PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoedzitting van Veiligheidsraad over de ontwikkeling in Kongo Kennedy zou zeker van de zege zijn Matroos van omgeslagen vissersboot voor Vlissingen omgekomen AAN GHANA WERD OM MILITAIRE EN TECHNISCHE BIJSTAND GEVRAAGD Ook politieke problemen door vlucht van 20.000 Europeanen 203e jaargang - no. 163 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 juli '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. J; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2094. Kongolezen beschuldigen België van agressie De Veiligheidsraad is vannacht om half twee Nederlandse tijd te New York 111 spoedzitting bijeen gekomen om de ontwikkeling in Kongo te bespreken. Eerder op de dag had secretaris generaal Hammarskjöld zich onofficieel met de leden van de raad verstaan aan een limch. In telegrammen aan Hammarskjöld heeft Kongo dinsdag en gisteren België beschuldigd van agressie. Het verzocht dringend om militaire bijstand van de volkerenorganisatie. President Kasavoeboe en premier Loemoemba verklaar den in een hunner boodschappen, dat, indien de gevraagde hulp niet onverwijld zou worden ver strekt, Kongo zich verplicht zou zien een beroep te doen op de landen van de Conferentie van Bandoeng. De twee Kongolese leiders zagen de oorzaak van het merendeel der ongeregeldheden in „kolonialistische machinaties". Zij beschul digden de Belgische regering ervan dat die de afscheiding van Katanga zorgvuldig had voor bereid om een greep op Kongb te behouden. De gevraagde hulp zou niet bestemd zijn voor her stel van de binnenlandse orde, maar voor be scherming van het nationale gebied tegen agres sie. De gevraagde hulpmacht zou moeten be staan uit militairen van neutrale landen en niet uit Amerikaanse troepen, zoals „zekere radio stations" hadden gemeld. Van Leopoldstad uit zonden gisteren de overige leden van hét Kongolese kabinet een telegram naar Accra, waarin van Ghana militaire en tech nische bijstand werd gevraagd, die reeds door een „goodwillmissie" van dat land, die zich in Leopoldstad bevond, werd toegezegd. In een verklaring, die enkele uren voor de spoedverga dering van de Veiligheidsraad over Kongo aan de am bassadeurs van de westelijke Grote Drie, België en YVest-DuitsIand werd overhandigd, neemde de Sowjet- Unie het Belgische optreden „een schending van de soe vereiniteit en de integriteit van Kongo". Te Parijs wer den de gebeurtenissen in Kongo uitvoerig door de per manente raad van de Navo besproken. In de afgelopen 24 uur zijn ongeveer 2500 vluchtelingen uit Leopoldstad en Brazzaville per vliegtuig naar Brussel overgebracht. Hoewel officiële gegevens nog niet beschikbaar zijn, wórdt aangenomen dat meer dan 20.000 van de oorspronkelijk 80.000 Europeanen de afgelopen dagen uit Kongo zijn gevlucht. Vele duizenden hebben een toevlucht gezocht in na buurlanden van Kongo en In Brussel werd woensdag vernomen, dat de massale aankomst van blanken in die Afrikaanse gebieden aanleiding Is geweest voor diplomatieke stappen bij de Belgische regering. Gevreesd wordt, dat het zien van de duizenden Europese vluchtelingen politieke ge- volgen zal hebben onder de Afrikaanse bevolking In de omgeving van Kongo en met name zou bij do Belgische regering zijn aangedrongen op bespoediging van de evacuatie uit Brazzaville en Kenya. woordden. Eén Kongolees werd ge dood. De autocolonne bereikte later het vliegveld. De vluchtelingen stapten daar in twee grote Boeing 707-straal- Europa zou- Belgen bezetten Europese wijk van Leopoldstad Bijna zonder slag of stoot hebben woensdag Belgische commandotroe pen de Europese wijk van Leopold stad en het vliegveld Dnjili bezet. Enkele uren, nadat de Kongolese mi nister van voorlichting op een op gewonden vergadering van het Kon golese parlement had uitgeroepen: „België heeft ons de oorlog ver klaard", stonden in Leopoldstad hon derden en honderden Europeanen verbaasd te kijken naar 't ongewone schouwspel, dat gemengde Belgïscli- Kongolese patrouilles in jeeps door de straten van Leopoldstad reden. Wat eerst