WINTERHULPipNEDERLAND SAFE-LOK ETTE N Kroniek van den dag Amerika en het Verre Oosten AMSTERDAMSCHE BANK N.V. OVERZICHT OVER DE AFGELOOPEN DRIE MAANDEN. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 8 Februari 1941 Het Congres van de Vereenigde Staten houdt zich thans bezig met de behandeling van de leen- en pachtwet en geheel de wereld ziet in groote spanning toe, wat van deze besprekingen het resultaat zal zijn. Men weet, dat de strekking van Roo- sevelts wetsontwerp is, de hulpverleening aan Engeland tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Alles schijnt er op te wijzen, dat Roosevelt zich niet onbetuigd zal laten in Europa, in het Verre Oosten en overal, waar het Britsche imperium den stryd moet voeren tegen de spilstaten. Daartoe reizen thans de waarnemers van het Witte Huis door de wereld. Kolonel Donovan heeft Zuid-Oost-Europa voor zijn rekening gekregen, hij bezocht de Balkan hoofdsteden en vertrok daarna naar Anka ra, terwijl er ook een reis naar Egypte op het programma schijnt te staan. De Ame- rikaahsche belangstelling voor den gang van zaken in Europa is een der merkwaar digste begeleidingsverschijnselen van dezen oorlog. Zij schijnt zeker niet in overeen stemming te zijn met de beginselen van neutraliteit, door Roosevelt en zijn mede werkers bij meer dan één gelegenheid ver kondigd en het is dan ook geen wonder, dlat men zich in de kringen der spilmo- gendheden ernstig bezig houdt met de mo gelijke consequenties van deze Amerikaan, sche belangstelling. Daarnaast vraagt men zich af, hoe men zich in de Vereenigde Sta ten kan vereenigen met een blokkade-po litiek, als thans door Engeland in toe passing gebracht, waarbij zelfs belangen van neutralen ernstig in het gedrang drei gen te komen, Er heeft een commissie, vanwege het Hoover-comité een reis door de bezette gebieden gemaakt, om zich een indruk te vormen van den voedseltoestand en van de gevolgen der blokkade. De erva ringen dezer commissie "hebben naar het schijnt geen wijziging gebracht in de offi- cieele opvattingen van het Witte Huis. Een en ander heeft o.a. de Italiaansche pers aanleiding gegeven tot scherpe commenta ren. De „Popoio d' Italia" constateert in dit verband, dat de Vereenigde Staten alles in het werk stellen om de neutrale landen van Europa uit te hongeren. De verkla ring van Huil, dat Amerika niets kan doen om Engeland er toe te brengen zijn blokkadepolitiek te wijzigen brandmerkt het blad als gehuicheL Roosevelt is de medeplichtige van Churchill. Dat is de conclusie, waartoe het semi- officieele blad komt. Er blijkt uit dat er tusschen de standpunten van de spilstaten en de Vereenigde Staten een groote klove is en hoewel de consequenties daarvan nog niet geheel zijn te overzien, mag toch ge sproken worden van een onverzoenlijke tegenstelling. De waarnemingsreizen kun nen dan ook niet de strekking hebben, de mogelijkheid van een vergelijk te onder zoeken, doch veeleer om na te gaan, in hoeverre die hulp van de Vereenigde Sta ten nog meer dienstbaar kan worden ge maakt aan de Britsche oorlogsdoelstellin gen. Doelstellingen, waaromtrent men overigens nog vrijwel in het onzekere ver keert. Hoe dit alles zij, het is wel duide lijk, dat men zich in Washington meer en meer met de Britsche oorlogsvoering gaat vereenzelvigen. Men kan er dan ook wel op rekenen, dat daartoe van het Witte Huis alle mogelijke pressie op het Congres en Senaat zal worden uitgeoefend. Er zal zeker nog gelegenheid zijn het Amerikaan- sche standpunt ten aanzien van de Brit sche blokkadepolitiek te belichten. Voor het oogénblik gaat de belangstelling veel eer uit uit naar wat de Vereenigde Staten in het Verre Oosten voorbereiden, om den weerstand van Tsjiang-Kai-Sjek een nieu wen stimulans te geven. Het een houdt nauw verband met het ander en ook de oorlog In China is een deel van de groote machtsworsteling. Japan heeft zijn aandeel genomen in het groote