig, ook al worden de komende maanden de lonten gelegd voor de laatste explosies: in het be gin van volgend jaar zullen de Schouwse duinen, voor zover zeewerend, bunkervrij zijn. Dan zullen ruim 300 overblijfsels uit de bezettingstijd verdwenen zyn: vrjjwel alle bunkers, die niet meer nodig zjjn voor militaire doeleinden en in zeeweringen ol' zeewerende duinen staan of hebben gestaan. Het gaat om een strook van 300 meter m breedte. De laatste fase van liet bun- 5 ker-ruimen concentreert zieli nu tus- 5 sen de vuurtoren en het Ruiterpad op Haamsteeds duingebied. De aanleiding tot deze gyr. 1 fieepse bunker-opi'iMiTieilj is n'M ir> eerste plaats liet, feit, dat deze grauwe j puisten ontsierend werken voor hel duinlandschap. Nee, er is een urgen ter reden: de bunkers bezorgen de zeewering in de duinen door ontgron ding en stuif gaten zwakke plaatsen. Vandaar, dat zowel het Schouwse waterschap als rijkswater staat er korte metten mee wil ma ken. In de afgelopen vier jaar hebben bunkers van allerlei kaliber met de slopers-explosieven kennisgemaakt: commandoposten van 1700 kubieke meter, maar ook betonnen berg plaatsjes van 12 kubieke meter, ka zematten van 600 kubieke meter, de zogenaamde Tobroekopstellingen en stukken strandmuur. De drilboor is er ingezet en als dat niet ging kwa men de springladingen er aan te pas. Eerst zijn de bunkers in de dijken van het eiland zo opgeruimd; later gebeurde dat bij West, er schouwen en in de richting van Renesse en in de buurt van het Watergat heeft rijks waterstaat een fors bestek afge werkt. Sinds april zijn de aanne mingsmaatschappij Sehouwen-Dui- veland' en de firma Hardenberg uit Wemeldinge (explosieven) voor 350.000 bezig in het laatste deel van cle Schouwse duinen, dat nog .bezaaid' is met bunkers. Rode vlaggen Rode vlaggen waarschuwden dit zo merseizoen weer de badgasten als er een explosie te verwachten was en (Zie slot pag. 2 kol. 2) In de duinen bij de vuurtoren van Haarnet-ede worden nu- de laatste serie bunkers in de Sch-ouwse Westhoek opgerwm-d. Op de foto de drilboren aan het werk op de beton nen vloer vam een vam de kolossen. (Foto PZO).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1