OPBOUW 9 Glasnood in de noodgebieden od it" en gel g 137 llo oog) u L riaali Nab Zn sla0< No. 41. 4 October 1946 TWEEDE BLAD Is Tito nog Tito? Denk om uw ontslagvergunning Flakkcesche Voetbalbond» Abonneert U op dit blad! 271 lant NT n stuif- orging "huren In ruii Brieven v. d. bl. vens lien, emd lie Joego-Slavië het land der partisanen Het land dat zijn eerten groten partisanenleider ter dood bracht Wie is Tito Is Tito nog Tito? Joego-Slavië het land der partisanen, het land waar Mihailowitsj en zijn volgelingen al kort na de overweldiging door de Duitsers gewapenderhand de strijd aanbonden tegen Jen vijand. Met spanning en bewondering volgden wij de verrichtingen van Mihailo witsj en zijn partisanen in hun strijd in de bijna ontoegankelijke bergen tegen den overmachtigen vijand. Mihailowitsj, de officier, de strateeg, zou echter zijn verwachtingen, zijn land vrij en koning Peter weer op de troon, niet in vervulling zien gaan. Een andere parti sanenleider kwam. Tito. Met hem samen werken was voor Mihailowitsj onmogelijk, omdat hij in Tito en zijn aanhangers niet anders zag dan communistische stormtroe pen. En even fel als tegen de Duitse horden keerde hij zich tegen Tito en zijn partisanen. Hoewel Mihailowitsj gewaarschuwd werd voor alles de strijd tegen de buitenlandse vijand te voeren, daar hij anders de kans liep de steun der geallieerden te verliezen, kon hij zich niet verenigen met de rode troepen van Tito. Dat zou zijn ondergang worden. Tito is de overwinnaar geworden. Deze smidszoon, volksmenner bij uitnemendheid, gesteund door Moscou, werd bij de bevrij ding officieel Minister-President en Opper bevelhebber van het leger. Men zou het tonnen noemendictator bij de gratie van de Sovjet-Unie. Zijn tegenstander Mihailo witsj liet hij arresteren en tot schande van het Joego-Slavische werd Mihailowitsj ter Jood veroordeeld en geexecutcerd. Zo beloonde het Joego-Slavische volk zijn eersten groten partisanenleider. Wie is Tito? Is Tito nog Tito? Wij hadden enkele weken geleden het genoegen een gesprek te hebben met iemand, die in de oorlogsjaren werkzaam was bij de geheime dienst en als zodanig in bijna alle door de Duitsers bezette landen was geweest. Ook in Joego-Slavië bleek hij goed bekend te zijn. Hij Wist te vertellen van de strijd der partisanen, ook van de strijd tussen Mihailowitsj en Tito. Het opmerkelijkste was wel zijn bewering, dat Tito de huidige Minister-President van Joego-Slavië en Tito de partisanenleider in de eerste jaren van de Duitse bezetting niet dezelfde waren. Dat is niet alleen, zo zeide hij, zijn mening, maar ook de mening van vele anderen, die hierover een oordeel kunnen vormen. Zijn verhaal luidde als volgt: De oorspronkelijke Tito, zijn naam is Juzeph Broz, is in 1942 verdwenen. In dat jaar is Tito door een Sovjet-Russische militaire missie uitgenodigd tot een bespre king. Van deze bespreking is hij nooit teruggekeerd. Een Russische officier heeft in opdracht van het rode leger de plaats van Tito ingenomen. Deze Rus geleek zo frappant op Tito, dat het bedrog niet veel moeilijkheden opleverde. Alles ging dan ook naar wens totdat De oorspronkelijke Tito had veel moeite gi'daan om zijn geliefde, die in een Duits concentratiekamp in Kroatië zat, te bevrij den en naar zijn hoofdkwartier te halen. Na vele moeiten en pogingen van zijn strijders gelukte dit. Maar inmiddels had den de Russen de eigenlijke Tito verwisseld voor een Tito die meer in hun plannen paste, Waardoor zij een Tito aantrof, die zij hele maal niet kende. De nieuwe Tito, die die dergelijke complicaties niet had verwacht, besloot dat zij zijn hoofdkwartier niet levend zou verlaten, daar zij nu van het geheim op de hoogte was. Dezelfde dag vond een Duitse luchtaanval plaats op Tito's hoofdkwartier en zij werd volgens zijn mededeling hierbij gedood. T och zou het geheim niet bewaard blijven, want een zuster van haar wist van de reis naar Tito's hoofdkwartier af. Deze is nu uit Joego-Slavië gevlucht en woont thans in Italië en heeft het bericht van de ver dwijning van de echte Tito in de wereld gebrach Tegelijk met de opzienbarende onthulling van Helene Stergewitsch, zo heet deze zuster- werd een ander bericht gelanceerd, dat in verband hiermede te denken geeft. In het najaar van 1942 forceerden de Duitse bezettingstroepen in