PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vuurgevechten in Kisangani Verrassende redevoering bij installatie nieuwe kabinet SOEKARNO ZET VERZET VOORT Zierikzeese zwaaikom in najaar klaar Ontslagen ministers toch op hoge posten benoemd Thant dag langer in Moskou RADIO-ACTIEVE VRACHT NAAR ZWITSERLAND TERUGGESTUURD Kongo wijst 4 huurlingen uit U-2 VERMIST Vlieger waarschijnlijk bewusteloos PSP KEURT HOGER INKOMEN KONINGIN AF Luikse hoogleraar beschuldigd van samenzwering Maatschappij Nederland weigert vervoer Geen verf via Nederland naar China Nieuwe weg over oude tramdijk Raadsleden gecontracteerd' voor voetbaldael Pagina 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 209e jaargang - no. 175 Vrijdag 29 juli 1966 DJAKARTA (ANP/RTR) President Soekarno heeft gisteren ge zegd dat al zijn leerstellingen uit het verleden moeten worden toege past. Soekarno deed dit bij de installatie van het nieuwe Indonesische kabinet. Zowel Indonesische als buitenlandse waarnemers waren over deze uitlating zeer verbaasd, aangezien het volkscongres onlangs heeft bepaald dat Soekarno's leerstellingen moeten worden herzien en dat alle punten die niet in overeenstemming zijn met de grondwet en met de staatsfilosofie van Pantjasila dienen te vervallen. Alle vyf ministers van het kablnetspre- sidium luisterden met lange gezichten toen Soekarno zijn persoonlijke uitleg gaf van een ander onderwerp: de order van 11 maart Jl om zijn bevoegdheden aan legerleider Soeharto over te dragen. Het staatshoofd beweerde dat hij op die dag zijn gezag niet aan generaal 8oeharto heeft overgedragen. Kennelijk bewogen sprak de president vervolgens over dr Leimena, de vroegere vice-premier, en Eoeslan Abdoelgani, die beiden uit het kabinet verdwenen massabetogingen door studenten. ,Het doet mij leed dat de jeugd Leimena als een ja-knikker en een 6lecht r heeft gebrandmerkt. Ek ken Leimena en flc weet dat hij een goed vaderlander is. De slagzinnen als .stuur Leimena weg" waren een belediging. Hij is een man die ijjn leven aan de staat wijdde', aldus de president. Zich richtend tot Leimena, wie de tranen over de wangen rolden, iM Soekarno dat hij hem heeft benoemd tot vice-vooreitter van de hoogste ad viesraad. Roeslan Abdoelgani, door Djokartaanse studenten betiteld als op portunist, wordt voorzitter van alle itsatinstellingen. Tegen pers Schreeuwend zo hard hij kon veegde de Indonesische president de buiten landse pers de mantel uit die naar zijn zeggen op kritische wijze over zijn optreden heeft geschreven. ,Zij amijten met modder naar ons', aldus het woedende staatshoofd, zich be klagend over de slechte berichtge ving over Indonesië in de buitenland se pers. Soekarno zei gewend te ziji aan de aanvallen in buitenlandse persorganen. .Sinds mfln achttiende levensjaar word ik door de Imperia listische pers belasterd'. In het bijzonder ging de bewindsman tekeer tegen het Amerikaanse weekblad ,Time', dat kortgeleden een lang artikel aan Indonesië heeft gewijd met op het omslag een foto van .sterke man' Soe harto. Hij toonde zich erg ontstemd over dit artikel, waarin wordt gesproken van de geleidelijke achteruitgang van Soekar no's macht welke naar de strijdkrachten wordt overgeheveld. Assistent Soekarno schreeuwde ook dat Radio- Koeala Loempoer en de BBC ten onrech te hadden omgeroepen dat hij in het nieuwe kabinet niet langer eerste-minis- ter is. .Ieder lid van het kabinet Is mijn assistent, Soeharto Inbegrepen' zo sprak hij. De instellatlerede van president Soekarno kree,g een onverwachte on< breking. Een mohammedaanse student wist het presidentiële palels blnneD te glippen en te schreeuwen beëindig revolutie'. Voordat bij meer kon roe. was de man overmeesterd door leden van veiligheidsdienst en paleiswacht De betoger, wiens naam niet Is bekendge maakt, te in hechtenis genomen. Hij droeg' een wimpel met de groene ster. bet embleem van de anti-communisti- aiche vereniging van mohammedaanse studenten. De voorzitter van het kabinetspresldlum generaal Soeharto. zei gisteren tot ver slaggevers dat hij het zojuist beëdigde kabinet zal wijzigen als daarin ministers zitting hebben die niet tegen hun taak opgewassen zfln. Dergelijke staatslieden zullen worden vervangen, aldus Soehar- Een verkenningsvliegtuig van het 1 U-2, dat op zeer grote hoogte kan i gen, wordt op een vlocht naar Zuid- Amërika vermist. