Aantal leden G.J.V. Kloetingse muzikanten gaven op zaalconcours in Goes toon aan Schipper H. Papegaay kreeg de Jacobsstaf Zeeland daalde met 100 Zeeuwse ALMANAK HUWELIJK OP MARINESCHIP LEZING WATERSTAATKUNDIGE ORGANISATIE ZUID-BEVELAND Kerstdiner voor honderd bejaarde 'mwoners van Goes „Excelsior" thans definitief in bezit wisselbeker EXAMENS Nieuwe koers voor de paastoogdag Nu 66 aangesloten verenigingen HARMONIE- EN FANFARE VERENIGINGEN Auto's botsten door gladheid Ruitje sneuvelde in sinterklaasdrukte Middelburgse leider onderscheiden Belangstelling Doublure Geldleningen in 1964 gemeente Vlissingen Aanrijding brommers Busje beschadigd bij botsing Benoemingen in raad Vlissingen ln de middeleeuwen en 16e eeuw JAC. MQURER, Ambtsaanvaarding S. Stemerding aan Groningse universiteit Bromfietser gewond bij botsing met stilstaande auto op Bloemenlaan Kennedy herdacht Protestvergadering Zeeuwse vissers DERTIG JAAR BIJ DE PADVINDERSBEWEGING Afscheid ds. J. van Doorn Grote toewijding Bromfietser verleende geen voorrang aan auto W. J. CAMPER, J. DE VOOGD, C. HARINCK, Inleider was drs. C. Dekker Geen voorrang: auto's botsten s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 Op de Hulsterweg te Kuitaart, vond een aanrijding plaats tussen een bestelauto bestuurd door L. uit Terhole en een per sonenauto bestuurd door De W. uit Os- senisse. Toen L. vanaf de Hulsterweg links afsloeg om de Cathalrjneweg op te rijden, werd hij ingehaald door De W., die zijn auto wegens de gladheid van de weg, niet tijdig tot stilstand kon brengen. Hij reed dientengevolge tegen de rechterachterzijde van de auto, be stuurd door L. op. Beide auto's liepen vrij ernstige schade op. De bestuurders bleven ongedeerd. In de sinterklaasdrukte is zaterdagmid dag in de Korte Noordstraat de ruit van een woning gesneuveld. Kinderen in deze straat sprongen opzij voor het paard van sinterklaas en vlogen tegen een ruit, die het begaf. De schade is ruim f 10. Een spontane geste van de vier Goese hotels De Korenbeurs, Centraal, Terminus en Ocken- burg maakt het mogelijk, dat ongeveer honderd bejaarde of een- i zame inwoners van Goes in note! ,,De Korenbeurs" een kerstdiner aangeboden krijgen. Dat gebeurt vrijdagavond 20 december, op ini- tiatief van het Leger des Heils korps in de Ganzestad. Majoor K. Bilder heeft het idee gelanceerd en vond vlot weerklank bij de ho- telhouders. Tijdens 't diner brengt het korps van het Goese heilsle- j ger een kerstprogramma ten ge- hore. Er is muziek en zang. Ma- i joor Bilder zal ook een toespraak houden. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber heeft toegezegd op het diner aanwezig j te zullen zijn. Met grote voorsprong op zijn naas te concurrenten heeft „Excelsior" uit Kloetinge zaterdagavond in „de Prins van Oranje" te Goes defini tief beslag gelegd op de wisselbe ker tijdens het vierde zaalconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland. Voor de derde maal in successie toonden de muzikanten uit Kloe tinge zich de besten. De eerste prijs met lof en de voorsprong van meer dan 16 punten op nummer twee spreken voor zichzelf. Het vierde zaalconcours heeft aange toond, dat de prestaties van de Zeeuwse muzikanten zich in stijgen de lijn begeven. Dat verklaarde na afloop van het concours het jurylid Gerard Boedijn uit Hoorn, die van oordeel was, dat de Zeeuwse korpsen zich kunnen meten met die uit ande re delen van het land. Van een ach terstand is geen sprake. De juryvoor zitter vond dat bepaald verheugend. Minder verheugend voor de organisato ren was de relatief geringe deelneming aan het zaalconcours. Dit concours heeft nog lang niet die naam als het grote pinksterconcours van de Zeeuwse Bond, waaraan dit jaar niet minder dan dertig verenigingen deelnamen. Het zaalcon cours zaterdag moest genoegen nemen met zes deelnemende korpsen, waarvan één jeugdkorps, tegen vorig jaar negen korpsen. Weliswaar hadden acht mu ziekverenigingen zich