„Recordschip" in Vlissingen... Zeeuwse Almanak Matroos verdronk na omslaan vissersboot VRIJE VAN SLUIS" VOERDE TAL VAN WERKEN UIT BRUGB0UW RETRANCHEMENT WACHT OP MACHTIGING Agenda 2. PROVIN Cl ALB ZEEUWS COUR A N T DONDERDAG 14 JTJDI 1960 Hadrian: grootste tanker ooit in haven gemeerd... IN DE VLISSINGSE buitenha- ven werd gisteren een. trots re cord geboekt: de grootste tan ker, die ooit in deze haven lag, werd woensdagmorgen omzich tig voor de laadinstallaties van de Steenkolen Handels Vereni ging gemeerd... Dit „record schip" was de 31.044 bruto re- gisterton metende Noor „Ha drian" va nde rederij Hilmar Reksten uit Fjösanger bij Ber gen. Met zijn enorme afmetin gen (225 meter lang, 31 meter breed en een geladen diepgang van 37 voet) was dit schip een gigantische blikvanger voor een ieder, die gisteren in de buurt van de buitenhaven kwam. die ln hallast voer, te Da „Hadrian" maar die 44.000 ton lading kan „her bergen" bunkerde 1700 ton stookolie bij de S.H.V. Vanzelfsprekend waren daarmee ettelijke uren gemoeid, maar in de loop van de avond kon het schip reeds weer vertrekken. On geveer veertien dagen geleden nog had de S.H.V. een andere „reus on der de schepen" op bezoek: de 29.000 ton metende Amerikaanse tanker „Tritan". "Uiteraard is men zowel bij de S.H.V. als bij de N.V. Haven van Vlissingen ten zeerste gesteld op het bezoek van deze „reuzen"... Advertentie) „De schepen worden steeds gro ter", aldus een woordvoerder van de S.H.V., „en-liet is begrijpelijk, dat Vlissingen van deze ontwik keling ook steeds meer graantjes gaat meepikken". De verwachting is dan ook, dat in de toekomst meer van deze gigantische tan kers ln Vlissingen zullen bunke- Zonder twijfel is de Vlissingse ha ven geschikt om deze reusachtige schepen te ontvangen, zeker wan neer ze in ballast varen. De diepte van de haven is namelijk 12 meter minus N.A.P.; bij eb dus ongeveer 10 meter en bij vloed rónd 14 meter. Weliswaar kunnendeze grote eche- pen geladen een diepgang van rond 11 meter bereiken, maar door effi ciënt werken bij bet laden' eri Tossen kan het „struikelblok" overwonnen worden. Dat deze tankers inderdaad gemak kelijk in de buitenhaven gemeerd kunnen worden, bewees de „Ha drian". De beide S.H.V.-sIeepboten „Frederik Hendrik" oh de „Vari Woelderen" die geassisteerd werden door de „Scaldis", loodsten het schip zonder haperen de haven in en uit... (Foto P.Z.C.) JAARVERSLAG OVER 1959 Stormschade ditmaal vrij gering „De stormschade aan de zeewering in liet gebied van het waterschap „Het Vrije van Sluis" was van ge. ringe omvang", zo vermeldt het ver slag van de werkzaamheden der tech nische dienst over 1959. Er moest slechts éénmaal een beperkte dijfc- wacht wórden ingesteld, waarbij te Cadzand-haven een hoogste water stand van 3.05 m plus N.A.P. werd waargenomen. De werken aan de zeewering rondom het Zwin werden op 19 juni 1959 op- feleverd en beliepen een kostenbe. rag van ruim f 543.000,waarvan 80 door het rijk werd betaald. De voorbereiding van de verzwaring van het dijkvak Breskens.Nummer Eén werd in het verslagjaar in studie genomen. Evenals in voorgaande ja ren werd ruim 23 kilometer grind en kgiweg verbeterd. Over meer dan 17 Vz km hiervan werd subsidie ver leend door de cultuurtechnische dienst. De reconstructie van de weg ÖostburgSt. Margriete kwam on der directie van de Provinciale Wa