BV Weer winst voorWolves NEDERLANDSE ZWEMSTERS WONNEN DE BREDIUSBEKER Jaap Oudkerk zorgde voor de eerste Nederlandse medaille in Milaan Altijd zuiver geplaatst! Mat spelend Feijenoord won van Enschede Keres won tweekamp Sporttoto MEDAH1ES EN PUNTEN ADRIE LASTERIE, ESTAFETTE: GOUD EN EUROPEES RECORD K.N.W.U. VLISSINGEN BEHAALDE IN GOES VERDIENDE 8-2 ZEGE OP E.B.O.H. Zege voor de rust reeds veilig ORANJE SLOOT WIELERWEEKEINDE OP VERDIENSTELIJKE WIJZE AF MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 de zuiverste tabakken in uw wereldmerk- from America's BEST tobaccos Roem voor Adrie Lasterie: goud en een nieuw Europees record op de 4 00 meter wisselslag. na 1945 niet meer in ons land durfde terugkeren Het waren spannende en angstige mi nuten voor de Nederlanders en de zwem sters zelf stonden bleek en met klop pend hart op het oordeel van de hoog- mogcndhèden te wachten. Het viel ge lukkig mee. Op voorstel van K N-Z-B.- voorzitter Jan de Vries was destijds in de reglementen opgenomen, dat in een dergelijk geval niet zoals het oor spronkelijke ontwerp luidde diskwa lificatie móést volgen, maar kon vol gen. De Engelse official Scott verklaar de, dat men deze duidelijke winnaressen de titel niet kon en niet mocht ontne men, zijn land zou het goud op die ma nier niet willen aanvaarden. Wellicht is het deze sportieve houding geweest, die (Advertentie) De medailleverdeling bij de Euro pese kampioenschappen zwem men, waterpolo en schoonspringen ziet er als volgt uit: goud zilver brons 1. Nederland 6 5 5 2. O.-Duitsl. 5 5 7 3. Rusland 4 4 3 4. Gr.-Br. 2 5 2 5. Frankrijk 2 1 6. Hongarye 2 3 7. Zweden 1 2 2 8. Oostenr. 1 9. Zuidsl. 1 10. Spanje 1 eindstand In het landonklassoment heren luidt: 1. Rusland 113; 2. Oost-Duitsland 100 3. Frankrijk 63; 4. Nederland 56; 5 Hongarije 54; 6. Zweden 52; 7. Groot- Brittannië 50; 8. Oostenrijk 15; 9. Zuid- slavië 14; 10. Spanje 8; 11. Finland 6; 12, Tsjecho-Slowakije 5 pnt. De eindstand by de dames ziet er als volgt uit: 1. Nederland 137 pnt.; 2. Oost-Duitsland 109; 3. Groot-Brittannië 63; 4. Honga rije 25; 5. Zweden 21; 6. Rusland 20; 7. Oostenrijk 7; 8. Frankrijk en Italië ieder 1 pnt. Roem voor de k maal 100 meter estafetteploeg: goud voor Cockie GastelaarsIneke Tigelaar, Erika Terpstra en Adrie Lasterie de laatste zwemster was zich aan het gereedmaken voor de t/00 me ier wisselslag, dus kon niet op deze foto. De toeschouwers die zondagmiddag tij dens de wedstrijd VlissingenE-B.O.H., op het sportterrein te Goes gespeeld ter opluistering van het jubileumfeest van Robur, nog net voor het eindsignaal het veld verlieten, hebben juist in die laat ste. minuut het mooiste doelpunt van de gehele wedstrijd gemist. In deze. minuut namelijk werd een schit terende kopbal van E.B.O-H. in het tweede doelpunt voor de Dordtenaren omgebogen tegenover echter de 8 van Vlissingen. Voordien nameljjk was het al Vlissingen wat de „klok sloeg" en steeds opnieuw stichtte Vlissingen zoveel verwarring bjj de E.B.O.H.