Axel als eerste gemeente van Kanaalschap in beroep bij Kroon Ir. J. G. Snip overleden Oprit-verbetering van brug te Middelburg Souburg 2e pinksterdag muziekstad SPAREN VOOR DE STUDIE Beroepschrift in raden van Axel, Sas van Gent en Westdorpe KUNST IN ZEELAND Toergenjews „Een maand op het land ALMANAK Gouden Jacobsstaf voor akela Bierhagen Commissaris der koningin naar Israël Verkeerszaken In Souburg Puzzels Automatisch EL PONCHO 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 APRIL 1963 TEGEN BESLUIT G.S. Advertentie De gemeente Axel heeft dinsdag avond met grote eenstemmigheid besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van G.S. van Zeeland, waarin dit college de goedkeuring heeft onthouden op een samen met de gemeenten Westdorpe en Sas van Gent aange gane gemeenschappelijke regeling. Zoals bekend beoogt deze regeling de oprichting van een kanaalschap. In het beroepschrift aan de Kroon word het onthouden van de G.S.- goedkeuring aan het door de drie gemeenten genomen besluit strij dig genoemd met de grondwet, ter wijl de door het hoogste bestuurs college van de provincie aange voerde motieven als ondeugdelijk worden betiteld. Alle leiders van de Axelse raadsfracties schaarden zich zonder verdere discussies vol ledig achter het b. en w.-voorstel. Het voorstel om beroep aan te te kenen tegen het besluit van G.S. zal hedenavond worden behandeld in de raad van Sas van Gent, ter wijl dezer dagen soortgelijke stap pen zullen worden overwogen door de gemeenteraad van Westdorpe. In uitvoerige preadviezen aan de raden zeggen de burgemeesters en wethouders van de betrokken ge meenten met grote teleurstelling kennis te hebben genomen van het schrijven van G.S. Een teleurstel ling, die gepaard gaat met be vreemding, zo wordt in de pread viezen gesteld. G.S. blijken ten zeerste te hechten aan de totstand koming van een havenschap voor de gehele kanaalzone. Een haven schap, dat reeds in studie is, maar waarvan de betrokken gemeenten niet op de hoogte waren, aldus de betrokken b. en w.'s. Teleurstellend De betrokken gemeentebesturen noe men het teleurstellend, dat een door drie gemeenten weloverwogen initiatief tot samenwerking en ter bevordering van gewichtige belangen, door G.S. niet de verwachte aanmoediging en steun wordt gegeven, doch een halt wordt toegeroepen. De motieven daartoe wor den zelfs bevreemdend genoemd. Die mo tieven van G.S. zijn, dat de gemeen schappelijke regeling de in voorbereiding zijnde plannen inzake een havenschap voor de gehele Zeeuws-Vlaamse ka naalzone zou doorkruisen. G.S. geven namelijk de voorkeur aan een lichaam, dat zijn werkzaamheden over het gehele gebied uitstrekt. Uit een en ander is de drie gemeenten, aldus de preadviezen, eerst nu gebleken, dat er een „Commissie Havenschap Terneuzen en Kanaal zone" bestaat. Dit is een werkgroep, gevormd op initiatief van het mini sterie van verkeer en waterstaat, waarin naast twee leden van G.S. van Zeeland, zitting hebben hoofd ambtenaren van drie departementen van algemeen bestuur en twee ge meentebestuurders van Terneuzen. van geheel onkundig, ondanks het veel vuldig contact met provinciaal bestuur en de ambtenaren van de griffie. De drie gemeentebesturen achten het weinig elegant, dat studies over dergelijke be stuurlijke voorzieningen worden onder nomen buiten voorkennis, laat staan medewerking, van de besturen van ge meenten voor wie deze voorzieningen zouden moeten gelden. Hen kan bezwaarlijk worden verweten plannen te doorkruisen, waarvan zij nimmer iets hebben vernomen, aldus de colleges van b. en w. aan de raden. Een en ander heeft hen voor de vraag ge steld of in de onthouding van de goed keuring al dan niet moet worden be rust. Niet twijfelachtig Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn, zo