PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 11' ct. per week of 2.42 pur kwartaal. Franco per post 2,63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1944 BUREAUX TE MIDDELBURG, VLrISSINGEN, UU1U8, OUÖ BURG, BRESKENS, SOUBURG. 187e JAARG. NUMMER 212 Amerikanen dringen in 0. Bretagne door. 5l5ï^'CIEEBINOEN BL' FLORENCE. HEVIGE GE. VECHTEN AAN WEICHSBL FRONT. TERREUR AAN VALLEN OP Z. EN Z.W. DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duit- sche wpermacht deelde Vrijdag mede: In Normandië mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand Z.W. van Caen. In het gebied van Coulvain werden den geheelen dag hevige ge vechten geleverd, zonder dat zij leidden tot een noemens- waardige verandering- in de positie. Z.W. daarvan en in het gebied van Vire gelukte het, aen binnengedrongen vijand dpor den tegenaanval van Duitsche pantserformaties te rug te slaan en den samenhang van het front te herstellen. 50 vijandelijke tanks werden stuk- freschoten. Een sterke vijande- Üke groep is ingesloten en wordt concentrisch aangeval len. N.O. en O. van Avranches stortten talrijke, door tanks gesteunde, vijandelijke aanval len met groote verliezen ineen. In het O. deel van Bretagne dringen de over Avranches in Z. richting doorgebroken ge motoriseerde troepen van den vijand naar het Zuiden ei» het Westen op en bevinden zich op verscheidene plaatsen in ge vecht met de garnizoenen der Duitsche steunpunten in dit gebied. In de belde laatste da gen verloor de vijand 210 tanks. Door strijdmiddelen der ma rine en door duikbooten wer den in dc wateren voor het in vasiefront 1 kruiser, 3 torpedo jagers, 2 corvetten, alsmede 5 transportschepen en een spe ciaal schip met een gezamen- lijken inhoud van 36.000 ton tot pinken gebracht. Talrijke andere schepen met een geza- menlijken innoud van meer dan 56.000 ton werden door torpe do's getroffen. De ondergang van het grootste deel dezer schepen kan waarschijnlijk worden geacht. Torpedomo- torbooten brachten in den nacht van 2 op 3 Augustus- in het Oostelijke deel van de Sei- nebaai 1 Britsche artilleriemo- torboo* tot zinken. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V. 1. In Italië distancieerden on ze troepen zich op een nauw bruggenhoofd dicht ten Z. van Florence. Hernieuwde vijandelijke aanvallen op de ze stelling mislukten. De historische stad met haar onven'angbare cultuurschat ten ligt onder zwaar vijande lijk artillerievuur. Aan den N.O. rand der Kar- pathen is de vijandelijke door braakpoging in de richting van den Beskidenpas mislukt. Daarbij is-de 271ste infanterie divisie der Sovjets ingesloten en vernietigd. Verscheidene andere Sovjet-divisies leden zware verliezen aan menschen en materiaal. In de periode van 31 Juli tot 3 Augustus werden in dit gebied 181 stukken ge schut, 13 tanks, alsmede tal rijke infanteriewapenen en auto's vernield of buitgemaakt. Herhaalde bolsjewistische aanvallen ten W. van Reichs- hof wertjflp afgeslagen. W. van Baranöf werden 23 vijandelijke tanks door -stormgeschut ver nield. Aan het overige Weichsel. front zijn hevige gevechten gaande in het gebied ten O. van Sandomierz, aan weerszij den van Poelawy en Z.O. van Warschau. N.O. van Warschau werden Sovjet-strijdkrachten, door een tegenaanval van onze pantser wagens van haar achterwaart- sche verbindingen afgesneden en op een kleSn gebied opeen gedrongen; 76 vijandelijke pantserwagens werden ver nield. Aan het front van Warschau tot Westelijk van Kowno mis lukten alle bolsjewistische aan vallen. Aan het front in Let land stortten in verscheidene sectoren vijandelijke aanvallen