-ers dat die steeds in paniek geraakten. Deze fraaie overwining van Vlissingen op de ex-profclub werd reeds in de eer ste helft veilig gesteld. Met 40 brak de rust aan. In dezelfde minuut probeer de Rob Moens er al het zijne aan te doen, want een ontzaggelijk hard schot deed de onderkant van de lat bijna de stemming met het kleinst mogelijke verschil in het voordeel van Nederland deed overslaan. Jopie niet Urenlang had de ploegleiding vrij dagavond overlegd of de wat uit vorm zijnde Jopie Troost (1.05-6 in de serie) door Adrie Lasterie moest worden vervangen of niet. Het was geen gemakkelijke beslissing. In de eerste plaats niet, omdat Adrie Las terie een klein uur na de estafette de zware wisselslagfinale moest zwem men, in de tweede plaats omdat het voor Jopie Troost die in Boedapest de finale had gemist en in Rome tot de gediskwalificeerde ploeg behoor de, niet minder dan een drama zou zijn. Jopie moest uiteindelijk haar plaats afstaan, een beslissing waar mee zij het eens was. Even hadden we nog gedacht dat er in de race van de zware jongens op de 1500 meter vrije slag een bronzen kans voor Johan Bontekoe inzat. De Heemsteden- se Jolian had zich echter volkomen leeg gezwommen op de 400 meter vrije slag, waar hij zo schitterend de gouden me daille behaalde. Ondanks alles werd het voor de hoogblonde Bontekoe toch nog een schitterende vierde plaats. Bij af wezigheid van de Westduitser Gerard Hetz was het goud nu voor de Hongaar Roquzic in 17.55 6, zilver voor de Spaan se zwemmer Michquil Torres, het brons voor de Brit Champion die van alle zwemmers de grootste grappenmaker is. Drama De 400 meter wisselslag werd een drama in optima forma voor de Rob- benzwemster Marianne Heemskerk. Na de schoolslag en de rugslag lag zij een straatlengte voor op haar concurrente en vriendin, gouden Adrie Lasterie- Maar na de school slag was dit verschil miniem ge worden. Met de vrije slag leek het echter of Marianne volkomen stil lag- Eerst ging Adrie Lasterie haar voor bij, toen Anita Lonsbrough en toen nog weer de Hongaarse Evergari. De Europese recordhoudster Adrie Las terie had op één dag twee gouden medailles bijeengezwommen en op nieuw haar eigen Europees record lager gesteld. Tijd van Lasterie 5.27.8, van Lonsbrough 5-32.3, van Evergari 5.33-3 en van Marianne Heemskerk 5.35. Nederland is in het waterpolotoer- nooi der allersterksten op een ge deelde zesde en zevende plaats ge ëindigd. Een alleszins verdienstelijke plaats, misschien beter dan we ooit gedacht hadden. Nu moet hier on middellijk bijgezegd worden, dat het spel van de Nederlanders over het algemeen genomen niet zo best was. In de laatste wedstrijd tegen de Roe menen was Nederland steeds te laat bij de bal en op een gegeven ogenblik moest één van de spelers weer eens de kant opzoeken in verband met een grove overtreding. Ook in de laatste wedstrijd van de Oranje-zeven speelde men niet om balbezit, toen men in het bezit van een voorsprong was. Tenslotte werd het 43 voor de Roemenen. Als laatste evenement vond dan de fi nale plaats tussen de grootmachten Hongarije en Rusland. De wedstrijd ein digde in een 11 gelijk spel, waardoor Hongarije zich Europees kampioen mag noemen. Ajax zegevierde over debutant Heracles: 1-0 Landskampioen Feijenoord heeft de nieuwe competitie ingezet met een 21 zege op Sportclub Enschede. Overigens maakten de Rotterdammers geen al te beate indruk. Ajax heeft het kalm aan kunnen doen in de ontmoeting tegen debutant Heracles. De Amsterdammers namen kennelijk genoegen met de kleinst mogelijke zege: 10. Sparta versloeg Blauw Wit niet 41, terwijl PSV in een technisch op goed peil staan de wedstrijd met 31 ADO de baas bleef. Het Bredase NAC met Groe- newegen kwam een gelijkspel over een met Willem H. GVAV won met 31 van DOS. Fortuna deed zijn naam eer aan en behaalde een enigszins for tuinlijk gelijkspel tegen Volendam. MVV versloeg tenslotte Volówjjokers