OPBOUW Om No. 41. 4 October 1946 TWEEDE BLAD LANDBOUW. W etenschappelijk Genootschap dins Het volk naverteld Commtssie van Redactie Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. ERKENNING ALS GROOTHANDELAAR IN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Om een erkenning als groothandelaar in consumptie-aardappelen te verkrijgen kan men een schriftelijk verzoek richten tot. de Ondervakgroep Binnenlaridschen Groot handel in Aardappelen of tot de V.B.N.A. Het adres van deze beide organisaties is Groote Marktstraat 36, 's-Gravenhage. Na kennisneming van het advies van deze organisaties, beslist het Bedrijfschap over de voorloopige erkenning. Ten bewijze van de erkenning wordt een erkenningskaart toegestuurd. In geen geval zal tot erkenning worden overgegaan, indien de aanvrager niet aan toont, dat hij beschikt over voldoende vakbekwaamheid en handelskennis en vol doende' middelen heeft om een groothandel in aardappelen op te zetten. DE TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING OVER AUG. '46 De ambtenaren voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening ontvingen in Augustus 5937 processen-verbaal, opge maakt tegen ondernemers wegens over tredingen op het gebied van de voedsel voorziening. De Tuchtrechters voor de Voedselvoor ziening deden 2047 einduitspraken, waarbij in totaal 175,097,50 aan boeten werd opgelegd. Drie vergunningen werden inge trokken en negen bedrijven werden gesloten terwijl 13 zaken - naast de betaling van een boete - een waarborgsom moesten storten, in totaal tot een bedrag van 9,550. Ruim 1800 delinquenten gingen in op het schikkingsvoorstel van den Ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoor ziening ter voorkoming van tuchtrechte lijke vervolging, waarbij aan schikkingen werd betaald 88,178,50. Het Centraal College voor de Tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorziening wees in 62 zaken vonnis in hooger beroep, waarbij in totaal voor 15,595,aan boeten werd opgelegd. In twee zaken werd het storten van een waarborgsom bevolen, bedragende 500, Sommeisdijk 28 September, '46. Aan den Heer Voedselconimissaris voor Zuid-Holland 's-Gravenhage. Mijnheer. In de Bestuursvergadering van de Plak- keesche Boerenbond, gehouden op 21 Sept. 1946 kwam o.m. ook ter sprake de in uitzicht gestelde huisslachting van varkens, de bepaling van het gebruik en het verstrekken van distributiebons werd ook nog even aangesneden, doch gaf geen aanleiding tot groote bezwaren. Geheel anders was het met de bepaling dat vermoedelijk de varkens in een centrale of gemeentelijke slachtplaats moeten wor den geslacht, in verband met de vleesch- keuring. Dit zou groote kosten met zich mee brengen, te grooter al naar mate men ver der van de slachtplaats woonachtig is, b.v arbeiders bij de boerderijen in de polders en in 'het algemeen menschen buiten de dorpen woonachtig, welke eerst het levende vee naar en daarna den volgenden dag het. geslachte van de slachtplaats moeten afhalen, terwijl de vervoermiddelen schaarsch en dientengevolge ëxhorbitant duur zijn, ongeacht de waarschijnlijk niet geringe keuringskosten voor het tweemaal keuren van het te slachten varken. In verband met vorenstaande verzoeken wij U beleefd de huisslachtingen te doen geschieden zooals dat voorheen plaats had en deze feestdag voor tal van gezinnen niet te verstoren en daardoor weer een stuk folklore van het platteland te verwoesten Het Bestuur van cle Flakkeesche - Boerenbond voornoemd, w.g. G. J. BUTH Voorz. w.g. A. W. KEIJZER Secr. Belanghebbenden wordt medegedeeld dat het thans ook mogelijk is om grond, ont graven uit de hoofdpolderwatergangen, in eigen beheer op te ruimen. Dit geldt zoowel voor