terstaat tot uitvoering. De werken werden gegund voor f 557.450,Met behulp van een bulldozer werd de Zwingeul langs de Belgische grens opnieuw aangelegd. De kosten hier van werden geheel door het rijk ver goed. VAN TOT SUCCESHONDEN Opnieuw beeft „Karin van Saeftïnge" uit IJzendijke succes gehad en wel als langharige dashond op de te 's-Hertogenbosch gehouden honden- tentoonstelling, waar ze „1 uitmun tend" behaalde. Bovendien werd ze reservekampioen. Daarbij werd „Inga van Saeftinge" 2 uïtmundend. Deze succesrijke honden zijn eigendom van mevrouw A. Bracke te IJzendijke, en ze behoren tot dezelfde stam. Ook „Herda van Saeftinge" behoort daar toe. Deze hond verblijft bij een lief hebber in Den Haag. Herda behaalde de „3 uitmuntend" op do wedstrijd in Den Bosch. PROEFBANKJES In het plantsoen aan de brand- vijver te 's-Heerenhoek zijn dezer dagen enige proefbankjes ge plaatst. De proefbankjes zijn res tanten van oude schoolbanken, en met een beetje moeite kan men er CONCLUSIE Vandaag zon het dus volgens de aanvankelijke verklaringen van die Italiaanse meneer zo ver zijn. De wereld zou vergaan. Er zijn in de dagbladen vele artikelen aan gewijd en in een der bladen is er zelfs een professor aan te pas gekomen om aan ie tonen, dat die opgewonden Italiaan er naast is. Maar opgewon den of niet: de man heeft de spraak makende gemeente in ieder geval wél stof voor discussie gegeven. Behalve dat 90-jarige vrouwtje in St.- PMlipsland. Die was helemaal niet onder de indruk. Ze deed de hele kwestie over het vergaan van de wereld in één woord af. Dit: Mannepraet wel op zitten. Voor ouden van da. gen zal dit echter niet meevallen. Bovendien zijn de bankjes een beetje aan de hoge kant, zodat sommige inwoners van 's-Heeren hoek overwegen laddertjes mee te nemen. Daarbij twijfelt men er niet aan of de vroede vaderen zul len in de bestaande situatie ver betering brengen. GRANAAT Vlak bij de plaatswaar korte tijd geleden oorlogstuig in het land werd gevonden, is nu, uit de akker van de heer Van Hee te St.-Kruis, een gra naat uit rle grond gekomen. De mijn- opruimingsdienst werd gewaar schuwd en na korte tijd was het ge vaarlijke projectiel van de vredige akker van de heer Van Hee verdwe nen. KIJKAVOND Het werk der leerlingen van de Oos- terlandse kleuterschool „Radda Bar- uen" genoot dinsdagavond een grote belangstelling tijdens do „kijkavond". Het werk van de kleuters liet zich best bekijken. Vele bezoekers waren verwonderd over de prestaties van de kindereu in de afdeling „eigen-initia- tiefwerk", en over wat de kinderen kunnen produceren van schijnbaar waardeloos materiaal. De dertig kin deren, die binnenkort de schooi ver laten, kunnen in ieder geval met vol doening terugziend op de achter hen liggende periode naar de „grote school" gaan. DUITSE KERKDIENSTEN Nogmaals zij op deze plaats ver meld, dat ten gerieve van de Duitse badgasten ln Cadzand en omgeving gedurende de maand augustus kerk. diensten zullen worden gehouden in de Duitse taal. Dit zal geoeuren in de Nederlands hervormde kerk. De dien. sten zullen onder leiding staan van ds. C. van Evert te IJzendijke, en ge houden worden op 14, 21 en 28 augus tus om 11 uur des morgens. Over de zeeweringen zegt het ver slag dat zowel voor de Groedse duintjes als voor de duinen te Cad zand rijsschermen werden geplant of vernieuwd terwijl waar nodig