De Koninklijke in 1946 De brug bij Thesen spoedig tolvrij? Indonesische nota teleurstellend UIT DE PROVINCIE WALCHEREN M.T.S. te Vlissingen? BELANGRIJK VOOR HET ECONOMISCH LEVEN VAN NEDERLAND. Record-produclie. Aan het verslag over 1946 van de N.V. Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië is het volgende ontleend: In de laatste jaren voor de oorlog werd voor ongeveer 25 millioen gulden jaarlijks aan orders bq Ned. bedrijven ge plaatst. Gedurende 1946 werd in Nederland voor een bedrag van 55.653.000,aan or ders geplaatst, waarvan 27.769.000,voor het bedrijf hier te lande. Voor de vele duizenden era- ployé's der groepsmrj. hier te lande werd in Nederland cir ca 22% millioen gulden aan salarissen en lonen betaald Niettegenstaande de prijsstij ging van petroleumproducten gedurende het vorige jaar is de vraag, inzonderheid naar zware olieën, blijven toenemen. Ook wat betreft de benzine- cosumptie is een voortdurend toenemende vraag t$ verwach ten. Het aantal auto's zal zeker in de eerstkomende jaren blijven toenemen. De behoefte aan vliegtuig- benzine voor civiel gebruik is uiteraard sterk gestegen. Men moet het aandeel van het luchtverkeer in het totale we* reldbenzineverbruik niet over schatten. Voor de oorlog be droeg dit ongeveer 1 en volgens raming van Ameri kaanse deskundigen zal in de volgende 15 20 jaren niet meer dan 7 van het totale benzineverbruik in Amerika voor rekening van het lucht- verkere komen. RECORDPRODUCTIE. In 1946 heeft de ruwe olie- productie der Koninklijke Shell groep die van 1945 met 10 overtroffen en thans het hoog ste in de geschiedenis der voorkomende cijfers van 32.702.000 kgton bereikt. Dit zou tot grote voldoening aan leiding geven, ware het niet, dat dit gevoelen getemperd wordt door de gedachte, dat de productie van die groep in Roe menië, Ned.-Indië en Brits- Borneo sedert het uitbreken van de oorlog belangrijk ge daald is. OOST EN WEST. De totale groepsproductie in Ned.-Indië bedroeg voor: Bor neo in 1945: 17.000 kgton en in 1946: 287.000 kgton; Java in 1945: nihil en in 1946: 13.000 kgton. De grote vraag naar aard olieproducten als gevolg van de wederopbouw in de landen waar de oorlog vernielingen heeft aangericht, bracht ook gedurende 1946 een intensief gebruik van de apparatuur van het bedrqf op Curasao met zich. Gedurende het jaar 1946 is de raffinaderij op Aruba op volle capaciteit in bedrijf ge weest. De verwerkte hoeveel heid ruwe olie bedroeg in to taal ongeveer 1.340.000 kg. ton. Grote fraude ontdekt. Door de RfjksnoüMe is een grote knoeierij met hout, glas en petroleum-toewijzingen ontdekt, waarbij tal v?n lei dende functionarissen en amb tenaren van het Centraal- en Rijksbureau voor hout en van de Vakgroep Automobiel- en Motorreparatie zijn betrok ken. Totaal werden 40 per sonen aangehouden,terwijl nog tegen meer fraudeurs c helers proces-verbaal werd opgemaakt. Medicijnen per luchttaxi. Een patiënt had drin gend behoefte aan een medicijn, welke niet in ons land, maar wel in België verkrijgbaar was. Familieleden huurden 'n luchttaxi en Vlogen naar Brussel. Men reed di verse apotheken af, he laas zonder resultaat. De radio-omroep wred ingeschakeld, en zond een dringend bericht uit. Politie en douane had den het radiobericht echter ook gehoord en kwamen onverwijld naar het vliegveld om de „smokkelaars" tot de orde te roepen. Gelukkig had men een doktersre cept, zodat de terug vlucht zonder storing verliep. De patiënte, een Haar lemse, kon spoedig van haar pijnen worden ver lost. Bakkersconflict opgeschort De bakkersgezellen in Am sterdam hebben allen het werk hervat. Woensdag a.s. hebben enige bestuurders van de Bedrijfsunle een bespreking met het college van rijksbe middelaars. De Unie zal op Donderdag d.a.v. haar houding opnieuw bepalen. De bij de E.V.C. aangesloten bakkersge zellen besloten eveneens de resultaten van de