PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAG ES VRIJ Rondweg Terneuzen tekent zich al af Natuurbescherming belangrijke zaak' INTERPELLATIE-LAGES OP DINSDAG 21 JUNI Mr Vrolijk verdedigt wet De heer Mellema terechtgewezen Verzoek kamerlid Bakker toegestaan Onderwerpen: strafonderbreking en vervoer naar Duitsland ,LAAT MIJN MAN OP DUITSE GROND STERVEN' Dag voor het besluit wist kamer commissie nog van niets MINISTERRAAD WAS BIJEEN Lale conclusie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 juni 1966 Langharig of kortzichtig Pagina 2 STRAF VOOR 3 MAANDEN ONDERBROKEN Oorlogsmisdadiger is ernstig ziek DEN HAAG (ANP) In verband met zijn ernstige ziektetoestand is de tot voor kort in Breda gedeti neerde Duitse oorlogsmisdadiger W. P. F. Lages in vrijheid gesteld. Hij is overgebracht naar een zie kenhuis in de bondsrepubliek. Minister Samkalden heeft in een brief aan de tweede kamer ge sproken van .tijdelijke strafonder breking' voor de tijd van ten hoogste drie maanden. Lages, die In 1940 naar Nederland kwam en achtereenvolgens in Den Haag en Amsterdam de functie had van ,Iei- ier der aussendienststelle der Sicher- heitepolizei und SD', is verantwoorde lijk voor de deportatie van ongeveer 70.000 Amsterdamse joden. Onder zijn leading- (hij had de supervisie van de Zentralstelle fiir Jiidische Answande- rang) werden de beruchte razzia's op joden gehouden en werd een premiestel sel ingevoerd op het aanbrengen van jo den. Voorts is hij verantwoordelijk vooi de executie van honderden Nederlanders dlu door «le Duitsers waren opgepakt als repressaille voor verzetsdaden. Het bijzonder gerechtshot in Amsterdam veroordeelde hem op 20 september 1949 ter dood. Een beroep in cassatie werd verworpen, maar in 1952 werd hem gra tie verleend en werd het doodvonnis om gezet in levenslange gevangenisstraf. Lages, die op liet ogenblik 65 jaar is, werd de laatste weken verpleegd in het centraal ziekenhuis van het 'gevange niswezen in Vught. Reacties Voor de heer C, C. van den Heuvel, voor zitter van de nationale raad van het verzet Nederland kwam het Bericht niet geheel als een verrassing. Hij had wel vernomen dat er iets gaan de was. Intussen verklaarde hij ons, dat de vrijlating voor zijn organisatie alleen aanvaardbaar zou zijn, wanneer bleek dat Lages ongeneeslijk ziek was en niet lang meer tc leven had, .anders zeker niet', aldus de heer Van den Heuvel, die mededeelde dat de maatregel van de minister in het bestuur van de raad nog punt van bespreking zal uitmaken. Bij Expoge' de vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd huldigden voorzitter en secretaris de lieren mr G. Ch. Aalders en W. Bak ker hetzelfde standpunt als de heer Van den Heuvel. ,Zou Lages nog maar kort te leven hebben' aldus de heer Aal ders, ,dan zou men een groot stuk men selijkheid moeten overwegen'. De heer Bakker vroeg zich echter af, of de zie kenhuizen in Nederland niet minstens zo goed met de kwaal van Lages overweg zouden als Westduitse. Hot Nederlandse Auschwitz Comité neeft een telegram gestuurd aan de mi nister van justitie waarin het .veront- (Zie slot pag. 3 kol. 4) WERVELSTORM TEISTERDE KANSAS TOPEKA (Reuter) Een serie wervel stormen heeft woensdagavond een aan tal steden in liet oosten van de Ameri kaanse staat Kansas geteisterd. Ten minste dertien mensen kwamen om het leven, zeshonderd werden gewond en zeker 450(1 mensen werden dakloos ge maakt. Hel. zwaarst werd de hoofdstad van de staat, Topeka, getroffen waar twaalf mensen het. leven lieten. Gehele Wijken van deze stad van 120.000 inwo ners zjjn niet «1c grond gelijkgemaakt. De orkaan Alma. die over Honduras en Cuba is getrokken en daar de oorzaak was van de dood van respectievelijk 73 en zes mensen, heeft nu het gebied van St -Petersburg aan de westkust van Florida bereikt.. De schade is hier niet bijzonder groot.. Een aantal mensen liep lichte verwondingen op. voornamelijk floor rondvliegende glasscherven. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vrolijk van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, heeft gisteren in de tweede ka- A m-ster damdonderdag werd in hoofdstad een spontane protestde- monstratle gehouden tegen de vrij- lating van de Duitse oortogsmAada- rltger Willy Lages. (Van onze parlementaire redacteur). De tweede kamer heeft gistermid- op voorstel van kamervoor zitter, mr Van Thiel, het verzoek van de heer M. Bakker (cpn) om de minister van justitie te mogen interpelleren over de Duitse oor logsmisdadiger Willi Lages, toe- n. De interpellatie zal eerst op dinsdag 21 juni kunnen wor den gehouden, omdat de tweede kamer niet eerder bijeen zal ko men. Aanvankelijk had de heer Bakker ver zocht de minister te mogen interpelle ren over de .vrijlating' van Lages. Maar nadat de kamer kennis had kunnen ne men van een nota van minister Samkal den, waaruit bleek, dat bij beschikking van de minister van 8 juni de executie van de gevangenisstraf van Lages. met toepassing van artikel 46 van de begin selenwet gevangeniswezen voor ten hoogste drie maanden, in afwachting van een beslissing op een gratieverzoek, is onderbroken, werd het onderwerp van de interpellatie de .strafonderbreking en vervoer naar Duitsland'. In zijn nota aan de kamer herinnert mi nister Samkalden er aan, dat Willi La ges bij sententie van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam van" 20 septem ber 1949 ter zake van oorlogsmisdrijven tot de doodstraf werd veroordeeld. Bij koninklijk besluit van 23 september 1952 werd deze straf brj wege van gra tie verwisseld in een levenslange gevan genisstraf. Hartziekte Sedert enige weken, zo gaat de mi nister verder, openbaarden zich bjj veroordeelde ernstige ziekteverschijn selen, welke opname en verpleging in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen te Vught op 18 mei jl noodzakelijk maakten. Na op name aldaar en Ingesteld specialis tisch onderzoek werd een liartaan- doening geconstateerd. Naast die hartaandoenlng deden zich nog ern stige complicaties voor waardoor ieder vervoer medisch niet verant woord werd geacht. In het verloop van de zielrte deed zich dezer dagen, aldus de minister in zijn nota, een zodanige wijziging voor In de alge mene toestand, dat een vervoer naar een ziekenhuis in Duitsland onder medische begeleiding niet meer uit gesloten werd geacht. Ik heb toen gemeend, zo zegt minister Samkalden, gelet op de overigens zeer zorgelijke gezondheidstoestand vorenge noemde beslissing te moeten nemen met de bepaling, dat de executie kan worden onderbroken op het tijdstip waarop de behandelende geneeskundige vervoer naar elders ineaisch toelaatbaar acht. Dit tijdstip werd op donderdag bepaald. Per ambulance is veroordeelde naar de grens vervoerd, alwaar hij in Duitse me dische verzorging werd overgenomen, aldus besluit minister Samkalden zijn nota. iratie gevraagd Dit de beschikking van de minister, waarvan een afschrift by de nota Is ge voegd, blijkt, dat er verzoekschriften om gratie en om executieonderbreking voor Willi Lages zijn ingediend. Gezien de Ingekomen Inlichtingen omtrent de ernstige ziekte van betrokkene en over wegende, dat er termen aanwezig zjjn om de tenuitvoerlegging van de gevan genisstraf te onderbreken, gelet op art. 46 van de beginselenwet gevangeniswe zen, besluit de minister, aldus zijn be schikking de tenuitvoerlegging van de levenslange gevangenisstraf in afwach ting van de beslissing op liet gratiever zoek, te onderbreken op het tjjdstip, dat de behandelende geneesheer van Centraal Ziekenhuis transport van trokkene medisch toelaatbaar acht, doch voor ten hoogste drie maanden. (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG In politieke kringen in Den Haag verluidt