duinbeplanting werd aangebracht. Langs het Zwin werden enkele duinovergangen gemaakt. Wegens het doorbranden van de elek tromotor ondervond het gemaal té Biervliet in het begin'vau I960 en kele moeilijkhëdeiï. Het aanbrengen van nieuwe wikkelingen en bijbeho rende werkzaamheden vergde een kostenbedrag van ruim f 14.000;—. Door de cultuurtechnische dienst werd nog subsidie verleend op de re constructie van de Lange Herenweg in de Henricuspolder, de Steenhoven, sedijk en de Dopersdijk, samen lang bijna 4 km. De totaal kosten hiervan bedragen ruim f75.000,met een subsidie van f 39.500,Voor de re constructie van de z.g.n. Appelstraat, lang 4250 m vanaf Slapershaven naar de keiweg Aardenburg-St. Kruis werd een subsidie van ruim f 55,000 verleend. De kosten hiervan uitge voerd in eigen beheer, bedroegen f143.528,In eigen beheer en zon der subsidie werden daarnaast nog 7,914 km weg geconstrueerd. Het totaal van de wegen, die op het eind van het verslagjaar waren voorzien van een asfaltslijtlaag of een deklaag van asfaltbeton be droeg bijna 156 kilometer. Aan de kunstwerken werd het normale on. derhoud uitgevoerd. Verder werden enkele kunstwerken aangebracht of vernieuwd. Haamsteeds rusthuis bewoner bij het roken verbrand Het roken van een sigaar in het zie kenzaaltje van het rusthuis „Duin-, oord" te Haamstede is een van de verpleegden, de bejaarde 91-jarige heer J. K. Luyk dinsdagmiddag nood lottig geworden. Toen de gordijnen van het venster, waaraan hij gezeten was, zijn stoel en zijn bekleding plotseling in brand raakten kon de behoeftige bewoner van het rust huis hij was alleen in de zieken zaal geen alarm slaan. Eerst na dat een van de medebewoners op de gang brandlucht had bemerkt kwam er voor de oude heer L. hulp opdagen. Maar toen was het- al te - la,at. Met ernstige brandwonden werd hij over- febracht naar het Rode Krüis-Zie- enhuis te Zierikzee, waar hij later* is ov.erledcn. Voor parelwitte tanden Overdracht vliedbergen in afdelingen Prov. Staten Ged. Staten hebben bij Provinciale Staten een voorstel ingediend inzake overdracht van vliedbergen aan de stichting „Het Zeeuwse Landschap". Dit voorstel is in de afdelingen van Provinciale Staten besproken. Meer dere leden was het niet duidelijk waarom de in het verleden ontvan gen pachtsommen aan de stichting „Het Zeeuwse Landschap" moeten worden overgedragen, aldus blijkt uit het algemeen verslag over deze besprekingen. Ook werd de vraag festeld of het behoud van de vlied- ergen meer zekerheid geeft wan neer die worden overgedragen aan de stichting; de vliedbergen zouden evengoed en veilig onder beheer van de provincie kunnen blijven, aldus de mening van een der leden. In antwoord hierop delen Ged, Sta ten mee, dat „Het Zeeuwse Landr schap" het aangewezen lichaam is om de vliedbergen te beheren. Verder wijzen zij er op, dat de pro vincie deze vliedbergen toegewezen heeft gekregen boven hetgeen waai- zij recht op had in verband met door haar in het herverkavelingsblok in gebrachte gronden. Wanneer de fi nanciële afwikkeling met de herver kaveling eerder tot stand zou zijn gekomen, hadden de vliedbergen reeds ln een vroeger stadium aan de stichting overgedragen kunnen wor den, aldus Ged. Staten. Bejaarde man uit Lewedorp op rijksweg verongelukt De 76-jarige J. de Kok uit Lewedorp is dinsdagmorgen op de rijksweg on der de gemeente 