besprexing af te wachten en de staking tot Donderdag op te schorten. Verplichte veelevering. Daar de aanvoer van slacht vee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhuizen is verbruikt, zijn y voor enige tijd bijzondere N maatregelen nodig om het tij delijk met j.00 gr. tot 300 gr. in de veertien dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen hand haven. In opdracht van de mi nister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening zullen de provinciale voed- selcommissarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, dat daartoe krach tens bestaande verordening de bevoegdheid bezit, in gaande 16 Juni 1947 de vee houders wekelijks belasten met een verplichte levering van vee. In voorbereiding is verder, afgezien van de reeds aange kondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vleesverbruik in hotels, restaurants en dergelijke in richtingen. Groentenimport naar Engeland in 1948 verboden? Naar de „Manchester Guar dian" meldt, heeft de vice- president van de National Farmers Union, C. H. Gar dener, te Lincoln medege deeld, dat het Engelse mini sterie van landbouw de im port van gro 'en uit Euro pa na 1 Aprk van het vol gende jaar zal verbieden met het oog op de schade welke door de colorado-kever op 't continent is aangericht. Hq vertrouwde er echter op, dat alle groente- en fruit- soorten welke Engeland no dig heeft, in Engeland zelf zouden kunnen worden ver bouwd. De arbeidsconflicten. De raad van vakcentrales heeft zich met een oproep tot de Nederlandse arbeiders gericht en hen aangeraden niet mee te doen aan actie's en stakingen die niet uitgaan van een der bij de centrale aangesloten bonden. In de op roep wordt er verder op ge wezen, dat er zekere elemen ten zijn die sociale wanorde willen scheppen om daaruit politiek gewin te halen. Ook de raad van bestuur in ar beidszaken, het gemeenschap pelijk orgaan van alle centra le werkgeversorganisatie's heeft een communiqué gepu bliceerd. Ook dit communiqué wijst op de noodzakelijkheid niet aan politieke stakingen mee te doen. (Ingezonden mededeling) Slgarettenétul's. Hierin hebben wij een pracht sortering, zowel in metaal als in leder en plastic uitvoering. Wij ontvingen juist een van de nieuwste soorten, een étui met van binnen een koperen schuifdoos. Wij hebben ze in diverse kleuren en de prijs: reeds vanaf 2.95 gld. JO FIBBE Vlissingen Middelburg. RECHTEN DATEREN VAN 1462. Gemeenteraden voor de beslissing. Op 10 Oct. 1928 werd onder grote belangstelling en veel feestbetoon de brug over de Eendracht bij Tho- len geopend. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. Daarmede kwam toen een einde aan de misère met de pont, die niet meer in het moderne verkeer paste en waarmede in Dec. 1925 nog een droe ve ramp plaats had. Aan de totstandkoming van deze brug was veel voorafge gaan. Het waren niet alleen technische moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Vooral over de kwestie, of de stad Tholen weer, evenals op de pont, op de brug veer- rechten zou heffen, is een langdurige strijd gevoerd. Deze veerrechten dateerden al uit de tijd van Philips van Bourgondië. Deze schonk in 1462 aan Tholen de opbrengst van de veren, nadat de stad in 1452 voor 5/6 gedeelte door brand was verwoest. In de Franse tijd is het veer aan de stad ontnomen en ten bate van de staat verpacht, maar In 1815 is Tholen bij Kon. decreet weer in egendom be vestigd. Sindsdien is het veer in bezit gebleven van de ge meente, cue uit deze veerrech ten belangrijke baten trok. In 1926 stelden de Staten van Zeeland en Noord-Bra bant, na veel correspondentie en na breedvoerige discussie een brugrechttarief vast, dat bij de opening der brug in werking zou treden. Tholen heeft de brug op eigen kosten gebouwd en de besturen van de overige ge meenten op het eiland Tholen hebben een bijdrage gewei gerd. IN AUGUSTUS WEER