ordeningswerk, dat door de spilstaten is begonnen en het ver loop van den strijd in China zal op het resultaat van dit ordeningswerk van groo- ten invloed kunnen zijn. In den laatsten tijd hebben de Japanners eenige successen van beteekenis geboekt, zoowel op diplo matiek als op militair terrein. In de Ver eenigde Staten is een en ander natuurlijk niet onopgemerkt gebleven. Wat zich in het Verre Oosten afspeelt is mede een uit daging aan het adres van Washington, ge lijk ook wel gebleken is uit verklaringen van vooraanstaande Japansche staatslie den. die de toegenomen spanning in de be trekkingen met Washington als een zeer ernstige bedreiging van de verhoudingen in het Verre Oosten hebben gekenschetst. Hoe zullen de Verei-nigde Staten nu re- ageeren? Een aanwijzing is gelegen in het bezoek van den vertrouwensman van Roo sevelt, Currie aan Tsjoengking. Volgens het Japansche blad „Yomioeri Sjlmboen" zou Currie zich op de hoogte komen stellen van die verschillende stroomingen in de Tsjoengkingregeering. Hij zou tevens onderzoeken, in hoeverre Tsjiang-Kai-Sjek inderdaad vastbesloten is, den strijd tegen Japan voort te zetten. Currie is volgens het blad voorts voorne mens, Tsjoengking vérstrekkende plannen inzake hulpverleening door de Ver. Staten voor te leggen. Tegelijkertijd wil hfl onder handelen over het gebruik van een leening van 100 millioen. Bij zijn bezoek aan Tsjiang-Kai-Sjek heeft Currie den maarschalk een persoon leken brief van Roosevelt overhandigd. Er valt uit dit alles op te maken, dat Washington niet van zins is, zich uit het Verre Oosten terug te trekken. De sluiting van het driemogendhederiverdrag heeft, De Amerikaansche hulp aan Engeland. SCHERPE CRITIEK VAN VLIEGER MAJOOR. In de Senaatscommissie voor de buiten- Iandsche politiek heeft de bekende Ameri- kansche majoor der vliegeniers, Williams, de Amerikaansche regeering er, naar het D.N.B. meldt, van beschuldigd, dat zij zoo wel de vloot als het leger van Noord Amerika volgens een bepaald plan van de beste vliegtuigen berooft om Engeland te helpen. Op deze wijze is het onmogelijk, het Amerikaansche luchtwapen tot een be hoorlijke grootte uit te breiden. De lucht macht der Vereenigde Staten is thans „be klagenswaardig onvolmaakt". Het hangende wetsontwerp tot steun aan Engeland beteekent een „zelfmoord van de Amerikaansche levenswijze". Aan den eenen kant, zoo ging Willams voort, verzwakt de Amerikaansche regeering de kracht van het land en aan den anderen kant worden griezelige sprookjes verteld over een zgn. gevaar voor een invasie. Verder bemoeit men zich met de interne aangelegenheden van de Europeanen en Aziaten. De Vereenigde Staten dienen den imperialisten den mond te snoeren en zijn 'strijdkrachten uit het Verre Oosten terug te trekken. Het geklets over de onvermij delijkheid van een oorlog moest verboden worden. Dreigende kabinetscrisis in Canada. ONTEVREDENHEID OVER HET BEWAPENINGSPROGRAM} IA. De Canadeesche financieele bladen voor spellen, naar het D.N.B. uit New York meldt, 'n spoedige kabinetscrisis als gevolg van de toenemende ontevredenheid over het bewapeningsprogramma. De pers toont een algemeen toene mende ongerustheid over het gebrek aan succes der bewapeningspogingen en be weert, dat de regeering de uitvoering en formuleering van een ingrijpend en doel bewust coördineerend programma niet bewerkstelligen wil of kan. Volgens de pers komt in de militaire, financieele en indus- trieele bewapeningsplannen een gebrek aan samenwerkng tot uiting, met het resul taat, dat hetgeen op het gebied der be wapening tot stand gebracht is, ver be neden de verwachting blijft. Het blad „Windsor Star" verklaart, dat het gevolg van de begane fouten is, dat het lijkt alsof Canada tot dusver neutraal is geweest. In het kader van het bestaande bewape ningsprogramma werkten overigens eind 1940 in totaal 149.600 arbeidskrachten, ter wijl dit aantal in 1941 tot 226.100 