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie die dit meedeelde, zei dat het toestel op de automatische piloot vliegt daar de vlieger klaarblijkelijk bewusteloos Is. Men had het laatste radiocontact met het toestel gehad toen dit bij de kust van Florida vloog en het laatste radar- contact. boven Panama. De autoriteiten in Latijns-Amerika is verzocht waak zaam te zfln. De missie van het vliegtuig Is niet be kendgemaakt, maar het is bekend dat in het luchtruim van Cuba verkennings vluchten worden uitgevoerd. to In antwoord op het groeiend verzet tegen het kabinet, vooral van de ortho dox-mohammedaanse partij Nahdatoel Oelama. Ook .Kappl' het actiefront van studen ten en leerlingen bij het middelbaar on derwijs, heeft zijn ontevredenheid tol uitdrukking gebracht, omdat een be paalde groep men neemt aan dat be doeld wordt de militaire te veel zetels In liet kabinet inneemt. IJMUIDEN (ANP) Het partij bestuur van de Pacifistisch Socia listische Partij spreekt zijn scher pe afkeuring uit over het voorne men van de regering het inkomen van het staatshoofd, dat tot en met 1960 1 miljoen gulden be droeg, nu van 2,5 miljoen tot 5,2 miljoen gulden té verhogen. toefagen en dergelijke beknibbeld wordt grond van de moeilijke economische itand van ons land is net onaanvaard- baar dat terwille van het in dienst hou den van niet minder dan 279 man perso neel dit inkomen in vijf Jaar tijds meer dan vijfmaal zo groot wordt gemaakt. Tegen dezelfde achtergrond neemt het partijbestuur stelling tegen het voorne men de schadeloosstelling van leden van de tweede kamer, die reeds op 1 januari lc.65 van 15.000 op 20.000 gulden werd .ebracht, per 1 Juli 1966 tot 25.000 gul len te verhogen. DODENVALLEl BEDWONGEN DODENVALLEl (CAL1FORNIË) (AFP) De 28-jarige Franse oud-parachutist Jean Pierre Mar- quant heeft gisteren zjjn eenzame voettocht door de Dodenvallei in Californië, een van de warmste en meest troosteloze plaatsen op aar de, beëindigd. Hij arriveerde ln de middaguren in Stove Pipe Wells, zijn vertrek punt van een week geleden, na eeD cirkelvormig parkoers van 160 km te hebben afgelegd. Het was in de vallei zo heet de gemiddelde temperatuur bedraagt er 50 gra den Celsius dat zijn canvas- schoenen verbrandden. Soms was het 90 graden, een temperatuur waarbij zijn drinkwater bijna het kookpunt bereikte. De Fransman, die zijn tocht had ondernomen om aan te tonen dat er in Amerika nog wel avontuur valt te beleven, was blij dat het er op zat. Hij vertrok onmiddellijk naar Los Angeles om een bad te nemen. VERENIGDE NATIES, New York (RTR, AFP) De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Thant, heeft zijn bezoek aan Mos kou met een dag verlengd en keert an pas zaterdag naar New York terug, zo deelt het VN-secretariaat mee. Het vertrek is uitgesteld om aen ontmoeting met de Russische partijleider Brezjnev mogelijk te maken. Tijdens zijn bezoek aan Rusland heeft Thant tot dusver gesproken met premier Kosygin en de waarnemend minister van buitenlandse zaken. Koeznetsov al stond dat wei op het programma. Het VN- secretariaat deelde gisteren mee dat een ontmoeting tussen Thant en Brezjnev .nu beiden schikte'. De verlenging van Thants bezoek aan Rusland deea onmiddellijk speculaties ontstaan over de mogelijkheid van t nieuwe ontwikkeling inzake Vietnam. KINSJASA (RTR) Gedurende de gehele nacht van woensdag op donderdag is in de Noordkongole- se stad Kisangani (het voormalige Stanleystad)waar