PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sjarifoeddin gedood De moeilijkheden rondom Dr. H. J. van Mook Europa moet op eigen benen staan Middelburg krijgt Dienst Maatschappelijke Zorg BILT Toestand om Solo zorgwekkend Vandaag Joden en Egyptenaren slaags in de Negev-woestijn RAPPORT OVER DE MARSHALL-HULP LONEN EN PRIJZEN. 191e Jaargang -No.244 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven cf adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 15-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londen,e Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 Ib.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. lel. 102 - Temeuren: Brouw eril.tr. 2 - Zleritoee: N. Bogerdstr. C 160. ^el26 Negen Nederlanders omgekomen Naa? betrouwbare republikeinse zegslieden aan het persbu reau Antara mededeelden, zou mr. Amir Sjarifoeddin door zyu eigen handlangem zijn vermoord. Sjarifoeddin was na de val van Madioen met de beido andei'j leidern van de com munistische opstand, Moeso en Setiadjit naar de hellingen van het Wilisgebergte ten Zuiden van Madioen gevlucht. Dezelfdo zegslieden bevestigden het eerste bericht, dat Setiadjit eveneens is vermoord. Vele leiders van de P.K.I. en van het voormalige linkse front, zouden voorts trachten Djocja te bereiken, om zich daar gevangen te geven; zij gevoelen zich blijkbaar veiliger in gevangenschap, dan rond zwervend buiten Djocja. Radio Djocja meldde, dat Sjarifoeddin tijdens het com munistische bewind te Madioen als rechter optrad en bevel gaf tot het doden van enige leiders en republikeinse amb tenaren. Ook zou Sjarifoeddin bevel hebben gegeven de gevange nis, waarin zich enige duizen den personen bevonden, met bommen op te blazen, maar dat bevel werd niet uitgevoerd. Tenslotte zou hij bevel heb ben gegeven de rijst- en koffie- voorraden in Madioen te ver nietigen, vóór de communis tische aftocht. De Nederlandse dienst Le- gercontacten te Batavia meldt, dat generaal Soedirman op 12 October voor de tweede maal opdracht heeft gegeven het plaatsje Patjitan, aan de Zuid kust van Java, zo spoedig mo gelijk te bezetten, omdat de communisten via deze plaats, verbindingen met Tiet buiten land onderhouden. Een ander bericht meldt, dat de toestand in de om geving van Solo zorgvvek" kend is, daar er veel onder grondse acties worden ge voerd door de aanhangers van Moeso. In de omgeving van Blo- ra, dat bezet werd door re publikeinse troepen, duren de gevechten met de com munisten voort. NEDERLANDERS GESNEUVELD. Uit Medan wordt gemeld, dat een bende terroristen Woensdag j.l. in het randge bied v. d. Karo-hoogvlakte een Nederlandse patrouille aanviel. De bende werd na een hevig is het 200 jaar geleden dat de Oostenrijkse Suc cessieoorlog door het te kenen van de vrede van Aken werd beëindigd; is het vier jaar geleden, dat Hitier als een laatste poging de oorlog te win nen, de Volkssturm in stelde. Marshall In Griekenland. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, ver toeft op het ogenblik in Grieken land om zich ter plaatse op te hoogte ste stellen van de toestand. De Grieken sturen namelijk ge regeld berichten de wereld in die de toestand vrij rooskleurig af schilderen. Echter hebben zy te gelijkertijd verzocht om onmiddel lijke uitkering van de Amerikaan se hulp. Marshall wil nu volgens waarne mers zelf onderzoeken, hoe dit met elkaar te rijmen valt. Zondag heeft Minister Marshall een onderhoud van 50 minuten ge voerd met Stephanopoelos, de Griekse waarnemende minister van buitenlandse zaken. Ook bracht hij een bezoek aan minister-president Sofoelis. Na een lunch met ko ning Paul vergezelde Marshall de koning naar een bijeenkomst van het kabinet en zat hij later een conferentie van ministers der strijdkrachten en legerfunctiona- rissen voor. Brandstoffentoeslag. In de komende winter zal aan personen, die een uitke ring ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bij standsregeling, een brandstof fentoeslag worden verstrekt, groot 2. of 1 per week voor personen, die resp. minstens 12 of 6 eenheden brandstoffen zullen krijgen. Ontvluchte S.D.