vervolgen de preadviezen, waarin verder uitvoerig wordt inge gaan op de redenen waarom tot op richting van het kanaalschap werd besloten. Uitdrukkelijk wordt gesteld, dat voortdurend overleg heeft plaatsge had met alle daarvoor in aanmerking komende instanties. Ook in het ka naalschap, zo wordt vervolgd, zal het te voeren beleid van meet af uit sluitend worden gericht op het ver wezenlijken van plannen, die een evenwichtige ontwikkeling van het kanaalzonegebied steunen en bevor deren. Van een onmogelijk maken of een bemoeilijken van een verant woorde ontwikkeling van dit gebied als eenheid, gelijk G.S. van het ka naalschap vrezen, kan dus geen spra ke zijn, aldus de gemeentebesturen. Zij blijven stellen, dat reeds nu de voor bereiding en verwezenlijking van vele maatregelen en voorzieningen, nodig voor het aantrekken van industrieën, met kracht ter hand moeten worden ge nomen. De samenwerking waartoe werd besloten, is niet gericht tegen, maar loopt vooruit op een samenwerking in groter verband. Mocht de studie, die thans wordt ge maakt, met betrekking tot een haven schap de wenselijkheid van een zulk een lichaam aantonen, dan zal naar wij ver trouwen uw raad daartegenover in be ginsel een positief standpunt Innemen, zo schrijven de b. en w.'s. Zij stellen, dat het kanaalschap ook de toetreding van andere gemeenten toelaat, terwijl voor de vorming van een havenschap de instem ming nodig zal zijn van de Staten van Zeeland en van de wetgevende macht. Ook wordt gewezen op de vele tijd, die gemoeid zou zijn met de vorming van een dergelijk lichaam, waartoe de plan nen kennelijk nog niet ver gevorderd zijn. B. en w. van de drie kanaalzone gemeenten stellen voorts, dat het nog niet vast staat, dat het kanaalschap naast een havenschap, niet een nuttige functie zal kunnen vervullen. De drie gemeentebesturen menen, dat bij een berusten in het besluit van G.S., lijdelijk zal moeten worden af gewacht tot welke resultaten de ha venschapstudie zal leiden en welk standpunt het provinciaal bestuur en de regering daarover innemen. Onze ontwikkelingsmogelijkheden mogen niet worden prijsgegeven ten gin vian onbekende, nog niet volto plannen, waarvan verder nog onzeker is of deze en zo ja wanneer verwezen lijkt zullen worden, zo gaan de pre adviezen verder. De besturen van de kanaalschapgemeenten vertrouwen erop, dat de Kroon dit standpunt zal delen, waarbij ze' zich gesterkt weten door het feit, dat de Kroon reeds eer der een door G.S. onthouden goed keuring alsnog verleende. Mocht hangende het beroep inderdaad blijken, dat de beoogde ontwikkeling van het gebied langs andere weg beter en even spoedig kan worden bereikt, dan zal worden voorgesteld het beroepschrift in te trekken. Grenswijziging Ten slotte worden in de preadviezen nog opgemerkt, dat ook de grenswijziging geen bezwaar kan zijn het kanaal sch£ in werking te doen treden. Genoemi gemeentebesturen verwachten, dat die grenswijziging gezien de daarvoor vereiste procedure hoogst waarschijn lijk nog geruime tijd zal uitblijven, zodat de oprichting van het kanaalschap niet op herindeling behoeft vooruit te lopen en ook geen standpunt bepaalt ten aan zien van die herziening van gemeente grenzen. In een wet tot wijziging van gemeentegrenzen plegen trouwens voor zoveel nodig voorzieningen te worden getroffen over voortbestaan van be staande regelingen en besluiten, aldus wordt ten slotte in de preadviezen aan de raden gezegd. Ensemble „Britannia", Vlissingen De negentiende-eeuwse Russische schrijver Toergenjew moet de Vrouw jawel, het woord is hier met een hoofdletter geschreven wel bijzonder goed hebben gekend. Vermoedelijk heeft hij het Raadsel niet helemaal begrepen (geen enkele man is daarin geslaagd), maar wel heeft hij het heel scherp