dreigde te leiden tot bloe dige botsingen, eindigde althans voorlopig in een verbroedering. Maar woensdagavond hebben muiten de Kongolese militairen in het cen trum van Leopoldstad geschoten op een autocolonne met driehonderd Bel gische vluchtelingen die op weg was naar het vliegveld. Twee vróuwen werden gewond van wie één zwaar. De vluchtelingen reden in zeventig auto's die begeleid werden door vrachtauto's met Belgische en Kon golese soldaten. Toen de muiters het vuur openden, wierpen de vluchtelingen zich op $e vloer van hun auto's terwijl de bege leidende troepen het vuur beant- vliegtuigen die hen naar I den brengen. Terugtrekking geëist De Kongolese president Kasavoe boe en minister-president Loe moemba. nog steeefs niet terugge keerd van nun rondreis om te |llll||llllllllillllllilllllllM Inlichtingen over j mensen in Kongo j Van de zijde van de Belgische H ambassade in ons land is mee- gedeeld, dat wie inlichtingen wensen in te winnen over per- s H sonen in Kongo, zich per brief- p kaart kunnen wenden tot „In- p for Congo 3, Montoyerstraat te Brussel". Zij dienen de naam p op te geven van de persoon, het p adres en eventueel de maat- p schappij waarbij de betrolcke- p ne werkzaam was of andere H nuttige gegevens. Het is ge- p wenst, dat per persoon een p kaart zal worden gestuurd. Eventueel kan men ook zijn telefoonnummer opgeven. lllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜÜ trachten de gemoederen onder de muitende Kongolese militairen tot bedaren te brengen, eisten, dat alle Belgische militairen binnen twee uur op de Belgische bases in Ka- mina en Kitona zouden worden te ruggetrokken en gaven de garan tie, dat de nationale strijdkrach ten over de veiligheid van de Bel gen en andere vreemdelingen zou den waken. Het Belgische antwoord hierop werd gegeven door de Belgische ambassa deur in Leopoldstad, -J. van den Bosch. „Het is onmogelijk de Belgi sche troepen terug te trekken voor dat de veiligheid in Kongo is her steld". zei hij. Inmiddels vertrokken opnieuw drie compagnieën gespecia liseerde troepen uit Brussel naar Kongo, waar de sterkte van de Bel gische strijdmacht thans wordt ge schat op 7000 man. Te Brussel is (Zie slot pag. 3 kol3) Z.K.H. prins Bernhard heeft woens dag in Amsterdam voor de tiende keer de zilveren anjers uitgereikt. Foto Z.K.H. de prins speldt de on derscheiding op bij de 62-jarige beeld houwer J. G. Wertheiminitiatief ne-. nier en secretaris van de stichting „Openbaar Kunstbezit Prinses Beatrix brengt bezoek aan Genève Prinses Beatrix Is woensdagmiddag voor een privé bezoek naar Genève vertrokken. Dit bezoek houdt direct verband met haar studie en zij zal daar enige internationale organisa ties bezoeken teneinde een indruk te krijgen van hun structuur, en wijze van werken. Om kwart over een woensdagmid dag is prinses Beatrix met bet ge wone lijntoestel van de K.L.M. naar Genève vertrokken. Zij werd verge zeld door haar particulier secretares- se, niej. M. C. C. Wijnen, en door twee vriendinnen, wier nam eb wer den opgegeven als mej. Fasting en mevr. De BruineWhïdded. De prinses droeg een beige mantel- kostuum met bijpassende cloche. Haar hooggehakte schoenen, hand tas en handschoenen waren alle van gelijke Havanna-kleur. Woensdagochtend is op de luchthaven Schiphol weer een chartervliegtuig geland met een aantal Nederlandse vluchtelingen uit Kongo. De Belgische ambassadeur in Den IiaagF. K. J- M. G. Baron van der StratenWaillet, was op het vlieg veld aanwezig om de vluchtelingen te verwelkomen en te horen. Fotomevr. M. A. Pierik vertelt haar belevenissen aan ambassadeur baron Van tier StratenWaillet. Pakje boter vijf cent duurder Het produktschap voor zuivel heeft woensdagmiddag besloten de toeslag van een gulden, die sinds enkele we ken werd gegeven voor boter, die in het binnenland wordt verbruikt, te verlagen tot 80 cent per kilogram. Dit betekent, dat de prijs van het pakje boter vijf cent lioger wordt. Kolendampvergiftiging in Apeldoorn: een dode In een woning aan de Loseweg te Apeldoorn zijn gisteren de 79-jarige