moet worden verhoogd. CATALAANSCHE SEPARATISTEN- LEIDER GEARRESTEERD. In Barcelona is de bekende Catalaan- sche separatistenleider Jose Riera gearres teerd. Hij had zich gedurende de twee jaar sedert de bevrijding van Barcelona door de nationale troepen in de Catalaansche hoofdstad verborgen gehouden. HITTEGOLF IN RIO DE JANEIRO. In de afgeloopen week is de stad Rio de Janeiro (Brazilië) door een hittegolf ge teisterd. .Vijftien personen zijn als gevolg van de hitte om het leven gekomen. NEGEN DOODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUKKEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Omtrent het verongelukken van den bommenwerper van het Amerikaansche luchtwapen in de nabijheid van Lovelock wordt thans bekend, dat het vliegtuig volkomen vernield gevonden is. Onder de brokstukken vond men de lijken van de acht inzittenden, die voor een deel onher kenbaar verminkt waren. Verder wordt uit Vyandancq gemeld, dat daar twee manoeuvreerende jachtvliegtui gen in de lucht met elkander in botsing zgn gekomen. De piloot van de eene ma chine werd gedood, die van de tweede zwaar gewond. Inbeslagneming van producten. De secretaris-generaal van he1, departe ment van landbouw en visscherij heeft aan den directeur-generaal van de voedselvoor ziening en aan de provinciale voedsel-com- missarissen machtiging verleend tot het in bezit nemen van producten, ten aanzien waarvan niet aan de verplichting tot inle vering of tot het ter beschikking houden van aangewezen organen of lichamen is zooals reeds eerder werd vastgesteld, En geland en de Vereenigde Staten naar elkan der toe gedreven. Uit wat zich thans tus schen China en de Vereenigde Staten af speelt, kan wellicht geconcludeerd worden, dat Amerika bereid is den handschoen op te nemen. En zulks kan ook voor de ont wikkeling van den strijd in Europa vér strekkende gevolgen hebben. De politiek van de Vereenigde Staten intrigeert de geheele wereld. De informatorische reizen van Roosevelts vertrouwelingen naar Euro pa en Azië dragen er zeker niet toe bfl, de politiek van Roosevelt minder ondoorzich tig te maken. BIJKANTOOR MIDDELBURG EFFECTEN COUPONS ASSURANTIE CREDIETEN DEPOSITO HET MIDDELBURGSCH HULPCOMITÉ. n Naar aanleiding van het feit, dat de stichting Winterhulp Nederland nu onge veer drie maanden bestaat, heeft een verslaggever van het A.N.P. een onder houd gehad met een der naaste mede werkers van den directeur-generaal, den heer Piek, over den gang van zaken en de resultaten gedurende deze periode. Hieraan wordt het volgende ontleend: Toen Winterhulp Nederland eind October 1940 werd opgericht was er geen enkele organisatie, terwijl daar nog bijkwam, dat dit mooie sociale werk onder de groote massa van onze bevolking nagenoeg nóg geen bekendheid genoot en de meeste Ne derlanders hiervan slechts op de hoogte waren door de steeds in succes opklimmen de resultaten van de Winterhilfe in Duitschland. Doch thans is dit reeds anders gewor den. Ook in Nederland heeft de gedachte van de winterhulpactie weerklank, gevon den en geleidelijk heeft het Nederlandsche publiek zich meer en meer en in steeds breeder lagen met dit werk vertrouwd ge maakt en er zijn sympathie aan gegeven. Dit blijkt ook wel duidelijk uit de tot dusver behaalde resultaten. By een beschouwing van de binnengekomen gelden kan, zonder op de preciese uitkomst vooruit te loopen, gevoeglijk worden aangenomen, dat in de afge loopen drie maanden het Nederland sche volk ruw geschat circa 3 mil lioen gulden heeft bijeengebracht. Daarnaast is het verheugend te kunnen constateeren, dat op dit oogénblik onge veer hetzelfde bedrag voor de behoeftige Nederlanders beschikbaar is gesteld. De directeur-generaal heeft zich nl. op het standpunt gesteld, dat in deze koude- periode de belangen van de behoeftigen vóór moesten gaan tn daarom heeft hij geen moment geaarzeld in Januari alle ingekomen fondsen direct voor uitkeering