de met dragline's als met de hand gegraven hoofdwateringen. De bedoeling hiervan is dat daardoor de arbeidskrachten die in een bepaalde periode niet op het bedrijf productief kunnen zijn, toch op het bedrijf aan het werk kunnen worden gehouden. De gang van zaken zal zijn als volgt: Door de Cultuurmaatschappij wordt een begrootrng opgemaakt tegen een basisuur loon van 0,60, waarbij 10 loontoeslag wordt berekend. Hierbij komt een ver goeding voor huur materialen van 10 en 20 sociale lasten. Deze regeling is geldig tot 15 December 1946. De grond die eventueel op dien datum nog niet is geruimd, wordt naar gelang het aantal overgebleven M' van do aanneemsom afgetrokken. Na oplevering van het werk wordt door de Cultuurmaatschappij binnen een maand de aanneemsom op kwitantie uitbetaald. Landbouwers die volgens bovenstaande regeling de op hun perceelen gelegen grond uit de hoofdwateringen willen opruimen, gelieven dit' ten spoedigste op te geven bij Landbouwherstel Marktveld 38 te Som meisdijk. Rijksdienst voor L.H.S. Maandag 30 Sept. hield na het zomerreces het Wetenschappelijk Genootschap weer zijn eerste vergadering. Op advies van de Raad van Toezicht namen in het bestuur plaats de- H.H. Mr. J. M. Hempinius als voorzitter in de plaats van Ds. J. Ewoldt, en Drs. A J. Jansen ais opvolger van Ds. van der Wal. Na voorlezing der notulen kreeg de Alg. Secr. de Heer C. J. Jansen het woord voor zijn causerie: De crisis in onze beschaving. Na een korte inleiding over de mogelijkheid van terugvallen in barbarij en het begrip „Beschaving" in het algemeen, noemde hij als de voornaamste gevaren, die onze beschaving bedreigen: le. de ontkerstening, het verlies van religie; 2e. de Stimulans, die de baatzucht gekregen heeft voor het economisch bestel; 3e. de techniek, en als 4e. gevaar, dat echter zelf weer een gevolg is van de 3 voorafgaande in verenging: de verwording in ons huwe lijks- en gezinsleven. - Deze 4 punten wer den achtereenvolgens uitgewerkt. Onze tijd had een herfstig karakter, die wel enige punten van overeenkomst vertoonde met de Romeinse beschaving voor haar onder gang. - Spreker vroeg zich nu af of er ook tekenen waren, die weer een voorjaar deden verwachten. Redding kan komen van bin nen uit en van buiten af. Dit laatste is natuurlijk indirect, maar daar de levens omstandigheden grote invloed op ons inner lijk hebben, kan verandering daarvan toch een heilzame uitwerking op ons innerlijk leven hebben. Spreker verwijt het liberalis me bij al zijn goede bedoelingen de sim plistische opvatting van het begrip „vrij heid", - louter een wegnemen van banden van buiten af. Wanneer een andere minder opperviakkige opvatting van het woord „vrijheid" zich gaat uitdrukken in ons economisch bestel, dan ziet spreker daarin een zeer gunstig teken. Er is allerwege een worsteling in die richting aan de gang. - Maar ook innerlijke veranderingen in gun stige zin zijn merkbaar. Beg on de out kerstening een paar honderd jaar geleden bij de intellectuelen, nu komt het religieuze gevoel juist in die kringen weer terug Materalistische filosofie bestaat niet meer - maar ook de wetenschap is van haar materi alistische standpunt in de laatste jaren geheel teruggekeerd. Deze omzwaai in het denken is van groot "belang, ofschoon het doordringen in de volksmassa wel langzaam zal gaan. Ook hier echter is een verhoging van het religieus gevoel te constateren, (ofschoon voor velen de weg terug naar de oude vorm van de kerk moeilijk te vinden zal zijn). Verder kan van een vernieuwing in de geest van het onderwijs, zoals dat waarschijnlijk komende is, een heilzame invloed uitgaan op het opgroeiende ge slacht. En in de laatste plaats is nog niets te bespeuren