KLAAR VOOR DE VEERTIENDE UITVOERING VERVOER OP VEERDIENSTEN IN EERSTE KWARTAAL 1961 DEURWAARDER VAN MAAREN VIERDE ZILVEREN JUBILEUM NOG TE VAAK MOETEN WAREN WORDEN AFGEKEURD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 APRIL 1961 Traditionele toneeldrukte in Koudekerke Een keer hebben ze de zaal aan het huilen ge kregen. „Maar dat was toen wel een erg melodrama tisch stuk", zeggen de Kou* dekerkse toneelspelers nu. „Zo doen we het niet meer. Het ging wel een beetje ver. Als er weer een gevoelige scène kwam keken we dooi de gordijnspleten en dan zei den we: Ja hoor, let op: Daar beginnen ze weer te huilen. Nee, zo doen we het niet meer. We zijn trouwens een beetje kritischer geworden bij de keuze van ons stuk". Het is weer bijna koningin nedag en dat betekent voor een groepje Koudekerke naars dat er weer een toneel uitvoering voor de deur staat. De heer Chr. Schipper, hoofd vqi| de plaatselijke hervormde lagere school, woont zestien jaar in Ilon- dekerke en hij houdt van toneel spelen. Veertien jaar geleden was het dan ook de heer Schipper, die met het idee kwam om aan het einde van het winterseizoen een opvoering te geven. De liefheb bers waren snel gevonden ep de opvoering kwam: een verzets- stuk, Het jaar daarop kwam er weer een toneelstuk en heel Kou dekerke ging weer kijken. Ieder jaar was liet zo en nu is de jaar lijkse toneeluitvoering tot een echte Koudekerkse traditie gewor den, die moeilijk uit het dorpsle ven valt weg te denken. Vrijdag en zaterdag is het weer zo ver. Dan verschijnt de toneel groep een naam is er eigenlijk nooit voor gevonden weer op de planken. Deze keer met het blijspel in drie bedrijven van J. Spit: „Dokter Lexo". Een verhaal over een rustend arts. die nader zou kunnen worden aangeduid als een goedmoedig despoot met een bijzondere soort humor De deur uit Of er ieder jaar weer voldoende belangstelling bestaat? Vraag het de heer Schipper: „Meer dan vol doende. De zaal is altijd voor bei de avonden uitverkocht en alle 500 kaarten vliegen in één uur de deur uit". Een keer heeft de groep zelfs overwogen het stuk drie achtereenvolgende malen op te voeren. Maar voor de derde avond werden „slechts" 120 kaarten ver kocht „en dat is net niet meer de moeite waard Belangstelling en enthousiasme Iconien echter niet alleen van het Koudekerkse publiek. De spelers zelf een groep die zieh sinds de oprichting nauwelijks wijzigde treden elk jaar weer energiek aan voor de repetities. Vroeger was het de heer Schipper die het spel regisseerde en sinds een jaar of acht geleden ging deze taak naar de dorpsarts dokter L. Sloos die nog steeds niet groot animo de regie-touwtjes in handen houdt. De groep wijzigde zicp dus nau welijks. Zoals we haar op boven staande foto zien was ze op enke le mutaties na bij de aanvang ook. Een enkeling verdween een enke ling1 kwam erbij. Zo denkt men nog steeds met genoegen terug aan de tijd, dat mevrouw Dreg- mans, echtgenote van de burger meester, actief aan eerl en ander deelnam en verschillende rollen op de Vcrcnigingsgebouwplanken vervulde. Op rolletjes En zo draait dit fragment dorps leven een toneelgroep geba seerd op liefhebberij en spontane medewerking steeds weer op rolletjes en dit heus niet alleen dankzij de financiële steun van de Oranjevereniging. Voor het spel wordt ernstig gerepeteerd, voor decors, kostuums en meubel stukken wordt altijd een mooie oplossing gevonden en de Koude- kerkenaars zullen beslist weer met genoegen komen kijken. Op de foto zien we de spelers tij dens een repetitie. Links vooraan zittend aan een tafeltje, de heren J. Wièlemaker (links) en de heer Chr. Schipper. Staande daarach ter van links naar rechts: me vrouw Bimmel-van Rotten. de heer Van der Heijden, mevrouw Sloos-Heikens en de heer Chris- tiaansen. Aan de tafel rechts zien we (v.l.n.r.) mevrouw Van Splun- der-de Zeeuw en de heren Wisse en Verhagc. Geheel rechts: regis seur dokter L. Sloos. (Foto P.Z.C.) Eerste vroege aardappelen te Kapelle aangevoerd H Op de veiling te Kapelle zijn M woensdag de eerste vroege m aardappelen aangevoerd. Het H betrof een partijtje drielingen van drie kilo en een partijtje kriel van drie kilo van het ras H „Maatjes". Ze werden aange- voerd door de heer Joh. Slab- bekoom uit Yerseke, die enke- 1| le jaren geleden door selectie met de teelt van dit nieuwe ras he is begonnen. Koper van deze H primeur was de heer M. Fraan- je uit Kruiningen. die voor de M drielingen één gulden en voor s de kriel 86 cent per kilo be- H taalde. De aardappelen zijn ge- teeld onder glas. lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!