aangemeld, maar te elfder ure berichtten „Vooruit" uit Waarde en „Wilhelmina" uit Colijnsplaat dat zij niet naar Goes zouden komen. Op het podium in de grote zaal van „de Prins van Oranje" verschenen thans zes korpsen, die alle een verplicht nummer en een keuzenummer speelden. In de middaguren kwam slechts één vereni ging aan bod, namelijk het jeugdkorps „Vlijt en Volharding" uit Souburg, dat met zijn le prijs met 244 punten de grootste concurrent bleek van winnaar „Excelsior". In de avonduren traden de andere vijf korpsen voor het voetlicht en toen was er ook een flinke publieke be langstelling. Als laatsten presenteer den zich de muzikanten uit Kloetinge, voor wie héél wat op het spel stond. Immers, in 1961 en in 1962 hadden zij beslag gelegd op de wisselbeker en indien zij nu zouden winnen, zou de beker hen definitief toevallen. Welnu, „Excelsior"-Kloetinge heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat het mo menteel tot de beste korpsen van Zeeland behoort. Met het verplichte werk „Labour and Love" en keuze nummer „Slavische Rhapsodie Nr. 1" blies dit korps zich onbedreigd naar een eerste prijs met lof met een pun tentotaal van 262%, waarmee de wis selbeker definitief in het bezit van de Kloetingers kwam. Wat had sint vorig jaar zoal in Keesjes schoentje acht er gelat en f Het Vlissingse echtpaar was het een beetje kwijt. Oriëntering viel bovendien wat moeilijk, want Keesje was een ondernemend ke reltje, een afvalmakertje, bij wie de gaven van sinterklaas om streeks Pasen moesten worden af geschreven. En zo werd een garage gekocht, uiteraard dezelfde als vorig jaar, want als men eenmaal de leeftijd van het volslagen ongeloof in de sint heeft bereikt, evolueert de smaak voor speelgoederen niet meer zo snel. De sint wurmt dus dat garagetje door de collectieve schoorsteen van de flat, waar Keesje vol ver wachting te slapen ligt. Hoe reageert nu zo'n ventje op zo'n identieke garage? Want re ken maar, dat kleur en vormge ving ze bijblijft. Een snertsinterklaas, die zich er met een Jantje van Leiden van af maakt, die maar wat aanrommelt, die de versleten lijsten van vorig jaar hanteert? Een klein beetje teleurgesteld zou Keesje toch wel mogen zijn. Maar kinderen zijn zo prettig on berekenbaar. En daarbij soms s— zo verrassend lief. .Krijg ik alweer zo'n garage. Kun j'es zien hoe ik geweest ben." Toen juryvoorzitter Boedijn mede na mens het tweede jurylid, de heer Piet van Mever uit Rotterdam, een eindoor deel uitsprak, kon hij met voldoening constateren, dat het peil van de Zeeuwse muziekkorpsen steeds beter wordt. Want hoewel de prestatie van Kloetin ge het meest tot de verbeelding spreekt ook de andere deelnemende korpsen heb ben zich niet onbetuigd gelaten. Alle zes brachten het tot een eerste prijs, hetgeen zonder meer een goede prestatie is. In dit verband wees de heer Boedijn er nog op, dat met ingang van 1 januari 1964 de Zeeuwse Bond zich zal aanslui ten bij de federatie. Dit houdt in, dat de muziekkorpsen in Zeeland meer dan voorheen het geval was, zullen deelne men a.an muziekfestiviteiten buiten de provincie. Wat dat betreft behoeven de muzikanten uit Zeeland geen angst te hebben. De heer Boedein was van me ning, dat zij hun partij ook buiten de provincie behoorlijk zullen meeblazen. Voor de aanvang van het concours had de voorzitter van de Zeeuwse Bond, de heer J. Burger Filius uit Wemeldinge een kort openingswoord gesproken, waarin hij zich teleurgesteld toonde over het terugtrekken van de korpsen uit Waarde en Colijnsplaat. De resultaten waren: Derde afdeling fanfare: le prijs met 244 punten jeugdkorps „Vlijt en Volharding" Souburg; Afedling uitmuntendheid fanfare le prijs met 237 punten „Crescendo", Oostkapel- le; Ere-afdeling fanfare: le prijs met 240 punten „Excelsior"" 's-Heer-Arendsker- Hoogste ere-afdeling fanfare: le prijs 234 punten „Euterpe", Heinkenszand; le prijs met 240 punten „Vlijt en Volhar ding", Souburg; le