's-Heer-Arendsker- ke door een personenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De heer De K. reed op zijn bromfiets over het fietspad naast de rijksweg in de richting Goes. Onder 's-Heer-Arends- kerke stak liij zonder voldoende op het verkeer te letten plotseling de rijksweg over in fle richting van de Noordweegseweg. Door een achterop komende personenauto, bestuurd door de 44-jarige vertegenwoordiger J. M. uit Middelburg, werd de man gegre pen en tegen het wegdek geslingerd. P. de Koeijer jeugdkampioen handboogschieten Zeeland Het laatste jaar, dat Piet de Koeijer mee mocht doen in de categorie „jeugd", wist hij voor de derde maal achtereen het jeugdkampioenschap handboogschieten van Zeeland te be halen. Ook dit jaar zal hij weer mogen deel nemen aan de jeugdkampioenschap pen van Nederland, waai*in hij eerder reeds een 7e en 11e plaats wist té be reiken. Dit jaar worden deze kampioenschap penop 7 augustus gehouden in dé provincie Zeeland en wel in Kwa- dfehdamme. Dit zal voor: Piet wel een estrè, stimulans geven om goed te trainen om zodoende straks voor ei gen publiek een goede beurt te ma ken. Kampioen klasse A werd C. D. Raas uit Ovezande, klasse B P. J. Rijk uit Heinkenszand en klasse C M. Steen bakker uit Baarland. Deze drie personen zullen Zeeland vertegenwoordigen op de klassekam- van Nederland, welke op. 11 september worden gehouden in Hapert (Noord-Brabant). Sportvissers wierpen anker in Yersekse oesterbakken Zoals gewoonlijk waren ook het af gelopen weekend sportvissers uit Roosendaal, die hun scheepje in de haven van Yerseke hebben liggen, er weer op uitgetogen om hun sport te beoefenen. Ditmaal hadden zij hun ankers uitgeworpen op het zo genaamde Noorden, een plaats te genover de haven van Yerseke. Toen het tijd was om op te breken konden zij hun ankers niet lichten en moesten noodgedwongen de an kerkettingen kappen. Wegens onbe kendheid van het terrein hadden zij de ankers uitgeworpen temidden van de daar staande bakken met kleine oestertjes en hierin waren de ankers vastgeraakt. Dinsdag heeft de eigenaar van de bakken, de heer S. P. de ankers met ket tingen opgehaald en overgedragen aan de visserijpolitie. Deze zal een "onderzoek instellen. De schade aan zeeften en verlies aan oesters is vrij aanzienlijk. (Advertentie) (Slot van pag. 1) wist hij evenmin. „Ik had gelukkig vlug één stuk hout te pakken", ver telde bij nadat hij weer op zijn ver haal gekomen was. Hoewel hij niet de gelegenheid had gehad om zijn kleren uit te trekken, was het hem toch gelukt iri de rich ting van een tweede Nederlandse coaster, de „Ruby" te zwemmen. Daar werd hij aan boord genomen en later door de loodsboot nummer 16 naar Vlissingen gebracht. InmLddels was het zoeken naar ma troos Krijger in volle gang. De coas ters „Ruby" cn „Stella Prima", het bergingsvaartuig „Bruinvis" van Van der Tak, de tender „Zilvermeeuw" van het loodswezen, de „President Wierdsma", enkele vissersboten en later zelfs een vliegtuig bleven met wateroppervlak afspeuren. Urenlang was men hiermee bezig. Echter, zon der resultaat. Tegen de middag staakte men het zoeken. De stalen vissersboot „Sara Magda- lena" was verzekerd. Of het scheepje zal worden gelicht hangt van de as suradeuren af. „VRIJE VAN SLUIS" VERGADERT VANDAAG In de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis", die hedenochtend (donderdag) om 