twin! V.V.Axel' trapt halve eeuw tegen het leer STRAATTEKEMARS TROKKEN IR OOSTBURG VEEL PUBLIEK Z°'p\ im in j e mk halve 2t3w! BEVELANDSE BRANDWEREN STREDEN IN KATTENDIJKE A.R.P. STELT B- EN STAATKUNDIG PROGRAM VAST EREKRUIS VOOR VLISSIRGSE VERKERRER VOETBAL VAN 65 CENT.. Het begon bij de pomp bij Sientje Swets Eén der oudste Zeeuwse voetbalclubs, de v.v. „Axel" bestaat deze maand vijftig- jaar: Op vrijdag 23 juni aan staande is bet nametyk precies een halve eeuw geleden dat vier Axelse jongelieden het initiatief namen om liet schoppen tegen een bal meer in georganiseerd verband te gaan uit oefenen. Ballen waren bovendien in die tijd een luxe artikel, moeilijk te verkrijgen en erg kostbaar zodat de aanschaf nogal eens moeilijkheden opleverde. Met een contributie van drie cent per week en een onmiddel lijke aankoop van een voetbal voor de kapitale som van 65 cent was dit probleem meteen uit de wereld. Dit belangrijke initiatief werd gebo ren aan de pomp bij wijlen Sientje Swets in de Oosterstraat. De vier jongelui waren Adriaan P.iemens, Jan Wijna, Willem Vcrhelst en Ma- rinus den Engelsman. „Ons Genoe gen" heette de nieuwe voetbalclub, die als eerste bestuur kreeg de he ren M. de Krijger, voorzitter; J. den Engelsman, secretaris; K. Wijna. penningmeester en J. Cové en S. Wij na, commissarissen. Later werd de naam veranderd in D.J.S. (De Jonge Sportvrienden) en in 1913 herdoopt tot „Wilhelmina". Als clubkleuren koos men een oranje trui en witte broek. Het eerste speel veld was de „Bouwtjes-Putten", een weide van molenaar Cappon. Van competitieverband zoals men dat nu kent. was in de beginjaren nog geen sprake. Men speelde veelal vriendschappelijk vaak tegen Bel gen zo mogelijk serie- en beker wedstrijden en soms in zelf georga niseerde Zeeuws-Vlaamse competi ties. tussen de beide clubs is in de loop der lange jaren overigens steeds blij ven bestaan. In 1923 werd door de Axelse jongens voor de eerste maal deelgenomen aan de competitie waardoor de naam „Wilhelmina" (er was en is een club van die naam in Den Bosch) werd veranderd in v.v. „Axel". Succes ln 1929 promoveerde „Axel" naar de 3e klas der toenmalige N.V.B. Sinds dien heeft deze club niet minder dan tien maal het kampioenschap in de derde- klas behaald. Vier maal pro moveerde „Axel" naar de 2e klas (1933, 194^ 1952 en 1955). Maar tel kens volgde na één jaar weer degra datie. behalve de laatste keer toen men het twee jaar in de 2e klas uit- lüeld. Het joagensclubje „Ons Genoegen" dat dus in 1911 bij de pomp van Sien tje Swets werd geboren, is in de af gelopen eeuw uitgegroeid tot een ge zonde v.v. „Axel" niet 139 werkende en ruim 300 toto-leden. Deze oudste vereniging van Zecuwscb-Vlaanderen komt regelmatig uit met 2 senioren-, 2 junioren B.- en 2 pupillenelftallen. Helaas heeft het eerste elftal haar jubilerend bestuur (voorzitter Dicle- man, secretaris v. d. Velde en pen ningmeester v. d. Berg) geen kam pioenschap kunnen aanbieden. Zij moesten zich aan het eind van het afgelopen seizoen met de bescheiden 6e plaats tevreden stellen. Overigens zal dit in het komende najaar tijdens de grote jubileum- feestavond voor senioren, junioren en genodigden, de pret niet drukken. Met de vereniging hopen te jubile ren de heren A. Rïemens, 50 jaar lid, waarvan 37 jaar in het bestuur en 10 jaar erelid en de heer D. Frce- kenhorst die op 10 juli aanstaande eveneens een halve eeuw lid is van de v.v. „Axel"! Het Axelse Wilhelminain juli 19Ui op één der terreinen van de Belgi sche voetbalclub ,J3int Niklaas''. (Advertentie) N.V. Tabaksfabriek J. Gruno