prijs met lof, 262y2 punt, „Excelsior", Kloetinge. De gemeente Vlissingen wil voor het jaar 1964 het krediet in rekening-cou rant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten bepalen op 1.000.000. Vo rig jaar werd het maximum op te ne men krediet in rekening-courant be paald op 800. )00 maar b. en w. zijn van oordeel, dat in verband met de gel delijke omvangrijkheid van de onderhan den zijnde werken een bedrag van één miljoen gulden gewenst is. Met het oog op de voorfinanciering van onderhanden en nog aan te vangen wer ken, waarbij b. en w. onder meer den ken aan de uitvoering van het uitbrei dingsplan Paauwenburg, de bouw van het stadhuis en de sanering van de oude stad, is het noodzakelijk voor 1964 de limiet voor op te nemen kasgeld vast te stellen op 2.000.000 aldus schrijven b. en w. de raad. Op het rijwielpad, langs de Hulsterweg nabij Terhole, kwam dezer dagen een botsing voor, waarbij drie bromfietsers betrokken waren. W. en P. uit Graauw stonden met hun brommers op de rech terzijde van het rijwielpad en poogden bij het licht van een der brommers, een mankement te herstellen. Intussen na derde hen de bromfietser F. uit Stoppel dijk, die met flinke vaart op hen in reed. Hierbij kwamen allen te vallen, waarbij F. verwondingen opliep aan het gezicht en W. zijn linkerhand bezeerde. De brommers werden alle drie vrij ern stig beschadigd. De oorzaak was, dat F. vanwege de storm en de regen, de stil staande brommers te laat opmerkte. Op de Hulsterweg, nabij de Perkpolder- haven in Kloosterzande, vond een bot sing plaats tussen een personenauto, be stuurd door C. M., wonende te Zaam- slag en een Fiat-autobusje van Van H. wonende te Waarde. M. stond aanvan kelijk stil op de westzijde van het haven terrein, doch ging toen rijden en draaide naar rechts in de richting Kloosterzan de. Op dat moment passeerde het busje van Van H. de stilstaande voor de boot wachtende auto's en kwam in botsing met de auto van M., die aan de linker voorzijde werd geraakt en vrij ernstig werd beschadigd. De Fiat liep geen scha de op en persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. B. en w. van Vlissingen hebben een voordracht opgemaakt voor de benoe ming van een waarnemend gemeentege- neeskundige ter voorziening van de va cature dokter H. P. Veening. Als num mer één staat op de voordracht dokter A. H. van Dijk en als nummer twee dokter D. C. Bom. Voorts wordt voorgesteld de heer B. P. Hollestelle te benoemen tot onderwij zer aan de openbare uloschool. Dit in verband met het feit, dat de heer R. Ot- tens, onderwijzer aan de ulo, met in gang van 1 maart 1964 de school zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" in de Binnenhaven van Vlissingen, voltrok zich zaterdagmorgen een unieke plechtigheid. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ko ninklijke Marine vond een huwelijks inzegening plaats aan boord van een oorlogsschip. De bruidegom, matroos G. Warmoeskerken, geleidde zijn bruid, mejuffrouw R. Trines via de loopplank en enkele steile trapjes naar het altaar in de kapel aan boord van de „Heemskerk". Schipper P. Driessen van de „Leer- sum", het schip waarop de bruidegom vaart, en diens echtgenote fungeerden als getuigen bij deze huwelijksinzege ning. Ook de commandant van dit schip, luitenant ter zee tweede klas o.c. J. Hulser, was brj de plechtigheid aanwezig. Vlootaalmoezenier T. W. Toering O. S.A. heeft in de kleine kapel het hu- Horloger - ZIERIKZEE Voor een uitstekende prestatie tij dens het vierde zaalconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfare verenigingen zorgde zaterdagmid dag in Goes het jeugdkorps „Vlijt en Volharding" uit Souburg. Dit korps behaalde een eerste prijs met 2JfJj punten, waarmee het zich als de grootste concurrent van winnaar „Excelsior" uit Kloetinge aandien de. Foto P.Z.C Ir. S. Stemerding, benoemd tot hoogle raar in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen aan de