hun strijd tegen de partisanen een doorbraak naar de bergen van Montenegro, waar het stafkwartier van Tito lag. De partisanenleiders, die zich daar bevonden moesten in allerijl vluchten en zich in de bossen verbergen. Tito dwaal de daarbij van zijn leiders af. Na enig omdwalen ontmoette hij op een eenzame weg een pastoor, wien hij de weg vroeg. Hij sprak Kroatisch en de priester ant woordde hem in het Servisch. Deze priester, die zich nu eveneens in Italië bevindt, was ten hoogste verbaasd, dat de man, die hem de weg vroeg, zijn Servisch antwoord niet niet verstond. Want iedere Kroaat verstaat het Servisch dialect zonder meer, terwij dit bij een buitenlander, die het Kroatisch heeft aangeleerd, niet het geval is. Later vernam deze pastoor van de andere parti sanenleiders, dat hij met Tito had gespro ken. Na de bevrijding van Zagrep zou Tito daar spreken. Een menigte stond te wachten, men kreeg Tito echter niet te zien. Door de luidspre kers hoorde men wel plotseling de stem van Tito, die zich echter niet toonde. Het volk mompelde over het vreemde accent. Later zou hij op hetzelfde plein een ver kiezingsrede houden. Weer bleef hij on zichtbaar. Ook nu verwonderde men zich over de uitspraak van het Kroatisch en men vroeg zich af waarom hij zo sprak, als hij een der hunnen Was. Hierop grondde onze verteller zijn be wering, dat Tito Tito niet meer was. Of hij gelijk heeft? Voor de politiek van Joego- Slavië is het van weinig belang. Deze wordt toch door Moscou bepaald. De Joego. Slaven zullen het Waarschijnlijk wel be. langrijk vinden. De Gestapo van Tito za| wel zorgen, da t het voorlopig rustig blijft Enige weken geleden werd in een radio-uitzending de aandacht gevraagd voor he' grote gebrek aan ruiten in de getroffen gebieden, in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Tallozen Wonen daar in huizen zonder of nagenoeg zonder ruiten. Nu herfst en winter voorde deur staan, is het dwingende eis, dat aan deze troosteloze toestand een einde komt. De spreker wees erop, dat het onduldbaar is, dat in de ongeschonden streken van ons land, er mensen zijn door dubbele ramen beschermd, terwijl de bevolking in de gehavende en verwoeste dorpen en steden in de tocht en kou zitten, achter planken. Maar ook het vele glas voor plaatwerk, oude portretten, schilderijen enz. is nu bij de heersende nood daar niet op zijn plaats, het hoort in de ramen van hen, die reeds maanden in kou en donker zitten en bovendien reeds zoveel geleden en ontbeerd hebben. De Bond zonder Naam heeft daarom een glasactie over Nederland ontketend en opgeroepen om overal in den lande plaatselijke Comité's te stichten, die het verzamelen van glas, in de eerste plaats van oude portretten, plaatwerk, broeiramen en dubbele ramen, op zich te Willen nemen. Flakkee mag en wil in deze niet achterblijven. Onderstaand Comité doet een beroep op allen, om het luxe glas af te staan, om het dienstbaar te maken tot het lenigen van grote nood. Zij, die geen glas kunnen geven, geven een kleine bijdrage in geld om de transport kosten te bestrijden. .Lever dus aan onderstaande glas-adressen uw glas-offer in des avonds na vijf uur vanaf Maandag 14 October, echter: de ruiten mogen van breedte niet kleiner zijn dan 38 cM., hoogtemaat is onverschillig. U ontvangt voor elke ruit een ontvangstbewijs, een duplicaat hiervan wordt op uw ruit geplakt, een defdc exemplaar behoudt het Centraal-Comité te Middclharnis. Aan deze adressen kunt U ook uw bijdrage afgeven, waarvoor U op een lijst tekent. Zowel geld als glas worden in de plaatselijke pers verantwoord. Het Comité dankt U bij voorbaat voor uw offer. CENTRAAL GLAS-COMlTé, Miödelharnis: M. Everaers, P. Hisschemöller, C. Jongejan, P. G. J. van Leeuwen en C. A. Wisse; Ouddorp. Glas-adres: D. Spec, Hoenderdijk, aanbevolen door dhrn. P. Spuybroek en D. G. J. de Goede; Goedereede. Glas-adres: A. v. Asperen, aanbevolen door dhr. D. Goekoop; Stellendam. Glas-adres: I. Bakker, aanbevolen door dhrn. H. Visscher, C. de Jager en A. van Eek; Melissant. Glas-adres: A. J. Baart, aanbevolen door dhrn. C. M. Vogelaar, H. Borgman en C. A. Israël; Dirksland. Glas-adres: C. M. Orevenstuk, aanbevolen door dhrn. Vreugdehil.cn M. Rooy Sommelsdijk. Glas-adres: M. Everaers (Wattez;) Middelharnis. Glas-adres: C. Jongejan en Visser, Nieuwstraat; Stad