met 3—1. J NAC—WILLEM II 22 NAC en Willem II lieten vanaf het begin een gelijkopgaande strijd zien. De voorhoede van NAC, waarin Rij vers toonde het voetballen nog niet verleerd te zijn en verder Groene- wegen uitstekend voldeed, bleef ech ter wat afwerking betreft de minde re van die van de bezoekers. Sen ders 01, Timmermans 02, Vis- schers 12, Schrijvers 22. Toe schouwers 15.000. GVAV—DOS 3—1 Rechtsback Liptak van DOS heeft zijn ploeg in deze wedstrijd een slechte dienst bewezen. Tien minuten voor rust kon hij zich niet beheersen tegenover de Groninger Nuninga. Scheidsrechter Van Leeuwen zond de Hongaar wegens natrappen naar de kleedkamer en daar mee werd de nederlaag van DOS vrij wel tot een feit. Op dat moment had GVAV reeds een 20 voorsprong. Weering 10, Alma 20, v. d. Linden 21, Alma 3-J. Toeschouwers 11.000. ADO—PSV 1—3 PSV heeft in een technisch op behoor lijk peil staande wedstrijd een 31 behaald op ADO. De Hagenaars n in het begin het initiatief, maar de voorhoede van de thuisclub bleek niet in staat de hechte Eindhovense defensie te verontrusten. Kerkhof fs 01, Kerkhoffs 02, Heinen 12, Kerkhoffs 13. Toeschouwers 20.000. SC ENSCHEDEFEIJENOORD 1—2 In het stadion Diekman heeft Feijenoord zijn eerste winst van het nieuwe boek jaar opgestreken. De sterrenploeg uit de Maasstad heeft niet kunnen flonke ren door een gebrek aan conditie en moest doodgewoon hard werken om zich staande te houden tegen een beter voorbereid Enschede. Van der Gijp moest met een hoofdwonde naar het ziekenhuis en Ter Beek van Enschede liep een hersenschudding op. Zweers 10, Beunaars 11, Kruiver 12. Toe schouwers 28.000. VOLENDAM—FORTUNA '54 1—1 Het Limburgse Fortuna heeft een for tuinlijke wedstrijd gespeeld in Volen dam.. Volendam was de gehele wed strijd sterker. Fortuna bewerkstelligde dan ook tegen de verhouding in een gelijkspel. Kohn 0—1, Veerman 1—;t. Toeschouwers 12.000. MWVOLEWIJCKERS 3x In het begin van de wedstrijd was het spelpeil voortreffelijk, maar Le gen het einde zakte het zienderogen. Vooral na de rust was MW veel sterker dan De Volewijckers. De Vries van De Volewijckers schoot uit een corner in eigen doel. Brink huis 1—0, Boogaard 11, De Vries 21, Willems 31. Toeschouwers 9000. AJAX—HERACLES 10 Ajax heeft het kalm aan gedaan in de wedstrijd tegen Heracles en in een op vallend laag tempo spelend de Alme- loërs een vrij gemakkelijk debuut in de eredivisie gegeven. Cees Groot 10. Toeschouwers 23.500. SPARTA—BLAUW WIT 4—1 Sparta heeft in de wedstrijd tegen Blauw Wit veel plezier beleefd van de buitenlandse aanwinsten Wilson en Bod nar, zij het dat het tot in de tweede helft duurde vGor zij zich geheel aan pasten aan het grillige spel van de Spangenformatie. Voor Blauw Wit bleek het vertrek van Bleijenberg een grote handicap. De Vries 1—0, Wilson 2—0, Ter Horst (eigen doel) 21, Bodnar 31, Bodnar 41. Toeschouwers 20.000. GraafschapOldenzaal 't Gooi—HVC HaarlemBaronie Voor de extra prijs van de gelijke spe len komen de volgende wedstrijden in aanmerking: NACWillem H 22, VolendamFor tuna '54 11, Velox—Roda J.C. 22, NECZFC 2—2, AGOW—Tubantia 11, HaarlemBaronie 11. Het aantal deelnemers aan de eerste sporttoto van het nieuwe seizoen be droeg 482.534, die voor ten totale inleg zorgden van 577.231 gulden. Dit is 34 procent meer een hedrag van 135-000 gulden dan de inleg /an de eerste toto van het vorige seizoen. Voor de eerste prijs is beschikbaar 104.765 gul den, voor de tweede prijs 57.145 