ge observeerd. Zijn vrouwenportretten zijn namelijk steeds indringend en met zeer groot talent geschetst, zodat ze vaak aanzienlijk meer allure hebben dan zijn gelijktijdig optredende sujetten van het mannelijk geslacht. Zo ook gisteravond: het gezelschap Ensemble gat een opvoe ring in het Vlissingse „Britannia van „Een maand op het land" en óók daarin zijn de vrouwelijke hoofdfiguren indruk wekkend getroffen. Die portretten heb ben ons gisteravond uitzonderlijk ge boeid, waarbij overigens direct moet worden aangetekend dat niet alleen Toergenjew daarvoor dank was ver schuldigd, maar vooral ook de beide vertolksters van deze rollen, S' Koetse en Marja Habraken. Voorin eerste heeft gisteravond een meer dan knappe vertolking gegeven van de jonge Natalja Petrowna, echtgenote van een goedmoedige, al wat oudere landeige naar. Het is een uiterst zware rol, de realisering van deze schijnbaar wispel turige vrouw, die voor het eerst in haar leven de liefde leert kennen, een vrouw die ondanks haar jeugd toch in staat is enige afstand tot haar zelf te nemen. Sigrid Koetse nu slaagde er in op een haast volmaakte wijze deze vrouw te verbeelden. Zij bewees daarmee opnieuw een uitzonderlijk groot talent te zijn, die Onkundig De leden van ons college, zo vervolgt het preadvies, waren van het bestaan hier- Centrale verwarming S AWE MA NV Nederslraal 19 - MiJdelUg - Tel. 01180-2962 Zeeuwse Stoot Het ico3 nog een heel feestje, daar in het Middelburgse heren huis. En vooral: zo heel laat. En zo verhippemedipt vervelend: op de eerste etage. Maar om dit goed te begrijpen, moet men de nachten in het par terre kennen, de lange nachten met de geluiden daarboven, 't ge druis van de feestgangers, de roes, die tussen één en twee naar een orchie zwelt. De kamerbewoonster kende ze. Ze kende ze zo heel goed. Wat had ze er niet aan gedaan, poeders had ze gekocht, die poeders v:a- ren al gauw tot pillen uitgelopen en ten slotte, in wanhoop, zocht zo rust in het vocht, dat daar boven de stemming zo gul en be weeglijk maakte. Het parterreduifje, slachtoffer van de omstandighedengeslin gerd tussen slapeloosheid en de 'fles, met aan de einder een op doemende onthoudingslcuur, was zogezegd lelijkjes aan het afglij den. Maar ze begreep. Ze begreep tij dig. En toen kwam de avona van de ingreep. Ze had de bezem ge reedgezet. Het hoogtepunt van het feest zou zij markeren met een klassieke lansstoot tegen het plafond. Ferm richtte zij het wa pen, besteeg een zetel en stootte fors toe. Met het geluid van scheurend jute week het zachtdei- nende plafond uiteen het wa pen verdween in het onbevroede niemandsland van de verlaagde kamer. Een herenhuis, zoals in de aanhef gezegd, een oud heren- Het' duif je heeft een heel lelijk woord geroepen, haar afkomst en milieu onwaardig. Maar nie mand hoorde haar. Haar klacht ging verloren in de onstuimige baaierd daarboven. De kamer staat nu leeg. Laat het een les zijn. Een duifje mint de vrede. Zo men haar die niet ver schaft, vindt men het kooitje vroeg of laat leeg. Hoofdingenieur-directeur Provinciale Waterstaat Dinsdagmorgen vroeg is na een kortstondige ziekte op 55-jarige leeftijd in het Gasthuis te Middel burg overleden ir. J. G. Snip, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland. Ir. Snip werd op 26 mei 1907 in Alk maar geboren. Hij verhuisde later naar Helmond, waar hij de h.b.s. bezocht en zich vervolgens liet inschrijven aan de technische hogeschool te Delft. Na in 1930 te zijn afgestudeerd en zijn mili taire dienstplicht te hebben vervuld, kwam ir. Snip bij de rijkswaterstaat. In zijn eerste praktijkjaren was hfl werkzaam bij de aanleg van het Amster dam-Rijnkanaal en bij de afwerking van de noordersluis te IJmuiden. In 1937 vestigde ir. Snip zich als adviserend in