-er gevat. In Den Haag werd zekere V., die in Juli uit een bewa* kingskamp was gevlucht, aan- vuurgevecht verdreven. De aanvallers leden verliezen, maar ook aan Nederlandse zijde vielen drie doden. 6 MARINIERS VER DRONKEN. De marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij oefeningen in de Straat van Madoera een sloep is volgelopen en gezon ken. Een sergeant en vijf man van de mariniersbrigade zijn verdronken. Vier stoffelijke overschotten zijn reeds gebor gen. Negentienjarige Yoegoslaaf wurgde ambassadeur. MOORDENAAR VAN RISTISJ BEKENT Zaterdagochtend is te Pa rijs een negentienjarige Joe goslaaf, Michel Jannotsj, aan gehouden, die bekend heeft de moordenaar te zijn van de gewezen Joegoslavische ambas sadeur te Kopenhagen, Ris- tlsj. Deze werd Vrijdag ge wurgd in het bad van zijn ap partement te Chambery. Jannotsj verklaarde de moord te hebben bedreven om zich in het bezit van het geld en de juwelen van Ristisj te kunnen stellen. Westelijke ministers van financiën confereerden in Parijs. Te Parijs begon Zondag om 11 uur op het ministerie van financiën, de conferentie van de ministers van financiën der v\jf landen, die het pact van Brussel ondertekend hebben. Voorzitter was Henri Queiullc. De Britse delegatie werd ge leid door de minister van'fi nanciën, Sir Stafford Cripps, de Belgische delegatie door de minister van financiën Eys- kens, de Nederlandse door d€ minister van financiën, Lief- tinck en de Luxemburgse door minister Dupong. Alle verslaggevers werd ver. zocht ttfdens de bijeenkomst het ministerie te verlaten. Men schijnt de inhoud der bespre kingen geheim te willen hou den, aldus Reuter. Na de conferentie werd een communiqué uitgeeeven, waar in alleen gezegd wordt, dat de ministers de resultaten van de samenwerking sinds de onder tekening van het pact hebben bestudeerd. Complot beraamd tegen generaal Franco Uit betrouwbare bron te Madrid wordt vernomen, dat de politie op het spoor is van een samenzwering in de pro vincie Sa Lamanca tegen het leven van generaal Franco, naar verluidt door communis ten beraamd. De aanslag zou men hebben willen plegen tijden Franco's terugkeer van een bezoek aan Portugal, dat oorspronkelijk deze maand afgelegd zou wor den, doch werd uitgesteld, al dus de politie. Men zou een mijn heb oen willen leggen on der een brug, waar Franco's auto over heen zou rijden. Israël weigert vuren te staken. De strijd in Palestina is weer opgelaaid. De militaire leiders van. Israël hebben geweigerd een verzoek van de Ver. Naties om het vuren in de Negev-woestijn, het brandpunt van de vechten te staken. Volgens Joodse berichten hebben daar de Egyptenaren herhaaldelijk convooien en nederzettingen aangevallen. In een nota van Israël aan de stafchef van de V. N., ko lonel Henri Vigier, wordt ge zegd, dat Israël geen aanlei ding ziet de operaties in de Negev te staken, zolang het geen. waarborgen heeft ver kregen van de stafchef, 'dat het verkeer naar en van de Negev niet door de Egyptenaren zal worden, belemmer». Na. bekend te hebben ge maakt, dat zij in de Negey een offensief waren begonnen ter handhaving van de verbindin gen met afgelegen nederzet tingen, gaven de Joodse auto riteiten bevel dat over de nieu we gevechten niets mocht wor den medegedeeld. Egyptische vliegtuigen zou den twee Israëlische Messer- schmitts hebben neergeschoten in een luchtgevecht. De Egyp tische regering heeft de Vei ligheidsraad in kennis gesteld van .,een nieuwe bestands- schending", waarbij Egyptische landstrijdkrachten zouden zijn aangevallen door Israëlische tanks. Hevig-Egyptisch artil lerievuur zou de Israëlische tanks hebben vernietigd en de Joden gedwongen hebben zich terug te trekken met achter lating van 500 doden. Volgens een Israëlisch com muniqué is er in de woestijn hevig gevochten. Manschappen van