ter beschikking van de burgemeesters te stellen, natuurlijk in het vaste vertrouwen, dat ook de volgende collecten deze gedrags lijn ten volle zullen rechtvaarigen, zoodat hij eveneens bij de eerstkomende uitkeering in staat zal zijn den dringenden nood zoo veel mogelijk te lenigen. In dit verband moge de hoop worden uitgesproken, dat dit vertrouwen niet zal worden beschaamd. De uitkee ringen. In het onderhoud kwam verder ter sprake de vraag, hoe het mogelijk is, dat gemeenten een grooter bedrag voor uitkeeringen ontvangen dan de opbrenst van de collecten in de desbetreffende ge meente is. Hierbij moet in het oog worden gehouden, dat er naast de opbrengst der collecten ook nog een aanzienlijk bedrag aan giften binnenvloeit. Zoo werd b.v. in November ontvangen 800.000 van de col lecte en 600.000 gulden aan giften. Hier van is toen in December 900.000 gulden uitgekeerd, terwijl het overgebleven ge deelte in Januari gevoegd is bij het nadien ontvangen bedrag aan collecten en giften, als gevolg waarvan de meeste gemeen ten in Januari meer hebben kunnen krijgen dan de laatste opbrengst der collecte. Uit het voorgaande blijkt voorts wel dui delijk, dat en zulks in tegenstelling met allerlei wilde geruchten ln de groei-periode van Winterhulp Nederland al het door de Nederlanders bijeengebrachte geld voor behoeftige Nederlanders is besteed. Verder kan worden vastgesteld, dat het hiervoor genoemde resultaat van de Win terhulp-actie is bereikt ondanks het aan vankelijk ontbreken van eenige organisatie. De geheele last van het werk heeft de eerste twee maanden na de oprichting ge rust op de schouders van den heer Piek en een klein aantal vaste medewerkers, bene vens de commissarissen van de provincie en de burgemeesters. Eerst omstreeks Kerstmis zijn de werk zaamheden van de provinciale bureaux van Winterhulp Nederland begonnen, welke bu reaux een groot gedeelte van het organi satorisch werk op zich hebben genomen. Het goed functionneeren van de inzame lingen en van de uitdeeling aan de behoef tigen zal echter eerst kunnen geschieden, wanneer de geheele organisatie, welke dan voor 99 procent door vrijwillige medewer kers zal worden gedragen tot stand is ge komen. Maar inmiddels mochten de be- "hoèftige Nederlanders niet op dezen op bouw van de organisatie wachten en daar om is gedurende de afgeloopen drie maan den het werk zoo goed en zoo kwaad als het ging ten uitvoer gebracht. Geleidelijk is echter de opbouw voltooid en van nu af aan komt het ten zeerste aan op den inzet van hen, die zich als vrijwillige medewerkers beschikbaar hebben gesteld. En de rest van het Nederlandsche volk zal zich moeten realiseeren, dat het door het brengen van zijn offer het belangrijk ste deel van het werk op zich moet nemen. 8» Collecte-moeheid Een volgend punt van het vraaggesprek betrof de van sommige zijden gemaakte opmerking, dat de collecten voor de Win terhulp elkaar te snel opvolgen, als gevolg waarvan een zekere „collecte-moeheid" zou ontstaan. Het antwoord hierop was, dat dit argument geheel en al als onjuist moet worden aangemerkt In de eerste plaats werden vroeger veel meer collecten gehouden en wel in som mige plaatsen bijna eens per week, terwgl thans bij het kleiner aantal inzamelingen bovendien voor den gever een totaal over zicht aanwezig is, hoe en waar het geld wordt besteed. En wanneer dan iemand hoort, dat het tot nog toe voor de Winterhulp opgebrach te geld nog slechts een deel is van de som, noodig om alle in nood verkeerende Nederlanders eenigszins toereikend voort te helpen, dan zal hg toch zeer zeker ge negen zijn offers te brengen voor dit werk tot instandhouding van de Nederlandsche volkskracht en het brengen van vreugde in het leven diergenen, voor wie de materieele nood zoo drukkend is. Als vanzelfsprekend is in de praktijk nog veel critiek vop het werk van Winter hulp mogelijk, maar men vergete daarbij niet, dat van dag tot