|IIIIIIIIIIIIIXIIIIlilï Ds. Mantz overleden Te Rotterdam is op 74-jarige leeftijd overleden ds. J. K. Mantz, emeritus predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk. Ds. Mantz stond te Halle (Gelderland), Biezelinge, Wol- phaartsdijk en Rotterdam-Charlois. Ds. Mantz was tijdens de bezetting een van de vijf mannen van het on- derwijsverzet te Rotterdam. Zijn ver diensten werden gehonoreerd met een benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt zaterdag- Uit het vervoersoverzicht van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland over het eerste kwartaal van 1961 blijkt, dat zowel het passagiers- als het autovervoer op alle lijnen toegenomen is. In de betreffende periode moesten in Vlissingen in totaal 1341 auto's achterblijven, in Breskens 957, in Terneuzen 21. in Hoedekenskerke 110, in Kruiningen 5415 en in Perkpoldcr 4757. Het vervoersoverzicht ziet er als volgt uit: - Aantal vervoerde passagiers. 1938 1958 1959 1960 1961 Vliss.Bresk. 41.305 317.522 261.230 263:665 308.865 Tarn.-Hoedek 16,952 69.312 52.777 52.316 56.423 Kruin.Perkpolder 16.558 263.156 166.188 203.864 214.680 Z'zee—K'vcer 9.218 32.076 35.451 33-298 38.308 VeereKamperland 4.032 12.115 12.273 14.600 14.785 Totaal 88.065 694.181 527.919 567.743 632.962 Aantal vervoerde auto's. Vliss.Bresk. 8.095 72.471 62.987 69.179 81.605 Tern.Hoedek, 1.470 5.631 6.566 6.606 6.815 Kruin.Perkp. 3.564 84.075 70.623 87.056 93.511 Z'zeeK'veer 1.043 7.617 9.390 9.670 11.441 Totaal 14.172 169.794 149.566 172.511 193.372 Hieronder nog een overzicht over maart alleen. Aantal v rvoerde passagiers. Vliss.Bresk. 15.161 116.968 121.586 95.749 118.616 Tern.Hoedek. 6.150 25.009 21.758 18.145 20.303 Kruin Pefkp. 5.994 99.774 72.774 74.730 77.533 Z'zeeK'veer 2.870 12.095 14.657 12.211 14.065 Vecre-^K'land 1.740 4.470 5.001 5.437 5.600 Totaal 31.915 258 316 235.776 205.272 236.117 Aantal vervoerde auto's. Vllss.^-BFesk 3.012 27.019 27.708 25.991 30.455 Tern—Hoedek. 548 1.977 2.396 '2.429 2.463 Kruin—Perkp. 1.341 30.930 28.077 31.517 33.365 Z'zee^-K'veer 353 2.809 3.646 3.590 4.156 Totaal -5.284' 62.735 61.827 63.527 '70.439 Examens Te Den Haag behaalden do heren M. Coppoolse te Grijpskerke en J. Re- mijnse te Kapelle. leerlingen van de niacjiinistenschocl te Middelburg, het voorlopig diploma scheepswerk- tuigkundige. Aan de universiteit van Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde, deel 1, de heer C. A. van de Bilt te Sluiskil. Voor het doc toraal examen geneeskunde de heer L. L. de Graaf te Hulst. De heer P. C. de Jonge te St. Anna- land slaagde voor het te Goes gehou den examen adspirant cursist B van de Vereniging tot bevordering van Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland, De heer F. 'C. A. Borremans le Sou- biirg slaagde voor het te Rotterdam gehouden examen hulpmonteur, af genomen door de Vereniging tot be vordering van Elektrotechnisch Vak onderwijs in Nederland. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor scheikundig inge nieur de heer W. F. M. de Vlecs- schauwer uit Sluiskil. Te Kloosterzande Massaal zeehengelconcours wordt groot evenement Het ziet er naar uit, dat het aantal deelnemers aap het Se internationaal zeehengelconcours te Kloosterzande op 30 april een nieuw record gaat opleveren. De belangstelling uit sportvisserskringen overtreft verre die van vorige jaren. De organise rende vereniging inoet dan pok alle zeilen bijzetten opi in deze laatste dagen van voorbereiding alles te kunnen verwerken. Reeds 24 vereni gingen uit binnen- en buitenland zonden hun inschrijving of toezeg ging daartoe op, terwijl ook reeds 200 individuele vissers inschreven. Ongetwijfeld zal dit aantal in de loop van de laatste dagen nog sterk toenemen. Het valt te begrijpen dat voor een dergelijke organisatie heel wat komt kijken aan benodigd personeel enzo voort. Zo zijn niet minder dan 50 controleurs ingeschakeld en ruim 20 auto's om alles op de dag van de wedstrijd vlot te doen verlopen. Een staf van 20 personen is ingeschakeld voor de administratieve verwerking van alle gegevens, zodat een spoedi ge bekendmaking van de uitslug wel te verwachten is. Een bezoek aan Kloosterzande. zo wel voor vissers als niet-vissers zal stellig de moeite waard zijn. Directeur V.C.S. kreeg Belgische onderscheiding De Belgische regering heeft dc di recteur-generaal van de Coöperatie ve Suikerfabrieken te Dinteloord, de heer L. 1'. van Maligna benoemd tot officier in de Kroonorde van België. Namens dc minister vgn buitenland se zaken en in overleg met de am bassadeur beeft de Belgische consul in Nederland de heer Th. Tiebaëkx dinsdagmorgen te Roosendaal in in tieme kring de onderscheiding aan de heer Van Mallahd uitgereikt. De consul, een persoonlijk vriend van de nieuw benoemde officier, roemde de vele verdiensten van de heer Vuil Malland voor de suikerin dustrie zowel in Nederland als in België. Dit in de praktijk brengen van de Benclux-gedachte heeft de Belgische regering doen besluiten de heer Van Malland deze hoge onder scheiding toe te kennen, aldus de heer Tiebackx. die in zijn rede de historie van de Nederlandse suiker industrie en de ruipi dertigjarige loopbaan van de heer Van Malland de revue liet passeren. TAAK UITSTEKEND VERVULD Zeer vertrouwde figuur in juridische kringen VOOR DE tafel van de Middel burgse rechtbankzaal, waarach ter het rechtbankcollege was ge zeten, werd woensdagmiddag een belangrijk man gedurende een uur het middelpunt van de belangstelling. Dat was de heer P. F. van Maaren. gerechts deurwaarder van de Middel burgse rechtbank, en het feit, dat de heer Van Maaren met echtgenote en twee zoons op de voor hem ongewone plaats zetelde was het gevolg van het zilveren deurwaardersjubileum, dat hij deze dag vierde. Uit de toespraken, die tot deurwaarder oVan Maaren werden gericht, middag, na een" rouwdienst in de I bleek wel op welk een uitnemen- Nieuwe Kerk te RoUerdam, og^ede wijze hy taak in deze hervormde begraafplaats van lois. kwart eeuw heeft verricht. JAARVERSLAG KEURINGSDIENST Planta-affaire bracht veel extra werk „Het komt nog le vaak voor dut, de keurmeester bij de inspectie van winkels moet overgaan tot afkeu ring van bedorven waren, welke reeds lang door de winkelier zejf hadden dienen te zijn verwijderd". Dit wordt ondermeer vermeld in het verslag over 1960 van de Keurings dienst van Waren voor het gebied Goes. Een enkele maal is hiertegen proces-verbaal opgemaakt. Het on derzoek en de inspectie in verband met de Dermatitis Plantaris, welke over liet gehele land uitbrak, naar aanleiding van het gebruik van een schadelijke ëmulgator in Planta- margarine, veroorzaakte veel werk voor de keuringsdienst. In het bijzonder voor de buitendienst vanwege de noodzakelijk geworden controle op de terugzending van de margarine naar de fabrikant. Door de bakkers wordt in het alge meen goed voldaan aan de eisen die in artikel 7 van het Broodbesluit zijn gesteld wat betreft de hygiëne van de bakkerijen. Ook aan de eisen die per 1 april van dit jaar van kracht werden, wordt reeds door een groot aantal bakkers voldaan. In het ver slag wordt het verheugend genpemd dat cje zogenaamde onrendabele ge bieden geleidelijk steeds meer van centrale waterleiding kunnen wor den vpörzlën, De temperatuur van warme hap jes in automatieken geeft dik wijls reden tot aanmerkingen. Vaak bleek de temperatuur te laag, dat wil zeggen beneden de minimumgrens van 55 graden Celsius. De verkoop van levens middelen op markten geschiedde meestal