bloedig ineen. Plaatselijke pe netraties werden afgegrendeld of in den tegenaanval ver kleind. Op de landengte van Narwa liepen de Sovjets op nieuw met 9 infanterie-divisies en 4 pantserformaties storm op onzd stellingen. Zij leden wedefom zware verliezen zon der successen te behalen. Een vijandelijke landings operatie, in de ochtenduren van 2 Augustus, onder de bescherl ming van Engelsche torpedo jagers en talrijke jachtbom menwerpers, ondernomen tegen het Dalmatische eiland Kor- coela werd na een korten, he- vigen strijd door het garnizoen van het eiland afgeslagen. Formaties vijandelijke bom menwerpers ondernamen, met ZWARE GEVECHTEN IN RENNES. De in den Amerikaanschen sector in Bretagne opereeren- de Duitsche formaties konden, volgens Interinf, Donderdag ter verkorting van hun front en ter" versteviging van het ge- heele Duitsche verdedigings systeem eenige ondernemingen ten uitvoer leggen, ook al nik te het niet een penetratie in de verdediging der stad Rennes te verhinderen. In het O. deel werm zware gevechten gele verd. SOVJET. AANVALLEN DUREN VOORT. By de, plaatsen Rozwadow en Sandomier, tusschen de San en Weichsel, kwam het tot een tijdelijke crisis, daar de Sovjets aangetreden waren voor een grooten aanval naar het Westen, tn de richting van Kielce. Het gelukte den Sovjets eenig terrein te win nen. Ten Z. van Warschau werd een plaatselijke penetratie af. gegrendeld. Ten O. van Warschau en ten W. van Bialystok werden tal rijke aanvallen door Duitsche troepen afgeweerd. Aan de Oost-Pruisische grens, bij Kal- varja en Wilkowlsjken, kon den de Sovjets, ondanks hun groote overwicht aan strijd krachten, slechts enkele kilo meters terrein winnen. De Duitsche grendelstellingen ten O. van Mitau hielden stand, terwijl de Sovjet-aanvallen langs den weg van Narwa naar Wesenberg werden afge slagen. Luchtgevechten boven Roemenië. Amerikaansche lange af standjagers uit Zuid-Italië hebben eenige steden in Roe menië en verscheidene doelen in het gebied van Ploesti met bpordwapens aangevallen. Tien jagers werden neergeschoten. Volgen* een Zweedech bericht iou de beroemde Itallaaneche tenor Bcnjamlno Gigli gearresteerd zijn, toen hU weigerde aan antl-Dult»che demonatratlee deel te nemen. BIJ maaaa-terechtstelllng werd hU daarop doodgeschoten. schending van Zwitsersch ter ritorium, terreuraanvallen op plaatsen in Z. en ZW.-Duitsch- land, vooral op Friedrichsha- fen, Saarbrücken en Kempten. Door luchtverdedigingsstrrid- krachten werden 43 vijandelij ke vliegtuigen, waaronder 40 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Finland en Turkije. Naast de militaire gebeurte nissen hebben deze week ook de politieke besluiten in Fin land en Turkije de aandacht bezig gehóuden. De beteekenis ervan is nog niet te overzien, doch zij zouden wel eens vér strekkende gevolgen kunnen hebben. In Finland heeft president Ryti gemeend zijn ontslag te moeten nemen als staatshoofd, omdat het, zooals hij ver klaarde, in dë huidige moeilij ke omstandigheden, voor Fin land noodzakelijk is, dat het hoogste uitvoerende gezag, zoowel, het militaire als het burgerlijke, in één hand is ge concentreerd. Tot nu toe was Rytl het hoofd van den bur gerlijken staat en maarschalk Mannerheim opperbevelhebber van hot Finsche leger. Dg re geering diende terstond een wetsvoorstel in, om het ambt van president der republiek aan maarschalk Mannerheim toe te vertrouwen. Gisteren heeft Mannerheim zijn ambt reeds aanvaard. Uit de verschillende pers stemmen en commentaren kan wel afgeleid worden, dat de toestand aan het Finsohe front van invloed is feweest op de politieke