genieur in Utrecht. Tevens werd hij daar toen leraar aan de m.t.s., afdeling wa terbouwkunde. In 1939 werd hij gemobi liseerd als reserve-officier bij de pio niers. Na de tweede wereldoorlog keerde ir. Snip-naar rijkswaterstaat terug als in genieur bij het bureau, belast met het herstel van de in de oorlog getroffen sluizen. Zo werkte hij mee aan het her stel van de sluizen in Vlissingen, Veere, Hansweert en Wemeldinge. Later volgde hij ir. J. Moll op als hoofdingenieur van de rijkswaterstaat te Middelburg. Op 1 februari 1956 ging ir. Snip vervol- Mevrouw C. J. PierhagenBoekamp, in de padvinderswereld beter bekend als akela Pierhagen, heeft dinsdag bij de St.-Jorisviering van het N.P.V. in Mid delburg, een hoge onderscheiding ont vangen. De districtscommissaris de Zeeuwse Kuiper uit haar de gouden Jacobsstaf. Het betuur van de Vereniging De Ne derlandse Padvinders meende haar de ze hoge onderscheiding te moeten toe kennen. omdat mevrouw Pierhagen zich reeds meer dan 10 jaar beijvert voor het welpen-werk. Gedurende die tijd was akela Pierhagen leidster van een eigen welpenhorde in Middelburg, daarnaast vervult zij al meer dan vijf jaar de functie van assistent-districts commissaris van de welpen in het dis trict Zeeland. padvinders, de heer Middelburg, overhandigde De aanleiding tot het toekennen van de gouden Jacobsstaf was een on langs gehouden onderzoek, dat uit wees, dat bij de Zeeuwse welpen het meeste aantal sterren voorko men. De sterren geven de graad van training aan, die de welpen hebben bereikt. Dit resultaat is voor een groot deel aan akela Pierhagen te danken, die zich intensief met de training bezighield. De plechtigheid vond plaats om half acht 's morgens nadat, ter ere van St.-Joris, op het Muntplein van de Ab dijgebouwen In Middelburg de vlag was gehesen. ;ens over in dienst van de provincie als toofd van het inmiddels opgerichte bureau bijzondere werken van de pro vinciale waterstaat. In december 1961 werd hij per 1 januari 1962 benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de provin ciale waterstaat als opvolger van ir. H. D. J. Swaters, die met pensioen ging. Ir. Snip kan beschouwd worden als ont werper en promotor van de Oosterschel- debrug. Hij had naast zijn ambtelijke werk allerlei functies in het maatschap pelijk leven. Zo was hij o.m. ouderling van de Ned. Hervormde Kerk te Middel burg (Koorkerkgemeenschap), secreta ris van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en bestuurslid van de Zeeuwse Museumstichting. Ook trad hij vele malen op als examinator voor wa terbouwkundig-ambtenaar (Zeeuws di ploma). De begrafenis is bepaald op vrijdag a.s., des middags twee uur op de algemene begraafplaats te Middelburg. Daaraan voorafgaand zal om kwart over één in de Koorkerk een rouwdienst worden ge houden. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot is gisteren naar Israël vertrokken. Hij bezoekt dit land op uitnodiging van de Israëlische rege ring samen met een kleine twintig auto riteiten uit andere landen. De leden van deze groep onder wie dus jhr. De Ca sembroot hebben destijds gelden in gezameld ten behoeve van de staat Is raël. De regering van dit land heeft thans deze autoriteiten uitgenodigd om als gast van Israël dit land te bezoe ken. De reis staat onder leiding van de heer Emile Roche, president van het „Permanent European Comittee for the development of Israël". De commissaris zal op 5 mei aanstaande weer terug zijn. Man vermist op Westerschelde In de nacht van maandag op dinsdag is op de Westerschelde tussen Hansweert en Bath vanaf het Nederlandse vaar tuig „Lastdrager 23" de 42-jarige on gehuwde Nederlandse opvarende Arend Botter uit Lekkerkerk vermist. Men neemt aan, dat hg overboord gevallen en verdronken is. De „Lastdrager 