rijksuniversi teit te Groningen, om onderwijs te ge ven in de fysische technologie der toe gepaste scheikunde, zal op dinsdag 3 december zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula van de universiteit. De 53-jarige bromfietser A. D. uit Vlis singen is zaterdagmiddag gewond ge raakt, toen hij door onbekende oorzaak tegen een op de Bloemenlaan geparkeer de personenauto reed. D. kreeg een bloedende hoofdwond en werd per ambu lanceauto overgebracht naar het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen. Het on geval gebeurde om half zes. De auto was van A. M. uit Amsterdam. Voor het te Den Haag gehouden examen scheepswerktuigkundige slaagde de heer W. J. Leenhouts uit Terneuzen. Het aantal bij de afdeling Zeeland van de bond van gereformeerde jeugdver enigingen aangesloten leden is in het afgelopen verenigingsjaar met ruim 100 gedaald. Nu telt de afdeling 1105 leden in 66 verenigingen, waarvan 44 jon gensverenigingen, 11 meisjesverenigin gen en 11 gemengde clubs. Ook het aan tal verenigingen daalde. Overigens wa ren er verscheidene samenvoegingen van jongens- en meisjesverenigingen te noteren. Eén van de factoren, die het ledenaantal in het Zeeuwse gereformeer de jongerenwerk beïnvloedde, is het ver trek uit de provincie. Overigens valt ook een ontkerkelijking te bespeuren. Met name in de grote steden van Zeeland heeft het jongerenwerk daarmee te kampen. Een totale „doorlichting" van het plaatselijke jeugdwerk staat dan ook voor de deur. Tegenover deze wat pessimistische geluiden staat een optimistisch: een andere aanpak van de jaarlijkse paas toogdag. Volgend jaar is deze in de Oosterkerk te Goes en het program ma daarvoor is experimenteel van karakter. Men begint, in plaats van zoals gebruikelijk is 's middags met een inleiding, na al 's morgens met een reeeks gevarieerde programma punten: een lekespel, verzorgd door leden van één der verenigingen in Kamperland, een praatje naar aan leiding van dit spel, door een nog uit te nodigen spreker, vervolgens, evenals het lekespel voor het eerst, een gezamenlijke koffiemaaltijd. Tij dens deze koffiemaaltijd, aldus het plan, zullen de jongeren musiceren, waarvoor prijzen beschikbaar zijn ge steld. In de middaguren vertelt Wim Dussel over zijn wereldreis „Tussen Kremlin en Kapitool", geïllustreerd met de film en dia's. Eén en ander werd meegedeeld op de huishoudelijke jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de bond, zater dagmiddag in „De Schakel" te Mid delburg, waar ongeveer 50 vertegen woordigers van de vereniging aanwezig waren. Voorzitter J. P. Balkenende uit Ka- pelle had in zijn openingsgebed presi dent Kennedy van Amerika herdacht en Gods zegen afgesmeekt voor zijn nabe staanden, voor de V.S. en voor de we reld. In zijn openingswoord wees hij nog op het geloof van de staatsman, dat Kennedy had gesterkt bij zijn taak. De heer Balkenende verwelkomde in het bijzonder de voorzitter van de G.J.O. Zeeland, de heer J. Looise uit Souburg. Tevens wees hij op het groeiende con tact tussen beide organisaties. De heer Balkenende zal mogelijk over een jaar afscheid nemen van de G.J.V. Zeeland omdat hij penningmeester is geworden (met ingang van 1 februari) van de landelijke bond. Tweede secretaris P. Leenderse uit Kamperland wees in zijn jaarverslag onder meer op de tendens van de gere formeerde studieverenigingen meer ont spanningsverenigingen te maken. Hij achtte het nodig de studieverenigingen op peil te houden met het oog op de toekomst van de jongeren. Bij de behandeling van de jaarverslagen kwam nog ter sprake de samenwerking van gereformeerde en hervormde jon gerenverenigingen. Dit is al eens voor gekomen in kleinere Zeeuwse gemeen ten, waar beide organisaties met een le dentekort kampen. Voorzitter Balkenen de had hiertegen persoonlijk geen be zwaar. „Maar het is wel zaak", zo zei hij, „ter plaatse geval voor geval te bekijken." Overigens: „oecumenische samenwerking zit in