ge- eurtenissen in dit land. Sommige kringen zien in de presidentswisseling zelfs het begin van eén nieuwe vre- desactie. Het ig niet onwaarschijnlijk, dat als gevolg van deze pre sidentswisseling de Finsche -isgeering zal aftredend Wanneer dan een nieuw Finsch kabinet zou worden samengesteld, zou deze nieu we regeering niet gebonden zijn aan de overeenkomsten met Duitschland inzake een nauwe militaire samenwer king. Immers tot een gerati ficeerd verdrag terzake is het nimmer kunnen komen. Do overeenkomsten zijn indertijd door president Ryti en den minister van buitenlandsche zaken geratificeerd, doch niet door den Finschen rijksdag goedgekeurd. Men moet afwachten, welke politiek Mannerheim zal vol gen om vredesonderhandsUn- g;on met ziin erfvüand itnoopén, doch ontegenzegge lijk is h\j de aan soon om deze moei'^jkhtfann op te lossen en aan I wensch van een deel van het' Finsche volk tot het beëindi- fen van den oorlog, te vol- oen. Turlqje's houding. De toestand in het Zuid. Oosten van Europa heeft ook een belangrijke, nog niet zui ver te formuleeren wijziging ondergaan, nu hst Turksche parlement het besluit heeft genomen de politieke en eco nomische betrekkingen met Duitschland te verbreken. Reeds zeer geruimen tijd ontving Turkije van de gealli eerden op militair gebied veel hulp en ook do wapenleveran ties waren niet gering. De ge allieerden, in 't bijzonder En geland en Amerika, hoopten daardoor Turkije steeds nau wer bij hun oorlogvoering te betrekken. De Turken echter dachten meer aan- eigen ver dediging, met het gevolg, dat er plotseling een geschil tus schen de leveranciers en het bevoordeelde land ontstond. Men zal zich ook nog wel de kwestie der chroomleveranties aan Duitschland herinneren, welke een doom in het oog der geallieerden waren. Zy staakten zelfs de wapenleve ranties en andere militaire hulp aan Turkije. Het streven van belde par tijen naar een toenadering werd evenwel temeer ver haast, daar ook. van Russische zijde contact met Ankara werd gezocht. Daarbij maakte de kwestie der Dardanellen wel het belangrijkste punt van be spreking uit. Hoe dit ook zij, de geallieer den oefenden nu van drie zij den druk op Turkije uit, met het gevolg, datthans de reeds bekende besluiten zijn gevallen. Zij behoeven nog niet direct tot oorlog te leiden. Veel zal hiervan afhangen, welke houding Turkije verder zal aannemen. Mocht zij inderdaad vliegvelden en vlootbases in gebruik geven aan de geallieerden, zooals sommige verwachtingen uit spreken, dan zou het conflict zich ten zeerste kunnen gaan toespitsen. Van belang is ook of Turkije gedwongen zalwor- dien den Sovjets concessies te doen in den vorm van mari tieme steunpunten, waarbij na tuurlijk de Dardanellen een hoofdrol apelen. Maar de ?roote vraag hierbij is, welke '-lansen de geallieerden in Z.O. Europa hebben. Deze zul len yan beslissende beteekenis voor Turkije zijn. BESTRAFFING DADERS VAN AANSLAG OP HITLER. De Führer heeft, gevolg ge vend aan den wensch van het leger, tot eerherstel een mee- doogenlooze snelle zuiverings actie uit te voeren om de be trokkenen bij den aanslag van 20 Juli te straffen, een eere gerechtshof ingesteld, waarin werden bei'oepen: generaal- veldmaarschalk Keitel, gene raal-veldmaarschalk von Ründ- stedt, kol.-generaal Guderian, gen, der infanterie Schroth, luitenant-generaal Specht en als vertegenwoordigers: gene raal der infanterie Kriebel, luitenant-generaal Kirchhein. Dit eeregerechtshof heeft den Führer de volgende voor stellen voorgelegd: Uit de weermacht gestoo- ten: a) de in arrest zijnde ge- neraal-veldmaarschalk von Witzleben, generaal der be- richtentrosp Fellgiebel, luit- gen. von Haase, gen.