gulden en voor de extra-prijs 28.576 gulden. Zondagavond was er één melding bin nen van 13 goede uitslagen, terwijl zich 20 deelnemers hadden gemeld met 12 juiste uitslagen. Het aantal met vijf ge lijke spelen was tien. Wolverhampton Wanderes, dat In de eerste twee wedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse league twaalf doelpunten scoorde, heeft zaterdag weer twee treffers aan zijn totaal toege voegd, voldoende voor de overwinning op Blackpool, waarmee de Wolves na drie wedstrijden nog op 100 procent staan. Even jong als de ploeg van Wolver hampton is echter nog het seizoen en zo maakte Tottenham Hotspur, de be kerhouder, duidelijk, dat het op de lan ge weg. die de spelers voor zich heb ben, ook nog wel van zich zal doen spreken. De Spurs deden dit in feite zaterdag reeds door een grote over winning (6—1) op West Ham United. Een ander jong elftal, dat eveneens in een „winning mood" verkeert, is dat van Aston Villa. Het versloeg Manchester City met 20- In de hoog ste regionen handhaafde zich eveneens Everton door een niet mis te verstane zege met 41 op een der titelkandi daten van het vorige seizoen, Sheffield Wednesday. Twee tot zaterdag nog on geslagen clubs, Arsenal en Nottingham Forest, moesten hun eerste verlies in casseren: Arsenal, met zijn bijna half miljoen waard zijnde linksbinnen Geor ge Eastham, verloor met 13 van Manchester United (met Dewïs Law) en Nottingham Forest moest met 12 de eer en punten aan Leicester laten. Kampioen Ipswich Town blijft teleur stellen: het verloor nu weer van Shef field United (21) en heeft uit drie wedstrijden nog slechts één punt. De Rus Paul Keres heeft de tweekamp tegen zijn landgenoot Geiler, welke acht partijen omvatte en waarvan de inzet was de tweede plaats van het onlangs te Willemstad gehouden kan didatentoernooi (gewonnen door de Rus Petrosjan), zaterdag definitief in zijn voordeel beslist door de laatste partij te winnen. Daarmee is de eindstand geworden 4 3 </2 in het voordeel van Keres. Behalve de tweede plaats te Willemstad was de inzet van de twee kamp een plaats in het eerstvolgende kandidatentoernooi. Onverantwoordelijke handelswijze DE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN zijn een grandioos succes voor Nederland geworden. Na de fraaie resultaten gedurende de afgelopen week, waarin vooral door de heren prestaties werden behaald die in Nederland voor onbereikbaar werden gehouden, heb ben onze nationale zwemsters zaterdag de kroon op hun volhouden gezet. Die laatste dag van de Europese titelstrijd hebben de Neder landers zich de kelen schor geschreeuwd, om de zwemsters aan te moedigen en om ze later toe te juichen. Want die dag besloot voor Nederland met fantastische resultaten: een gouden medaille en een Europees record voor Adrie Lasterie op de 400 meter wisselslag in 5.27.8, een gouden medaille en een Europees record voor Cockie Gas telaars, Erica Terpstra, Adrie Lasterie en Ineke Tigelaar op de 4 maal 100 meter vrije slag in 4.15.1 en tot slot de grote zilveren Bredius- beker voor de dames de prijs voor het beste kindenteam! Het was een machtig einde van een zwemweek, die naast de successen voor de meisjes de Nederlandse heren in één ruk op alle nummers bij de Europese top bracht. Cockie tikte als tweede aan, maar toen kwam Adrie Lasterie, die met haar drie gouden medailles onbetwist de kam pioene van deze Europese zwemkam- pioenschappen is. Langzaam maar zeker ging zij op de Engelse