23" werd gesleept door de sleepboot „Lek stroom IV" van Dordrecht naar Ant werpen. De heer Botter was de enige op varende van de „Lastdrager 23". „Prins Bernhard" komt weer in de vaart Vrijdag 3 mei zal de bij de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis singen verbouwde veerboot „Prins Bern hard" in de buitenhaven officieel wor den overgedragen aan de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Des mid dags om 2 uur zal het schip met een aantal genodigden aan boord vertrek ken naar Kruiningen. Het schip zal wor den ingezet op de lijn Kruiningen-Perk- polder. Inbraak op motorschip uit Anna-Jacobapolder In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de kajuit van het in de Zeelandhaven te Bergen op Zoom ge meerd liggende motorschip „Wilma" van de heer G. M. uit Anna-Jacoba polder. Verschlllendfe waardevolle voor werpen worden vermist, w.o. een gou den hangertje, een zilveren dasspeld en enkele andere sieraden. De dader had zich toegang tot het schip verschaft door een lichtkap open te breken. Op deze schets van de verbetering van de Middelburgse Stationsbrug kan men duidelijk zien in welke mate de opritten van de brug worden verbreed. (Slot van pag. 1) deel van het terrein van de NS te overschrgden. Dit zou tot ge volg kunnen hebben, dat het sta tionsrestaurant te dicht benaderd wordtEn dit kan weer een ander gevolg hebben: een nieuwe parkeerruimte plus nieuwe stand- tatsen voor taxi's t station zoeken. De onderhandelingen duren nog voort en één ding is daarbij zeker: vóór het aanstaande seizoen is deze verbetering niet gereed. DE VERKEERSmaatregelen, die de verbetering aan de stadzijde meebrengen, vergen in tegenstel ling tot het technische deel van het plannetje een lange adem. Want rond twee maanden moet het verkeer zich straks over een halve brug worsteleb; eerst wordt namelhk de verbreding aan de Loskaaekant gemaakt, daarna de zijd iden langer oponthoud bij de brug. De verkeersdeskun- digen van de politie hebben dan ook verschillende maatregelen in studie genomen: i Op het vast brugdecl wordt 1- baansverkeer ingesteld. Met name het zware verkeer van het veer Breskens-Vlissingen zal vanuit de richting Vlissingen naar Middelburg omgeleid worden HARMONIE- EN FANFARECONCOURS 's Avonds optreden van Trommelaere van Roessendaele SOUBUPwG wordt tweede pink sterdag (3 juni a.s.) muziek stad. Op die dag organiseert de Souburgse fanfare Vlijt en Vol harding namelijk het 41e jaar lijkse muziekconcours van de Zeeuwse bond van harmonie- en fanfareverenigingen, waaraan door 28 Zeeuwse muziekvereni gingen, waaronder twee jeugd- korpsen, wordt deelgenomen. Vlijt- en Volharding-organisatoren willen met een klinkend program ma voor de dag komen: de deelne ming van de 28 korpsen staat daar al borg voor, maar bovendien hebben de Souburgers de medewerking ge kregen van de befaamde Tromme laere van Roessendaele, die 100 man sterk het avondprogramma komen verzorgen. Bovendien hebben de or ganisatoren een fraaie prgzentafel klaarstaan: voor de winnaar van elke afdeling is er een beker! De wisselbeker wordt thans verdedigd door Vlijt en Volharding zelf, dat vorig jaar de triomf in de hoogste ereafdeling tijdens het concours in Kortgene behaalde. Er is overigens weer fikse concurrentie voor de Sou- burgers, want in die hoogste ere afdeling komen ook het Kloetingse Excelsior, Euterpe uit Heinkenszand, alsmede de harmonie EMM uit Kort gene uit. Het zal in die hoogste af deling dus spannend worden, daar deze korpsen elkaar in de loop der jaren weinig toegegeven hebben. Nudat Vlijt en Volharding, dat zelf 40 leden telt, vorig jaar met een 27 jongelui sterk jeugdkorps aan het concours deelnam, heeft dit Souburg- se voorbeeld thans een goed gevolg gehad: Euterpe uit Heinkenszand