Nijkerk Rijtuig Eén van de eerste uitwedstrijden, zo weet mede-oprichter Adriaan Kïe- mens nog heel goed ging tegen het Sas van Gentse „Oranje". Tien spelers werden in een gesloten rij tuig geladen en met de geheel in het wit geklede doelverdediger Kees Faas naast de koetsier op de bok, ging het Sas van Gentwaarts. Het werd een zware nederlaag. Met 50 werden de jongens naar Axel terug gestuurd! In de oorlogsjaren '14-T8 kregen die van „Wilhelmina" moeilijkhe den met de gemeente Axel. die het voetballen op zondag maar nvgtig kon waarderen. Middels een gemeentelijke verordening werd het heffen van entreegelden ver boden. Aangezien de club de stui vers bijzonder hard nodig had en het (schaarse) publiek toch liet betalen, ontstond er een conflict en volgde een proces-verbaal. De hoofdelijk aansprakelijk gestelde bestuursleden kregen van de Ter- neuzense kantonrechter een boete van twee kwartjes-dc-man en het advies om het publiek in de toekomst via het toegangskaartje voor één dag lid van de (besloten) club te makenI Boze tongen in Axel beweren dat de verordening zelfs nooit is ingetrok ken! In 1918 verhuisde de voetbalclub „Wilhelmina" naar de terreinen van het kroondomein nabij de watertoren waar de jubilerende vereniging nu nog. speelt. De grootste rivaal van de Axelse' voetballers is door de jaren heen ge bleven het Terneuzense T.F.C.. la ter de v.v. Terneuzen. Een ploeg die rond de eerste wereldoorlog met spe lers als Jan Jurry, Louis Schalk. Jan en Jo Kaan, Teeuw de Bruijne e.a. als onoverwinnelijk werd beschouwd. De Axelse jongens met onder andere Pieter Freekenhorst. Adriaan Rie- mens en Jan Jansen (het „kanon") vochten tegen deze rivalen als leeu wen en met wisselend succes. Op een 40-ovcrwinning in 1918 (Rapen burg) volgde een jaar later weer een nederlaag met 101! De rivaliteit Hedenavond uitreiking prijzen in Goes Niet minder dan achttien Bevelandse brandweerkorpsen hebben zaterdag in Kattendijke de strijd aangebonden in een door de Vereniging van Be velvoerenden bij de Vrijwillige brandweren op de Bevelanden uit geschreven wedstrijd. Do gehele dag zijn meer dan honderd spuitgasten druk in de weer geweest met het blussen van de houten landbonw- schuur van de landbouwer L. Steijn, die zoals de beschrijving luidde, in brand stond. De jury, onder voorzitterschap van de heer C. van Oycn, commandant bedrijfsbrandweer van de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, zal heden maandag avond dé uitslag bekendmaken tijdens een B.B.-bindingsavond in „De Prins van Oranje" te Goes. Tussen negen uur en half tien 's mor gens werden de leden van de jury ontvangen door b. en w. van Kat tendijke in „Het Blokhuis". Burge meester P. J. Evers sprak cr daarbij zijn voldoening over uit, dat de wed strijden in Kattendijke werden ge houden. Voorts spraken de voorzitter van de jury, de heei' Van Oycn, de heer D. Taekema uit Goes namens de Vereni ging van Bevelvoerenden en de heer H. B. Pilaar uit Goes namens de B.B. Alle deelnemende brandweerkorpsen moesten zich melden bij de brand weercommandant te Kloetinge. In deze gemeente werd gestart voor de kaartfeesrït naar Kattendijke. Deze vit moest met een gemiddelde snel heid van dertig km worden gereden. Met een tussenpoos van twintig mi- BUITENGEWONE DEPUTATENVERGADERING nu ten arriveerden de achttien korp sen in Kattendijke, waar zij onmid dellijk konden beginnen de brand te blussen. Het. wedstrijdobject was een houten landbouwschuur van de landbouwer Steijn. Een kleine schuur, waar de brand was uitgebroken, was reeds in vlammen opgegaan toen de