Israël vielen Egyptische artillerie-stellingen aan en op Duitse krijgsgevangenen „gingen er stilletjes van door". Enkele vroegere Duitse krijgsgevangenen uit het Mid den-Oosten, wier trein Zater dagochtend door de Sowjets 10 mijl ten Westen van Ber lijn werd aangehouden, zyn 's avonds laat te Berlijn aan gekomen. Ze vertelden, dat de trein onder bewaking stond van Sowjet-soldaten. De Brit se trein-commandant, die het Britse militaire bestuur te Befrljjn wilde opbellen mocht de trein niet verlaten, zo zei den zij. De ex-krijgsgevangenen wa ren „er stilletjes van door ge- |gaan" en met burgertreinen gehouden. Deze oud S.D.-er «naar Berlijn gereisd verduisterde na zyn vlucht drie De trein mocht later van de fietsen en perste ex-delinquen- Sowjet-autoriteiten verder rij ten geld af. Iden. verschillende plaatsen werden de verbindingen der vijanden verbroken. Vliegtuigen van Is raël bombardeerden Gaza, Elarisj, Madjdal en Faloedja. Volgens een woordvoerder van de Arabische Liga hebben de Joden 6 uur onafgebroken in Jeruzalem gevuurd en ge tracht de Arabische fronten te doorbreken, doch werden zij tot de terugtocht gedwongen. De „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd wordt op de werf van „De Schel de" te Vlissingen om gebouwd van troepen- transportschip tot vrachtschip met uit gebreide passagiers- accommodatie. Op de achtergrond de Franse boot „Colombie".. Graziani verdedigde zich 24 uur lang. Ex-maarschalk Rodolfo Gra ziani, Mussolini's stafchef, heeft Zaterdag zijn verklarin gen voor het tribunaal, dat hem berecht, beëndigd, na in totaal meer dan 24 uur aan het woord te zijn geweest, met te zeggen: Ik heb nimmer mijn land verraden. Toen Mus solini poogde naar Zwitser land te vluchteji ging ik niet met hem mee. Ik bleef bij myn mannen. Ik deed, wat ik dacht mijn plicht als soldaat te zyn. Franse kiesmannen gekozen. In Frankrijk hebben de ge meenteraadsleden de kiesman nen aangewezen die 27 Novem ber de nieuwe Raad der Repu bliek zullen aanwijzen. Volgens Ag. F. P. zijn de eindresultaten voor het Seine- departement, dat uit een to taal van 3051 kiesmannen de communisten er 1209 hebben. Na hen komen de Gaullisten met 863. De socialisten brach ten het tot 304. Raden Abdoelkadlr gaat heen. D;i secretaris van staat voor algemene zaken te Batavia, Raden "Abdoelkadlr Widjojoatmodjo, heeft ontheffing uit rijn functie verzocht, nu dr. H. J. van Mook besloot heen te gaan. Volgens het Bat. Nieuwsblad heeft hij dit gedaan in verband met zijn büzondeH2 .betrekking tot de figuur van de landvoogd. De heer Abdoelkadir had geruime tyd de leiding bü de onderhandelingen met de republiek en hy trad bij afwezig heid van dr. van Mook als zyn plaatsvervanger op. Volgens „Trouw" zou ook de heer Neher zich willen terug trekken en zal het drieman schap van Indonesiërs, dat bij de instelling van de Federale Interimregering het bewind zou overnemen, thans een an dere samenstelling krijgen, dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Het blad meldt, dat dr. van Mook om drieërlei reden ont slag vroeg le om de aanhou dende beschuldigingen in de R.K. pers; 2e om het feit, dat de Nederlandse regering hem niet voldoende op de hoogte stelde van haar plan tot vor ming van een federale interim- regering tegen medio Novem ber en 3e omdat de regering hem niet raadpleegde over de Een van de voorwaarden voor de Marshall-hulp is, dat de Europese landen moeten trachten, een zodanige samenwer king tot stand te brengen, dat zij binnen de kortst mogelijke tijd op eigen benen kunnen staan. Zaterdag heeft de daartoe opgerichte organisatie voor economische samenwerking een 70 bladzijden tellend rapport overhandigd aan de reizende ambassadeur van het plan- Marshall, Harriman. Het rapport bevat het pro gram voor de Marshall-hulp en de zelfhulp over het tijdvaut van Juli 1948 tot Juni 1949. Het program behelst: 1. Vermindering van Euro- fia's afhankelijkheid van dol- arimporten: Een eerste stap naar herwinning van economi sche onafhankelijkheid. 