af: en ja, op 75 meter ging zij Lonsbrough voorbij. Ver volgens Erica Terpstra, die nog nieer uitliep en toen was er voor Diana Wil- kenson tegen Ineke Tigelaar geen hou den meer aan. Op het nippertje is Nederland overigens aan een groot drama ontsnapt- Want op meer dan sensationele wijze won de vrije slag dames estafetteploeg de 4 x 100 meter. De dolle vreugde van de meisjes was begrijpelijk. Het was even wel een onverstandige daad van het drietal om, nadat Ineke Tigelaar dui delijk voor Diana Wilkinson als eerste had aangetikt, maar nog voor Petra Noack op de baan ernaast als laatste was gefinisht, in het water te springen. Enkele Duitse leiders renden naar de jury taf el om te protesteren om zodoende Nederland gediskwalificeerd te krijgen. 26 punten Het zou de Nederlandse meisjes 26 punten in de telling voor de Bredius- beker schelen, terwijl de Oostduitse dames door opschuiving van één plaats twee punten zouden winnen. Of zij zïcli daarbij realiseerden, dat de eindtotalen dan voor beide landen op 111 zouden komen, is de vraag, maar hoe dan ook, de heren reageer den snel en deden zeer verontwaar digd. Bijzonder onsympathiek deed het daarbij aan, dat de man, die voor op liep en zich het drukst van allen maakte, de vroegere Nederlander Van Hemsbergen was, een man die BIJ JUBILEUM ROBUR Wereldkampioenschappen wielrennen Mocht er bij deze Europese zwem- kampioenschappen een Nederlandse ereprijs worden uitgegeven dan ging hij vast naar de viermaal 100 meter estafetteploeg dames. Als volkomen kansloos startten zij volgens de be rekening in de finale. Er zwommen toch immers in de Engelse ploeg „sterren" mee zoals Diana Wilken- son en Anita Lonsbrough. Het zag er inderdaad naar uit dat het „God save the queen" ten gehore zou wor den gebracht. De kamnioene scheuren en enkele minuten later was het dezelfde speler die keeper van Koo- ten al zijn talenten liet tonen. In de zeventiende minuut werd dan ten slotte door Van Oosterhout het eerste doelpunt gemaakt en het zou later blij ken, dat juist deze speler zijn plaats als opvolger van Groenewege met eer heeft ingenomen, want geen moment heeft van Oosterhout „plankenkoorts" gehad. Met nog twee doelpunten van Moens en één van Van Maris brak de rust aan. Wie nu echter dacht dat het maar een tam spelletje was geweest, heeft het mis, maar dat E.B.O.H. in deze eerste helft niet tot doelpunten kwam, lag niet zozeer in het feit dat het er „helemaal uit" was maar omdat: Vlissingen juist over alle linies beter was. Na de rust kwam er een geladen E.B.O.H- in het veld cn het was duidelijk dat het niet van plan was zich zomaar gewonnen te geven, maar de Vlissingers bleken ook tegen dit offensief opgewassen en al spoedig waren het Oosterhout en Moens die het scoringsbord op 60 brachten. Juist in een periode dat niemand het verwachte, al deed Vlissingen het nu wat kalmer aan, werd de eer gered door E.B.O.H. maar Moens bracht nog even en passant de stand op 81. Juist in de laatste seconden werd zoals gemeld de stand tenslotte 82. Voordien werd een wedstrijd gespeeld door R.K.S.V. uit Roosendaal en Robur, die door Robur werd gewonnen met 5 Met een bronzen medaille die Jaap Oudkerk bij de aniatenr-achtervolgers en uitstekende perspectieven voor Henk Nijdam en Peter Post bij de prof ponr suite, heeft Nederland op zeer verdienstelijke wijze een overladen Vvielerweekeinde op de Vïgorellibaan te Milaan afgesloten. Voeg daarbij de finaleplaats van onze