komt ook met een jeugdkorps, Jong Euterpe, dat 19 leden telt. Rond 800 muzikanten Deze „muziekinvasie" brengt zo onge veer 700 tot 800 muzikanten binnen de Souburgse poorten. Het concours terrein is het korfbalterrein van het sportveld. Na het einde van het con cours zullen daar 's avonds de Trom melaere van Roessendaele optreden. Daarmee zorgen de Souburgers voor een primeur tijdens de concoursen, want voordien verzorgde één der deelnemende korpsen het avondpro gramma. De Roosendaalse tamboers cn hoornblazers verzorgen 2 maal 1 uur een showprogramma. Voorts is het feit, dat voor elke afdeling een wisselbeker beschikbaar was. evenmin ooit voorgekomen. De muziekdag wordt 's morgens om half tien geopend met een ontvangst van de besturen door b. en w. vun Souburg op het gemeentehuis. Daar bij zal ook het erecomité aanwezig zijn, waarin onder meer b. en w. zit ting hebben, alsook ir. J. W. Hup- kes, de president-commissaris van de N.V. Kon. Mij. De Schelde uit Vlis singen. De jury wordt, gevormd door musici M. Adam uit Haarlem, J. Pala uit Rotterdam en W. Steijn uit Zaandm. De Vlijt- en Volharding-organisatoren hopen nu maar op goed weer. In elk geval beter dan 25 jaar geleden, toen voor het laatst een dergelijk concours in Souburg gehouden werd, in de stromende regen over de Oude Vlissingseweg. Het verkeer naar het veer ln Vlissingen zal zeer waarschijn lijk gebruik moeten maken van Middelburgse Stationsbrug, oei- liddelhurgse omdat het in Souburg zeer moei lijk is dubbel verkeer te verwer ken. B. en w. van Souburg hebben eergis teren in overleg met de plaatsebjke rijkspolitie maatregelen genomen om het bootverkeer te kunnen opvangen. In de gemeente is daarom een kleine omleiding gepland: bij de Zwaan wordt het verkeer rechtsaf geleid om via de Ritthemsestraat en Nagelen burg op de Oude Vlissingseweg rich ting Middelburg uit te komen. Zeer waarschijnlijk wordt vervolgens ln de Paspoortstraat eenrichtingsverkeer toegepast, dit in verband met ver keer naar de boot toe. Ook de Vlissingse politie zal maatregelen nemen: via Prins Hendrikweg, Edlsonweg en spoor wegovergang wordt het verkeer naar de Oude Vlissingseweg rich ting Souburg geleid. In Middelburg zal het verkeer vla de spoorwegovergang naar de Kanaal- weg gedirigeerd worden, omdat vol gens de hoofdstedelijke commissaris van politie omleiding vla Segeerssln- gel of Schroeweg to voel puzzels zal opleveren. t in details haar vertolking afrondt. Maar ook Marja Habraken verdiende voor haar spel als het pleegkind We- rotsjka grote waardering. Toergenjew stelde haar eigenlijk voor een grotere tour de force dan haar tegenspeelster: zij is namelflk het meisje, dat voor het eerst in haar leven een bitterzoete ervaring moet verwerken, waardoor ze zich plot seling ouder en rijper voelt. Marja Ha braken heeft uitstekend gestalte weten te geven aan deze opvallende rol. Bo vendien vormde zij met Sigrid Koetse een voortreffelijk toneel-tweetal, dat vooral in het derde bedrijf prachtig to neel liet zien. Wij denken met name aan de dialoog tussen de beide vrouwen over de student Beljajew, een gesprek waar in Natalja met veel raffinement het jon gere meisje haar geheim ontfutselt. De lof hier aan Toergenjews „vrouwen" uit dit stuk (en aan de vertolksters) toe gezwaaid wil overigens niet zeggen, dat het met de mannen niet veel zaaks zou zijn geweest. Eén vooral moet hier wor den genoemd, omdat hjj eigenlijk het voorgaande betoog over het minder-uit- de-verf-komen van mannenrollen bij de ze schrijver volkomen logenstrafte: de dokter Ignati Hjitsj. Max Croiset maak te een fantastisch typetje van deze fi- :uur, terecht enige malen met een open loekje beloond. In het tweede bedrijf vooral zorgde hij voor een kostelijke scène met Lex Goudsmit als de oude