2. Verhoging van de Euro pese productie van basisgoe deren als steenkolen, electrici- teit, en i. Vermindering der inter- Europese handelsbelemmerin gen door toepassing van een inter-Europees betalingssys teem. Oonanks de 4.875.000.00ft dollar aan hulp die door het Amerikaanse Congres is goed gekeurd, zal er voor alle 18 betrokken landen een dollar- tekort zyn van totaal 220 000.000 dollar, dat moet worden gedekt uit de buiten landse activa der landen. Critiek wordt uitgeoefend op de Amerikaanse voorwaar de, dat tenminste de helft dei- goederen met Amerikaanse schepen moet worden vervoerd. Daardoor kan de koopvaardij vloot van Europa niet ten vol len benut worden. Het Amerikaanse besluit de export van landbouwmachines krachtens het plan-Marshall te beperken tot 75 millioen dollar gedurende*de 15 maanden tot 30 Juni 1949, is volgens het eveneens een belem- voor het herstel van rapport mering Europa. DE VOEDSELPOSITIE. De voedselpoeitie van West- Europa is iets ruimer, mau-r het verbruik zal nog verschei dene jaren beneden het peil van voor de oorlog blyven. Het broodverbruik in Europa zal 10 procent beneden het peil van voor de oorlog liggen. Het vleesverbruik zal niet gro ter zijn dan het vorige jaar erf 35 procent beneden het voor oorlogs peil liggen. Vetten en oliën: 15 procent hoger dan vorig jaar, maar 20 procent minder dan voor de oorlog. De Belangrijke reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon en Sociale Zaken. De heer J. C. F. van Kamer directeur. De vierde afdeling der gemeen te-secretarie van Middelburg, die belast is met de uitvoering van de sociale taak der gemeente, zal ge reorganiseerd worden. Het college van B. en W. heeft aan de raad voorgesteld deze afdeling af te schelden van de secretarie en een geheel afzonderlijke dienst in te stellen onder de benaming Ge meentelijke Dienst voor de Maat schappelijke Zorg. Vroeger werd het sociale werk in de gemeente behalve door de kerkelijke en liefdadigheidsinstel lingen verricht door het Burgerlijk Armbestuur, de secretarie en de Districtsarbeidsbeurs, de laatste speciaal voor wat betreft de werk lozenzorg. Op 1 Jan. 1942 werd ech ter het Burgerlijk Armbestuur bij besluit van de toenmalige burge meester omgezet in een Burger lijke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. In wezen veran derde de situatie hierdoor slechts weinig; het bestuur over de In stelling bleef terecht grotendeels opgedragen aan vertegenwoordi gers uit de burgerij. Reeds lang is het B. en W. dui delijk, dat het prineipieel minder juist moet worden geacht de so ciale bemoeiing der gemeente in secretarieverband te behartigen: de maatschappelijke zorg is in de loop der jaren een zeer belang rijk onderdeel yan de gemeentelij ke taak geworden, waarbij komt, dat het formeel autonoom karak ter van een burgerlijke instelling zich bezwaarlijk verdraagt met eeri onderschikkend verband met de gemeente-secretarie. GEEN BEDELING MEER. Naar de chef van het gem. bu reau voor Sociale Zaken, de heer J. C. F. van Kamer ons mededeel de, hebben de toen aan het bewind zijnde autoriteiten in 1943 reeds ge tracht een dienst, zoals B. en W. thans voorstellen, te formeren. Dit zou echter in bezettingstijd zeer ongewenst zijn geweest en derhal ve heeft men met succes gepoogd deze reorganisatie op de lange baan te schuiven. Sociale Zaken is er in geslaagd deze moeilijke ja ren zonder kleerscheuren door te komen: men heeft zich toen voor namelijk bezf» gehouden met de toedeling van schaarse artikelen aan personen, die deze hard nodig hadden. De heer Van Kamer juicht de naam „Maatschappelijke Zorg" zeer toe: de sfeer van bedeling moet geliquideerd worden. Dit is alleen maar een nadeel voor hen, die bewust op de samenleving willen parasiteren. Dit zijn er ge lukkig niet vele, maar toch komt men in Middelburg zulke gevallen nog wel tegen. Verheugend vond de heer Van Kamer het ook, dat B. en