muiters sinds vorige week zaterdag de macht in handen hebben, geschoten. Vol gens de Kongolese radio concen treerden de vuurgevechten zich bij het kamp Kitele, waar de muitende Katangese troepen gelegerd zijn, en het kamp Otraco van de plaat- jke Kongolese regeringstroe pen. Gistermorgen was de rust in de stad weergekeerd. Kongo heeft woensdagavond vier huur- militairen uitgewezen, vermoedelijk Bel gen, die in de buurt van Kisangani wa ren gearresteerd. Bovendien zijn woens dag in de hoofdstad Kinsjasa nog tien huurmilitalren van het .zesde comman do' aangehouden. Volgens de Kongolese regering hadden leden van dit SCHIPHOL Hangende de be slissing hoe het vervoer moet ge schieden, wordt de verf voorlopig in de stralingsvrije kluis van Schiphol opgeborgen. do, met name de uit België afkomstige, de hand ln de muiterij. Volgens het Kongolese persbureau heeft de regering een complot ontdekt voor .subversie van buitenaf', dat verband houdt met de gebeurtenissen In Kisan gani. De leider van dit complot zou een professor ln de sociologie van de Luikse universiteit een zekeTe George S. Clemens, zijn die in gezelschap van een vroegere advocaat uit de Katangese hoofdstad Loeboembasji (het voorma lige EllBabethstad), .Tsjombe op diens zwerftochten naar Parijs, Madrid en Barcelona heeft gevolgd.' Deze twee mannen, die zich op het ogenblik ln Rhodesië zouden bevinden, hadden volgens het persbureau een door Kongo uitgewezen oud-huurlingenoom- mandant een bedrag van 150.000 gulden overhandigd ,om in Kongo voor sub versie te zorgen, waar ze ten dele In geslaagd zijn.' Ook rijksrecherche onderzoekt brand in ambassade leiding van de vermoedelijke brandstich ting in de kanselarij van de Indonesi sche ambassade aan de Tobias Asserlaan in de residentie wordt verricht in sa menwerking met de rijksrecherche. Volgens de politie z(jn geen Molotov cocktails gebruikt, daar deze projectie len worden gevormd door o m een gra naat en een fles brandbare vloeistof. Bjj de brand In de Indonesische ambassade zijn in geen geval granaten gebruikt. DEN HAAG (ANP) De Stoom vaart Maatschappij Nederland leeft een zending die uit Zwitser land via Amsterdam naar commu nistisch China moest worden ver scheept, geweigerd nadat bij toeval aan het licht was gekomen, dat de zending, 116 colli groot, radio-ac tieve lichtgevende verf bevatte van vrij sterke concentratie. Volgens het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zou een dergelijke hoeveelheid van dit materiaal, wanneer het voor een betrekkelijk lange tijd in een afgesloten ruimte zou worden opgeslagen (zoals bij vervoer per schip het geval zou zijn) stralingsgevaar gaan ople veren. De zending, afkomstig van een Zwit serse fabriek was zoals gemeld, per trein als postpakketten naar Amster dam verzonden. Een van de kisten, waaruit de zending bestaat was gaan lekken en een employé van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, die dit constateerde sloeg alarm. De keurings dienst van waren werd Ingeschakeld, evenals de arbeidsinspectie. Meetwagens van de rijksinspectie voor de volksge zondheid en van de arbeidsinspectie kwamen er bij te pas en met behulp van het instrumentarium van deze wa gens werd de gevaarlijke inhoud van de zending geconstateerd. De direc teur-generaal van de arbeid, mr P. H. Valentgoed, heeft zich daarop als hoofd van de arbeidsinspectie over de zending ontfermd en bepaald, dat het materiaal na opnieuw en dan op voor dit materiaal deugdelijke wijze te zijn verpakt terug moet naar de afzender. ZIERJKZEE Op het ogenblik ligt het werk rond de Zwaaikom in Zierikzee stil, maar na de bouwvakvakantie zullen de werklieden er weer beginnen. Zo enigszins mogelijk, zal het pro ject in het najaar worden vol tooid het uitgraven van de zwaaikom, het aanbrengen van losmogelijkheden op de kop van de kom en de aanleg van een nieuwe weg over het oude tram dijkje. In augustus 1965 