buurman Bolsjintsow. Trouwens als men eenmaal met vermelden begint, blijft men aan de gang de scène in de voorlaatste akte, waarin hij gezel schapsdame Bogdanowna (Carla Dura) een zeer zakelijk en tegelijkertijd voor zijn karakter onthullend huwelijksaan zoek doet, was eveneens honderd pro cent. Vermelding verdient voorts Jan Retél, die een geresigneerde vriend des huizes op de planken zette, alsook Cor van Rijn, die voor een zeer acceptabele student zorgde. Ten slotte noemen wij nog Magda Janssens als een gedeci deerde oude dame. Het was gisteren in „Britannia" een avond met wat men „ouderwets to neel" noemt, maar in de goede zin van het woord! Een superieure voorstelling, waarmee Ensemble veel eer inlegde. De regie was van de onverwoestbare Scha- row, die daarbij werd geassisteerd door Bob Löwenstein. Met speciale waar dering willen wij hier nog de kostuums noemen, waarvoor Ruth Hellmer en Dries Plak hadden getekend. Vooral de hoofdrolspeelster was opvallend gekleed: haar kostuums onderstreepten haar do minerende rol nadrukkelijk en terecht. Veel applaus aan het slot. Deze voor stelling, georganiseerd door de Z.V.U., gaat maandag 6 mei in Terneuzen. De K. Onderling Kunstgenot Overigens wachten de verkeersdes- kundigen ook wel enkele puzzels: Wat moet er precies op de br-J— staan, die in Vlissingen, Soubui Middelburg geplaatst worden. Want per slot hoeft het bootverkeer uit Vlissingen richting Middelburg-stad niet van de omleidingsroute gebruik te maken. En zo zijn er nog meer punten, waarover de politiemannen wellicht nog wel een nachtje willen slapen. IN ELK GEVAL streeft rijkswater staat er naar om de Loskade-verbe- tering van de Stationsbrug vóór Pinksteren gereed tc hebben. Want tijdens deze drukke feestdagen wil men het gehele brugdek „ln bedrgf" hebben, daar anders de opstoppingen tot een enorme chaos zullen lelden. Politieagenten inschakelen om de op stoppingen tot geringer proporties terug te brengen. Dit advies heeft de Middelburgse commissaris al her haaldelijk gekregen. Maar daarvoor zijn minstens 4 man per dag nodig: vier nieuwe verkeersagenten en waar halen we het geld voor die uitbrei ding vandaan, verzucht de commis saris steeds opnieuw DE VERKEERSLICHTEN moe ten dus gehandhaafd blijven, met wellicht zo is althans het voor stel nog een fase erbij voor het verkeer vanaf de Kanaalweg uit de richting Souburg. Wanneer straks de Blauwedijkverbrediiy- tot stand gekomen is, zullen d verkeerslichten bij de Stations brug hoogst waarschijnlijk ge heel automatisch worden. Het plan-Blauwedijk dat wordt uitgevoerd door de provinciale wa terstaat, omdat deze weg plus de_ l'oelendaelesingel In onderhoud by de provincie zijn houdt onder an dere in een uitbreiding van het pH- lensysteem vanaf het zwembad rich ting brug. Het fietspad aan de ka- naalzijde komt te vervallen; in de plaats er voor komt een verhoogd voetpad. Om de aanleg van de drie rgbanen van totaal 10 meter breed mogelijk te maken wordt het trottoir aan de huizenkant van de Blauwe- dijk met enkele tegels versmald. Het is de bedoeling, dat de wielrijders naar de rijbaan „overgeheveld" wor den, zodat de Blauwedijk het cachet van een „stadsstraat" krijgt. GOES, PRINS VAN ORANJE. Het kenmerk van een jubileumviering is in het algemeen een vrolijke onge dwongen sfeer, die de sleur van alledag gedurende een kort moment moet on- lerbreken. Van deze goede gewoonte is de toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" gisteravond in de Prins van Oranje te Goes duidelijk afgeweken tijdens de opvoering van een toneelspel ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de vereniging. Voor deze bij zondere gelegenheid had „O.K." zijn keus nu eens niet bepaald op een spec taculair kostuumstuk of een thriller, zoals bij