mej. B. Vischer en haar 74-jarige broer de heer L. Vischer door om wonenden op de vloer van de huis kamer aangetroffen. Het bleek dat de bejaarde vrouw was overledc^ en haar broer iu zorgwekkende toe stand. verkeerde. Beide bejaarde men sen waren door kolendamp vergif tigd. De heer Vischer had enkele brand- wondjes aan de handen. In de brie venbus vond men nog een krant van maandag. Dit doet veronderstellen, dat de vergiftiging reeds enkele da gen geleden is gebeurd. Temeer ook omdat men de beide oudjes zondag avond voor het laatst heeft gezien. De heer Vischer is naar het Juliana- zieltenhuis overgebracht. Om presidentskandidatuur V.S. Maar pleidooien voor Stevenson hielden aan Volgens de laatste berichten uit de Sports Arena van Los Ange les, waar later vannacht de eer ste officiële stemming zou wor den gehouden om de Democrati sche kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap te kie zen, zou senator John F. Kenne dy de toezegging hebben gekre gen dat New Yersey 31% stem van de 11 beschikbare, stemmen die deze staat te verdelen heeft, op hem zal uitbrengen. Dit zou hem met een meerderheid van 11% stem boven het vereiste aantal van 761 aan de kop van de race naar de kandidaatsstel ling brengen. Aanval Toen men nog minder dan drie uren verwijderd was van de eer ste grote stemming op de Demo cratische kandidaten voor het presidentschap trachtte senator Lyndon B. Johnson nog afbreuk te doen aan de sterke positie die Kennedy innam. In een scherpe aanval op de rijk dom, de aanhang uit de grote stad en zelfs op de houding van Kennedy's vader, die in diploma tieke dienst was, en dientenge volge met Hitier te maken kreeg, probeerde Johnson nog kiezers te overtuigen van de nutteloosheid om op Kennedy te stemmen. Hij vond hierin steun bij senator Hu- bert. H. Humphrey uit Minnesota, die zich met zijn kiezers achter Stevenson heeft geplaatst. Vol gens Humphrey zou Kennedy een „goede" president kunnen zijn, maar hij zag in Stevenson een „betere". De actie van de senator uit Minne sota kwam evenwel iets te laat om dat gouverneur Orville L. Freeman, BINNEN EEN HALVE MINUUT Netten raakten verward in wrak op Scheldebodem o.gens Tass is dit de Russiclu piloot Vasily Polyakoic, het Amerikaanse BR heeft neergeschoten. (Radiofoto A.N.P.). Het Breskëuse „Sara Magdalena" (Br. 9) gistermorgen roiul lialf negen voor de monding van de Vlïs- singse buitenhaven omgeslagen en gezonken. Van de drie op va-' renden zijn schipper C. Kosten (38) en matroos J. de Meijer (30) uit Breskens na een moei lijke zwempartij van ruim een half uur door passerende coas ters in veiligheid gebracht. Van de 16-jarige matroos Frans Krijger uit Slijkplaat moet ech ter worden aangenomen dat hij liet ongeluk niet heeft overleefd. Het zoeken naar deze vermiste matroos heelt men eerst in liet begin van-de middag opgegeven. ,Het wan In een ogenblik gebeurd", vissersscheepje Dat is de kern van het sombere re- laas van schipper Kosten. Als hij de gebeurtenissen reconstrueert, later op do morgen, is hij nog doodmoe van de uitputtende zwempartij. De „Sara Magdalena" had de netten op de rede van Vlisslngen, ter hoogte van de Schone Waardin uitgegooid. Alles verliep normaal; de stevige dei ning veroorzaakte, geen extra moei lijkheden. Schok Juist, to -n de drie vissersmannen be sloten de netten weer op te halen ging er een kleine schok door het scheepje. De netten waren vastge raakt in een wrak dat op redelijke diepte schuin voor de Vlissingse ha venmond ligt. De kabels van de netten kwamen strak te staan en in de kortst moge lijke tijd deed de sterke stroom de boot-omdraaien en kapseizen. Schipper Kosten bleef aan boord en klauterde langs de zijde van het schip op de toen bovendrijven de bodem. Matroos De Meijer en de zestienjarige Frans Krijger sprongen onmiddellijk overboord. De schipper neemt aan, dat Frans Krijger er aan de verkeerde kant afsprong en onder het scheepje is geraakt. ,.Ik was dood en doodmoe", vertelt schipper Kosten, „op de omgeslagen boot heb ik mijn kieren uitgetrokken. Ik dacht: die blijft misschien