10 uur zal worden gehouden in hotel „Du Commerce" te Oostburg, zal het dagelijks bestuur machtiging vra gen om de nodige medewerking te verlenen niet betrekking tot het her bouwen van de brug over het uitwateringskanaal te Retranchcment, alsmede tot het doen van de daarvoor benogdigde uitgaven. Reeds eerder werd besloten deze door oorlogsgeweld vernielde brug te doen herbouwen in het kader van het tertiair wegen plan. Derhalve met medewerking van de provincie Zeeland. Nieuw wegenplan komt aan de orde De uitvoering van dit werk is ver traagd tengevolge van de bestedings beperking en de toestand der pro vinciale middelen. Het thans door de Provinciale Waterstaat ontworpen plan verkeert in zulk een vergevor derd stadium, dat verwacht kan wor den dat zeer binnenkort tot aanbe steding en uitvoering van dit werk zal kunnen worden overgegaan. Op de begroting 1960 werd voor dit werk reeds een bedrag van 45.000 geraamd. Verder zal van de vergadering mach tiging worden gevraagd tot het in dienen van het wegenplan 1961 bij de cultuurtechnische dienst, Het be treft hier de verbetering van ruim 24 km wegen, gelegen in de distric ten Oostburg, Groede, Cadzand, Bier vliet en Aardenburg. Wegenverbetering Mede op verzoek van het rijwiel comité „Eede" zal worden voor gesteld de zogenaamde Nieuwe- weg, lopende van de Hazewege- ling tot de Dorpsstraat te Eede te verbeteren. De kosten hiervan worden geraamd op 3350, waar van voornoemd comité bereid is 25 voor zijn rekening te ne men. Het Princewegje, uitmondend op de provinciale weg Potjes-Sluis ver keert in een desolate 'toestand. Ver betering hiervan zou vrij behoorlijke kosten vergen. Men meent een meer logische en economisch verantwoorde oplossing te hebben gevonden door een gedeelte van het wegje te laten vervallen en het aanleggen van een meer rechtstreekse verbinding (te vens verkorting) naar de provinciale weg. Ook hiervoor zal machtiging der ver gadering worden gevraagd. Verder Uitbaggeren van havens in Zeeland aanbesteed Aan het rijkswaterstaatskantoor te Middelburg is woensdagochtend aan besteed liet uitvoeren van bagger- werk in grotere havens op Walche ren en Zuid-Bevcland in 1960. Deze .erwerkzaamheden betreft de vol gende havens: a. buitenhaven van het Kanaal door Walcheren te Veere; I». (Ie Wester- of Koopmanshaven te Vlissingenc. de buitenhaven van het Kanaal door Zuid-Beveland niet. zij haven te Hansweert, d. de veerhaven te Hoedeken'skerke cn e. de veerha ven te Kruiuingen. Voor deze werkzaamheden wéren dertien gegadigden, die als volgt in schreven N.V. aannemersbedrijf voorheen firma T. den Brujen van den Bout, Aardenhout: a. 96 cent per kubieke meter grond, b. 141, c. 80, d. 80 en e. 78; N.V. A. Prins Th. Zoons aannemingsmaatschappij Sliedrecht a. 115, b. 165, c. 95, d. 115 en e. 95; N.V. J. van der Hoeven, Den Haag: a. 115, b. 165, c. 95, d. 115 en e. 99; N.V. A. J. van Haaf ten, Den Haag: a. 115, b, 135, c. 105, d. 123 en e. 107; N.V. voorheen firma B. M. van Noor- donne en Zn, Hardinxveld-Giessen- •dam: c. 98 en e. 98; fa. A. Kraaije- veld Pzn, Zwijndrecht: a. 112, b. 112, c. 112, d. 112 en e. 112; Th. Smeul. ders' Baggermaatschappij N.V. te Utrecht: a. 107, b. 140, c. 79, d. 76 en e 78; N.V. Baggermij van Noordenne Sliedrecht: a. 115, b. 115, c. 85, d. 85 en e. 85; N.V. Maatschappij tot aanneming van waterbouwwerken