GEREED. Door de oorlogshandelingen is de brug helaas verwoest, maar het herstelwerk schiet goed op en het laat zich aan zien, dat zij in de tweede helft van Augustus a.s. weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Maar al spoedig zal dan weer de oude kwestie aan de orde komen. Vorig jaar is het brugtarlef nog voor één jaar, tot 1 Oct. 1947, goedgekeurd, maar het is niet te verwach ten, dat de Staten van Zee land en Noord-Brabant dit ta rief nog eens weer zullen verlengen. Naar wjj vernemen, zui len Gedep. Staten van Zee land alle pogingen aanwen den om de brug zo spoedig mogelijk vr(j te krijgen. Zjj hebben Vrjjdag j.l. reeds Twee politieagenten gekidnapt. Twee Britse politle-agenten zijn Maandag door vier gewa pende Joden ontvoerd, toen zij zich in een zwembad in het Joodse stadsgebied van Ramat Gan nabij Tel Aviv bevonden. Doodstraf geëist tegen landwachten De procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Am sterdam eiste Maandag: de doodstraf tegen G. Diepeveeu, die tijdens de bezetting de smid J. Robben heeft doodge schoten omdat deze een 'album met foto's van. het Oranje huis in zijn woning verborgen hield. besprekingen gevoerd, zo wel met het Gemeentebe stuur van Tholen als met de gemeentebesturen van de overige gemeenten op het eiland, nadat zij de dag tevoren een onderhoud met de minister van Ver keer en Waterstaat hadden gehad. Men schijnt una niem van mening te zjjn, dat de brug ten spoedigste tolvrij moet worden. Op de brug rust nog een belangrijke schuld en hoewel het Rijk bereid schijnt te zijn deze schuld en ook het beheer en het onderhoud over te nemen, mits de beide ge noemde provincies een deel van de schuld op zich nemen, is daarmede de moeilijkheid nog niet opgelost. Tholen derft dan immers het voor de financiën der stad zo belangrijke brugrecht en vraagt daarvoor schade loosstelling. Het ts te begrq- pen, dat de minister er niets voor gevoelt om ook voor dit bedrag 's rijks kas aan te spreken. Het woord zal nu moeten zijn aan de dorpsgemeentera den, die groot belang hebben bij een tolvrije brug. Er be staat kans, dat ze nu een ander standpunt zullen inne men dan 20 jaar geleden, Zijn zij bereid, bijv. een be drag per inwoners gedurende een aantal jaren te gr ande ren, dan is het wel zo goed als zeker, dat een hinderlijk struikelblok uit de weg geruimd zal worden. Op korte termijn zullen bedoelde gemeentera den een beslissing te nemen hebben. De marine terug? Op het ogenblik worden verschillende onderdelen van de Marine weer van IJmui- den naar Nieuwediep overge bracht. Het Is n.l. gebleken, dat de vissers-, handels-, en industriehaven van IJmuiden zleh niet als Marinebasis leent. Het Algemeen Dagblad weet te berichten dat het ook in het voornemen ligt in de toe komst weer onderdelen van de Marine naar Vlissingen te verplaatsen Deze over brenging zou echter nog maar in staat van voorbereiding verkeren. Receptie Handelsbelang. De vereniging „Handelsbe lang" heeft gisterenmiddag in de groene zaal van het Schut tershof te Middelburg een re ceptie gehouden ter gelegen heid van haar 50-jarig be- jarig bestaan, waarbij ae voorzitter de heer Stofkoper tevens zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid herdacht. Het was een feestelijke bq- eenkomst en vele hartelijke wenschen werden uitgespro ken voor de toekomst van de jubilerende vereniging en haar bestuur. Behalve een vertegenwoor diging van het gemeentebe stuur onder leiding van de burgemeester, merkten wij af gevaardigden op van vrijwel alle orgamsatie's op het ge bied van handel- en bedrijfs leven, handelsonderwijs, enz., terwijl ook van tal van amb telijke instellingen, die nauw contact met de handel on derhouden, door hun dienst hoofden vertegenwoordigd waren. Tenslotte waren er verte genwoordigers van verenigin gen. die de Middelburgse stads- en culturele belangen behartigen, figuren