amateur-stayers Henk Buis en Bert Komijn alsmede die van onze prof-stayer Martin Wierstra en U kunt U indenken hoe opgewekt de stemming van onze baanploeg is. Want dit is nog niet alles. Ook Jan Derksen wilde zijn steentje bijdragen aan de reeks van vaderlandse successen. Hjj versloeg eerst bij de prof sprinters in de serie Ogna en Suter en nam daarna revanche op Roussean, die hem vorig jaar in Zurich uit de laatste vier had gewipt. Tenslotte deelde een equipe van vier Nederlandse amateur-achtervolgers: Jaap Oudkerk, Theo Nik- kissen, Gerard Koel en Piet van der Lans een verpletterende slag uit aan het Italiaanse wielerprestige door de Azurri op de zes kilometer met 0,2 seconde te verslaan, waardoor Oranje in de halve finale zal aantreden tegen de Denen. In de halve finale van Oudkerk tegen de Belg had zich een klein incident voorgedaan. Direct na de start had Van Loo de hand opgestoken. De starter op het middenterrein was resoluut en schoot de wedstrijd af. Van Loo had echter geen defect opgelopen. Zijn voet was uit de toe-clip geschoten en dat is geen reglementaire reden om de wed strijd voortijdig te beëindigen. Er werd opnieuw gestart en Oudkerk was bijzonder snel weg. Hij nam in de eerste ronde zeker 25 meter voorsprong, maar al drie ronden verder had Van Loo zijn achterstand weggewerkt en be gon de Belg aan de opmars naar de fi nale. Toen Van Loo drie ronden voor het ein de meer dan 40 meter winst had ge boekt, kreeg Oudkerk het sëin om het kalmer aan te doen: hij had verloren. Superieur In de strijd om het brons had Jaap Oudkerk alles van zich afgeschud. Weg waren de zenuwen, weg ook het gevoel van wanhoop, dat lieni na die nederlaag tegen Van Loo een ogen blikje terneer had gedrukt. Hij deed als een renner, die zich superieur voelt en die de juichende Italianen op de tribunes deed verstommen. Toen hij na 4.59.6 finishte, had Bel- loni veertig meter achterstand- De overwinning van Jensen in de finale tekende zich al spoedig af. De Deense pupil van Jan Buis, die zijn vreugde na afloop niet opkon, had door een vinnige start een voorsprong van tien meter genomen. Wel knabbelde Van Loo daar aanvankelijk nog iets van af, maar te gen het einde bleek Jensen over de meeste reserves te beschikken. En ter wijl de toeschouwers om Costa, de Ita liaanse coach van de Deense ploeg, rie pen, reed Kaj Erik Jensen naar het goud (4.55.4—4.57.8). Perspectieven Moest Jaap Oudkerk het dus met het brons doen bij de amateur-achtervol- Sers, onze prof vertegenwoordigers rengen edelmetaal voor de ogen. Niet Faggm maar Henk Nijdam maakte de kwalificatie de snelste tüd ove_ km (6.02.1 tegen Faggin 6.02.3). Terwijl Peter Post als derde beste de kwart- eindstrijden ingaat. De kaarten liggen overigens in dit nummer nog niet vol komen duidelijk geschud, want de Zwit ser Ruegg (6.08.7) en de Fransman De- Iattre (6.08.9) toonden eveneens be langstelling voor de hoogste plaatsen. De Italiaan Faggin kwam tot 6.02.3 in het duel tegen Peter Post. Rondenlang had de Amstelvener een kleine voor sprong gehad, maar een kilometer voor het einde verhoogde Faggin het tempo zodanig dat hij met royale voorsprong ~p de zich niet meer geheel gevende 'ost de laatste vierhonderd meter in ging en met 3.1 seconde voorsprong zegevierde. Leen van c zorgenkind geweest van dr. veel aandacht aan de Amsterdammer heeft moeten besteden. Tegen beter we ten in hoopte men echter, dat Van der Meulen in de tweede serie van de prof