dag de organisatie beter wordt, terwijl steeds minder voorbe reidende werkzaamheden behoeven te wor den verricht, zoo dat verwacht kan worden, dat spoedig ook bij de plaatselijke organi saties alles veel soepeler zal loopen, waardoor dan een snellere uitkeering aan de behoeftigen zal zijn verzekerd. De waardebons. Ten slótte kwam de kwestie der waarde bons ter sprake. Helaas bestaan omtrent deze bons nog steeds misvattingen en wel voornamelijk deze, dat de winkelier niet direct aan ztfn geld zou kunnen komen. De oorzaak van dit misverstand moet ge zocht worden in het feit, dat op de eerste serie der uitgegeven waardebons stond vermeld„de terugbetaling van de waarde van dezen bon vindt uiterlijk op den 15en Mei 1941 plaats bij alle banken en spaar banken". Hieruit heeft men abusieveltjk de ge volgtrekking gemaakt, dat bij inlevering der bons de uitbetaling op zich zou laten wachten tot uiterlijk 15 MeL Niets is ech ter minder waar, want in werkelijkheid beteekende deze clausule, welke in dien vorm op de nieuwe bons niet meer voor komt, dat iedere waardebon voor den be trokken leverancier onmiddellijk na ont vangst en voor het volle bedrag bij alle banken en spaarbanken kon worden ver zilverd. Alleen de mogelijkheid voor deze verzilvering werd aan een termijn gebon den, zoodat bij niet tijdige aanbieding na 15 Mei de bons waardeloos zouden worden. Foto gemaakt ter gelegenheid van de. sluxtïngs-byeenkomst van het MiddeU burgsch hulpcomité. Zittend v.l.n.r. mevr Tavenier, mr. P. Dieleman, mevr. 8. Af, van Walré de BordesGrothe, wethouder. J. W. Kögeler, de burgemeestermr. drM J. van Walré de Bordes, wethouder P. Ph. Paul. Staand v.l.n.r. de heer P. Af, Wolters, de heer J. C. F. van Kamer, dé. heer P. M. W. Hoegen van Hoogelande, de heer J. A. Tavenier, mr. W. F. E. Ba ron van der Féltz, mej. mr. Anne Boïle3 mr. J. I. van Doorninck. EEN RIJDENDE SNELBEURS IN GRONINGEN. Juist in deze dagen van vorst en koude, van kolen- en benzineschaarschte, zijn de verkeersmoeilijkheden er niet geringer op geworden en dit geldt wel in het bijzon der voor den handelsreiziger, die van het verkoopen van onze levensmiddelen en -behoeften dagelijks kortere of langere reizen heeft te maken. Het vorige jaar zijn de noodbeurzen ontstaan, de eerste op initiatief van den heer G. V. Oversteeg te Groningen en allengs worden deze beurzen in het ge heele land gehouden. Deze hoofdbeurzen zijn uiteraard bedoeld voor hen, die groote collecties hebben uit te stallen en daarmede momenteel moei lijk zouden kunnen reizen. De reiziger met weinig of zonder ba gage kon zich natuurlijk gemakkelijker verplaatsen, met trein, tram, bus of fiets. Maar ook hij ondervindt vaak moeilijk heden. Thans is de heer van Oversteeg op het idee gekomen, voor hen, die weinig of geen bagage hebben, een nieuwe ver- voersgelegenheid te scheppen in den vorm van een rijdende snelbeurs. Een bus met plaats voor 25 30 per sonen zou dan twee tochten maken per week, een van drie en een van twee dagen, telkens door een ander deel van de Noor delijke provincies. Liefhebbers geven zich bij hem op en men bezoekt gezamenlijk dq verschillende plaatsen langs de route. Het hangt er nu van af, of voor derge lijke reizen belangstelling bestaat. De bus is er, d.w.z. de benzine, waarvoor de rijks inspecteur reeds zijn toestemming heeft verleend. De eerste „proefritten" zullen dan moe ten uitmaken, of op dezen voet kan worden voortgegaan. Het is het plan reeds a.s. Maandag te vertrekken. Adema, de man, diie den Elfstedentocht won. AGENDA MIDDELBURG Elect ro-bioscoop. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 Februari„Een moderne Robinson Crusoë" en „Het lied van den Donau". VLISSINGEN. „Alhambra-theater". Van Vrijdag 7 tot en met Dinsdag 11 Februari j „Haaf eerste avontuur". GOES. Grand-theater. Vrijdag 7, Zaterdag 8, Zondag 9 en Dinsdag 11 Februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5