de lucht". Men besprak ook nog het jaarverslag van penningmeesteresse J. Koets uit Grijpskerke en stelde de contributie voor 1964 vast op 1. Meegedeeld werd, dat als moderamen- leden zijn herkozen de dames M. de Bruijne uit Schoondijke en J. Koets. Na de pauze sprak de heer J. Kalisvaart, propagandist van de vrije universiteit te Amsterdam, over de V.U., welk praatje hij illustreerde met dia's. Men nam nog afscheid van de aftreden de leden van het algemeen bestuur, de dames N. Boone (Koudekerke) en M Scheele (Wissenkerke) en de heer C. v. d. Maas (Zierikzee). Zij ontvingen een attentie. Tijdens de rondvraag kwam nog ter sprake een initiatief van de Goese G.J.V. van een cabaretgezelschap. Men wil de kleinkunst beoefenen en het plan is, dat dit ook streeksgewijs meer vorm zal krijgen. De Zeeuwse vissers houden zaterdag 7 december a.s. om half elf in City Thea ter te Middelburg een protestvergade ring. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel". De vergadering wordt belegd om uiting te geven aan de heersende ontevreden heid en ongerustheid over de gang van zaken rond de uitvoering van de Delta wet. Het gaat met name over de kwes tie van de schadevergoeding ex artikel 8. De voorzitter van Zevibel, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, zal in een inleidende toespraak stilstaan bij de te leurstellende houding van de overheid tegen de problemen, waarvoor de Zeeuwse visserij zich als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken gesteld ziet. Daarna zullen vertegenwoordigers van de verschillende visserijgemeenten in het kort de plaatselijke problemen en wensen naar voren brengen. Een en ander zal worden samengevat in een adres aan de regering. Tijdens een sobere viering van het 5- jarig bestaan van de Middelburgse zee verkenners Sven Haroldloodsenstam hetgeen zaterdag in de Schakel ge beurde is schipper H. Papegaay van de Paul Kruger-zeeverkennersgroep te Middelburg onderscheiden met de gou den Jacobsstaf, een hoge padvinders onderscheiding. Schipper Papegaaij kreeg dit ereteken, omdat hij gedurende 30 jaar op bijzonder actieve wijze aan het Middelburgse en Zeeuwse padvin dersleven heeft deelgenomen. Voordat schipper R. Goedbloed van de Sven Haroldstam deze bijeenkomst open de, namen de verkenners en de geno digden enige ogenblikken stilte in acht ter nagedachtenis van president Ken nedy van Amerika. De Zeeuwse dis trictscommissaris van de N.P.V., schip per E. Kuiper, wees er daarna op, dat president Kennedy zijn leven voor een ideaal heeft gegeven. „Hij heeft de ge dachten van trouw en broederschap proberen uit te dragen, zoals wij als padvinders die kennen", betoogde de heer Kuiper, die als directeur van de Middelburgse r.h.b.s. en m.m.s. had op gemerkt hoezeer deze gebeurtenis ook de kleinste scholieren had beroerd. Vervolgens richtte de districtscommis saris zich tot schipper Papegaay. „U heeft de padvindersbeweging grote dien sten bewezen", zei hij. Schipper Kuiper Ds. J. van Doorn heeft zondag in de morgendienst van de christelijk gerefor meerde kerk van Oud-Vossemeer, en in avonddienst van deze kerkgemeente in Tholen afscheid genomen. In de avonddienst waren de beide wet houders van Tholen aanwezig, alsmede afgevaardigden van de hervormde ge meente, de gereformeerde kerk en de Gereformeeerde gemeente. De schriftlezing in deze dienst was uit psalm 87 vers 1. Ds. van Doorn preekte naar aanleiding van 1 Corinthe 2 11, en bepaalde de gemeente bij Christus, als het ene fun dament door God gelegd. Aan het eind van de prediking sprak hij allereerst de gemeente toe. Spreker was ervan over tuigd dat hij niet altijd was begrepen, maar hij had zo zei hij het woord ge bracht als het enige fundament van Je zus Christus. Tot zijn catechisanten sprak hij over de geest des tijds. Ds. Van Doorn wees er op hoe die geest zich ook geuit heeft in de sluipmoord op de president van Amerika. Hij bracht de gemeente dank voor de liefde