vorige feestelijke gelegenhe den te doen gebruikelijk was. Voor een vrgwel geheel bezette zaal werd gisteravond opgevoerd „Sloep zonder visser", een toneelspel in drie bedrijven van Alejandro Kasona; een stuk ook, dat slechts door zijn slot aan de betiteling „drama" weet te ontko men, Bij het zien van dit toneelspel komt men er onwillekeurig toe een ver gelijking te maken met Goethe's Faust. Hier immers is de essentie, dat dr. Faust zijn ziel verkwanselt aan de dui vel. Dit motief, zij het ln een enigszins andere vorm, vindt men terug in Ka- sona's „Sloep zonder visser", waarin de beursspeculant Richard Jordan liet akkoordje gooit met de duivel, rgelijk stuk vergt van de spelers aan spelki moet worden gezegd: de amateurs i „O.K." slaagden er in een boeiende en aanvaardbare interpretatie te geven van dit toneelspel. Opvallend was de vertolking van de zwaarbeproefde vissersweduwe Stella door mevr. C. G. van Arenthals-Haas- donk. Op Indringende wil ze wist zij vooral in de dramatische scènes do spanning tot een climax op te voeren. Een scherpe tegenstelling tot de opstan digheid van de vissersweduwe vormde het spel van de evenwichtige, levens wijze grootmoeder. Ongedwongen en met grote overtuiging gaf mevrouw A. Cardon-Kakebeeke ge stalte aan deze eveneens door het leven ;eslagen vrouw. De heer Y. Koopmans .:wam tot een aanvaardbare vertolking van de beursspeculant Richard Jordan. Met het juiste gevoel voor verhoudingen zette de heer E. Casteleyn een niets ont ziende „duivel" op de planken. In de bijrollen kwamen tot goede pres taties Marja Cardon (vissersvrouw), L. Rijksc (als de oude, laconieke vis ser Marko), mevrouw M. Carels-van Al- menkerk (een vriendin van Richard Jordan), P. A. RomQn (butler), E. W. Carels (bankdirecteur) en S- J. Bcrre- voets (procuratiehouder). Het spel speelde zich in de laatste twee bedrij ven af tegen een geraffineerd decor van P. A. Romijn, dat een eenvoudige vis sershut voorstelde. De regie was ln handen van de heer I. Ligthart Schenk. De grime was verzorgd door de heer I. A. Lorier in samenwerking met „Mai- son Corina" (kapwerk). Aan het slot van de voorstelling beloonden de toe schouwers de spelers met een hartelijk applaus. Voor de dames waren er bloe men. Dim. Hansweert kan weer zwemmen De Han8weertenarcn kunnen te vreden en gelukkig zijn van de zomer. Het zogenaamde „Eerste Sluisje" is deze zomer weer vrij om te genieten van (eventuele) zon cn van het water, nadat dit sinds vorig jaar niet meer moge lijk was. Het „Eerste Sluisje" is de enige plaats, waar gelegenheid is tot zwemmen, op andere plaat sen is het te gevaarlijk of onmo gelijk. Het gedeelte aan de zee dijk bij het sluisje werd vorig jaar verpacht aan een landbouwer uit Kapelle-Biezelinge. die daar zijn vee aan de dijk liet grazen. Nu heeft Kruiningen een regeling met de pachter kunnen treffen, waar door de afrastering 500 meter te rug wordt geplaatst, waardoor een strook aan de zeedijk weer vrij komt voor water- cn zonlievende Hansweertenaren. Zesde aanhouding in diefstalzaak De Middelburgse politie heeft nog een zesde jongeman, namelijk de scholier L. v. d. G., 17 jaar oud, aangehouden in verband met diefstallen, met name in winkels en enkele huizen, waarbij enkele weken geleden reeds 5 Middelburgse knapen van 17 jaar gearresteerd zijn. f Advertentie) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi LAGERE TEMPERATUREN Over het algemeen minder zonnig met vooral in het noorden van het land bin- nendrUveado mist of Inge bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Vooral in het noorden van het land lagere middagtcmperaturcri. Op de meeste plaatsen droog weer. ZON EN MAAN 25 april Zon op 5.24 onder 19.53 Maan op 6.45 onder 22.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2