brand weer arriveerde. Het vuur was echter overgeslagen, naar de grote land bouwschuur, zo werd verondersteld. Aan de brandweren was dc taak te redden wat er te redden viel en hoe goed de verschillende korpsen daar in geslaagd zijn. zal vanavond blij ken! Militair belang groter dan overlast van vliegvelden (Van onze Haagse redactie) Soestcrberg en Eindhoven vormen een belangrijke schakel in de keten van vliegbases, die voor de luchtver dediging van West-Europa zijn inge richt. Het is op korte termijn niet mogelijk de militaire vliegvelden in nationaal of internationaal verband opnieuw in te delen en zodoende het gebruik van deze bases In vredestijd te beperken. Dezq beslissing van staatssecretaris Calmeyer, die vandaag in de Staats courant gepubliceerd zal worden, is het antwoord van de onderminister op het advies van de door de staats secretaris zelf in het leven geroepen commissie op grond van de lucht vaartwet. Aanleiding tot de instelling van deze commissie was het ontbre ken van een wettelijke grond voor de geweldige uitbreidingen van de vlieg velden in de laatste jaren. In 1929 werden voor het laatst dc grenzen wettelijk vastgesteld. IN OOSTBURG hebben vele win kelende Zeeuws-Vlamingen zater dagmiddag wel even vreemd opge keken. In het centrum troffen zij op vele punten van de trottoirs meisjes en jongens aan, die daar waren neergestreken om grote krijttekeningen te vervaardigen. Er was namelijk een opcnluchtte- kenwedstryd aan de gang voor leerlingen van scholen voor voort gezet onderwijs in West Zeeuwsch- Vlaanderen, georganiseerd in het kader van een grote winkeliers- actie. 's Middags waren de 97 leerlingen, die zich voor deelname aan deze tekenwedstrijd hadden opgegeven in het Oostburgse raadhuis ont vangen. waar hun de opdracht voor deze wedstrijd was medege deeld en waar aan allen hetzelfde materiaal werd uitgereikt. Hierbij bleek dat zij een keuze mochten maken uit vijf onderwerpen: „Op straat", „Feest", „Een jaargetij de", „Marktdag" en „Ruimte vaart". Nadat alle deelnemers naar hun werkterrein waren ge bracht, werd met de wedstrijd een aanvang gemaakt. Al gauw bleek dat het de deelnemers aan hun werktafel niet aan belangstelling zou ontbreken, want overal vorm den zich rondom de straatteke naars groepjes mensen. Opvallend was het, dat vooral de mannelijke deelnemers hun keus op de ruimtevaart hadden laten vallen. Op verschillende tekenin gen zag men dan ook volop ruim- teraketten de stratosfeer ingaan, meestal ontsproten aan een grote mate van fantasie op dit gebied. Bij de passanten die op deze zon nige middag een bezoek aan Oost burg brachten viel het experimen teel evenement, zeer in de smaak. Een jury, bestaande uit de heer L. Schram de Jong te Aardenburg, mej. Th. Spierenburg en de heer H. Spierenburg, beiden uit Oost burg zal de ingeleverde werkstuk ken beoordelen en de winnaars van dc vijf beschikbaar gestelde, prijzen aanwijzen. DINSDAGMIDDAG om vier uur zal de uitslag in het gemeentehuis te Oostburg bekend worden ge maakt, tegelijkertijd met de ope ning van de daar in de Burgerzaal te houden tentoonstelling, waar alle ingeleverde tekeningen te be zichtigen zullen zijn. Deze ten toonstelling is geopend tot en met zondag 18 juni a.s. en wel dage lijks van 14 tot 17.30 uur en op woensdagavond van 19 tot 21 uur. Nederlande visserij had gunstige resultaten Het vorig jaar werden in de Neder landse visserij gunstiger bedrijfsre sultaten behaald dan in 1959 het ge val was. Een rapport van de afdeling Visserij van het Landbouw Econo misch Instituut geeft daarvan een nader