a/h Haringvliet. Glas-adres: P. J. Dorsman, aanbevolen door dhr. L. Huizer; Den Bommel. Glas-adres: D. Landheer, aanbevolen door dhr. Jongeling; Ooltgensplaat. Glas-adres: L. T. Ras, A. Kreeft, aanbevolen door dhrn. E. J. Joossc en Joh. de V/eerd; Achthuizen. Glas-adres: J- A. de Zwaluw, aanbevolen door dhr. J. M. van Reijen Werkingen. Glas-adres: J. Witvliet, aanbevolen door dhr. J. Witvliet; Nieuwe Tonge. Glas-adres: P. Kareis, aanbevolen door Burgemeester Sterk en L. D. van Eesteren; Oude Tonge. Glas-adres: N. van Noord, aanbevolen door dhr. J. van Oostenbrugge. Hier langs afknippen en opzenden aan een der glas-adressen Ondergetekende Straat: Plaats: wenst voor de noodlijdende gebieden af te staan; tuit: groot cM. bij cM. ruit: groot cM. bij cM. ruit: grootcM. bijcM. De ruit zal door mij afgeleverd worden. Verzoeke de ruit(cn) bij mij te komen afhalen. Doorhalen wat niet van toepassing is. Werknemers zonder ontslagvergunning veroordeeld tot terugkeer Weer stonden een negental werknemers en Werkneemsters terecht wegens het verbreken van hun arbeidscontract zonder toestemming van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Drie van hen, te weten mej. A. W. te Dordt, de Heer J. v. d. B. eveneens te Dordt, en mej. H. K. te 's-Gravendeel, hoorden tegen zich uit spreken 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en de bijzon dere voorwaarden, dat ze zich bij hun ouden werkgever moesten terugmelden en daar weer in dienst treden, terwijl ze geen dringende reden voor ontslag zouden mogen opleveren. Mej. A. v. d. K., die intussen weer bij haar ouden Werkgever was teruggekeerd, kreeg een geldboete van 10,terwijl de Heer A. W. ook slechts een geldboete kreeg, nl. van 25, In drie gevallen Werd de beslissing aan gehouden, daar de politierechter een nader onderzoek door deskundigen noodzakelijk achtte. Het bovenstaande moge een ernstige waarschuwing zijn voor diegenen, die, wanneer ze geen ontslagvergunning van hun Werkgever kunnen krijgen, verzuimen een ontslagvergunning aan te vragen bij den Directeur van het G.A.B. en ook voor degenen, die, wanneer een gevraagde ver gunning is geweigerd, toch de arbeidsver houding wensen te verbreken. De weder opbouw van ons land maakt het volgens de regering noodzakelijk, dat het verande ren van betrekking zowel voor. werkgevers als voor Werknemers aan beperkende be palingen wordt gebonden. Met ernstige belangen van werknemers wordt overigens terdege rekening gehouden, zodra ze bij den Directeur van het G.A.B. een ontslag- vergunning aanvragen, De Directeur van het G.A.B. hoort voor elke beslissing een vertrouwingsinstantie, waarin vertegen woordigers van werknemers, Werkgevers en van de Arbeidsinspectie zijn opgenomen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN F.V.B. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 19 Oct.'46 Hoofdklasse: H.V.V. Flakkee III, aan vang 3 uur, A. J. Groenendijk; Melissant Pr. Bernhard, aanvang 4.30 uur, G. v. d. Sluijs; S.V.G.Dirksland III, aanvang 4.30 uur, H. Overweel; O.F.B.V.V.S., aanvang 4.30 uur, B. Jongejan. Reserve-klasse: Melissant IIPr. Bern hard II, aanvang 2.30 uur, J. Bruggeman; S.V.G. IIDirksland IV, aanvang 2.30 uur, F. Non; O.F.B. II—V.V.S. II, aanvang 2.3 uur, B. Jongejan. Het 2de elftal van H.V.V. te Herkingc.i is op verzoek van het Bestuur van genoemde Vereeniging uit de competitie der Reserve klasse genomen. Alle Vereenigingen, welke nog tegen H.V.V. II moesten uitkomen, worden er op attent gemaakt, dat voor de ranglijst wordt berekend, dat de wedstrijd is gespeeld en doorde tegenpartij van FI.V.V II is gewonnen. COMPETITIE F.V.B. Z.O. FLAKKEE Programma voor Zaterdag 19 October 1=46 F.I.O.S. IllF.I.O.S. IV, aanvang 3 uur; O.T.V.V. IIO.F.B. III, aanvang 3 uur; Don Bosco IIIN.T.V.V., aanvang 4 uur; Flakkee V O.T.V.V. III, aanvang 4 uur. De Vereenigingsbesturen uit Z.O. Flakkee Worden verzocht om in hun gemeente die personen welke de voetbalsport een warm hart toedragen, aan te sporen om wedstrij den voor de F.V.B. te willen leiden en zich op liet Bonds-secrctariaat als scheidsrechter op te geven, daar er gebrek is aan een goede leiding in deze Afdeeling. Voorts wordt er op attent gemaakt dat binnen enkele dagen de ledenlijsten aan alle Vereenigings-secretariaten worden toege zonden.

Opbouw | 1946 | | pagina 9