W. bij de reorganisatie hebben gekozen voor een vorm, waarbij de bur gerlijke instelling met een auto noom bestuur gehandhaafd blijft. De Armenwet staat het college namelijk toe zelf de zaak ter hand te nemen, zoals ook in vele plaat sen geschiedt. Aan de nieuwe dienst is opge dragen de verlening van onder steuning in geld of op andere wij ze, de geneeskundige verzorging en verpleging in en buiten zieken huizen en inrichtingen, de ver zorging en verpleging van krank zinnigeninrichtingen, de duurza me verzorging van minderjarigen in en buiten gestichten, de zorg voor ouden van dagen, gebrekkigen, on volwaardige arbeidskrachten en maatschappelijk ongeschikten etc. Het bestuur bestaat uit twee le den, aan te wijzen door B. en W., waarvan de één voorzitter en de ander plaatsvervangend voorzitter is, en zeven leden, die door de raad uit de burgerij worden gekozen. De benoeming geschiedt voor drie jaar. Het tegenwoordige personeel van de afdeling Sociale Zaken wordt bij de nieuwe dienst ingeschakeld, maar de chef krijgt de titel direc teur, een rang. gelijk aan hoofd commies ter Secretarie. Hij is ambtshalve secretaris van de Bur gerlijke Instelling. Het personeel wordt uitgebreid met een ambte naar in de rang van commies 2e klasse, belast met de dagelijkse interne leiding van de dienst en plaatsvervanger van de directeur. ARMENRAAD VERDWIJNT. Door de iristelling van de nieuwe dienst wordt de Armenraad prac tised overbodig en daarom stellen B. en W. voor deze op te heffen. Dit instituut heeft in ons land over het algemeen niet aan de ver wachtingen voldaan; van de 40 Armenraden zijn er dan ook al 20 verdwenen. Alleen in de grote steden, waar persoonlijk contact moeilijk is, kan men er bezwaar lijk buiten. Wellicht zullen door de wijziging van de Armenwet 1912 alle Armenraden verdwijnen en zullen de Opbouworganen meer worden ingeschakeld. De raad van Middelburg zal thans verzocht worden te beslui ten tot vaststelling van de veror dening voor de gemeentelijke dienst voor de maatschappelijke zorg. tot gewijzigde vaststelling van het Reglement voor de bur gerlijke instelling voor Maatschao- pelijk Hulpbetoon, tot benoeming van de heer Van Kamer tot di recteur en tot het richten van een verzoek aan het Rijk om opheffing van de Armenraad, textïelpositie zal ongeveer ge lijk blijven. Slechts wat tabak betreft zal het verbruik naar men verwacht tot boven het vooroorlogse stijgen. Het rapport geeft de volgen de opsomming der verdeling van de 4.875 millioen dollars der hulpverlening (in millioc- nen dollars)Engeland 1.263, Oostenrijk 217, België Luxemburg 250, Denemarken 110, Frankrijk 989, Grieken land 146, Ierland 79, IJsland 11, Italië 601, Nederland 496 (met inbegrip van 84 voor In donesië), Noorwegen 84, Zwe den 47, Triëst 18, Turkije 50, difbbelzöne 414, Franse zóne 100. Griekenland is het enige land, dat heeft medegedeeld aan de toegewezen 146 milli oen dollars niet voldoende te hebben en geen herstelpro gramma te kunnen ontwerpen, dat gebaseerd is op een kleiner bedrag dan het door dit land nodig geachte van 180 millioen dollars. Nederlandse professoren krijgen eredoctoraten. Aan een door de aan de Bene- lux-studiecommissie tot eenmaking van recht aangeboden diner, deel de minister Ctruye mede. dat de Senaat van de Leuvense uni versiteit besloten heeft het ere doctoraat in de rechtswetenschap te verlenen aan prof. Meijers en prof. Pompe. De Parijse '.uversiteit heeft het ere-doctoraat toegekend aan de Leidse hoogleraar in de kinder geneeskunde, prof dr. E. Gorter. De waardigheidstekenen van deze onderscheiding, die slechts spora- di: -h worden toegekend, zullen aan prof. Gorter worden overhan digd in een plechtige bijeenkomst op 27 November te Parijs. Engels klaagliedje. „De mensen doen niets dan klagen in deze tijd. In dien men sommigen mag geloven, gaat men denken, dat zij geboren zijn op ver zoek van de minister van volksgezondheid, dat zij in het huwelijk zijn getreden om