uit het politieke leven enz. Wij zul len geen opsomming geven van deze lange lijst, maar volstaan met te constateren, dat het een zeer geslaagde receptie was waarmee het be stuur van „Handelsbelang" alle eer inlegde en waarop duidelijk bleek welke grote plaats de vereniging inneemt in het stedelijk leven. De bezoekers bleven na de handdruk met het bestuur en na het persoonlijk woord, dat de heer Stofkoper voor elk van hen had, nog geruime tijd gezellig bijeen. De ver eniging „Handelsbelang" toonde zich daarbij een gulle gastvrouw! Tien autobussen voor Walcheren. Onlangs berichtten wij, dat het Departement van Verkeer de Stoomtram „Walcheren" 10 chassis voor bussen had be schikbaar gesteld, doch dat men hier weinig of niets mee opschoot, omdat het Rijksbu reau voor metalen weigerde materialen voor de carosserieën toe te wijzen. Naar wij thans vernemen, worden deze tien bussen mo menteel toch afgebouwd, want de carosserieën worden opge trokken van materiaal, dat bulten de toewijzing beschik baar was. De chassis zijn reeds gereed. Verwacht wordt dat de eer ste tweie bussen 15 Juni afge leverd zouden kunnen worden. Het laat zich echter aanzien, dat dit iets later het geval zal zijn. Na de aflevering van de eerste twee, zal elke volgende week één bus beschikbaar ko men. De fata morgana boven Vlissingen. In aansluiting op ons bericht over de fata morgana boven Vlissingen verzocht het mete- orolgisch instituut te De Bilt ieder die dit verschijnsel heeft waargenomen preciese gege vens op te sturen aan het in stituut. Kerknieuws PROP. EXAMEN THEOLOGIE. Aan de R.U. te Utrecht zijn geslaagd voor het prop. examen theologie de heren C. Boogaard te Hoedekens - kerke en M. C. Don te Mid delburg. Ook electriciteitsarbeiders staken. De bond van arbeiders in de gas- en electrlclteitsbedrqven heeft medegedeeld, dat 50 elec- triciteitsbedrqven ln Frankrqk sinds Maandagavond niet meer werken. Ramadier heeft verklaard, dat hij Donderdagochtend be sprekingen zal voeren met de leiders van het vakverbond der stakende spoorwegarbeiders. In verband met de spoorwegsta king in Frankrqk rqden de treinen AmsterdamParijs slechts tot Brussel-Zuid. Willen de Republikeinen andere volken van Indonesië overheersen In regeringskringen te 'sGra- venhage wordt de nota der re publiek thans bestudeerd met al de ernst die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald te leurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen worden genoemd, wan neer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwer king verder te brengen, op een voet van constructief staats manschap, van het accoord van LinggadjatL Dat stelt ge heel andere eisen dan een rede lijk klinkend antwoord, zoals thans door de republiek is ge geven, welk antwoord zich ech ter in wezen verwijdert van letter en geest van Linggad- jati. Blijkbaar wil de republiek 'n overheersende plaats in Indo nesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtig de partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota bevat een misken ning van de regeling, die in het accoord van Linggadjati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet vooraf gaan aan de inwerkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Ned. rege ring aangedrongen op grote spoed, mede omdat zij het haar internationale plicht acht de economie van Indonesië weer op een ordelijke basis ten be hoeve van de wereld op gang te brengen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertragen, in middels de schuld aan de Ne derlanders gevend. TE BATAVIA. In niet-oficlële kringen te Batavia heerst de opvatting, dat de republikeinse antwoord nota niet in alle opzichten be antwoordt aan de in de Neder landse nota als uiterste grens van aanvaardbaarheid gestelde normen. Men heeft de indruk, dat de Republikeinse nota op verschil lende punten rechtstreekse instemming met of