van een verslapping van ener gie, wat een bijzonder ongunstig teken zou geweest zijn; integendeel, de lucht zit vol nieuwe ideeën. Op deze rede volgde nog een interessante discussie, waaraan door het vergevorderde uur een einde kwam. WIST U dat men thans proeven neemt om kinder schoenen van plastic te vervaardigen, dat Maria Janssen te Barneveld j.l. Woensdag haar 103en verjaardag heejt gevierd, dat Poolse soldaten die niet naar hun land willen terugkeeren thans in de Limburgse kolenmijnen komen werken, dat in de Franse Rijn zoveel wilde zwijnen zwemmen, dat ze een gevaar vormen voor de bevolking, dat de eigenaar van de pas ontdekte goud aders in Tangaijika thans de rijkste man van Afrika blifkt te zijn, dat de K.L.M. vanaf 26 Sept. 45.000 pasa- giers veilig heeft vervoerd, dat de Vulcaan Stromboli weer een 3ö-urige asch- en sintelregen heeft uitgestoten. Sombere voortekens voor de in de nabijheid wonenden, dat de aardappelhandel binnenkort vrij zal zijn en dienaangaande nog nadere voor lichting wordt gegeven, dat onze kolenpositie een gunstig aanzien krijgt. De topprestatie werd behaald op lij Sept. want toen kwam er 32.643 ton kolen boven de grond d.i. 69 van de vooroorlogse j productie, dat door fabricage uit inlandse tarwe tenge- volge van stopzetting van buitenlandse aanvoer ons brood in de toekomst minder smakelijtl zal zijn. De voedingswaarde zal practisch geen verandering ondergaan, dat de nieuwe Lockheed Constellation-} toestellen waarvan de K.L.M. er thans vier bezit, f 2.200.000 kosten, a EXTRA VLEESCHBON VOOR 200 GRAM[| Het Centraal Distributiekantoor deeltI mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met» 12 October bon 532 vleesch is aangewezen® voor het koopen van 200 gram vleesch. Prijs Losse Advert 14 ceni daarbo contrac Ds A. van Groene Kijkuit Valk. Verhalen uit de bezettingstijd DE ZIEKTE VAN HESS Rudolf Hess, een van Hitiers getrouwen, is ziek. 't Is nog al erg, het komt van al de zorgen en wederwaardigheden van den laatsten tijd. „Ga er es uit," zegt Hitier, „ja er es uit, vergeet de regeeringszaken, vergeet heel de wereld, vergeet ons en rust es lekker uit." „Niet kward bedoeld," meent Hess, ,,'t zal er van moeten komen." En hij zucht, want de regeeringszaken zijn hem dierbaar. Het zal wei altijd een raadsel blijven hoe het komt, dat de regeeringszaken aan zoovelen dierbaar zijn alhoewel toch niet recht gesproken kan worden van een lastig pak, Hess legt het lastig pak neer met het goede voornemen om naar het platte land te gaan voor enkele weken, daar flink uit te rusten, nieuwe krachten te verzamelen en straks verjongd weer terug te komen om het neergelegde vrachtje weer op te nemen en verder te dragen. Hitier brengt zijn kameraad in lief en leed persoonlijk naar den trein. „Het ga je goed, ouwe jongen, en nog eens gezegdvergeet ons voor een poosje." Hess belooft het. De trein zet zich zwaar- ademend in beweging: hess, hess, hess, zucht de trein, het lijkt wel of de locomotief aan iedereen wil vertellen welk een kost baren last er vervoerd wordt: „Hess, Hess Hess. De Rijksminister logeert bij een eenvou dige boerenfamilie. Zoo heeft Hitier het klaar gemaakt. Maar het helpt weinig. Want overal wordt Hess vervolgd door de regeeringskliek. Hij wil vergeten, de raad van Hitler was werkelijk niet kwaad, maar hoe doe je dat! Hij ligt languit in het gras, hij geniet van den geur van de bloeiende veldbloemen, de vliegen gonzen om hem heen, de wolken varen langs den hemel. In de verte loeit een ko5, het dier is verkouden, het is een schor geloei: „acheu, acbeu, acheur, acheure, cheuring, geuring, Göring, Göring, Göring..." Daar heb je ft... Göring is een beste vent, een groot diateeg, maar hij nioet