-maj. Stierff, gen.-maj. von Tresch- kow, kolonel van den genera- len staf Hansen, luitenant-ko lonel van den generalen staf Bernardis, majoor van den ge neralen staf Mayessen, kapi tein Klausing, reserve eerste luitenant graaf von der Schu- lenburg, reserve eerste luite nant von Hagen, reserve luite nant graaf York von Warten- burg. b) De op 20 Juli standrech telijk doodgeschoten generaal der infanterie Olbricht, kolo nel van den generalen staf graaf von Stauffenberg, kolo nel van den generalen staf Mertz von Quimheim, reserve eerste luitenant von Haeften. c) De verraders die zich door zelfmoord zelf schuldig ver klaard hebben, kolonel-gene raal b. d. Beek, generaal der artillerie Wagner, kolonel van den generalen staf von Frey- tag-Loringhoven, luitenant-ko lonel Schrader. d) De deserteurs generaal der artillerie Lindemann, ma joor van den generalen staf Kuhn (naar de bolsjewieken overgeloopen). e) Een voorstel tot uitstoo ting van den vroegeren kolo nel-generaal Hoeppner is over bodig, aangezien Hoeppner daar hij in 1942 reeds uit de weermacht was gestooten niet meer tot het leger be hoorde. De uitgestootenen worden ter beschikking gesteld van het volksgerecht of volksgerechts hof om terecht tc staan. Het proces voor het volksgerechts hof tegen de schuldigen vindt binnenkort plaats. Stalin heeft Donderdag een on derhoud van 21 uur gehad met den „Poolachen mlnliter-preildent" MIKo» lajczyk. DE NIEUWE ZEEPBON. Voor de periode van 6 Aug. t/m 2 Sept. a.s. wordt slechts één bon'voor zeep aangewezen, nl. no. 194 algemeen, welke recht geeft op het koopen van een rantsoen eenheidstoilet zeep. Voor deze periode wordt geen bon aangewezen rechtge- vende op het koopen van waschpoeder. Op den kinder bon reserve C 66, D 66 en E 66 kan, evenals voorheen, een rantsoen waschpoeder worden betrokken, p Op den kinderbon reserve E 67 wordt wederom een rant soen toiletzeep van oude sa menstelling beschikbaar ge steld. De bon algemeen 180, aange wezen voor een rantsoen wasch poeder of eenheidszeep wordt niet verlengd, zoodat is aan te bevelen hierop nog tot en met 5 Aug. eenheidszeep te koopen. De geldigheid der kinderbon nen reserve C 50; D 50, E 50 en C 58, D 58 en E 58 worden verlengd tot 2 Sept. 1944. Op deze kinderbonnen kan een rantsoen waschpoeder worden betrokken. Voor het in behandeling ge ven van waschgoed asm was schepen behoeft in de periode van 6 Aug. tot en met Sept. geen bon te worden afgegeven. Postverzending naar Frankrijk. Poststukken en pakjes boven 20 gram zijn niet meer toege laten naar een aantal departe menten aan de Fransche West kust. Voor kartonnen verpakking oud inleveren. Met ingang van 17 Aug. a.s. mogen winkeliers nog slechts dan waren in daarvoor bestem de kartonnen verpakking afle veren, wanneer het publiek een gelijke hoeveelheid karton bij hen inlevert. Alleen bij den aankoop van geneesmiddelen geldt deze inleveringsplicht niet. Het in te leveren karton mag niet vuil zh'n. Met ingang van 11 Aug. zullen de karton nen verpakkingen moeten ver melden: „verkoop in deze ver pakking alleen toegestaan te gen inlevering van een hier mede overeenkomende hoeveel heid verpakkingskarton". Een 18-jarige jon gen uit Soesterberg, die met de tram uit Zeist naar huis terug wilde keeren, nam plaats op den vloer van het trambal- con, waarbn zijn beenen bulten het rijtuig hingen. Bij de halte Bergweg, waar de afscheiding vlak bij dc tram staat, werden den jongeman een been en een voet afgewrongen. Hij is over leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1