aat het besluit van minister Samkalden, om Willi Lages (64) naar een Duits ziekenhuis over te laten brengen en niet naar een gespe cialiseerd Nederlands ziekenhuis, is ge nomen op grond van .zuiver humani taire overwegingen'. De mogelijkheid wordt groot geacht dat Lages binnen de maximaal drie maanden, waarin zijn levenslange gevangenisstraf door de mi nister is opgeschort, zal komen, te over lijden. Het besluit zou ook mede beïn vloed zjjn, zo vernemen wij in politieke kringen, door de aan de minister geuite wens van de vrouw van Lages ,haar man op Duitse grond te laten, sterven'. De vaste kamercommissie vam justitie wist tot woensdag nog niets af van het besluit vam de minister. Alleem de voor zitter van die commissie, mr K. vam Rijckevorsél (kvp), is woensdag, dus een dag voordat de minister zijn besluit bekendmaakte, op de hoogte gesteld, zo vernemen wij. Het besluit van de minister is in poli tieke kringen zeer verdeeld ontvangen. Ook binnen de vaste kamercommissie van justitie klonk verontrusting door, .omdat het, mocht Lages tegen de alge mene verwachting in toch herstellen, uitermate moeilijk zal zjjn hem naar ons land terug te krijgen'. Ook werd de vrees geuit dat dc eventuele begrafenis van Lages in Duitsland tot een .demon stratie' zon kunnen uitgroeien. mer bij zijn verdediging van het ontwerp-natuurbeschermingswet de heer J. T. Mellema (ch), die woensdag het ontwerp overbodig en onaanvaardbaar vond, terecht gewezen. De minister wees erop. dat de heer Mellema deze uitspraak had gedaan, ondanks het feit. dat het in 1962 ingediende wetsont werp in de eerste plaats de hand tekening draagt van de toenma lige staatssecretaris mr Scholten, en bovendien van de toenmalige minister van justitie, mr Beer man, .beiden geestverwanten van de heer Mellema'. Sprekend over de verhouding met dere wetten, in het bijzonder tot de wet op de ruimtelijke ordening, sloot de be windsman zich aan bij de opvatting van de heer J. C. Wllmans (pvda), vol gens welke de natuurbescherming een zwakke positie inneemt in de wet op de ruimtelijke ordening. Zeer ernstige bezwaren had de minister tegen het amendement van dr K. van Dijk (wd) dat tot strekking heeft de wet te be perken tot natuurmonumenten van we tenschappelijke betekenis. Bescherming van natuurschoon wil dr Van Dijk als doel van de wet schrappen. Wat de samenstelling betreft van de natuurbeschermingsraad, diende de minister een nota van wijziging ln. waardoor tenminste drie leden van deze raad zullen worden benoemd (Zie slot pag. 3 kol. 7) Bespreking over financiële zaken (Van onze Haagse redactie) De ministerraad is gisteravond om acht uur in een buitengewone ver gadering bijeengekomen in de Treveszaal aan het Binnenhof. Naar wij vernemen werd deze vergadering gehouden ter bespre king van een drietal wetsontwer pen met een financieel-economisch karakter, waarvoor een rustig overleg gewenst Is. Het ministerieel beraad zou betrekking hebben op ingewikkelde politieke kwes ties. Bespreking hiervan in de gewone wekelijkse vergadering van de minister raad op vrijdag werd daarom niet wen selijk geacht. Terneuzen Deze luchtfoto toont een stuitje van de stad dat over een aantal jaren een heel ander beeld te zien zal geven. Het is het gedeelte bissen het zwembad (links) en de watertoren (op de foto juist niet zichtbaar), waarover na de voltooiing van de kanaalwer- ken de nieuwe rondweg voor het doorgaande verkeer zal worden aan gelegd. Het gedeelte van de oude rijkswaterleidinig dat nu nog open is (zie foto) zal dan evenals dat met de rest het geval is, worden gedempt. Omdat dit gedeelte sinds lang niet meer via de zogenaamde .Stenen beer' bij de oostsluis in open verbinding staat met de oost-buiten haven, pompt men het water door middel van een gemaaltje recht streeks over de zeedijk de Wester- schelde in. De buizen daarvan