de aartsbisschop van Canterbury genoegen te doen, dat zij kinderen heb ben omdat zulks in het be lang is van de minister van oorlog, dat zij uitsluitend werken voor de kanselier van de schatkist en dat zij hopen weldra te sterven om hun verzekeringsmaatschap pij een poets te bakken", al dus heeft de Britse conser vatieve afgevaardigde Gam- mans in een rede te Horn- sey (Essex) de mentaliteit van „de Engelsman onder het socialistische regiem" gekenschetst. DE „Willem Barendsz" naar de Poolzee vertrókken. Zaterdagmorgen is de „Wil lem Barendsz" uit de Amster damse haven vertrokken voor de derde expeditie naar de Antarctische gebieden. Bejaarde schilder viel van een ladder. De 75-jarige J. Rookhuizen verrichtte werkzaamheden aan met reg^n, later brekende h een woning in Naarden.. Plot- 1 wolking en enkele buien Y selmg gleed de ladder weg cn ige tot krachtige, ln de 1' de man kwam met een zwarr -.treken tijdelijk harde w slag op het wegdek terecht hoofdzakelijk tussen Zuid Hy liep een schedelbaslsfrac-Zuid-West. Tegen de av. tuifr op, en overleed later. iets kouder. voorstellen, welke haar daar toe waren gedaan. COCHRAN IN ACTIE. Het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten is te Djocja aangekomen en hij heeft geconfereerd met Moh. Hatta over „zijn eigen voorstel en de Nederlandse amende menten betreffende de regeling van het Nederlands-republi keins geschil". Cochran was vergezeld van twee Amerikaanse adviseurs; men had de indrruk, dat hij niet optrad als lid van de Commissie, maar als vertegen woordiger van het Amerikaan se departement van buiten landse zaken. EEN PROTEST. De Veiligheidscommissie van de republikeinse delegatie te Batavia, heeft er tegen gepro testeerd, dat by Semarang een aantal communisten, na door de Nederlanders ontwapend te zijn, over de status quo lyn werden gelaten. De uitlevering van deze mannen is gevraagd. Ook is geprotesteerd tegen een bombardement bij Karang- dowo, aan de Noordkust van Java, waar een Nederlands marinevaartuig op de kust vuurde, bij welk vuren 27 per sonen werden gedood. Belangrijke regenings- beslissingen heden verw.achl Naar het dagblad „Trouw" meldt zal in de ministerraad van heden, Maandag, waar schijnlijk een reeks besluiten worden genomen over het vraagstuk van de verlaging der subsidies op levensmidde len en een eventueel te verle nen toeslag op de lonen. Deze besluiten zullen door middel van een regeringscom- muniquó ter kennis van de bevolking worden gebracht. Felle brand te Boekei. PSYCHIATRISCHE INRICHTING BEDREIGD Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in enkele dicht bij elkaar staande ge bouwen van de psychiatrische inrichting 'Huize Padua" te Boekei. Doop onbekende oorzaak was brand uitgebroken in dë boer derij van deze inrichting, die vrijwel even groot is als het gebouw zelf. De brandweer corpsen van Boekei, Gemert en Veghel slaagden er ln het hoofdgebouw te behouden, maar de opslagplaatsen en de boerderij brandde totaal uit. De gehele oogst en verscheide ne landbouwmachines gingen verloren; het vee kon worden gered. In de inrichting worden 700 patiënten verpleegd. Duitse plannen vcor Nederland in..'. 1939. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie heeft in ar chieven ontdekt, dat de Duit sers uitgewerkte plannen ge reed hadden, in October 1939, voor de instelling van een mi litair bestuur in Nederland. De functie van Seyss Inquart was aanvankelijk toebedeeld aan Terboven, die later Rijkscom missaris van Noorwegen werd. Hitier overwoog reeds in Mei 1940 alle radiotoestellen in Ne derland te confisqueren. Hy gaf ook in de herfst van 1944 de bevelen voor vernieling van de havens in Amsterdam en Rotterdam. Z. K. H. Prins Bernhard, die een bezoek aan Zweden heeft ge bracht, is Zaterdagmiddag met zijn Dakota op het vliegveld Soester- berg geland. VOORSPELT REGEN EN WIND Geldig tot Maandagavond Aanvankelijk zwaar bewo'i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1