wel op verantwoorde wij- Een enkele inaal moest worden op getreden tegen het niet afgedekt zijn van onverpakte eetwaren op kra men. De toename van het gebruik van gewassen en gesneden groente ipaakte een intensiever controle hipr- van noodzakelijk- De bereiding ge schiedt volgens het jaarverslag nog lang niet altijd in daartoe ge schikte ruimten. Op de veilingen werden meerdere monsters genomen voor onderzoek op residuen van be strijdingsmiddelen. Bruine fles In het jaarverslag wordt spijt uit gesproken over het feit dat hc't aam tal melkfabrieken, dat de zogenaam de laagpasteurisatie toepast, in 1960 niet is toegenomen. De verkoop van zogenaamde losse melk is ook in hot afgelopen jaar weer afgenomen. Men gaat meer over tot de zoge naamde flessenmelk, waardoor dus de verpakte-melk-verkoop toeneemt. In het jaarverslag van de Keurings dienst van Waren wordt gesteld dat de bruine fles hierbij een grote rol speelt. De spoelloluilcu en de winkels van de melkverkopersbcdrijven werden regelmatig geïnspecteerd. Regelma tig werden vismarkten en viswinkels hezpcht, waarbij vele malen kleine partijen vis moesten norden afge keurd wegens bederf. In liet alge- ineen kan worden «gezegd, volgens het jaarverslag, dat de toestand in de merendeels kleine bedrijven voor de bereiding en verkoop van pluim vee c.d., vrij veel te wensen over Iaat. Aan één poelier moest 't slach ten in zjjn bereidplaats worden ver boden. In verschillende winkels worden vuilschalige eieren aangetroffen. Te gen de aanwezigheid van rauwe eendeëieren in een bakkerij werd proces-verbaal opgemaakt. Naast een uitvoerig overzicht in ta bellen van de jn de loop van 1960 in het keuringsgebied afgekeurde mon sters en in winkels afgekeurde wa ren, wordt voorts vermeld dat de dienst jn i960, 21 personeelsleden telde. Aan het eind van liet verslagjaar Werd intern op de dienst, in tegen woordigheid van de burgemeester van Goes en de pharmaceutische in specteur mejuffrouw J. W. E. Laan broek afscheid genomen van de di recteur, drs. J. J. van IJssel. Gouden Jacobsstaf voor H, W. Staal te Terneuzen Aan de heer H. W. Staal te Terneu zen, onlangs afgetreden als secreta ris van de plaatselijke commissie der Nederlandse Padvindersbeweging, is door de Nationale Padvindcrsraad toegekend de Gouden Jacobsstaf met oorkonde, Dit als blijk van waarde ring wegens zeer verdienstelijk werk gedurende oen aantal jaren voor de padvindersbeweging in Zeeuwsch- Vlaanderen. De oorkonde is getekend door de Koninklijke Commissaris, Z.K.H, Prins Bernhard, en door de hoofdcommissaris der N.P.V.. de heer J, Volkmaars. Reeds eerder werd de lieer Stpal het Brongen Dankbaarheidsinsigne toegekend. Arnemuiden krijgt weer eigen muziektent Maandag 1 mei zal Arnemuiden aan een langdurig- muzicktcntloos tijd perk officieel een einde maken. Op de Noord wal in deze gemeente wordt 's middags rond half drie namelijk een nieuwe gemeentelijke muziek tent officieel in gebruik gepoiriep, ter gelegenheid waarvan de muziek vereniging „Arne's Genoegen" zal concerteren. Geruime tijd terug was de muziek vereniging „Arne's Genoegen" zelf oen tent rijk. waarop men 's zomers vaak concerten verzorgde. De tent was echter oud en kon niet meer hersteld worden, zodat „Arne's Ge noegen" een tijdlang genoegen heeft' moeten nemen met de begane grond tijdens het geven van muziekuitvbe? ringen, want geld voor een nieuwe lent was er niet. Dankzij de gemeente, die besloot dc tent van de gemeente Hekelingen bij Spijkenisse over te riemen, zullen Arne's muzikanten met ingang van 1 mei echter voortaan weer op een moer verheven plaats kunnen musi ceren. Tentoonstelling naaicursus N.C.V.B. in Oostburg De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen hield vo rige week in „De Eenhoorn" te Oost burg een tentoonstelling van hel werfc der meisjes, die do naaicursus van deze bond volgen. De lerares, mej, v. d. Ameele toonde vele model len, waarbij zij passend commentaur gaf. Enkele meisjes toonden eigen gemaakte kleding en enige leerlingen luisterden het