beantwoor ding van de Nederlandse nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aanvankelijk ge geven principiële instemming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karak ter van de Nederlandse nota kan, zo meent men, deze wijze van beantwoording bezwaarlijk als bevredigend aanvaard wor den. De zozeer gewenste op heldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische deskundigen zijn van mening, dat de economi sche punten in de republikein se nota moeilijk aanvaard kun nen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Ne derlandse zijde naar voren zijn gebracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Commissie-Gene raal zo spoedig mogelijk aan de Nederlandse regenng advies uitbrengen. Middelburg EET SMAKELIJK. De Middelburgse politie nani een partij van 12 kisten bok- <ing die door de venter T. uit M'burg werden uttgeleurd. in beslag, daar deze bokkine vol komen ongeschikt was voor consumptie. De vlg verkeerde n een dergelijke- bedorven toe stand, Jat de maden er ovei been kropen. Nadat een amb- cnaar van de Keuringsdien t voor Waren uit Goes de part; off,cleel had afgekeurd, is de vlg onmidden::k vernietigd. PROF. G. WISSE. Men verzoekt ons aan on.s Dcricht over prof. G. Wisse te Middelburg het volgenue toe te voegen Prof. Wisse mag wel eni ge arbeid op zeer rusuge wijze doen, maar hij blijft voorlopig patiënt en mag niel alleen zijn. Hij moet zich onthouden van nadelige emoties en ver- bl'jft voor onbepaalde tijd in de Rustverpleging te Doorn SOCIAAL EN MAAT SCHAPPELIJK WERW. Voor een aantal leden van de onderafd. Walcheren van de Ned. Bond van Gemeen teambtenaren sprak Zater dagmiddag in de raadszaal van het Stadhuis de heer J. C. F. van Kamer, directeur van Sociale Zaken, over het onderwerp „Sociaal- en maat schappelijk werk". De heer Van Kamer begon zijn lezing met het verschil tussen Maatschappelijk Hulp betoon en sociale zorg, waar over nog wel eens misver stand bestaat, duidelijk te maken. De diverse sociale voor zieningen zijn by de wet aan gegeven. Het spreekt vanzelf, dat zij in welvarende landen met een vooruitstrevende re- fering het talrijkst zijn. Ne erland heeft ten opzichte van de sociale wetgeving tot nu toe een goed figuur geslagen. Zeer uitvoerig besprak de heer Van Kamer hierna de sociale verzekering, de ver schillende sociale wetten, het Ziekenfondsenbesluit, 't Con sumenten crediet (in vakkrin gen „Consumentenverdriet" genaamd) en de sociaal-me dische voorzieningen. Wat 't aanmoedigen van sparen be treft, meende spr., dat dit wel heel belangrqk is, doch dat het nog beter ware, wan neer de overheid soberder zou zijn in haar uitgaven. Ten slotte besteedde hij aandacht aan het Beveridgeplan. LERAAR HEYMANS GAAT HEEN. De heer L. Heymans heeft met ingang van 1 October 1947 ontslag gevraagd als leraar aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonder wijs te .Middelburg. CONVERSIE GELDLENINGEN. B. en W. van Middelburg kregen een aanbod voor een vaste lening tot een bedrag van 130.400, tegen een ren te van 3 looptijd 15 jaar, geljjke jaarlijkse aflossingen. De voorwaarden zrjn zodanig, dat de nodige goedkeuring zal worden verkregen, wanneer de lening strekt tot aflossing van leningen met een hoger rentepercentage. In verband hiermee hebben B. en W. de Raad geadviseerd het aanbod te aanvaarden en de op brengst te bestemmen tot af lossing van een drietal 3% leningen. PREMIEKEURING MERRIES. 2-jarige Merries, gr. maat. Emma v. Rhrjnsburg, Eig. A. v. Nieuwenhuijze, Oostkapelle; Lydië v. Domburg. Eig. J. de Visser en Zn., Domburg; Ni- colien v. Michels. Eig. C. Mesu, Nw.- en St. Joosland. 2-jarige Merries, kl. maat Jopie v. Rhqnsburg. Eig. A. Nieuwenhuijze, Oostkapelle; Bella v. Ben. Eig. K. Janse, Middelburg; Letta. Eig. P. Wisse, Biggekerke. 3-jarige Merries, kl. maat. Nora v. Trio. Eig. J. Ver hulst, Nw.