zijn rechts onder op de foto zichtbaar. Het kale terrein im het hart van de foto was het werk- en opslag terrein voor de bouw van het Wes- terscheldegemaal voor de afvalwa terleiding door de kanaalzone van Zeeuwsen-Vlaander en. De eerste fase van het werk is sinds kort voltooid. Het gemaal (het gebouwtje in de rechter bovenhoek van de ligweide bij het zwembad) pompt het water via een ondergrondse buisleiding naar de Westerschelde. De uitmon ding ligt in het verlengde van de oostelijke havendam, op een diepte van meer dan 25 meter onder het wateroppervlak. De buisleiding pas seert de vroegere uitwateringssluis van de open rijkswaterleidmg, dde men omgebouwd heeft tot een soort aquaduct. De aanvoerleiding van het Westerscheldegemaal loopt onder gronds vrijwel recht-toe-recht-aan naar het gemaal in Terneuzen-Zuid. De buizen werden onder meer dwars door het oude kerkhof van Terneu zen gelegd. Vei-derop lopen ze paral lel aan de invalsweg, waarvan rechts boven nog juist een stukje is te zien. De toekomstige rondweg zal op de huidige invalsweg aansluiting geven. opname van Terneuzen zijn ook het Julianaziekenhuis en het oude rusthuis .Scheldeoord', dat een waar dige en moderne opvolger kreeg in 't bejaardentehuis .Bachten Dieke' (op de foto juist niet zichtbaar). In de rechterbovenhoek van de foto zijn nog juist de gebouwen te zien van de coöperatieve veiling Terneuzen. Nog dit jaar zal deze veiling ver huizen naar een gloednieuw gebou wencomplex aan de Mr F. J. Haar- manweg, dat qua opzet en techni sche uitrusting onbetwist hot mo dernste im Nederland wordt. (Luchtfoto Peeters Slagboom) minister-president heeft meegedeeld geen heil te in de benoeming van een speciale vertrouwensman voor de voorlichting van het ko ninklijk huis. Deze zaak kwam dinsdag en woensdag aan de orde in de tweede kamer en heeft een betrekkelijk lange voorgeschiedenis ZIJ dateert uit het begin Van 1964. toen prinses Irene zich verloofde en er kort sluiting op kortsluiting volgde inzake de voorlichting over allerlei gebeurte nissen voorafgaande aan en na de ver loving. In die dagen werd felle kritiek uitgeoefend, die voor een groot deel neerkwam op het hoofd van de direc teur vam de rijksvoorlichtingsdienst, dr G. J. Lammers. Het optreden van prin ses Irene deed bovendien vragen riizcn rond de ministeriële verantwoordelijk heid voor het doen en laten van de 'le den van het koninklijk huis buiten de draagster van de kroon. Daarom vroeg het kabinet-Marijnen over deze kwestie advies aan de ministers van staat Droes en Oud, die daarover op 24 juli 1964 rapporteerden. Hun brief werd in no vember van dat jaar aan de tweede ka mer overgelegd en werd onderwerp van een door allerlei omstandigheden wat vertraagde procedure. Het debat van deze week was daarvan de afslui ting: het ging dus én over de ministe riële verantwoordelijkheid én over de voorlichting inzake de leden van het koninklijk huis. Overigens had de voor lichtingskwestie in «le praktijk al een formele oplossing gekregen: in decem ber van net vorig jaar verscheen een koninklijk besluit, waarbij de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst werd aangewezen als de adviseur in voorlich tingszaken van het koninklijk huis. Hem werd b«>vendien een ministeriële instruc tie gegeven, waarin werd bepaald dat dè directeur deze adviesfunctie uitoefent onder verantwoordelijkheid van de mi nister-president. Deze bewindsman is dus tegenover het parlement de verant woordelijke man. Vandaar ook, dat de instructie voorschrijft «lat de directeur verplicht Is onmiddellijk contact op te nemen met de minister-president zodra de voorlichting niet meer te maken heeft met de zuiver particuliere sfeer van het koninklijk huis, maar het staatsbelang raakt. In de kamer nu is er deze week over gesproken of hier niet een speciale vertrouwensman nodig zou