stayers de pessimisten zou beschamen. Maar zjj hebben gelijk gekregen. Van der Meulen kan beter ophouden. In de tweede helft van de serie stapte Van der Meulen, die inmiddels al drie ronden achterstand had, als een wrak van zijn fiets. De rit werd gewonnen door de _r_ favoriet Guillermo Timoner, die als sneltrein langs alle andere deelnemers daverde. De Spanjaard was oppermach tig, maar zijn demonstratie in de laat ste tien minuten, toen hij ook nog De- paepe en Raynal als figuranten behan delde, was onnodig en schaadt de stayer- sport. Derksen Uitbundige toneeltjes speelden zich zondagavond in het Nederlandse kamp af. Eerst toen de Oranje ach- tervolgingsploeg in de kwartfinale op het nippertje Italië klopte en vervol gens, nadat Jan Derksen zich in twee ritten tegen ex-wereldkampioen Rousseau, bij de laatste vier prof sprinters had gereden. Vooral deze prestatie wekte grote bewondering m het rennerskwartier. Met de Nederlandse kampioen kwa men bij de laatste vier titelhouder Maspes (Italië), de 40-jarige Oscar Plattner en de oud-Olympische kam pioen Santé Gaiardoni. De Nederlandse achtervolgingsploeg be staande nit Piet van der Lans. Jaap Oudkerk, Gerard Koel en Theo Nikkis- sen reed een prachtige wedstrijd tegen de Italianen die voortdurend een voor sprong van 5 tot 15 meter hadden. In de laatste drie ronden echter bevocht het Nederlandse kwartet een minimale zege in de eindspurt, waarbij Oudkerk, Van der Lans en Nikkissen vrijwel gelijktij dig over de streep gingen. Bij de Italianen daarentegen was dc derde man en die telt bijna een lengte achtergeraakt op zijn makkers. Wat praktisch iedereen op de Vigorelle- baan in Milaan had gevreesd, is ge schied. Leen van der Meulen is in elkaar geploft tijdens de tweede serie van de prof stayers en als een gebro ken mens vjjf minuten voor het einde uit de wedstrijd gestapt. De arme jongen was volkomen kapot en dok ter Rolïnk bevestigde deze diagnose met nadruk „geen sprake van kramp, de spieren liggen volkomen los, Van der Meulen is gewoon op". Diezelfde dokter Rolïnk had de ex- wereldkampioen een uur voor de wed strijd echter in staat geacht óm te rijden, nadat Van der Meulen al ge ruime tijd aan hevige inzinkingen had geleden en van de zuurstofbaden geen grote verbeteringen in zijn toe stand had ondervonden. De vraag rijst in hoeverre de K.N.W-U. dan ook schuld is aan deze nare en droevige historie, waarbij een snortjongen, die vorig jaar op het hoogste voetstuk van d» wereld stond en als een groot kampioen werd ingehaald in zijn woonplaats, zo diep werd neerge haald. De K.N.W.U. had Leen van der Meulen in deze toestand dan ook nooit mo gen afvaardigen. Het is bekend dat de ex-Amsterdammer na zijn val in Olympïa's Tour nooit meer de oude is geworden. zuurstofbaden waren de laatste poging hem volkomen fit aan de start te laten verschijnen. .Fysiek is hij honderd procent", had dokter Rolink gezegd. Maar is alleen de fysieke toestand doorslaggevend voor de strijd om een wereldtitel? De K.N.W.U. had hier zelf een besluit moeten nemen. Opdat Arie van Hou- welingen, alsnog als derde man de Nederlandse kansen had kunnen ver dedigen. Nu werd Van der Menlen ziek mens de dape van de vreem de handelswijze van do K.N.W.U- in deze. Het was in hoge mate onverant woordelijk. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: EnschedeFeyenoord SpartaBlauw Wit LimburgiaRBC DWSEnschedese Boys

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5