voorheen A. Hofman te Haarlem: a. 99, b. 140, c. 82, d. 85 en e. 81; N.V. Aannemersbedrijf voorheen I. C. Kooyman en Zn te Harlingen: a. 110, b. 115, c. 83, d. 95 en e. 90; N.V. Bag germaatschappij „Holland", Hardinx- veld: a. 106, b. 141, c. 84, d. 84 en e. 72; R. Boltje en Zonen N.V. te Zwol le: a. 115, b. 120, c. 88, d. 100 en e. 94; Hollandsch aannemersbedrijf Za- nen Verstoep N.V. te Den Haag: a. 100, b. 150, c. 77, d. 77 en e, 76, komen 'n aantal salarismaatregelen, bepalingen betreffende gratificatie bij ambtsjubilea en uitkeringen bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aan de orde. Dit laatste punt stolt voor om aan de watersehaparbeiders, die op 1 april 1954 in dienst waren en geen gebruik hebben .gemaakt van het recht van inkoop van dienstjaren voor pensioen, bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd of het verlaten van de dienst een uitkering te verlenen van 10. per dienstjaar, per jaar waarvoor niet werd ingekocht, tenzij dit aantal jaren 5 of minder bedraagt. Oosterland betaalt f 19.000 aan N.V. Brugverbindihg Voor een bedrag van 19.000 neemt de gemeente Oosterland deel in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Brugverbinding „Goeree Overflakkee". Na enige bespreking heeft de raad zich dinsdag akkoord verklaard met het door B. en W. daartoe ingediende voorstel. Tijdens deze korte vergadering werden de exploitatierekening en de balans van het gemeentelijk woningbedrijf over het jaar 1955-'56 nog vastge steld. Meisje uit Sliedrecht te Duirendijke aangereden Op het kruispunt DelingsdijkHeu- velsweg in de gemeente Duivendijke is een 17-jarig meisje, een telefonis te uit Sliedrecht, met haar rijwiel door een zware vrachtwagen gegre pen. Het meisje liep een zware her senschudding op en een dubbele been breuk. Zij werd in bewusteloze toe stand per ambulance naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee ver voerd. Gisteren, woensdagavond was zij nog niet geheel bij kennis. Zij is echter buiten levensgevaar. Het meis je uit Sliedrecht was de voorste van vijf fietsende meisjes die moesten uitwijken voor een door J. v. d. Z. bestuurde vrachtwagen, van de fir ma T. uit Kerkwerve. De vrachtwa gen hield bij een op het kruispunt liggende vluchtheuvel te veel links aan en een aanrijding met het voor ste wielrijdstertje was niet meer te vo'orkomen. Het meisje was verge zeld van twee vriendinnen uit Slie drecht en twee uit Zierikzee. Dokter Terpstra uit Brouwershaven verleen de eerste hulp. Landbouwer kreeg klap van deur Toen de landbouwer M. S. T. te 's- Heer-Abtskerke dinsdag de deur van zijn koelhuis schilderde sloeg deze door de harde wind tegen zijn hoofd waardoor hij ongeveer een 'half uur buiten bewustzijn lag. Toen hij bij kwam werd geneeskundige hulp in geroepen. Dokter Eckhardt van We. meldinge hechtte de hoofdwonden. VANDAAG. Middelburg City: „Stormkracht 12", 20 uur, 14 jaar: Electro „Het schot uit het venster", 20.30 uur, 14 Jaar; Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend van 9—22 uur; Abdij: klank en l'chtspel, rondgangen om 20.45 en 21.45 uur. Vlissingen Luxor: „Piefke, de schrik van de compagnie", 20 uur, a.l. Al- hambra: „Moby Dick", 20 uur, 14 jaar: Stadion Nieuwe - Markt: Zeeuwse üoUcIore-avond, 20 uur: Goe* Grand: „Op de drempel van het leven", S0 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2