en welda den die ook zijn vrouw in die vijf en een half jaar heeft ontvangen. Hij wenste het college van b. en w. sterkte toe in zijn arbeid in de burgerlijke gemeente. Hij bracht dank aan de afgevaardigden van de verschillende kerkgenootschap pen voor hun komst. Ook dankte hij de koster, de organist en de broeders van de kerkeraad voor de prettige samen werking die in zijn vijf en een half jari ge periode in Tholen bestaan. Namens de gemeente sprak ouderling A. Kot een dankwoord, waarin hij mevr. Van Doorn dank bracht voor de gast vrijheid die de gemeente steeds heeft mogen ondervinden. Hij liet de gemeente ds. Van Doorn toezingen psalm 121 vers 4. Ds. van Doorn dankte voor de gespro ken woorden en met het zingen van psalm 69 vers 14 werd de dienst geslo ten. herinnerde eraan, dat schipper Pape gay alle rangen van de padvindersbewe ging doorlopen heeft, tot de hoogste rang, die men als echte padvinder kan bereiken, namelijk leider van andere verkenners. Nadat hij in 1947 verken nersleider was geworden van de Paul Krugergroep, werd hij er in 1951 groeps leider van, waarna hij twee jaar later deze groep in een zeeverkennersafde ling omzette. Schipper Kuiper merkte voorts op, dat de jubilerende schipper zich verdienstelijk maakte met de orga nisatie van een Zeeuwse padvinders dag, terwijl hij voorts veel bemoeie nissen heeft met de jaarlijkse roei- wedstrijden in Middelburg. „U toonde een bijzonder grote toewijding voor de beweging te bezitten, waarbij uw eigen belang, tijd en persoon volle dig is ingezet", verzekerde schipper Kuiper, die daarna schipper Pape gaay de gouden Jacobsstaf opspeld de. Tijdens een maaltijd, die hierna werd gehoudert, kreeg de jubilerende schip per nog verschillende gelukwensen en waarderende woorden in ontvangst te nemen. Zo o.m. van de oud-districts commissaris, oubaas J. J. Meijboom, die de geschiedenis van de Jacobsstaf memoreerde en voorts aanstipte, dat men op schipper Papegaay altijd een beroep kon doen. „U bent de Jacobs staf meer dan waard", aldus oubaas Meijboom. Namens de groepscommissie sprak schipper R. Goedbloed onder aanbie ding van een zwemvest, stuurman W. Visser overhandigde namens de welpen, zeeverkenners, loodsen en leiders een anker voor schipper Papegaays eigen boot, akela Pierhagen-Boekamp en schipper A. Pierhagen brachten respec tievelijk namens welpen en de Berdenis van Berlekomgroep dank voor de bij zonder prettige samenwerking, oubaas J. Suurmond feliciteerde de stam én de jubilerende schipper, en namens de groepscommissie voerde de heer J. Langendijk het woord. Tot slot bood de Christiaan de Wetstam schipper Pape gaay oliebollen aan voor de actie, die de zeeverkenners vrijdag en zaterdag a.s. houden voor hun botenfonds, ter wijl die loodsen een fotoboek kregen. Op het kruispunt BloemenlaanJosef Israëlslaan verleende de bromfietser H. P. uit Vlissingen zaterdagmiddag geen voorrang aan de bestelauto van J. J. de B., eveneens uit Vlissingen. Persoonlijke ongelukken deden zich bij. de botsing niet voor, beide voertuigen werd be schadigd. Het ongeval ontstond om streeks kwart voor twee. De bromfiet ser reed over de Bloemenlaan, de auto mobilist kwam uit de Irislaan. Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Lange Delft 51 - MIDDELBURG Het eerste „marine-bruidspaar" bij de loopplank van Hr. Ms. Heems kerk te Vlissingen. Achter het paar, schipper P. Driessen van de „Leer- sum" die getuige was. (Foto P.Z.C.) VVWVVVWWWWHWIMWWWWWWWWVWIMVWWVV welijk ingezegend. Deze kapel wordt zowel voor rooms-katholieke als pro testantse godsdienstoefeningen ge bruikt. Zij is onlangs gereedgekomen. Enkele marinegebruiken, als een rondvaart door de haven en enig knal- en vuurwerk aan boord, bleven dit maal achterwege omdat officiële rouw was aangenomen in verband met de dood van president Kennedy. Het echtpaar vertrok na de plechtig heid naar Eindhoven. Twee mannen in duikerpak vormden de erehaag toen bruid en bruidegom het schip verlieten. horloger - juwelier Scheldestr. 