inzicht over de periode 1951 tot en met I960. De gunstigste resultaten werden be reikt met de haringtrawlvisserij in het tweede halfjaar. De visserij op verse zeevis in de eerste helft van het jaar leverde in het algemeen geen overschot op. Ook de zeevisserij bereikte, evenals de garnalenvisserij in 1960 een gun stig resultaat. Opvallend is de toege nomen betekenis van de kottervissc- rij. De waarde van de aanvoer van de kleine zeevisserij was in 1960 bijna driemaal zo hoog als in 1951. De gar nalenvisserij blijkt de laatste jaren vrijwel geheel voor de export te vis sen. De binnenlandse afzet van gar nalen is tot een geringe hoeveelheid teruggelopen. Ministerie van defensie in ander gebouw ln de week van 12 tol en met 17 juni zal een gedeelte van het minis terie van defensie (marine) worden ondergebracht in liet door dit minis terie gehuurde pand aan de Konin gin Marialaan 17. Naar dit gebouw zullen onder meer verhuizen: de staatssecretaris van de fensie. de hoofdafdeling marinestaf, dc directie zakelijk beheer, de afde lingen algemene zaken, burgerperso neel. comptabiliteit, marineverorde- nïngen. juridische zaken cn centrale secretarie. Hoofdcommissaris Volkmaars reikte Jan v. Hoof kruis uit De Vlisslngse zeeverkenner Piet Loekenteijer van de „Watergeu- zen"-groep, werd zaterdagmiddag onderscheiden inet het gouden Jan van Hoofkruis voor zijn moedig gedrag door het redden van het zevenjarige knaapje Richard van den Bossche uit liet kanaal bij Souburg op 15 april j.l. De korte plechtigheid in het groepslokaal in de Willem III-ka- zerne was voor de Watergeuzen een zeer bijzondere gebeurtenis, want hoofdcommissaris E. J. H. Volkmaars van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" was per soonlijk naar Vlissingen gekomen om deze zeldzame padvmderson- derscheiding uit te reiken. Met hem waren de districtscommissa ris, schipper E. Kuiper en dc on- dcrdistrietscommissaris, schipper C. S. Luitwieler tegenwoordig, ter wijl bovendien de jeugdige riten-Hoofdcommissaris E. J. II. Vollc- keling met zijn ouders dit bijzon-mflar5 wenst verkenner Piet Loekc- dere gebeuren bijwoonde. Voordat de hoofdcommissaris voor ieycr geluk, waarbij de geredde Ri- het front van de groep opperboots-°'ta,<^ van ^en Bossche toekijkt. man Loekemcijer het gouden kruis (Foto P.Z.i genoemd naar de Nijmeegse voortrekker Jan van Hoof, die in de oorlogsdagen de Waalbrug red de op de borst speldde, riep hij nog eerst in het kort de gebeurte nissen op die bewuste zaterdag middag van de 15de april in her innering. De „Watergeuzen" roei den met hun boten nabij de brug te Souburg, toen zij plotseling een plons hoorden. De zevenjarige Ri chard was al spelende van dc los- wal in het kanaal gevallen. Piet Loekemeijer aarzelde geen mo ment en sprong gekleed, nog met zijn schoenen aan, te water. Hij zwom een dertigtal meters en kwam juist op tijd om de jeugdige drenkeling, die niet kon zwemmen en al enkele malen onder water was verdwenen, te grijpen. „Je bent een voorbeeld. Piet, al vond je het zelf maar een gewone zaak", aldus oubaas Volkmaars. „Je was paraat om anderen te hel pen. een eis die aan padvinders wordt gesteld". I-Ict hoofdkwartier is trots dat de padvindersbeweging zulke flinke jongens telt. die niet aarzelen om eori daad te stellen, wanneer dit nodig is. Met een driewerf hoera stemden allen in met de verdiende hulde voor deze jeugdige redder. De va der van Richard nam deze gele genheid te baat om nogmaals een dankwoord te sp.rekqn voor de red ding van zijn zoontje. Hoofdcommissaris Volkmaars bracht deze middag