zijn, vooral omdat het hier om het grensgebied tus sen openbaar belang en privé-sfeer gaat. Het debat deed niet erg actueel aan: we leven snel en de ergernissen rond de verloving van prinses Irene zijn eigenlijk al lang weer vergeten. Boven dien was de voorlichting rond de verlo ving van prinses Beatrix aanzienlijk be ter geregeld. En tenslotte is er even eens een gunstige omstandigheid - - op dit ogenblik geen sprake "van enige moeilijkheid over de voorlichting van het koninklijk huis. Toch is het goed nog eens de oorzaak van de discussie in de herinnering te roepen: reden was de chaos rond de verloving van prinses? Irene. De vraag dient nu beantwoord te worden: indien er een vertrouwens man zou zijn geweest, zou dat dan zo veel beter hebben gewerkt? Achteraf in alle eerlijkheid gezegd: we geloven het niet erg. Ieder <Üe de gang van zaken toen van nabij heeft meegemaakt, weet dat prinses Irene zelf een groot deel van de moeilijkheden veroorzaakte. De kern van de zaak was, dat de staatsrechte lijke consequenties van haar optreden de prinses volstrekt niet duidelijk waren, terwijl haar verloofde daarin evenmin enig Inzicht had. De ministers Marijnen, Biesheuvel en Scholten hebben er de handen vol aan gehad: een vertrou wensman zou daaraan echt niets heb ben verbeterd. De zaak is toen eenvou dig uit de hand gelopen doordat een jong meisje zich niet bewust was van de consequenties, die aan haar hoge positie waren verbonden. Eén ding le door dit alles wel duide lijk geworden: bij de voorlichting komt het niet op functies aan, maar op de mensen, die er bij zijn betrokken. In de eerste plaats doelen wij hier op de le den van het koninklijk huis zelf, in de tweede plaats op de minister-president en tenslotte op de functionaris) die het werk moet doen. de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst. Een dergelijk samenspel kan goed en zonder haperen functioneren, maar er kunnen moeilijk heden ontstaan. Dat kan met name.ge beuren in kwesties, waarbij de leden van het koninklijk huis zelf duidelijke op vattingen hebben over wat wel en wat niet kan worden gezegd, terwijl deze opvattingen uit een oogpunt van een goede voorlichtingspolitiek onjuist moe ten worden geacht. In de afgelopen Ja ren Is de Indruk nogal eens gewekt, dat de huidige voorlichtingsfunctionaris in gevallen als deze zich vrij gemakkelijk conformeerde aan de hem meegedeelde standpunten. De directeur van ae rijks voorlichtingsdienst heeft een sleutelpo sitie: deze" functie eist een zelfstandig denkend en optredend man. We zijn het bij rustige overweging van het betoog deze week in de tweede kamer van minister-president Cals wel met hem eens: een vertrou wensman is voor de voorlichting van het koninklijk huls niet nodig. Er be hoort een goed samer-snel té bestaan tussen de leden van het koninklijk huls. de directeur van de rijksvoorlichtings dienst en de minister-president. Maar dat houdt tevens in dat'de directeur als adviseur niet zal mogen schromen na drukkelijk te wijzen óp en ie handelen ln overeenstemming met de eisen van een goede voorlichting. En in die voor- llchtlngszaken, waarbij ook het staats belang Is betrokken, zal zo nodig de minister-president uitgenodigd móeten worden in de kamer verantwoording af Naar een betere onleiding voor rinnstructeurs DEN HAAG (ANP) Een aantal ver- keersorganisaties, waaronder enige bon den van autorijschoolhouders, verenigd in de commissie overleg autorijscholen, het Verbond voor Veilig Verkeer, de KNAC en de ANWB voeren op het ogenblik overleg om te komen tot een betere opleiding van rij-lnstructeurs. Daarbij wordt onder meer gedacht aan opleidingscursussen in verschillende fa sen. Ook wordt gesproken over de mo gelijkheid om te komen tot een centraal opleidingsinstituut. 209e jaargang - no. 133

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1