15, VLISSINGEN, tel. 2204 In hotel „De Korenbeurs" te Goes werd vrijdagavond een lezing gehouden uit gaande van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Inleider was drs. C. Dekker, chartermeester bij het rijksar chief te Utrecht, die het onderwerp „De waterstaatkundige organisatie in Zuid- Beveland in de Middeleeuwen en de 16e eeuw" behandelde. In zijn betoog wist de heer Dekker, af komstig uit Zuid-Beveland, de talrijke bezoekers een beeld te geven van de toen heersende toestanden op het gebied van het beheer en het onderhoud van de waterstaatswerken. Tot Zuid-Beve land behoorden in de middeleeuwen niet Wolphaartsdijk en omgeving, Borssele en omgeving en de uitgestrekte schor ren en slikken, waarop later enkele pa rochies werden gesticht. Staatkundig werd wel tot dit gebied gerekend de Westwatering met Goes als centrum; de Oostwatering met als centrum Reimers- waal en de Zuidwatering tussen Honte en Hinkele. Uit vrijwel zekere bronnen is aan te nemen, dat hier al sedert de negende eeuw bewoners waren In de elfde en twaalfde eeuw vonden diverse overstromingen plaats. Hieraan danken zeer waarschijnlijk de Ooster- en Wes- terschelde hun huidige „gestalte". Ter bescherming tegen het water wierpen de bewoners kleine terpjes op. Van dij ken was in die tijd nog geen sprake. De enige bescherming tegen het water waren de terpjes, wat zeker toen vol doende was, aldus spreker. Na 1132 vond de tweede fase van bescherming tegen de zee plaats en reeds voor de dertiende eeuw werden verschillende dijken aangelegd. Men ken de dijken om de kreken af te dammen, aangelegd uit oogpunt van bescherming van de kreken tegen inbraak vanuit zee. Alle oude dijken werden zuiver uit de fensief oogpunt aangelegd, merkte drs. Dekker op. Spreker schetste voorts op uitvoerige wijze het tot stand komen van de func ties van schout en schepenen en die van dijkgraaf. Deze laatste was een grafe lijk ambtenaar, die tot taak had het dijkrecht te handhaven. Aanvankelijk oefenden deze personen zelf hun taak uit doch later werd dit meer een ere baantje, hetgeen een behoorlijk bestuur niet ten goede kwam. In december 1515 nam het Goese magistraat het besluit zelf het dijkgraafschap in pacht te ne men en zelf de onderdijkgraven te gaan benoemen. De heer Dekker gaf vervol gens een overzicht van enkele van de vele dijkgraven, die de wateringen ken den. Men kende in die tijd vele particu liere dijkgraafschappen. Dijkgraaf Adr. Janszoon Blanks stond in de 16e eeuw centralisatie voor door het doen afschaf fen van de particuliere schappen. Het streven van deze dijkgraaf van waar lijk groot formaat vond echter eerst uitvoering na de ramp van 1953, toen de vele polders werden afgeschaft en De brede watering van Zuid-Beveland tot stand kwam. De avond werd geopend door de heer F. J. A. L. Visser, die onder meer een aan tal genodigden van de waterschappen uit Zuid- en Noord-Beveland de cul tuurtechnische dienst en de provinciale en rijkswaterstaat kon verwelkomen. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat het ledental deze zomer met 70 pet steeg. „De Klokkenwinkel" L. Vorststraat 35 - GOES - Tel. 6629 Op de hoek Stationsstraat-Kousteendijk te Middelburg verleende de automobilist B. G. uit Middelburg zaterdagmiddag geen voorrang aan de personenauto van I. G. uit Middelburg. De wagen van B. G. stopte wel, maar gleed door op het natte wegdek. Beide wagens botsten. Er waren geen persoonlijke ongelukken, de auto's werden beschadigd. Het ongeval gebeurde omstreeks 2 uur. ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met verspreid voorkomende buien. Matige tot krachti ge, langs de kust harde tot stormachtige zuidelijke wind, later ruimend naar zuid west en iets afnemend. Aanhoudend zacht weer. ZON EN MAAN 26 november Zon op 08.17 onder 16.37 Maan op 14.58 onder 01.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2