ook een kort bezoek aan clc Middelburgse en Vlisslngse groepen. MAANDAG 12 JUNI 1961 Grapjes van Wim Kan gaan soms te ver Opvallend veel aandacht heeft de voorzitter van de Anti-Revolutionaire I'artij dr. W. P. Berghuis zaterdag morgen in de redevoering waarmee hij in Utrecht dc buitengewone de- imtatenvergadering van de A.R.P. opende, besteed aan de in zijn kring levende opvattingen over de begrip pen gezag en vrijheid, die zowel in hun combinatie als in hun onderlin ge spanning altijd een kernachtige uitdrukking van het gezicht van de A.R.P. zijn geweest. Er was alle aan leiding toe om dit te doen, want als voornaamste punt stond op de agenda de vaststelling van een breed herzien beginsel en algemeen staatkundig program van de A.R.P. Geen discriminatie Dr. Berghuis betoogde, dat er noch naar binnen noch naar buiten onze kerheid over mag bestaan, dat de A.R.P. een christelijk vrijheidsbegin sel huldigt „krachtens hetwelk de overheid, ook als christelijke over heid. in haar beleid en optreden ten opzichte van de burgers niet discri mineert naar geloof en levensover tuiging en het. christelijk geloof in zijn onderscheidene uitingen niet met overheidsmiddelen bevoorrecht boven of ten koste van andere geestelijke stromingen". Voorzichtig wilde dr. Berghuis ook iets zeggen over de politieke spot, het humoristisch aan dc kaak stel len van regerings- en andere hoog geplaatste personen, zoals die in Ne derland op een onnavolgbare wijze bedreven wordt door Wim Kan. Maar toch dacht hij, dat ook hier soms dé grens van het toelaatba re heel dicht wordt benaderd, zo niet overschreden. De wijze, waarop de heer Kan soms met de minister-president omspringt, mag uit een oogpunt van mense lijke zwakheden aan de kaak stel len erg geslaagd 'schijnen, maar het gaat soms een gebrek aan respect voor het ambt verraden, althans bij anderen veroorzaken, aldus dr. Berghuis. Het program Uitvoerig schetste hij overigens de totstandkoming van het nieuwe ber ginscl en algemeen staatkundig pro gram van de A.R.P. lift gaf daarbij o.a. te kennen dat er blijkbaar be hoefte bestaat aan zoiets als een nieuw handboek, waarin op basis van het nieuwe beginselprogram een bre de uiteenzetting wordt gegeven van de huidige versie der antirevolutio naire politiek, geschreven door tot oordelen bevoegde personen. Hij hoopte dat de middelen en de Schrij vers daartoe zullen worden gevonden. KERKNIEUWS Promotie drs. Trimp Drs. C. Trimp, die van 1954 tot 1.961 predikant van de gereformeerde kerk (artikel 31) te Middelburg was, zal 29 juni aan dc theologische hoge school te Kampen (art. 31.) promove ren tot doctor in de godgeleerdheid. Ds. Jagher (Burgh) zestig jaar predikant Vrijdag zal het zestig jaar zijn ge leden dat ds. J. F. L. A. Jagher te Arnhem werd bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Burgh. In 1907 vertrok ds. Ja gher naar Doesburg. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Biezclinge A. Siedcr, kand. te 's-Gravenhage; beroepen te Deventer G. D. J. Dingemans te.Rin- sumagccst; beroepen te Hengelo (Ov.) tocz. P. Verdam te Bectster- zwaag: benoemd tot vicaris te Arn hem voor het werk onder de vrijzin nig hervormden mej. J. J. Wijle, kand. te Amsterdam; benoemd tot vicaris te Deventer P.'Bijleveld, vica ris te Groningen; benoemd tot leraar Duits aan de h.b.s. te Meppel D. Ben der te Zuidbroek, die deze benoeming heeft aanvaard en op 1 september het predikambt zal neerleggen. BA PUSTEN G EMEENTEN Beroepen te Stavoren Joh. Bourilius te Tweede Exloërmond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10