guneel op met een ge dicht en een liedje. Een zeer vertrouwde figuur is de heer Van Maaren in juridische krin- en geworden, zo betoogde mr. P. van Empcl. die deze bijzondere zit ting presideerde. Voor het geven van een schets over de positie van de deurwaarder in het algemeen en die van de Middelburgse en Zeeuwse in het bijzonder had het de president aan tijd ontbroken, maar dat weer hield hem niet om de taak van deze gerechtsdienaar naar voren te bren gen. Een belangrijke laak, aldus me moreerde mr. Van Empel aan de band van het deurwaardèrs-in- struetieboek van het jaar 1655. Behalve de „gewone" deurwaar ders waren er toen ook nog „be lastingdeurwaarders van minder goede soort en tamelijk goede om gang"De president liet ech ter dipdelijk uitkomen, dat'deur waarder Van Maaren niets met zijn collega's uit vroegere eeuwen van doen heeft. Voorrecht Toen de heer Van Maaren evenwel bij de rechtbank kwam solliciteren was men dit nog niet. „Zou hij daar niet te vriendelijk voor zijn? Zou hij niet te veel begaan zijn met zijn me demensen", vroegen de heren rech ters zich toen af. Maar deze man met zijn zachte aard is er in geslaagd zijn taak op voortreffelijke wijze te vervuilen, zo verklaarde de presi dent „en dat was voor ons een bij zonder voorrecht". De bereidwilligheid van de lieer Van Maaren, ziju kloeke toon tijdens de zittingen en zijn taalkennis tijdens de rolzittingen hebben hem volgens mr. Van Empel gemaakt tot ecu „scharnier" van de justitie. Een nut tige en onmisbare functionaris, zon der wiens medewerking geen justitie mogelijk is, omdat de afwerking van de gewezen vonnissen aan hem over gelaten wordt. „In de strafkamer zouden we U niet graag missen, maar vooral niet tij dens de civiele zaken. Daarbij heeft U zich op ons „ingespeeld", zodat alles naar wens verloopt", aldus de president, die de heer van Maaren namens het college, de officieren van justitie, de griffiers en het parket dankte met een herinnering aan deze dag. bestaande uit een boekwerk. Voor mevrouw Van Maaren. die ook in deze hulde betrokken werd, waren er bloemen. Mr. F. W. Adrlaanse, de deken van de orde van advocaten, sloot zjph volgaarne bij de lovende woorden van de president aan. „In de advoca- tenkamer bent IJ als „aanhangsel" een bijzonder belangrijke figuur ge worden. U zorgt dat dc koffie cr komt en U zorgt ook voor commen taren op de civieje zaken. Wij prij zen ons gelukkig een deurwaarder in hebben aan wie wij iets kunnen toe vertrouwen en die ons up tactische wijze op foutep kan wijzen", aldus mr- Adviaanse, die als stoffelijk blijk van de hulde der balie een ets van Vcere aanbood. Goed hart De hper A. H. Verbeek, bureauchef van de rechtbank-griffie, sprak na-: mens do ambtenaressen en ambtena. ï'en: die van de griffie en het arron dissementsparket, de leden van de parketgroep en namens de concierge- •bpde, die allen de heer Van Maaren een goed hart toedragen, verzekerde de heer Verbeek. „Waar we U. ook aantreffen: IJ bent altijd dezelfde Van Maaren". De ambtenaren toon den hun dankbaarheid voor deze vriendschap door het aanbieden van een boek. Tot slot was het de heer P. Loeve, deurwaarder te Goes, die namens de Nederlandse vereniging van gerechtsdeurwaarders afdeling Brabant en Zeeland, een boekebon aanbood. Als dank voor de prettige en vriendschappelijke verstandhou ding. ,,U sieren twee eigenschappen, namelijk een kostelijk optimisme en een sterk ontwikkeld gevoel voor humor", aldus de heer Loeve. Deurwaarder Van Maaren sprak een humoristisch dankwoord, waarin hij zijn waardering uitsprak voor dè steun, die hij immer ontving. Na af loop van deze zitting maakten nog velen van de. gelegenheid gebruik om in de kamer van de officier de heer en mevrouw Van Maaren geluk le wensen. De heer P. van Maaren vierde gis- ilveren jubileum als ge rechtsdeurwaarder te Middelburg. Dc, ■president van de rechtbank, mr. P. van Empelsprak de jubilerende deurwaarder hartelijk toe en over handigde hem een boekwerk. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6