nog wel enige uren drijven. De motor draaie zelfs nog. Toen zag ik liet- achter schip steeds verder naar beneden zakken. Er kwam een grote olievlek oji het water, en toen moest ik er wel Drie kwartier Ongeveer drie kwartier heeft schip per Kosten rondgedreven. Tegen de stroom opzwemmen was niet te doen. Hij werd opgemerkt door de beman ning van de Nederlandse coaster Stel la Prima, maar het duurde nog lange tijd voor hij uitgeput aan boord ge hesen kon worden. De touwladder beklimmen kon hij niet meer. De drie kwartier in het Scheldewater hadden hem volkomen afgemat. Met een stuk drijfhout was het schipper Kosten, die zwaar van postuur is en daarvan veel hinder ondervond, zo goed en zo kwaad als het ging, gelukt om zich boven water te houden. Daarna nam de Breskense reddings boot „President J. V. Wierdsma" de schipper van de „Stella Prima" over, en bracht hem naar Vlissingen. Na dat schipper Kosten in Vlissingen me disch was onderzocht bracht de red dingsboot do onfortuinlijke vissers terug naar Breskens. Stuk hout Ook matroos De Meijer had lange tijd in het water gelegen. Hoe ae schipper zich heeft gered had hij niet gezien. Waar de jongen gebleven was (Zie slot pag, 2 kol, 3) die samen met Humphrey de dele gatie uit Minnesota aanvoert, juist had aangekondigd met een deel van de afgevaardigden van die staat op Kennedy te zullen stemmen. Dit politieke steekspel zo kort voor de laatste ronde zal beginnen deed de spanning onder de 4000 Democraten in de Sports Arena tot het kookpunt stijgen. Ovatie Adlai E. Stevenson, die gezegd had weer bereid te zijn een gooi te doen naar het Amerikaanse president schap, heeft dinsdagavond een ova tie gekregen toen hij de conventie- zaal van de Democraten betrad. Terwijl Stevenson zich een weg baande naar de delegatie van Illinois werd er geroepen „Wij willen Ste venson". Uit de menigte verschenen plakkaten met zijn portret en werd do leuze aangeheven „Amerika en de wereld hebben Stevenson nodig". Ook buiten het gebouw werd gede monstreerd ten gunste van Steven son. Spreekkoren riepen „AU the way with Adlai". Zijn komst naar de conventie markeerde de eerste grote demonstratie sinds bij begon. In Tire, een plaatsje op 80 kin. van Izmir, zijn 29 personen gearresteerd, ver dacht van ondergrondse activiteit tegen het nieuwe Turkse bewind. De arrestan ten zijn vroegere leden van het plaatselij ke bestuur van de democratische partij en vroegere leden van de gemeenteraad. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, regen 19 gr. Ypenburg, geheel bewolkt 20 gr. Vlissingen zwaar bewolkt 20 gr. Eelde, zwaar bewolkt 21 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 21 gr. Twente, zwaar bewolkt 21 gr. Eindhoven, halt bewolkt 22 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 19 gr. Oslo, onweer 20 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 19 gr. Aberdeen, regenbui 16 gr. Londen, regen 17 gr. Amsterdam, regenbui 20 gr. Brussel, half bewolkt 21 gr Luxemburg, licht bewolkt 21 gr. Parijs, half bewolkt 23 gr. Bordeaux, onbewolkt 27 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, onbewolkt 22 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 22 gr. Müncheu, onbewolkt 21 gr. Zurich, licht bewolkt 22 gr. Genève, licht bewolkt 22 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Wenen, rwaar bewolkt 39 gr. Innsbruck, licht bewolkt 23 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 21 gr. Athene, onbewolkt 34 gr. Róme, onbewolkt 31 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. Lissabon, onbewolkt 29 er. WISSELVALLIG. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Weinig verandering j in temperatuur. Matige tol krachtige zuidwestelijke vrind. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag goed strandweer, maar ook nog kans op een. bui. Matige wind uit zuidwestelijke richting. Tempera tuur overdag 18 tot 20 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: nog wat onstabiele lucht, maar geleidelijk iets aangena- 1 mer strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1