Is hot aannemers bedrijf Leys uit Kapelle begonnen met het werk. De plannen van de NV advies- en ingenieursbureau Wit- teveen en Bos uit. Deventer dateren al van een jaar of vier geleden. In hoofdzaak wordt het werk uitge voerd om meer mogelijkheden te scheppen voor de bedrijven rond de zwaaikom. De coöperatieve aankoop- vereniging, de zuivelfabriek, de kalk- fabrlek van Van Dijk en co. Dat zün de bedrijven, die belang hebben bjj de aanleg van de zwaaikom en de nieu we weg. En niet te vergeten de land bouworganisaties, waarvan de leden In het najaar bleten per schip laten afvoeren. Als de zwaaikom er zal zijn, zullen .kempenaren'schepen van 50 tot 60 meter lang na bet lossen van de vracht niet meer achteruit de haven behoeven uit te varen. De kom is dan ruim genoeg om te zwaaien De nieuwe weg zal gemakkelijker te be rijden zijn voor tractoren met bleten dan de helling van het Sas. Rondom het hele project bestaan nog moge lijkheden voor uitbreiding van de be staande Industrie. De oppervlakte grond, die nog vrij is, is niet groot genoeg voor de vestiging van nieuwe Industrie. Tienduizend kubieke meter grond moet er worden verzet om de zwaai kom te graven. De kom wordt 70 meter lang en ook 70 meter breed. (Zie slot fiag. 2 kol7) Herverpakking Gisteren is Philips-Duphar, die voor dergelijke karweitjes is uitgerust, be gonnen met de herverpakking. De PTT heeft inmiddels haar Zwitserse zusterorganisatie er op gewezen, dat radioactief materiaal door de Neder landse posterijen niet mag worden verzonden. Zij hoopt, dat de Zwit sers zich in de toekomst van derge lijke zendingen zullen onthouden. Men neemt bij de Nederlandse PTT aan, dat de Zwitserse PTT zelf geen bezwaar heeft tegen dergelijke tran sporten. Op de colli met hun ge vaarlijke Inhoud was namelijk dui delijk aangegeven dat zij radioactief materiaal bevatten en zij zijn dus door de Zwitserse PTT aanvaard terwijl deze dienst ervan op de hoogte was, dat er radioactief ma teriaal ter verzending werd aange boden. Transitozendingen gaan in het land van verzending in postzakken, zodat het transitoland maar moet vertrouwen, dat het met de inhoud in orde is. Was een van de blikken, waarin de verf was verpakt, niet gaan lekken, dan was de zending aan boord van de Stoomvaart maatschappij Nederland gegaan met het gevaar dat ernstig stralingsgevaar was Gewoonte? Men vraagt zich op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ove rigens wel bezorgd af, of de Zwitsers er een gewoonte van maken dergelijke voor de gezondheid schadelijke zendin gen in handen van zusterorganisaties van andere landen te spelen. De zending is inmiddels in gedeelten naar Schiphol overgebracht, waar het voorlopig zal worden opgeborgen in een speciaal voor dit soort stoffen ge bouwde kluis in het KLM-vrachtge- bouw. Het betreft een honderdtal blikken van 7,6 kg, verpakt in houten kistjes van geadresseerd aan .China National Fo- ongeveer 50 bij 50 cm. De zending is reign Trade Transportation Shanghai'. Als afzender staat op deze kistjes slechts vermeld: .Geneve Switzerland'. In kleine zendingen werden de kistjes in een vrachtauto van de vrachtcentrale te Amsterdam, die werd voorafgegaan door een lid van de motorbrigade van de rijkspolitie, van het centraal station naar de luchthaven overgebracht. Het is nog niet bekend hoe en wanneer de zending zal worden teruggestuurd aan de afzender. Hierover zal door de KLM nader overleg worden gepleegd met de afzender en de betrokken over heidsinstanties. Voorlopig zullen de ra dioactieve stoffen veilig opgeborgen lig gen in de stralingsvrije kluis, die wordt bewaakt door een functionaris van de KLM-bedryfsbeveiliging. Hij is .gewa pend met een geigerteller, waarmee hij regelmatig de straling van de gevaar lijke stoffen controleert. NOODTOESTAND IN RHODESIË VERLENGD Het Rhodesïsch met 39 tegen noodtoestand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1