- en St. Joosland; Jenny v. Zeeduin. Eig. J. Mal- Jaars, Oostkapelle; Corrie. Eig. Dingemanse, Grijpskerke. 3-jarige Merrie :.kl. maat. Frida v. Groenenburg Eig. D. v. Nieuwenhuqzen, Nw.- en St. Joosland; Glorieuse v. d. Linge. Eig. And. de Buck, Oostkapelle; Cora v. Avenir. Eig. M. Ars, Borssele. 4-jarige Merries, gr. maat. Adri v. Kruiningen, Eig. L. Boone, Nw.- en St. Joosland; Avina. Eig. J. Vos, Koudeker- ke; Heddy. Eig. F. J. Castel, St. Laurens. 4-jarige Merries, kl. maat. Bella v. Frederica. Eig. J. Mesu, Nw.- en St. Joosland; Nellie v. Domburg. Eig. J. de Visser en Zn., Domburg; Mar tha. Eig. J. Klompe, Seroos- kerke. 5-jarige Merries, gr. maat. Bea. Eig. A. Wisse-Voge- laar, Nw.- en St. Joosland; Certa v. Groenenburg. Eig. D. v. Nieuwenhuqzen, Nw.- en St. Joosland; Elza. Eig. C. Mesu, Nw.- en St. Joosland. 5-jarige Merries, kl. maat. Jeanne v. Plakkebord. Eig. A. de Buck, Oostkapelle; Suze v. Domburg. Eig. J. de Visser en Zn, Domburg; Diana v. d. Eendracht. Eig. C. Mesu, Nw.- en St. Joosland. 40-JARIG JUBILEUM. Maandag herdacht de heer Bongers, voormalig chef van het filiaal te Middelburg van Albert Heijn, dat hq 40 jaar in dienst van deze firma was. DE ROVERSSYMPHONIE KOMT. De C.F.A. te Middelburg zal op II en 12 Juni in de Schouwburg Friedrich Feher's avant-garde film „The Rob- berssymphonie" (De rovers- symphonie) draaien. Deze kostelijke en ontroerende ge schiedenis van een piano orgeltje is een staaltje van vol/naakt zuivere filmkunst, reden, waarom wij hier spe ciaal de aandacht vestigen op de vertoningen van deze in ternationale rolprent. In het voorprogramma de bekende een nalf uur durende muziek film over Toscanini, waarin deze zijn „Hymn of the Na tions" dirigeert. CONCERT UITGESTELD. Het tegen Vrijdagavond aan gekondigde openluchtconcert op het Molenwater te Mid delburg door het Middelburgs Muziekkorps moest wegens de ongunstige weersomstandig heden tot Woensdagavond 11 Juni uitgesteld worden. EXAMENS CKR. KWEEK SCHOOL. Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagden de dames J. Allewijn, Hoedekenskerke, P. K. den Hollander, Aagtekerke; M. Knieriem, Goes; J. Nieu- wenhuize, Biezelinge en de heren K. Heringa, Goes; A. de Jonge .Middelburg; J. D. Meqer, Kattendqke en G. C. Voogd, Middelburg. WINKELBLOK ONDER DE KAP. Na het blok in de Lange Delft te Middelburg is nu ook het in aanbouw zijnde blok winkels aan de Bodenplaats, dat door Boele en Van Eeste ren wordt gebouwd, onder de kap gekomen. Aan de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam slaagde voor het doctoraire examen de heer A. W. Bastiaanse te Rijswqk, vroeger te Middel burg. EEN AFSCHEID. Vrijdagavond nam de hout scheepmaker D. van Eene naam afscheid van de afde ling timmerfabriek der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen. Toen hij 65 jaar werd ver zocht hij nog een tijd te mo gen blijven werken. Nu hij ruim 69 jaar was, verzocht hij pensioen. Tan Eenenaam werd door baas Sohier toegespro ken, die memoreerde het vele werk door hem aan de Schel de verricht. Hij stelde hem als voorbeeld. Veel koude en veel zon moeten deze mensen bij hun werk trotseren, en toch worden deze vaklieden 75 of 80 jaar. Als aandenken ontving hij een eiken thee meubel vervaardigd op de leerschool der afdeling tim merfabriek. Baas Sohier wenste namens allen hem nog vele gezonde jaren toe. Van Eenenaam bedankte voor de tot hem gesproken woorden en voor het mooie meubel. Vlissingen Overgangsexamens Middel bare handelsavondschool. Aan de Gemeentel. Middelb. Handelsavondschool te Vlis singen werden bevorderd: klasse I: W. Aarnoutse, C. de Buck, P. J. Caljouw, A. P. v. Hoorn, L N. J. v. d. Hoeven, F. I. Jacobs, W. Janssen, T. Kayser, M. A. Kloeg, H. de Pagter, M. A. v. Peenen, J. Roelse, J. W. Scheers, L. Ver- hage, M. P. de Waal, C. van Zweeden; voorw. bevorderd: E. de Graaf, J. Koppejan, P. G. Koster, M. Stroo, P. de Smit. 13 leerlingen werden niet bevorderd. Klasse IE. F. de Baar, E. Flipse, H. Geertse, M. Hansen, J. S. F. Hogendam, J. A. v. Hoeydonck, L. J. Kroon, J. H. Pierens, J. Poppe, A. C. M. Theune, C. Verheid, J. M. van Weele, A. C. v. Zweeden, J. H. v. Nek, J. F. Ie Clercq; voorw. bevorderd: J. G. Kos ten. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Klasse III. A. C. de Baar, G. v. Belzen^ M. de Buck, J. A. Corveleijn' I. Dik, P. Goed- bloed, H. Groesser, T. Groot- jans, C. F. Harting, G. Koetje, D. de Lege, K. v. d. Meer, M. Rubé, J. Swart, C. Nieuwland; voorw. bevorderd: C. de Klerk, J. I. v. Dis. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Klasse IV. A. Clarisse, M. A. Florisse, C. Gunter, P. M. Jo- ziasse, P. v. d. Peijl, T. Schout, C. J. C. Wanst, H. Weterings, S. de Wolf, D. Stroo; voorw. bevorderd: P. Louws. 1 leerling werd niet bevor derd. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Vligrin- gen Js verhinderd Woensdag morgen spreekuur te houden. O.- en W.-Souburg VRIJDAG RAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Sou burg zal a.s. Vrijdag in open bare vergadering bijeenkomen. In deze vergadering zullen de nieuwbenoemde leden worden toegelaten. AFSCHEID JON GEN SLEIDER. Door de heer L. Vader werd Zaterdagavond afscheid genomen van de Chr. jon gensclub „Samuël" te Sou burg, waarvan hij ruim 29 jaar leider was geweest en tevens vele jaren voorzitter der leiders. De jongelui bo den hem een gezellige avond aan, waarop hem dank werd gebracht, onder het aanbieden van 2 boeken, voor hot vele, wat hij als zodanig in al die jaren, gedaan had. Van het Ned. Jongelingsverbond mocht hij een legpenning in ont vangst némen. Veere GARNALEN-AANVOER. In de week van 2 t/m 7 Ju ni werden te Veere 8530 kg. consumptiegarnalen en 505 kg. vis aangevoerd. Er moet spoedig een Economlsch- Technologisch Instituut komen. Vergadering van de Mij. voor Nijverheid en Handel. Onder voorzitterschap van ir. M. de Vink hield het depar tement Zeeland van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel te Middelburg zqn jaarverga dering. Uit het' jaarverslag bleek, dat het aantal leden is gestegen tot 147. Hierdoor neemt het departement Zee land een eervolle plaats in in de reeks van departementen van de Mij. De heer de Vink deelde me de, dat de Regering de laatste tijd meer begrip toont voor de problemen, waarmede Zeeland te worstelen heeft. Het pro bleem van de industrie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzonder in de Kanaal-zóne, zal binnenkort uitvoerig worden besproken in een bijeenkomst van het departement. Een des kundig spreker heeft zich reeds bereid verklaard dit onderwerp in te leiden. Hetzelfde zal gebeuren ten aanzien van het Drle-eilanden- plan. Hiervoor zal nog een spreker worden uitgenodigd. De oprichting van 'n Eco- nomisch-Technologisch In stituut voor deze provincie is nog steeds niet gevor derd. Het departement zal er bq het provinciaal be stuur op aandringen op korte termijn tot de stich ting van een dergelijk in stituut over te gaan. Men meent, dat juist de eerst volgende jaren voor Zee land van groot belang zul len zijn en dat juist dan een Economisch-Technologisch Instituut onmisbaar is. M.T.S. Bij de rondvraag werd ge ïnformeerd naar de plannen tot oprichting van een Middel baar Technische School voor Zeeland, waarvoor, gelijk be kend is, vier gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen belangstelling hebben getoond. De heer A. Smit, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", deelde mede dat het departe ment van Onderwqs reeds zjjn goedkeuring heeft gehecht aan het plan voor de nieuwe Zee vaartschool te Vlissingen, waarbij rekening is gehouden met de opname van een M.T.S. Hieruit zou men kunnen aflei den, dat de beslissing is gevallen te gunste van Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2