hier iemand met rust laten. En Hess zegt een paar leclijke woorden. Hij probeert rust te vinden op het meel' in de nabijheid. Een watertochtje. Er staat een lekker windje en Hess is een goed zeiler. Met welgevallen kijkt hij hoe het zeil bolt. Het bootje danst, de golven kabbelen tegen den boeg: „koebeis, koebeis, Goebels, Goebels, Goebel^.Daar heb je 't alweer. Laten die lui hem dan nimmer met rust! Hess wendt den steven en stuurt op het land aan. „Hebt U genoten?" vraagt de boer. „Genoten! Het zou wat!" En Hess bemerkt plotseling dat het watertochtje hem zeer dorstig heeft gemaakt. De zon brandde op het water. „Niks beter dan een glas frisch water uit de regenwaterput," meent de boer. „Geef op, want ik versmacht," beveelt Hess. „Een glas brenge," beveelt de boer op zijn beurt met een stentorstem. In Duitsch- land is men gewoon, dat de een den ander commandeert. Uit de keuken komt een dienstmeisje aan. gehuppeld met een glas. De boer grijpt de pompzwengel. De zwengel piept van ouder dom en roest, de slagen van den boer zijn driftig. De pomp schreeuwt: „ietier, ietier, Hitler, Hitler, Hitier,.." De boer kan niet begrijpen waarom Hess den anderen morgen weer naar Berlijn afreist. DRIE LEEUWEN MAKEN EEN PRAATJE Drie leeuwen in de Afrikaanschc woestijn ontmoeten elkander. Leo de eerste zucht, dat ie bijna niet ioopen kan. „Ik heb een Engelsman buit gemaakt, 't was een vette kluif." Leo de tweede is jaloersch: „Heb je 't beter getroffen dan ik. Ik kreeg een Duitscher bij z'n kladden. Bah, ik rammel nog van den honger, en de vent had een vieze bijsmaak." Leo de derde zegt: „Leeuwen, hou je muil, want ik ben diep te bekingen. Ik was op jacht en ik trof een Italiaan. Ik heb geloopen, zooals voor mij nog nooit een ieeuw achter z'n buit geloopen beeft, maar ik kon de kerel niet inhalen." UIT DE EXAMENZAAL. De examinator fronst de wenkbrauwen. Zonder dat te doen is men geen goed examinator. De examinandi zwceten. Zon der zweet laat zich geen examen beschrij ven. Ze zitten met hun vieren aan een tafeltje, één examinator en drie examinan di. Het zijn drie adspirant-S.S. mannen, dus van liet vak, waarin ze geëxamineerd worden, behoef ik geen nadere uitleg te geven. „Vertelt U mij eens, mijnheer Jansen wanneer er in Amsterdam een volksoploop plaats vindt, hoe jaagt U die uiteen. Ik bedoel natuurlijk niet zoo'n gewone volks oploop van nieuwsgierige menschen, maar een oploop van kwaadwilligen, bijvoor beeld bij een staking, een soort oproe dus". „Met de blanke sabel d'r op af," zegt mijnheer Jansen, „en sla dood wat voor 'ie voeten komt. In een kwartier tijds heb ik de volksmassa heren der verspreid. De examinator wenkbrauwfronst. Het is dus volstrekt niet te zien of hij met liet antwoord accoord gaat. „En U," mijnheer Pietersen. hoe zou U in zulk een geval optreden?" „Ik zou de voorkeur geven aan d gummiknuppel en met de revolver in do lucht schieten. Ik zou kans zien op die manier in tien minuten tijds een groote volksmenigte uiteen te jagen." De examinator wenkbrauwfronst: „En U, mijnheer KreJissen? Ja, het wordt voor U wel erg moeilijk om nog een derde methode aan te geven. Maar kom, wat dunkt U van het geval?" Mijnheer Krelissen glimlacht: „Ik zou vooreen volksoploop noch ae blanke sabel, noch de gummiknuppel prefereeren, m'n- heer. Ik zou de volksmassa uiteendrijven met collectebussen van de winterhulp, lk garandeer U: in minder dan geen tijd maak ik de straten daarmee schoon. De menschen' nemen de beenen alsof de vale dood hen op de hielen zit!" De geschiedenis is hier uit, want ik weet niet wie van de hoeren gelijk gekregen heeft van den examinator. 2y4 '41. Auteursrecht voorbehouden. Wordt vervolgd

Opbouw | 1946 | | pagina 8